Koninklijk goud en gratificatie grote verrassing voor C. Droogers Tholen wacht een erg druk weekend Thoolse opleiding bejaardenhelpers WMZ legt tweede hoofdleiding aan Postkantoor opgeknapt Eindelijk licht van Barenbrug Xfol- Jtf Wijsheid en kennis BOUMAN POTTER Fietsveer Gorishoek vervoerde 411 mensen Tulsp OOGMEETKUNDIG CENTRUM STEENBERGEN Commissaris opent groter gemeentehuis Vanavond toch playback en soundmix in Tholen Donderdag 25 augustus 1988 44e Jaargang no. 41 Fiets, maaimachine en boeken voor Oud-Vossemeerse doorbijter Na 39 jaar gemeentewerk had dhr. C.W. Droogers op geen van beide gerekend: een koninklijke onderschei ding en een gratificatie. Burgemeester H.A. van der Munnik had ze dinsdagmiddag in de trouwzaal te St. Maartensdijk alle twee bij zich. "Twee grote verras singen", zei de vertrekkende chef van het bureau bur gerzaken. Hij kreeg bovendien een fiets, een maaimachine en twee boeken van Rien Poortvliet. "Een mooie, fijne afscheidsreceptie", concludeerde Droogers, die zeer blij was met het koninklijk goud. Voorbeeldig 800 tot 900 Veerpontje, helicopter en vuurwerk De 22e braderie in Tholen belooft een groots spekta kel te worden. Niet alleen op het land, maar ook op het water en in de lucht vinden vrijdag en zaterdag al lerlei activiteiten plaats. Ook de Thoolse Dagen en de wielerronde staan voor het weekeinde op het pro gramma. Vuurwerk De vertrekkende chef van het bureau burgerzaken, C.W. Droogers uit Oud-Vossemeer. Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Personeelsbehoefte Ten Anker 1990 Uit de lucht Een hoofdtransport te kwetsbaar De N.V. Water maatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) is momenteel bezig een tweede transportlei ding aan te leggen van het pompstation in Halsteren naar het eiland Tholen. PTT heeft minder werk aan gemeente Het gemeentebestuur wil volgend jaar het postkan toor in Oud-Vossemeer renoveren. De kosten daar voor worden op 60.000 gulden geraamd. Het project staat op de lijst van in uitvoering te nemen werken. Minder uittreksels Het postkantoor aan de Voorstraat in Oud-Vossemeer wordt grondig opgeknapt. DEZE WEEK Lijnbach -Mme VVD en RPF/GPV: fikse onvoldoende b en w Niet elegant tegenover Barenbrug. Een fikse onvol doende voor b en w. VVD en RPF/GPV waren ont stemd, dat het college pas na drie jaar het geschenk ter gelegenheid van de opening van het graszaadbe- drijf gingen besteden aan verlichting van de N.H. Kerk te Oud-Vossemeer. Laks I Voor oogmetingen en contactlens aanpassingen met de modernste apparatuur. Tevens oogdrukmeting met de nieuwste non-kontakt tonometer. Gaarne volgens afspraak. O.V. optometrist A.N.V.C. contactlensspedalist Fa. Adri C. Broekhuis en Zn. juwelier - horloger - opticien klokkenmakerij Ciroic kerkstraat 5-7-13 4651 BA steenbergen Telefoon (01670) 6.33.85 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 20,50 per halfjaar. Per jaar f 38,-, per post f 47,55 per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,37 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Aan beide voorwaarden voldeed dhr. Droogers in ieder geval", al dus Van der Munnik. Hij had uit gerekend dat Droogers in 34 jaar zo'n 800 tot 900 mannen en vrou wen aan elkaar had geklonken na hen de zegeningen van het huwe lijk en de rechten en de plichten te hebben toevertrouwd of op het hart had gedrukt." Zijn vrouw, kinderen, schoonou ders, (oud-)collega's, b en w, enke le raadsleden en de voormalige waarnemend-burgemeester van Oud-Vossemeer, dhr A.M. van Engelen, woonden de afscheidsre ceptie bij. Met toespraken van hoog gehalte en anecdotes werd het een levendige bijeenkomst, waarbij ook de eerdere kritiek van Droogers op raadsleden die veel huwelijken voltrekken, niet on besproken bleef. Zo'n afscheidsbijeenkomst heeft altijd iets vergoeilijkends, zei de vertrekkende ambtenaar van de burgerlijke stand. "Degene die vertrekt wordt wit gewassen en niet de oren gewassen." De burgemeester had aan dat laat ste niet de minste behoefte gezien de hoge taakopvatting en het de gelijke werk dat Droogers leverde. Zeker de gezondheidstoestand van Droogers in acht genomen. "Het heeft ons verbaasd en verwon derd, gevolgd door bewondering, hoe dhr. Droogers erin geslaagd is om zijn taken te blijven uitvoeren. Een doorbijter en vasthouder, die zichzelf en anderen niet tot over last wilde zijn. Een voorbeeld en toonbeeld van hoge plichtsbe trachting en ambtelijke trouw. Daarvoor verdient hij veel dank en waardering", zei de burge meester. Hij schetste de loopbaan van Droogers: vanaf 1 september 1949 tot 1 juli 1971 op de gemeente secretarie in Oud-Vossemeer en vervolgens in de heringedeelde ge meente Tholen. Hij was in zijn woonplaats de algemene vraag baak, manusje van alles. Hij voer de de overbruggingsregeling voor werklozen uit, de sociale bijstandsregeling, huis-aan-huis controles voor het bevolkingsre gister, was schatter van horecabe drijven, leerplichtambtenaar, directeur-beheerder van de distri butiekring Tholen en niet te ver geten ambtenaar van de burgerlijke stand. Droogers door liep vlot zijn rangen en maakte promotie tot waarnemend- gemeentesecretaris in Oud- Vossemeer. De burgemeester noemde hem ook een markante huwelijksvol- De commissaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, zal donderdag 3 november de uitbrei ding van het gemeentehuis in St. Maartensdijk officieel in gebruik stellen. De aanbouw in de Ds. de Bresstraat levert veel meer armslag op voor het gemeenteper- soneel, dat een grotere werk- en kantineruimte krijgt. Er is ook een nieuwe balie van de afdeling burgerzaken. trekker. "Hij heeft uitgesproken opvattingen over de vervulling van die functie en over wie dat zouden moeten kunnen doen. Daarover kun je van mening verschillen, want je moet er als ambtenaar ook maar net geschikt voor zijn en plezier in die functie hebben. De burgemeester bedankte de ver trekkende hoofdcommies A voor zijn voorbeeldig bijna 40-jarig functioneren bij de gemeenten Oud-Vossemeer en Tholen. "Wij hebben gemeend daaraan een ver dieping te moeten geven. Vandaar dat wij Hare Majesteit de Konin gin hebben gevraagd om uw ver- Zeker honderd commerciële en niet-commerciële standhouders brengen weer hun waren aan de man, terwijl er ook geproefd kan worden. Via de vismeisjes van het Productschap voor Vis en Vispro ducten worden de lekkernijen uit de zee gepromoot. Daarnaast bie den vele verenigingen en instellin gen de braderiebezoekers het nodige vermaak. In een speciaal bad op het plein bij de Rabobank verzorgen leden van onderwatersportvereniging De Snotdolf een demonstratie. Ook omstanders kunnen mee doen (zwemkleding meebrengen) en een onderwaterfoto laten ma ken. Bobby's Gym toont het pu bliek een electrische afslanken Dhr. Van Hulsel uit St.- Maartensdijk toont het kantklos sen en leerlingen van de visserij- school uit Vlissingen demonstreren voor de viswinkel van de firma Schot het netten boeten. Zaterdag verkopen de kin deren tot 14 jaar hun waren langs het braderietraject. geschapen om de verwachte druk te het hoofd te bieden. Van vrijdag t/m zondag houden de leden van de 'Amicale Grand- Banks West Europe' hun reünie in Tholen. Hoewel hun activiteiten voor niet-leden niet toegankelijk zijn, kunnen de jachten in de ha ven bewonderd worden. Zaterdagavond om kwart over ne gen wordt een vuurwerk afgesto ken. Na besprekingen met o.a. rijkswaterstaat en scheepvaart dienst gebeurt dat vanaf de land tong. Tijdens het vuurwerk wordt de scheepvaart stilgelegd. Ook in de Gasthuiskapel en de openbare bibliotheek zijn activi teiten, terwijl vrijdagmorgen in de Spetter het dauwzwemmen wordt georganiseerd (zie plaatselijk nieuws).Door de verwachte druk te gaan zaterdag zowel de VVV- rondwandeling als de dienst in de r.k. kerk niet door. diensten voor de gemeenschap bijzonder te belonen." Het was voor de burgemeester een groot genoegen bij Droogers de ereme daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud te kunnen opspelden. Voor mevr. Droogers waren er bloemen. De burgemeester was nog niet klaar. Hij overhandigde een che que waarop Droogers als eerste in de gemeente Tholen recht kon doen gelden. Volgens de nieuwe, door de gemeenteraad maandag middag vastgestelde regeling kan ook aan bijna-jubilarissen(Droo- gers maakte de 40 jaar met zijn 39 dienstjaren niet vol in verband met zijn gezondheidstoestand) een gratificatie worden verleend. Als geschenk van het gemeente bestuur bood de burgemeester nog een fiets aan. Hij wenste Droogers tenslotte Gods zegen voor de toekomst. VERVOLG PAG. 13 De gemeenteraad verleende C.W. Droogers(57) uit Oud- Vossemeer wegens zijn af scheid als gemeente ambtenaar op zijn verzoek eervol ontslag als onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Aangezien daardoor alleen L. den Braber en mevr. F. Berrevoets-Jansen bij het bu reau burgerzaken als ambte naar van de burgerlijke stad overbleven, wilden b en w een derde. Dat werd met alle 17 raadsstemmen A.G. van de Sande(42) uit Tholen, hoofd van de afdeling algemeen bestuur en welzijn, waaronder het bureau burgerzaken valt. "Mag ik aannemen dat deze functionaris over voldoende vakkennis beschikt", zei raadslid J. de Bres maandag middag gekscherend naar aanleiding van de eerder geui te kritiek van Droogers. De burgemeester wenste Van de Sande veel wijsheid, kennis en sterkte toe. Wie Tholen vanuit de lucht wil bekijken krijgt daarvoor de kans, want de Ondernemersvereniging heeft helicoptervluchten vanaf de landtong georganiseerd. Voor de kinderen zijn ook verschillende kermisattracties aanwezig. Vrijda gavond maakt Concordia een mu zikale rondwandeling en zaterdagmiddag doet O.V.M. dat. Havenmeester Zoetewey heeft sa men met de firma Oerlemans, hard gewerkt aan het tijdelijke overzetveer. Een 'zolderbak', be veiligd met een railing, vaart vrij dag (van 4 tot 9 uur) en zaterdag (van 2 tot 9 uu) op en neer tussen de steiger van de jachthaven (te genover het praathuis) en de stei ger van rijkswaterstaat aan de overkant van de baai. Op de land tong wordt parkeergelegenheid Deze komt te liggen naast de au toweg van Lepelstraat/Halsteren naar de Thoolse brug waar de lei ding wordt aangesloten op de drie zinkers (leidingen die onder het Schelde-Rijnkanaal liggen). De huidige leiding loopt van het pompstation langs de Halsterse Weg naar de Schelde-Rij nver- binding. Districtshoofd L. Gijzel van de WMZ in Tholen: "Met één transportleiding zijn we wat kwetsbaar. Met twee verschillende toevoerleidingen wordt dat min der. Voor de winter moet het werk klaar zijn". De nieuwe buis van pvc is 315 mm (uitwendig), de be staande asbest/cementenleiding is 300 mm (inwendig). Pagina 11: ruim 1000 telefoontjes na waterlek bij Postweg. Dit jaar nog wordt op Tholen het startsein gegeven voor een cursus bejaardenhelpenden. De 2-jarige opleiding is bestemd voor werklo zen, mensen met een niet afgeron de voortgezette opleiding en her intredende vrouwen. De deelne mers gaan in de drie bejaardente huizen op Tholen stage lopen en kunnen over twee jaar, wanneer de uitbreiding van het verzor gingstehuis Ten Anker is opgele verd, aan de slag. Dat deelde directeur A.A.M. van Loon van Ten Anker en Sint Maartenshof maandagavond mee aan het eind van de informatie bijeenkomst in Ten Anker voor de omwonenden van het complex dat een grootscheepse verbou wing te wachten staat. Na de uit breiding met verpleegtehuis dat in 1991 klaar moet zijn is er plaats voor in totaal 80 werknemers. Het plan om een opleiding voor bejaardenhelpenden op Tholen te scheppen past in het beleid van Het dak en de zoldervloer van het gebouw aan de Voorstraat zijn in slechte staat. De voorgevel ziet er ook niet al te florissant meer uit. Maar die dateert dan ook nog uit de tijd dat bakker Rijstenbil er zijn bedrijf uitoefende. Daarna werd het pand verbouwd tot be jaardensociëteit en eind november 1976 nam de ITT het gebouw, ei gendom van de gemeente, in ge bruik als postkantoor. In 1987 verrichtte de ITT ruim 21% minder handelingen voor de gemeente dan het jaar daarvoor, 3.327 in plaats van 4.233. Uit de aanbiedingsbrief bij de begroting blijkt, dat de gemeente Tholen daardoor f. 15.277,- minder aan de PTT hoefde te betalen. Vooral de aanvraag om uittreksels uit het persoonsregister daalde sterk, van 1.338 naar 615. Volgens het gemeentebestuur is de oor zaak, dat voor het verlengen van rijbewijzen sinds 1 oktober 1986 zo'n uittreksel niet meer nodig is. Sinds die datum geeft de gemeen te in plaats van de provincie het rijbewijs af, zodat voor een eerste aanvraag ook meer mensen naar St.-Maartensdijk zijn gekomen om het begeerde papiertje sneller in het bezit te hebben. De aanvragen voor paspoorten en toeristenkaarten via de postkanto ren namen wel toe. Daarmee hangt mogelijk de invoering van het nieuwe duurdere paspoort sa men. Vanaf 1 december a.s. wor den ook reisdocumenten rechtstreeks door het bureau bur gerzaken van de gemeente afgege ven en niet meer door de provincie. Tholen betaalt aan de FTT per handeling een vergoeding van f. 4,50. het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB). L. Verhagen, markton derzoeker bij het GAB in Goes: "De scholing voor Ten Anker is een onderdeel om de volwassene ducatie op Tholen te stimuleren". Voor deze Primaire Beroepsge richte Volwassen Educatie stelt het arbeidsbureau en het Ministe rie van Onderwijs geld beschik baar. Hoewel de voorbereidingen nog niet geheel zijn afgerond, ver wacht Verhage dat de opleiding in september al kan beginnen. "We hebben erop gemikt dat de cursus afgerond is wanneer het verzorgingstehuis midden 1990 klaar is". Aan de opleiding kun nen 15 tot 20 mensen met behoud van uitkering deelnemen. Voor de cursisten geldt, dat ze een half jaar of langer werkloos moeten zijn. Binnen die categorie horen volgens Verhage de langdurig werklozen thuis en de groep van herintredende vrouwen. De oplei ding tot bejaardenhelpende krijgt de vorm van streekschoolonder- wijs: 1 dag naar school, daarnaast een aantal uren stage. Waar de opleiding gegeven zal worden, is nog niet bekend: "Maar het is het streven naar de mensen toe te gaan. Ze hoeven er niet voor naar Bergen op Zoom of Roosendaal. De opleiding komt naar het eiland toe." Gisteren hebben vertegen woordigers van het arbeidsbu reau, gemeente en SVRZ overleg gepleegd over hoe de werving van kandidaten gaat geschieden. Ver hage: "We zijn er erg blij mee dat het van de grond komt". De coördinatie van de opleiding is in handen van J. Schipper. Zie pagina 11: studie bouw ver pleeghuis en sloop 20 huizen 'in wije zak'. De soundmix- en playbackshow van de Thoolse Dagen gaat vana vond om half acht toch door in de tent op de voormalige oesterput ten in Tholen. Het minimaal aan tal van 12 kandidaten werd zelfs overschreden: er zijn 12 playback en 8 soundmix-deelnemers. Enke le kandidaten hebben al jarenlang ervaring. De deelnemers komen uit Tholen, Oud-Vossemeer, St. Maartensdijk, Stavenisse, Scher- penisse, de Thoolse campings, Steenbergen, Halsteren, Bergen op Zoom en Papendrecht. Vooral voor de soundmix, dat ge zien het echte zingen moeilijker en mooier is dan playback, deed het stichtingsbestuur van de Thoolse Dagen extra inspanningen. De jury bestaat uit Anja Ha- ge(zangeres) uit Poortvliet, Mari na Tichem(toneel) uit Tholen, dhr. G.A.R. Meeuwsen(muziek) uit St. Maartensdijk, dhr. K.L. van Driel(Accelerando) uit St. Annaland en Anita Kouwenho- ven(zangeres) uit Scherpenisse. Met ll stemmen vbor en 6 tegen heeft de Thoolse gemeenteraad maandagmiddag besloten om een maximale garantiesubsidie van 2500 gulden beschikbaar te stellen voor het fietsveer Gorishoek- Yerseke. SGP en RPF/GPV had den principiële bezwaren omdat er op zondag niet noodzakelijke arbeid wordt verricht. In 60 dagen heeft het veer 411 mensen vervoerd. In augustus al leen al tot vorige week 176. Dat betekende een gemiddelde van 14 passagiers per dag, terwijl dat voor augustus maar 7 was. "Daarmee zijn we hoogst tevre den", zei wethouder J. Versluijs. "Het veer kan namelijk maar ge brekkig functioneren omdat het getij een belemmering betekent. De vertrektijden moet men nu steeds opvragen(camping de Pluimpot). Bovendien zit je nog in de aanloopperiode. Met verbe tering van het steiger en bagger- werk - daarvoor is subsidie aangevraagd - kan dit fietsveer een volwaardige plaats krijgen in de verbindingen tussen Tholen en Zuid-Beveland", aldus wethouder Versluijs. J. de Bres zei dat het fietsveer een recreatief gebeuren is, dat in alle rust plaatsvindt, zonder dat ie mand er problemen mee kan heb ben. Th. Aarnoudse trok niet in twijfel dat het veer best een aan trekkelijke zaak zou zijn, maar met hem vond P. van Belzen het heel erg jammer dat de zondag er bij betrokken wordt. W.C. van Kempen pleitte met na me voor meer regelmaat in de veerdienst. De mogelijkheden om het veer onafhankelijk van het ge tij te maken, zullen de voorzie ning verbeteren. Geen Thoolse belastingverho ging in 1989 Klimrek en matten voor de Kon. Julianaschool in St. Phi lipsland Schooldirecteur Biesheuvel spuwt gal over regelgeving in onderwijs Diamanten bruidspaar in Sta venisse Opsporen waterlek was zoe ken naar speld in een hooiberg Nog veel onzekerheid over bouw verpleeghuis en sloop 20 huizen in Tholen Christelijk Gereformeerd Tholen en Oud-Vossemeer heeft na 25 jaar weer pre dikant Braderie, wielerronde, Thool se Dagen en reünie waterspor ters in Tholen Fietsvierdaagse in Tholen en St. Philipsland afgesloten Vier van de vijf streeksciubs bekeren verder in de KNVB HOEZEER U IETS LIEF WAS, BLIJKT EERST ALS HET VERLOREN GAAT Dit nummer bestaat uit 18 pagina's AUTOMATISERING Slingerweg 25 4613 BR Bergen op Zoom Wethouder L.J. Koopman en PvdA-raadslid I.C. Moerland ga ven de liberale Vossemeerder J.L. van Gorsel de schuld van de lange duur. "De kritiek van Van Gorsel is misplaatst omdat hij zelf met allerlei voorstellen kwam", zei Moerland. "Hij was in de com missie financiën een buitenbeen tje. Van Gorsel had zich bij de meerderheid moeten neerleggen, maar hij wilde zijn minder heidsstandpunt doordrukken. Het is allemaal een klein beetje zielig over zo'n kleine zaak", zei de wet houder. In juli 1985 schonk Barenbrug 5000 gulden aan de gemeente bij de opening van het nieuwe bedrijf aan de Molenweg te Oud- Vossemeer. B en W wilden dat geld besteden voor een tijds- en temperatuuraanduiding op het bedrijfsverzamelgebouw te St. Maartensdijk. De gemeenteraad stak daar een stokje voor en wilde het geld in de plaats besteden waar Barenbrug gevestigd is. Met name Van Gorsel hield een plei dooi voor een kunstwerk dat her innert aan de banden van Oud-Vossemeer met de familie van de Amerikaanse president Roosevelt. B en W vroegen sug gesties aan de stichting Promotie Oud-Vossemeer en begin novem ber vorig jaar adviseerde de meer derheid van de commissie financiën positief over verlichting van de N.H. Kerk. Drie schijnwer- permasten met kabels zouden 7500 gulden vergen, zodat de ge meente zelf nog 2500 gulden moet bijpassen. Sinds november informeerde Van Gorsel nog een paar keer naar de stand van zaken en 22 augustus was het dan zover, dat de gemeen teraad een beslissing kon nemen. Van Gorsel noemde het niet ele gant tegenover de schenker, dat er drie jaar over gedaan was voordat de bestemming verwezenlijkt wordt. "Dat mag een volgende keer niet meer zo lang duren. Het is zeker onvoldoende van b en w omdat ik er al een paar keer naar gevraagd heb. Er is gewoon wat laks met deze schenking om gesprongen", zei het VVD- raadslid. Hij ging accoord met de verlichting van de kerk en de to ren, hoewel dat niet zijn persoon lijke voorkeur was. P. van Belzen gaf b en w aan het begin van het schooljaar een fikse onvoldoende. "Het is met name het laatste jaar dat me prikt. Een geschenk dat voorwerp van dis cussie wordt, levert een niet aan gename smaak op. Het heeft te lang geduurd", zei het RPF/GPV- raadslid. Hij pleitte nog voor overleg met de kerkvoogdij opdat er toch weer geen vertraging zal ontstaan. Wethouder Koopman antwoord de, dat het geschenk in juli 1985 direct met open armen werd aan vaard, maar daarna werd de besteding van de 5000 gulden in verschillende commissies bespro ken. "Daarbij was er praktisch steeds verschil van mening. Daar om moet er niet alleen een verwijt naar b en w gaan, want de raad heeft er verschillende keren over gesproken." Barenbrug gaat acoord met de verlichting van de kerk, maar de gemeente moet wel de stroom ver zorgen, zo merkte de wethouder wat meesmuilend op. "Dan had je een andere keus moeten maken", hield Van Gorsel hem voor, die weer even een lichtpuntje zag voor zijn Roosevelt-monument. Burgemeester Van der Munnik noemde het een verdienste van de beraadslagingen, dat het geschenk van Barenbrug uiteindelijk toch in Oud-Vossemeer terecht gekomen was. Anders had 't op het be drijfsverzamelgebouw in St. Maartensdijk gestaan. De lange duur schreef hij mede toe aan de zorgvuldigheid. "Het vereist des te meer zorg als je geschenken van anderen ten openbare nutte moet besteden", zei de burgemeester. "Zand erover", concludeerde Van Gorsel, "maar het heeft toch te lang geduurd. Ik hoop dat Oud- Vossemeer nu snel in het licht staat." Mevr. Deurloo hoopte niet, dat het bedrijfsleven zal terugschrik ken van deze zaak en geen schen kingen meer aan de gemeente zal doen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 1