Historische vondst inFlupland? Zaterdag fokveedag Dienstencentrum van half miljoen Vakantiespel in de Polder slaat aan Oog op de Deltawerken Bedrijven van elders scheppen weinig werk Bij 23e Thoolse Dagen in Tholen Verkaveling BOUMAN POTTER Auto's niet afgesloten Bintje 24 cent Groot aantal scherven en pijpekoppen opgegraven in achtertuin Meer bedrijven op Tholen/Flupland Comité Dorp zet zich in voor behoud basisschool in Anna Jacobapolder OOGMEETKUNDIG CENTRUM STEENBERGEN Donderdag 11 augustus 1988 44e Jaargang no. 39 Kees Kosten uit Sint-Philipsland heeft donderdag in de achtertuin van z'n woning in de Voorstraat (num mer 34) stukjes aardewerk en glas van onbekende ouderdom opgegraven. Wel of geen playbackshow? De traditionele fokveedag tijdens de Thoolse Dagen wordt dit jaar op zaterdag gehouden. Die dag staat overigens centraal in de 32e editie van dit evenement, dat wordt gehouden op 25, 26 en 27 augustus. Helicopter en pont In Oud-Vossemeer en nog drie kernen Er wordt gestudeerd op plannen om in de toekomst in de vier kleinere kernen op Tholen een dienstencen trum te bouwen. Zo'n voorziening vergt 500.000 gul den en de exploitatie kost jaarlijks 50.000 gulden. E._=_=JE-:~\!ïV Vorig jaar werden op Tholen 43 bedrijven opgericht en op Sint-Philipsland 11. Het aantal opheffingen be droeg respectievelijk 31 en 4, meldt het rapport 'Be- drijvendynamiek 1987' van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord- Zeeland. De totale groei op Tholen/St.-Philipsland lag ongeveer 50% hoger dan een jaar eerder. West-Brabant De eerste kindervakantieweek in Anna Jacobapolder is met 39 kinderen een groot succes geworden. Drie dagen lang vermaakten zij zich prima met allerhande spelletjes en activiteiten. Ook de leiding, een veertien tal dames, was erg enthousiast. Het kindervakan- tiespel was georganiseerd door het comité Dorp. School onmisbaar I Voor oogmetingen en contactlens aanpassingen met de modernste apparatuur.Tevensoogdrukmeting met de nieuwste non-kontakt tonometer. Gaarne volgens afspraak. OM. optometrist A.N.V.C. contactlensspecialist Fa. Adri C. Broekhuis en Zn. juwelier - horloger - opticien klokkenmakerij (.roic Kerkstraat 5-7-13 4651 HA steenbergen lèleloon (0167(1) 6..3.VK5 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f '20,50 per halfjaar. Per jaar f 38,-, per post f 47,55 per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,37 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De politie heeft zaterdagmiddag op diverse plaatsen op het eiland een zogenaamde preventieactie gehouden. Bij de Oesterdam, Phi- lipsdam, Gorishoek, Tuttelhoekje, Muyepolder en de Pilootweg bij Stavenisse werden 250 auto's ge controleerd of zij goed afgesloten waren. Bij vijf procent bleek dit niet het geval te zijn en in die au to's werden briefjes gedeponeerd om de mensen te attenderen op hun slordigheid. Dinsdag werd bij de Oesterdam de Belg N. bekeud, omdat hij zonder vergunning ijs verkocht. Tussen 1959 en 1970 bracht een 33-tal kunstenaars de Deltawer ken in beeld. Dat gebeurde in op dracht van de ministeries van OKW en CRM. Een deel van de opdrachten werd in 1961 in het Haags Gemeentemuseum ten toongesteld, maar daarna raakten de kunstenaars en hun kunstwer ken in de vergetelheid. Vorige zomer werd echter een ex positie rondom de 'Deltakunst' ingericht en nu, 25 jaar na de wa tersnoodramp, zijn de werken te rug in Zeeland. In het Zeeuws Museum in Middelburg wordt on- de de titel 'Oog op de Deltawer ken' een repesentatief overzicht van de werken gegeven. Het gra fisch werk is daarbij opvallend sterk en krachtig vertegenwoor digd. Vooral de elementen van techniek, de werkzaamheden, wa-, ter en lucht zijn weergegeven, aan de ingreep die de Deltawerken op het landschap zouden hebben ging men nog voorbij. De-#K-p®«itie is te zien van 19 au gustus tot 7 november, de ope ningstijden van het Zeeuws Museum zijn dinsdag t/m vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur en zater dag t/m maandag 13.30 t/m 17.00 uur. Veiling Sint-Annaland, woensdag 10 augustus. Doré gewone 30-35, drielingen 39-40, kriel 95-138; Première gewone 20-22, bonken 37-40; Gloria gewone 18-24, bon ken 30-35, drielingen 41, kriel 105-141; Prior gewone 22, drielin gen 35, kriel 147; Arcula gewone 19, bonken 25; Bintje gewone 22-24, bonken 40-41, drielingen 41, kriel 142-146; Eigenheimer ge wone 31-37, drielingen 20; kriel 23; Bildstar gewone 18; Irene ge wone 27. Aanvoer 165 ton. Dinsdag 9 augustus: Doré gewone 27-37, drielingen 28-30, kriel 125; Première gewone 17-21, bonken 36-37; Gloria gewone 17-23, bon ken 30-36, drielingen 35-39, kriel 130-137; Arcula gewone 18, bon ken 20; Bintje gewone 21-22, bon ken 40-41, drielingen 36-38, kriel 133-139; Eigenheimer gewone 32-35, drielingen 10, kriel 15; Bildstar gewone 18-30. Aanvoer 176 ton. Wethouder A. Kosten met zijn kleindochters Jacqueline en Alexandra bij de scherven, die in de achtertuin van de woning aan de Voorstraat in Sint-Philipsland zijn gevonden. Kosten was in z'n tuin een funde ring voor een zitkuil aan het gra ven, toen hij plotseling op iets hards stuitte. Hij dacht aanvanke lijk met een 'welle' te maken te hebben, maar het bleken stukken Chinees aardewerk (op de achter kant stonden Chineese tekens), pijpekoppen en glas te zijn. Voor zichtig groef Kosten verder en Het is nog niet zeker of de play back- en sound-mix wedstrijd op donderdag 25 augustus in de tent van de Thoolse Dagen op het eve nemententerrein in Tholen door gang zal vinden. Voor dit programma-onderdeel rekent de organisatie van het jaarlijkse eve nement op minimaal 12 deelne mers. Dinsdag deelde voorzitter M.C.J. Kosten mee dat er zich nog maar 10 kandidaten hebben gemeld. "Dat aantal is te gering om de play-backshow te laten doorgaan". Kandidaten kunnen zich nog opgeven bij Anja van Tilbeurgh, tel. 01667-2961. kwam twee bijna gave kruikjes te gen, die met eierschalen gevuld waren. Kosten alarmeerde z'n vader A. Kosten, die provinciaal archeo loog dhr. Oele inschakelde. "Dhr. Oele vroeg of we de werkzaamhe den wilden stoppen en scherven en potjes alstublieft nietweg wil den gooien", zegt Kosten, die niet verwacht dat het aardewerk van waarde is. "Maar," zo voegt hij er aan toe, "je weet hetnooit zeker. Voor de archeologen zal het vast waardevol zijn". Gisteren was een nadere datering van het aardewerk nog niet vast gesteld, want dhr. Oele had de vondsten in Sint-Philipsland we gens afgravingen in Aardenburg nog niet kunnen bekijken. Het blijft dus even afwachten of de vondst werkelijk van geschied kundige betekenis is. Voor het eerst worden de Thoolse Dagen in Tholen-stad gehouden, op de voormalige oesterputten. Donderdagavond om acht uur staat de playback/soundmixshow op het programma en vrijdaga vond om negen uur Avro's toppop discoshow. Zaterdagmorgen om negen uur begint de fokveedag voor rundvee en schapen, met om half twee de kampioenskeuringen. Na een op treden van de Oud-Vossemeerse Muziekvereniging begint om kwart over drie de paardenshow, met trekpaarden, haflingers en Friese paarden in verschillende aanspanningen. Om vier uur staat het nieuwe onderdeel autotrek op het programma. In de feesttent is er een kleinveetentoonstelling met o.a. pluimvee en konijnen, van vijf tot zeven uur en van acht tot twaalf uur speelt de Zwart-Wit band. Overigens zijn er meer activiteiten in Tholen. Dat begint vrijdag met een wielerronde, terwijl vrijdag en zaterdag de braderie wordt gehou den. Ook is er een reünie van schepen, zogenaamde 'grand banks'. Vrijdagmiddag vanaf twee uur kan vanaf de landtong met een helicopter een rondvlucht bo ven Tholen worden gemaakt. Om de stroom auto's te verwerken heeft de Ondernemersvereniging de landtong als parkeergelegen heid aangemerkt. Daarvandaan vaart beide dagen speciaal een pontje om de mensen bij de jach thaven aan land te brengen. In de nog geheime nota 'Zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens' hebben ambtelijke adviseurs van het Thoolse gemeentebestuur hierover hun gedachten laten gaan. Eerst moeten verschillende commissies en de raadsleden hier over ingelicht worden voordat het stuk openbaar wtirdt. In Oud-Vossemeer heeft met name mevr. M. van Driel-Vaders al jaren geijverd voor zo'n voorziening. Zij wilde daarvoor o.a. de 35.000 gulden gebruiken die de gemeente anders aan de bouw van een praathuisje zou besteden. Liever een dienstencentrum in één van de twee vrijkomende kleuterscholen (Hummelvreugd aan de Bou Kooijmanstraat of St. Janneke aan de Dorpsweg) dan een praat huisje, vindt mevr. Van Driel. B en W hebben de wensen serieus genomen. Vandaar de nota 'Zoals het klokje thuis tikt' en de excur- Lijn^éèh AUT ViftSERMG Ygerweg 25 4, dB Bergen op Zoom Tel 01640 - 41087 jvmsmBujK mmmov- De minister van landbouw en vis serij heeft een gebied van 2.770 hectare op Tholen op het Voorbe reidingsschema Landinrichting 1988 geplaatst. Het gaat om het blok Stavenisse/St.-Maartensdijk in het zuidwesten van de gemeen te, waar een ruilverkaveling met administratief karakter zal wor den uitgevoerd. Doordat dit project nu in voorbe reiding wordt genomen, kan het Bureau Beheer Landbouwgron den grondaankopen verrichten. In het gebied kan, aldus het ministe rie, het landinrichtingselement worden ingezet om de eventuele toepassing van zoet water in wa- terschapsverband soepeler te doen verlopen. In Sint-Philipsland en Sint- Annaland zijn al ruilverkavelin gen met een administratief karak ter in voorbereiding. Indien in deze gebieden zoetwateraanvoer zal worden toegepast, kan nader worden onderzocht hoe in ruilver- kavelingsverband de technische realisatie kan worden vergemak kelijkt. sie van de welzijnscommissie van de gemeenteraad naar Willemstad en Diessen. Daar is een grote ver scheidenheid aan voorzieningen in een dienstencentrum onderge bracht: kruisvereniging, huisarts, stichting welzijn voor ouderen en aan het dienstencentrum gekop peld: aanleunwoningen. De gemeente Tholen krijgt jaar lijks een bedrag van het rijk voor het flankerend bejaardenbeleid en dat kan mede aangewend worden voor een dienstencentrum in Oud- Vossemeer, Poortvliet, Scherpe- nisse en Stavenisse. DEZE WEEK Springgroep boeit in Sint- Annaland Koperen politiehondenvereni ging De Schaerepe Bliek Zeeuwse hoofdprijs teken wedstrijd naar Sint-Annaland Stavenisse/St.-Maartensdijk op schema ruilverkaveling Stellendammers winnen touw trekkampioenschap Weer fietsvierdaagse op Tho len én op Sint-Philipsland Minder deelnemers aan geslaagd ponyconcours DE MENSEN DENKEN OVER DE GEBEURTENIS SEN VAN HET LEVEN MINDER VERSCHILLEND DAN ZIJ EROVER SPREKEN Dit nummer bestaat uit 12 pagina's In Midden- en Noord-Zeeland werden in totaal 718 bedrijven op gericht en 450 opgeheven. Tholen en St.-Philipsland namen daarvan respectievelijk 7.50% en 7.15% voor hun rekening. Van de 43 opichtingen op Tholen waren er 37 startende bedrijven; van de 11 op Sint-Philipsland waren dat er 9. Op Tholen vonden de meeste oprichtingen plaats in de groot handel (8), de detailhandel en de overige dienstverlening (elk 7) en de agrarische sector (6). De meeste opheffingen waren er in de industrie, de detailhandel en de zakelijke dienstverlening (elk 5). Op St.-Philipsland kwamen er in de groothandel 3 bedrijven bij en in de sectoren detailhandel en transport en opslag elk 2. De op heffingen waren in de groothan del (2), de industrie en zakelijke dienstverlening (elk 1). De daling in de sector industrie op Tholen/St.-Philipsland wijkt af van de rest van Midden- en Noord-Zeeland. In de sector bouw noteerde Tholen 5 starters tegen 0 in 1986; de groothandel nam zeer sterk toe op Tholen/St.- Philipsland, terwijl de detailhan del een lichte daling vertoonde. De sector transport liep op Tho len met 66% terug, terwijl die in overig Zeeland toenam. In Noord- en Midden-Zeeland vestigden zich in 1987 slechts twee bedrijven uit westelijk Noord- Brabant (een jaar eerder waren dat er nog tien), terwijl er daar heen zeven vertrokken. Uit het Waterweggebied kwamen 19 be drijven naar Zeeland. Uit Tholen vertrokken twee bedrijven meer dan er zich vestigden; in St.- Philipsland was dat aantal gelijk. Het uiteindelijke groeicijfer voor Midden- en Noord-Zeeland is 2.45% (landelijk 3.8%), wat een toename van 0.61% ten opzichte van 1986 betekent. Het rapport concludeert, dat met uitzondering van de detailhandels- en transportsector in alle sectoren de werkgelegen heid is toegenomen. De bouw en de zakelijke dienstverlening steken daarbij gunstig af. Het aantal ar beidsplaatsen dat tot stand komt door vestiging van bedrijven van elders noemt het rapport relatief gering. In 1987 was dat 3.77% van het totaal. Ook in voorafgaande jaren was dat beeld hetzelfde. Het rapport is gebaseerd op gegevens uit het Handelsregister. Donderdag was de slotavond op het plein achter de School met de Bijbel. Met ballonnen en verlich ting was dat feestelijk aangekleed. Heel wat ouders kwamen een kijkje nemen bij de modeshow uit het jaar 3000, het volksdansen en playbacken. Met veel overgave was daarvoor de hele dag ge oefend en voorbereidingen getrof fen. Een barbecue sloot het vakantiespel af, waarna de kinde ren omstreeks half negen naar huis gingen. Vorige week dinsdag begon de spelweek met voor de kinderen van 9 tot 12 jaar een schorren loop. Op de schorren rond de pol der werd bekeken wat er zoal groeit en wat er in het water te vinden is. De kinderen van 4 tot 8 jaar hielden een speurtocht door het dorp en 's middags was er voor allen een picknick. Woens dag werd een spelletjesdag geor ganiseerd, met o.a. schminken en levend ganzenbord. Wilma Quist van het comité Dorp is erg tevreden over het verloop. "Bijna alle kinderen uit het dorp hebben meegedaan. Als er vol doende vrijwilligers zijn, is een vervolg volgend jaar niet uitgeslo ten." Dat ook die vrijwilligers er plezier in hadden bleek wel, toen een aantal van hen spontaan besloot mee te doen aan het play backen. Het comité Dorp is in het najaar van 1987 tot stand gekomen in Anna Jacobapolder. Dat is een ge volg van het project kleine scho len van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland, waaraan de School met de Bijbel meedoet. Dat richt zich op het handhaven van een levensvatbare laatste basisschool in een woon kern. Ook het comité werkt met die doelstelling: duidelijk maken dat de bevolking voor meer zaken in de school terecht kan, dan al leen het 'leerwerk'. Op die manier wordt de school gepromoot en on misbaar gemaakt in het dorp. Het comité bestaat uit de dames I. van Nieuwenhuijzen-Vogelaar (schoolbestuur), Van Herk-de Hoed (medezeggenschapsraad), B. Dekker en W. Quist (school team) en de heren J. de Jager (ge meenteraad), Van Pieterson en L.C. van Hulsteijn (inwoners). De eerste activiteit van het comité Dorp was een fancy-fair in de laatste schoolweek. Na de vakan tie bekijkt het comité de moge lijkheid om een cursus te organiseren, maar dat is nog in een pril stadium. Zoet grondwater. Provinciale wa terstaat is begonnen met een in ventarisatie van het gebruik van zoet grondwater in de land- en tuinbouw in het gebied Lewedorp, Heinkenszaild, Ovezande, 's Gra venpolder, Kapelle-Biezelinge, Wemeldinge. Onder de kreekrug gen in dit gebied bevinden zich be perkte zoet watervoorraden. Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. Ingespannen studeren de deelnemers aan het kindervakantiespel in Anna Jacobapolder een volksdans in. 4 V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 1