Zilveren schooldirecteur Biesheuvel neemt afscheid van Oud-Vossemeer Heieen Hage richt zich op WK en OS Wandelsport in trek Extra premie voor vijf huizen meer Een kwart eeuw vriendschappelijke omgang met kinderen In de Vierdaagse van Nijmegen Donderdag 28 juli 1988 DE EENDRACHTBODE 9 Na 25 jaar neemt dhr. B. Biesheuvel niet alleen af scheid als directeur van de School met de Bijbel, maar tegelijkertijd ook van Oud-Vossemeer. Via een tussenstation - de pastorie van de Gereformeerde Kerk te Anna Jacobapolder - gaat hij met zijn vrouw terug naar de geboortestreek Gorinchem. Reden voor een gesprek over de school en de kinderen, de ver koop van bloemen en krentebollen voor het school fonds, het behoedzaam opereren op een samenwerkingsschool en de stichting van de Reho- bothschool in Stavenisse. Een terugblik op 25 goede onderwijsjaren in Oud-Vossemeer. "We hebben die per wortel geschoten dan we hadden gedacht", zegt de per 20 augustus vertrekkende directeur. Bloemen en krentebollen Verdrietig Niet doordrijven Eindeloos praten Ochtendles Niet zo streng Stamboom In Ronde van Frankrijk 37ste prijs Als enige van de Nederlandse dames heeft Heieen Hage(29) uit St. Maartensdijk voor de vijfde achter eenvolgende keer de Ronde van Frankrijk volbracht. Ze richt zich nu met name op de wereldkampioen schappen ploegentijdrit, 26 augustus in het Belgische Ronsel en de Olympische Spelen, 25 september in het Zuid-Koreaanse Seoul. Tussen de 31.869 deelnemers aan de Nijmeegse wan delvierdaagse bevonden zich ook dit jaar verschillen de Thoolse en Fluplandse liefhebbers van de wandelsport. Mevrouw E. v.d. Vlies-van Dijke liep voor de zevende keer mee. De 30 kilometer per dag waren voor haar een peuleschil, want de week daar voor liep ze als enige Fluplandse mee in de vierdaagse van Apeldoorn. Voor Tholen en Sint-Philipsland Bij de herverdeling van het resterende deel van de ge subsidieerde woningbouw in Zeeland hebben zowel Tholen als St. Philipsland extra huizen gekregen. In Tholen gaat het om twee premiekoopwoningen en één huis in de vrije sector, in Philipsland om twee sociale huurwoningen. Alcohol lekt op vrachtwagen Nieuw talent Pijnlijk Meer gevraagd Premiekoopwoningen in aanbouw aan de Raiffeisenstraat te St. Annaland. "Je kunt niet gedeeltelijk door gaan, maar de kinderen zal ik missen", aldus Biesheuvel. Hij maakt op 56-jarige leeftijd ge bruik van de DOP-regeling: doorstroming onderwijzend per soneel, zoals zijn collega's in het voortgezet onderwijs, mevr. Goorden en dhr. De Wit van de TSG, dat onlangs ook deden. "Het is met weemoed dat ik van de kinderen afscheid neem, maar de verantwoordelijkheid van het leiden van de school vind ik te groot worden. De druk van bo venaf, elke maand veranderingen, het wordt allemaal teveel. Om het risico van een eventueel pas later ingaande VUT-regeling te ontlo pen, maak ik gebruik van de DOP-regeling. Het is mooi, dat die kans er is, maar ik hoor nog lang niet bij de bejaarden", voegt Biesheuvel er glimlachend aan toe. Hij begon in 1952 in Meeuwen als onderwijzer. Zijn werkkring werd onderbroken voor militaire dienst en na een tweede periode Meeu wen trouwde Biesheuvel in 1958 met doktersassistente mej. Büch- ner. Hij begon toen ook op een nieuwe school in Sleeuwijk. In 1963 werd Biesheuvel in Oud- Vossemeer benoemd. "Toen we kwamen, was er werke lijk niets", zo herinnert Biesheu vel zich nog goed. "De school stond in de Hofstraat, evenals de woning van het hoofd. Mijn vrouw bracht elke dag de koffie. Ons nieuwe huis werd in 1966 in de Cornelis Frankenstraat ge bouwd en mijn vrouw miste toen wel het vertrouwde gejoel van de kinderen. De nieuwe school aan de Burg. Versluijsstraat volgde in 1970, maar in 1963 was er nog heel weinig. Jaren ging ik elke vrijdagmiddag met collega Quaak en telkens vier andere kinderen naar St. Maartensdijk om bloe men te verkopen voor het school fonds. We hielden er wekelijks 15 tot 20 gulden aan over. In Oud- Vossemeer verkochten we krente bollen en dat bracht regelmatig 100 gulden in het laadje. Ansicht kaarten brachten we ook aan de man, maar met de verkoop van lu cifers hadden we minder succes. Die verkopen zorgden toch voor een bepaalde sfeer op school. Je had een soort eigen bedrijfje waar je alles voor deed. Nu zijn er alle maal regels waaraan je moet vol doen. Ik houd het lever een beetje gemoedelijk en gezellig, dan komt het wel goed. Toen de supermarkt in St. Maar tensdijk bloemen ging verkopen, zijn wij gestopt. Het is nu ook al lemaal veel luxer geworden: de ge meente is steeds meer gaan betalen en we hebben nu een co- pieermachine en een computer. De vergoeding voor het onderwijs is erg goed." De School met de Bijbel te Oud- Vossemeer had altijd drie leer krachten. Voorheen alleen op de lagere school en dat is met de kleuters erbij op de basisschool nog steeds zo. Was het maximum zonder kleuters 89 leerlingen, nu zijn er inclusief 30 kleuters nog 68 jongens en meisjes. De opening van de Rehobothschool in Stave nisse betekende een breuk. "Dat vond ik heel jammer, want onze school maakte een duikeling. Het was jaren goed gegaan. Je gaat er van uit, dat de keuze voor een christelijke school een principe zaak is. Als samenwerkingsschool heb ik altijd op het midden moe ten mikken en dat heb ik vrij aar dig kunnen versieren. De samenwerking met de ouders van de Gereformeerde Gemeente in Nederland, die tenslotte voor de school in Stavenisse kozen, is al tijd zeer positief geweest, tot het laatst toe. Alle lof daarvoor. Ik weet, dat niet iedereen van hen het even prettig vond, maar het was een gewetenszaak en dat moet ik respecteren. Over de oprichting van die nieuwe school - eerst kon ik het niet geloven - was ik eerder verdrietig dan boos. Je kunt het een Rooms Katholiek toch ook niet kwalijk nemen dat hij zijn kinderen naar een r.k.-school stuurt. Dat geldt evenzeer voor Stavenisse, maar ik ben er nooit op uit geweest om leerlingen van elkaar af te pikken. Ik kan niet in de toekomst kijken, maar als de ontkerstening voortgaat en het rijk moet verder bezuinigen, schat ik dat de chr. partijen een veer zullen laten. Dan krijg je strenge re normen en dan heb je geen drie scholen meer op 2000 inwoners, maar het kan ook heel anders lo pen." Biesheuvel, zelf behorend tot de Gereformeerde Kerk, had te ma- ken met ouders van de Nederlands Hervormde Kerk, Gereformeerde Kerk, Christelijk Gereformeerde Kerk en tot de oprichting van de school in Stavenisse, de Gerefor- "Voor Stavenisse gingen al een meerde Gemeente in Nederland. aantal kinderen naar Goes, maar dat deed niet iedereen hier. Ik heb altijd aan de kant van de zwakke groepen gestaan. Je moet zorgen dat ze niet in de verdrukking ko men. Ik vind ook dat je op een sa menwerkingsschool niet over principiële zaken moet gaan stem men. Dan krijg je een meerder heid en een minderheid en dan komt er een groep in de verdruk king. Je moet zaken altijd soepel uitpraten en je steeds afvragen: is datgene wat je door wilt drukken, het op het spel zetten van de school waard? Wij hadden geen t.v. op school, hoewel de meeste ouders die thuis wel hebben. Sin terklaas kwam nooit, wel Zwarte Pieten rond de 5 december vie ring. Ik hoop dat ze deze samen werkingsschool zo volhouden en dat de school niet breekt op on dergeschikte punten die men wil doordrijven." De School met de Bijbel zit samen met de openbare Die Heenetrecht- school in Oud-Vossemeer onder één dak. De gemeenschapsruimte wordt door beide scholen ge bruikt. "We hebben er nooit geen problemen mee gehad. Met mijn collega Vroege is er ook nimmer een woord van misverstand ge weest." Biesheuvel werkt op zijn eigen school met leraar Kees van Beuse- kom, lerares Ineke de Kluiver en vervangster Janny Boogaart-v.d. Jagt, een oud-leerling van de ver trekkende directeur. Hij heeft al tijd drie klassen/groepen gehad, zodat hij aan dat op alle kleine scholen voorkomende systeem ge wend is. De Oud-Vossemeerse schooldirec teur is nooit enthousiast geweest over het experiment funderend onderwijs op Tholen: ForT. "Dat was veel te duur. Voor hetzelfde geld hadden we heel wat leer krachten kunnen aanstellen. Die tendens naar meer vergaderen, meer stencils produceren en ein deloos praten is nog steeds aanwe zig. Ik ben bang, dat het ten koste gaat van de kinderen, vooral op kleine scholen. Je moet immers voldoende tijd hebben voor de kinderen, want daar gaat 't om." De schooldirecteur was elke och tend al om acht uur aan het (bij)les geven. "Dat is een hobby van me en alle kinderen kwamen vrijwillig voor dit extraatje taal, rekenen, Frans en Engels. Ze wen nen dan alvast aan huiswerk. Voordat Engels als vak op de ba sisschool verplicht werd, gaf ik dat al voor schooltijd. Ik deed het als ochtendmens graag. Om acht uur 's morgens ben je allemaal nog fit en fris. Een oud-leerling die door ziekte zijn schooltijd niet kon afmaken, geef ik nu nog les. Ik heb er nooit naar gekeken: wat doen de ouders thuis. Ieder van de leerlingen heb ik naar mate van zijn of haar aanleg zover mogelijk laten komen. Bij leerlingen uit de hoogste groep had ik elk seizoen weer een wee moedig gevoel wanneer ze van school gingen. Je wordt er immers zo eigen mee: je bent er gewoon mee getrouwd." Biesheuvel beoordeelt de huidige jeugd positief. "De leerlingen uit de hoogste groep hebben een zeer nuchtere, praktische kijk op de werkelijkheid. Ik vind, dat je vriendschappelijk met de kinde ren moet omgaan. In plaats van achter een hoge lessenaar zat ik achter een bureau. Ik ben niet zo streng, maar ze moeten zich aan regels houden die je zelf moet stel len. Eigenlijk zijn de kinderen in de loop der jaren gemakkelijker geworden. Ik kreeg elke dag een hand van de leerlingen met de groet 'tot morgen'." Naast zijn lessen en schoolleiding had Biesheuvel nog meer werk. Tot 1985 deed hij de salarisadmi nistratie voor de school, inclusief belastingen en pensioenen. "Ik zou het niet meer kunnen, 't Was altijd een heerlijk gevoel als het tot op de cent klopte. Een hele tijd werd het salaris contant betaald." Voor het bijhouden van vergade ringen e.d. had Biesheuvel nooit een agenda. "Dat was mijn vrouw: zij vergeet werkelijk niets." Twee perioden van vijf jaar maak te Biesheuvel deel uit van de ker- keraad van de Gereformeerde Kerk. Sinds 1973 was hij leider van de jeugdvereniging, maar zo als bij het schoolwerk werd ook in het kerkewerk naar zijn zin soms te veel vergaderd. "Van veel verga deringen kwam je nog net zo wijs terug dan dat je er naar toe ging. In het algemeen wordt er overal veel te veel vergaderd." Biesheuvel zal het in augustus zonder zijn leerlingen moeten doen, maar hij heeft nog vele hob by's waarvan hij geniet. "Ik doe zeer graag tuinieren, cryptogram men oplossen en wiskunde. Als ik 't niet meer weet, dan vraag ik het aan mijn zoon Jan." Verder is Biesheuvel geïnteres seerd in stamboomonderzoek. Van zijn eigen familie is er al een boek verschenen, maar hij wil nog naspeuringen verrichten naar de familie van zijn vrouw - Büchner - die oorspronkelijk uit Duitsland afkomstig is. Daar krijgt hij tijde lijk in de pastorie te Anna Jaco bapolder - die pas verlaten is door zijn dochter en schoonzoon ds. Knibbe - en in de toekomst in „Gorkum wanneer daar een wo ning gevonden is, volop tijd voor. De directeurswoning aan de Cor nelis Frankenstraat is een huis van de school, zodat zijn opvolger J. Ymker daar in gaat. "Onze twee kinderen zijn nu ook weg, anders hadden we misschien wel in Oud- Vossemeer gebleven. Het is ons hier 25 jaar goed bevallen. Je merkt 't, dat er een behoorlijke band is gegroeid. We hebben die per wortel geschoten dan we had den gedacht", aldus directeur B. Biesheuvel van de School met de Bijbel, die na 25 jaar Oud- Vossemeer verlaat. Is de 37ste plaats in haar vijfde Tour de France de laagste eind klassering, het seizoen is nog niet voorbij, voegt Heieen er direct vol goede moed aan toe. Zo goed als haar eerste Tourjaar kon het dit keer toch niet zijn. "Die tweede plaats was toen niet reëel omdat de sterkste rensters niet mee re den. Toch is die eerste Ronde van Frankrijk één van mijn mooiste herinneringen. Die kunnen ze me niet meer afnemen." Heieen Hage werd achtereenvol gens 10de, 26ste, 28ste en nu 37de. "Ik was dit keer met een zekere re serve gestart, want je moest direct de bergen in. 't Was veel klimmen. In de paar vlakke etappes heb ik nog wel geprobeerd een rit te win nen, maar er zijn er nog tachtig De brandweer van St. Philipsland is donderdagmiddag gealarmeerd voor een lek op een met ethylalco- hol geladen vrachtwagen. Bij de melding werd de Philipsdam ge noemd, maar de wagen stond op de Zeelandweg bij De Heen. De brandweer van Steenbergen bleef paraat en begeleidde de wagen met de politie naar de 'afzender'; Nedalco, voorheen beter bekend als de spiritusfabriek, te Bergen op Zoom. Het lek leverde name lijk brandgevaar op. De vrachtwagen was op weg naar Rotterdam en wilde via de Phi lipsdam rijden. Burgemeester T.A. Vogel uit St. Philipsland noemt dit weer een voorbeeld, dat de Philipsdam meer verkeer aan trekt, dan verwacht was. Vanuit Bergen op Zoom kan men name lijk zoals voorheen via Steenber gen, Dinteloord, Haringvliet naar Rotterdam. die dat doen." Er valt in de vrouwentour weinig te verdienen, maar daar rijdt de chemisch analiste bij Akzo in Arnhem niet in de eerste plaats voor. "Je doet het voor de sport en omdat je het leuk vindt om bij de besten te horen. Het is toch al tijd weer een hele ervaring om de Champs Elysees in Parijs op te rij den met aan weerskanten rijen mensen, 't Is een eer als je daar bij kunt zijn", aldus Heieen Hage. De jongste Nederlandse renster, de 19-jarige Karin Schuitema, was dit keer de best geklasseerde met een 28ste prijs. "Ze deed het leuk en als ze zich goed ontwikkeld, kan dat voor de toekomst perspec- Hondencursus. Stichting Hon deninstructie Steenbergen begint op 21 en 22 augustus met een nieuwe cursus voor puppies, be ginnende en gevorderde honden. De bedoeling is om de hond op een plezierige manier gehoor zaamheid bij te brengen. Infor matie Marlie Cuelenaere, tel. 01670-66490. Hartcatheterisatie. De staatssecre taris van WVC heeft beschikt, dat de functie hartcatheterisatie voor volwassenen in ziekenhuis Lie- vensberg in Bergen op Zoom mag worden voortgezet, op voorwaar de dat jaarlijks 300 tot 350 cathe- terisaties worden verricht. Verpachting bouwland. De Grondkamer heeft overeen komsten goedgekeurd voor ver pachting van bouwland van de gemeente Tholen aan dhr. J.M. op den Brouw te St. Maartensdijk en de heren M. Aarnoudse, D.J. van Poortvliet en de gebroeders Van Poortvliet te Oud-Vossemeer. tief bieden. De eerste twee in het eindklassement, de Francaise Jeannie Longo en de Italiaanse Maria Canins vormen nu nog een klasse apart." Heieen hoopt tegen die klimsters bij de WK en de OS meer kans te hebben. In Seoul doet ze mee aan de individuele wegwedstrijd. "Het parcours lijkt op de Oosten rijkse heuvels en de temperatuur Het evenement, dat voor de 72e keer werd gehouden, verliep goed. "Alleen vrijdagmorgen regende het constant," zegt Cato Havermans-Etienne uit Oud- Vossemeer, "maar 's middags bij de intocht in Nijmegen waren we al weer droog." Ze liep voor de vierde keer mee, evenals haar dorpsgenoot Piet Hommel en Truus Bosters-Koen uit Nieuw- Vossemeer. Hun groepje werd ge completeerd door Adrie Bosters (3e keer) en Toos Etienne-de Ko ning (2e keer). Mevrouw Haver- mans benadrukt het belang van een goede training: "Niet persé wegens de blaren, maar je hebt dan in elk geval geen last van spierpijn." Het groepje traint veel samen en doet overal aan wandel tochten mee, waardoor ze in Nij megen al heel wat bekenden zagen. "Leuk dat de activiteiten commissie van v.v. Vosmeer vol gend jaar een zeven-dorpen-tocht organiseert. Wij lopen veel in Bra bant, maar dan kunnen we de wandelliefhebbers van daar ook eens de mooie plekjes op Tholen is daar in september zo'n twintig graden. Dat moet te doen zijn", meent Heieen Hage hoopvol. Ze won dit seizoen vijf wedstrij den waaronder de klassieker Hel van Mergelland. Heieen reed veel in het buitenland en nog maar tien keer in Nederland, maar maandagmiddag is ze volop in de race in de Draai van de Kaai te Roosendaal. laten zien. Bovendien is het een goede training voor Nijmegen," zegt Cato Havermans. Op de 40 kilometer waren nog meer deelnemers uit de regio: Jo- landa Tholenaar uit Oud- Vossemeer (5e keer) en haar vrien din Marja van Zetten uit Tholen begonnen ongetraind, maar brachten het desondanks tot een goed einde. Ook Gerard Manneke en zoon Erik uit St.-Maartensdijk gaven acte de présence, evenals Xander-Jan Vrolijk (3e keer) en de militair Jaap v.d. Kleijn (15e keer) uit Sint-Philipsland Cor Overbeeke uit Sint- Philipsland en Sjaak Etienne uit Oud-Vossemeer liepen, voor de tweede keer, dagelijks 50 kilome ter. Donderdag en vrijdag had Etienne last van een pijnlijke knieblessure, maar desondanks wist hij de eindstreep te halen. Van de deelnemers brachten er 2.733 de tocht niet tot een goed einde. Van de 874 gesubsidieerde huizen die dit jaar in Zeeland kunnen worden gebouwd, was tachtig pro cent in gemeentelijke plannen ver werkt: 410 sociale huursector, 34 premiehuur, 322 premiekoop en 108 vrije sector met een eenmalige bijdrage. Gedeputeerde staten hebben voor herverdeling van het restant in gestemd met het advies van de provinciale commissie voor de volkshuisvesting. De hoofdingenieur-directeur voor de volkshuisvesting in Zeeland be paalt de uiteindelijke herverdeling aan de hand van de gemeentelijke plannen. Voorwaarde daarbij is, dat die plannen alle (planologi sche) procedures hebben doorlo pen. In beginsel geldt het criterium, dat wie het eerst komt, het eerst maalt. In de sociale huurwoningen zien alle vier gemeenten die meer hui zen vroegen, hun aanvraag geho noreerd. St. Philipsland komt daarmee van 5 op 7 woningwet woningen. Er worden in deze sec tor echter nog plannen verwacht voor 95 huizen, maar daar zijn Tholen en St. Philipsland niet bij. In de categorie premiehuur zijn aanzienlijk meer huizep aange vraagd dan via de eerste toewij zing beschikbaar zijn: 126 tegen 34. Aan te bouwen premiekoopwo ningen zijn plannen ingediend voor 291 huizen. Er kwam o.a. nog wat extra doordat Middel burg 20 premiekoopwoningen heeft omgezet in 40 premiehuur woningen. In de vrije sector met een éénmali ge bijdrage zijn plannen inge diend voor 98 huizen. Voor verbetering van ruim 1200 bestaande woningen is ook pre mie toegezegd. Alleen in de sector woningwet na-oorlogs 1946-1968 zijn meer huizen ter verbetering aangevraagd dan er te verdelen zijn. In alle andere sectoren is er nog ruimte.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 9