Jh Grondwaterplannen Rommelmarkt binnen groot succes Zomerpeil Veerse Veer Turks op de basisschool ontwerp-vergunning gemeente tholen Derde lustrum Woord en Daad Donderdag 21 juli 1988 Inspraak Bezwaren DE EENDRACHTBODE Op Walcheren is een fietsroute door het zeekleilandschap uit gezet. De routebeschrijving is gratis verkrijgbaar bij het infor matiecentrum van de provincie in Middelburg. N.H. Kerk Oud-Vossemeer 7019,40 1200 gulden meer dan vorig jaar "We overwegen om voortaan elk jaar de rommel markt maar binnen te houden", zegt dhr. J.J. Beve lander van de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente Oud-Vossemeer. De verplaatsing van de rommelmarkt van het plein aan de Raadhuisstraat naar de grote loods van aardappelhandel gebr. Quist in de Veerstraat bleek een groot succes. Er werd za terdag maar liefst 7019,40 netto geteld: 1200 gulden meer dan vorig jaar. De organisatoren hadden er dan ook geen spijt van, dat het evenement wegens de vele regenbuien van de voorafgaande dagen en de sombere vooruitzichten naar binnen werd verplaatst. Vanaf 's morgens negen uur was het al druk: de koop jesjagers stonden zelfs al een uur eerder voor de loods, die een ideale ruimte bleek voor de rommel markt. Er werd veel meubilair verkocht, maar aan an dere artikelen was er ook een enorme sortering. De bezoekers hadden veel trek in pannekoeken en olie bollen: daarvan kwam 1300 gulden in het laadje. Toen er 's middags nog veertig zakken over waren, besloot men die maar in het dorp uit te venten. Binnen een kwartier waren die oliebollen aan de man gebracht. Die lekkernijen, meubilair en andere artikelen brach ten voor de kerkvoogdij 5816,65 op. De zending had een resultaat van 1100 gulden en van de boekentafel bleef er 102,75 over. Een deel van de tweede hands boeken werd ingepakt voor de volgende rommelmarkt, maar het overgrote deel van het overschot werd zaterdagmiddag opgela den om het maandag naar de gemeentelijke stort plaats Tuttelhoek te brengen. "Ook voor het gereed maken van de rommelmarkt is een loods prettiger", aldus Bevelander. "Je kunt alles beter voorbereiden op vrijdag in plaats van zaterda gochtend vroeg." De minder gunstige weersomstandigheden hadden zo nog een positief neveneffect van een mogelijk blijven de nieuwe accommodatie voor de rommelmarkt in Oud-Vossemeer, naast het zeer fraaie financiële re sultaat. PAK EVEN UW ZAKBOEKJE provinciale griffie ABDIJ 4 WM Tot en met 21 september liggen ter inzage het ontwerp- grondwaterbeleidsplan en de ontwerp-verordening grondwaterbe schermingsgebieden Zeeland. De plaatsen, waarop de plannen kunnen worden ingezien zijn het provinciehuis, de gemeentehui zen, de kantoren van de waterschappen en de openbare bibliothe ken in de provincie. In het ontwerp wordt geen uit spraak gedaan over de heffingen die de provincie kan opleggen op basis van de wet bodembe scherming en de grondwater wet. Het dagelijks bestuur heeft die beslissing uitgesteld. De be doeling is, dat gedeputeerde sta ten voor het eind van het jaar hun standpunt bepalen. Het voorontwerp van de plan nen heeft afgelopen voorjaar ter inzage gelegen en er zijn toen vijf inspraakbijeenkomsten be legd. Ook zijn schriftelijke reac ties op de provinciale plannen gekomen. De reacties vanuit de bevolking zijn gebundeld in een memorie van antwoord en voor zien van het commentaar van gedeputeerde staten. Op som mige punten heeft de inspraak geleid .tot verandering in de oor spronkelijke plannen. De plan nen zijn dus nu een stap verder: van voorontwerp zijn zij ont werp geworden. In de plannen wordt aangegeven waar zoet en zout grondwater in Zeeland wordt aangetroffen, welk gebruik van dat grondwa ter wordt gemaakt en hoe de verschillende functies zich tot elkaar verhouden. Verder wor den regels gegeven voor het be heer van het grondwater. Zo kan op de ene plaats meer water aan de grond worden onttrokken dan op de andere en in sommige gebieden - vooral de waterwin gebieden - gelden strenge eisen. Gedeputeerde staten houden vast aan het verwijderen van al le opslagmogelijkheden van aardolieprodukten in de be- schermingsgebieden. Dat doet zich vooral voor in het gebied bij Sint-Jansteen. Bedrijven, zoals tankstations en garages, zullen bij de verplaatsing schadeloos worden gesteld. Op welke ter mijn die verhuizing moet plaats grijpen, wordt nog niet aange geven. Van groot belang daarbij zijn de financiële gevolgen. Het is de bedoeling, dat daarover volgend jaar meer duidelijkheid komt, waarna een beslissing kan worden genomen. Voordat het uiteindelijke besluit valt, zullen de betreffende mensen in het gebied worden geraad pleegd. De grondwaterstand in de Schouwse duinen zal worden verhoogd. Om overlast voor de vroongronden in de Oosteren- ban en de Westerenban te voor komen, wordt in de winter het peil aangepast. In verband daar mee heeft het gemeentebestuur van Westerschouwen al toege zegd de afwatering te verbete ren voor de woonwijken. Gedurende de inzagetermijn - tot en met 21 september dus - kunnen op het ontwerp-grond- waterbeleidsplan en de ont werpverordening grondwater beschermingsgebieden Zeeland bezwaren worden gediend. De bezwaren moeten worden ge richt aan gedeputeerde staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Bij de pro vincie liggen de ontwerpen ter inzage in het informatiecen trum, Abdij 9, Middelburg. Daar zijn ook een samenvatting van de plannen en de memorie van antwoord verkrijgbaar. De ope ningstijden zijn 9.30-12.30 uur en 13.30-16.30 uur. Telefoni sche bestellingen kunnen wor den gedaan op telefoonnummer 01180-31400. IEUWS Fietsen door zeekleilandschap Hét informatiecentrum heeft ook beschikbaar het boekje Het Zeeuwse zeekleilandschap. Daarin wordt vermeld hoe het landschap is ontstaan en waar aan het landschap is te herken nen. Oudland, nieuwland, kreek ruggen, karrevelden en poel- gronden zijn enkele begrippen die aan de orde komen. De kennismaking met het y\/al- cherse zeekleilandschap kan op de fiets gebeuren. Er is een tocht van 35 kilometer uitge zet, te beginnen in Veere en voerend langs Zanddijk, Middel burg, Gapinge, Serooskerke en Vrouwenpolder. Een kaartje maakt onderdeel uit van de rou tebeschrijving en aangegeven wordt waar poelgebieden wor den gepasseerd, of vliedbergen, drinkputten en vlakke plaat- grond. Na Zanddijk wordt de dijk langs het Kanaal door Walcheren een tijdje aangehouden. Daar groei en in het grasland en de sloten veel zoutplanten. Verder in de richting van Middelburg - ter hoogte van de Geersesweg is een grote kreekrug, overgaand in typisch kreekruglandschap aan de Prooyenseweg met veel begroeiing, boomgaarden, kwe kerijen en landhuizen. Links van de Golsteinseweg is poelgebied. De bult aan de Schellachseweg is geen vliedberg maar een restant van een kerkhof uit de zestiende eeuw. Schellach was toen nog een dorp. Het dorp Ga pinge ligt op een kreekrug. De route gaat over de Eendekots- weg en van daaruit is het hoger liggende Gapinge goed te zien. Langs de Eendekotsweg wordt ter linkerzijde een drinkput ge passeerd. Na Gapinge wordt de Snouck Hugronjeweg gevolgd en daar mee komen de fietsers op de vlakke plaatgronden, waarop vrij veel begroeiing staat. Aan het begin van de weg ligt een vliedberg. Na de Kokerheulweg en het fietspad langs de weg Serooskerke-Vrouwenpolder volgt de Boshoekweg. Deze weg ligt op de oudste zeedijk Recreëren op en langs het Veerse Meer kan dit seizoen vijf weken langer dan in voorgaande jaren. Dat komt doordat het zomerpeil in het meer (0,0 NAP) tot en met 2 oktober wordt gehandhaafd. Rijkswaterstaat heeft die maatregel genomen op aandrang van het recreatieschap Veerse Meer. van Walcheren (rond 1200). De tocht gaat verder over de Huismanweg, de Lepelstraat en de Lijdijkweg. Vervolgens wordt kennis gemaakt met de kleine nieuwlandpolders langs de Noorddijk. De polders zijn in de veertiende en vijftiende eeuw bedijkt aan de noordkant. Later zijn daarom* heen de duinen ont staan. Het gebied valt op door De laatste twee jaar is al geëx perimenteerd met een tussenpeil in de nazomer. De waterstand werd toen verlaagd tot -0,30 m NAP. Het bleek, dat in die perio de recreanten meer van de mo gelijkheden van het meer ge bruik maakten, dan wanneer het winterpeil(-0,70 m NAP)al zou zijn ingevoerd. Als reactie daar op bleven ook de recreatiebedrij- ven rond het meer langer open. Nu zal het tussenpeil worden in gesteld op 3 oktober en op 31 oktober wordt de winterstand ingevoerd, die tot eind maart, begin april wordt gehandhaafd. Het recreatieschap Veerse Meer beoogt met de hogere wa terstand in de nazomer het toe ristenseizoen te verlengen en bij te dragen aan een betere vakan tiespreiding. Aan de stichting Promotie Veerse Meer (de sa menwerkende bedrijven rond het meer) is gevraagd met spe ciale "september-activiteiten" op de seizoensverlenging in te spelen. Voordat rijkswaterstaat is inge gaan op de wens van het recrea tieschap is overleg gevoerd met provinciale waterstaat, de dienst der domeinen, Staatsbos beheer, het consulentschap openluchtrecreatie van het mini- de vele lage dijkjes en de knot wilgen. Al fietsend wordt Vrou wenpolder bereikt - een dijk- dorp. Via het krekengebied - ontstaan bij de inundatie van Walcheren eindigt de tocht in Veere. Wie de rit van 35 kilometer in één keer te lang vindt, kan het ook in onderdelen doen. En na tuurlijk is het ook mogelijk er gens onderweg de route "op te pikken". Fietsroute en boekje over het zeekleilandschap zijn verkrijg baar in het informatiecentrum van de provincie. Abdij 9, post bus 6001, 4330 LA Middel burg, telefoon 01180-31400. De openingstijden zijn op werk dagen van 9.30-12.30 uur en van 13.30-16.30 uur. De fiets routebeschrijving is gratis, het boekje kost vier gulden. sterie van landbouw en visserij en andere instanties, die belang hebben bij het Veerse Meer. M Vier scholen voor basisonder wijs in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben van de provincie subsi die gekregen voor het kopen van lesmateriaal voor kinderen uit Turkije. Van het geld zullen boeken over taal en aardrijks kunde en geschiedenis in het Turks worden gekocht. Ook een kaart van het land van her komst kan uit de subsidie wor den betaald. De scholen zijn De Triangel, Sint Willibrord en De Golfslag in Ter- neuzen en Prinses Marijke in Axel. De Terneuzense scholen krijgen een bedrag van rond de 3j5 duizend gulden, die uit Axel komt op ruim 2,5 duizend gul den. Het dagelijks bestuur van de provincie gaat ervan uit, dat ook de gemeentebesturen mee betalen. Per school zouden de gemeenten op rond de 2,5 dui zend gulden moeten komen. De subsidies passen in het project onderwijs eigen taal en cultuur. De bedoeling van het project is kinderen uit emigrantengezin nen achtergrondinformatie te geven over hun land van her komst. De lessen worden ge deeltelijk in schooltijd en in de eigen tijd van de kinderen gege ven. Op Walcheren wordt vol gens hetzelfde project gewerkt. Daar worden lessen gegeven in Turks, Marokkaans, Moluks en Joegoslavisch. De provincie heeft daarin niet gesubsidieerd. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Blije gezichten op de rommelmarkt in de aardappelloods van de gebr. Quist te Oud-Vossemeer wanneer dhr. J.J. Bevelander de opbrengst in ontvangst neemt van vier verkoopsters. THOLEN 23 en 30 juli, 6, 13, 20 en 27 aug. WV-stadswandeling, café Zee land 19 u. 25 juli Circus Holiday, voormali ge Oesterputten 16 en 20 u. 1 t/m 23 aug. Tentoonst. over vrouwenarbeid in Zeeland, openb. bibliotheek 16 t/m 19 aug. Fietsavondvier- daagse, café The Pub 18.30-20 u. 24 aug. t/m 30 sept. Tentoonst. 'Strips' (volksschilderkunst), openb. bibliotheek 25 t/m 27 aug. Thoolse Dagen, voormalige oesterputten 26 aug. Dauwzwemmen, De Spet ter 6.00 u. 26 aug. Wielerronde, Molenvliet- sestr. 18 u. 26 en 27 aug. Braderie 28 aug. Viswedstr. De Pieterman SINT-ANNALAND t/m 16 sept. 'Van ellegoed tot kant', streekmuseum De Meestoof, di t/m za 15-17 u. 6 aug. Braderie 24 t/m 31 aug. Tentoonst. over vrouwenarbeid in Zeeland, openb. bibliotheek SINT MAARTENSDIJK t/m 31 juli Tentoonst. 'Strips' (volksschilderkunst), openb. bi bliotheek t/m 31 juli Tentoonst. over vrou wenarbeid in Zeeland, openb. bi bliotheek 26 juli Dauwzwemmen, Haestinge 6 u. 27 juli Ontbijtzwemmen, Haestin ge 7 u. (6 t/m 12 jr.) 1 t/m 31 aug. Tentoonst. 'Quil ten', openb. bibliotheek 13 aug. Fietstoertocht over 150 km, café Smerdiek 9 u. 19 aug. Wedstrijdtriathlon, Haestinge 18 u. 25 aug. Begin cursus Rode Kruis, Radda Barnenstr. 7. Aanmelden tot 20 aug.: tel. 01663-2532 SCHERPENISSE 23 juli Braderie/rommelmarkt, camping Gorishoek 11 u. 24 juli Surfwedstrijden, Goris hoek 14 u. 6 aug. Hondenkeuring VDH, Langeweg 9 u. 6 aug. Concours hippique (kamp.sch. Zeeland), Pluimpot 9 u. 7 aug. Finale surfwedstr., Goris hoek 14 u. 20 aug. Pleinconcert Euterpe POORTVLIET 20 aug. Zomermarkt v.a. 14 u., Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Tholen heeft op 2 maart 1988 bij hen een aanvraag ingediend om vergunning ingevolge de de Afvalstoffenwet voor de stortplaats "Tuttelhoek" te Scherpenisse, kadastraal bekend Scherpenisse, sectie F, nummer 278, plaatselijk gemerkt Gatweg. Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (waarin opgenomen voorschriften in het belang van de bescherming van het milieu) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 22 juli 1988 tot en met 4 augustus 1988 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Tholen, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur en voorts op maandagavond van 17-20 uur in de Openbare bibliotheek, Markt 58 te St. Maar tensdijk. op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 4 augustus 1988, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de verleende vergunning, liggen de stukken ter inzage in het gemeentehuis van Tholen en op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kun nen tot en met 4 augustus 1988 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-vergunning. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Middelburg, 21 juli 1988. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 BERGEN OP ZOOM t/m 5 sept. 'Kijk-wijzer', Markie zenhof t/m 31 juli Expos. 'Droomland schappen. Olieverven' van Joop Smits, Markiezenhof di t/m zo 14-17 u. film film film ROXY 1: Honneponnetje - a.l., dag 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. ROXY 2: Hambuger hill - 16 j„ dag 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u. De speurneuzen - a.l., dag 14 u. CINEMACTUEEL 1: Cry freedom - 12 j., dag 20 u., zo 16.30 en 20 u. Junglebook - a.l., dag 14 u. CINEMACTUEEL 2: Police aca demy 5 - a.l., dag 14, 19, en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Overboard - a.l., dag 14, 19 en 21.30 u., zo. 14, 16.30, 19 en 21.30 u. op 6-juli was het 15 jaar geleden dat de stichting Reformatorische Hulpactie Woord en Daad wefd opgericht. Aanleiding vormde destijds de oproep van ds. H.J. Hegger om steun voor de bouw van een weeshuis in India. Als eer ste project vroeg de stichting gif ten voor de aanschaf van een M.A.F.-vliegtuigje ten behoeve van de zending en hulpverlening in Irian Jaya, waarvoor 135.000 gulden nodig was. Op dit moment wordt hulp ver leend in 15 landen op zeer uiteen lopende gebieden. Het jaarbudget bedraagt nu ruim' tien miljoen gulden (waaronder 4.6 miljoen voor kinderadoptie-programma's een totaal van ruim 10.000 kinde ren omvattende). Op het eigen kantoor van Woord en Daad in Gorinchem werken op dit mo ment zeven mensen. De stichting werkt daarnaast in het hele land met vrijwilligers. Ook op Tholen en Sint-Philipsland is er een af deling. Het jubileum van Woord en Daad wordt op 17 september op zes plaatsen herdacht met een zang en orgelavond. Dat gebeurt in Goes, Dirksland, Rotterdam, Leerdam, Amersfoort en Kampen. Gemeentegarantie. B en W van Tholen hebljen beslissingen geno men op acht verzoeken om ge meentegarantie voor de aankoop van een bestaande of een nieuwe woning.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 6