Hagelbui dupeert de landbouw voor vele miljoenen guldens 'Gelukkig met Philipsdam' Leegstand stijgt tot 81 woningen 'Loop buien totaal veranderd' Omroeper: pont uit de vaart Zeeland laat een veer BOUMAN POTTER OOGMEETKUNDIG CENTRUM STEENBERGEN Appels met zestien inslagen; muizen en mollen dood gehageld 41.4 mm in een halfuur Burgemeester T.A. Vogel bij officiële opening: Beter Wonen bouwt niet in 1989 Postkantoor Tholen maar f 42.111,00 I 1 Donderdag 7 juli 1988 44e Jaargang no. 34 Een zware onweersbui met veel hagel heeft donder dagmiddag rond vijf uur voor miljoenen guldens schade aangericht in de landbouw, met name rond St. Annaland. Vooral de fruitteelt is zwaar gedupeerd. In een halfuur viel er meer dan 40 mm neerslag. Hout gespleten Burgemeester T.A. Vogel van Sint-Philipsland, zei gisterenmiddag voordat gede puteerde J.D. de Voogd van verkeer en waterstaat de Philipsdam officiël opende, zich zeer gelukkig te voelen met de nieuwe dam. "Wie zou zich trouwens niet ge lukkig voelen met deze wegverbinding?", zo vroeg dhr. Vogel zich af. "Met dit gevoel van blijdschap in het hart, zal het straks gemakkelijk vallen afscheid te ne men van onze veerpont Anna-Jacobapolder-Zijpe." Niet rouwig De stichting Beter Wonen zal volgend jaar geen nieu we woningen bouwen. "Dat is het voorstel dat we aan de gemeente hebben gedaan, want er is te veel leegstand", licht voorzitter L.A.M. Elenbaas toe. "Het heeft geen zin te bouwen voor leegstand. Daar om willen we in geen van de kernen in 1989 nieuw bouw plegen". De poort DEZE WEEK Aarnoudse ongerust over St. Maartens- hof en De Schutse Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Voor oogmetingen en contactlens aanpassingen met de modernste apparatuur.Tevensoogdrukmeting met de nieuwste non-kontakt tonometer. Gaarne volgens afspraak. OM. optometrist A.N.V.C. contactlensspecialist^ Fa. Adri C. Broekhuis en Zn. juwelier - horloger - opticien klokkenmakerij (irotc Kerkstraat «-7-U 4651 HA steenbergen lelefoon (01670) 6.3V85 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 20,50 per halfjaar. Per jaar f 38,-, per post f 47,55 per jaar. Losse nummers 1 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,37 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een beeld van de hoeveelheid hagel die op de ondergelopen straten bleef drijven zoals hier op de hoek Nieuw straat/Brugstraat /Kloosterstraat in St. Annaland, donderdagmiddag na vijf uur. Volgens een woordvoerder van het KNMI in Vlissingen kwamen er na de drukkende warmte met tem peraturen van 25 graden snel on weerstoringen vanuit Frankrijk ons land binnen. Eén daarvan ontlaadde zich boven Tholen en St. Philipsland, waarbij er een strook vanaf de Noordpolder bij St. Maartensdijk, via St. Anna land tot aan St. Philipsland grote hagelschade opliep. "Donderdag is gebleken, hoe het tekeer kan gaan als Gods almacht zich toont", zei raadslid K.A. Heijboer maandagavond in de ge meenteraad, waar o.a. de water overlast in verschillende straten ter sprake kwam. Tijdens de hevige bui boden de straten in St. Annaland een win ters beeld: de grote hagelstenen bleven op de trottoirs liggen of op de ondergestroomde straten drij ven. Verdween het water op de straten en in enkele ondergelopen huizen veelal weer snel, de door de hagel veroorzaakte schade laat nog lang VERVOLG PAG. 11 "De hele maand juni is er tot donderdag de 30ste maar ll mm neerslag gevallen en don derdagmiddag tijdens die zware onweersbui alleen al 37 mm", zegt KNWI-waarnemer C. Overbeeke uit Anna Jaco- bapolder. Zijn collega M. Ligtendag in St. Annaland registreerde donderdagmiddag in een half uur zelfs 41.4 mm neerslag. De waarnemingen worden el ke ochtend om vijf voor tien gedaan en vrijdagochtend was er totaal 41.9 mm, zaterdag 20.3 mm, zo 19.2 mm, maan dag 7.6 en dinsdag 20.3 mm neerslag in St. Annaland. Overbeeke had maandagoch tend vanaf de zware bui op donderdag totaal 68 mm neerslag gemeten. In de loop van maandag regende het ook weer veel en dinsdagochtend had Overbeeke 17.3 mm in zijn meter te Anna Jacobapol- der, tegenover bijvoorbeeld St. Philipsland maar 7.3 mm. In Oud-Vossemeer bracht de bui van donderdagmiddag 33 mm neerslag. De Thoolse brandweer heeft daar o.a. in de Molenstraat water wegge pompt. In de Pr. Willem Alexanderstraat stond het wa ter gelijk met het trottoir. In St. Annaland waren er vooral op de Hoenderweg en in de Ooststraat problemen. Langs de Oude Zeedijk, Bartelmeet- weg en Bram Groenewegeweg waren jonge bomen uit de grond gerukt. De burgemeester vond echter wel dat met het pontje een landelijk bekend fenomeen verdwijnt. Met een waas van mysterie omhuld, vooral bij mistig weer. "In de rij van vaste ANP-mededelingen nog vóór de Coentunnel. Niemand buiten Zeeland weet precies waar, maar dat doet er niet toe, het klinkt vertrouwd in de oren", al dus de burgemeester. Dhr. Vogel vond dat het pontje bij Sint-Philipsland en Schouwen- Duiveland hoorde, maar hij ver telde niet rouwig te zijn dat de pont uit de vaart is. "Wij zijn er niet rouwig om. Met de pont ver dwijnt een weersafhankelijke en niet goedkope verbindingsschakel van Sint-Philipsland in westelijke richting. Wat we er voor terug krijgen, past meer in deze tijd. Het opent nieuwe perspectieven. De oriëntatie van Sint-Philipsland op velerlei gebied naar het Bra bantse zou wel eens kunnen gaan wijzigen." De burgemeester zei ook meer mogelijkheden te zien voor bestuurlijke samenwerking met de Schouwse gemeen- ten."Omgekeerd is Sint- Philipsland vanuit westelijke rich ting beter bereikbaar en dat kan weer interessant zijn voor ons in dustrieterrein. Daar kunnen we nog best wat bedrijvigheid gebrui ken." ter Vogel waarschuwde de talrijke aanwezigen, dat we elkaar niet in twee kampen moeten verdelen. "Mensen die de prachtige natuur waarden herkennen en erkennen en anderen waarvoor de erken ning van dezelfde natuurwaarden knellend gaat werken. Het is be paald niet zwart - wit. Dat is nooit onze bedoeling geweest. De erken ning van onze prachtige Zeeuwse natuur, die broodnodig onze be scherming verdient, geschiedt niet met uitsluiting van andere basis kwaliteiten. Uiteraard legt de na tuur ons beperkingen op. Maar daar zal geen weldenkend mens een bezwaar tegen hebben. Laat staan een bestuurder. Over de grenzen van die beperkingen zal wel eens gediscussieerd worden. Dat is niet erg. Met de be leidsplannen hebben we willen uitspreken dat Zeeland mooi is en dat we het graag mooi willen hou den", aldus burgemeester Vogel, die tot slot de Z.W.N. en het pro vinciaal bestuur bedankte voor de bereidwilligheid om de veerpont te handhaven tot het laatste mo ment De leegstand zal met het vertrek van de 39 Amerikaanse militairen en de opzeggingen van huurders die per 1 augustus hun woning gaan verlaten oplopen tot 81. Het besluit om volgend jaar het bou wen van woningen achterwege te laten is 'mede genomen door het vertrek van de Amerikanen', al dus Elenbaas. "Maar ook door het feit dat een aantal huurders overgaan naar koopwoningen. Bovendien is heel de lijst met wo ningzoekenden afgewerkt. Er zijn nu te weinig kandidaten". Elen baas wijst er verder op, dat dit jaar 23 woningen van het conti- gent 1987 gereed komen en dat begin volgend jaar de 8 woningen aan de Weststraat in Sint Anna land klaar zullen zijn. Deze beho ren tot het contigent van 1988. De leegstand per kern is als volgt: Tholen 3 Poortvliet 3 Scherpenisse 5 St. Maartensdijk 19 Stavenisse 3 St. Annaland 1 Oud-Vossemeer 0 Totaal 34 Deze cijfers hebben betrekking op vorige week. Het aantal opzeggin gen per 1 augustus bedraagt 47. Het hoge aantal huuropzeggingen per 1 augustus hangt samen met het feit dat een groot aantal van deze huurders overgaan naar par ticuliere woningen die in deze pe riode opgeleverd worden. VERVOLG PAG. 11 Op het voormalige postkantoor met woning aan de Hoogstraat/Visstraat in Tholen is slechts één bod uitgebracht: Min- naard Vastgoed uit Goes bood er 42.111 gulden voor. De inspecteur der Domeinen te Goes had het dominerende pand in de stadskern van Tholen, groot 3.35 aren, bij inschrijving te koop aangeboden. Hij was zich nog in overleg met de PTT in Den Haag aan het beraden of het bod wel aanvaard zou worden. Het voor malige postkantoor staat al an derhalf jaar leeg, nadat in de Dalemsestraat een nieuw onder komen in gebruik werd genomen. Minnaard weet nog niet wat hij met het pand gaat doen wanneer zijn bod aanvaard wordt. "We ko pen dat soort dingen wel meer. Wij kunnen er een architect op loslaten, want er zitten diverse mogelijkheden in", aldus dhr. Minnaard. Dhr. Vogel benadrukte vervolgens het natuurschoon van Sint- Philipsland en en noemde, zoals meer eerste burgers zeggen, zijn dorp de poort van Zeeland. "Als u vanaf Sint-Philipsland, de poort van Zeeland, in elk geval van noord-oostelijke richting, de Phi lipsdam oprijdt, ziet u links en rechts wonderschone natuurgebie den. Links een uitloper van de Oosterschelde met eb en vloed en zout water. Rechts het zoete Krammer zonder getijde. Dat is op zichzelf uniek. Het is gelijk de presentatie van Zeeland. De pre sentatie van de Deltawerken. Voor beide gebieden geldt de hoofd doelstelling natuur. Voor de Oosterschelde natuur en visserij. Voor het Krammer/Volkerak na tuur en scheepvaart." Burgemees- Dorpsomroeper Gat ze de Moed uit Stavenisse in actie tijdens de Smalstadsfeesten voor het gemeentehuis in St. Maartensdijk. Philipslanll^ Op basis van waarnemingen en in formatie van betrokkenen conclu deert gewasbeschermingsspecialist Wil Boogaard uit St. Annaland, dat de zware hagelbui die donderdag onze streek teisterde, ten zuiden van het eiland Tholen over water is komen aandrijven. Bij de Noordpolder voorbij St. Maar tensdijk trok de bui echter het land in richting Uiterst Nieuw- land naar St. Annaland. Aan de zuidkant van St. Philipsland kre gen de landbouwers Goense en Vermuë ook nog hagelschade. De bui trok via de Oudepolder naar Anna Jacobapolder. Zoals KNMI-waarnemer G Over beeke uit Anna Jacobapolder vo rige week signaleerde dat de Deltawerken invloed hebben op het weer, constateert ook Boo gaard dat 'de loop van de buien totaal veranderd is'. "Voorheen braken de buien bij opkomend water bij Stavenisse in tweeën, maar nu trekken ze gelijk het land in. Vorig jaar gebeurde dat al in de Scherpenissepolder, waar men meer regen kreeg dan anders. Dit voorjaar is dat in ons gebied nog veel sterker geworden. Zaterdag middag zagen we het ook weer met een zware bui: een donkere lucht vanuit Stavenisse en veel re gen. De trek van het water op bui en is veel minder geworden", zegt Wil Boogaard. Dorpsomroeper Gatze de Moed uit Stavenisse verleende gisterenmiddag zijn diensten in St. Philipsland om het uit de vaart nemen van het veer Zijpe-Anna Jacobapolder op nostalgische wijze aan te kon digen. Vanaf vier uur trok hij door St. Philipsland en Anna Jacobapolder om het volgen de bericht rond te bazuinen: 'Aan de inwoners van St. Phi lipsland Het bootje Anna Jacobapolder-Zijpe wordt he denavond uit de vaart geno men. U kunt nog één keer meevaren. Vanaf half zes ver trekken er bussen vanaf de Oostdijk naar de pont. Aan de overkant staat weer een bus gereed die u via de Philipsdam weer thuisbrengt. Alle ritten zijn gratis. Om ongeveer acht uur zal de veerpont langs de Zuiddijk varen. Zegt het voort, zegt het voort' Vooral fruittelers en boom kwekers in mineur na zware hagelschade Raadsmeerderheid achter b en w in geschil met Beter Wo nen over achterpaden PvdA bekritiseert maak scholen schoon- SGP wil woning in agrarisch gebied niet laten uitbreiden Industrieterrein Slabbecoorn- polder wordt alsmaar groter Officieel begin voor stads wandelingen in Tholen Rabobank St. Maartensdijk gaat het alsmaar beter Afscheid juffrouw Langejan in Tholen en directeur Van Veldhuizen in St. Annaland Wandelvierdaagsen in St. Phi lipsland en Oud-Vossemeer trokken ondanks regen veel lopers Jeugdige Thoolse tenniskam pioenen Zaterdag wielerronde in Poortvliet en finish Deltaweek in St. Annaland HET OUDE WORDT NOOIT OUD; SLECHTS HET NIEUWE WORDT OUD Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's De raad had niet veel woorden no dig om de uitbreiding van het ver zorgingstehuis en de bouw van een verpleegtehuis bij Ten Anker in Tholen te verwelkomen. Zoals bekend heeft de staatssecetaris van WVC goedkeuring verleend aan het plan om 60 verpleeghuis bedden te verwezenlijken in plaats van 45. De raad gaf dan ook grif toestemming aan het college om een aantal procedures te starten die de bouw van het tehuis moge lijk moet maken. T. Aarnoudse(SGP) vroeg zich echter af, hoe het nu staat met de toezegging die gedeputeerde W. Don(PvdA) eerder had gedaan om ook in Sint Maartenshof en De Schutse een aantal verpleeg huisbedden te verwezenlijken: "Daar wordt met geen woord meer over gerept." J. de Bres(PvdA) stelde bij de rondvraag bejaardentehuis de Vossemeren in Nieuw Vossemeer nog aan de orde. Hij had verno men, dat het opnemen van Thool se bejaarden 'op de tocht' komt te staan. "Willen b en w hieraan bij zondere aandacht besteden, want de Vossemeren is destijds gesticht door Oud en Nieu.w Vossemeer en St. Philipsland", aldus De Bres. JOS KOOLEN SCHOENMODE DE SCHOENWINKEL VOOR DE BETERE MERKEN FORTUINSTRAAT 28 BERGEN OP ZOOM Advertentie I.M. Het uit de vaart nemen Van het veer Zijpe-Anna Jacobapolder heeft ook landelijk de aandacht getrokken. De grote dagbladen als Algemeen Dagblad, de Telegraaf en Trouw hebben er ook achter grondverhalen aan gewijd. In NRC Handelsblad maakte Kees Stip er een gedicht over on der de titelZeeland laat een veer 'Het veer Anna Jacobapolder- Zijpe vaart niet' Dat kon ik nooit begrijpen. En dat het regelmatig niet meer vaart, ook die gedachte moet nog bij mij rijpen. WONINGINRICHTING ll 1 _L Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 1