Twee Oud-Vossemeerse zouaven op de bres voor hun paus Stamreeks Johannis Marinus Heijboer FEU1LLE D'ENROLEMENT Op zoek naar voorouders via gemeente-archief Tholen Pieter Mees en Wouter Moors in vreemde krijgsdienst te Rome 10 DE EENDRACHTBODE Donderdag 7 juli 1988 door C.P.G. de Koning Republiek Uniform ÉTATS PONTIFICAUX. Oproep Oudenbosch Pieter Mees Wouter Moors Orde handhaven Trein en boot Staten/oos Weldoener Bronnen: N° 70. Bierwagen door J.P.8. Zuurdeeg Tussen 1860 en 1870 trokken meer dan 3.000 Nederlandse rooms-katholieke mannen en jongens naar Italië, om de Pauselijke Staat te verdedigen tegen de nationalisten. Onder degenen die ge hoor gaven aan de oproep van paus Pius IX waren twee inwoners van Oud-Vossemeer: de 34-jarige Pieter Mees en de 41-jarige Wal- terus Moors. Eind 1867 tekenden ze voor twee jaar bij het regi ment van de pauselijke zouaven. Italië bestond in die tijd nog niet als natie. De verschillende rijkjes waren alleen in de Franse tijd en kele jaren verenigd geweest. Eén van die staatjes was de pau selijke staat in midden-ltalië. Als bisschop van Rome regeerde de paus van oudsher over een uit gestrekt gebied. Dat was in de middeleeuwen niets bijzonders, want de aartsbisschoppen van Utrecht, Keulen, Munster en Trier waren in precies dezelfde positie. In de zesde eeuw vero verde Pepijn de Korte gebieden in Italië en schonk die aan 'de Stoel van Petrus' (de apostel Pe trus wordt beschouwd als de eerste bisschop van Rome). Daarmee was de basis voor een pauselijke staat gelegd. De in woners betaalden belasting zo als elke vorst en er bestond een ambtelijk apparaat en een leger. Napoleon was de eerste, die de wereldlijke macht van de paus afnam, in de jaren 1798-1801 en 1809-1814. Overigens ac cepteerde de paus dat niet en deed de Franse keizer in de ban. In de 19e eeuw kwamen het li beralisme en nationalisme op zetten. Zoals in heel Europa, ontkwam ook Italië daar niet aan. Grote delen van dat land stonden toen onder Oostenrijks bestuur. In Rome riepen Giusep pe Mazzini en Giuseppe Garibal di in 1848 de republiek uit, maar met de hulp van Franse troepen herstelde de gevluchte paus Pius IX de oude toestand. In het koninkrijk Sardinië vatte minister-president Camillo Ben zo di Cavour het plan op om de Oostenrijkers te verdrijven en zijn vorst Victor Emmanuël ko ning van een verenigd Italië te maken. Hij sloot daarom een ge heim verbond met de Franse kei zer Napoleon III. In 1859 wer den de Oostenrijkers verslagen en Frankrijk kreeg als dank het hertogdom Savoye en het graaf schap Nizza (Nice). Ook in ande re delen van het land kwam de bevolking in opstand. De repu blikein Garibaldi veroverde Sici lië en stak daarna over naar Na pels. Lombardije, Parma, Tosca ne en Modena kozen de zijde van de monarchisten en verdre ven hun vorsten. De Franse kei zer wilde geen sterk Italië, sloot vrede met Oostenrijk en ging de paus hulp verlenen tegen de Ita liaanse vrijheidsbeweging. Op 17 maart 1861 werd in Turijn het koninkrijk Italië uitgeroepen. het noordelijke deel van de Pau selijke staat, spraken zich in een volksstemming in 1860 uit voor aansluiting bij Sardinië. Dat ge bied ging dus als eerste voor de paus verloren. Deze wilde zijn gebieden niet afstaan en be toogde dat het gebied niet hem, maar alle katholieken toebe hoorde. In september 1860 rukte het Ita liaanse leger de Pauselijke staat binnen en versloeg het pauselij ke leger in de slag van Castelfi- dardo. De Marken en Umbrië gingen voor de paus verloren, zodat hij alleen nog de stad Ro me met de omgeving behield, het zogenaamde Patrimonium Petri (erfgoed van Petrus). Pius IX had in januari zijn oproep "Nullis certe verbis' gedaan aan de rooms-katholieke jongeren van de wereld om hem te helpen bij de verdediging van zijn ge bied. Vooral uit België en Frank rijk kwamen vrijwilligers. Zij vormden het korps 'Tirailleurs franco-beiges'. Door het verlies van zijn gebie den raakte Pius IX een belangrijk deel van zijn inkomsten kwijt. Daarom werd onder de rooms- katholieken geld ingezameld, de zogenaamde Sint Pieterspen ning. Ook werd een lening uitge schreven. Van schenkingen kocht bijvoorbeeld de kerk in Oud-Vossemeer daarin aandelen voor een waarde van 1.600 francs. De commandant van de tirail leurs ontwierp een eigen uni form voor zijn korps. Het werd een Turks uitziend tenue, geba seerd op dat van de Noordafri- kaanse Kabylenstam van de Zouawa, waartegen de Franse koloniale troepen hadden ge vochten. Het grijs-blauwe te nue, afgezet met rode tressen, gaf de soldaten de bijnaam 'zou aven', wat in 1861 de officiële naam van het korps werd. Het telde op dat moment amper 300 soldaten. Dat veranderde toen Victor Em manuël II en Napoleon III in 1864 de Septemberconventie sloten. Daarin werd afgesproken dat Frankrijk binnen twee jaar zijn troepen uit de Pauselijke staat zou terugtrekken en de paus zijn leger niet op oor logssterkte mocht brengen. Uit alle hoeken stroomden vrijwilli gers toe en het zouavenregi- ment groeide tot 2.000 man, waaronder nog weinig Nederlan- V' d'urdrc -1 L--<d V DIVISION MILITAIRE Pc/rit de PLACE de BataiUon des Zouaves. pour deux am. Aiijourd hut Ie mille huil cent c fils de el de né a D-* Ie /JZfayunl eu en dernier lieu son domicile n inveini e dr M (Lm.1*^ condition Gedeelte van het inschrijvingsformulier van de zouaaf Wou ter Moors. De originelen worden in Brussel bewaard, maar het Zouavenmuseum bezit fotocopieën. Victor Emmanuël versloeg daar na Garibaldi, die toch tegen Ro me was opgetrokken. Met uitzondering van Venetië (tot 1866) en de Pauselijke Staat was Italië nu in één koninkrijk verenigd. De inwoners van de Romagna, ders. De invallen van aanhan gers van de republikein Garibaldi werden vooralsnog afgeslagen. In oktober 1867 versloegen 88 zouaven 1200 Italianen bij Mon te Libretti. Garibaldi trok met 15.000 man op naar Rome. Toen stuurde Frankrijk opnieuw troepen naar Rome. Samen met het pauselijke leger (in totaal 5.000 man) versloeg men bij Mentana op 4 november 1867 Garibaldi definitief. De werving van vrijwilligers voor het zouavenkorps was in Neder land eind 1864 op gang geko men. In Amsterdam, Maastricht, Tilburg en Oudenbosch waren werfbureaus. Het merendeel van de vrijwilligers vertrok via Oudenbosch naar Rome. In de slag bij Mentana vochten al meer dan 950 Nederlanders. Pius IX was een bekwaam paus en zeker bij Nederlandse katho lieken populair. Hij herstelde na melijk in 1853 de bisdommen, die door de reformatie in 1580 verloren gingen. Bijna drie eeu wen lang was katholiek Neder land een missiegebied. Na Mentana stroomden de vrij willigers toe. Op 6 oktober 1867 vertrokken er 47 uit Ouden bosch, op 11 november 109, een week later 105 en de week daarop 106. Op 4 december vertrok één van de grootste transporten: 143 vrijwilligers. Ze verschenen allemaal in Brus sel voor het keuringscomité, dat hen keurde op maar liefst 70 ge breken of kwalen! De rooms-katholieke gemeen schap in Oud-Vossemeer telde in die tijd ongeveer 400 zielen. In 1841 stichtte men een eigen kerkgebouw. Ook in deze paro chie vond de roep van Pius IX weerklank. Of de toenmalige pastoor F^entrop daarin een rol speelde, is niet bekend. Ook we ten we niet, hoe de kleine ge meenschap reageerde op het nieuws dat twee van hen het pau selijk gebied gingen helpen verde digen. Ongetwijfeld was het het gesprek van de dag. Helaas is het 'Memoriale parochiae sanc Willebrordi in loco Oud- Vossemeer', waarin de pastoors belangrijke gebeurtenissen opte kenden, sinds een jaar of twaalf zoek. Ongetwijfeld is er over vertrek en terugkomst van de zouaven daarin iets opgetekend. De eerste Vossemeerder in pau selijke dienst was Pieter Mees. Hij tekende op 18 november 1867 een overeenkomst voor twee jaar. Pieter werd op 12 maart 1833 geboren in het ge hucht Botshoofd. Hij was het vijfde kind in het arbeidersgezin van Jacobus Mees en Elizabeth Smits. Na hem werden nog vier kinderen geboren, maar die wer den geen van allen volwassen. Toen Pieter bijna 9 jaar was, stierf zijn vader en twee jaar la ter werd ook zijn moeder ten grave gedragen. Overigens speelde zich toen in het gezin een drama af, want binnen ne gen dagen overleden behalve de moeder ook nog drie kinderen. Het wezen- en armbestuur ver kocht de inboedel van het huis je, wat f 45,64 opleverde en bracht Pieter onder bij buurman Adriaan van Treijen, die een veerdienst van Botshoofd naar de Brabantse Glymespolder on derhield. Een jaar later kwam Pieter op de Zwaanhoef terecht, bij de landman Matthijs Schuur- biers. Daar woonde hij acht jaar. In 1852 ging hij in militaire dienst bij het 2e regiment infan terie. Als zovele Tholenaars kwam hij daarna in de landbouw terecht en in -1864 werd hij boe renknecht op een boerderij op het grondgebied van Poortvliet. Dat bleef hij tot aan zijn vertrek naar Rome. Nog geen drie weken na Pieter Mees, op 5 december 1867, te kende een tweede Vossemeer der voor het zouavenregiment. De boerenzoon Walterus (Wou ter) Moors, geboren op 7 maart 1826 in de Halsterse Auvergne- polder, woonde sinds 1846 op de boerderij Hoogkamer in Oud- Vossemeer. Hij was het vijfde kind van Cornelis Moors en Ma ria Adriaansen. Zijn vader over leed toen Wouter anderhalf jaar oud was, waarna zijn moeder hertrouwde met de knecht, Cor nelis van Trijen. Uit dat tweede huwelijk werden zes kinderen geboren. In 1842, Wouter was toen 16, overleed ook zijn moe der. Vier jaar later kwam hij met het gezin van zijn stiefvader naar Vossemeer. Wouter vervulde zelfs mijn leven voor Hem te zul len opofferen ter verdediging van zijn Koningschap en van zijn rechten. Ik zweer, mij nooit te laten inschrijven bij eenig ge heim genootschap, dat door den Paus is veroordeeld. Ook zweer ik, het vaandel van den Paus koning, noch de post, die mij door mijn Overste is aangewe zen, ooit te zullen verlaten. Met deze Eed beloof ik de voorwaar den van mijn Verbintenis met nauwgezetheid te zullen vervul len. Zoo helpe mij God en Zijn Heilig Evangelie. Amen". Pieter Mees en Wouter Moors *De pauselijke zouaaf Pieter Mees. Dit schilderij is momen teel in het bezit van het streekmuseum De Meestoof te St.- Annaland. zijn dienstplicht waarschijnlijk bij de rustende schutterij. In 1865 overleed zijn stiefvader en bleef Wouter met zijn zuster en zes halfbroers en -zusters op de boerderij. Van deze acht zou er slechts één trouwen. Ongetwijfeld vertrokken beide vrijwilligers vanuit de verzamel plaats Oudenbosch, via Roosen daal per trein naar Brussel. De volgende etappe voerde naar Parijs en van daar naar Marseille. Over dat traject deed de trein 28 uren! In Marseille werden de zouaven ingescheept naar Civi tavecchia, waarna per trein het laatste traject naar Rome werd afgelegd. De hele reis nam onge veer acht dagen in beslag. In Ita lië werden de Nederlandse vrij willigers met verschillende pro blemen geconfronteerd: een heel ander klimaat, vreemd eten en een taalprobleem. De officie ren waren bijna allemaal Fransen die geen Nederlands spraken. De soldij was ook geen vetpot: in Rome 5 cent per dag en in de bergen 9 stuivers per week. De nieuw aangekomen zouaven legden de vaandeleed af: "Ik N.N., zweer bij den Almachtigen God, getrouw en gehoorzaam te zijn aan mijn Koning, den Paus van Rome, onzen H. Vader Pius IX en zijn wettige Opvolgers. Ik zweer Hem met eere en ge trouwheid te zullen dienen en hebben in pauselijke dienst geen enkele veldslag meegemaakt. De zouaven werden ingezet om de orde te handhaven, want in Rome waren nog revolutionairen actief. Ook hield men jacht op roversbenden in het gebied. Ver der hield het regiment manoeu vres en kampementen in het ge bergte ten oosten van het meer van Albano. Mees werd op 2 de cember 1869 uit de dienst ont slagen. Acht dagen later opende Puis IX het Eerste Vaticaans Concilie, waarop de pauselijke onfeilbaarheid werd vast gesteld. De zouaven fungeerden als bewakingstroepen. Wouter Moors maakte de opening nog mee; hij verliet de dienst op 31 december 1869 en keerde op 8 januari in Oud-Vossemeer terug. Op 20 september 1870 gaf de paus Rome over aan de Italia nen. De Franse troepen waren toen al weg en in de Frans- Duitse oorlog verslagen. Pius IX en na hem zijn opvolgers, bleef vrijwillig als gevangene in het Vaticaan achter. Bij het verdrag van Lateranen in 1929 deed de paus afstand van de Pauselijke Staat en kreeg daarvoor in plaats de Cittè del Vaticano. De Vossemeerders Mees en Moors waren dan wel onge deerd uit Italië teruggekomen, maar officieel waren ze geen Nederlander meer. Zoals bijna alle zouaven hadden ze zich zon der toestemming van koning Willem III in vreemde krijgs dienst begeven. Ze wisten een voudigweg niet dat die toestem ming nodig was en kwamen spontaan hun kerkelijk leider te hulp. Het kiesrecht (dat toen nog niet algemeen was) en de mogelijkheid om in een over heidsfunctie benoemd te wor den, verspeelden de zouaven. Later werd bij wet het Nederlan derschap aan hen terug gegeven. De oud-zouaven kregen nog twee 'beloningen' voor hun diensten. In 1870 bepaalde de paus dat zij het hele jaar door vlees mochten eten en verleen de dispensatie van de gewone vasten en onthouding, (voor zo ver men zich dat kon veroorlo ven). En in 1891 liet paus Pius XIII een bronzen 'Bene Merenti'- medaille met zijn beeldenaar slaan, die bij dagorder van de voormalige commandant baron Althanasse de Charette werd verleend aan alle oud-zouaven. Pieter Mees kreeg bij Koninklijk Besluit van 22 december 1892 toestemming om deze (buiten landse) onderscheiding te dragen. Terug in Nederland werkte Mees aanvankelijk als arbeider en later als klein landbouwer. Op 37-jarige leeftijd trouwde hij met Hendrika Pieternella Verhees, uit welk huwelijk zes kinderen wer den geboren. Pieter overleed op 15 december 1914 in Oud- Vossemeer en zijn weduwe drie jaar later. Wouter Moors keerde terug naar zijn familie op de boerderij Hoogkamer aan de Lange weg. Deze mensen waren niet onbemiddeld. In 1909 schonk Wouter die parochiekerk f 5.871,70, waarvoor na zijn dood ten eeuwigen dage een be paald aantal H. Missen moest worden opgedragen voor zijn zieleheil. Moors werd vervol gens geplaatst op de lijst van 'Weldoeners der Kerk'. Zijn bei de halfbroers Johannes Henri- cus en Adrianus van Trijen schonken de kerk ieder 3.000 gulden. Het grootste deel hier van werd benut om de bouw van de rooms-katholieke school in Oud-Vossemeer te betalen. De ongetrouwde zussen waren inmiddels overleden en de drie (half)broers schonken gezamen lijk nog eens 10.000 gulden. Daarvan werden zogenaamde fundaties gesticht, bestaande uit H. Missen voor de moeder, stiefvader, broer en zus van Wouter én voor zijn drie halfzus- - Br. Christofoor, Uit het epos der 3000 Nederlandse zouaven. - M.C.J.L. van Nispen, Be knopte geschiedenis van de pauselijke zouaven. - W. van Overve/d, De ge schiedenis der pauselijke zouaven. - Bevolkingsregisters en re gisters van de burgerlijke stand van de gemeenten Oud-Vossemeer, Poortvliet, Halsteren en Steenbergen. - Archief van de Sint- WiHibrordusparochie te Oud- Vossemeer, nrs. 3, 13, 26, 56 en 68. - Archief gemeente Oud- Vossemeer, nrs. 606, 607, 665 en 667. Mededelingen gemeentearchieven Breda en Bergen op Zoom. - Collecties Ned. zouaven museum in Oudenbosch. - Mededelingen van dhr. PW.A. Mees te Oud- Vossemeer. Overzichtskaart van het pauselijk gebied vóór de invallen van de nationalisten. Deze kaart is te zien in het Zouavenmu seum in Oudenbosch. sen. Deze schenking werd door loslippigheid van de gevers be kend. Zij vertelden rond dat het om f 14.000,— ging, zodat de toenmalige pastoor, om moeilijk heden met de erfgenamen te voorkomen, successierechten betaalde. Pikant detail is, dat niet de volle 22.000, maar 'slechts' 14.000 gulden werd opgegeven! De drie broers ver- om de smidsknecht Johannes Andreas Bierwagen, die op 27 februari 1844 in Breda werd ge boren. Hij komt echter in geen enkel bevolkingsregister van Oud-Vossemeer voor. Daarente gen vestigde hij zich in 1867 vanuit Raamsdonk in Steenber gen en stond daar tot 1872 in geschreven. Van 13 november 1868 tot de val van Rome op 20 178 De Sint—Pieterspenning'. 1. 't Ongeloof smeedt helsche plannen Om door smaadgeweld en spot Uit der menschen hart te bannen Met hun Christus ook hun God. Koor. Om dien satan te beschamen Vloei uit duizend oorden samen Penning van het echt Geloof! Toon dattrots de hellemachten Jezus' Kerk, steeds jong in krachten, Geen verbastring kent of kloof! 2. Zie 't geweld zich de eerkroon vlechten Valschheid voert de heerschappij Roof, maar geen verdrag geeft rechten Trouw wacht dood of slavernij. Koor. Om dien gruwel te vervloeken Daag uit 's werelds verste hoeken Penningdie het recht bevest Gedeelte van een gezang in het uit 1871 daterende 'Hand boekje voor de leden van de aartsbroederschap de Heilige fa milie Jezus, Maria, Jozef'. huisden in 1909 naar bejaarden tehuis Sint Catharina in Bergen op Zoom, waar Wouter Moors op 14 juli 1910 overleed. Op de inschrijvingslijsten komt nog een derde zouaaf voor, die als woonplaats Oud-Vossemeer achter zijn naam heeft. Het gaat september 1870 was hij zouaaf. Het feifdat zijn naam voorkomt op een lijst van zouaven uit het bisdom Breda bevestigt eigenlijk dat hij niet uit Oud-Vossemeer kan komen, want de Thoolse pa rochies maakten'in die tijd nog deel uit van het bisdom Haarlem. Bierwagen overleed op 7 maart 1898 in Breda. Jje geslachtsnaam Heijboer wordt in de doop- en trouwboe ken wan het eBand Thoten voor het eerst genoemd op 2 mei 1627 Wj de doop te Stavenisse V van Cornelia, dochter van Wil lem Mattheus en Maeyken Hey- boers (Zie hieronder bij 21. De doop- en trouwboeken van St. Maartensdijk vermelden de naam voor het eerst in 1666 toen Willem, de zoon van Mat theus WBIemsen-Heytooer en Magdatena Comelissen Logier- sen werd gedoopt. Bovenge- noemden woonden zeer waar schijnlijk in de Noordpoldef in de veldhoek De Hoge Heye. Dit was ook de naam van een hof stede die daar stond en rond 1836 werd afgebroken. (Mede deling A.W. Kloet). Deze veld hoek bestond volgens 18de eeuwse overlopers geheel uit vronen, d.w.z. gronden waar voor minder of geen polder- lasten werden betaald, van het Krdrmdothein.P-J. Meer- tens vermeldt in Zeeuwse Fami lienamen, blz. 84. dat da naam Heyde in Zeeland veel voor komt. Hij is van mening, dat heyde in Zeeland de betekenis heeft van al het tand dat niet in de polder iag, maar ook geen gors of schor was, zoals dui nen, geestgronden en andere hoge gronden. De vronen wan de Hoge Heye, de woonplaats van de Héyboers (beroepsna men) stuit hier goed op aah 1. Matteus geboren ca. 1575. 2. Willem Matteusen geboren ca. 1600. Hij huwde I voor 1628 Maiken Cornelis Heyboers, overleden voor 1656. Hij huwde II, ondertrouw St. Maartensdijk 3 dec. 1655 Adri- aenken Willems. Uit het eerste huwelijk werd geboren: 3. Mattheus Willemsen Hey- boer gedoopt St. Maartensdijk 21 nov. 1632. Hij huwde, on dertrouw St. Maartensdijk 27 febr. 1655 Magdalena Logier- sen, weduwe van Stoffel Jan sen, voordien weduwe van Tho mas Sturmezand, gedoopt St. Maartensdijk 8 nov. 1631, dochter van Logier Marinussen Cranck en Lijntje Gabriëls. Uit dit huwelijk werd geboren: 4. Marinus Mettheusen Hey- boer gedoopt St. Maartensdijk 2 jan. 1656, overleden voor 1684. Hij huwde I Anna Geene gedoopt St. Maar tensdijk 14 febr. 1649, overle den voor 1679. Zij was een dochter van Marinus Adriaanse Geene en Neelken Cornelisse Buys. Hij huwde li St. Maartensdijk 3 april 1679 Adriana Corn, van de Werve gedoopt St. Maartensdijk 25 nov. 1657. Zij was een dochter van Cornelis Jasperse van de Werve en Anneke Gee ne. Na de dood van Marinus Mattheussen hertrouwde zij 16 mrt. 1684 te St. Maartensdijk met Willem Claasse Polderman. Uit het tweede huwelijk werd geboren: 5. Mattheus Marinusse Hey- boer gedoopt St. Maartensdijk 5 april 1682, overleden St. Anna- land 3 nov. 1770. Hij huwde I St. Annaland 11 mrt. 1705 Neeltje Cornelis dr. Pelle j.d. gedoopt St. Annaland 20 mrt. 1683, overleden aldaar 4 aug. 1717. Zij was een doch ter van Cornelis Pelle en Ca tharina. Hij huwde II St. Annaland 4 febr. 1718 Matje Hage j.d. ge doopt St. Maartensdijk, overle den St. Annaland 30 jan. 1718. Hij huwde III St. Annaland 23 mei 1719Teuntje Geldeloos j.d. gedoopt St. Annaland 21 dec. 1695, overleden aldaar 12 mrt. 1720, dochter van Anthony Gel deloos en Barbara Michiels Hul- legaart. Hij huwde IV St. Annaland 11 juni 1721 Elisabeth Pieters Steenhuysen, weduwe wonen de te Zierikzee, overleden St. Annaland 17 okt. 1729. Hij huwde V St. Annaland 10 mrt. 1733 Geertruyt van 't Vee- re j.d. gedoopt Stavenisse 5 juni 1704, overleden St. Annaland okt. 1748, dochter van Jan Geerse van 't Veer en Maetje Jans Pittoors. Uit het eerste hu welijk werd geboren: 6. Cornelis Heyboer gedoopt St. Annaland 21 febr. 1712, overle den St. Maartensdijk. Hij huwde St. Annaland 31 jan. 1738 Kaat- je/Catharina Kaashoek j.d. ge doopt St. Annaland 5 nov. 1719, overleden St. Maartens dijk. Uit dit huwelijk werd geboren: 7. Adriaan Heijboer geboren St. Maartensdijk juli 1749, overle den St. Annaland 13 sept. 1812, oud 63 jaar. Hij huwde St. Annaland 19 okt. 1773 Anna Elenbaas j.d. ge doopt St. Annaland 25 febr. 1753, overleden, dochter van Pieter Elenbaas en Janna Elen baas. Uit dit huwelijk werd geboren: Fragment van een kaart van 1773 van de Noordpolder te St. Maartensdijk. Op de Hooge Heye bij de Grote WeeI stond de hofstede van de Heyboers. 8. Cornelis Heijboer gedoopt St. Annaland 3 april 1 774, arbeider, overleden aldaar 14 mei 1824. Hij huwde I St. Annaland 5 mrt. 1809 Jannetje Goudzwaard ge boren St. Annaland 8 jan. 1785, arbeidster, overleden..., dochter van Krijn Goudzwaard en Me- chelientje Fatzoen. Zij hertrouwde St. Annaland 7 mrt. 1828 Jan van Vossen ge boren St. Annaland. Uit het huwelijk van Cornelis en Jannetje werd geboren: 9. Marinus Heijboer geboren St. Annaland 24 okt. 1819, arbei der overleden.... Hij huwde St. Annaland 3 juni 1842 Sia Goedegebuure gebo ren St. Annaland 13 jan. 1821, overleden... dochter van Boude- wijn Goedegebuure en Adriana van Dussen. Het gezin vertrok in 1864 naar Nieuwerkerk. Uit dit huwelijk werd geboren: 10. Cornelis Heijboer geboren St. Annaland 23 sept. 1860, overleden... Hij huwde Hendrina Quist geboren Stavenisse 9 aug. 1857, overleden...., dochter van Johannis Quist, arbeider en Neeltje Deurloo, arbeidster. Uit dit huwelijk werd geboren: 11Johannis Marinus Heijboer geboren Zierikzee 17 jan. 1888, landbouwer, overleden Bergen op Zoom 16 aug. 1976. Hij huwde Stavenisse 23 sept. 191 5 Jacoba Smits gebo ren Stavenisse 16 dec. 1888, overleden Bergen op Zoom 22 febr. 1960, dochter van Abra ham Smits en Willemina Brouw.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 10