gOBfe Van veerdienst... naar Philipsdam 'Op den duur andere oriëntering' 'Belevenis waar mensen nog jaren over praten' Woensdagavond gratis 't Zijpe over Officiële opening Bord Bru: 15 m terug jÊfjt Philipsdam BURGEMEESTER VOGEL: MEER SCHOLENKEUZE EN MOOIE WINKELVOORZIENINGEN Organisator Piet den Ouden /iep het vuur uit z'n sloffen buslijn! Donderdag 30 juni 1988 DE EENDRACHTBODE 17 ZIERIKZEESCHEI NIEUWSBODEI L "Nieuwe ontsluitingen hebben altijd gevolgen, maar het is de vraag wat de Philipsdam gaat doen", zegt burgemeester T.A. Vogel uit St. Phi lipsland. "Ik ben benieuwd naar de perspectieven van de nieuwe weg. Er zijn wel verwachtingen van, maar de werkelijkheid kan afwijken van de prognoses. Vast staat in elk geval, dat we minder weersafhankelijk en financieel veel voordeliger uit zijn dan met het veer. Die kosten waren ook een weerstand, dus dankzij de Philipsdam kunnen we in elk geval gemakkelijker naar de overkant. Omge keerd hopen we, dat de nieuwe verbinding aanlei ding geeft tot meer bedrijvigheid op ons industrieterrein." Enorme stroom Zeeuwse hart Saluutschoten Nieuw geschut Natte zwabber Boulevard Restaurantje Reizigers die woensdagmorgen 6 juli gebruik ma ken van de veerdienst over het Zijpe krijgen naast het gebruikelijke kaartje voor de overtocht een pamflet van de vervoersmaatschappij ZWN in de handen gedrukt waarop de passant duidelijk wordt gemaakt, dat hij 's avonds niet met de boot terug kan maar over de Philipsdam moet. Bussen Een traan JULI 1988 Deze speciale bijlage ter ge legenheid van de laatste vaart van de veerdienst Zijpe-Anna Jacobapolder en de officiële opening van de Philipsdam is een gezamen lijke produktie van de de Eendrachtbode en de Zierik- zeesche Nieuwsbode. De redactie was in handen van Wim Heijboer, Piet Klee- mans. Marijke Vael en Ar ie de Viet. Gemakkelijker naar de overkant De officiële opening van de weg over de Philipsdam vindt woensdagmiddag om kwart voor vier plaats door gedepu teerde J.D. de Voogd. De gasten komen daarvoor per bus van de Grevelingendam. Na de passage van de eerste lijnbus op de Philipsdam gaat het gezelschap naar de veer haven in Anna Jacobapolder voor de laatste officiële vaar tocht op de veerboot de Zijpe om half vijf. Burgemeester Vogel heeft er geen spijt van, dat de Philips dam niet vanaf Anna Jacoba polder naar de Grevelingendam loopt. "Het gemeentebestuur heeft destijds nogal aandrang uitgeoefend om de nieuwe weg niet midden door het eiland te krijgen. We hebben bewust ge kozen voor een ligging in de luwte. Het verkeer gaat nu langs de voordeur van St. Philipsland. Door het wegvallen van de pont, komt Anna Jacobapolder qua verkeer in een uithoek te lig gen. De vraag is trouwens, of de Polder wel zoveel profijt van het veer heeft gehad, maar er kwa men meer auto's langs dan na 6 juli zal gebeuren. De Rijksweg houdt alleen een landbouw- functie over, zodat het duidelijk stiller wordt in de Polder, Daarentegen zal het op de Phi lipsdam druk worden. Ik ver wacht op mooie dagen een enorme stroom mensen vanuit Brabant. Dat zal op de al verza digde weg op Schouwen en Goeree nogal problemen kun nen geven. De openlegging van ons eiland geeft veranderingen voor het onderwijs. Zeker als er goede busverbindingen komen. De chr. mavo in Tholen - burgemeester Vogel is daar voorzitter van(red) - werkt al samen met scholen in Oude Tonge en Middelharnis, De weg over de Philipsdam gaat woensdag open zoals er ook wordt samenge werkt met scholen in Krabben- dijke en Goes. Na een gewenningsperiode krijg je op den duur een andere oriën tering. Je krijgt meer variatie en keuzemogelijkheden. Op Schouwen en Goeree zijn er ook mooie winkelvoorzieningen en die zal men even moeten ont dekken. De huidige oriëntatie van St. Philipsland op Brabantse voor zieningen is alleen door de geo grafische ligging ontstaan. Het Zeeuwse hart zal op den duur meer naar de eilanden uitgaan, dan naar de Brabantse zand grond. Als gemeentebestuur zullen we de samenwerkingsverbanden met Bruinisse aanhalen. Onze brandweerkorpsen zullen geza menlijk oefenen op de Kram mersluizen en op de Philipsdam zal de politie vanuit St. Philips land toezicht houden. Wat de brandweer betreft, zit Bruinisse nog wel met een probleem. Als rrten de schuimblusser van de op de sluizen gestationeerde poederwagen leegblaast, is Bru 25.000 gulden armer." Burgemeester Vogel verwacht in de toekomst meer gemeen schappelijke regelingen van klei ne gemeenten. "Voor bepaalde zaken zullen dan de banden van St. Philipsland met Schouwen- Duiveland aangehaald worden: sociale dienst, volkskrediet bank, asielzoekers, dorpsver nieuwing, recreatie achterland en archief. Iedere burgemeester zal echter toch in eerste instan tie voor zijn eigen gemeente vechten. Daar ben je voor inge huurd." Hij heeft er al ruim anderhalve maand een hoop werk aan. Het afscheid van de veerdienst over het Zijpe moet immers een 'be levenis worden waar de men sen nog jaren over kunnen praten'. Piet den Ouden uit Sint Philips land kwam enkele maanden ge leden ter ore dat het uit de vaart nemen van de pont tussen Anna Jacobapolder-Zijpe vooral een officieel karakter zou krijgen, 'voor gasten en officiële instan ties'. "Ik heb toen een plannetje bedacht wat voor de bevolking toch een klein beetje cachet aan het afscheid moest geven", legt Den Ouden, leraar tekenen en handvaardigheid op de streek school West-Barabant in Bergen op Zoom, uit. Den Ouden stelde zich voor, dat er voor het afscheid van de boot 'muziek -voor-veerponten' gespeeld moest worden en sa luutschoten afgevuurd 'voor de bevolking van weerszijden van het Zijpe'. "Dat als een klap op de vuurpijl op het midden van het Zijpe". Maar Den Ouden be dacht dat een passend vaarwel voor de inwoners van Sint Phi lipsland het beste zou plaats kunnen vinden voor de haven van het dorp. "Die pont onder de molen op de dijk dat is nooit eerder vertoond", zegt Den Ou den, die met zijn ideeën de boer opging. "Eerst ben ik naar de Piet den Ouden uit St.-Philipsland. kapitein van de veerboot gestapt en gevraagd of hij wilde varen. Die was enthousiast. Daarna heb ik de muziekvereni ging benaderd. Die hebben over leg gepleegd met het korps van Bruinisse. Uiteindelijk ben ik blij meneer Bouma van de ZWN te rechtgekomen. Die vond het plan interessant genoeg. Toen ben ik naar Burgemeester Vogel gestapt. Die was aanvankelijk wat overdonderd, maar had al wel van de ZWN te horen gekre gen dat als de gemeente iets wilde doen, ze dan zelf met het initiatief moest komen. Na een overleg met burgemees ter Vogel en Hekman van Bru en de heer Bouma konden er 'spij kers met koppen geslagen wor den'. "Ik moest uitzoeken hoe het precies staat met de wa terstanden op 6 juli, hoe diep die pont ligt om te zien hoe ver de boot op de Krabbenkreek kan komen". De diepgang is 2.70 meter. Om 21.55 uur is het hoog water, plus 1 meter 60 NAP. Een klus van heel andere aard was het vinden van een ka non die de saluutschoten moest lossen. Den Ouden zocht eerst contact met de marechaussee kazerne in Bergen op Zoom die hem verwees naar de Koninklij ke Militaire Academie in Breda. De KMA verwees Den Ouden naar een luitenant-kolonel van de artillerie in Schaarsbergen bij Arnhem. Ik heb mijn best ge daan om mijn verhaal overtui gend te maken. De luitenant zag er wel wat in, want er was nieuw geschut en daar zou toch mee geoefend moeten worden. Maar hij raade me ook aan kon- takt op te nemen met een vere niging die over kanonnen be schikt". Den Ouden liet echter weten meer prijs te stellen 'op rijksschoten dan op verenigings- schoten' en zo kwam hij bij de provinciaal commandant in Mid delburg terecht. "Diens plaats vervanger voelde er ook wel voor. Er waren genoeg argu menten om de waarde aan te to nen om op die manier afscheid te nemen van de pont". Maar in een officieel schrijven aan burgemeester Vogel liet de fensie weten dat het verzoek was afgewezen. Piet den Ouden zocht kontakt met de schietsportvereniging De Fles in Vlissingen die meer met dit bijl tje heeft gehakt. De verenigingg Burgemeester Vogel van St. Philipsland maakt één van zijn laatste tochten met de pont. Op de achtergrond de veerhaven van Anna Jacobapolder. Opening van de Philipsdam be tekent minder drukte bij het veer, maar burgemeester Vogel vindt het veerplein bij Anna Ja cobapolder voor de toekomst toch nog attractief. "Er blijft een boulevard over met uitzicht op de Oosterschelde. Dat is een extra attractiepunt en of die mo gelijkheden daar allemaal uitge buit zijn, weet ik niet. We kunnen er bankjes en picknick tafels maken. Als gemeente zijn we ook bezig met een cultuur historische route op het eiland, langs de eendenkooi van de stichting het Zeeuws Land schap in Anna Jacobapolder en andere bijzondere punten in het dorp, zoals de hollestelle. Er kan een parkeerplaats aangelegd worden en een bord met een be schrijving van de hollestelle bij komen om zo'n attractie meer waarde te geven. Deze cultuur historische route is net een ket ting met bedeltjes." Als voorzitter van de werkgroep recreatie achterland Schouwen- Duiveland/St. Philipsland is bur gemeester hier in samenwer king met archivaris H. Uil hard mee bezig. Hij heeft nee gezegd tegen het verzoek van rijkswaterstaat om de veerhaven Anna Jacobapol der over te nemen. "Je neemt daarmee als gemeente een blok aan het been over. In de drukke vaarroute is de veerhaven net geschikt voor recreatie. Er is een aanvraag geweest van een gritstraalbedrijf om de veerha ven te gaan gebruiken, maar dat verzoek is door b en w als ont sierend afgewezen. Dan zien we meer in een restaurantje, dat zou zeker in de zomermaanden aantrekkelijk zijn." beschikt over een replica ge bouwd in 1972 die voor dergelij ke doeleinden geschikt is. De vereniging reageerde positief op het verzoek van Den Ouden, maar er zijn wel kosten aan ver bonden. En dat betekende dat Den Ouden op zoek ging naar sponsors. De Rabobank van Sint Philipsland en van Bruinisse ble ken bereid voor dit evenement 750 gulden op tafel te leggen. Het kanon, een zogenaamde 1 5 ponder, weegt 1 200 kilo. Via de traditionele methode zullen 7 sa luutschoten afgevuurd worden: met bus- of zwartkruid gaan 7 proppen papier de lucht in. Dit zal gepaard gaan met rookont wikkeling, dat in de wijde om trek te zien is. Om te zorgen dat er geen vonken in de loop ach terblijven, wordt na elk schot de loop met een natte zwabber ge reinigd. Om het kanon op de pont te krijgen, was overigens wel toestemming nodig van B W van Middelburg die het schiettuig in bruikleen hebben gegeven aan de stichting Vesting Vlissingen. Jan Kees de Nooijer is in de sportschietvere- niging en de stichting vesting Vlissingen actief: "Juist omdat het een replica is er schriftelijk toestemming voor nodig. Was het een oud kanon geweest, dan was die niet onder de vuurwa- penwet gevallen". Piet den Ou den is tevreden over het pro gramma voor de bevolking van de beide gemeenten: "Als je niks doet, dan gebeurt er ook niks". Ze zaten voor het eerst ge broederlijk op een perscon ferentie, burgemeester T.A. Vogel van Sint Philipsland en T.C. Hekman van Bruinisse. Samen hadden de eerste burgers een programma sa mengesteld om de bevolking van Bru en Flupland in de ge legenheid te stellen afscheid van de veerdienst Anna Jacobapolder-Zijpe te ne men en een rondrit te maken over de Grevelingen- en Phi lipsdam. "Wij voeren hier geen strijd om territoriale za ken zoals onze vrouwelijke collega's", zei Vogel daarbij in gedachten het geschil tus sen de Westerschouwse en de Veerse burgemeester over de gemeentegrenzen in de monding van de Ooster schelde, "maar", voegde Vogel er fijntjes aan toe", het plaatsnaambordje van Bru op de Philipsdam is wat royaal neergezet". De Flup- landse burgemeester van de kleinste Zeeuwse gemeente had het Kadaster gevraagd uit te zoeken waar de juiste begrenzing tussen beide buurgemeenten gelegen is". Het bordje moet inderdaad 15 meter richting Bruinis se", zei Vogel tegen Hek man die de mededeling van zijn collega loyaal ontving. Het 'draaiboek Zijpe', van de provincie, de BBA, de ZWN en van de gemeenten Bruinisse en Sint Philipsland krijgt steeds meer vorm. De laatste details worden ingevuld want volgende week dient het programma op de minuut af te kloppen. Immers de eerste lijnbus van de BBA (102) van Tholen naar Oude Tonge moet geheel volgens het officiële dienstrooster om tien voor vier de basculebrug over, die vijf minuten daarvoor door gedeputeerde J.D. de Voogd als openingshandeling is neer gelaten. "Omdat er veel reacties zijn ge komen vanuit de burgerij om de boot nog één keer te zien, heb ben we besloten voor die burge rij een programma te maken dat buiten het officiële gedeelte valt", lichtte burgemeester T.C. Hekman van Bruinisse op de persconferentie in Bru toe. Tus sen 17.30 uur en 19.00 uur kunnen belangstellenden gratis met het pontje over. Aan beide zijden van het Zijpe staan bus sen gereed die de passanten over de dammen terug brengen naar de plaats waar ze zijn in gestapt. Om 19.00 uur stapt in Zijpe de muziekkapel Nu met Hope, plus het Bruse college van B&W en oud-gedienden van de ZWN aan boord. Deze zullen zich voegen bij het Fluplandse gezelschap, bestaande uit de muziekvereniging Concordia en het college van B&W. Onder muzikale begeleiding zal het veerbootje richting het dorp Sint Philipsland koersen. "Via de Krabbenkreek is het dorp aardig te benaderen zodat de mensen vanaf de kant, met een traan in het oog, afscheid kunnen nemen van de pont", zei Vogel. Omstreeks 21.00 uur worden er midden op het Zijpe saluutschoten gelost waarna met het blazen van de Last Post de afscheidsplechtigheid ten einde is. "Een waardig afscheid voor een pont die 88 jaar dienst heeft gedaan", zei Vogel. "We vinden het te mager, als het al leen voor genodigden zou zijn. De bevolking moet erbij betrok ken worden, want de pont is zo'n stuk van het leven van onze inwoners geweest". De E.O.-radio en t.v. en het NOS journaal hebben al belangstelling getoond om ook verslag te doen van de historische gebeurtenis op woensdag 6 juli. EXTRA VAARTEN VEERDIENST ANNA JACOBA POLDER - ZIJPE OP 6 JULI 1988 ZIJPE ANNA J. POLDER ANNA J. POLDER ZIJPE V. 17.45 A. 17.52 V. 17.53 A. 18.00 18.00 18.07 18.08 18.15 18.15 18.22 18.23 18.30 18.30 18.37 18.38 18.45 18.45 18.52 18.53 19.00 Oude Tonge dienstregeling EXTRA BUSDIENST ZIJPE - ANNA-JACOBAPOLDER V.V. LIJN 102 ingaande BI B3 B5 B7 B9 Bil B13 VERTREK ZIJPE 17.32 17.47 18.02 18.17 18.32 18.47 19.02 V. BRUINISSE 17.35 17.50 18.05 18.20 18.35 18.50 19.05 V. PHILIPSLAND 17.48 18.03 18.18 18.33 18.48 19.03 19.18 AANKOMST ANNA JACOBA- POLDER 17.52 18.07 18.22 18.37 18.52 19.07 19.22 B2 B4 B6 B8 B10 B12 B14 VERTREK ANNA JACOBA POLDER 17.24 17.39 17.54 18.09 18.24 18.39 18.54 V. PHILIPSLAND, OOSTDIJKE 17.28 17.43 17.58 18.13 18.28 18.43 18.58 V. BRUINISSE 17.41 17.56 18.11 18.26 18.41 18.56 19.11 A. ZIJPE 17.44 17.59 18.14 18.29 18.44 18.59 19.14

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 17