Groter hart Sint Maartenshof Twee gulden meer voor zuivering Thoolse Postweg eist opnieuw slachtoffer Nog geen recreatie op Plaat v.d. Vliet Veiling St. Annaland tevreden na jaar vol met tegenslagen BOUMAN POTTER Verbetering polderwegen OOGMEETKUNDIG CENTRUM STEENBERGEN Bakje troost na bij Zijpe Enquete over bezoekregeling in Lievensberg SVRZ-voorzitter heropent uitgebreide recreatieruimte A.J. Schot Zn. b.v. [LjJ PvdA statenleden eens met b en w van Sint-Philipsland LjS\ Donderdag 16 juni 1988 44e Jaargang no. 31 De Meestoof koopt kunstwerk van Elleke van Gorsel Er bestaat een kans dat het aantal verpleeghuisbedden voor Ten Anker in Tholen hoger zal uitvallen dan de 45 die aanvankelijk aan het tehuis door het ministerie van volksgezondheid zijn toegezegd. In plaats van 45 komen er waarschijnlijk 60 bedden. Bovendien kan de bouw van het verpleeghuis al in 1990 beginnen, 4 jaar eerder dan verwacht. Embleem Nieuwe c.v. Play-backshow Als de hoofd ingelanden van het waterschap Tholen en de Kroon het goedkeuren, gaat de verontreini gingsheffing in 1989 met twee gulden per vervuilings eenheid (v.e.) omhoog: van 51 naar 53 gulden. Bij een eenzijdig ongeval op de Postweg is donder dagmiddag omstreeks twee uur de 47-jarige mevrouw J.M. Suurlant uit Oud-Vossemeer om het leven gekomen. Zij reed vanuit Poortvliet richting Tholen en raakte, net voorbij de Snabbeweg, door onbekende oorzaak van de weg en botste frontaal tegen een boom. Dokter R.H. Padt werd nog gealarmeerd, maar de Vosse- meerse overleed ter plaatse aan haar verwondingen. De auto, een Fiat, werd volledig vernield. Het voer tuig vertoonde geen technische gebreken. De politie zoekt nog naar de oorzaak van het ongeval. Het is het derde verkeersongeluk met dodelijke af loop dit jaar op Tholen. Twee daarvan gebeurden op de Postweg. DEZE WEEK Voor al het fijne uit de zee naar Thoolse Vishandel HOLLANDSE NIEUWE Afbetalingsregeling voor schuld van de grootste aardappelkoper 'Als je zo'n jaar nog goed doorkomt, hoef je nog niet ongerust te zijn in het voortbestaan van de veiling." Voorzitter A.C. Wessels zei dat maandagavond tij dens de 58ste algemene jaarvergadering van de vei lingvereniging St. Annaland in de Wellevaete. Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Omzet 20% minder "Wij zullen 24 juni een amendement indienen op het ontwerp-streekplan van gedeputeerde staten om niet op voorhand recreatie toe te laten op de Plaat van de Vliet." Statenlid H. Venekamp uit Tholen concludeer de dat vrijdag met zijn collega's van de PvdA- statenfractie na een gesprek met b en w tijdens een werkbezoek aan St. Philipsland. Met mate I I Krabbenkreekdam K iff Voor oogmetingen en contactlens aanpassingen met de modernste apparatuur. Tevens oogdrukmeting met de nieuwste non-kontakt tonometer. Gaarne volgens afspraak. O.V. optometrist A.N.V.C. contactlensspecialist Fa. Adri C. Broekhuis en Zn. juwelier - horloger - opticien klokkenmakerij (ïrolc Kerkstraat 5-7-13 4651 BA steenbergen lelcloon (01670) 6.33.85 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 20,50 per halfjaar. Per jaar f 38,-, per post f 47,55 per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,37 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het restaurant Bos op Zijpe speelt in op het naderend ver trek van de pont Zijpe-Anna Jacobapolder, zo meldt de Zierikzeesche Nieuwsbode. Het direct naast het veerstei- ger bij Bruinisse gelegen restaurant heeft deze maand een speciaal menu samen gesteld: 'Afscheid van het veer'. Het begint met een cocktail 't Zijpe, gevolgd door zoute tra nen bouillon, Zijpe/Anna gestremd tournedos, coupe el lende en een bakje troost na. De veerdienst wordt woensdag 6 juli overbodig bij de ope ning van de Philipsdam door gedeputeerde J.D. de Voogd. Streekmuseum de Meestoof in St. Annaland heeft een schildje, van papier maché gemaakt, aange kocht van Elleke van Gorsel uit St. Maartensdijk. Zij exposeert nog tot en met vrijdag 24 juni tij dens de openingsuren in de ver nieuwde Rabobank aan de Markt te St. Maartensdijk. Het streekmuseum kocht eerder al een theepot - op Japanse wijze gestookt - en een mossel van de Smurdiekse. Dit naar aanleiding van een tentoonstelling in Etcetera te Bergen op Zoom. De Meestoof wil zo meer kunstwerken van (oud)streekbewoners verzamelen. In ziekenhuis Lievensberg te Ber gen op Zoom is maandag begon nen met een enquete over de bezoektijdenregeling die 1 novem ber 1987 is ingevoerd. In plaats van één uur 's middags en 's avonds kwam er toen voor de meeste afdelingen een bezoekmo- gelijkheid van vier uur 's middags tot kwart voor acht 's avonds. Bij sommige afdelingen is er nog een bezoekstop van vijf tot zes uur en een aantal afdelingen laat pas om zes uur bezoekers toe. De enquete onder bezoekers en patiënten duurt enkele weken. Be zoekers worden na het afleggen van hun bezoek in de gelegenheid gesteld via een aantal gerichte vra gen hun mening te geven. Patiën ten worden aan de vooravond van hun vertrek uit Lievensberg even eens een aantal vragen voorgelegd over de bezoektijdenregeling. Daarnaast wordt binnen Lievens berg onder medische specialisten en verpleegafdelingen een evalua tie gehouden. Doel van dit alles is, de directie in zicht te geven hoe de bezoektij denregeling ervaren wordt en eventueel tot verbetering te ko men. Op de plaats van één van de twee patio's is nu een televisie-hoek gecreëerd waarmee de recreatieruimte van Sint-Maartenshof is uitgebreid. Vrijdag werd dat feit gevierd: bewoners en genodigden kregen naast een hapje en een drankje ook enige verrassingen. aangebracht. De recreatiezaal is uitgebreid met de twee patio's. Ook is de garderobe en het tocht- portaal bij de zaal getrokken, zo dat er nu plaats is voor een televi- siehoek en een leestafel. De nood zaak tot uitbreiden deed zich vol gens Bergshoeff al in 1982 gevoe len. Voor de bezoekers die deel namen aan de activiteiten was de recreatiezaal te krap geworden. Dat deelde de algemeen directeur G.C. de Bruijn van de Stichting Verpleeg-en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) vrijdag mee in Sint Maar tenshof tijdens de heropening van de recreatiezaal. De Bruijn zei het plezierig te vinden om in een tijd van bezuinigingen met dergelijk nieuws uit Den Haag te komen. Met de bouw van het verzorgings huis, die plaats zal geven aan eveneens 60 bewoners (met de huidige 18 is Ten Anker het kleinste verzorgingstehuis van Nederland) hoopt De Bruijn voor 1 oktober a.s. al te kunnen begin nen. Met de uitbreiding naar 60 verpleeghuispatiënten (van 13) en naar 60 verzorgingspatiënten (van 18) wordt volgens de directeur het verzorgingsniveau op Tholen sterk verbeterd. De heer A. Bergshoeff, voorzitter van de SVRZ heropende vrijdag middag in Sint Maartenshof de recreatieruimte door het onthul len van een spreekgestoelte waar het embleem van het tehuis op is Bergshoeff somde ook de andere aanpassingswerkzaamheden op die in de afgelopen jaren zijn uit gevoerd. Hij noemde het platte dak van Sint Maartenshof dat na 15 jaar vervangen moest worden. Dat is dit voorjaar uitgevoerd. (Kosten 385.000 gulden). Na het dak volgde de vervanging van de kozijnen van de 70 bewonerska mers. (Voor 350.000 gulden). Verder deelde Bergshoeff mee dat de centrale verwarming ook aan vervanging toe is. "Voor het per soneel betekende de werkzaamhe den extra werk. Op de flexibiliteit van de bewoners en het personeel is een groot beroep gedaan. Bergshoeff vond de vergrote zaal het 'hart van Maartenshof' en 'een goede gelegenheid om feest te vieren'. De voorzitter deelde tevens mee dat bij de provincie een aanvraag is ingediend om in Sint Maartens hof een automatische brandmel dingsinstallatie te plaatsen. Deze installatie waarvan de kosten en kele tonnen bedragen, reageert voornamelijk op rook en-in enke le vertrekken-op warmte. De brandalarmering loopt recht streeks naar de brandweer. Bo vendien is het gekoppeld aan een waarschuwingssysteem waarmee personen opgeroepen kunnen worden. Deze of volgende maand worden aan de 70 bewonerska mers buitenzonwering aange bracht (kosten 80.000 gulden). De centrale verwarming waarvan de leidingen nu onder de vloer lo pen worden boven de vloer ge bracht. De ketels in het ketelhuis worden vervangen door zoge naamde energiezuinige exempla ren. Deze operatie zal ongeveer 300.000 gulden kosten. De uit breiding van de recreatiezaal heeft, exclusief inventaris 60.000 gulden gekost en is uitgevoerd door aannemer J.A. Krijger uit Poortvliet. Schilder L.M. Geluk uit Sint Philipsland die het binnen en buitenwerk voor zijn rekening nam bood directeur (A.A.M. van Loon een oude prent van de pro vincie Zeeland aan. Morgen, vrijdag, wordt er in Sint Maartenshof een play-backshow gehouden ten behoeve van Afri ka. Het personeel van het tehuis zal evenals voorafgaande jaren deze show verzorgen. De presen tatie is in handen van Ans den En gelsman uit Tholen. Medewer king zal verleend worden door de ziekenomroep BEZTH. De op brengst van de verloting komt ten goede aan een project in het Westafrikaanse land Burkina Fa- so. Dit land wordt door de SVRZ gesteund in samenwerking met Forster Parents Plan die verschil lende projecten in dit land on dersteund. De toegang is gratis. Om 19.00 uur wordt er in de ver nieuwde recreatieruimte koffie geschonken en om half acht be gint de show. De kosten voor bestrijding van de verontreiniging oppervlaktewate ren worden voor volgend jaar 18.000 gulden hoger geraamd. Dat wordt met name veroorzaakt door de bijdragen aan het geza menlijk laboratorium en het sa menwerkingsverband integraal waterbeheer tussen de water schappen Tholen, Schouwen- Duiveland en Walcheren. Verder zijn de kapitaallasten aangepast omdat ze nu vrijwel exact kunnen worden bepaald en is voor het eerst rekening gehouden met mo gelijke investeringen voor het inte graal waterbeheer. Het bestuur van het waterschap wees al eerder op de noodzaak van een trendmatige aanpassing van de heffing. De bijdrage uit de reserves is verlaagd met 44.000 gulden tot 240.000 gulden. De algemene vergadering besprak gisterenmiddag ook het vooront werp waterkwantiteits beheersplan 1987-1992 en het aan gaan van een gemeenschappelijke regeling met de waterschappen Schouwen-Duiveland en Wal cheren. Zomerwoningen bij camping Stavenisse Erelid bij EHBO-vereniging Sint-Annaland Veertigste predikant in her vormd Sint-Philipsland Meer leden voor studievereni ging Calvijn Tholenaar in de gevangenis Gemeente Tholen schrijft brief aan statenfracties ie Constructie voor APV Sint- Philipsland mislukt Vragen bij begrenzing be schermd stadsgezicht Tholen Zilveren EHBO-vereniging in de smalstad ie Prijzen vroege aardappelen gedaald Weer vele geslaagden in de regio DENKEN BRENGT VAAK MEER OP DAN VELE DUURBETAALDE ZAKEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Eendrachtsweg 15 Tholen tel. 01660-2540-2792 Paling, zowel vers als gerookt, nu ook in geschenk verpakking. de fijnste, per stukZy—" of 6 voor Advertentie I.M. WONINGINRICHTING .1 f' 1 Advertentie I.M. "De start van het nieuwe seizoen is goed. 't Gaat prima zo met de prijzen van vroege aardappelen. Houden zo!", zo besloot een opti mistische voorzitter Wessels. In zijn openingswoord had hij echter nog over een bijzonder moeilijk en financieel teleurstellend jaar gesproken. Directeur D.L. Hage lichtte de minder rooskleurige cijfers uit het voorbije jaar uitvoerig toe. Ten opzichte van het seizoen 1986/87 was de winst gedaald van 101.719 tot 10.856 gulden in 1987/88. Aan de inkomstenkant daalde de provisie met 45 mille tot 253.004 gulden door de lagere omzet aardappelen van maar liefst 750.000 gulden. Daarente gen werden er bijna vijf miljoen kilo aardappelen meer verwerkt, maar de prijzen daalden tot 5 a 6 cent per kilo. Door het kleinere areaal bloemza den nam het droogloon af met bijna 88.000 gulden tot 187.816. Totaal daalden de baten van 879.875 tot 766.143 gulden. VERVOLG PAG. 13 Zowel het gemeentebestuur als de PvdA-statenleden waren eensge zind in hun mening, dat het vol gens het beleidsplan Krammer/Volkerak als natuurge bied aangewezen terrein een kans moet krijgen. "G.S. moeten hier niet doorheen gaan fietsen", al dus Venekamp, die b en w had geadviseerd, alle statenfracties in te lichten met het oog op de be handeling van het ontwerp- streekplan. B en W hadden zelf al op 12 fe bruari bezwaar gemaakt bij g.s., maar dit was niet aanvaard omdat het te laat zou zijn, hoewel b en w tevoren met g.s. over het tijdstip overleg hadden gevoerd. Burge meester T.A. Vogel schrijft het toe aan een misverstand, maar hij vindt, dat ook de provincie als mede-ondertekenaar van het be leidsplan Krammer-Volkerak ge bonden is aan de natuurwaarden van de Plaat van de Vliet. Pas in een later stadium zou dit als reserve-terrein voor dagrecreatie kunnen dienen. De statenfractie bracht na een ge sprek met b en w in het gemeente huis een bezoek aan de eendenkooi en de hollestelle bij Anna Jacobapolder. Verder werd een rondrit door het dorp ge maakt en de onlangs geopende zuiveringsinstallatie bij gemaal de Luyster bekeken. "We hebben getracht om de sta tenleden een beeld te geven van het reilen en zeilen van St. Philips land en de problemen en moge lijkheden van een kleine gemeente", aldus de burgemees ter. "De natuurwaarden, de dorpsvernieuwing en het flanke rend bejaardenbeleid met de ge plande uitbreiding van voorzieningen via de Rozeboom. Het is goed, dat statenleden dat allemaal eens met eigen ogen zien, want ze besturen ook dit deel van de provincie." Venekamp concludeerde, dat St. Philipsland redelijk tevreden is over de contacten met de provin cie. "Het is een aardig functione rende gemeenschap, waar door de kleinschaligheid snel wat van de grond kan komen. Alles gebeurt er met mate, maar het is een heel mooi gebied. We hebben een valk gezien en een jonge ransuil." Tijdens de gesprekken kwam ook de verbinding tussen St. Philips land en het eiland Tholen, de Krabbenkreekdam, ter sprake. "We hebben onze bezorgdheid uitgesproken over deze levensge vaarlijke weg", zei de burgemees ter. "Bij de gemeente Tholen heeft dit niet de eerste prioriteit gezien de wens voor een rondweg bij Poortvliet, maar na openstel ling van de Philipsdam zal de drukte op de Krabbenkreekdam alleen maar toenemen." Venekamp concludeerde, dat wan neer b en w het voor het kiezen hadden, ze liever verbreding van de Krabbenkreekdam zagen, dan de 500.000 gulden vergende op knapbeurt van de Rijksweg. Die verbinding van St. Philipsland met Anna Jacobapolder wordt binnenkort verbeterd, waarna die provinciale weg in de toekomst mogelijk overgedragen wordt aan de pemeente Het waterschap Tholen gaat bijna 15.5 kilometer quartaire wegen verbeteren, allen aangelegd in de herverkavelingsperiode van 1955 tot 1961. De betreffende wegge deelten zijn dringend aan herstel toe. Er treedt vervorming van de lengte- en dwarsprofielen op, als mede scheurvorming. De totale kosten worden geraamd op 1.030.000 gulden, waarvan de pro vincie 80% voor haar rekening neemt op basis van een 10- of 15-iaarliikse annuïteit. Het betreft de volgende wegen: Pilootweg, gedeelte Nieuweweg, Zuidmoerseweg te Stavenisse; Vierdedijk, gedeelte Hogeweg, Zurenhoekseweg te St.- Maartensdijk; gedeelte Winkel- zeeseweg te St.-Annaland; Klein- landekensweg, gedeelte Mallandsedijk, Nieuweweg, Wei- hoekweg, gedeelte Sluisweg, Bo- neputteweg en Essendijk te Poortvliet; gedeelte Roolandse- dijk te Tholen. PvdA-statenleden en b en w van St. Philipsland met de directeur van het Zeeuws Landschap(links) in hun ele ment op het mooie terrein van de eendenkooi bij Anna Jacobapolder. Gepleit werd voor uitbreiding van het bezit van het Zeeuws Landschap door aankoop van schorren van het waterschap, waarvoor financiële steun van het provinciaal bestuur onontbeerlijk is.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 1