Werkloosheidsproject minderheden Plannen voor Zeeuwse omroep Goud voor aardappelman Anjercollecte f 73.514,- Zeehonden Hoorzittingen bibliotheek werk IN BEROEP Donderdag 9 juni 1988 Financiering Representatief Behandeling voorstel COMMISSIES PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Soundmixshow Thoolse Dagen Plattelandsvrouwen bezochten Engeland Provinciale Staten beslissen binnenkort over de plannen om op 1 januari 1990 te beginnen met een Zeeuwse omroep. De kosten worden voor het grootste deel gedragen door het rijk. De omroepbijdrage zal voor de Zeeuwen met een tientje per jaar worden verhoogd. Regionale programma's Elders goed beluisterd STEMMEN VAN LEZERS Ravotten in Montesorrischool onjuist ABDIJ IEUWS nu eenmaal gaat om een voorzie ning die nog niet bestaat... Wel kan gekeken worden naar vergelijkbare gebieden in Neder land: provincies die niet verste delijkt zijn, waar sprake is van een zeker "wij-gevoel" etc. Uit onderzoek blijkt dat in Fries land, Groningen en Drenthe ge middeld zo'n 10 procent van de bevolking naar de regionale" om roep luistert. Hiermee is regiona le omroep in feite de best be luisterde radiozender. Gebleken is ook dat bepaalde re gionaal getinte programma's luistercijfers halen van meer dan 20%. (Ter vergelijking: TV- programma's met kijkcijfers tus sen 20 en 30 procent horen bij de top-tien). GS trekken min of meer een pa rallel met de indertijd ingevoerde bibliobus-voorziening. Ook toen ging het om een nieuwe vorm van informatie-aanbod waarvan niemand kon zeggen hoe groot precies de behoefte was. Niette min werden de plannen gereali seerd, in de overtuiging dat iets goeds werd aangeboden. Een belangrijke zaak waarover Provinciale Staten zich moeten uitspreken is de financiering van de regionale omroep. De stichting heeft uitgerekend dat de jaarlijkse exploitatiekosten (radio-Zeeland wordt een profes sionele organisatie met 25 werk nemers) rond 3,5 miljoen be dragen. De opbrengst van de opslag van het tientje op de omroepbijdrage zal in Zeeland ongeveer f 1 mil joen zijn. Het rijk - daar staat de Mediawet borg voor - past het tekort van jaarlijks f 2,5 miljoen bij. GS stellen de Staten voor ak koord te gaan met de opslag van het tientje (drie gulden als het al leen om radio gaat) op de om roepbijdrage, met ingang van 1 januari 1990. Een voorwaarde wordt wel dat de provincie geen eigen geld in de omroep steekt. Een andere zaak waarover de Staten beslissen is de represen tativiteit. Volgens de Mediawet moet de regionale omroepinstel ling een orgaan hebben ter bepa ling van het programmabeleid. Dit orgaan moet representatief zijn voor de belangrijkste in de provincie voorkomende maat schappelijke, culturele, gods dienstige en geestelijke stro mingen. Momenteel is voorzien dat in het algemeen bestuur van de Stich ting Omroep Zeeland 29 organi saties vertegenwoordigd zullen zijn. De conclusie van Gedeputeerde Staten is dat de stichting-in- oprichting haar uiterste best heeft gedaan een afspiegeling van de Zeeuwse samenleving in haar bestuur bijeen te brengen. De Staten wordt gevraagd de toekomstige stichting represen tatief te verklaren. Provinciale Staten beslissen over regionale omroep op vrijdag 24 juni a.s. Belangstellenden kun nen het statenvoorstel opvragen bij het informatiecentrum provin cie Zeeland, telefoon (01180) 31400. De hoorcommissie bestem mingsplannen zal donderdag 16 juni de heer J.B.C. Langenberg uit Rilland horen over het be zwaarschrift dat hij heeft inge diend tegen het bestem mingsplan "eerste herziening be bouwde kom Rilland". De gemeente Reimerswaal biedt in dit bestemmingsplan geen mo gelijkheden tot het bouwen van een bedrijfswoning op het voor terrein van het perceel Hoofd weg 7. De heer Langenberg is het hier niet mee eens omdat hij daar een timmerbedrijf heeft. De zitting van de commissie is openbaar en zal gehouden wor den in het provinciehuis in Mid delburg, Sint Pieterstraat 42. De aanvang is 10.00 uur. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 THOLEN 16 juni Reis Bejaardensoos 18 juni Oriëntatierit MAC, Zoek weg 19.30 u. 25 juni Oriëntatierit MAC, Zoek weg 19 u. SINT-ANNALAND t/m 16 sept. 'Van ellegoed tot kant', streekmuseum De Meestoof, di t/m za 15-17 u. OUD VOSSEMEER 22 juni Anbo bezoekt de Schutse 25 juni Clubwedstr. hsv 't Schar retje 9.30 u. SINT MAARTENSDIJK t/m 17 juni Zwemvierdaagse, Haestinge 20 t/m 23 juni Wandeltochten 5 of 10 km, Markt 18 u. SINT PHILIPSLAND 28 juni t/m 1 juli Avondwandel vierdaagse BERGEN OP ZOOM t/m 20 juni Olieverfschilderijen Tiest Coopmans, Markiezenhof t/m 5 sept. 'Kijk-wijzer', Markie zenhof 11 juni Ruilbeurs miniatuurauto's en blikken speelgoed, zaal Den Ronden 10-15 u. 12 juni Orgelconcert A. van Kalmthout 16 u. film film film ROXY 1: Three men and a baby - a.l., dag. 20.15 u., vr en za 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. ROXY 2: Schorem van de school - a.l., dag 20 u., vr en za 19 en 21.30 u„ zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 1: The run ning man - 16 j., dag 20 u., vr en za 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Hot bub- blegum op vrijersvoeten - 16 j., dag 20 u., vr en za 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Empire, of the sun - a.l., dag 20 u., zo 14, 17 en 20 u. Veerse Meer-dagen. Op het dagre creatieterrein Oranjeplaat te Ar- nemuiden worden op 22 juni de Arnebeurs en de vijfde Veerse Meer-dagen geopend. Tijdens de Thoolse Dagen, van 25 t/m 27 augustus op de voormalige oesterputten in Tholen, wordt ook dit jaar weer een playback- soundmixshow gehouden. Dat ge beurt op donderdag 25 augustus. Deelnemers mogen in elke catego rie maar één nummer per groep of persoon opvoeren en als het nodig is, is er een voorselectie. Deelnemers kunnen zich aanmel den, onder vermelding van de ca tegorie, bij Anja van Tilbeurgh, Boshoeveweg 3a in Oud- Vossemeer. Programma SLOTH tel. 01660-4004 Ether 106.5 Mhz/FM, kabel 89.9 Mhz. donderdag: 18.00-19.30 uur Rondom zestig 19.30-20.30 uur Slothjes vrijdag: 17.00-18.00 uur Vliegende schijven 18.00-19.30 uur Weekend voor de deur 19.30-20.30 uur Er is hoop Zaterdag: 11.00-12.00 uur Music Machine 12.00-12.30 uur Ditjes en Datjes 12.30-14.00 uur Sloth accent 14.00-16.00 uur De verzoekhoek 16.00-17.30 uur De hak op de tak show 17.30-18.15 uur Sportprogramma Tribune Zondag: 11.30-14.30 uur De Zevensprong 14.30-15.30 uur Radiogem. Bloemendaal 15.30-16.30 uur Viva la Musica 16.30-17.30 uur Jazz in de polder 17.30-18.30 uur Am ende des Regenbogens 18.30-19.30 uur Muziek uit vervlogen tijden 19.30-20.30 uur Dienst Thoolse kerken Het Anjerfonds heeft in 1987 voor een bedrag van 16.966,- subsidies verleend op Tholen en Sint-Philipsland. Het Comité 500 jaar Sint-Philipsland kreeg 8.966,- voor de uitgave van haar gedenkboek; 4.000,- ging naar muziekvereniging Euterpe te St.- Maartensdijk voor de aanschaf van instrumenten; zangvereniging V.Z.O.S. te St.-Philipsland kreeg 2.500,- voor een orgel; en de na- tuurvereniging Tholen Rubia Tinctorum kreeg 1.500,- als bij drage in de aanschaf van micro scopen. De Anjercollecte in Zeeland bracht vorig jaar 73.514,- op en er werd in totaal 349.931,- aan bijdragen ver leend. Van de 93 verzoeken wer den er 75 toegewezen. Ook dit jaar kon al een Thoolse vereniging van het Anjerfonds profiteren. Voor instrumenten kreeg de Oud-Vossemeerse Mu ziekvereniging 2.800,-. De Anjerfondsen maken deel uit van het Prins Bernhard Fonds. Dat stelt zich ten doel activiteiten op het gebied van cultuur en het natuurbehoud in Nederland te be vorderen, alsmede de Nederlandse cultuur buiten ons land uit te dra gen. Daarbij wordt voorrang ge geven aan activiteiten waarbij zelfwerkzaamheid een belangrijke rol vervult. Van 6 t/m 19 juni wordt de jaarlijkse Anjercollecte weer gehouden. Aan de, door de internationale reiscommissie van de Plattelands vrouwen georganiseerde, reis naar Engeland werd door zes le den van het eiland Tholen en An na Jacobapolder deelgenomen. Maandag 30 mei vertrokken 44 dames vanuit Vlissingen met de Olau Line naar Sheerness. De bus met Piet Klippel als chauffeur bracht het gezelschap naar East bourne waar gelogeerd werd in Kings Holiday Park. Dinsdag naar Brighton voor een wandeling naar de prachtige krijtrotsen, en door het golvende landschap met duizenden schapen naar Lewes waar men ontvangen werd door het W.Z. (Women Institute) en natuurlijk werd er thee gedron ken. Woensdag was een hoogte punt, men bracht namelijk een bezoek aan Londen, 't Was ver moeiend; maar zeer interessant was de stadsrondrit met een Ne derlands sprekende gids en een bezoek aan o.a. Westminster Ab bey. Donderdag werd een bezoek gebracht aan Wealden, Herst- monceux Castle, Greenwich ob servatorium en de beroemde En gelse tuinen. Vrijdag ging men nog naar Rife en een bezoek ge bracht aan het Rife Town Model. Na Canterbury, met een kijkje in de prachtige kathedraal ging men weer naar Sheerness voor de over tocht. Het was een zeer leerzame en mooie reis met een compliment van de deelnemers voor de dames van het bestuur en de chauffeur die deze tocht onvergetelijk maakten. De tentoonstelling "Zeehonden in de Zeeuwse wateren" is woensdag 8 en donderdag 9 juni te zien in de Visserijhaven in Breskens. De Avontuur, het schip waarin de tentoonstelling staat op gesteld, zal vrijdag naar Terneu- zen varen waar belangstellenden t/m woensdag 15 juni aan boord kunnen gaan aan de Stationska de (tegenover autobedrijf Moret). Wie meer wil weten over het ge drag, de eet- en leefgewoonten, ziekten, bedreigingen en moge lijkheden voor terugkeer van de zeehond in Zeeland, kan bij deze expositie zijn hart ophalen. De openingstijden zijn van 10.00 tot 17.00 uur. Op zondag 12 juni van 13.30 tot 17.00 uur. De toe gang is gratis. In verband met de ruimte in het schip worden groepen, zoals schoolklassen, verzocht het be zoek door te geven aan het bu reau voorlichting van de provin cie, telefoon 01180-31394. De provincie heeft ter bespreking van de nota "Provinciale biblio theektaken en welzijnswet" drie hoorzittingen gepland. Ze vinden plaats op: 15 juni in de openbare biblio theek in Zierikzee, 19.00 uur; 22 juni in de burgerzaal van het stadhuis in Terneuzen, 19.00 uur; 23 juni in de openbare biblio theek in Goes, 20.00 uur. Op deze hoorzittingen kan een ieder mondeling reageren op de discussienota. Het is de bedoeling dat Provincia le Staten in oktober er een beslis sing over nemen. De nota bibliotheektaken en wel zijnswet geeft aan hoe in de toe komst de verantwoordelijkheden en taken op het gebied van be leid en uitvoering moeten wor den verdeeld, met name tussen de Zeeuwse bibliotheek, andere sectoren in het bibliotheekveld en het provinciaal bestuur. De nota is gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum provincie Zeeland, telefoon (01180) 31400. V Provinciale Staten wordt een kre diet van f 225.000,— gevraagd voor een werkgelegenheidspro ject ten behoeve van minderhe den. Voor het project, dat 3 jaar gaat duren, is een totaalbedrag geraamd van f 450.000, De helft hiervan wordt gefinancierd door het gewestelijk arbeidsbu reau Walcheren (GAB). Een van de grootste problemen bij etnische minderheden op de Nederlandse arbeidsmarkt is dat ze grote achterstanden hebben. Ten opzichte van de autochtone Nederlanders is de werkloosheid onevenredig groot: 33,8% tegen 8,7%. Al in 1986 hebben Provinciale Staten in de nota "provinciaal minderhedenbeleid" als uit gangspunt opgenomen dat de provincie extra aandacht zal besteden aan de werkloosheid. Ook "Zeeland in harmonie" (hoofdlijnen van provinciaal be leid 1987-1991) wil groepen die ten opzichte van de arbeidsmarkt in een achterstandspositie verke ren hier uit halen. Het project omvat vooral scho ling en vorming en bestaat uit drie onderdelen: - intensieve taalcursus Neder lands gedurende vijf dagen per week; - oriëntatiecursus over diverse beroepen (inclusief een cursus "technisch Nederlands") - beroepsopleidingen bij institu ten als het centrum voor be roepsoefening en het centrum Het initiatief is afkomstig van de Stichting Omroep Zeeland (in oprichting), een groep die al ja renlang poogt om Zeeland een ei gen regionale omroep te geven. In 1984 besloten de Staten geen omroep te realiseren omdat toen nog de mogelijkheid bestond dat Zeeland in een ongelijke financië le positie zou komen in vergelij king met de rest van het land. Ook was niet duidelijk hoe de fi nancieringsplannen Vbn het rijk precies zouden uitpakken. Inmiddels is duidelijk geworden dat iedereen in Nederland het zelfde bedrag zal moeten betalen voor regionale omroep: nl. 10,— per jaar voor degenen die radio en tv hebben en f3,— per jaar voor alleen radio luisteraars. Wat het realiseren van plannen voor regio-omroep betreft sluit Zeeland landelijk gezien de rij. In veel provincies zijn al omroepen sinds de jaren vijftig. Waar moeten we nu aan denken als we het over regionale omroep hebben? De Stichting Omroep Zeeland geeft in haar plannen verschillen de voorbeelden van program ma's. In de eerste plaats worden de onderwerpen benaderd, kij kend door een "Zeeuwse bril", maar aan bod komen ook zaken, die landelijk niet worden uitge zonden, bijvoorbeeld studiepro gramma's in samenwerking met de Open Universiteit. Aan het feit dat "De Bilt" er vaak naast zit met het Zeeuwse weer, wil de regionale omroep ook iets gaan doen, door met een Zeeuws weerbericht te komen. En dan zijn er natuurlijk talrijke andere onderwerpen: regionaal nieuws, verkeersinformatie, sportuitzendingen, documentai res over dorp, stad of streek, in formatie aan recreanten, vereni- gingsnieuws, muziek, aandacht voor regionale en plaatselijke po litiek, een landbouwrubriek etc. etc. Uit ervaring blijkt dat ook een "servicerubriek" goed aanslaat. Daarin worden uitgaanstips ge geven, afgelastingen gemeld, een vacaturebank kan er deel van uitmaken en er kan zelfs melding worden gemaakt van weggelopen huisdieren. In hun voorstel aan de Staten gaan Gedeputeerde Staten uit voerig in op de vraag of de infor matievoorziening in Zeeland ge diend kan zijn met de komst van regionale omroep en of er be hoefte aan is. Vastgesteld wordt dat de infor matievoorziening over regionaal nieuws in Zeeland van schriftelij ke aard is: dagbladen en huis- aan-huisbladen. Uit allerlei onder zoek is bekend dat informatie verstrekking beter tot haar recht komt als zij op meer manieren wordt aangeboden. Wat de te verwachten belang stelling voor regionale omroep betreft constateren GS dat deze niet te meten valt, doordat het elkaar een hand. Ze leren elkaar niet te storen. Een menging van drie leeftijdsgroepen, waarbij ge werkt wordt met een "methode" waarin ouderen en/of verderge- vorderden de jongeren helpen met hun werk en daardoor zelf leren, leder kind schuift dus tweemaal in z'n basisschoolloopbaan van "ge holpen worden" naar "kunnen helpen". De leerkracht staat bij deze onderwijsvorm meer op de achtergrond, doet een lesje voor en laat het kind zelf voordoen, tot hij ziet dat het kind het begrijpt en er mee verder kan. Er wordt door de leerkracht meer geobserveerd. Individueel onderwijs: Ontwikke ling van binnenuit; het kind ont wikkelt zichzelf, daarbij af en toe hulp van de leid(st)er behoevend. De Montessori-"methode" is niet door een volwassenen "bedacht" maar juist vanuit "het" kind (on geacht afkomst of intelligentie) ontwikkeld. De M-"methode" maakt het mogelijk "er uit te ha len, wat er inzit", doordat de indi viduele benadering van het kind de M-leid(st)er meer mogelijkheden geeft. Met daarbij een positieve in stelling van de ouders ten opzichte van de zienswijze van Maria Mon- tessori zijn de omstandigheden op timaal voor het kind om "te wor den, dat het in wezen is". Juist door het kiezen van het (aantrek kelijke) materiaal waar hij op dat moment gevoelig voor is, is het kind geconcentreerd bezig. Het verveelt zich niet omdat de stof te makkelijk of de groep langzameer is. Het orde-probleem (ravotten?) komt hier juist minder voor, om dat de kinderen leren rekening te houden met hun omgeving en zo een groot verantwoordelijkheids gevoel ontwikkelen. Bestuur en team Montessorischool Tholen Wilma Janmaat, secre taresse. Hedendaagse bouwkunst. Op de Dag van de Architectuur, 1 juli, wordt in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg een discussie over hedendaagse bouwkunst georga niseerd. Aansluitend wordt een publicatie gepresenteerd over de beste tien gebouwen, die tussen 1971 en 1987 in Zeeland zijn ge bouwd. Tevens wordt over die ge bouwen een tentoonstelling geopend. voor vakopleidingen van vol wassenen. Het werkgelegenheidsproject zal worden begeleid door een com missie die bestaat uit vertegen woordigers van: provincie Zee land, Stichting Zeeland, uitzend bureau Start, gewestelijk ar beidsbureau Walcheren, centrum voor beroepsoefening en be roepsoriëntatie en het centrum van vakopleidingen van vol wassenen. Provinciale Staten beslissen op 24 juni over het krediet voor het werkgelegenheidsproject Burgemeester H.A. van der Munnik speldt aardappel-inkoper W.J. Potappel uit Scherpenisse de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud op. Links mevr. Potappel en tussen hen in werkgever dhr. Meijer van het gelijknamige aardappel- en uienbedrijf uit Kruiningen, waarbij Potappel afscheid nam. N Naar aanleiding van de uitspraak van dhr. Van Belzen in de Een- drachtbode dd. 2 juni i.v.m. het verzoek om de benedenramen van de toegangsdeur in hout te vervan gen het volgende: Hij pleitte vóór het hout i.v.m. de veiligheid. Hij was goed op de hoogte van het feit dat de kinde ren ook in de gang werken/spelen bij het Montessori-onderwijs, welk argument het bestuur niet meer zelf kon aanvoeren tijdens de raadsvergadering. Echter de uit spraak, dat bij de Montessori- methode meer "geravot" wordt, is beslist onjuist. Ook Montessori- ouders merken in gesprekken met andere ouders, dat er nog veel on duidelijkheid bestaat t.a.v. het Montessori-onderwijs: er wordt ten onrechte weieens gedacht dat een school voor kinderen met leer moeilijkheden is. Onderstaand proberen wij U zeer beknopt over de Montessori-"methode" te ver tellen. De gevoelige periode: Netzomin als de lichamelijke ontwikkeling van een kind gelijkmatig verloopt, zo verloopt ook de geestelijke ont wikkeling van een kind niet gelijk matig. Er zijn bepaalde perioden, waarin een kind bepaalde stof ui termate gemakkelijk tot zich neemt. In deze "gevoelige perio de" vertoont het kind een ver hoogde belangstelling voor die stof. De gevoelige perioden kun nen per kind aanzienlijk ver schillen. Yoorbereide omgeving: Men vraagt weieens: is elk kind ge schikt voor deze vorm van onder wijs? Het antwoord is dan meestal een wedervraag n.l.: is iedere ouder geschikt voor deze vorm van onderwijs? Thuis moet de op voeding hieraan aansluiten. De ontwikkeling van het kind staat in wisselwerking met zijn omgeving en is daar in sterke mate van af hankelijk. Voor het scheppen van een gunstig leef- en werkklimaat is de volwassene (ouder/leid(st)er) verantwoordelijk. Sociaal onderwijs: Geen vrijheid zonder gebondenheid: Het sociale aspekt is ook in dit onderwijs sterk aanwezig o.a. bij het binnenko men geven de leid(st)er en het kind De afdeling voortgezet onderwijs van de Provinciale Onderwijsraad vergadert op woensdag 1 5 juni om 14.00 uur. De belangrijkste agendapunten in deze vergadering zijn het plan van scholen voor voortgezet on derwijs en de sector vorming en vernieuwing van het middelbaar beroepsonderwijs. De onderwijsraad vergadert openbaar in het provinciehuis in Middelburg, Sint Pieterstraat 42.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 7