Beperkte veerdienst verbindt Tholen opnieuw met Beveland Kadewand Tholen kost 35% meer Incident bij verkoping BOUMAN POTTER Zaterdag braderie in Scherpenisse Barbezoekers geven overlast De Harpoen weer in de vaart van Gorishoek naar Yerseke Donderdag 2 juni 1988 44e Jaargang no. 29 -jé* j Beperkte afvaart Poel Houten damwand uit 1952 gevonden "In augustus 1987 voteerde de raad een krediet van f. 175.000,- voor renovatie van de kadewand in Tholen en in december werd een aanvullend krediet van f. 22.000,- verleend wegens te lage ramingen. Nu vraagt u opnieuw om een aanzienlijk bedrag," zei M.A. van Beek maandag in de gemeenteraad. Hij zei ernstige kritiek te hebben op de afdeling gemeentelijke ont wikkeling van de voormalige gemeente Tholen. Tekening Kraan DEZE WEEK Scherpenissenaar ruim 40 jaar actief in aardappelhandel Vasthoudend Schietvereniging Reischeque Dankbaar t5 - c, r OPTIEK contactlensaanpassing brillen oogmeting GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 20,50 per halfjaar. Per jaar f 38,-, per post f 47,55 per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,37 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. "Honderdeenenzestig duizend gulden eenmaal, honderdeenen zestig duizend gulden andermaal. Niemand meer? Derde maal hon derdeenenzestig duizend gulden. U bent de koper," zei afroeper C.A. Weijler dinsdagavond in een stampvolle foyer van dorpshuis de Vossenkuil in Oud-Vossemeer te gen ir. D. Izarin. Die stond al aan de tafel bij de notarissen mr. J. Schot en mr. G.P.F. Broekman toen een andere bieder zich ken baar maakte met de mededeling dat hij zijn vinger nog had op gestoken om te bieden. Noch Weijler, noch de beide notarissen hadden dat echter gezien, maar enkele omstanders bevestigden de bewering van de man. Mr. Schot wilde daar niet op ingaan en wees erop dat verschillende keren was aangezegd om duidelijk te bieden. Maar na overleg met Broekman en de verkoper, dhr. I.C. Geluk uit Nieuw-Vossemeer, werd meege deeld dat de verkoper het bod niet accepteerde. Vervolgens werd de bieding heropend en was het toch dhr. Izarin die tenslotte het hoog ste bod, f. 170.000,-, uitbracht. Zo werd de vrijwillige openbare verkoping van het boerderijtje De Hikke, aan de Krommedreef 3 in Oud-Vossemeer, een onverwacht levendig gebeuren. Op de boeren woning met schuur, garage, vijver, tuin en erf (groot ongeveer 80 are) werd door L.J. Rijnberg een eerste bod van f. 80.000,- uitgebracht, maar al snel zat men via verschil lende bieders boven een ton en bij de pauze was het hoogste bod (door Sturris Vastgoed) f. 158.000,-. Na de pauze kwam daar aanvankelijk drieduizend gulden bij, maar het incident dreef de prijs nog eens met negenduizend gulden op. Zaterdag tussen twee en negen uur presenteren 31 middenstanders en verenigingen in Scherpenisse zich tijdens de jaarlijkse braderie. De stands staan opgesteld in de Weststraat, Hoge Markt, Spui- damstraat, Kerkstraat, Lage Markt en Langeweg. Als het weer een beetje meewerkt, zal het in de ze straten ongetwijfeld gezellig druk worden. Twee clowns geven op de Hoge Markt een doorlopen de voorstelling en ook kan er een rondrit met een huifkar gemaakt worden. Op de Lage Markt houdt zaalvoetbalvereniging De Batavie ren een rommelmarkt. Bezoekers van horecagelegenhe den in Tholen, St.-Annaland en St.-Maartensdijk hebben van za terdag op zondag voor flinke overlast gezorgd. "Het wordt een onmenselijke situatie in de Kaaistraat in St.-Maartensdijk, dat gaat vandaag of morgen fout," zei I.C. Moerland maan dagmiddag in de gemeenteraad. De burgemeester sprak van een golfbeweging die steeds zorg blijft baren. "De politie is al met deze zaak bezig geweest." Barbezoekers in de smalstad ver oorzaakten weer veel geluidsover last, terwijl enkele regenpijpen van woningen op de Haven wer den vernield. In St.-Annaland gooiden jongeren in de Voorstraat met glazen, zelfs over de huizen heen. Met bierflesjes werd aan de Mo- lenvlietsedijk in Tholen een ruit van een schoolgebouw ingegooid. Op de Markt werden flesjes kapot gegooid. De afrastering bij de scholen aan de Zoekweg werd om ver gegooid. Verontreinigde waterbodems. In de tweede helft van volgend jaar zal er een beleidsplan gereed zijn met betrekking tot verontreinigde waterbodems en berging van bag gerspecie in Zeeland. Een stuur groep werkt op dit moment aan een rapport. *0* Eigenaar C. Geluk en veerman A. Beusenberg. Op de recreatiekaart Zeeland van 1988 staal het al ingetekend: de veer dienst tussen Gorishoek en Yerseke: 'alleen voor voetgangers en fietsers, 2x per dag tijdens de zomermaanden'. De afvaarten van het toeristisch vee voor deze zomer zijn inmiddels bekend want aanstaande zaterdag 4 juni om 8 uur 's morgens zal de MS Harpoen met veerman A. Beusen berg de eerste overtocht maken naar Zuid-Beveland. Daarmee wordt de verbinding hersteld die in 1962 -door een te gering vervoersaanbod- ver broken werd. Toen staakte G.M. Larooy uit Scherpenisse de dienst en verkocht de veerboot aan een Zuiderbuur. "De Harpoen hoort gewoon bij de staande vaart de Harpoen om 8 punt", zegt Cees Geluk uit Sint- Maartensdijk die vorig jaar maart het bootje overnam van de Belg. De punt is de Westnol bij café restaurant de Zeester. Aan het eind van deze dijk staat het licht opstand en vissers op geep weten de plek ook goed te vinden. Jaren lang ligt hier -onopvallend- het voormalige veerbootje van Larooy afgemeerd aan een steiger die zijn beste tijd heeft gehad. "Het is ei genlijk als een praatje begonnen", vertelt Geluk, "we hebben zomaar eens een keer laten vallen dat we er weer mee zouden kunnen gaan va ren. En dat is schijnbaar opgevan gen. Het zou toch ook zonde zijn als dat bootje hier weg zou gaan?". Ook schipper Beusenberg die al 15 jaar op één van de cam pings bij Gorishoek zijn vakanties doorbrengt, wijst erop dat de oude veerboot weer een nuttige schakel kan zijn in het verkeer tussen het Thoolse en het Bevelandse: "Er zijn hier heel veel fietsers op Tho len. Hoe dikwijls is de Zeester al niet gebeld door mensen die vroe gen of het pontje vaart?". Voor Beusenberg genoeg bewijs dat er behoefte is onder fietsers en ande re recreanten die een dagje naar de overkant willen. De veerman denkt met ongeveer 10 tot 15 men sen de overtocht te maken. "De fietsen gaan net als vroeger in het ruim, de mensen kunnen in het vooronder, op het middendek, in de kajuit of op het bankje op het achterdek", legt Beusenberg uit. Zowel Geluk als Beusenberg ver ontschuldigen zich over de toestand van de steiger. Geluk: "Dat is behelpen. Het mooiste zou zijn wanneer er een drijvende stei ger komt en de zaak wordt uitge baggerd, zodat we elk moment kunnen afvaren". Want dat is in de huidige situatie een handicap; de Harpoen kan alleen vertrekken bij hoog water. Beusenberg: "We zijn nu afhankelijk van het tij. En daar moest ik ook de dienstrege ling op maken. Op halftij kunnen we eventueel ook nog vertrekken, maar je speelt op zeker. Je zorgt dat er water onder dat bootje zit. Meer kun je niet doen". De dienstregeling loopt tot en met woensdag 31 augustus. Op zater dag, zondag en maandag aan- WONINGINRICHTING li 11 -i- Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. uur 's morgens af. De oversteek duurt ongeveer een half uur. In de passsantenhaven voor de steiger van de havenmeester van Yerseke gaan de reizigers van boord en keert de boot terug naar Goris hoek om 's avonds om 7 uur nog maals over te steken. Van dinsdag 7 tot en met 14 juni staan de af vaarten van de tweede afvaart van Gorishoek niet genoemd. "Dan kunnen de mensen alleen op aan vraag weer uit Yerseke opgehaald worden. Door de ongunstige hoogwaterstand kan ik pas laat in de avond over. Fietsers die bij de eerste afvaart zijn meegegaan, kunnen dan bijvoorbeeld via de Oesterdam terugfietsen". De overtocht kost de passagier 5 gulden. De Harpoen van 22 ton heeft inmiddels een grote reparatie achter de rug. Op de helling bleek dat het bodemvlak versleten was. Dit is door een nieuwe plaat ver vangen. Voor de rest is het bootje nagenoeg in dezelfde staat als toen Larooy er mee ophield. Voor de reizigers is er evenwel een toilet aangebracht. Beusenberg: "De motor is hon derd procent", wijst de veerman naar de scheepsdiesel Torbicroft van 55 PK: "Die bolt als een naai- machientje". De schipper is -als ex-schipper op de binnen en zeesleepvaart-zeer in zijn nopjes met de 'oldtimer'. "Mijn eerste bezigheid is de nieuwe vlag achter op zetten en de boei buiten han gen". Cees Geluk kent het bootje uit z'n jongenstijd: "We zijn wel eens teruggekomen met veel wind. Dat sloeg op het achterdek. Daar heb ik toen nog natte voeten van overgehouden". H. Zwikker van het recreatieter rein De Pluimpot vindt het 'toe ristisch gezien voor lange afstand fietsers een aantrekkelijke verbin ding'. "Vanuit het beschutte Bra bant kun je al slingerend over Tholen met het pontje over en zo het natuurgebied De Poel onder Goes in. In feite kun je op Beve land weer alle kanten uit". Zwik ker beschouwt het veer als 'een koppeling" tussen bestaande fiets routes: "Als je vanuit West- Brabant Zeeland in wil op de fiets, dan moet je toch altij een stuk langs de saaie Zeeuwse weg. "Dat is een bottleneck", vindt camping houder, "Op deze manier kan die vermeden worden, evenals de Oesterdam die toch ook heel lang en recht is". De gemeente Tholen en de ge meente Reismerswaal hebben besloten voor 1988 met een bedrag van 2500 gulden garant te staan voor de exploitatie van de Har poen. Bovendien heeft de gemeen te Tholen een aanvraag ingediend bij de afdeling Openluchtrecreatie van het ministerie van Landbouw en Visserij om de aanleg van een nieuwe vaste steiger aan de punt te verwezenlijken. De steiger zou dan met 75% subsidie van het rijk aan gelegd kunnen worden. De pro vincie Zeeland heeft het subsidie verzoek gunstig ontvangen. Vol gens wethouder J. Versluijs (re creatie) wil het college van B W de raad dan voorstellen om het resterende geld op tafel te leggen. De gemeente Reimerswaal hoeft geen extra voorzieningen te treffen om de Harpoen in de haven te la ten afmeren. "Voorlopig dienen we rekening te houden met het ge tij", aldus de wethouder. "Als het aanslaat dan kunnen we bekijken in hoeverre het afmeren verbeterd kan worden. Versluijs denkt daar niet meteen aan het uitbaggeren van het afmeergeultje bij Goris hoek. "Daar is ook nog geen na der onderzoek naar gedaan". Wethouder Versluijs verricht za terdagmiddag om vier uur de offi ciële opening van het overzetveer door het kopen van het eerste kaartje. Naar is gebleken, zat achter de be tonnen damwand nog een oude houten damwand. Volgens het bestek had die in 1952 verwijderd moeten worden, maar dat was niet gebeurd. De gemeente staat nu voor extra uitgaven in verband met slopen van de wand, door branden van ankerstangen, extra grond ontgraven en verwerking van extra zand. Daarnaast blijkt een aanwezige UNP-balk, in te genstelling tot wat werd aangeno men, niet meer bruikbaar. De oorspronkelijke begroting voor dit werk valt nu 35% hoger uit. "Wat waren in 1952 de motieven om, in afwijking van het bestek, de wand niet verwijderen?" wilde J. v.d. Jagt weten. Wethouder L.J. Koopman had uit gesprekken met een voormalige ambtenaar van de oude gemeente Tholen begrepen, dat het werk om financiële rede nen niet was uitgevoerd. Daar door wordt de huidige gemeente met die kosten geconfronteerd. "Maar men heeft tevens ver zuimd, de tekening bij het bestek dienovereenkomstig te verande ren," zei de wethouder. Dat was de verklaring dat men nu niet van deze situatie op de hoogte was.__We gingen er vanuit, dat het oude bestek goed was. Anders zou je in alle gevallen eerst overal onderzoek moeten gaan doen." Toch wilde de wethouder geen verwijt maken aan het adres van de bestuurders van destijds. "Het is puur een constatering van de feiten." Ook een kraan van havenmeester mevr. A. Schot-van Meel bracht Van Beek ter sprake. "Daar is nog niet afgegraven. Die kraan staat op verpachte grond en de gemeen te moet dan ook aanzeggen om ze te verwijderen." Wethouder Koop man had vorige week nog overleg gevoerd met mevrouw Schot en kon meedelen dat de kraan inmid dels weg is. Een maand geleden was dat ook al aangezegd. Deelname aan de gemeenschappe lijke regeling Administratief Dienstencentrum Zeeland was een hamerstuk. Voor het maken van een kadastrale atlas van Sint- Maartensdijk en Scherpenisse werd 1.500 subsidie verleend. "Zijn er ook plannen voor de an dere .kernen?" wilde W.C. van Kempen weten. De burgemeester wist dat niet, maar sloot dat ge zien de doelstellingen van de be treffende stichting niet uit. Het afdekken van een gedeelte van Tuttelhoek met een grondlaag bracht P. van Belzen op het idee dat de in een provinciale notitie genoemde folie kwam te verval len. Na enige verwarring achter de collegetafel werd dat bevestigd. "Dat betekent een flinke bespa ring," concludeerde M.A.J. v.d. Linde, "want er werd over 211.000 gulden gesproken." Drie scholen krijgen compu ters van vernieuwde Rabo bank St. Maartensdijk Kritische noten tijdens jaar vergaderingen Rabobank Tholen en St. Annaland Heropend Reformatorisch Vormingsinstituut Tholen in spanningsveld Industrie uitkomst voor aar dappeltelers, zegt onderschei den inkoper Potappel Realistische brandweeroefe ning in St. Maartensdijk Eerste fietsavonddriedaagse in Stavenisse en uitgestelde landelijke fietsdag langs molens Thoolse gemeenteraad inten sief bezig met zorg voor jeugd SPS-voorzitter wil betalingen aan spelers aan banden leggen Veel overschrijvingen van voetballers Speciale badge voor toegang gemeentehuis buiten ope ningsuren EHBO St. Annaland 8ste, schooldammers 11de op lan delijk niveau Weer twee tenniskampioenen GESLEPEN MENSEN ZIJN NIET SCHRANDER, SCHRANDERE MENSEN ZIJN NIET GESLEPEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Zeeuwse Musea tentoongesteld. Zo heet een tentoonstelling inge richt door de Federatie van Zeeuwse Musea en Oudheidska mers. Van 10 juni t/m 2 juli staat ze opgesteld in de Grote Kerk in Zierikzee en van 8 juli t/m 6 au gustus in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Harde werker W.J. Potappel krijgt gouden eremedaille W.J. Potappel(65) uit Scherpenis se, inkoper bij G Meijer b.v in Kruiningen, heeft dinsdagavond de eremedaille in goud, verbon den aan de Orde van Oranje- Nassau, gekregen. Burgemeester H.A. v.d. Munnik speldde hem in een overvol Haestinge te St. Maartensdijk de versierselen op. Na ruim veertig jaar in de aardappel- en uienhandel werk zaam geweest te zijn, gaat Potap pel met pensioen. Hij wordt opgevolgd door Rinus Lam- bregts(33) uit Ens. De loopbaan van dhr. Potappel begon op 25-jarige leeftijd bij aardappel- en uienhandel M.A. van den Hoek uit Sint- Maartensdijk. De afgelopen 18 jaar werkte hij bij Meijer als be drijfsleider van het filiaal Scher penisse. Naast de in- en verkoop van aardappelen en uien, bege leidde hij ook de teeltwerkzaam heden. Bovendien had Potappel de zorg over veertig hectare wis selteelt. Het was dan ook niet verwonder lijk dat meer dan honderd land bouwers van Tholen en Sint-Philipsland dinsdagavond de afscheidsreceptie van dhr. Potap pel bijwoonden. Burgemeester Van der Munnik noemde Potappel een harde wer ker. "Potappel heeft met vasthou dendheid en hard werken een behoorlijk relatiebestand opge bouwd van landbouwers. Dit was vooral mogelijk door het vormen van een vertrouwenscommissie, die een hechte band heeft met de toeleveranciers: de landbouwers. Ofschoon hij zijn werk van 's morgens vroeg tot 's avonds laat verrichtte, vond Potappel ook nog tijd voor maatschappelijke activi teiten." Vanaf april 1969 tot januari 1988 bestuurslid van het Groene Kruis afdeling Scherpenisse. Van janua ri 1973 tot november 1978 lid con tactcommissie voor Scherpenisse - en van november 1978 tot heden bestuurslid Groene Kruis Tho- len/Sint-Philipsland. Potappel was ook actief in de schietvereniging Prinses Juliana. Van 1948 tot heden lid, van 1950 tot 1979 bestuurslid en van 1961 tot 1979 hanteerde hij de voorzit- BoodSCllBp tershamer bij deze vereniging. In de Dorpsgemeenschap Scherpe nisse vervulde Potappel eveneens bestuursfuncties. Van 1961 tot 1970 bestuurslid en van 1966 tot 1970 voorzitter. "De duur van zijn werkkring, de wijze warop hij zijn werk heeft ge daan, daaraan toegevoegd zijn verdiensten op maatschappelijk terrein, waren voor Hare Ma jesteit de Koningin voldoende re denen tot het verlenen van de koninklijke onderscheiding", zo vertelde de burgemeester. Algemeen directeur H.J. Meijer had veel waardering voorx, het functioneren van Potappel binnen zijn bedrijf. "Toen Van den Hoek stopte, vertelde hij tegen mijn va der dat hij een mannetje kende, die je wel om een boodschap kon sturen. Potappel werd aangeno men, maar al snel bleek dat de aanbeveling van Van den Hoek niet klopte. Hij deed zijn eigen boodschappen en dat verliep meestal goed. Een boodschappen- briefje op een veiling werkt nu eenmaal niet. Je durfde zelf beslissingen te nemen en werkne- merrs die dat doen, zijn waarde vol, maar ook schaars." Dhr. Meijer roemde vervolgens de enorme rechtvaardigheid die Pot appel tentoonspreidde, zowel naar het bedrijf als naar de leveran ciers. "Potappel heeft altijd voor de belangen van de landbouwers gevochten en dat heeft geloond. Je had oog voor het perfecte. Op de klok kijken deed je niet. Wij weten dat het werk je niet altijd gemakkelijk viel omdat je condi tie niet optimaal was. Als het eens wat moeilijk ging, zei je altijd 'Geweun 'deurgaen'. Ik hoop dat je dit samen met je vrouw nog lang mag zeggen", zo besloot dhr. Meijer, die ook zijn waardering uitsprak voor mevr. Potappel. Ook zij heeft veel voor het bedrijf gedaan. Hij bood het echtpaar een reischeque aan. Dhr. W.H. van Gorsel, lid van de vertrouwenscommissie van Meijer, zei met veel plezier met Potappel samengewerkt te heb ben. "Je toonde veel inzet voor het bedrijf, maar ook voor land bouwers stond je altijd klaar. Bo vendien had je een groot gevoel voor humor. Wij zullen je missen als mens, maar ook je deskundig heid op het gebied van aardappe len.". Dhr. Van Gorsel bood de scheidende werknemer een enve loppe met inhoud aan. Potappel bedankte Hare Majesteit en de burgemeester voor de toe kenning van de onderscheiding. Ook bedankte hij zijn vrouw, die zich ook veel voor het bedrijf heeft ingezet. Mevrouw Potappel moest vele telefoontjes aanpak ken en door de vele 'gebroken' avonden kwam de opvoeding van de kinderen voor haar rekening. Potappel gaf zijn vrouw voor haar inzet een ring, want die was ze ja ren geleden op het land verloren. Na de toespraken bleef men gezel lig nog enkele uren napraten. Pagina 17: Industrie uitkomst voor aardappel

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 1