Ambulancedienst Rode Kruis Tholen in aparte stichting Goud voor Vossemeers koorlid I'_.i 13 zeelandhallen 3» Laatste obstakel voor nieuw kantoor Beter Wonen gesloopt BOUMAN POTTER WATERRECREATIE TOTAAL '88 Geluk bij een ongeluk Nieuwe systeem prikklokken gemeente F.G. van der Zande (66) vijftig jaar lid van r.k. kerkkoor A.J. Schot Zn. b.v. Nog voor Thoolse gemeenteraad beslissing heeft genomen Avontuur trekt veel bekijks I?5/~0 r- Sn Donderdag 26 mei 1988 44e Jaargang no. 28 BROEKHUIS Grond niet voor symbolisch bedrag De ambulancedienst Tholen en Sint Philipsland zal per 1 juli ondergebracht worden in de stichting Rode Kruis Ambulance Dienst Tholen. Dat deelde voorzitter A. van den Hoek van de afdeling Tholen van het Neder landse Rode Kruis vrijdag mee tijdens de algemene le denvergadering in Haestinge te Sint-Maartensdijk. DEZE WEEK Aanmaningen Ledenaantal stijgt Henri Dunant De heer Frans van der Zande uit Oud-Vossemeer is wegens zijn vijftigjarig lidmaatschap van het rooms- katholiek parochiekoor onderscheiden met de gou den Sint-Gregoriusmedaille. Zijn vrouw speldde hem die zondag op, nadat pastoor A. v.d. Brüle aan het einde van de plechtige hoogmis de toekenning van de onderscheiding bekend had gemaakt. 0p proef Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Baarle-Nassau woensdag 25 t/m zaterdag 28 mei Alle materialen en info voor de watersporter. Surf- en hengelsport wedstrijden, duiktank- demonstraties, sportkleding, modeshows, videopresentaties, kinderattrakties, etc. De woningstichting Beter Wonen kan voor 125 gulden per m2 grond kopen aan de Haven te Sint Maartens dijk om daar de bouw van het nieuwe kantoor met op slagruimte te verwezenlijken. Ifoor al het fijne uit de zee naar Thoolse Vishandel Echte Hollandse nieuwe, ze zijn er weer! Ansjovis, dagelijks verse aanvoer Zeeuwse paling De klokkenspecialist in het hartje van Steenbergen KLOKKENMAKERIJ Grote Kerkstraat 13 4651 BA Steenbergen Telefoon (01670) 6 39 25-6 33 85 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipslaod, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 20,50 per halfjaar. Per jaar f 38,-, per post f 47,55 per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,37 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Wethouder Versluijs opent be drijf firma Jansen in de Slab- becoornpolder Auto in Sint-Maartensdijk uitgebrand Zaterdag landelijke fietsdag met drie opstapplaatsen Verbouwing hoofdkantoor Rabobank Sint-Maartensdijk gereed ie Stemmen van lezers over Groene Kruis en molendag Nieuw begin voor Reformato risch Vormingsinstituut in Tholen Jonge koolmezen in medicijn kastje SPS voor eerste keer finalist en meteen winnaar Een- drachtcup Reserves Tholense Boys ver liezen beslissingsduel De Casembrootschool niet in finale schoolvoetbalkampi- oenschap Hoofdklasser Halsteren geen goede buur MET HOFFELIJKHEDEN KAN MEN ZICH DE MEN SEN VEEL BETER VAN HET LIJF HOUDEN DAN MET GROFHEDEN Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's Van den Hoek lichtte toe, dat de ambulance met inventaris in het vermogen van de stichting zal worden ondergebracht. Het ge bouw aan de Noordpoort te Smur diek blijft eigendom van de afde ling, die het verhuurt aan de stich ting. Het bestuur van de nieuwe stichting zal bestaan uit het dage lijks bestuur van de afdeling Tho len, bijgestaan door een medisch adviseur. "Het is nu een kwestie met de notaris af te spreken wan neer de stichting in gang wordt ge zet, maar ik had gedacht aan 1 ju li", aldus de voorzitter. De ambu lance rukte vorig jaar 367 maal uit. In totaal vervoerde de dienst 347 patiënten/slachtoffers. In 1986 werden 334 patiënten vervoerd. Tijdens de algemene ledenverga dering van de afdeling Tholen van het Rode Kruis bleek, dat onder de leden klachten bestaan over het betalen van de contributie. Ver schillende leden (waaronder de voorzitter A. van den Hoek) kre gen een aanmaning in de bus, 2 a 3 maanden nadat ze al hun Jaar lijkse financiële bijdrage aan het Rode Kruis hadden overgemaakt. Sommige donateurs, geschrokken van de strenge tekst in de aanma ning, betaalden zelfs voor een tweede maal. Van den Hoek deel de mee, dat over deze kwestie con tact is opgenomen met het hoofd bestuur: "Het was een fout van het computercentrum. Dat is een gemakkelijk woord in deze tijd. Als er weer een 'computerfout' ge maakt wordt, gaan we naar een ander computercentrum", dreigde de voorzitter. "Mochten er nog donateurs zijn die over zo'n aan maning beschikken, dan adviseer ik deze te verscheuren". Het aantal leden van het Thoolse Rode Kruis steeg van 1033 in 1986 tot 1243 in 1987. Deze stijging is vooral te danken aan de leden werfacties die het Rode Kruis jaar lijks in één van de Thoolse kernen voert. Zo werden er in de stad Tholen 263 nieuwe leden gewor ven. Dat brengt het totaal voor Tholen -stad op 382, het hoogste aantal binnen de gemeente. Ge middeld zegden deze nieuwe sym pathisanten uit Tholen de organi satie een financiële bijdrage van 13,80 toe. Het aantal Rode Kruis- leden in de andere kernen be draagt: Sint-Maartensdijk 256, Stavenisse 230, Scherpenisse 218, Sint-Annaland 115, Poortvliet 48 en Oud Vossemeer 34. De afdeling Tholen is voornemens komend na jaar ledenwerfacties te houden in Poortvliet, Stavenisse, Sint- Annaland en Oud-Vossemeer, die samenvallen met de landelijke le denwerfactie. De postzegelactie bracht 455 gulden in het laadje. Volgens de voorzitter een meeval ler: "We stonden er wat huiverig tegenover omdat het de eerste keer was dat we zoiets organiseerden". Ruim 400 gulden is bestemd voor afdelingskas. Dit jaar zullen er 8 mensen uit de gemeente Tholen hun vakantie doorbrengen op de Henri Dunant of in het vakantie-oord De Val kenberg. De bestuursleden""L.M. Niemandsverdriet en H.C. van Burch was het opgevallen dat er vaak dezelfde gezichten te zien zijn op de rondvaartboot Henri Dunant. Dokter R.H. Padt lichtte toe langs welke kanalen een pa tiënt zich aan kan (laten) melden voor een dergelijk uitstapje. Dit kan via de huisarts of de wijkver pleging of door de patiënt zelf ge schieden. Padt had echter de in druk dat 'mensen die doordruk ken eerder in aanmerking komen'. Hij stelde voor om de leden meer inzicht te verschaffen over de se lectie. Dit zou kunnen plaatsvin den via een contactpersoon van het Rode Kruis in alle 7 kernen. Secretaris H. Brinkman zag hier voor een taak weggelegd voor het nieuwe bestuurslid T. van de Ree uit Sint-Maartensdijk die mevr. E. Steendijk opvolgt. H. Moeren hout stelde voor het nieuwe bestuurslid hierover in contact te laten treden met de hoofdwijkver- pleegkundige van Tholen. Voorzitter A. v.d. Hoek en bestuurslid L.M. Niemantsver- driet werden herkozen. VERVOLG PAG. 9 De gemeente Tholen gaat over tot de aanschaf van nieuwe appara tuur om de werktijden van het personeel op te laten nemen. Deze moet de stempelklokken die vanaf 1976 dienst doen en verouderd ra ken, vervangen. Het registreren van de werktijden van de ambte naren zal gebeuren door een 'ge automatiseerd ZI-PTincesysteem', waarvan de kosten op 33.000 gul den geraamd worden. De tijdsregistratie-apparatuur kan over meer gegevens beschikken dan de stempelklokken. Boven dien kan de toegang tot het ge bouw aan het nieuwe systeem ge koppeld worden. De stempelkaar ten worden vervangen door bad ges waarop een bepaalde code kan worden ingevoerd. Met deze bad ges kan tevens de buitendeur wor den geopend. Het systeem kan in zo'n geval aantekenen met welke badge dat is gebeurd. 'Dit leidt tot een betere beveiliging dan thans het geval is', zo schrijft het colle ge, dat overigens de uitgifte van dergelijke badges zal beperken. Voor het beveiligen van de toe gang via het nieuwe systeem is 11.000 gulden geraamd. De onder houdskosten zullen 4.257 gulden per jaar bedragen. De tentoonstelling over zeehon den, die van dinsdag t/m donder- derdag aan boord van de klipper Avontuur in de haven van Sint- Annaland te zien was, trok 550 bezoekers. "Donderdag waren er zelfs 247 bezoekers, tot nu toe het grootste aantal op één dag," laat A.J.M. van Hecke van de stichting Zeilvaart Goes weten. De stichting kwam in contact met oud- zeilschippers, zoals de zoon van een schipper die met het zuster schip van de Avontuur voer. Ook familieleden van eerste eigenaar P. v.d. Vlies van de Avontuur kwa men een kijkje nemen. De stichting Zeilvaart Goes verza melt fotomateriaal van de oude binnenvaart in Zgpland. Bij" de mensen die medewerking willen geven, maakt men thuis afdruk ken daarvan. Van Tholen heeft de stichting nog weinig materiaal. Verder wil de stichting de geschie denis van de Avontuur achterha len en vastleggen. Mevrouw A.W. van der Zande-Bosters speldt haar man EG. van der Zande de gouden Sint- Gregoriusmedaille op voor vijftig jaar lidmaatschap van het r.k. parochiekoor in Oud-Vossemeer. een geel-wit lint kreeg dhr. Van der Zande een draagspeld. Dhr. Van der Zande werd er volle dig door verrast, hoewel hij wist De gemeenten Tholen en Sint- Philipsland krijgen over 1987 géén bijdrage van het ministerie van verkeer en waterstaat in het kader van de actie -25%. In beide gemeenten steeg het aantal ver keersslachtoffers, in plaats van dat het afnam. Streven bij de actie is om het aan tal verkeersslachtoffers in 2000 met een kwart te hebben terugge bracht. Om voor een bijdrage in aanmerking te komen, moest het aantal slachtoffers 5% minder zijn dan het gemiddeld aantal slachtoffers (gewonden en doden) over de periode 1984-1986. Per slachtoffer minder bedraagt de uitkering van het ministerie 5000 gulden. Het voorlopige bedrag voor Zeeland is bijna vier ton, waarvan de gemeente Terneuzen 125.000 gulden voor zijn rekening neemt. Het gemiddeld aantal slachtoffers op Tholen was in de periode 1984-86 42 en in 1987 waren dat er 53. Een toename van 26%. Sint- Philipsland had een gemiddelde van 1 en in 1987 vielen er 2 slacht offers, dus een toename van 100%. Het samenwerkingsver band Tholen/St.-Philipsland vol doet daarmee niet aan de voorwaarde. Voor 1988 en 1989 zijn de taakstellingen respectieve lijk 38 en 36 slachtoffers. dat hij 50 jaar lid was. Tien jaar geleden kreeg hij al de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice omdat hij veertig jaar deel van het koor uitmaakte. De onderscheiding die hem nu ten deel viel, wordt verleend door de Nederlandse Sint- Gregoriusvereniging. Dat is een vereniging van r.k. kerkkoren in ons land. Behalve de medaille aan Van der Zande werd op 16-jarige leeftijd lid van het koor van de pa rochie van de H. Willibrordus. Die omvat behalve Oud- Vossemeer ook Sint-Annaland en telt op het ogenblik 918 parochia nen (466 vrouwen en 452 man nen). Het koor bestaat momenteel uit 12 leden. Dat heeft Frans van der Zande weieens anders meege maakt, want een jaar lang vormde hij samen met Adr. Hommel een tweemanskoor. Toen v.d. Zande lid werd, moest hij eerst een jaar op proef zingen, maar werd daar na met algemene stemmen aan genomen. WONINGINRICHTING Advertentie I.M. Op dit moment fungeert Frans van der Zande ook als dirigent van het parochiekoor. "Ik sta er liever gewoon tussen, maar nadat de laatste dirigent van de een op de andere dag wegbleef, vroegen ze mij de leiding over te nemen. Dat was trouwens niet de eerste keer." Het zingen is voor Frans v.d. Zan de een echte hobby. Dat bleek wel tijdens de laatste wereldoorlog, toen hij 2 1/2 jaar in Baarle- Nassau verbleef. "Daar waren we in een klooster geëvacueerd. Van af de eerste dag zong ik er, samen met Thomas Hommel, in het koor. De diensten werden gehou den in een kerkje in het gehucht 'De Grens'." Het zingen zat ook wel in de familie, want de opa van Van der Zande was maar liefst 61 jaar lang lid van het zangkoor. Behalve aan de wekelijkse H. Mis verleent het koor ook medewer king bij jubilea, huwelijksplech tigheden en begrafenissen. Elke dinsdagavond wordt er gerepe teerd in de kerk. Frans van der Zande was ook bestuurlijk actief binnen het kerkkoor, waarvan hij nu al een halve eeuw met veel ple zier deel uitmaakt. riolering tussen Wal en Haven. Deze is noodzakelijk omdat an ders bij de bouw van het onderko men van de woningstichting de ri olering onder het kantoor komt te liggen. Als de sloop van het pand Haven drie achter de rug is dan is het gehele perceel bij de oostelijke ingang van de smalstad vrij van obstakels en kan zowel de bouw van het omstreden gewestelijk ar beidsbureau als de bouw van kan toor van de woningstichting een aanvang nemen. OPENINGSTIJDEN: wo. 25, do 26 mei 10.00-18.00 uur. vr. 27, za 28 mei 12.00-21.00 uur anthony fokkerstraat - goes O 01100-21020 fax 27053 telex 55039 Advertentie I.M. Voor wat betreft de nieuwbouw heeft de gemeente groen licht ge kregen van gedeputeerde staten van Zeeland. De gemeentelijke woning aan de Haven 3 kan gesloopt worden nu onlangs de hoogbejaarde bewoner A. de Graaf opgenomen is in het ver pleeghuis ABG te Bergen op Zoom. Het huis is dinsdag al afge- Eendrachtsweg 15 Tholen tel. 01660-2540-2792 per kilo v.a1l,7j Advertentie I.M. broken, terwijl maandag a.s. de Thoolse gemeenteraad nog over het voorstel moet beslissen om geld voor de sloop beschikbaar te stellen. Sloopbedrijf Van Paassen uit Sint Annaland heeft inmiddels een begin gemaakt met het rooien van de acacia achter de woning. De boom over wiens ouderdom de schattingen sterk uiteenlopen leed al jaren een kwijnend bestaan. Tij dens het burgemeesterschap van wijlen E. Baerends- die een onder zoek liet instellen naar de toestand van de boom- bleek, dat het niet meer mogelijk was de acacia te 'restaureren'. Het einde van de markante acacia komt nu in zicht. Volgens de we duwe Scherpenisse-van der Werf uit St. Maartensdijk is de boom zeker meer dan honderd jaar oud. "Ik heb niet anders gehoord dan dat mijn vader zei dat die boom er al stond toen mijn vader er woon de". Haar vader, Johannes van der Werf, die in 1950 stierf, zou deze zomer 99 jaar geworden zijn. Het college vraagt aan de raad krediet voor het omleiding van de Eerste Pinksterdag omstreeks half elf 's morgens is de heer P. v.d. V. uit Breda bij de punt van Goris- hoek te water geraakt nadat het kleine speedbootje waarin hij zat, omsloeg. Het bootje werd door de sterke golfslag (bij zuidoosten wind) zodanig bij de boeg om hooggeduwd dat het achter water maakte. Daarbij kwam v.d. V. in het water terecht. Het bootje, dat met de punt boven bleef drijven, werd opgemerkt door C. Geluk en A. de Viet uit St. Maartensdijk. Ongeveer 25 meter van het bootje verwijderd hoorden ze v.d. V. -die met kleren aan trachtte naar de kant te zwemmen- om hulp roe pen. Met de speedboot van Geluk werd v.d. V. aan boord van de Harpoen gebracht waar de re creant op verhaal kon komen. Het ongeval vond ongeveer 400 meter vanaf de zeedijk plaats bij af gaand water. Het bootje van v.d. V. werd door Geluk naar ondiep water gesleept, v.d. V. verbleef met vrouw en kind op één van de campings bij Gorishoek. Dit gemeentelijk pand aan de Haven te St. Maartensdijk heeft dinsdag al plaats moeten maken voor de bouw van het nieuwe kantoor van de stichting Beter Wonen. Jarenlang stond het op een braakliggend ter rein. Naast het kantoor komt het Gewestelijk Arbeidsbureau, dat verplaatst wordt van de stad Tholen naar de smalstad Smurdiek en waarover veel commotie binnen en buiten de raad is ontstaan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 1