Verschil van inzicht over aidsvoorlichting Bouwplannen? (D De Schelde Ringjaarmarkt druk bezocht Vrij en Blij in de zweefschommel Jaarconcert boeit met vele solisten Molendag zonder fietsers kan eigenlijk niet meer Blanco Kans op werk van MIL-HEYNS Drie ton aan materiaal in Sint-Annalandse speeltuin REGENMANTELS, COATS JACKS KOM NU EN PROFITEER! Donderdag 19 mei 1988 DE EENDRACHTBODE 9 Raad St.-Philipsland: is DGD medisch of bestuurlijk? PVAB en CDA waren het woensdag in de gemeenteraad te Sint-Philipsland niet met b. en w. eens over een reactie betreffende de voorlichting van de aids- bestrijding. Het college vond dat de Districtsgezondheidsdienst (DGD) onterecht voorbij gaat aan de ethische kant daarvan. Huurverhoging Eendracht Boys kloppen A-jeugd Garages Gezichten in onze gezichtskring. Elleke v. Gorsel exposeert in bank Je moet het gezien hebben, bij... Gezelliger Speeltuinvereniging Vrij en Blij in St. Annaland heeft weer voor tien mille verspijkerd in de speeltuin aan de Schoolstraat. De zweefschommel is de nieuwste aan winst. Fietsenstalling Smalstads mannenkoor in de Vossenkuil PINKSTERAANBIEDING nu tegen zeer aantrekkelijke prijzen Engels Schorre keel "De ethische hoek hoort niet bij de DGD, dat is puur een techni sche organisatie," zei J. de Jager (CDA). Zijn collega A.P. Kornaat (PVAB) viel hem bij: "Het is niet de taak van een medische dienst om de ethische kant te belichten." Burgemeester T.A. Vogel zei dat het college het toch anders zag. "De DGD is géén medische dienst, maar een gemeenschappe- Over de verkiezing van een nieuw lid in de bibliotheek commissie werd met geen woord gerept, maar de uitslag van de stemming(4 voor mevr. Oostdijk, 3 blanco) gaf aan, dat er verschil van mening over deze zaak was. De SGP-fractie kan drie stem men uitbrengen, maar het was geen meerderheidsvoorstel van b en w, zodat ook wet houder L. Walpot de aanbeve ling van de bibliotheekcommissie steun de. SGP-fractievoorzitter L. den Engelsman zegt desgevraagd bezwaren te hebben tegen de enkele kandidaatstelling. Het gaat hem niet om de persoon, maar om het principe dat er een keuze moet zijn uit twee mensen. Burgemeester Vogel gaf nu twee mogelijkheden aan: mevr. Oostdijk of blan co. Tijdens de informele raads vergaderingen was er volgens Den Engelsman ook geen woord over gezegd. "Van de laatste vier keren was er twee vergaderingen naast b en w maar 1 van de 5 raadsleden aanwezig." lijke regeling. Dus een verlengstuk van ons eigen bestuur, want in zo'n regeling zit ook een stukje beleid." Hij trok een vergelijking naar de milieuverontreiniging. "Bij die zaak gaan we op de edu catieve toer en dat willen we hier ook." De Jager miste de aandui ding, tegen welke begrotingspost van de DGD het college nu precies Bezwaar maakte. Volgens de bur gemeester was dat moeilijk aan te geven, omdat het in de begroting verweven zat. Overigens beston den tegen het cijfergedeelte van de begrotingen 1988 en 1989 geen be zwaren. Vogel slaagde er echter niet in de raad op één lijn te krij gen, PVAB en CDA waren erop te gen om bemerkingen over de wijze van aids-voorlichting ken baar te maken. Kornaat wilde dat de DGD meer geld uittrok voor de logopedie, omdat er nu slechts anderhalf uur per school per week een logope dist beschikbaar is. "Daardoor is er weinig ruimte om de zwaardere gevallen te behandelen. Dat wordt aan de ouders overgelaten, maar die zijn ondeskundig." Burge meester Vogel had in het perio diek overleg met de medezeggenschapsraad nooit iets gehoord over te weinig beschikba re tijd. "Maar we pikken 't wel op." De huurverhoging per 1 juli a.s., vastgesteld door het ministerie van VROM, was een hamerstuk. De verhoging bedraagt 3, 5 of 7°Io. L. den Engelsman had ver wacht dat de duurste woningen langzamerhand voor huurbevrie- zing in aanmerking zouden ko men, maar dat bleek niet zo. "Je schrikt toch wel 'n beetje als je hoort, wat de grens voor huurbe- vriezing is," zei hij. Verkoop van de woning Krabbe- kreekstraat 12 aan de bewoners, De voetbalwedstrijd tussen de Thoolse A-juniorenselectie en de Eendracht Boys is door laatstge noemde ploeg met 7-3 gewonnen. Op het terrein van Smerdiek ont wikkelde zich aanvankelijk een gelijkopgaande wedstrijd met twee doelpunten van de A-selectie, gescoord door Dick Saarloos en Gert-Jan van Ham. Voor de Een dracht Boys scoorde Danny Vroe- gop tegen. Na de thee een beter spelend Een dracht Boys dat de buitenspelval diverse malen ontweek en veel mogelijkheden kreeg. Er werd ge scoord via Danny Vroegop, Jan Hage, Hassan el Jilali, Erik Nieuwkoop, Addy Stoutjesdijk, Arnold Hogendoorn en Jaap Schot, wat een einduitslag gaf van 7-3. Trainer M. Smits van de Thoolse selectie vond het een nuttige partij waarin sportief gespeeld werd. Trainer Rozendaal zag z'n ploeg Eendracht Boys in het nieuwe te nue van sportshop Heshof uit Steenbergen. fam. J.C. Filius, leverde geen pro blemen op. L. den Engelsman wil de weten of de verkoop nog financiële gevolgen voor de ge meente heeft, omdat de woning is gebouwd met een zogenaamde 'klimlening'. Volgens Vogel was dat niet het geval. Ook de verhuur van een aantal woningen kon vlot worden afgewerkt. theekcommissie werd schriftelijk gestemd. Met vier stemmen voor Zonder enige discussie ging de raad accoord met het ontwerp- programmma basiseducatie 1988 van het REC, de aanbieding daar van aan het REC en beschik baarstelling van de rijksbijdrage voor de basiseducatie aan het REC. Achter de woningen Een- drachtstraat 41 t/m 45 liggen al verschillende jaren zeven bouwka- vels, bestemd voor de bouw van garages. Eén kavel is al verkocht en nu hebben zich meerdere gega digden voor een garage gemeld. De gemeenteraad besloot dan ook, tot bouw van de garages over te gaan. J. de Jager wilde weten of bij meerdere aannemers een prijs was opgevraagd. De burgemeester volstond met de mededeling, dat de te bouwen garages bijna het zelfde zijn als die achter de Stati onsstraat. Over de benoeming van mevr. P.C. Oostdijk-Riedijk in de biblio- Er is een gegadigde voor aan koop van grond op het in dustrieterrein. Het gaat om een schoon bedrijf met een showroom, dat zes ar beidsplaatsen op zou leveren. De onderneming, die meerde re vestigingen heeft in ons land, heeft St. Phililipsland vrij hoog op de prioriteiten lijst staan. Everaers Banketfabriek blijft in Steenbergen, waar het van de Wouwsestraat verhuist naar het industrieterrein aan de Prins Reinierpolder. Daar wordt een nieuwe fabriek ge bouwd voor de vervaardiging van crèmeprodukten, terwijl er momenteel cakeprodukten met jam en chocolade ge maakt worden. In de nieuwe situatie zullen er totaal veertig mensen bij Everaers werken. Gezien de banden van de di rectie met St. Philipsland kwam enkele jaren geleden in de gemeenteraad ter sprake, dat Everaers uit Steenbergen naar St. Philipsland zou gaan. Dat is nu definitief van de baan. en drie blanco werd ze benoemd als opvolgster van mevr. Van der Doe. Met bril kan een gezicht nooit lelijker worden als U de juiste bril maar kiest uit veel bij OP TICIEN VAN MIL-HEYNS. Binnen Uw gezichtskring is een grote kollektie gebracht. Steeds weer! *De BERGEN OP ZOOM Wouwsestraat 8 Advertentie I.M, In de vernieuwde Rabobank aan de Markt in Sint-Maartensdijk is tussen 25 mei en 25 juni werk te zien van Elleke van Gorsel uit Eindhoven. De wieg van deze 34-jarige docente aan de Vrije Akademie in Oss stond in de smalstad. Ze kreeg haar opleiding aan de Akademie voor Beeldende Vorming in Amersfoort, de Aka demie voor Beeldende Kunsten St.-Joost in Breda en het Kera misch Werkcentrum te Heusden. Elleke van Gorsel maakte studie reizen naar o.a. Mexico, China, Nepal en Tibet. Ze vervaardigt objecten uit klei en sinds kort van papier maché. "Klei is voor mij een vanzelfspre kend materiaal, sinds ik als kind ermee op de akkers in Zeeland speelde. Het is zo'n oermateriaal waarbij de 4 elementen aarde, wa ter, lucht en vuur samen in een beeld gestalte krijgen." Elleke van Gorsel gebruikt pure klei en por- celein. Ook de invloed van haar studiereizen is voelbaar in haar werk. De wisselwerking met ande re culturen vindt zij zelf van we zenlijk belang voor haar werk en haar mens zijn. De expositie is te zien tijdens de openingsuren van de bank: maan dag t/m vrijdag van 9.00 tot 16.00 uur en vrijdag van 18.00 tot 19.30 uur. Bi] de Schelde vindt u alle mogelijke bouwmaterialen voor grote bouwplannen of kleine verbouwingen. Bovendien kunt u zich er deskundig en objectief laten voorlichten over keukens, badkamers, wand-en vloertegels, isolatie, rookkanalen, dakbedekkingen, scheidingswanden, dakramen, funderingen, bakstenen... In de Scheide's unieke Bouwinfo staat dat alles overzichtelijk uitgestald. U kunt er zelfs beschikken over een conferentieruimte, waar u samen met uw aannemer of architect de bouwplannen en de materialenkeuze kunt bespreken. Ontdek dat een beter idee niet altijd duurder is en dat kwaliteit niets méér kost... Bouwmaterialenhandel De Schelde bv Theodotushaven/Vermuidenweg 3 (naast Gamma) Bet gen op Zoom Tel. 01640-36910 Advertentie I.M. Het rad van avontuur was één van de vele attracties tijdens de eerste Ringjaarmarkt in Oud-Vossemeer. Mu ziekvereniging O.V.M. deed er weer goede zaken mee, zij het dat de spoeling dunner was dan in voorgaande jaren. De eerste Ringjaarmarkt in Oud- Vossemeer, een poging van de Middenstandsvereniging om de jaarlijkse braderie nieuw leven in te blazen, werd zaterdag door een flink aantal mensen bezocht. Zo'n zeventig kramen en attracties stonden dit keer opgesteld in de Ring, Voorstraat, Raadhuisstraat, Zilverstraat en F.D. Roose- veltstraat. Daardoor was de druk te niet zo op één plaats geconcentreerd. Een straatorkest en een bandje op podium vóór de Vossenkuil verhoogden de sfeer, die door het stralende weer al vol op aanwezig was. Voor de jeugd had de organisatie gezorgd voor een gratis motorbaan, waarvan druk gebruik werd gemaakt. "Voor herhaling vatbaar. Wat zijn er veel mensen geweest," reageert voorzitter P.C. de Wilde na af loop. Secretaris A.A.J. Hommel was eveneens tevreden. Ook uit de reacties van inwoners bleek de nieuwe opzet beter aan te slaan dan de oude opstelling op het plein voor het dorpshuis. "Veel gezelliger," was een veel gehoorde opmerking. Waren voorheen alleen plaatselij ke middenstanders en verenigin gen welkom, nu was een breed gezelschap aanwezig. De horeca zorgde voor terrasjes en een standwerker prees zijn waren aan. Oude ambachten, die ook waren aangekondigd, waren echter niet WÊIKKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊKÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊl^^^^^-. Bestuurders van Vrij en Blij bij de nieuwe zweefschommel in de speeltuin te St. Annaland, links dhr. A. Rijnberg en mevr. M. Bungener-van Iwaarden, rechts dhr. A. v.d. Perk. Het was eerst de bedoeling om de zes persoons kleine schommel al leen te vernieuwen, maar bij nade re overweging zijn er maar vier kleine schommels vernieuwd. De vrijkomende ruimte is benut voor het installeren van een zweef schommel. "Een speeltuin moet gevarieerd zijn", zegt voorzitter A. Rijnberg. "Bovendien dient een kind een bewegend object te hebben." Voor de renovatie van de speeltuin is 800 kg beton gebruikt, waarvan de helft voor de verankering van de zweefschommel. Behalve de toestellen zijn er nieuwe trapassen voor de fietsjes aangebracht en verder twee vlaggemasten en vuil nisbakken. De wippen zijn eigenlijk ook ver sleten en de rolton moet opge knapt worden, maar daarvoor heeft Vrij en Blij geen geld meer. Die wensen hoopt het bestuur de komende jaren te vervullen. Voorzitter Rijnberg is bijzonder ingenomen met de fietstenstalling van 5.10 meter lang die de ge meente heeft aangebracht. "Kant en klaar, met betegeling erbij, daar zijn we zeer blij mee. Wet houder Versluijs werkt goed mee aan onze speeltuin." De tegenover de speeltuin wonen de mevr. Van Poortvliet houdt steeds een oogje in het zeil. Ze komt ook met de verbandtrommel als er schaafwonden zijn. "Een vaste wacht die constant in de speeltuin zit, hebben we niet", zegt voorzitter Rijnberg. "Dat is ook niet goed. Mensen op leeftijd te vinden. En sommige standhou ders van buiten het dorp ruimden hun waren al vroeg op, zodat al in de vooravond lege plekken ont stonden. Blijkbaar waren er voor hen meer kijkers dan kopers in Oud-Vossemeer. Dat ging niet overal op, want de oliebollenver koop stagneerde al snel door de grote vraag. Ook de verenigingen hielden minder voor hun clubkas over dan voorgaande jaren. De spoeling was dunner en bovendien moest meer geld voor een plaats worden betaald. Op minder in komsten was dan ook gerekend. Na afloop was het in de plaatselij ke café's nog gezellig druk. kunnen dat geroezemoes van de jeugd soms niet meer hebben. Dan krijg je soms een grote mond en dat werkt ontvolking van de speeltuin in de hand. Dat moeten we natuurlijk niet hebben. Zoals we het nu doen, loopt het prima." Het bestuur heeft inmiddels de verantwoordelijkheid van 300.000 gulden(vervangingswaarde) aan speelmateriaal. Overwogen wordt of er in de toekomst een kleine in gang aan de kant van Crooswijck gemaakt kan worden, zodat de kinderen uit de steeds groter wor dende nieuwbouwwijk aan de Huygensstraat gemakkelijker de speeltuin kunnen bereiken. De enige toegang is nu in de Schoolstraat. Het alternatieve jaarconcert van het Smalstads mannenkoor o.l.v. Jan Wesdorp is zaterdagavond in de Vossenkuil te Oud-Vossemeer prima aangeslagen. Het mannenkoor stelde zich wat op de achtergrond om solisten volop de ruimte te geven. "We wilden het wat anders doen dan vorige jaren", zei voorzitter Tom van Gurp, die als pianist zijn bij drage leverde aan het heel geva rieerde programma. Het koor had daarvoor de Vossenkuil gekozen, waar destijds ook het eerste jaar concert werd gegeven. Gezien de parkeerperikelen, leek de zaal za terdagavond uitverkocht te zijn, maar de Ringjaarmarkt trok nog al wat belangstellenden, waardoor er in het dorpshuis nog plaatsen over waren. Het concert begon stemmig met muziek van Palestrina, Haydn en Schubert. Ook het eerste optreden van de alt Theunie Begthel uit Goes, die al eerder te gast was bij het mannenkoor, bleef nog wat mat. Meer kleur kwam er bij het in strumentaal intermezzo van de pi anisten Gert-Jan Vermeulen(Bergen op Zoom) en Tom van Gurp(St. Maartensdijk). Met hun uitvoering van 'Arrival of the Queen of Sheba' van Han del zorgden ze voor meer stem ming. Bij de aria van Han Wesdorp en het duet van Wesdorp met Kees van Dis miste je daardoor de zwierige opera-kleding. Het mannenkoor-grijs stak wat af bij de nummers van Mozart en Verdi. De laatste solist bij dit jaarcon cert, Maarten Stalpers uit Bergen op Zoom, voerde op klarinet een compositie uit van Chausson, sa men met zijn stadgenoot Gert-Jan Vermeulen op piano. Het bleef afwisselend, want ver volgens traden Theunie Begthel en Han Wesdorp op met een num mer uit 'II trovatore' van Verdi. De laatste liederen voor de pauze, van Andriessen, Meulemans en Badings, werden door het Smalstads mannenkoor gezongen. Met name de uitvoering van Psalm 27 viel daarbij op. Mede door de warmte was de pau ze welkom. Maarten Stalpers en Gert-Jan Vermeulen vervolgden het programma. Voor de klarine- tist betekende dat de finale, want hij moest om tien uur weer elders optreden. Han Wesdorp en Kees van Dis zongen een nummer uit La Bohème van Puccini en Theu nie Begthel van Offenbach. Dat de piano een prachtig instru ment blijft, bleek ook bij de uit voering van een compositie van Poulenc door Vermeulen en Van Gurp. Eén van de hoogtepunten was So mewhere van Bernstein, waarbij Theunie Begthel en Kees van Dis ook de voordracht veel beter lie ten uitkomen. Het Smalstads mannenkoor bracht daarna nog vier nummers ten gehore, waarbij Han Groen hout voor het zingen van The Let ter van Hatton een tekst voordroeg, zoals hij dat eerder bij de jubileumavond van de Rabo bank in St. Annaland deed. Een mooi nummer, dat echter over vleugeld werd door de finale: een gezamenlijk optreden van so listen, koor en pianisten, die Jaj mamam uit Die Csardasfiirstin van E. Kalman uitvoerden. Een sprankelend slot, waarbij de so listen aan een sirtaki-dans leken te beginnen. Delen ervan werden als toegift nog een paar keer gebracht voor het enthousiast meeklappen de publiek, onder wie burgemees ter H.A. van der Munnik. Zo'n jaarconcert verdient nog meer be langstelling, maar mogelijk volgt er deze zomer nog een prolongatie op bijvoorbeeld de binnenplaats van de Gasthuiskapel. modehuis VtffiSiMM Bosstraat 34 Bergen op Zoom Advertentie I.M. Jammer dat de Molendag en de fietsdag dit jaar niet tegelijk ge houden werden, was de algemene opmerking van de molenaars, maar waren ze zaterdag zeer posi tief over hun ervaringen. Zo was bij de standerdmolen van Kodde in St. Annaland het bezoe kersaantal niet tegengevallen. Wel zo'n 50 mensen (minder dan an ders) bekeken de molen en er werd deze dag zo'n 200 kg, tarwe en 400 kg. gerst gemalen. Daarvan deelde Kodde 30 broden uit, gebakken door bakker A. van den Hoek uit Sint Maartensdijk. Eén van deze broden ging in de tas van burge meester en mevrouw Van der Munnik, die eveneens belangstel ling toonden voor de nationale molendag. Ze hadden eerst de Ring-jaarmarkt te Oud Vossemeer bezocht waarna zij naar St. Anna land reden. Na deze molen werd een bezoek gebracht aan "de Nij verheid" te St. Maartensdijk met molenaar dhr. W.G. Robbe. De molen rook, volgens mevr. Van der Munnik, heerlijk naar de krui den die daar gemalen worden. Tij dens de molendag draaide "de Nijverheid" echter voor de prins, want het malen van de verschillen de kruiden zoals foelie, laurier blad, gemberwortel, mierikswortel e.d. kan niet met stenen gebeuren. De producten worden voor de in dustrie vervaardigd, alle geur- en- reukstoffen worden tot olie's en essence bereid, vandaar de geur die in deze in juni 1985 opnieuw in gebruik gestelde molen hing. Mo len 'de Jager" te Oud-Vossemeer werd onder toezicht van dhr. L. Heyboer uit St. Maartensdijk ge draaid door Peter Vogel, leerling vrijwillig molenaar. Vooral in de middaguren was er nogal bezoek omdat deze molen in een fietsrou te vanuit Nieuw-Vossemeer was opgenomen. Meel werd er tijdens deze 14e mei niet gemalen. De an dere leerling van Heyboer, Jos Guequierre uit St. Maartensdijk, was nu in St. Annaland aanwezig, waar hij bij Kodde hielp. Molen de Hoop in Tholen had volgens vrijwillig molenaar O. Huiskamp niet over belangstelling te klagen. Het aantal bezoekers was misschien minder, maar dege nen die kwamen, waren zeer geïn teresseerd. Een aantal Duitse toe risten toonden veel belangstelling, maar ook Fransen en Belgen be klommen de steile trappen. Huis kamp heeft zelfs voor de Engelsta lige bezoekers een stukje literatuur over de molen gereed liggen. Ook "de Korenbloem" te Scherpenis- se, waar de vrijwillig molenaar L. Verhage uit Tholen de scepter zwaait, was zaterdag open. Gema len werd er niet. Ook daar was het bezoek iets minder en werd de fietstocht van andere jaren gemist. De molen in Poortvlietdraaide niet. Molenaar Gatze de Moed uit Stavenisse profiteerde deze dag van het geschenk dat hem tijdens de officiële opening in 1987 werd overhandigd: met de meelschop van burgemeester van der Doeff uit Vlissingen (voorzitter van de Zeeuwse Molen) laadde hij de plastic zakken vol die hij nog ter beschikking had. En daar stond op 'In Tholen werkt het'! De Moed had in totaal zo'n 55 kg, tarwe vermalen en de ongeveer 35 mensen die belangstelling voor de molen van Stavenisse toonden, na men daarvan diverse kilootjes mee. Ook de op Tholen aanwezige toeristen, zoals bezoekers van de jachthavens en de campings wisten de zeer gewaardeerde monumen ten goed te vinden. St. Philipsland was eigenlijk de enige gemeente waar het splitsen van de fietsdag- molendag niet als negatief ervaren werd. Mevr. Reyngoudt, echtgenote van vrij willig, molenaar van de Hoop, vertelde dat er bijzonder veel be langstelling was geweest. Naast bezoekers uit o.a. Elspeet en Nunspeet waren er ook nogal wat inwoners van het dorp zelf komen kijken. Zelfs een mevrouw die al bijna 70 jaar naast de molen woonde, nam nu de moeite om sa men met de kleinkinderen de prachtige molen te bezichtigen. Vanuit de molen had men een leuk gezicht over het water met daarop de vele surfzeilen. Mevr. Reyn goudt, wiens voorgeslacht (met de naam Meyer) al vele jaren als mo lenaar op de Fluplandse molen draaide, deelde mee dat ook nu weer niet gemalen werd. De laatste keer was dat bij het bezoek van de commissaris. Reyngoudt zelf had volgens zijn vrouw bijna een schorre keel van alle uitleg die hij aan alle bezoekers tijdens deze dag had gegeven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 9