THOLENDERWIJS \jog0rdehfl ZET'SEEN ANDERE BRIL OP! "BUITENLANDERS HEBBEN VAN EETGEWOONTEN" DIE RARE Koninklijk telegram diamanten bruidspaar ALS U SPAARGELD OF 'N EIGEN HUIS HEEFT HET AANVRAGEN VAN EEN KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING STUDEREN MET HET ZEEUWS STUDIEFONDS VOORINTEKENING BEGROTING NIEUWE BUSVERBINDING THOLEN NAAR GOEREEjOVERFLAKKEE JUISTE INFORMATIE VOORKOMT PROBLEMEN WIJZIGING OPHAALSCHEMA REINIGINGSDIENST I.V.M. PINKSTEREN informatierubriek van de gemeente tholen 1989 Donderdag 19 mei 1988 DE EENDRACHTBODE 5 SPREEKUUR B EN W. Wat zullen wij doen? Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 5 Sint Maartensdijk Tel 01 666 2955 Bijstand wordt gegeven aan mensen die dat nodig hebben. Volgens de wet is dat iedereen die niet over de middelen beschikt om in de noodzakelijke kosten van het bestaan te voorzien. Wie inkomsten heeft, beschikt over middelen. Zijn de inkomsten ontoereikend, dan kan er met bijstand worden aangevuld. Wie wat achter de hand heeft, bijvoorbeeld spaargeld of een ander appeltje voor de dorst, be schikt ook over middelen. Toch hoeft niet al het spaargeld te worden opgemaakt, voordat er bijstand wordt gegeven. Een bepaald bedrag (een bescheiden vermogen) wordt vrijgelaten. Voor echtparen (met of zonder kinderen) en voor éénoudergezinnen bedraagt dit beschei den vermogen thans f 15.700, Voor alleenstaanden f 7850, Ook de rente van dit bescheiden vermogen is vrij. Je zou het ook zó kunnen zeggen: wie een bijstandsuitkering heeft, mag zonder be zwaar het voor hen geldende bescheiden vermogen op zijn spaar bankboekje laten staan. Deze vrijstelling geldt niet alleen voor geld op een bankrekening of in een oude kous, maar ook voor het geld dat in een eigen woning zit. Extra vrijlating Sinds enkele jaren geldt bij bijstand voor eigen huisbewoners een ex tra vrijlating. Die komt dus bovenop het genoemde bescheiden ver mogen. De extra vrijlating bedraagt f 15.000,— van het eigen geld in het plus de helft van het meerdere. Er is wel een grens van wat wordt vrijgelaten. De vrijlating van het bescheiden vermogen plus de extra vrijlating van het vermogen in een eigen huis kunnen tezamen niet meer dan f 75.500,— voor gezinnen en f 67.650,— voor al leenstaanden zijn. U moet zelf of uw gezin in dat eigen huis wonen. De regeling gaat niet op als u een huis verhuurt en zelf elders woont. De extra vrijlating geldt alleen als u jonger bent dan 65 jaar en bijstand nodig hebt voor de gewone (algemene) noodzakelijke kosten van het bestaan of voor woonkosten. De regeling is niet van toepassing als u alleen bijstand krijgt voor bijzondere kosten van het bestaan noodzakelijke extra uitgaven). Soort bijstand Stel dat u geen spaargeld hebt, maar alleen vermogen in een eigen huis. Dan wordt in ieder geval het bescheiden vermogen vrijgelaten plus het vaste bedrag van f 15.000, Voor een echtpaar en een éénoudergezin komt dat neer op f 15.700,— plus f 15.000,— f 30.700,— en vooreen alleenstaande f 7.850,— plus f 15.000,— f 22.850, is uw vermogen in het eigen huis niet meer dan f 30.700,— (of f 22.850, dan kunt u zonodig bijstand om niet krijgen. Dus bijstand die niet behoeft te worden terugbetaald. Is uw vermogen hoger, dan wordt zoals gezegd van dat meerdere nog eens de helft vrijgelaten. De resterende helft plus het eventuele vermogen- boven de genoemde grensbedragen van f 75.500,— en f 67.650,— moet u inzetten (dus gebruiken) om uw bestaanskosten te betalen. Dat geld hoeft u echter niet uit het huis los te maken, maar kunt u lenen. Het komt er op neer, dat de bijstand die u maandelijks krijgt als lening wordt gegeven met uw huis als onderpand. Dat heet bijstand onder bedrag van krediethypotheek. Voorwaarde in dat geval is wel dat niet in redelijkheid van u kan worden verlangd het huis te verkopen of bij een gewone bank of financieringsinstelling aan te kloppen voor (nog) een hypotheeklening. Dat kan bijvoorbeeld wor den verlangd als uw vermogen in het huis ver uitkomt boven de voor u geldende grens van het maximaal vrij te laten vermogen. Voor alle duidelijkheid: het vermogen bestaat uit de getaxeerde waarde bij vrije oplevering minus een eventuele hypotheeklening. Nadere informatie f Het buro sociale zaken van de gemeente Tholen is gaarne bereid u na der te informeren en de rekensommetjes te maken die in uw specifie ke geval zouden gelden. U kunt daartoe kontakt opnemen met tel. 01666-2955, tst.118. Elk jaar opnieuw valt een aantal Nederlanders een Koninklijke Onder scheiding ten deel. De meeste daarvan worden rond 30 april uitge reikt, waarvan in 1988 5 in de gemeente Tholen. Aanvragen voor een Koninklijke Onderscheiding voor 30 april 1989 dienen vóór 1 augustus a.s. bij de burgemeester van Tholen, de heer H.A. van der Munnik, te zijn ingediend. Voorgedragen kunnen worden, personen die zich langdurig op bijzondere wijze voor de sa menleving verdienstelijk hebben gemaakt. Desgewenst zijn nadere inlichtingen te verkrijgen bij mevr.Van Sprun- del, tel. 01666-2955, tst. 215. Sinds 1956 kent de provincie Zeeland een studiefonds. Feitelijk is de studiefinanciering geen taak voor de lagere overheden, doch geble ken is dat de rijksoverheid tot op heden niet in staat is pasklare oplos singen te bieden voor alle studenten. De Stichting Zeeuws Studiefonds is opgericht door de gezamenlijke Zeeuwse Gemeenten, de provincie Zeeland en enkele partikuliere in stanties. Het sekretariaat is opgedragen aan het Provinciaal Opbou- worgaan Stichting Zeeland. Doelstelling van het fonds. Het fonds stelt zich ten doel steun te ver lenen aan studenten van wie de ouders niet in staat zijn de studie te financieren. Daarnaast komen ook zelfstandige studenten waarvoor dezelfde onmacht geldt in aanmerking. Het fonds verstrekt in principe renteloze voorschotten aan studenten die geen, of slechts geringe steun kunnen krijgen van de Rijksover heid. Men denke hierbij aan vormen van partikulier onderwijs; uitwo nende studenten, jonger dan 18 jaar; studenten die een opleiding vol gen in België (onder bepaalde voorwaarden). Nadere informatie Nadere informatie betreffende de mogelijkheden die het Zeeuws Stu diefonds kan boeden, is op het sekretariaat verkrijgbaar. Hier zijn tevens de aanvraagformulieren voor het studiejaar 1988-1989 verkrijgbaar. Het sekretariaat is gevestigd te Middelburg, Dam 31, postbus 407, 4330 AK. De aanvragen dienen zo spoedig mogelijk. Doch uiterlijk vóór 1 sep tember 1988 in bezit te zijn van het sekretariaat. Aanvragen die na 1 september 1988 worden ingediend worden niet meer in behande ling genomen. Openingstijden van het sekretariaat: maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 01180 - 33024 (toestel 17) vanaf 18 april: 01180 - 82500. Verder kunnen inlichtingen worden gegeven met betrekking tot toela gen welke worden verstrekt door de Centrale Directie Studiefinancie ring van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen te Gronin gen. De hiervoor benodigde aanvraagformulieren zijn op de scholen en het sekretariaat verkrijgbaar. In de maand oktober vindt in de gemeenteraad de behandeling plaats van de gemeentebegroting voor 1989. Bij voorintekening kan elke inwoner van Tholen tegen een verlaagd tarief in het bezit worden gesteld van een exemplaar van de begrotin gen van inkomsten en uitgaven met memorie van toelichting f 30, en een exemplaar van de aanbiedingsbrief f 6, Indien u één of meerdere stukken wenst te ontvadgen, dient u vóór 1 juli a.s. het verschuldigde bedrag over te maken op giro 9296 ten name van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk, onder vermelding van voorintekening begroting 1989 en de exemplaren waar u belangstel ling voor hebt. Eventuele nadere informatie kunt u verkrijgen op het buro interne za ken van de gemeente Tholen, tel. 01666-2955, tst. 239. Een vooroordeel is volgens het woordenboek een 'voorbarig' oordeel. Een oordeel waar niet over is nagedacht en wat niet gebaseerd is op enige kennis van zaken. Er bestaan nogal wat vooroordelen. Alle Bel gen zijn dom, alle ambtenaren zijn lui en alle voetbalsupporters crimi nelen, om er zo een aantal te noemen. Vooroordelen, ledereen maakt zich er wel eens schuldig aan.maar verbazend en beangstignd is het gemak waarmee vooroordelen wor den uitgesproken en overgenomen. En dan zeker als het gaat om de buitenlanders die in ons land wonen. Over iemand die anders is, of op welke manier dan ook afwijkt van wat wij als 'normaal' beschou wen, heeft ieder zijn of haar (voor)oordeel snel klaar. Buitenlanders vormen een makkelijke zondebok Buitenlanders krijgen maar al te vaak de 'zwarte piet' toegeschoven. Ze vormen immers een makkelijke zondebok. Ze zijn veruit in de min derheid (op bijna 15 miljoen Nederlanders, woont er in ons land slechts 3,8% buitenlanders) en kunnen zich heel moeilijk verweren. Zo bestaat er het vooroordeel dat de buitenlanders in ons land de schuld zijn van de werkloosheid. Dat is grote onzin. Als de buitenlan ders die nu een baan hebben zouden weggaan, hadden we nog altijd 600.000 werklozen. Laten we elkaar de ruimte geven leder land heeft zijn eigen cultuur, zijn eigen gewoonten, geloofsover tuigingen, regels en taal. Wij trekken soms onze neus op voor bepaal de buitenlandse gerechten. Maar wat moet het een vreemde gewaar wording zijn voor een buitenlander om een Nederlander bij een vis kraam een haring met uien 'uit-de-losse-pols' te zien eten. En zo heb- ben we allemaal wat. Wie beseft dat het nogal dom is, om iemand om bijvoorbeeld zijn landsgewoonten of alleen huidskleur te veroorde len en vindt dat 'anders' zijn niet betekent 'minder goed' zijn, is al een heel eind. Want daarmee geef je niet alleen jezelf, maar vooral ook die ander de ruimte. Leven en laten leven. Naast elkaar en met elkaar. "Zet 's een andere bril op!" is het thema van de campagne waarin verdraagzaamheid centraal staat. Een initiatief van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, van harte ondersteunt door het gemeente bestuur van Tholen. Een initiatief dat op zo groot mogelijke schaal op gepakt zou moeten worden. Om zo het respekt en het begrip tussen al die verschillende culturen en kleuren te bevorderen. Wat zal Neder land dan een stuk leuker zijn! Evenals bij de spoorwegen en het streekvervoer in overig Nederland, wordt op zondag 29 mei a.s. de nieuwe jaarlijkse dienstregeling inge voerd. Voor ons gebied, waar de B.B.A. het streekvervoer verzorgt, is de belangrijkste uitbreiding van deze nieuwe dienstregeling de ope ning van een nieuwe buslijn tussen West-Brabant, Zeeland en Zuid- Holland over de op 6 juli a.s. te openen Philipsdam. De nieuwe buslijn, met het lijncijfer 102, verbindt Tholen, Oud- en Nieuw-Vossemeer en Sint-Philipsland met Oude Tonge op Goe- ree/Overflakkee. Zowel in Tholen als in Oude Tonge geeft de nieuwe buslijn goede overstapmogelijkheden naar verdere bestemmingen. Voor Tholen is dat met name Bergen op Zoom, in Oude Tonge kan op lijn 133 of 136 van Z.W.N. (Zuid-West-Nederland) overgestapt worden. Die buslijnen onderhouden een uitstekende verbinding tus sen enerzijds Zierikzee en anderzijds Rotterdam. Er is één beperking: op zon- en feestdagen rijdt de nieuwe lijn 102 niet. Busverbinding over de Oesterdam Dit najaar (september of oktober) gaat de Z.W.N. onder lijncijfer 29 een verbinding onderhouden tussen Goeree en Tholen via de Oester- dam, waarbij onder meer Kruiningen, Krabbendijke en Rilland-Bath worden aangedaan. Het systeem van uitkeringen in ons land is gebaseerd op weder zijds vertrouwen. Terecht, verre weg de meeste mensen zijn bij het verstrekken van gegevens eerlijk en volledig. Slechts een klein percentage maakt misbruik van het uitkeringsstelsel en pleegt fraude. Bijvoorbeeld door feiten of gegevens te verzwijgen, te verdraaien of te verzinnen, met de opzet er beter van te worden. Deze hele kleine minderheid strijkt bij elkaar ten onrechte meer dan een miljard per jaar. Daarom moet er worden opgetreden tegen frau de. Bij verdenking kan uiteindelijk de hulp worden ingeroepen van een bijzonder controleur (sociaal rechercheur). Goedwillenden mogen zich niet bedreigd voelen door scherpere con trole. daarom is het belangrijk dat alle gegevens die u verstrekt, juist en volledig zijn. Ook in uw eigen belang. In verband met Tweede Pinksterdag, maandag 23 mei, geldt er een gewijzigd ophaalschema voor de reinigingsdienst: dinsdag 24 mei: Tholen-stad en de buitenroute Oost; woensdag 25 mei: Tholen-Dalempolder, Oud-Vossemeer, Poortvliet (totaal) en de buitenroute West; Voor donderdag 26 mei en vrijdag 27 mei treden geen wijzigingen op. Op maandag 23 mei is de gemeentelijke stortplaats "Tuttelhoek" de gehele dag gesloten. In verband met 2e Pinksterdag vervalt het spreekuur van het college van burgemeester en wethouders op maandag 23 mei 1988. Indien u op een ander tijdstip met een van de collegeleden wilt spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 215. \V// g) overdenking En als zij dit hoorden werden zij verslagen in het hart, en zeiden tot Petrus en de andere apostelen: Wat zullen wij doen mannen broeders? Wij letten in dit tekstgedeelte op de uitwerking van het Pinksterge beuren, wat is toch tenslotte de vraag: wat heeft het uitgewerkt? Dat vinden wij onder andere in vers 37. Een geluid als van een ge weldig gedreven wind, als van een storm, als van een orkaan en daar kwam het volk op af. Juist op die dag waren er velen in de stad Jeru zalem want zij waren gekomen om het Pinksterfeest te vieren, zoals dat gevierd werd ten tijde van het Oude Testament. Het feest der eerstelingen, met het dankoffer van de broden. Toen kwam dit ge luid als van de wind. Toen zag de schare die daarop was afgekomen, tongen als van vuur. En toen hoorden ze de grote werken Gods verkondigen, zoals ze dat nog nooit gehoord hadden. De discipe len deden dat een ieder in de taal, welke God hen gaf uit te spreken, zodat het verstaan kon worden door al de aanwezigen. Ze horen hen toegesproken worden in hun eigen taal. Een geluid als van de wind, en tongen als van vuur en hun eigen taal te horen spreken, en dan nog wel de grote werken Gods, en dat persoonlijk, op de man af, alsof Petrus naast een ie der van hen kwam zitten. Hoe is het mogelijk. Zulke Gallileërs uit een achterland, want kon er uit Galilea iets goeds komen? Ze stonden er verbaasd over. Is het voor u al een wonder, dat u de grote werken Gods verkondigd worden? Of keert u zich met een spottende glimlach af, dat stadium ben ik al lang gepasseerd? Bedenk, God laat niet met Zich spotten!!! Of is het voor u gewoon, dat u ie dere week naar de kerk kunt en dat u het Woord mag horen? Maar is het al een wonder gewor den? Dan moet de Heilige Geest in uw hart gewerkt hebben, want dan leert u dat u nergens geen recht op hebt, dat u alles verzondigd heeft en des doods schuldig bent. Dan wordt het een wonder, dat de Hee- re nog naar zo één wil omzien. Dat Hij Zijn grote werken laat verkon digen, dat er voor verbrokenen en verslagenen nog genade is in en door de Heere Jezus Christus. De mensen die dit hoorden vroegen dan ook: Wat wil dit toch zijn? Ze werden er verlegen mee, ze wisten er geen raad mee. Wat betekent dit, wat bedoelt dit toch? Want ze worden erdoor gegrepen. Ze heb ben het gevoeld, wat hier gebeurt, dat raakt ons. Hebt u zo wel eens onder de prediking gezeten? Dat raakt mij? Heeft God weieens zo'n Goddelijke pijl op u afge schoten? Bent u er wel eens verle gen mee geworden, wist u geen raad meer? Wat wil dit toch zijn? Ze weten het niet en toch willen ze het weten. Ze zijn ontroerd. Het heeft hun werkelijk wat gedaan. Gods werk is voor de natuurlijke mens niet te verklaren, daarom konden ze ook elkaar geen ant woord geven. Petrus geeft ant woord, want hij is vol van de Hei lige Geest. Ze werden ontroerd, ze werden twijfelmoedig. Gelukkig dat er nog ontroering is. Dat er van binnen wat gaat branden, dat ze nog geraakt worden. Want hoe zou het anders moeten beginnen? Ze zitten gelukkig niet te slapen. Doet u dat wel onder de predi king? Het kan ook zijn, dat wij zo gevoelloos zijn, dat wij er geen erg in hebben. Maar ze zijn ontroerd. En daar begint het nu precies. Als de Geest Gods gaat werken, dat gaat door de mens heen. Dat raakt hem of haar persoonlijk in het hart. Daar kan men dezelfde niet bij blijven. Welnu zo is het met de menigte. Er komt beweging. En ze hebben wat te vragen. Hoe moet het anders beginnen dan met vra gen? Ze willen nog wat leren, ze willen er in onderwezen worden. Dan komen zomaar ineens de zie- levragen naar boven. Vragen over het werk des Geestes, dat zijn vra gen over de eeuwigheid. Wat zal Petrus er blij mee geweest zijn. Wat zal hij gemakkelijk gepreekt hebben, omdat er nog oren waren, die luisterden, omdat hij voelde, dat er ontroering was. Nu kan het met die ontroering twee kanten opgaan, of het zal wat uitwerken of het zal weggedrukt worden. Als het maar een gevoel is, dat raakt men weer kwijt, maar als het een waar werk van de Geest van Pinksteren is, dan kan men het niet kwijtraken. En zij ontzetten zich allen. Dat kan ook ten goede of ten kwade. Of zij zullen het ver geten, of ze kunnen het nooit meer krijtraken. Hebt u nog wat te vra gen? Hebt u nog zielevragen? Ve len hebben nooit wat te vragen vanwege de hardheid huns harten. Ze hebben er geen zin in, het inte resseerde ze niet. Dat is het bewijs, dat men van de ene dag in de an dere leeft in verharding. Een be wijs voor onverschilligheid. Van uit de opvoeding het te weten en toch Wat gaat ons dat aan? Leeft er toch niet overheen. Bidt om de Pinkstergeest, opdat u gaat vragen naar de zaken voor het eeuwige le ven. Begeer of de Pinkstergeest uw hart wil doorwaaien, opdat er vruchten tot Gods eer gevonden mogen worden. Want als we niet door die Geest le- vendgemaakt zijn of worden, dan zal een eeuwige rampzaligheid ons deel zijn. Werke de Heere die vraag kon het zijn in ons aller hart: Wat wil dit toch zijn, opdat er een zoeken naar de Heere ko- me, want daarin wordt Zijn Naam verheerlijkt. P. van Bergen Bravenboer Scherpenisse Honden vallen schapen aan Woensdag hebben twee honden enkele schapen van dhr. T. aange vallen. Toen de politie arriveerde, bleek dat één schaap ernstige wonden had aan het achterlijf en uier. De honden bleken echter ver dwenen. Via een spoor, één van de honden had in het water gelopen, konden de honden en hun eige naar, dhr. O., achterhaald worden. Tegen O. is proces-verbaal op gemaakt. A. Verwijs jr. bekerkampioen DSVF A. Verwijs is bekerhouder van DSVF bij het dammen geworden. In de finale tegen J. Noorthoek bleek Verwijs overtuigend de sterkste. Na een voortvarende start van beide spelers nam Noorthoek een verkeerde afruil en verspeelde een steen. Dit voordeel heeft Verwijs niet meer uit handen gegeven. In een verder sterke par tij speelde hij zij tegenstander in een hopeloze stelling, waarbij Noorthoek niets anders te doen stond dan A. Verwijs geluk te wensen. In de onderlinge competitie gaat het er nog spannend aan toe. J. Joppe speelt een erg sterk seizoen en gaat dan ook aan de leiding, met J. v.d. Velde op een tweede plaats. Van der Velde ging erg goed, maar verspeelde in zijn laat ste partijen onnodig punten en liep een hopeloze achterstand op. J. Noorthoek staat er relatief ge zien het florissantst voor, maar kan zich geen puntverlies meer permitteren. Opvallend is verder de goede klassering van L. v.d. Velde, die op een fraaie vierde plaats geklasseerd staat. W. Drenth draait in zijn eerste sei zoen goed mee. Door nog iets te weinig durf verspeelde hij onno dig punten, zoals o.a. bleek uit zijn partij tegen J. Suurlant. In een door W. Drenth sterk gespeel de partij durfde hij het niet aan Suurlant zodanig vast te zetten dat een en ander vermoedelijk tot verlies van laatstgenoemde zou leiden, wat Drenth later zelf liet zien. Tussenstand: 1. J. Joppe 22-35, 2. J. v.d. Velde 21-31, 3. J. Noorthoek 18-28, 4. L. v.d. Velde 20-25, 5. J. den Braber 20-23. Het diamanten echtpaar De Koning-De Leeuw net van onder de erebogen in de Wingerd te Tholen. De viering van het 60-jarig huwe lijksfeest van het echtpaar De Koning-De Leeuw verliep dinsdag 10 mei in Tholen naar hun beider tevredenheid. Alle kinderen, klein kinderen, achterkleinkinderen en nog enkele broers en zusters waren in de Wingerd aanwezig toen zij de ereboog doorgingen. Ook kwam er deze middag bezoek van het burgemeestersechtpaar Van der Munnik-van Willigenburg, dat samen met de bruid en bruidegom genoten van de bijdrage in dicht vorm, gemaakt door de kleinkin deren. Ook waren er deze dag tele grammen van H.M. de Koningin en de Commissaris van de Konin gin. De Heilige Mis uit dankbaar heid had het jubilerende echtpaar in het klooster van de Fransisca- nessen in Oorschot laten lezen. Daar verblijft Claudina, zuster van de bruid al zoveel jaren. Er waren bloemen, goede wensen, fruitmanden en mooie geschenken als herinnering aan deze dag. VERVOLG VAN PAG. 1 Mevrouw Snoep zei dat naar aan leiding van het hoofdstuk 'Alco holmatiging en jongeren' in de deelnota 'Naar een geïntegreerd jongerenbeleid'. "Het is zeker niet de bedoeling geweest er een alco holprobleem van te maken," zei wethouder Versluijs. Ook Van Belzen was er zich niet van bewust dat iemand de Zwarte Piet kreeg toegespeeld. Versluijs benadrukte nog dat het om misbruik ging en niet om gebruik. Van Belzen bekritiseerde de lande lijke tendens van het samen gaan van sport en alcohol. "Men vindt het doodgewoon dat pupillen dat zien." "Thuis zien ze het ook," weerlegde Van den Heuvel. Niet de sporters drinken volgens hem, maar de aanhang. Versluijs zei nog dat 'sport en alcohol' zeker niet méér aandacht moet krijgen dan 'verkeer en alcohol'. Van den Heuvel bekritiseerde ook het feit, dat de stukken van de commissies sport en sociaal cultu reel werk niet waren toegestuurd. "Het wördt al sinds 1984 be loofd." Mevrouw J.M. Deurloo- van Broekhoven was verhinderd de vergadering bij te wonen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 5