Burgemeester Rijstenbil ontvangt eerste deel van twee verzetsboeken Overleggroep breder samenstellen Thoolse drieling naar school Fietser overleden BOUMAN POTTER Een begrip voor kwaliteit en service Weer cursus voor zieken verzorging Muggenplaag Zoommeer Ook geschiedenis van 0.D.r L.0. en L.K.P. Tholen/St. Philipsland PvdA en VVD over jongerenbeleid in Thoolse welzijnscommissie: Ellegoed in streekmuseum Pascal, Ramon en Edwin naar de Montessori-basisschool U- <15J- IfSS" Donderdag 19 mei 1988 44e Jaargang no. 27 "Als je het allemaal overleeft hebt, denk je nog wel eens met genoegen aan die tijd terug", zegt dhr. W. de Kok, de goede veldwachter die tijdens de Tweede Wereldoorlog onderduikers de Thoolse brug liet pas seren. "Wanneer De Kok dienst had, dan zat het goed", aldus dhr. P. Droogers, die velen in veiligheid bracht. "Ik ben geen held geweest, maar we zijn de dans wel ontsprongen." Zeer eervol Goed en fout Straatnamen Mevrouw J. Snoep-Overbeeke en dhr. J. v.d. Heuvel hadden maandagmiddag in de welzijnscommissie vragen over de samenstelling van de Overleggroep Jongerenbeleid. Beiden vonden die niet breed genoeg. De reactie van b. en w. op de deelnota van de overleg groep werd in grote lijnen door de commissie onder schreven. Alleen P. van Belzen maakte een voorbehoud ten aanzien van de 'aandachtsfunctiona ris' voor jeugdwerkloosheid. Zekerheid Realiteit Ongebonden Zwarte Piet DEZE WEEK de mensheid is groot maar de mensen zijn klein t Vroeger de kleuterschool als je vier jaar werd, nu van groep 1 de basisschool. Als je alleen moet, is dat meestal niet zo leuk, maar Pascal, Ramon en Edwin van der Sande uit Tholen boften. Zij gingen maandag ochtend met z'n drieën tegelijk. Dat is het voordeel van een drieling! Bijna verdubbeld Juwelier-horloger-opticien ADRI C. BROEKHUIS EN ÏN. GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 20,50 per halfjaar. Per jaar f 38,-,. per post f 47,55 per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,37 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening I 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Gezien het enthousiasme voor de onlangs afgesloten cursus zieken verzorging thuis heeft het Groene Kruis Tholen/St. Philipsland besloten dit najaar weer zo'n cur sus te organiseren. Wijkverpleeg kundige Tineke van Vliet en wijkziekenverzorgende Sannie v.d. Woestijne hebben vijftien dames gedurende zes middagen een rug gesteun gegeven om gemakkelij ker thuis een zieke te kunnen verzorgen. Eén van de cursisten had op de laatste les haar negen jarige dochter meegenomen om de theorie in de praktijk te bren gen. Bij de plaatselijke wijkverpleeg kundige kan men zich al opgeven voor de nieuwe cursus, die in het Groene Kruisgebouw te Tholen of te St. Maartensdijk gegeven wordt. Ook mannen mogen mee doen. Zij kunnen evenzeer voor een verzorgingstaak komen te staan. Langs de randen van het Zoom meer vlogen onlangs "wolken van muggen". Deze niet-stekende muggen zijn weinig schadelijk en worden niet bestreden, zo meldt rijkswaterstaat. De soort waar het om gaat is een "vedermug". Vedermuggen komen veel voor langs de zoete Nederlandse wate ren. Een vedermug leeft slechts en kele dagen. In die tijd plant ze zich voort; ze voedt zich dan echter niet. Deze levenscyclus herhaalt zich enige keren per jaar. Voor ze als mug verschijnt, leeft de veder mug geruime tijd als muggelarve en als pop in de bodem van ondiep water. Hier voedt ze zich met plantenresten. Op haar beurt vormt ze weer belangrijk voedsel voor vissen, vooral paling en bra sem. Eind vorig jaar werden in de bodem van het Zoommeer al hon derden muggelarven per m2 ge teld. Het aantal vissen is echter, in het pas verzoete Zoommeer, nog beperkt. Hierdoor kunnen de muggelarven zich nog vrij on gestoord ontwikkelen. Een verge lijkbare situatie heeft zich rond het IJsselmeer voorgedaan. De "muggeplagen" die daar nog steeds van tijd tot tijd de kop opsteken, geven aan dat ook in de toekomst rond het Zoommeer re kening moet worden gehouden met enkele dagen per jaar "veder- mugwolken". Jeugdhulpverlening. De stichting Jeugd en Gezin, het RIAGG, de Vereeniging Kinderzorg en het JAC (Terneuzen) zijn door de pro vincie voor financiële erkenning voorgedragen aan minister Brink man. De instellingen zijn werk zaam in de jeugdhulpverlening. Voor het algemeen maatschappe lijk werk wordt gezamenlijke er kenning per regio geadviseerd, met de Federatie maatschappelij ke dienstverlening Noord-Zeeland voor ons gebied. Oud-verzetsmensen in de hal van het gemeentehuis te Nieuw-Vossemeer: links de heren W. de Kok en P. Droogers, rechts burgemeester A.A. Rijstenbil met de twee nieuwe verzetsboeken en dhr. Beurkens. De aanbieding van de delen 3 en 4 van de serie Verzet in West- Brabant van dr. J. Buitkamp was vrijdagmiddag de aanleiding voor een weerzien van vele verzetsmen sen in het gemeentehuis te Nieuw- Vossemeer. Gastheer was burge meester A.A. Rijstenbil, die tij dens de oorlogsjaren in St. Philipsland was en daar na de be vrijding als ordonnans optrad voor de geallieerden. Dr. Buitkamp had Nieuw- Vossemeer voor de aanbieding van de twee boeken uitverkoren omdat het Brabantse dorp de ge boorteplaats was van Kees v.d. Sande. Volgens de schrijver één van de grootste verzetsmensen, drager van de militaire Willemsor de, die door de Duitsers werd ge fusilleerd. Nieuw-Vossemeer was ook de woonplaats van dokter Vermet, één van de contactadressen voor het verzet, alsmede de geboorte plaats van de schrijver A.M. de Jong. "Deze nazibevechter, die in 1943 door SS'ers werd vermoord, kon niet berusten in onrechtvaar digheid", aldus Buitkamp. Burgemeester Rijstenbil, die de eerste exemplaren van de nieuwe boekwerken kreeg, noemde het een grote eer om zo'n aanzienlijk gezelschap van oud verzetsmensen in de raadszaal te mogen begroeten. Hij liet weten dat de boeken, als de neerslag van een belangrijk stuk regionale ge schiedenis, als een kostbaarheid bewaard zullen worden. "Dit, op dat de oorlog niet vergeten zal worden. Ook later, als door het opschuiven van de tijd de interes se minder is geworden." Rijstenbil noemde het persoonlijk zeer eervol na prins Bernhard en de burgemeester van Breda te zijn uitverkoren voor de officiële aan bieding van de boeken van de Moerdijkse verzetsauteur, tevens voorzitter van de Klundertse heemkundige kring. Dhr. P. Vlamings uit Dinteloord had het initiatief genomen voor de boeken over het verzet. In no vember 1984 sprak hij daarover met o.a. de uit Oud-Vossemeer af komstige P. Droogers Pzn., nu woonachtig in Bergen op Zoom. Daar vond in januari 1985 een bespreking plaats, waar besloten werd om dr. Buitkamp te helpen bij het maken van een boek. De geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog trekt nog altijd on verminderd veel belangstelling, bracht de auteur naar voren. "Ge middeld verschijnen er twee boe ken per week over dit uitzonderlijke tijdvak met zeer in teressante gebeurtenissen van een spectaculair karakter. De waarde oordelen in die tijd werden be paald door een diepgevoelde eensgezindheid over goed en fout. Het verzet - dat begint met hele kleine daden - probeerde de bezet ter afbreuk te doen en niet zich zelf te bevoordelen. Het Nederlandse volk was onwillig, zodat de door de Duitsers beoog de gelijkschakeling mislukte. Maar 1 1/2 tot 2% was fout. De bezetters slaagden wel in hun doelstelling, de Joden te bestrij den. Het verzet met de illegale bladen en de hulp aan onderdui kers groeide. Het regelmatig ille gale werk in een vast organisatorisch verband werd tot september 1944(Dolle Dinsdag) gedaan door 25.000 Nederlan ders. Van hen zijn er 10.000 gear resteerd èn 6000 om het leven gekomen." Dr. Buitkamp wees er verder op, dat het verzet 25.000 Joden heeft gered, 350.000 onderduikers heeft geholpen, 2000 piloten en 7000 geallieerden militairen. "Er werd ook spionage en sabotage verricht en onophoudelijk een appèl op de bevolking gedaan. Zonder de mo tor van het verzet waren de februari- en spoorwegstakingen niet van de grond gekomen. Wat is er echter nog van het verzet overgebleven? Wat straatnamen in nieuwbouwwijken wanneer alle Oranjetelgen, bloemen, beesten, e.d. op zijn. De kennis over het verzet is gering. De gemiddelde VERVOLG PAG 11 "Was de werkgroep breed genoeg samengesteld," zei mevrouw Snoep. Ze noemde het arbeidsbu reau, terwijl Van den Heuvel graag vertegenwoordigers van het openbaar (voortgezet) onderwijs én de horeca in de groep had ge zien. Wethouder J. Versluijs wilde voorkomen dat de groep een te groot gezelschap zou worden. "Dergelijke groepen mogen het rapport best toetsen, maar om ze nu ook bij de samenstelling te be trekken." Hij zei dat het college wel de jeugd erin vertegenwoor digd wilde zien. Op dit moment is daarvoor een vacature. Ook de TSG was voor deelname bena derd, maar die had te kennen ge geven het liever op een afstand te volgen. Het motiveren van jongeren tot het volgen van een vervolgoplei ding met beroepsperspectief riep vragen op bij Van den Heuvel. "Dat is moeilijk, want wat krijg je voor zekerheid ook werkelijk in dat beroep aan de slag te kun nen?" Versluijs gaf toe dat die niet te geven is. Hij zei verder dat er een redelijk inzicht bestaat in wat het bedrijfsleven op Tholen op dat gebied wenst en te bieden heeft. P. van Belzen vulde nog aan, dat de schooldekanen zich zowel in Zeeland als West-Brabant oriënteren. De Skoa Zeeland geeft een gids uit, waarin ook de Thool se bedrijven genoemd staan mét het opleidingsniveau waarop de leerlingen zich moeten richten. Over ongelijkheid in het onder wijs merkte Van den Heuvel op, dat naar een gelijkwaardige be handeling moet worden gestreefd. "Ik heb niet begrepen dat in het schoolwerkplan in het basison derwijs ooit verschil is gemaakt tussen jongens en meisjes," vulde M. Dijke aan. Mevrouw Snoep had moeite met de zinsnede '...moet toch erkend worden dat het heel moeilijk zal zijn die laatste werklozen aan een baan te helpen...'. "Het is gewoon realiteit, omdat er eenvoudigweg geen werk is," zei Versluijs daar op. "We moeten geen illusies wek ken die er niet zijn." Hij vulde nog aan dat de situatie, voor wat het aantal jeugdige werklozen betreft, beter is geworden. M. Dijke informeerde naar het Jeugdwerk Garantie Plan. Amb tenaar A.G. v.d. Sande zei dat de ervaringen goed zijn. Er is een tiental jongeren geplaatst en de tijdelijke regeling wordt per l ja nuari definitief. Het voorstel van b. en w. om géén aparte 'aandachtsfunctionaris' aan te stellen die zich bezig houdt met de werkgelegenheidssituatie van Thoolse jongeren werd door mevrouw Snoep en Dijke gesteund. Van den Heuvel was het er ook wel mee eens, maar pleitte anderzijds voor één man die alles regelt. "We hebben daarvan op Tholen een goed voorbeeld waar het bedrijfsvestiging betreft." Ver sluijs zei dat de gedachte van Van den Heuvel voor een heel eind te verwezenlijken is binnen het door het college voorgestelde. P. van Belzen, die zelf deel uit maakt van de overleggroep, was het niet met b. en w. eens. Hij pleitte voor een functionaris die ongebonden zou moeten kunnen werken, los van het 'keurslijf' van een ambtenaar. "Kan 't anders wel voldoende tot ontplooiing ko men?" Volgens hem wil de over leggroep het gedwongen terugkoppelen vermijden. "Je moet je realiseren wie er op dit terrein al bezig zijn," zei Ver sluijs. Hij noemde het arbeidsbu reau en een regionale functionaris daaruit. "Het gaat om de langdu rige gevallen. Alles afwegende is door het college voor een part time functie gekozen." De wet houder zei dat de functionarissen die zich nu met deze problematiek bezig houden ook al een relatie naar buiten toe hebben opge bouwd. Wethouder P. van Schet sen onderstreepte dat. "De jongeren die het betreft zitten al langdurig thuis, dus weten ze waar ze moeten zijn." Ook zei hij dat op het arbeidsbureau een aparte functionaris zich met deze groep bezighoudt. Maar Van Bel zen liet zich nog niet overtuigen. "Hoewel we het alcoholprobleem onderkennen, krijgt het naar de smaak van onze fractie overmatig veel aandacht in de deelnota. We vinden bovendien dat de Zwarte Piet onterecht aan de sportkanti nes wordt toegespeeld en dat is bovendien slecht onderbouwd." VERVOLG PAG. 5 Mevrouw Helleman uit Scher- penisse met Plancius in Ve nezuela Nieuwe zweefschommel voor Vrij en Blij De eerste nieuwe aardappelen zijn er Veel mensen en goed weer op Ringjaarmarkt in Vossemeer Stemmen van lezers over zoet water 29 Duitsers in kiemschier bij Anna Jacobapolder Molendag zonder fietsen Elleke van Gorsel exposeert in Smurdiekse bank Motorcrossers blijven van ter rein verstoken Doek voor Noad in derde klas gevallen, maar Vosmeer blijft in de KNVB Zilveren SPS tegen WHS in de finale Eendrachtcup Tholense Boys 2 speelt beslis singswedstrijd om kampioen schap in rerseve derde klas Thoolse dammers weer suc cesvol op nationaal niveau Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Vanmiddag om half vijf opent mevrouw M.B. van der Munnik- vart WilligenbUrg in het streekmu seum De Meestoof in Sint- Annaland de tentoonstelling 'Van ellegoed tot kant'. Deze tentoonstelling zal tot 16 september te zien zijn, naast de permanente collecties zoals schoollokaal, winkeltje, land bouwwerktuigen, klederdrachten. Het museum is geopend van dins dag t/m zaterdag tussen drie en vijf uur. Ook op tweede Pinkster dag kan het publiek op die uren in De Meestoof terecht. De 62-jarige P.M.M. Schoutens uit Nieuw-Vossemeer is maandag in ziekenhuis Lievensberg aan zijn verwondingen overleden. De man raakte op 4 mei ernstig gewond, na bij de molen in Oud-Vossemeer te zijn geschept door een auto. Die reed over de Kreekweg naar de brug, terwijl dhr. Schoutens met zijn fiets over de Hikseweg vanaf de molen kwam en de Kreekweg overstak. Vader Dirk, die een a.t.v.-dag had en moeder Leny brachten hun ja rige drietal en zusje Saskia 's och tends weg. Christel Geerdink van groep 1 zat te wachten met een muts voor de feestvarkentjes en de kinderen bleken meteen ingebur gerd. Ze hadden ook al eerder een bezoekje gebracht en een jaar lang gingen ze vrijdagsochtends naar peuterspeelzaal de Fabeltuin. Voor Leny van der Sande veran derde er deze dag ook heel wat, want zo'n stel thuis betekent, dat je handen gebonden zijn. Ze pro fiteerde er dan ook van en lag lek ker één uur lang in het zonnetje, zónder geroepen te worden. Maar stilzitten kan ze niet, dat was ook te zien aan de zelf genaaide blou ses en broeken die de kinderen aanhadden. Ze wil binnenkort een opstapcursus gaan doen, om daar na te gaan studeren aan bijvoor beeld de sociale academie. Voor haar kroost was de eerste school dag nog maar lang: Ramon viel in de slaap en Edwin (van wie ze de meeste 'heimwee' verwacht had den) leverde geen problemen. Pa scal, de jongedame, wilde voor's middags wel vier boterhammen meenemen. Ze speelden in de poppenhoek en in de zandbak. Maar 't grootste feest was 's avonds, toen er pannekoeken ge geten werden. Directeur Frank Rodenburg van de Montessori-school is blij met deze peuters. De school is binnen nauwelijks twee jaar uitgegroeid van 40 naar zo'n 78 leerlingen. Bij Christel, die de groepen 1 en 2 heeft gaan de kinderen echt naar de kleuterschool, maar sommige kinderen zijn in groep 2 al toe aan voorbereidend lees- en rekenwerk, zo vertelde Frank. "Daar heeft het Montessori leuke systemen voor. Dit jaar zullen 2 leerlingen naar het middelbaar onderwijs gaan. De ervaringen met het Montessori-onderwijs op Tholen zijn nog steeds goed. Er zijn nog geen zg. 'afhakers'. De ouders die hun kinderen op deze school heb ben staan er meestal heel bewust achter". Op de vraag of alle kin deren geschikt zijn voor het Mon tessori onderwijs antwoordt Frank Rodenburg, dat kinderen die zeer ernstige concentratie problemen hebben ook niet bij hèn terecht kunnen. "Soms wordt de school weieens een taak als L.O.M.-school toebedacht, maar op déze vorm van individueel on derwijs zijn we niet gericht. Dat misverstand heerst helaas nog wel. Tijdens de open dag werden enke le weken geleden weer enkele leer lingen aangemeld. Van het hele ei land en van St. Philipsland zijn er nu kinderen. De samenwerking met de andere basisscholen is goed, zoals bij het project zorg verbreding, het gebruik van de computers (programma's e.d.). De Montessorischool neemt deel aan het schooldammen en het school zwemmen. De jeugd van deze school werkt misschien volgens een ander patroon, ze horen echt bij de Thoolse schooljeugd". WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie lm. De Thoolse drieling Van de Sande tijdens de eerste schooldag in de Montessori basisschool

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 1