Natuurexcursie strandt bij 'El Snorro' in Venezuela Twee gulden voor Première 29 Duitsers gevangen in een kiemschuur bij A.J. Polder Stamreeks M.L. Koopman Op zoek naar voorouders via gemeente-archief Tholen Donderdag 19 mei 1988 DE EENDRACHTBODE 11 Mevr. Helleman uit Scherpenisse naar ongerept Zuid-Amerika Aan de ketting Groot feest Vrijdag 18 maart Vogelrijk De aanbieding van twee boeken over het verzet in het Vossemeer leidde tot een gezellige ontmoeting van oud soms tientallen jaren niet hadden gesproken. Mevr. Lindenberg Vier Joden gemeentehuis te Nieuw- verzetsmensen die elkaar Bij de brug St. Philipsland autosport badminton wielrennen Verzetsboeken 0.D./L.0./LK.P. door J.P.B. Zuurdeeg Een expeditie naar het Caribisch gebied. Een georganiseerde vogel excursie voor vakantiegangers en onderzoekers. Mevrouw Helleman uit Scherpenisse ging mee, zag fla mingo's maar haar vakantie werd ook verstoord. 'in het spoor van biologen en geologen naar de laatste ongerepte gebieden', luidt de wervende tekst uit de brochure van de stichting Plancius die met het gelijknamige schip expedities onderneemt naar de Noordelijke IJszee, de West kust van Afrika en het Caribisch gebied. "Dat trekt me erg aan. Om naar een natuurgebied te gaan waar nooit iemand komt. Maar die plekjes zijn er nauwelijks nog", zegt mevrouw J.P. Helleman-Toren vlied (71) uit Scherpenisse, nadat ze half april met het expeditieschip Plancius te rug was gekeerd uit het vogelrijke gebied van de benedenwindse ei landen voor de kust van Venezue la in Zuid-Amerika. Mevrouw Helleman is een groot vogelliefhebster. Zo besloot de reis met de Plancius te maken om on der meer flamingo's in de vrije na tuur te kunnen bekijken. Die heeft ze wel gezien, maar de reis langs - vaak onbewoonde- eilandjes aan de andere kant van de Atlantische Oceaan kreeg een onverwachte De Plancius is in 1949 bij de scheepswerf gebr. Pot te Bolnes gebouwd voor de afdeling loods wezen van het ministerie van de fensie. Van 1950 tot 1980 deed het schip onder de naam Pollux dienst op de Noordzee. De lengte was 45.87 m, de tonnage 440 brt, de bemanning bestond uit 24 mensen en er konden 28 loodsen als passagiers aan boord. De voortstuwing bestond uit een 6 cil. 2 tact Bolnes dieselmotor van 655 pk, de snelheid was 12 1/2 m/u. In 1980 is de Pollux ver kocht aan Plancius Maritiem te Amsterdam en omgebouwd tot een expeditie- en onderzoeksschip ten behoeve van diverse Neder landse milieuverenigingen/- stichtingen. De foto uit het mari tiem archief van C Drent toont de Plancius in het Noordzeekanaal onderweg van Amsterdam naar het Noorse eiland Jan Mayen. wending toen het schip op vrijdag 11 maart door de Venezolaanse kustwacht aan de ketting werd ge legd bij het eiland La Blanquilla. Voor de tien-koppige bemanning en de 17 deelnemers aan de expe ditie -die onder leiding stond van de Zeeuwse bioloog Ko de Korte- een volslagen verrassing. "Achter af kun je er om lachen maar toen was het niet zo leuk. De helft van onze vakantie is ermee verloren gegaan", vertelt mevrouw Helle man over het gedwongen verblijf op het schip. Het begon allemaal zo mooi, op het Antiliaanse eiland Bonaire maakt het gezelschap een tochtje met de bus. In haar dag boek schrijft mevrouw Helleman op 7 maart: "...Weg langs de kust. Washing ton Nationaal Park. Koralen. Cactussoorten. Gottmeer-de eerste flamingo's. Alle meren zijn zout. Koraalriffen op basalten onder goed..." Dinsdag 8 maart: 's Nachts om 4 uur vertrekken we naar Aves archipel. Na het ont bijt met Zodiac (snelle rubberboot-red.) naar Las Pal- mas. Kleine zwarte hagedissen. Paradijselijk en onbewoond, 's Middags naar Olandi. Enkele vis sers. Schelp gekregen. Enorme bergen grote schelpen langs de kust..." Maar op vrijdagmiddag 11 maart wordt de expeditie verstoord: Opgepakt door de Venezolaanse kustwacht. Moeten naar andere zijde van het eiland. Hele schip doorzocht..." "De kust wachtcommandant zei dat we geen vergunning hadden om daar te liggen. Maar de kapi tein had van de Venezolaanse con sul op Bonaire wel toestemming gekregen. We vonden het eigenlijk te gek om los te lopen en hebben daarom 's avonds maar een groot feest gehouden", zegt mevrouw Helleman. Daarbij worden de be manning en expeditieleden in de gaten gehouden door de kust wacht die 'rond de Plancius race ten'. Onderhandelingen tussen de kapitein Kik de Bruijn uit Vlissin- gen en de commandant hebben niet het gewenste resultaat. De Plancius moet voor anker blijven liggen tot een fregat van de Vene zolaanse marine het schip bege leidt naar de haven van La Guaira vlakbij Caracas. Op maandag 14 maart verzucht mevrouw Helleman in haar noti tieboekje: '-'...We liggen hier al voor de derde dag... Verschillende mensen hebben via radio Scheve- ningen naar Holland gebeld..." Pas op woensdag 16 maart komt er weer beweging in de zaak. 'El Snorro', de commandant, (had een snorretje-red.) komt zeggen dat we snel weg moesten. Gooide papieren en paspoort van kapitein aan boord. Om 6.30 was fregat gearriveerd. Heeft ons opgebracht naar Caracas. Waren hier om middernacht. Prachtig uitzicht op verlichte bergen boven de stad..." Behalve voor de kapitein komt voor de opvarenden van het expe ditieschip een eind aan het ge dwongen verblijf. De Bruijn mag nog niet van boord. De meeste va kantiegangers vertrekken via Bo naire per vliegtuig naar Neder land. Mevrouw Helleman blijft echter aan boord om de terugtocht over de Atlantische Oceaan mee te maken. Vertrekken eindelijk. Van middag om 4 uur naar Bonaire. Einde van alle perikelen..." Dat kon nadat de Plancius, in op dracht van de Venezolaanse mini sterie van marine, opnieuw was in geklaard en een boete van 170 dol lar was betaald. Hiermee eindigde de reis naar de 'paradijselijke' ei landen voor de kust van Venezue la. De Plancius ondernam eerder een reis naar de delta van de rivier de Orinoco in Venezuela. Dat be zoek ging zonder problemen ge paard. "Het is jammer dat we de mooiste eilandjes die tot het laatst waren bewaard, niet hebben kun nen zien", stelt mevrouw Helle man enigszins teleurgesteld vast na terugkeer op Tholen. Het incident kreeg in vele Nederlandse kranten aandacht. Voor de Franse kust stond de opvarenden een nieuwe verrassing te wachten. Mevr. Hel leman: "Binnen de territoriale wa teren kwam een boot van de Fran se douane langszij. Er kwam een man met een stengun aan boord. Die was op zoek naar drugs. Wat krijgen we nou weer, dacht ik, maar na een uur konden we verder". Mevrouw Helleman is als natuur- gids actief in de natuurvereniging Tholen 'Rubia Tinctorum'. Zij verzorgt regelmatig excursies in het natuurgebied De Pluimpot bij Sint Maartensdijk. Na haar reis naar de Caribische Zee, waar ze vele soorten vogels heeft kunnen observeren, is haar indruk dat Tholen een vogelrijk eiland is, ver sterkt. "Alleen al in De Pluimpot komen 126 soorten vogels voor, waarvan er velen hier broeden", schrijft ze in één van de uitgaven van de vereniging. "Opvallend was dat de steenlopers die hier zo schuw zijn, daar voor je voeten lo pen. Dat was heel leuk. Verder ko men daar ook wel steltlopers voor, maar niet in grote hoeveelheden. Ik ben op die reis gegaan om de flamingo's te zien die daar in hele kolonies voorkomen. Van zand en slik maken ze nesten van een halve meter hoog. De zorg voor de jon gen wordt door 'tantes' gedaan, dus niet de ouders maar andere vrouwtjes flamingo's. Net als bij de eidereenden hier". Ook de fregatvogel- een veel voorkomen de vogel in het Caribisch gebied- zal voor de passagiers van de Plancius een blijvende herinnering opleveren. Deze rover vloog dicht om de boot heen en trok zich van het incident niets aan. Maandag kwamen in Poortvliet de eerste nieuwe aardappelen uit de grond. D.J. Klaasse hielp zijn schoon zoon P. v.d. Slikke bij het rooien van de Première op diens perceel aan de Postweg. Het was wat vroeg dit jaar en dat drukte de prijs op de veiling nog enigszins. "Het is niet om te zeggen nu ga ik volop door, maar elke dag 400 tot 500 kilo wil ik toch wel rooien." P. v.d. Slikke uit Poortvliet kreeg dinsdag een kiloprijs van f. 1,80 tot f. 2,- voor zijn eerste nieuwe aardappelen. Hij noemt het geen bijzondere prijs. "Bij ZHZ in Ba- rendrecht vond men het nog ruim vroeg voor de Pinksteren, maar misschien is het eind deze week wat meer," zegt Van der Slikke. Maandag rooide hij, samen met zijn 79-jarige schoonvader D.J. Klaasse, de eerste Premières die op 27 februari onder plastic waren gepoot op het perceel achter de boerderij aan de Postweg. De aan slag was niet bijzonder groot, maar van de kilo's was nog niet veel te zeggen. Onder hen Wim de Kok, die vanaf 1 juni 1941 als veldwachter in Tholen dienst deed en Paul Droo- belangrijk figuur, evenals dokter Duinker. gers uit Oud-Vossemeer, die vanuit West-Brabant vele onderduikers op het eiland Tholen onder- bracht."Als Wim dienst had op de brug, konden we passeren", ver telt dhr. Droogers. Hij vond het jammer, dat er vrijdagmiddag niet meer Thoolse verzetsmensen uitgenodigd waren. Volgens hem had organisator P. Vlamings uit Dinteloord, die tijdens de oorlog werd gearresteerd, daarvoor on voldoende informatie over het verzet op Tholen. Droogers kwam destijds via huis arts mevr. Lindenberg in Oud- Vossemeer in contact met het ver zet. "Ze vroeg me om voor onder duikers eten en andere spullen te halen bij de boeren. Zo kwam ik in aanraking met de bekende ver zetsman Kees v.d. Sande in Nieuw-Vossemeer, die toen in Nieuwendijk actief was. Na de in undatie ben ik naar de familie Jonkers in Halsteren gegaan. Ik vertelde ze wat ik deed voor on derduikers, maar eigelijk besef je de laatste twee jaar pas wat voor gevaar we liepen. We woonden toen aan de Groenewoudseweg en hielpen iedereen, zonder rang, stand of geloof. We zorgden voor bonkaarten en persoonsbewijzen en brachten velen veilig onder op het eiland Tholen. Politieman Wim de Kok was daarbij een heel Bij de familie v.d. Kaay bracht ik eens vier Joden tegelijk onder. Zelfs nog een uit het Markiezen hof in Bergen op Zoom ontsnap te, ter dood veroordeelde Duitser heb ik naar Tholen kunnen bren gen. Hij had bij een woning aan de Rijtuigweg 's nachts aange klopt en via de bewoonster kreeg ik een tip om hem op te halen. Bij Vogelenzang ben ik een keer door landwachten gearresteerd. Ik werd in de cel opgesloten en tien keer per dag verhoord. Van a tot z een verhaal liegen, dat valt dan niet mee. Het was linke soep en door heel hard werken ging je dat na de oor log allemaal wegduwen. Psychisch komt het er op den duur echter toch uit. Ik ben er echter heel dankbaar voor, dat ik gelukkig een beetje heb kunnen doen. Voor hulp aan onderduikers heb ik voor twee ton renteloze lenin gen kunnen afsluiten via de N.S.F.. Ook op Tholen heb ik daarvoor veel geld opgehaald", aldus dhr. Droogers. Veldwachter De Kok zat vijftig meter van de Thoolse brug, toen die vlak voor de komst van de Ca nadezen nog door de Duitsers werd opgeblazen. Het doorlaten van de onderdui kers nam hij destijds rustig op. "Je moet geen bravour hebben en geen onverantwoorde risico's ne- men." De Kok waarschuwde de vader van Cor Waghto destijds, dat de Duitsers zijn zoon wilden oppak ken. Cor kon zich tijdig uit de voeten maken, maar later werd hij in Bergen op Zoom toch aange houden en gefusilleerd. Politieman De Kok trad 1 juli 1946 toe tot de marechaussee, waar hij als kapitein met pensioen ging- In de raadszaal te Nieuw- Vossemeer was ook dhr. Beur- kens, wiens vrouw een zuster is van verzetsman Kees v.d. Sande. Beurkens zelf was destijds in St. Philipsland actief, samen met Piet Allewijn, Joh. Reijngoudt, W.C. van Nieuwenhuijzen, Jo Schot(hoofd distributiekantoor) en Bas Bossers(gemeente- ambtenaar). Beurkens herinnert zich nog, dat het verzet 29 Duitsers in een kiem schuur in Anna Jacobapolder vast heeft gehouden. "Bij de kerkto ren in St. Philipsland was er van 1942 tot 1944 een wacht van negen man. Die vormden een uitkijk post. Met medewerking van de Poolse officier die daar de leiding had, konden we de wacht inreke nen. Dat leverde ons 9 geweren en 3 revolvers op. Bij Zijpe waren marinemensen gelegerd en in de richting Brabant was er nog een wachtpost. De 29 Duitsers hebben we in twee keer nog overgevaren naar St. An- naland toen de geallieerden oprukten en de Duitsers terug trokken naar Schouwen- Duiveland. Met de eerste groep gingen we in de nacht van donder dag op vrijdag. Tussen Oud- en Nieuw-Vossemeer waren er toen nog gevechten aan de gang, waar bij Bou Kooijman om het leven is gekomen. In de nacht van vrijdag op zaterdag brachten we de ande re krijgsgevangen Duitsers over naar St. Annaland. Zaterdag om vier uur werd St. Philipsland be vrijd en om vijf uur waren wij daar terug. Een uur te laat dus om zelf direct de bevrijding van St. Philipsland mee te maken", aldus dhr. Beurkens. Eerste punten Sjacco Bliek In de tweede wedstrijd op het Eurocir cuit in Valkenswaard heeft rallycrosser Sjacco Bliek uit Sint-Annaland de eer ste punten veroverd voor het Neder lands kampioenschap in de standaardklasse tot 2000 cc. In de eerste manche stuurde Bliek zijn VW Golf 1600 in de tweede ronde naar de leiding, maar in de derde ron de vergde hij er teveel van en belandde na een slippartij buiten de baan. In de tweede manche ging hij als tweede de eerste bocht in, maar kon pas in de derde ronde de leiding overnemen om die in deze manche niet meer af te staan. In de derde manche ging Bliek opnieuw als tweede de bocht in, maar hij kon in de vier ronden die gereden moeten worden, na herhaaldelijk aan dringen de manche-overwinning net niet te pakken krijgen. Door deze laatste twee manches stond Bliek op de eerste startrij voor de B- finale. Hij was hierin als derde bij de eerste bocht, maar pakte door een klein gaatje aan de binnenbocht toch de tweede plaats pal achter de leider. In de derde ronde zag hij een klein gaatje, nam de leiding over en stond die niet meer af. Door deze overwin ning ging Bliek door naar de A-finale, waar acht deelnemers aan de start ver schenen voor vijf ronden. Bliek ging als laatste de eerste bocht in. In de tweede ronde kwamen twee auto's met elkaar in botsing in de chicane. Bliek kon daardoor ook zijn Golf niet meer rechthouden en knalde met de achter kant tegen een van deze wagens. Toch kon hij de wedstrijd weer vervolgen, op een vijfde plaats. De laatste drie ronden werd hij nog zwaar op de huid gezeten door een snelle Golf 1800 GTI, maar hield de deur goed gesloten en gaf zijn vijfde plaats niet meer prijs. Daar in deze standaardklasse 15 van de 18 deelnemers met injectiemo toren rijden en Bliek nog met een car burateurmotor, is deze klassering bijzonder goed. Op 29 mei rijdt Bliek op het Schelde- circuit in Rilland Bath voor het club kampioenschap. De wedstrijd begint om 12.30 uur met ook een 2CV-cross en een wedstrijd voor dames. Nieuwe kampioenen Shuttle Meppers Richard Schippers en Liesbeth Broek huizen zijn de nieuwe clubkampioe nen van badmintonvereniging Shuttle Meppers '80. Zij namen de wisselbe kers over van Kees Verkerke en Dian Ligtendag, die vroegtijdig werden uit geschakeld. Het tournooi werd zater dag tussen 9.00 en 23.00 uur in De Wellevaete in Sint-Annaland gehou den. Daar werd tussen de middag ge noten van een prima verzorgde lunch. De wedstrijdleiding was in handen van Hans Stoutjesdijk. De uitslagen: Heren enkel: Richard Schippers-René Geers 15-6, 15-13. Dames enkel: Lies beth Broekhuizen-Suzanne Broekhui zen 11-2, 11-3. Heren dubbel: Erik Broekhuizen/Kees Verkerke-Aad Broekhuizen/René Geers 15-13, 11-15, 15-7. Dames dubbel: Liesbeth en Su zanne Broekhuizen-Dian Ligten- dag/Marleen Clarijs 15-6, 15-12. Gemengd dubbel: Kees en Nella Verkerke-Rein Reijngoudt/Marleen Walpot 13-18, 15-8, 15-9. De Bidon Zondagmorgen stonden 16 leden van De Bidon gereed voor een toertocht van 62 km. De tocht ging via Oud- en Nieuw-Vossemeer naar Steenbergen. Nabij Heensemolen was er materiaal- pech voor Koos v.d. Hoek en Leen Menheere, wat dankzij de volgauto snel kon worden verholpen. Via Moerstraten en Halsteren werd de thuisreis aangegaan, waar op de Thoolse brug fink werd gedemarreerd. De warme koffie en broodjes stonden, zoals gewoonlijk, bij aankomst ge reed. Aan de top van het klassement kwam ook nu geen verandering. Nog steeds gaan vier leden, die alles heb ben gefietst, aan de leiding met 709 km. VERVOLG VAN PAG. 1 Nederlander kent de grote verzets- namen niet. Er zou eigenlijk een systematische ondervraging van tijdgenoten nodig zijn om de ge schiedenis van het verzet niet ver loren te laten gaan. Het nageslacht moet weten, hoe en waarom het gebeurd is. Heel veel mensen menen, dat het een stelle tje avonturiers waren of figuren die zich door haat hebben laten leiden. Verzetsmensen bleken be reid de grootste nood te trotseren, want hun vrijheid was vertrapt. Zoals Mozes zei men: hier ben ik!", aldus dr. Buitkamp. Hij dankte iedereen die aan de totstandkoming van de boeken had meegewerkt. "Sommigen hebben mij het ook wel eens moeilijk gemaakt, want dan deug de dit niet en dan dat. Ik werd er spuugzat van", zei de schrijver. De door Brabantia Nostra ver zorgde boeken zijn uitgegeven door de stichting Generaal Mac- zek Museum Breda-Polen 1939-1945. De opbrengst is voor behoud van het museum bestemd. Dr. Buitkamp heeft gratis mede werking gegeven. In de elk 80 pagina's tellende, ge bonden boekjes komt in deel 3 de geschiedenis van de O.D.(Orde Dienst) in Bergen op Zoom, Roo sendaal, Breda, Tholen, St. Phi lipsland, Haamstede en overig Zeeland aan bod. Er wordt o.a. een opsomming gegeven van spio nagewerk op Tholen en bij Zijpe. Deel 4 gaat over de O.D., L.O.(lan- delijke organisatie tot hulp aan onderduikers) en de L.K.P.(lande- lijke knokploegen) in West- Brabant en Zeeland. Er zijn apar te hoofdstukken over: het eiland Tholen, Oud-Vossemeer, Sint- Maartensdijk en Sint-Philipsland. Herinneringen in beeld zijn de aanplakbiljetten, bekendmakin gen en foto's van verzetsmensen als J.J. Hage uit St. Maartensdijk, B.H. Kooijman uit St. Annaland en C.A.H. Waghto uit Tholen. De naam Koopman komt in Ne derland op verschillende plaatsen voor. Vermoedellijk zijn er meer dere takken die geen verband met elkaar hebben. Het grootste deel van de Koopmannen op het eiland Tholen zal echter afstam men van een Stoffel Jans die zich vermoedelijk omstreeks 1637 in St. Maartensdijk heeft gevestigd. Hij liet in de smalstad vier kinderen dopen, namelijk Stoffelijntje in 1637, Janneken in 1638, Marinus in 1643 en Jo hannes in 1640. Drie van deze kinderen worden later in de doopboeken van St. Maartens dijk genoemd met de naam Koopman. De naam wordt het eerst genoemd in het trouwboek van St. Maartensdijk in 1665. Zijn voor 1648 overleden vader vinden we alleen onder het pa- troniem (naam van de vader) Jans Jansse of Janszoon). Ook de naam Koopman kan een patroniem zijn. Het is dan een af geleide vorm van Jacobus. Het aantal familienamen eindigend op man in Zeeland is aanzienlijk; Enkele ervan zullen stellig beroe pen aanduiden, het merendeel moet echter anders worden ver klaard. 1. Jan (Koopman), geboren circa 1585. 2. Stoffel Jans (Koopman), ge boren circa 1610, overleden voor 1648. Hij huwde voor 1637 Jobje/Hiobien Oole geboren St. Annaland. Zij huwde voor de tweede maal St. Maartensdijk 4 januari 1648 Antoni Jansen Ver flage, jongeman van Kapelle in Duiveland. Uit het huwelijk van Stoffel en Jobje is geboren: 3. Marinus Stoffelsen Koopman, gedoopt St. Maartensdijk 4 ja- - *-v-iO-O" Ij-Ayv-vvfv V f\vi>-v4—-\JI Wi /^Tuwcvvw-i O G "W\ Cc^ i 3—CCyP 'VvJi0' 'J 'I Register van ondertrouw van de N.H. kerk te St. Maartensdijk: akte 2 juli 1668. Marinus Stof f else Coop man J.M. van Maertensdijc Janneken Jans, weduwe van Jan Rochussen beyde wonende in Martensdijc Get rouwt in Martensdijc den 23 july 1668. nuari 1643. Hij huwde I St. Maartensdijk 23 juli 1668 Janne- ke Jans, weduwe van Jan Ro chussen, geboren St. Maartens dijk, overleden voor 1673. Hij huwde II St. Maartensdijk 22 december 1672 Janneken Ja cobs Rimmers/Reniers/Remers, gedoopt St. Maartensdijk 19 juli 1643. Zij was een dochter van Jacob Remers en Adriaenken Jansen. Marinus Stoffelsen en zijn vrouw woonde in 1682 aan de Kaay te St. Maartensdijk. Uit het tweede huwelijk is geboren: 4. Jan Koopman, gedoopt St. Maartensdijk 7 maart 1683, be graven Scherpenisse 26 augus tus 1748. Hij huwde St. Maar tensdijk 8 oktober 1707 Janna Jansen Kook/Kooik/Koks, ge doopt St. Maartensdijk 7 juni 1688, begraven Scherpenisse ja nuari 1755 (De weduwe van Jan Koopman). Zij was een dochter van Jan Koks en Tannetje Jan Knuist. 5. Cornells Koopman, gedoopt Scherpenisse 20 januari 1726, overleden aldaar juni 1775. Hij huwde vermoedelijk in 1751 te Scherpenisse Suzanna Marinus Noordijke, gedoopt Scherpenisse 30 november 1732, overleden aldaar voor 1813. Zij was een dochter van Marinus Pieters Noordijke en Janna Adriaans Scherpenisse. 6. Jan Cornelisse Koopman, ge doopt Scherpenisse 31 januari 1756, dagloner, overleden St. Maartensdijk 28 juli 1813. Hij huwde I St. Maartensdijk 23 mei 1786 Cornelia Westdorp, ge doopt Stavenisse 26 mei 1765, overleden St. Maartensdijk 14 september 1812. Zij was een dochter van Jacobus Cornelisse Westdorp en Cornelia Schu- ten/Schippers. Hij huwde II St. Maartensdijk eind maart 1813 Cornelia Geuze, weduwe van Pieter Quist, gedoopt Scherpe nisse 8 januari 1757, overleden St. Maartensdijk 24 mei 1873 (echtgenote van Daniel Daniel- se). Zij was een dochter van Wil lem Geuze en Cornelia Bollet. Uit het eerste huwelijk is geboren: 7. Leendert Koopman, geboren St. Maartensdijk 3 januari 1796, overleden aldaar 16 augustus 1834, boerenknecht. Hij huwde St. Maartensdijk 6 augustus 1819 Maatje Hage, geboren Westkerke 22 januari 1796, overleden St. Maartensdijk 25 februari 1855 (echtgenote van Pieter Braber). Zij was een doch ter van Matthijs Hage en Elisa beth Menheere. 8. Jan Koopman, geboren St. Maartensdijk 23 augustus 1824, overleden aldaar 10 oktober 1904, landbouwer. Hij huwde St. Maartensdijk 25 februari 1869 Cornelia Knuist, geboren St. Maartensdijk 27 januari 1849, overleden aldaar 25 fe bruari 1921Zij was een dochter van Johannis Knuist en Johanna Ouffelen. 9. Marinus Leendert Koopman, geboren St. Maartensdijk 21 maart 1889, overleden aldaar 1 juli 1964, landbouwer. Hij huw de St. Maartensdijk 8 januari 1914 Elisabeth Albertina Scher penisse, geboren St. Maartens dijk 23 oktober 1891, overleden aldaar 1 april 1946. Zij was een dochter van Cornelis Scherpenis se en Jacoba van IJsseldijk. Fragment van de eind 17de eeuwse gravure van St. Maartensdijk in de Cronijk van Zeeland. Marinus Stoffelsen Koopman en zijn vrouw woonden ten tijde van het graveren van deze prent aan de Kaay te St. Maartensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 11