Oud-Vossemeer promoot zich Travaille in Scherpenisse en St. Maartensdijk terug Pinkster- keten 12 Mei dag van de verpleging Mevrouw A .Vos Thoolse moeder '88 Bijdrage provincie recreatieprojecten Hulpverlening brand bij Optreden BZN geweldig gebeuren met tweeduizend bezoekers Woensdag 11 mei 1988DE EENDRACHTBODE "Een fantastische en bijzonder goed geslaagde avond. Er is totaal niets voorgevallen en dat met 2.000 mensen," zegt voorzitter M.J.C. Geluk van de stich ting Promotie Oud-Vossemeer, terugkijkend op het optreden van BZN, vrijdag in de bedrijfshal van Ba- renbrug aan de Molenweg. Vertrouwen Barbier Huis en Heem zorgt voor behoud Het ledental van Huis en Heem, de vereniging tot behoud van de historische ker nen en het landschap van Tholen; is vorig jaar gedaald. De activiteiten echter, zo wel op heemkundig, als restauratie en planologisch gebied zijn zeer positief. Dat kwam ter sprake tijdens de jaarlijkse ledenvergadering die zaterdag in Hof van Holland te Tholen gehouden werd. Postkantoor Boerderijnamen Goed bij kas 'MEI'-AANBIEDING BIJ "Olympics" of "Uni Turtle" sweater V00R HALF GELD Leuke sweaters, laaggeprijsd Meestal alleen een bloemetje voor de zuster Er is een moederdag, vaderdag, dierendag. Maar hoeveel mensen weten dat er ook een dag van de verpleging bestaat? Deze wordt gevierd op 12 mei, de geboortedag van Florence Nightingale. China 90-Jarige verzorgt nog zelf haar gehandicapte dochter "Fantastisch vind ik het", dat was de reactie van mevr. A. Vos-van den Hoek uit de Regentessestraat 39 toen ze van het bestuur van de Ondernemersvereniging hoorde, dat ze tot 'Thoolse moeder 1988 'was gekozen'. Open de Kluis Presentje Dansavond Goede gedachte Voor strandje St.- Annaland en steiger Gorishoek De provincie wil 150.000 gulden bijdragen in de kosten van het aanbrengen van 4.000 m3 zand op het strand bij Sint-Annaland. Ook de bouw van een aan legsteiger bij Gorishoek ten behoeve van het fietsveer naar Yerseke kan rekenen op een provinciale bijdrage: 180.000 gulden. Beide projecten zouden in 1989 moe ten worden uitgevoerd, zo staat in het meerjarenpro gramma recreatie en toerisme van de provincie. Speelmansplaat De twee sterren van de populaire Volendamse mu ziekgroep BZN in opperbeste stemming: Carola Smit en Jan Keizer. Uit heel de regio waren mensen op het optreden van Nederlands po pulairste groep afgekomen. Van stokoud tot piepjong, wat tegelijk de kracht van de Volendamse for matie aangeeft. Hoewel de zaal pas om zeven uur openging, arri veerden de eerste fans al om kwart over vijf. Om kwart voor zeven zaten al zo'n vierhonderd mensen op hun plaats. Dat bracht ook een enorme drukte van auto's mee, die langs de Molenweg, Duivekeetse- weg, Langeweg en Onder de Mo len geparkeerd werden. Een vijftal vrijwilligers regelde, na overleg met de politie, het verkeer. Het terrein voor de hal was afgesloten, om bij calamiteiten brandweer en ziekenauto ruimte te geven. Ge lukkig hoefden die niet in actie te komen, net zo min als het Thoolse Rode Kruis. De technische ploeg van de Band Zonder Naam was 's middags om een uur al met twee vrachtwagens ter plaatse, om de zaak op te bou wen. De bandleden zelf arriveer den pas om half acht in Oud-Vossemeer. Overigens was het niet hun eerste optreden op Tholen, want bij het zilveren jubi leum van de middenstandsvereni ging, vier jaar geleden, was BZN ook in Oud-Vossemeer te gast. Voorzitter Geluk kondigde de band aan en bedankte het publiek voor het in de organisatie gestelde vertrouwen. Van de vorig jaar ver kochte 1500 kaarten werd name lijk slechts 20% terug ingeleverd toen het concert geen doorgang vond. Onder de 2000 aanwezigen waren bewoners van het GVT in St.-Annaland en gehandicapten uit Zierikzee. Ook burgemeester Van der Munnik, wethouder van Schetsen en secretaris Benou met hun echtgenoten woonden de show bij. Een groot aantal vrijwilligers was de organisatie behulpzaam bij op bouw en afbraak én achter de bar. De komende dagen gaat de stich ting Promotie de financiële afwik keling van dit evenement ter hand nemen. De Dennis' Sweet Band en Greg Meadow warmden in het voorpro gramma het publiek vast op, waarna BZN twee uur lang (on derbroken door een pauze van drie kwartier) de aanwezigen ver maakte. Een flink aantal succes nummers passeerde de revue. Af en toe ging dat vergezeld van een stukje toneel, zoals bij de vertol king van de Barbier van Sevilla. 't Was duidelijk dat een groep vak mensen hier een show bracht en de handen gingen dan ook vaak langdurig op elkaar. Met name bij de solo's van zangeres Carola Smit was dat het geval, maar ook slagwerker Cees Veerman maakte het publiek enthousiast met zijn optreden. Alles ging gepaard met een professionele lichtshow. Voortdurend werden bloemen aangeboden, wat vaak leuke tafe reeltjes te zien gaf met kinderen op de arm van vader of moeder. Overigens bleef het publiek opval lend rustig, hoewel de aanwezigen duidelijk genoten van het ge brachte programma. Pas in de slotfase kwam het tot een climax, toen BZN een staande ovatie ten deel viel. Tweeduizend mensen zongen vervolgens met de handen in de lucht het slotnummer 'Walt zing Maria' mee. Voorzitter dhr. W. Heybroek ver telde de weinige aanwezigen dat de vereniging in Scherpenisse en St.-Maartensdijk originele travail- les ter beschikking heeft gekregen. Na uitgebreid overleg met de ge meente waarin het financieel aspect uiteraard een belangrijke rol speelde, is besloten dat men de travaille in eigen beheer zal nemen en met toestemming van de ge meente zal verplaatsen. Gedacht wordt aan het pleintje voor de Gouden Leeuw te Scherpenisse en op de gedempte haven te St.- Maartensdijk. Ook voor het on derhoud van deze historisch waar devolle hoefsmid-attributen zal de vereniging zorg dragen. Huis en Heem heeft verder samen met de gemeente alle moeite ge daan om tot een plan te komen waarmee men het oude postkan toor aan de Hoogstraat te Tholen zou kunnen verbouwen tot woon eenheden. Dit met de bedoeling dat het gebouw zijn specifieke ka rakter behoudt. Technisch en fi nancieel levert het plan echter zoveel problemen op dat wellicht zal moeten worden overgegaan tot het slopen van het pand. Huis en Heem zet er zich voor in dat er ter plaatse bebouwing zal komen ver gelijkbaar met het pand dat in '87 aan de Hoogstraat klaargekomen is. Voorlopig is men echter nog niet zover aangezien er tussen de Domeinen (eigenaar van het P.T.T. kantoor) en de gemeente nog geen overeenstemming is bereikt wat verkoop betreft. Het oude stoomgemaal te Poort- Sinds kort wordt de brandweerre gio Westelijk Noord-Brabant, waarvan ook Tholen en Sint- Philipsland deel uitmaken, be trokken in de activiteiten van de stichting Salvage. Deze stichting is in 1986 opgericht door de Vereniging van Brandas suradeuren in Nederland, de On dernemersorganisatie Schoonmaak- en Bedrijfsdiensten en het Bureau Coördinatie Ex perts. Salvage richt zich op verbe tering van de dienstverlening aan verzekerden, beperking van de schadelast en het mogelijk maken van een eerste situatie-opname na een brand. In ons land vonden vo rig jaar 35.000 branden plaats met een schade van ruim 800 miljoen gulden. Salvage richt zich op het zoveel mogelijk beperken van de totale brandschadelast. Salvage-hulp wordt gegeven in aanvulling op het optreden van brandweer en politie en houdt in dat er zo snel mogelijk na een brand een coördinator ter plaatse die de gedupeerden bijstaat en de eerste maatregelen treft om de schade te beperken. vliet kan nu verder worden ge restaureerd. Eigenaar, dhr. Huysman uit België, kreeg van Huis en Heem subsidie waarna het dak waterdicht werd gemaakt met originele kruispannen. Voor de schoorsteen heeft men nogal wat stappen moeten ondernemen, want deze was namelijk eigendom van de Dienst van het Loodswe zen. Nadat men van hogerhand de bevestiging heeft gekregen dat de dienst niet meer bestond en de schoorsteen niet meer als licht fungeerde, kon men besluiten dat de schoorsteen nü inderdaad bij het oude stoomgemaal behoort. Gehoopt werd dat de renovatie half '88 voltooid zou zijn, maar nu is men op iets langere termijn gaan plannen. Een geslaagd initiatief van de ver eniging is ook het inventariseren van de boerderijnamen geweest. Dit heeft tevens een waardevolle diaserie opgeleverd. De beide bestuursleden die zich hiervoor hebben ingespannen, de heren Boot en Boelhouwers werden dank gezegd. De bedoeling is dat er van deze boerderij-serie tijdens de Thoolse Dagen een expositie zal worden ingericht, mogelijk vergezeld van oude landbouw werktuigen. Om de oude boerderijnamen ter plaatse weer in ere te herstellen heeft Huis en Heem onlangs de oude meerpalen van de St.- Annalandse haven aangekocht. Deze zullen worden gebruikt om daarop de namen te zetten en deze palen (aan één zijde vanwege de bereikbaarheid van de boerderij) aan de oprit van het betreffende gebouw te plaatsen. Tijdens de vergadering werd ver teld dat de verkoop van het histo risch gezelschapsspel 'Rondje Tholen' goed van start is gegaan, maar dat er nog steeds verkrijg baar zijn bij o.a. het VVV, de bestuursleden en bij een aantal scholen. Wel werd gevraagd naar een 'bijsluiter' wat betreft de historische plaatsjes die gemaakt zijn, zoals jaartal, gebeurtenis e.d. Het bestuur zal dit in overweging nemen. De vereniging Huis en Heem voer de afgelopen jaar een goed finan cieel beleid. Besloten werd een deel van het geld over te hevelen naar 'De Stichting Huis en Heem'. Uit dit fonds worden restauratie-subsidies e.d. betaald. De kascommissie werd aangevuld met mevr. A. Melde-de Wit. Na de rondvraag werd het hoog tijd voor het tweede deel van de verga dering: een excursie onder leiding van H. Elenbaas naar de Grote Kerk en de Gasthuiskapel. Eigen lijk stond ook nog een bezoek aan het Stadhuis op het programma. Maar de geanimeerdheid van het gezelschap, met de vele kennis en daardoor onderling zeer leerzame discussies was van dien aard dat een deel van de geplande wande ling naar een later tijdstip moest worden verschoven. in de week van 16 t/m 20 mei wordt de traditionele Pinksterke ten gehouden. Iedere avond fiet sen de deelnemers naar een kerk, waar een gebedsdienst wordt ge houden die in het teken staat van het komende Pinksterfeest. De diensten zijn in de volgende kerken: 16 mei r.k. kerk Tholen; 17 mei Ontmoetingskerk Poort vliet, 18 mei bejaardencentrum Sint Maartenshof St.- Maartensdijk, 19 mei r.k. kerk Halsteren, 20 mei Geref. kerk Oud-Vossemeer. De diensten be ginnen steeds om zeven uur. Tweeduizend mensen genoten vrijdagavond van een sfeervol concert van BZJS in de hal van Barenbrug te Oud-vossemeer. Bij alle aankopen v.a. (50,- recht op één van (50,- Prins Bernhl. 26, Bergen op Zoom Dorpsstraat 41, Halsteren Advertentie I.M. Popkensburg. De woongemeen schap voor ouderen 't Hof Pop kensburg in Sint-Laurens houdt op 13 mei vanaf 10 uur open dag. Wegens de grote verdiensten van deze 'lady with the lamp' heeft de ICN (International Council of Nurses) deze datum tot dag van de verpleging uitgeroepen. Ter on dersteuning van het doel, één dag per jaar bezinning op het ver pleegkundig beroep, geeft de ICN elk jaar een thema aan. Voor 1988 is dat 'motherhood-mothercare'. In de ontwikkelingslanden is het sterftecijfer onder aanstaande moeders en pasgeborenen onrust barend hoog. Goede voorlichting, onder meer over hygiëne en voe ding, kan daarin verbetering brengen. Sinds 1964 zijn er al diverse the ma's geweest, zoals ziekenhuizen (1964), maatschappelijke gezond heidszorg (1965), B-verpleging Bijna 91 jaar oud, maar zowel li chamelijk als geestelijk nog vitaal, heeft ze elke dag zelfstandig de zorg over haar 54 jaar oude doch ter Marietje. Deze geestelijk ge handicapte dochter is sinds Pasen 1986 bedlegerig en kan slechts voetje voor voetje aan de arm van haar moeder naar bijvoorbeeld het toilet en de douche. Ook het was sen van haar dochter doet mevr. Vos nog steeds zelf, hulp van een wijkverpleegster komt daar niet aan te pas. "Vorig jaar, toen ik zelf wat in de lappenmand zat, heeft Mina geholpen". Mina is mevr. M. Geene, haar werkster die al zo'n 18 jaar de rechterhand is van mevr. Vos. Zij was het ook die het initiatief nam, (samen met de fam. van 't Hof-de Graaf) om mevr. Vos als Thoolse moeder aan te melden. "Toen ik die advertentie las, heb ben we het er nog over gehad", al dus de gelukkige winnares. Vorig jaar, toen Siena de Graaf won, vond ik dat ook zo op z'n plaats. Want helpen doe je in stilte, maar het is toch fijn dat het op deze ma nier gewaardeerd wordt". De gro te mand met fruit staat, verdiend, aan haar voeten en mevr. van 't Hof, die eveneens present is, pronkt met een prachtige bos bloemen. Mevr. Geene krijgt de bloemen nog, zij is helaas niet aanwezig wegens verblijf in het ziekenhuis. Mevr. Geene komt dinsdags enkele uren en vrijdags ochtends voor de huishouding. Maar ze wordt ook ingeschakeld als mevr. Vos bv. naar de kapper moet. Op de vraag of ze nog wei eens ergens heen gaat, antwoordt mevr. Vos ontkennend. "Vroeger deden Marietje en ik dat wel, na men we een taxi en reden bv. naar de Stoofstraat op bezoek. Daar heb ik immers samen met mijn man (aannemer J. Vos) jaren ge woond. Later woonden we op de Markt, en nu hier in deze fijne huisjes". Trots laat ze haar wo ning even zien. Marietje kijkt van af haar bed al het vreemde bezoek van deze middag rustig aan. Van haar staat er op de tafel een prach tig boeket voor moederdag. Ook daar zorgde mevr. Geene voor. Fijn dat er zoveel moeders zijn, en prettig dat het bestuur van de On dernemersvereniging indertijd dit onderdeel in haar jaarprogramma opnam. Want ook nu weer kreeg men zo'n vijftig aanmeldingen, soms voor dezelfde persoon. Terwijl de aktie "Kies de Thoolse Moeder 1988' liep, werden in de deelnemende winkels ook 'Open de Kluis' kaartjes uitgedeeld. Er waren heel veel 'helaas geen prijs' kaartjes. Deze konden worden verzameld van 10 in een enveloppe en konden in één van de daarvoor gereedstaande bussen worden gestopt. Zaterdagmiddag werd in aanwezigheid van het bestuur de trekking van 5 winnende envelop pen verricht: Fam. Wilsing, J. van Riet, fam. Zoetemeyer, G. Nieu- wenhuyze, en J. Pollie wonnen al lemaal een cadeaubon van 50 gul den. Een 'niet' was dus zo gek nog niet! N. Jansen Concludeerde als woordvoerder van de Onderne mersvereniging dat de actie als geslaagd mag worden beschouwd. Mevr. J. Aalbrechtse kreeg van de heren bestuursleden eveneens een 'moederdag-geschenk' aangebo den. Een voorzittershamer! Als moeder van de vereniging kan ze deze namelijk niet missen, aldus de heren. De vrouwelijke voorzit ter accepteerde haar cadeau met veel plezier. De ondernemersvereniging Tholen huldigde de negentigjarige mevr. A. Vos-v.d. Hoek als moeder van het jaar. Links voorzitter mevr. Aalbrechtse en rechts de heren Jansen, v.d. Heyden en De Bruin. (1966), de mens die de verpleeg kundige zorg baart (1967) en nog vele andere, zoals in 1986 onbe zorgd vergrijzen. Het initiatief voor de 12 mei viering komt uit China. In Trini dad houdt men zelfs speciale kerkdiensten op deze dag. Men meent dat deze dag de verpleging dichter bij het publiek brengt. En in Brazilië viert men de hele week waarin 12 mei valt, het verple- gingsfeest. Wat doen nuchtere Ne derlanders daarmee? Tijdens het bezoek aan een zie kenhuis op 12 mei kan men soms zien dat het verplegend personeel een corsage draagt. Meer aan dacht krijgt deze dag niet. Via de media kan men wel meeleven met de verschillende thema's die voor deze dag gekozen zijn. Ook op Tholen wordt aan de twaalfde mei aandacht geschon ken. Directeur A.A.M. van Loon van Ten Anker en Sint Maartens hof vertelt, dat er dit jaar wordt afgeweken van de datum omdat 12 mei Hemelvaartsdag is. "We kiezen voor woensdag de elfde. Dan gaan we samen met personeel en bewoners gezellig koffiedrin ken en na de maaltijd is er voor ie dereen een smakelijk dessert." De Schutse in Sint-Annaland schenkt voor het eerst aandacht aan deze dag. Men heeft besloten om alle personeelsleden een klein presentje te geven, als dank voor hun inzet. Volgens dhr. O. ter Beek van psy chiatrisch ziekenhuis Vrederust wordt er daar inhoudelijk weinig aan deze dag gedaan. Wel werd er in de psychiatrie meerdere keren een landelijk symposium georga niseerd. "Misschien dat we, toen het verplegend beroep enkele ja ren geleden in onrustig vaarwater zat, actiever waren. Nu kabbelt al les zo maar voort, dus ook de twaalfde mei gaat rustig voorbij. Maar er is meestal wel een tracta- tie voor het personeel." Datzelfde wordt bij het verpleeg huis ABG gedaan, maar omdat het Hemelvaartsdag is en het per soneel zondagsdienst draait, wordt er zeker niets extra's gedaan. In ziekenhuis Lievensberg hebben de leerlingen zelf een accent ge legd op de dag van de verpleging. Zij hebben voor hun eigen groep voor het eerst een dansavond ge organiseerd. De corsage ontbreekt waarschijnlijk ook dit jaar niet bij het verplegend personeel. Ook bij de koffie wordt wel iets lekkers ge deeld. Wat de deelname van de patiënten aan deze dag betreft: soms is er een attente patiënt op de zaal die de verpleegsters en broeders op een bloemetje tracteert. Dat is ook de ervaring van hoofd- wijkverpleegkundige J. Dinge- manse van het Groene Kruis Tholen/St.-Philipsland. "In onze organisatie doen we er heel weinig aan. Soms horen we dat een vrien delijke patiënt de verpleegster heeft bedacht. Het is een goede gedachte om alle wijkver pleegsters 12 mei een bloemetje te geven, zodat ze weten dat ze in al le vormen gewaardeerd worden." Florence Nightingale stelde in haar boek 'Notes on Nursing' dat een goed opgeleide ver pleegster/verpleger de therapie ten goede zal komen. Iedereen die ooit onder behandeling was, in welke vorm dan ook, zal dit standpunt zeker kunnen beamen. Wellicht onthoudt men voortaan in het rijtje van speciale dagen dan ook 12 mei: dag van de ver pleging. Het strandje bij Sint-Annaland heeft een belangrijke functie voor het dagtoerisme, terwijl de regio nale opvangfunctie wordt ver sterkt door de vergroting van het strand. De totale kosten zijn 200.000 gulden. Het fietsveer Gorishoek-Yerseke noemt de nota 'op zichzelf reeds een toeristische attractie'. Het is een aantrekkelijke schakel voor het toeristisch fietsverkeer tussen Tholen en Zuid-Beveland en past goed in het streven van het provin ciebestuur om de toeristisch- recreatieve functie van het achter land te versterken. De kosten wor den geraamd op 258.000 gulden. Overigens moeten beide projecten nog worden voorgelegd aan de Stuurgroep Oosterschelde. Het meerjarenprogramma ver meldt ook de aanleg en inrichting van een surf- en badstrand langs de Speelmansplaten bij de Oester- dam. Dat project zou op korte ter mijn aangepakt moeten worden, om bij te dragen aan het afleiden van de druk op het zoute Ooster- scheldegebied. "Zou dit project niet ter hand worden genomen, dan vrezen wij ongewenste ont wikkelingen in dit gebied," aldus het provinciebestuur. Ze on derstreept de belangrijke dagre- creatieve opvangfunctie. Het project past bovendien in het stre ven, om zoveel mogelijk dagre creanten op te vangen bij de 'toegangspoorten' van Zeeland. Voor het uitvoeren van een sterk te/zwakte-analyse in opdracht van de projectgroep achterland Zuid- Beveland en Tholen willen g.s. een bijdrage van 40% met een maxi mum van f. 38.400,- verlenen uit het toeristisch recreatief ontwik kelingsfonds. De analyse moet re sulteren in een lijst met aanbevelingen ten behoeve van een regionaal actieprogramma op het gebied van de recreatie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 9