THOLENDERWIJS O 'Echte Tholenaars worden we nooit' MAANDAG 16 MEI: VERGADERING KOMMISSIE WELZIJN BEJAARDENALARMERING SYSTEEM: EEN VEILIG IDEE! ZATERDAG 14 MEI: NATIONALE MOLENDAG GEMEENTEHUIS GESLOTEN BIBLIOTHEKEN GESLOTEN SPORT KENNISMAKINGS- AKTIVITEITEN 1988 PERIODE IV: VOETBAL WAT LIGT TER INZAGE? HINDERWET: KENNISGEVING BEKENDMAKING ONTWERPBESCHIKKING TENTOONSTELLING "ZEEHONDEN IN DE ZEEUWSE WATEREN" IN SINT-ANNALAND informatierubriek van de gemeente tholen Woensdag 11 mei 1988 DE EENDRACHTBODE 5 SPREEKUUR B EN W. Echtpaar De Koning 60 jaar getrouwd Met recht hangt er in de gezellige huiskamer van de familie De Koning-de Leeuw in de Burg. van Vrij- berghestraat te Tholen een tegel aan de muur met het opschrift 'Blij bejaard, goud waard'. Dinsdag waren de 83-jarige C.S.J. de Koning en zijn 81 jaar jonge vrouw J. de Koning-de Leeuw zestig jaar getrouwd. Beiden zijn uit Oud-Vossemeêr afkomstig. Hechte band De Wouter Haken en breien Volkstuin f f I I Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint Maartensdijk Tel 01666 2955 Op maandag 16 mei a.s. komt de kommissie welzijn onder voorzitter schap van wethouder J. Versluijs voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze vergadering is openbaar. El ke belangstellende is van harte welkom en kan vooraf gebruik maken van het spreekrecht. Op de agenda staan onder meer de n'avolgende onderwerpen: - Behandeling concept-raadsvoorstel "Jongerenbeleid"; In februari 1987 stelde de Thoolse gemeenteraad de nota "Samen bouwen aan een toekomst" vast. Daarin is vastgesteld dat het ge meentebestuur van mening is dat de lokale overheid een taak heeft naar de "algemene zorg voor de jeugd. Vervolgens is aan een overleggroep waarin zitting hebben vertegenwoordigers uit het Thoolse onderwijs, rijkspolitie, jongerenverenigingen, maat schappelijke dienstverlening en de gemeente gevraagd de uit gangspunten van deze nota te toetsen aan de Thoolse situatie. De werkgroep heeft vervolgens haar bevindingen neergelegd en ook een aantal konkrete aanbevelingen gedaan in de nota "Naar een geïntegreerd jongerenbeleid". Burgemeester en wethouders heb ben hun reactie daarop vertaald in een concept-raadsvoorstel "Jongerenbeleid". Een aantal reacties van het kollege zijn de na volgende: Jongeren en het voortgezet onderwijs Schoolverzuim Er dient nog informatie opgevraagd te worden bij instituten voor partieel leerplichtigen; daarna kan pas een beoordeling over dit 'landelijk probleem' volgen. Voortijdig schoolverlaten Alhoewel het voortijdig schoolverlaten geen grote vormen aan neemt, moet bij voortduring aandacht hieraan worden geschon ken, omdat de gevolgen voor de arbeids(on)mogelijkheden bepa lend kunnen zijn. Ongelijkheid in het onderwijs De studie- en beroepsmogelijkheden voor jongens en meisjes moeten even groot zijn. Ook het onderwijs heeft hierin een taak. Aan de positie van meisjes moet extra aandacht worden ge schonken. Jongeren en werkgelegenheid Het aantal werklozen vertoont de afgelopen jaren een sterk wisse lend beeld. Dit geldt ook ten aanzien van de jongeren. Thans kun nen wij konkluderen dat het aantal jeugdige werklozen ten opzich te van een aantal jaren geleden aanzienlijk is gedaald. Daartegen over konstateren burgemeester en wethouders dat in toenemende mate opleidingen niet worden afgerond. Reden om in de toekomst aandacht te blijven schenken aan de (jeugd)werkloosheid door o.a.: -het voeren van een aktief acquisitiebeleid -het stimuleren van nieuwe projekten -het uitvoeren van het JeugdWerkGarantieplan Voor een deel zullen deze werkzaamheden worden ondergebracht bij het buro sociale zaken. Binnen de funktie van jeugdwerk(st)er- dient in algemene zin aandacht besteed te worden aan deze pro blematiek en het vinden van oplossingen. Het kollege vindt het niet noodzakelijk om hiervoor een aparte aandachtsfunktionaris aan te stellen. Alcoholmatiging en jongeren Burgemeester en wethouders willen de aanbevelingen van de overleggroep om het alcoholMISbruik te bespreken, serieus bena deren. In dit kader zal aandacht worden geschonken aan de vol gende onderwerpen: -het stimuleren van voorlichting binnen het onderwijs -overleg met jeugdclubs en kantines om te komen tot het toepas sen van huisregels. Funktie jeugdwerklstler Naast de begeleiding en de ondersteuning van het huidige open jeugdwerk dient aandacht besteed te worden aan eerdergenoem de problemen. Het aantrekken van een afzonderlijke functionaris wordt niet noodzakelijk geacht. Binnen de huidige personeelsfor matie moet deze aandacht worden geleverd. Naar de mening van het kollege kan de huidige overleggroep jongeren in belangrijke mate meewerken aan het uitvoeren van een jongerenbeleid. De groep zou met enkele leden uitgebreid moeten worden, zodat er binnen de gemeente Tholen een platform ontstaat waar instellin gen die met jongeren werken én jongeren elkaar ontmoeten. De kommissie wordt gevraagd een advies uit te brengen. - Behandeling sportnota "Niemand buiten spel"; De nota is opgesteld om na te gaan wat er op sportgebied in de gemeente Tholen aanwezig is, welke ontwikkelingen daarin te verwachten zijn, welke rol de gemeentelijke overheid daarin mede dienst te spelen en in hoever het tot op heden gevoerde beleid de bedoelde effekten heeft gehad. Kortom, welk beleid dient de ge meente Tholen te voeren ten aanzien van de sport. Het behoeft geen betoog dat een uitvoerige behandeling van de nota in deze rubriek onmogelijk is. Om die reden beperken wij ons tot de aanknopings /uitgangspunten voor een beleid,zoals die in het slot hoofdstuk van de nota zijn uitgesproken. Algemeen 1 Burgemeester en wethouders zijn van mening dat sportaktivitei- ten voor het grootste deel uitgevoerd moeten worden door vereni gingen. Aangezien de gemeente ook een sportbeleid wil voeren, hetgeen gekenmerkt wordt door voorzieningen te verwezenlijken in de akkommodatiesfeer en door ondersteunend en eventueel sti mulerend karakter, is een goed en regelmatig overleg nodig tussen verenigingen en gemeentelijke overheid om tot een juiste afstem ming te kunnen geraken. De vraag moet worden gesteld op welke wijze de ongeorganiseerde sport(en) hierbij betrokken wordt en de noodzakelijke aandacht krijgt. Deelname aan sport/aktiviteiten 2. Gebleken is dat de sportparticipatiegraad landelijk hoog is. B. en W. gaan er vanuit dat dit ook binnen onze gemeente het geval is. In vergelijking met vroeger doet men thans ook frequenter en gevarieerder aan sport. Het is verstandig om op dit veranderende sportpatroon in te spelen en wel zodanig dat men op latere leeftijd ook in sport geïnteresseerd blijft. De stimulering tot deelname aan sport moet zich meer gaan richten op behoud en wat minder op de werving (uitzondering de jeugd). 3. Het is gewenst om -gezien de grote belangstelling voor de re creatiesport - deze sportvorm extra te stimuleren zonder dat dit ten koste mag gaan van de wedstrijdsport. Daarbij is het goed om rekening te houden met de vraag naar een vrije, ongebonden en De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 16 mei 1988 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H A. van der Munnik en de wethouders P. van Schet sen en L.J. Koopman houden hun spreekuur van 11.00-12.00 uur. Het spreekuur van wethouder J. Versluijs komt te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 215. niet zelden individuele vorm van sportbeoefening. Het bevorderen van zulke aktiviteiten zowel binnen als buiten de sportverenigin gen sluit aan bij gedachten die hieromtrent bij grote groepen van de bevolking leven. 4. Landelijk is gebleken dat sommige bevolkingsgroepen naar verhouding nog steeds een relatief grote achterstand hebben in sportdeelname. Het gaat om de ouderen, huisvrouwen, mensen in sociaal-financieel gezien minder rooskleurige omstandigheden (geen werk, laag sociaal milieu, laag inkomen, laag opleidingsni- vo). Het college gaat er vooralsnog vanuit dat dit in onze gemeen te niet' anders is en zal met het particulier initiatief nagaan in hoe verre hieraan aandacht kan worden geschonken. 5. In het beleid zal men van elkaar verschillende doelgroepen ge varieerd moeten benaderen, leder heeft immers zijn eigen wensen. Gezien de ontwikkelingen in de laatste jarep vragen ouderen rela tief vaak om georganiseerde recreatiesport. Voor de ouderen en vooral de gepensioneerden die nog niet sporten en met sport wil len beginnen lijkt het georganiseerde verband en een goede leiding de aangewezen weg om zo'n recreatieve start te maken. Voor de jongeren zijn maatregelen die de georganiseerde sport en de wedstrijdsport bevorderen gewenst. Dit bevordert mede het blij ven sporten van deze categorieën. Toch dient men zich te realise ren dat onder hen en ook onder sporters de recreatiesport een be langrijke plaats inneemt. 6. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat jeugdigen in de gelegenheid moeten worden gesteld met meer sporten ken nis te maken zodat zij op een verantwoorde wijze kunnen kiezen. Het huidige schoolsportproject is hiervoor bedoeld. Na afsluiting hiervan dient er een evaluatie opgesteld te worden en aangegeven worden welk gevolg gewenst is. 7. Voorts vinden zij het niet een gemeentelijke verantwoordelijk heid om invoering van nieuwe sporten te stimuleren. Zij vinden dit een taak voor de verenigingen, terwijl bij de behandeling van even tuele aanvragen tevens betrokken zal worden de aanwezigheid van sporten in onze buurgemeenten. 8. Nagegaan moet worden of het mogelijk is met het huidige budget het schoolzwemmen te verbeteren. 9. De gehandicaptensport dient gestimuleerd te worden. 10. B. en w. rekenen het mede tot hun taak om met andere be trokkenen het sportbeleid in de gemeente op een zo goed mogelij ke wijze te realiseren. In deze zin kunnen zij stimulerend en on dersteunend aktief zijn. Sportakkommodaties 11Het college is van mening dat in de gemeente Tholen het aan bod van akkommodaties voor de georganiseerde/wedstrijdsport voldoende is. Gelet op de ontwikkelingen binnen de georganiseer de sport zal zij alert moeten zijn/rekening moeten houden met be hoeften die binnen die groep kunnen ontstaan. 12. Bestudeerd moet worden op welke wijze de gemeente opti maal haar mogelijkheden gebruikt ter bevordering van een verant woord watertoerisme. 13. Alhoewel de onderhoudstoestand van de sportakkommoda ties goed is, dient jaarlijks rekening te worden gehouden met een bedrag dat nodig is voor renovatie en dergelijke. 14. Aangezien aan de zwembaden, onder andere in het kader van de eisen die de wet Hygiëne en Veiligheid Zwemgelegenheden stelt, in de komende jaren nog forse investeringen besteed moe ten worden zijn B. en W. van mening dat een aanvullende studie verricht moet worden naar de toekomstige functie van openlucht zwembaden. 15. Ten aanzien van enkele verzoeken naar een nieuwe akkom- modatie (handbal, motorsport) dient op korte termijn een beslis sing te worden genomen. 16. Op grond van de huidige bezettingspercentages stellen burge meester en wethouders vast dat uitbreiding van de bestaande ak kommodaties niet noodzakelijk is. 17.Gebleken is dat er enkele akkommodaties zijn die een laag be zettingspercentage hebben. Nagegaan kan worden of hierin ver betering aangebracht kan worden. Financiën 18. De gemeentelijke overheid zal veelal een belangrijke voor- waardescheppende rol blijven vervullen bij het totstandkomen en de exploitatie van akkommodaties. 19. De gemeentelijke subsidie in aktiviteitskosten moet gezien worden als een ondersteuning in: - bevordering deelname door jeugd; - bijdrage in kosten van kadervorming; - bijdrage in bijzon dere kosten. 20. B. en w. hebben de indruk dat de door de diverse verenigingen gehanteerde contributies op een acceptabel nivo liggen. Hiermee bedoelen wij een contributie tot maximaal f 150,— per jaar waar bij de frequentie en de aard van de aktiviteitten een belangrijke rol spelen. De kommissies wordt gevraagd een advies over de sportnota "Niemand buiten spel" uit te brengen. In toenemende mate wordt er naar gestreefd de oudere (en de gehan dicapte) mens zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Men moet er dan natuurlijk wel zeker van zijn, dat thuis de nodige zorg en hulp kan worden geboden. Familieleden, kennissen, buren en dienstverle nende organisaties spelen hierbij een belangrijke rol. Toch zijn er vele uren per dag denkbaar waarbij de oudere (of gehandicapte) op zich zelf is aangewezen. Juist op die momenten kan er dringend behoefte zijn aan directe hulp. Bijvoorbeeld bij ziekte of ongeval. Deze noodsi tuaties kunnen worden opgevangen via een aansluiting op een alarm systeem. Hulpverlening is dan dag en nacht verzekerd. Dus een veilig idee! Om van het alarmsysteem gebruik te kunnen maken is een telefoon aansluiting noodzakelijk. Deze wordt aangesloten op een kastje dat een plaats krijgt onder het telefoontoestel. Verder is er een zendertje dat aan een kledingstuk bevestigd kan worden. Dit apparaatje moet men altijd bij zich hebben. Wanneer er behoefte aan hulp is moet op de zender alleen een knopje worden ingedrukt. De telefoonnummer kiezer in het kastje zoekt dan automatisch kontakt met de meldpost. Daar vandaan waarschuwt men een vrijwilliger. Hiervoor dient men twee of drie adressen op te geven, bijvoorbeeld van familieleden, bu ren of kennissen. Met name mensen waarin men vertrouwen heeft. De kontaktpersonen dienen over een sleutel van uw woning te be schikken. Als de kontaktpersonen niet thuis zijn wordt de politie inge schakeld. Elke Thoolse bejaarde (gehandicapte) komt in principe in aanmerking voor aansluiting op het alarmeringssysteem. Voldoet men aan een bepaald aantal voorwaarden komt men bovendien in aanmerking voor een tegemoetkoming in de jaarlijkse kosten. De ge meente Tholen past jaarlijks circa f 150,— bij, waardoor op jaarbasis een iegen bijdrage resteert van f 50, Nadere gegevens Voor nadere informatie over een eventuele aansluiting op het alarme ringssysteem verwijzen wij u naar de Stichting Welzijn voor Ouderen, Markt 1 4695 CE te Sint-Maartensdijk, tel. 01666-2955, tst. 157. Voor subsidie kunt u kontakt opnemen met de afdeling Sociale Zaken van de gemeente Tholen, Markt 5, 4695 CE te Sint-Maartensdijk, tel. 01666-2955, tst. 118. Op 14 mei a.s. nodigen alle mo lenaars u weer uit om in hun prachtige molens te komen kij ken. Natuurlijk kunt u bij de meeste van hen ook op andere zaterdagen terecht, maar op Na tionale Molendag zijn de kansen op een draaiende molen wel erg groot. In tegenstelling tot voorgaande jaren is de Nationale Molendag in 1988 niet gecombineerd met de Landelijke Fietsdag. Deze vindt namelijk plaats op zaterdag 28 mei a.s. en kent ook een Thoolse route die hoogstwaarschijnlijk ook langs een aantal draaiende molens zal leiden. In de rubriek Tholenderwijs van 26 mei a.s. leest u daarover meer. In 1987 hebben er maar liefst 607 mo lens gedraaid op Molendag. We hopen dat op 14 mei a.s. de weerstandigheden net zo ideaal zullen zijn als in 1987. Een mooi zonnetje en een prachtige wind. ledereen is er weer van harte welkom en wel speciaal daar "waar de wimpel wappert". Ook op Tholen zullen aanstaande za- In verband met de arbeidsduurverkorting voor het gemeentepersoneel is het gemeentehuis vrrijdagmiddag 13 mei 1988 gesloten en tevens telefonisch niet bereikbaar. Houdt u daar rekening mee! Het spreekt voor zich dat de openbare bibliotheken in de gemeente op donderdag 12 mei (Hemelvaartsdag) de gehele dag zijn gesloten. Daarenboven zijn de openbare bibliotheken in Tholen en Sint- Maartensdijk ook op vrijdag 13 mei de gehele dag gesloten. Houdt u daar rekening mee!! In 1987 startte het gemeentebestuur in samenwerking met diverse plaatselijke sportverenigingen de zogenaamde sportkennismakings- aktiviteiten. Hoofddoel was en is schoolgaande kinderen in de leeftijd van 8-14 jaar kennis te laten maken met diverse sporten, zodat zij op basis van een brede ervaring -nu of later- een keuze kunnen maken voor langdurige sportbeoefening in een tak van sport die het beste bij hen past. Aan het schoolsportprojekt wordt deelgenomen door alle openbare basisscholen, diverse bijzondere basisscholen, de Christelijke Mavo- school en de Thoolse scholengemeenschap. Voorts is medewerking toegezegd door 15 plaatselijke sportverenigingen. Het gemeente bestuur kent veel waarde toe aan het projekt. Immers gezien het feit dat het beoefenen van een sport een zinvolle en bovendien gezonde wijze van vrijetijdsbesteding is het van groot belang dat juist jonge mensen in de gelegenheid worden gesteld om kennis te maken met een zo groot mogelijk aantal takken van sport. Wat houdt het projekt in? Alle jongens en meisjes van 8-14 jaar krijgen via de deelnemende scholen een informatie-boekje uitgereikt. Daaruit blijkt dat ze steeds een periode van 5 weken lang, een uur in de week, bij een sportvere niging kunnen gaan sporten. Onder deskundige leiding kunnen de kin deren kennismaken met de sport die in die periode aan de beurt is. Elk kind is van harte welkom, ook al heeft het die sport nog nooit be oefend of is het al lid van een andere sportvereniging. Juist het mee doen aan verschillende sporten maakt dat men kan bepalen of men een bepaalde sport leuker of fijner vindt dan een andere. Periode IV Het totale projekt omvat 8 periodes. Deze week is periode IV, te we ten Voetbal, van start gegaan en wel bij de verenigingen Tholense Boys, W.H.S. en s.c. Stavenisse. Onder begeleiding worden in 4 we ken trainingen, wedstrijdjes en spelvormen gedaan. Per vereniging is een en ander als volgt georganiseerd: Tholense Boys: Kontaktpersoon: C.J. de Lang, Kotterstraat 29 te Tholen, tel. 01660-4227. Kennismakingsaktiviteiten op 9, 16, 24 en 30 mei op het sportcomplex "De Bent" aan de Zoekweg te Tholen van 18.45-20.00 uur. W.H.S.: Kontaktperoon: J. Burgers, Kerkeblokstraat 8 te Sint-Annaland, tel. 01665-2181. Kennismakingsaktiviteiten op 10, 17, 24 en 31 mei op het sportterrein aan de Bierensstraat te Sint-Annaland van 18.30-20.00 uur. s.c. Stavenisse Kontaktpersoon: H.L. van der Jagt, Dr. Bernardistraat 31 te Stavenis se, tel. 01663-2741Kennismakingsaktiviteiten op 1118 en 25 mei en 1 juni op het sportterrein aan de Pilootweg te Stavenisse van 18.30-19.30 uur. Leerlingen bijzondere scholen Er zijn een aantal bijzondere scholen die niet aan het kennisma- kingsprojekt meewerken. Leerlingen van die scholen die desondanks toch aan het projekt willen meedoen kunnen een aanmeldingsformu lier aanvragen bij het buro sportzaken van de gemeente Tholen, tel.: 01666-2955, tst. 221. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan: Er is een aanvraag om een vergunning ingediend door Mondo- home b.v., Kennedystraat 1-27 te Drunen voor het bouwen van 3 aaneen gebouwde erkerwoningen op het perceel ka dastraal bekend Oud-Vossemeer, sektie K, nummer 1 (gedeel telijk), plaatselijk gemerkt Willem van Beierenstraat 1-3-5. Dit plan is niet in overeenstemming met het ter plaatse gel dende bestemmingsplan. Burgemeester en wethouders van Tholen zijn voornemens met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van gedeputeerde staten van Zeeland, vergun ning te verlenen voor het onderhavig plan. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gelegen heid gesteld om van 13 mei 1988 tot en met 26 mei 1988 schriftelijk bezwaar in te dienen bij burgemeester en wethou ders van Tholen. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter gemeentesekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 11 mei 1988 De burgemeester van Tholen, H.A. van der Munnik. WEIKOIB WAAR DE WIMPEL WAPPSETI terdag de meeste draaibare mo lens weer volop in de belangstel ling staan. En eigenlijk niet alleen zaterdag. Er is de laatste jaren nogal wat gedaan aan het be houd van de molens op Tholen. Zo werd in 1985 molen "De Nij verheid" in Sint-Maartensdijk ge restaureerd. In 1986 volgde mo len "De Hoop" in Tholen en vo rig jaar de molen in Stavenisse. De Thoolse molens zijn een be zoek meer dan waard. Zaterdag hebt u een prachtige gelegenheid om deze wonderen van cultuur van buiten, maar ook van binnen te bekijken. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 24, tweede lid, onder c, vaan de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygië ne bekend, dat zij voornemens zijn gunstig te beschikken onder oplegging van de nodige voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen op de aanvraag om een vergun ning ingevolge de Hinderwet van: de heer A.A. Geluk, Annavosdijkseweg 2 te Sint-Annaland voor een nieuwe de gehele inrichting omvattende vergunning i.v.m. het uitbrei den/wijzigen van een gemengd agrarisch bedrijf gelegen aan de Bram Groenewegeweg 8 te Poortvliet. De ontwerp-beschikking, alsmede de aanvraag en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 13 mei 1988 gedurende een termijn van van veertien dagen ter inzage op de secretarie van de ge meente Tholen te Sint-Maartensdijk van 9.00-12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Vanaf 27 mei 1988 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan wor den ingesteld tegen het geven van de aangevraagde beschikking ligt bovengenoemde aanvrage en andere ter zake zijnde stukken elke werkdag ter inzage van 09.00 tot 12.00 op het secretarie van de ge meente Tholen te Sint-Maartensdijk. De aanvrager alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvrage en ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is ge weest kunnen gedurende de hierboven genoemde termijn van veer tien dagen gemotiveerde bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerpbeslissing. Degene, die een bezwaarschrift indient, kan ver zoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een be zwaarschrift dient te worden gericht aan het kollege van burgemees ter en wethouders van Tholen. De ingekomen bezwaarschriften wor den mede ter inzage gelegd. Sint-Maartensdijk, 11 mei 1988 Burgemeester en wethouders van Tholen Burgemeester Asselbergs van Zierikzee opende gisteren de ten toonstelling "Zeehonden in de Zeeuwse wateren", die op gesteld staat op de klipper Avon tuur. Het schip ligt tot en met 1 5 mei in de Nieuwe Haven in Zie rikzee, maar komt van 17 tot en met 19 mei naar de haven te Sint-Annaland ter hoogte van de weegbrug. De tentoonstelling die uitermate geschikt is voor scholen, is voor elke belangstellende gratis toegankelijk. De schoolleiders die het voorne men hebben naar de klipper Avontuur te komen wordt geadviseerd tevoren even telefonisch kontakt op te nemen met de provincie Zee land, tel. 01180-31394, zodat voor voldoende begeleiding kan wor den gezorgd. De tentoonstelling "Zeehonden in Zeeland" is gemaakt door het Zeeuws Museum Natuurhistiorie. Het betreft een gezamenlijk voor- lichtingsprojekt van de provincie Zeeland, directie Rijkswaterstaat Zeeland en de directie natuur-, milieu- en faunabeheer van het mini sterie van Landbouw en Visserij. De bedoeling van het projekt is ie dereen, weer vertrouwd te maken met zeehonden in de Zeeuwse wateren. De tentoonstelling is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Tijdens de openingsuren kan ook een bezoek worden gebracht aan de klipper Avontuur, een Zeeuwse tweemaster in eigendom van de Stichting Zeilvaart Goes. Deze tweemastklipper is in 1914 gebouwd. Oor spronkelijk werd het schip gebruikt voor het vervoer van bazalt,ste nen e.d. die nodig waren voor de aanleg en het onderhoud van dijken en dammen in Zeeland. Later voer het ook op Duitsland met steen koolvrachten. In de Tweede Wereldoorlog werd de klipper door de Duitsers tot zin ken gebracht in Zeeuwsch-Vlaanderen. Na de oorlog is het schip ge licht. Momenteel wordt de klipper gerestaureerd en in de oorspronke lijke staat teruggebracht door de genoemde Stichting Zeilvaart Goes. Overigens ziet het er naar uit dat de tentoonstelling nog dit najaar naar Tholen-stad komt en wordt opgesteld in de gasthuiskapel in de Kerkstraat. merkt Dhr. De Koning is op Botshoofd geboren en later bij een oom op 'De Zwaantjes' opgegroeid en zijn vrouw komt van 'het Knipdurp' (Vossemeerser kan het al niet). Het echtpaar leerde elkaar al op de schoolbanken van de Sint- Anthoniusschool kennen. "Wel stiekem hoor," wordt er aan toege voegd. "Vroeger was dat allemaal zo anders. Ik moest 's middags om half vijf thuis zijn," merkt mevr. De Koning op. "Tegen woordig gaan ze 's nachts pas uit." Maar haar stem klinkt niet oorde lend, want ze is nog actief genoeg om alles mee te beleven, dus ook 'de jeugd van tegenwoordig'. Die komen trouwens allemaal graag genoeg bij hen. Het is een familie met een bijzonder hechte band. Het 60-jarig huwelijksfeest werd met kinderen, klein- en achter kleinkinderen gehouden in De Wingerd. "Maar toen we 50 jaar getrouwd waren zijn alle neven en nichten ook geweest," vertellen ze. Het echtpaar heeft ook de nade len van vroeger gekend, maar er wordt meteen bijgezegd dat ze het altijd goed naar hun zin hadden. Na de school ging De Koning bij 'de boer' werken. Vol genoegen kijkt hij nog steeds terug op de 14 1/2 jaar dat hij bij Geuze op 'de Wouter' werkzaam was. Daar woonde het gezin toen ook, zoals trouwens ook aan de Duivekeetse- weg, op Molenvliet en tijdens de evacuatie (doordat de bezetters de polders geïnundeerd hadden) zelfs zestien maanden in Bergen op Zoom. In die tijd werkte De Ko ning in een tuinderij. Na de terugkomst op het eiland ging hij weer naar de boer, maar later kwam hij op de rubberfa briek te Ridderkerk terecht. Daar raakte hij door een ongeval aan zijn rechterhand gewond waar door hij invalide werd. Ondanks zijn handicap kan De Koning alle huishoudelijke karweitjes aan. "Zemen kan hij als de beste," is het oordeel van zijn kwieke echt genote. Twee ochtenden per week hebben :e bejaardenhulp. "Maar koken en dergelijke kan ik allemaal zelf." Wat mevrouw De Koning ook goed kan, is spreien haken en sok ken breien. "Dat moest ik van m'n zoon Piet erbij vertellen in de krant," zegt ze lachend. Na haar schooltijd had ze (zoals vroeger meestal gebeurde) de an dere dag al een baantje, op molen De Jager. Later ging ze bij bakker Jansen werken en diende ze ook nog in Bergen op Zoom. Haar hu welijk met Nilles de Koning werd in de r.k. kerk te Oud-Vossemeer gesloten door pastoor Mulders. Er kwamen vier kinderen (en nog eentje dat heel jong overleed) die allemaal elders wonen: Bergen op Zoom, Halsteren en Zierikzee. De zes kleinkinderen en vijf achter kleinkinderen worden niet verge ten. Maar ook de zuster die meer dan 50 jaar in het klooster zit wordt genoemd. Ook die was op het feest aanwezig. Het echtpaar is blij dat ze samen toch kunnen feesten, want De Ko ning was onlangs erg ziek "en de dokter was nog niet zo blij met al die drukte." Maar de bruidegom is weer zo fit, dat hij vorige week al twee keer naar de Oesterdam fietste. Wat hij wel jammer vindt, is dat de volkstuintjes aan de Prins Bernhardstraat weg moesten want dat was z'n lust en z'n leven. Ruim veertien jaar woont het echtpaar nu in de bejaardenwo ning. Daarvóór 23 jaar lang in de Polderstraat. "En toen wilden we eigenlijk weer naar Oud- Vossemeer terug, want echte Tho lenaars worden we nooit. Maar het beoogde huisje ging naar ie mand anders, dus toen kregen we deze woning. En nu blijven we maar hier," besluit mevrouw De Koning. Programma SLOTH tel. 01660-4004. Ether 106.5 Mhz/FM, kabel 89.9 Mhz. donderdag: 18,00-19.30 uur Rondom zestig 19.30-20.30 uur American hour vrijdag: 17.00-18.00 uur Vliegende schijven 18.00-19.30 uur Weekend voor de deur 19.30-20.30 uur Er is hoop Zaterdag: 11.00-12.00 uur Music Machine 12.00-12.30 uur Ditjes en Datjes 12.30-14.00 uur Sloth accent 14.00-16.00 uur De verzoekhoek 16.00-18.00 uur De hak op de tak show 17.30 Sportprogramma Tribune Zondag: 11.30-14.30 uur De Zevensprong 14.30-15.30 uur Radiogem. Bloemendaal 15.30-16.30 uur Viva la Musica 16.30-18.30 uur Jazz in de polder 18.30-19.30 uurMuziek uit vervlogen tijden 19.30-20.30 uur Dienst Thoolse kerken Beroepen- en scholingsmarkt. Vrouw en Werk Zeeland organi seert samen met het GAB Goes een beroepen- en scholingsmarkt voor vrouwen. Dat gebeurt op 26 mei in de scholengemeenschap Groot Stelle in Goes, aanvang 14.00 uur. De bedoeling is om vrouwen te informeren over de mogelijkheden van beroepen en de daarvoor benodigde kwalifika- ties. V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 5