Eerste permanente monument stijlvol onthuld op 4de mei Avontuur had eerder zeehond aan boord Weerzien in Poortvliet na 44 jaar BOUMAN POTTER Zaterdag molendag Budelpack verpakt melkpoeder Zaterdag eerste Ringjaarmarkt Oud-Vossemeer Gedenkteken in het Bosje van Tholen vult jarenlang gemis op Zeehonden in Sint-Annaland Met de bus naar Flakkee s S 5~ Woensdag 11 mei 1988 44e Jaargang no. 26 "Als familielid van één der gevallenen in de Tweede Wereldoorlog heb ik het ontbreken van een gedenkte ken als een gemis gevoeld. Dat is met deze plechtig heid vanavond op gedenkwaardige wijze ingevuld." Het leeft Symbolisch Herinneringen van schipper K.G. Neef(75) Uit 1914 Zeilen Motor DEZE WEEK Engelse navigator Tom Glenn bij boerderij van Mees Burgers Het is 3 mei 1988. De Engelsman Tom Glenn, 65 jaar oud, staat op de zolder van de hofstede De Zoete Rave van Mees Burgers aan de Schoondorpseweg bij Poort vliet. Vierenveertig jaar geleden stond hij daar ook. Wekfles erwten Insignes in de kachel Gevangen OPTIEK contactlensaanpassing brillen oogmeting GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 20,50 per halfjaar. Per jaar f 38,-, per post f 47,55 per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,37 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Voor het tweede achtereenvolgen de jaar krijgt Budelpack in Poort vliet een mammoetorder voor de export van melkpoeder. Het gaat om meer dan vijf miljoen kilo, bestemd voor Noord-Afrika en het Midden-Oosten. Het verpak kingsbedrijf heeft door deze order voor negen maanden werk voor twee ploegen en vier verpak- kingslijnen. De totale verpak kingscapaciteit van Budelpack komt hiermee dit jaar boven de 40 miljoen kilo te liggen. Daardoor is ook de pas gereedge komen uitbreiding van het bedrijf volledig volbezet en zal het aantal medewerkers de komende maan den gemiddeld 110 tot 115 bedra gen. Budelpack verwacht nog enkele orders, waardoor op korte termijn uitbreiding van het bedrijfsge bouw op de pas verworven 6000 m2 industrieterrein noodzakelijk kan zijn. Geen braderie meer, maar een Ringjaarmarkt. Dat is zaterdag de nieuwe formule van de mid denstandsvereniging Oud- Vossemeer, die traditioneel de spits afbijt met de braderiereeks op Tholen en St. Philipsland. Er worden 70 deelnemers, onder wie 35 plaatselijke ondernemers en verenigingen, verwacht met bijna 100 kramen verwacht. Een deel van de organisatie heeft het bestuur in handen gegeven van een bureau uit Breda, dat contac ten heeft met marktkooplieden. Toch heeft de middenstandsvere niging nog een zekere zeggen schap om te voorkomen dat er teveel stands per branche zijn. De opzet is een veel uitgebreidere, af wisselender braderiegebeuren. Daarin passen ook attracties als een luchtkussen e.d. Gezien de ho gere kosten is het staangeld ver dubbeld. De kramen staan niet alleen meer in de Raadhuistraat, maar ook in de Voorstraat en aan de Ring, zo dat de gehele stratenloop rond de N.H. Kerk in het hart van Oud- Vossemeer voor deze nieuwe jaar markt wordt benut. Van twee uur 's middags tot negen uur 's avonds kan men zaterdag op de eerste Ringjaarmarkt terecht. Zie voor meer informatie de speciale advertentiepagina. Thoolse Huis. Voor 95.000 gulden wordt het Thoolse Huis in Mid delburg verbouwd. Dit pand dien de vroeger als verblijfplaats voor de Thoolse afgevaardigden naar de Zeeuwse Staten. Nu krijgt het een functie als leeskamer en ver gaderruimte voor de staten. Ook is de griffiebibliotheek er in on dergebracht. Bij degenen die bloemen legden bij het pas onthulde gedenkteken voor de gevallenen waren o.a. de dames Aalbrechtse en Meerman van Tholen Stad Actief. Leden van de Nationale Reserve vormden de erewacht en aan de dodenherdenking werd ook medewerking verleend door muziekvereniging Concordia. Mevr. M. de Heer uit Eindhoven, zuster van de op 29-jarige leeftijd in december 1941 in het toenmali ge Nederlands Indië gesneuvelde Pieter de Heer uit Tholen, was woensdag 4 mei één van de kransleggers bij het door burge meester H.A. van der Munnik en comité-voorzitter J. Renes onthul de monument in het Thoolse Bosje. 'Gedenk allen die voor onze vrij heid vielen' is de tekst op de steen, die de vorm van het eiland Tholen heeft. Zo'n vierhonderd mensen stonden er woensdagavond omheen tij dens de stijlvolle herdenking, waaraan werd meegewerkt door de koninklijke harmonie Concor dia en het Gereformeerd gemengd zangkoor Canticum. "Het verliep precies zoals ik me had voorgesteld", vertelt mevr. M. Dijkslag-Jansen, die met het idee kwam om het permanente monu ment in het wandelpark bij de Vossemeersepoort te plaatsen. "Het sprak me bijzonder aan. De hele gebeurtenis was indrukwek kend. De belangstelling toonde aan, dat de 4de mei herdenking ook leeft bij de mensen." Als voorzitter van Canticum woonde ze met vertegenwoordi gers van de Nationale Reserve, Concordia en het comité dat de jaarlijkse dodenherdenking orga niseerde een vergadering bij waar over een permanent monument werd gesproken. Iedereen dacht aan de Markt waar de herdenking al enkele jaren plaatsvond, behal ve mevr. Dijkslag. "Ik vond dat geen passende omgeving, want de muziektent, pomp en travaille staan daar al. Een parkachtige omgeving als het Bosje leek me een aardige plaats. Rustig gelegen, maar op een zodanige plaats bij de ingang van Tholen, dat het de aandacht trekt. De 4de mei moet immers niet vergeten worden. Zo'n monument moet tot naden ken stemmen." Het voorstel van mevr. Dijkslag kwam voor de anderen wat onver wachts, zodat besloten werd er nog eens rustig over te denken, maar in de volgende vergadering kwam er een eensluidend stand punt. Het Bosje bij de Vossemeer- sepoort/Hofstraat/Schuttershof, vlakbij het politiebureau, vond ie dereen de meest geschikte plaats. Vanaf de Ten Ankerweg/Grind- weg heeft men er over de Vest een goed zicht op. "Het monument is ook erg sym bolisch", zegt mevr. Dijkslag. "Het staat wel in Tholen, maar 't is iets voor het gehele eiland. De eerste jaren was er voor de her denking op de Markt nog niet zo veel belangstelling, maar het is steeds gegroeid. Bij het perma nente gedenkteken kunnen de bloemen die 4 mei gelegd worden ook blijven liggen. Bij de herden king op de Markt moesten die al tijd naar Bergen op Zoom. Nu lopen er in het bosje mensen langs en stemt het tot nadenken en dat is belangrijk." Zes leden van het korps Nationale Reserve vormden woensdagavond de erewacht bij het monument. Op het grasveld stonden Concor dia en Canticum opgesteld en op de paden stonden honderden mensen. Ook langs de Vest op de Ten Ankerweg en in de Vosse meersepoort kon men getuige zijn van de herdenking. VERVOLG PAG. 11 De motorklipper Avontuur ligt van dinsdag 17 t/m donderdag 19 mei in de haven van Sint- Annaland (bij de weegbrug), met in het ruim de tentoonstelling 'Zeehonden in de Zeeuwse wate ren'. Die is elke dag tussen tien en vijf uur gratis te bekijken. De provincie, rijkswaterstaat en de directie natuur, milieu en fau nabeheer ijveren op dit moment voor herstel van de zeehon denstand in de Zeeuwse wateren. Zo'n veertig jaar geleden kwamen er nog tientallen voor, maar door vervuiling van het water, overbeja- ging en uitvoering van de Delta werken nam het aantal af en werd enkele jaren geleden zelfs aange nomen dat er geen enkel exem plaar meer leefde. Vorig jaar werden er echter zo'n twintig ge signaleerd. In de dertiger jaren kwamen ze ondermeer voor in de Pluimpot en op de Speelmanspla ten. Tot 1949 bestonden er vangst premies voor zeehonden, omdat de dieren werden gezien als con currenten voor de visserij. In 1961 werd de jacht op zeehonden verboden. Dit najaar zal een proef worden genomen met het uitzetten van zeehonden. Daaruit zal moeten blijken of uitzetten op grotere schaal in de toekomst mogelijk is. Behalve via de tentoonstelling wordt ook met lezingen, een dia serie en lesmateriaal voor scholen de zeehond onder de aandacht ge bracht. De stichting Natuur- en Recreatieinformatie heeft boven dien een boekje (32 pagina's) uit gebracht, getiteld 'Zeehonden in de Zeeuwse wateren'. De tentoonstelling 'Zeehonden in de Zeeuwse wateren', die van 17 tot en met 19 mei te zien is op de klipper Avontuur in de St. Anna- landse haven, is op dit schip niet op vreemd terrein. "Ik heb wel eens een echte zee hond aan boord gehad", vertelt de 75-jarige schipper K.G. Neef uit St. Annaland, tot 1972 eige naar van de Avontuur. "Dat was hardstikke leuk. Het was een ver dwaald kleintje, dat we gevangen hadden en in een wasted van vis voorzagen. Na een paar dagen hebben we het zeehondje weer los gelaten: het dier zwom rap weg." Zeehonden waren vroeger geen uitzondering in de Zeeuwse wate ren. "Op de platen in de Ooster- schelde lagen er wel 25 op een rij, lekker in het zonnetje", herinnert schipper Neef zich nog goed. Hij haalt de geschiedenis van de Avontuur ook vlot op. In 1914 werd de Zeeuwse tweemast klip per in opdracht van P. v.d. Vlies, die later veerman werd van Oud- naar Nieuw-Vossemeer, gebouwd bij gebr. Geleins in Moerdijk. De totale kosten bedroegen 14.750 gulden, met zeilen en een roei boot. "Voor die prijs heb je nu nog geen roeiboot", zegt Neef. Zijn vader, A. Neef, kocht de Avontuur in 1927 van P. v.d. Vlies. WONINGINRICHTING i .1 1' 1 liJJ Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. Oorspronkelijk werd de boot ge bruikt vOor het vervoer van ba- zalt, stenen en andere materialen voor de aanleg en het onderhoud van dijken en dammen in Zeeland en langs de kust. Vandaar hun naam 'steenbonk'. Voor dit ver voer was het schip zeer zwaar ge bouwd: 285 ton met een inhoud van 425 m3. De Avontuur is 36 meter lang en 6.40 m breed. Vanaf 1929 werden met de klipper veel reizen naar Duitsland ge maakt voor het vervoer van kolen en bruinkoolbriketten. Per sleep boot werd het schip de Rijn op gesleept en voor de stroom en op de zeilen kwam het terug. Bij het uitbreken van de Tweede Wereld oorlog in 1940 lag de Avontuur in Duitsland. De jonge Neef was in militaire dienst, terwijl zijn vrouw met haar schoonouders twee sche pen varende hield. De klipper bleef tijdens de oorlog in heel Ne derland varen, o.a. naar Delfzijl en Rotterdam. In 1944 werd er vlas geladen in Zeeuws- Vlaanderen, toen de boot door de Duitsers tot zinken werd gebracht. De familie Neef kreeg onderdak bij een boer in Axel. Elf maanden lag de Avontuur onder water. In 1945 is de klipper gelicht en dat betekende het einde van de zeil- tijd. De tweemaster had vier zei len: grootzeil, achterbezaan, fok en kluiver. Bij de gebr. Kooijman in Zwijn- drecht werd het schip weer opge bouwd en van een zijschroefinstallatie voorzien. In 1960 werd een 105 pk driecilinder Deutz motor in het achterschip aangebracht en dat was een stuk gemakkelijker dan de zeiltijd. VERVOLG PAG. 7 Diamanten bruidspaar De Koning in Tholen VZOS en Maranatha St.- Philipsland en Smalstads Mannenkoor op Zeeuws Zan gersmanifest 12 Mei dag van de verpleging Mevrouw A. Vos Thoolse moeder Huis en Heem wil travailles terug in Scherpenisse en St.- Maartensdijk Optreden BZN in Oud- Vossemeer verloopt vlek keloos Thoolse B-junior naar PSV Vosmeer dames eerste hoofd klasser in de regio Donderdag voorronden Een- drachtcup De Casembrootschool Zeeuws schoolvoetbal- kampioen UIT EEN SLECHTE WOR TEL KAN GEEN RECHTE STAM GROEIEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Zaterdag is het molendag. Ook de molens op Tholen en St. Philips land zijn dan volop in actie. Be langstellenden kunnen de monumenten ook van binnen be kijken. Zie ook Tholenderwijs. Tijdens de nationale molendag is korenmolen de Hoop bij de haven van St. Philipsland van tien tot vier uur geopend. De molenaar vertelt wat er zoal komt kijken bij de instandhouding van dit prach tige monument, dat binnenkort gerestaureerd gaat worden. Vanaf maandag is er een ten toonstelling over molens te be zichtigen in de bibliotheek te St. Annaland. De foto's en kaarten zijn bijeengebracht door dhr. C. van Winkelen. Havenzangers. Op 20 mei vindt in het gemeenschapshuis in Le pelstraat een vier- uur durend op treden plaats van De Havenzangers. Dit ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de braderie. De braderie zelf is op 23 mei. Na de openstelling van de Philips- dam wordt het mogelijk, om met de bus vanuit Tholen of Sint- Philipsland naar Oude Tonge te gaan. De BBA begint een twee- uurs-dienst vanuit Tholen via Oud-Vossemeer, Nieuw-Vossemeer en Sint-Philipsland. In Oude Ton ge is er aansluiting op de ZWN- bus naar Middelharnis. Nu als vrij burger, toen als militair in een benarde toestand: op 25 mei 1944 had hij er zijn toevlucht ge zocht nadat het vliegtuig, een Boeing-17 waarin hij zich met 8 andere bemanningsleden bevond, in de nacht van 24 op 25 mei door een Duitse jager de Oosterschelde in was geschoten. Zeven van de negen bemanningsleden wisten zich met hun parachute in veilig heid te brengen. Twee militairen van de Royal Air Force vonden tijdens de 'crash' de dood. Eén van de overlevenden is de naviga tor Tom Glenn, die bij Burgers vertelt hoe hij de eerste nacht op Thoolse bodem in een hooiberg doorbracht en 's morgens zijn ka meraad en radio-operator Robert Lloyd Davies op zolder bij Bur gers aantrof, bezig zijn kleren te drogen: "Het was r.et als in Ro binson Crusoë", vertelt Glenn nu lachend over die bijzondere her eniging toen. Davies en Glenn zouden die avond pogingen ondernemen om met een zelfgemaakt vlot het 'polderdiek- je' van de Klaas van Steenlandpol- der te bereiken. Op een vlot, want het eiland stond immers blank na dat de Duitsers vanaf februari de sluizen hadden opengezet om de geallieerden in hun opmars te hin deren. Glenn: "Er stond ongeveer 30 centimeter water in huis. Er was niemand. Alle meubels ston den boven. Wat we in huis von den, was een wekfles met erwten. Daar hebben we een beetje van ge geten. Ik herinner me dat het prachtig zonnig weer was, maar dat we ook een flinke bui hebben gehad. In een teiltje hebben we uit de regenpijp water opgevangen, zodat we wat konden drinken. Er was geen electriciteit en we hadden moeite om een soort petroleum lamp brandend te houden. We hebben geprobeerd een vlot te ma ken maar dat zonk steeds". Tegen de avond van de 26ste mei liepen Glenn en Davies door het zoute water naar de Polderdijk. Halverwege het huis van de fami lie Burgers en de dijk werden ze evenwel gezien door de sluiswach ter (wijlen) Dies van 't Hof en de 13-jarige Karei Poot die bij Van 't Hof op bezoek was. Van 't Hof was in die tijd samen met de pol derwerker Kees van Ast belast met het op peil houden van de hoge waterstand in de polders. De sluis-, wachter woonde in het huis naast het electrisch gemaal aan de Schelphoekseweg. konden wegkomen zei ze: nee, te veel Duitsers! Of we dan niet over de Eendracht konden zwemmen: nee, nee, zei ze, "teveel stroom"! Bij de familie Poot droogden Glenn en Lloyd hun kleren, geno ten er een maal en brachten er de nacht door. De sluiswachter en de jonge Poot namen een bootje - een 'paling bakje', dat nu nog steeds dienst doet en in de watergang bij het ge maal De Loohoek ligt - en roeiden de beide RAF-militairen naar de Polderdijk, zodat ze naar boerde rij De Schelphoek van de familie Hage konden lopen. Het huis, dat droog stond, werd tijdelijk be woond door de familie Poot. Deze had toestemming van de bezetters gekregen om op Tholen te blijven omdat Johannes Poot sr. schapen hield. Omdat hun eigen woning aan de Platteweg blank stond, had de familie zijn intrek genomen in De Schelphoek. Het gezin bestond uit vader, moeder en de broers Jo hannes en Karei. "Ik herinner me nog", zegt Glenn tegen de gebroe ders Poot bij het weerzien 44 jaar na dato, "dat jullie moeder de in signes van ons uniform afhaalde en in de keukenkachel opstookte zodat de Duitsers niet zouden kunnen zien tot welk onderdeel we behoorden. Toen we haar vroegen of we niet over de brug bij Tholen De ontvangst bij Poot was echter van korte duur; de volgende dag werden beide Engelse vliegers door patrouillerende Duitsers - die twee maal per dag kwamen con troleren of het waterpeil niet was gezakt - opgepakt. Glenn: "Lloyd zat op de w.c. Die was buiten. Ik hoor hem nog tegen die Duitsers zeggen: sodemieter op jullie! (You bugger off!)". Een dag eerder waren al twee an dere bemanningsleden van de B-17 door de Duitsers bij Poot wegge haald. De zeven overlevenden wer den als krijgsgevangenen via Tho len, Bergen op Zoom, Antwerpen en Venlo naar Duitsland ge transporteerd. Op 25 april 1945 werd Glenn, die met zijn makkers in het krijgsgevangenkamp Bu- chenwald zat, door de Russen be vrijd. Op 24 mei 1945 - precies één jaar nadat hij met zijn parachute in de Schelphoek was neergeko men - landde Tom Glenn op En gelse bodem. VERVOLG PAG. 11 Tom Glenn(rechts) na 44 jaar terug in Schoondorp bij Poortvliet, hier met zijn vrouw op bezoek bij Mees Burgersftweede van links). Karei Poot(midden) haalde Glenn, die per parachute zijn neergeschoten vliegtuig had verlaten, destijds uit de polder. Links KareVs broer Johannes Poot. I 1 V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 1