Pleitbezorger Elenbaas ridder Burgemeester riddert Benou 'met het grootste genoegen' Hartverwarmend. De Schelde Zilver voor postbode Stavenisse VERMAL Fa. Verjaal organiseert op Ruim veertig jaar actief in groenvoederdrogerijwereld Visie op toekomst van grote betekenis voor ontwikkeling Tholen demonstratie van Philips MSX en PC computers Brief NFO zoet water Donderdag 5 mei 1988 DE EENDRACHTBODE De bijna 66-jarige ing. L.A.M. Elenbaas uit Scherpe- nisse is vrijdag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Zijn vrouw, dochters en kleindoch ters waren aanwezig bij de uitreiking, door burge meester H.A. van der Munnik, van de onderscheiding. Dat gebeurde in de woning van de fa milie Elenbaas aan de Burg. Bouwensestraat. Nauwgezet Pleitbezorger Beter Wonen Verdraagzaamheid Gemeentesecretaris T.C. Benou (60) van Tholen is bij Koninklijk Besluit van 8 april 1988 nummer 8 be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. In aanwezigheid van gezin, raadsleden en een grpot aan tal ambtenaren speldde burgemeester H.A. van der Munnik hem vrijdag in het gemeentehuis de bijbeho rende versierselen op. Veertig jaar 'Onzichtbaar' Met z'n allen woensdag 11 mei van 14.00 tot 21.00 uur in Haestinge, Sportlaan 2, een grote met bijbehorende randapparatuur. Je moet het gezien hebben, bij... Bescheiden W. Heijboer alom bekend en gewaardeerd in zijn woonplaats Een diep geroerde W. Heijboer kreeg door burge meester H.A. van der Munnik in zijn woning aan de Voorstraat in Stavenisse de eremedaille in zilver van de Orde van Oranje-Nassau opgespeld. Ook directeur W.B. Meijer van het postkantoor Bergen op Zoom was aanwezig om de 61-jarige postbesteller te huldigen. Diaken en scriba Bescheiden Nogal veel advertentie lm. Postbesteller en kerkbestuurder W. Heijboer uit Stavenisse in hun woning aan de Voorstraat. "Bijna 66, dat is nog jong voor wie 't wil zien," zei de burgemees ter. Hij schetste de niet geringe ac tiviteiten van dhr. Elenbaas, die werd geboren in Krabbendijke waar zijn vader burgemeester was. Na in 1943 geslaagd te zijn aan de Hogere Landbouwschool in Gro ningen, verbleef Elenbaas als on derduiker in de Noord-Oost Polder. "Uw loopbaan na de Tweede Wereldoorlog kenmerkt zich door enerzijds bezoldigde functies en anderzijds door tal van veelal niet of beperkt gelde lijk gehonoreerde activiteiten," al dus Van der Munnik. Dhr. Elenbaas was van 1947 tot 1970 directeur van de Coöperatie ve Groenvoederdrogerij Tholen. Uit hoofde van die functie was hij sinds 1948 bestuurslid en vanaf 1963 voorzitter van de Vereniging van Coöperatieve Grasdrogerijen in Nederland (VCG). Daarnaast bestond een vereniging van han- delsdrogers (VGH), waarvan Elenbaas in 1970 ambtelijk secre taris werd. In hetzelfde jaar werd hij directeur van de VCG. Beide verenigingen fuseerden per 1 ja nuari 1981, waarvoor dhr. Elen baas zich tien jaar lang inzette. Van de nieuwe Vereniging van Ne derlandse 'Groenvoederdrogerijen (VNG) werd Elenbaas ambtelijk secretaris. "U vervult die functie nauwgezet en u geniet een onbegrensd ver trouwen bij de aangesloten droge rijen," zei de burgemeester. Uit hoofde van zijn functie onder houdt dhr. Elenbaas nauwe con tacten met de ministeries van landbouw en visserij en economi sche zaken én met de Europese Gemeenschap in Brussel. In 1964 was hij een van de stuwende krachten bij de oprichting van de C1SE (Commission Intersyndica- le de Deshydrateurs Européens). Bij toerbeurt trad hij als voorzit ter van die organisatie op, terwijl hij als lid Van de economische commissie van deze "ereniging deelneemt aan de besprekingen met de autoriteiten in Brussel. "U bent een goed pleitbezorger en losweker van de belangen," al dus Van der Munnik. Hij il lustreerde dat met enkele voorbeelden. In 1982 wist Elen baas een subsidie van ruim 2.5 miljoen gulden los te peuteren voor de ombouw van bestaande gasinstallaties op kolen, wat de redding van de Nederlandse droogindustrie betekende. Ook had hij een groot aandeel in het verkrijgen van een subsidie van 450.000 gulden voor een onder zoek naar de mogelijkheden van energiebesparing bij de drogerij en. Door het plotseling overlijden van voorzitter Roelofs van de VNG heeft dhr. Elenbaas het neerleggen van zijn functie uitgesteld. Ook in de bankwereld is dhr. Elenbaas bestuurlijk werkzaam. Van 1953 tot 1976 als voorzitter van de Rabobank Scherpenisse en na de fusie met Stavenisse en St.- Maartensdijk in dat jaar als voor zitter van de raad van Toezicht. Die functie bekleedt hij nog. Dhr. Elenbaas is daarnaast voorzitter van de Deltakring van Raboban- ken en sinds 1965 lid van de Raad van Toezicht van Rabobank Ne derland. Verder wps Elenbaas actief in de politiek en het verenigingsleven. Van 1970 tot vorig jaar als lid van de Provinciale Staten van Zeeland (sinds 1982 fractievoorzitter) voor de VVD en van 1966 tot 1971 als lid van de gemeenteraad van Scherpenisse. Daarnaast was hij van 1951 tot 1971 bestuurslid en voorzitter van het Groene Kruis in zijn woonplaats, bestuurslid (en veelal voorzitter) van het Rode Kruis, de Oranjevereniging, de stichting Holland Huis en de mu ziekvereniging. Tenslotte sinds 1971 vice-voorzitter en daarna voorzitter van de woningstichting Beter Wonen. "Reden voldoende voor Hare Ma jesteit de Koningin om u bij besluit van 25 april 1988 nummer 65 te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau," aldus de burgemeester. "Tsjonge jonge jonge," reageerde een verblufte Elenbaas, die pas in de loop van de morgen argwaan kreeg, nadat z'n vrouw had gezegd dat de bur gemeester zou langskomen in ver band met de nieuwbouw van het kantoor van de woningstichting. Namens de Rabobank Sint- Maartensdijk waren voorzitter J.L. Noom en directeur A. Uijl aanwezig. Noom feliciteerde Elen baas met zijn onderscheiding en herinnerde eraan, hoe het vorig jaar precies 37 jaar geleden was dat hij als bestuurder bij de plaat selijke Rabobank werd benoemd. Vice-voorzitter mevr. M. Boogaard-Bolier sprak van een 'verrassende onderscheiding'. "Iedereen gunt u deze zo heel, heel graag," zei ze. Voor mevrouw Elenbaas noemde ze het eveneens een hele belevenis: "U verkeert uw verdere leven naast een rid der." Elenbaas zelf was erg blij met de onderscheiding. "Wanneer u mij een beetje kent, zult u begrijpen dat ik het bijzonder op prijs stel." Hij vond het erg jammer dat zijn beste vriend Udo Roelofs van de VNG dit niet meer mocht meema ken. "Het vele werk heb ik met Gemeentesecretaris TC. Benou met zijn echtgenote in de trouwzaal te St. Maartensdijk. Uit de woorden van de burge meester bleek, dat heel omzichtig was geprobeerd een nietsvermoe dende Benou naar het gemeente huis te krijgen. Maar uit het dankwoord van de secretaris bleek, dat het niet was gelukt. "Als je veertig jaar meeloopt, dan weet je wat er op deze dag kan ge beuren. Anders hoor je niet in de ze functie thuis." Dhr. Benou was in september veertig jaar in overheidsdienst, wat uitgebreid werd herdacht. Hij begon in 1947 als ambtenaar ter secretarie in Krabbendijke, na eerst twee jaar bij de Twentsche Bank in Goes te hebben gewerkt. In 1953 kwam hij als eerste amb tenaar/ontvanger naar de gemeen te Sint-Maartensdijk, waar hij in 1956 secretaris werd. "Gezien uw functioneren en rijke kennis en er varing had de raad in 1971 geen enkele moeite met uw benoeming tot secretaris van de nieuwe ge meente Tholen," zei Van der Mun nik. Benou was in beide gemeenten ook nog bezoldigd en onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand en boekhouder van het woningbedrijf. Van 1956 tot 1971 verder administrateur van de lagere technische school in de smalstad. Benou vertegenwoordigt de ge meente vanaf de oprichting in 1965 bij de Bestuursschool Zee land en maakt vanaf 1985 deel uit van de commissie herstructure ring Bestuursschool; van 1959 tot 1972 was hij secretaris/penning meester van de stichting school- tandverzorging Tholen/St.-Philipsland; van 1971 tot 1982 vertegenwoordiger van de gemeente bij Centrum Automati sering Zuid-west-Nederland; van af januari 1986 tot voor kort vertegenwoordiger in de stichting Kankerpreventie Zeeland; de Vere niging van Zeeuwse Gemeenten vertegenwoordigt hij sinds 1985 in het Regionaal Overleg Platform en sinds 1982 in de bestuurlijke overleggroep herziening sanering wegenbeheer; van 1976 tot 1983 was hij bestuurslid voor Zeeland in de Vereniging van gemeentese cretarissen en tevens secretaris van de redactiecommissie van het ver enigingsblad. Daarnaast was Be nou actief in de tennisvereniging Jacoba van Beieren. Van 1960 tot 1964 als bestuurslid, vervolgens tot 1971 als secretaris/penning meester en van 1971 tot 1985 als voorzitter. Sinds 1971 is hij voor zitter van de Stichting Gemeen schap Sint-Maartensdijk; vanaf 1981 secretaris van de Lionsclub Tholen en vanaf 1964 organist bij de hervormde gemeente Re- hoboth. "De benoeming van dhr. Benou tot gemeentesecretaris van Tbplen is een gelukkige keuze gebleken. De opvolgende benoemde en ge kozen bestuurders hebben veel profijt gehad van en profiteren nog van zijn kennis en kunde op het gebied van de gemeente administratie," liet de burgemees ter weten. Hij noemde Benou's in zicht in de gemeentelijke verhoudingen en diens visie op de toekomst van Tholen van grote betekenis voor de ontwikkeling van de gemeente. Vaak op de ach tergrond en 'onzichtbaar' droeg Benou, aldus Van der Munnik, bij aan het bereikte voorzieningen niveau. Ook in de totstandkoming van het gemeentehuis, én bij de uitbrei ding, had de secretaris een belang rijke stem. Daarbij stonden goede werkomstandigheden voorop. "Dhr. Benou heeft z'n licht niet onder de korenmaat gesteld," zei de burgemeester. Hij doelde daar bij op het functioneren binnen di verse verenigingen. "Met het grootste genoegen speld ik u deze onderscheiding op," besloot Van der Munnik. "Er is me zoveel lof toegezwaaid, dat je zou denken dat ik alles kan," zei de kersverse ridder in zijn dankwoord. Hij was blij dat zoveel medewerkers en bestuur ders aanwezig waren. "Je bent met z'n allen bezig met een taak, die beoogt om de omgeving te ver beteren. Die onderscheiding heb ben we dan ook eigenlijk met z'n 'allen verdiend," zei dhr. Benou. Hij noemde de ambtelijke loop baan 'veel mooier dan in welk be drijf ook'. "Wij hebben een fijne taak. Je kunt er echter niet om heen dat een eind aan je carrière komt. Alles verandert, 't gaat vlug zat," aldus ridder T.C. Benou. De bijeenkomst in het gemeentehuis werd op feestelijke wijze met een drankje en hapje voortgezet. URADIO-TV-Hi-Fi SPECIAALZAAK Oud-statenlid, bankbestuurder en landbouwsecretaris L.A.M. Elenbaas met zijn echtgenote in de tuin bi hun woning in aan de Burgemeester Bouwensestraat te Scherpenisse. steun van vele anderen kunnen doen. De hele lijst die u opnoemt, dat zal wel zo zijn. Ik heb steeds geprobeerd mijn werk op een kal me en rustige wijze te doen, want verdraagzaamheid is erg belang rijk," aldus de kersverse ridder L.A.M. Elenbaas. De twee VVD- raadsleden Van Gorsel en Van den Heuvel kwamen hem in zijn w ning met de onderscheiding gek wensen. Een knapperend vuur in de open haard is sfeermaker bij uitstek. De Schelde heeft een uitgebreid programma haarden. Gietijzeren haarden, voor inbouw, vrijstaand of als inzet in een bestaande haard, maar ook conventionele open haarden in een rijke verscheidenheid van modellen. Bij de Schelde vindt u zekerde haard die u zoekt. Ga maar eens ideetjes opdoen in de showroom van de Schelde. Ontdek dat een beter idee met altijd duurder is en dat kwaliteit niets méér kost... Bouwmaterialenhandel De Schelde bv Theodorushaven/Vermuidenweg 3 (naast Gamma) Bergen op Zoom - Tel. 01640-369 l(f Advertentie i.m. In de open brief van de Nedf landse Fruittelers Organis tie(NFO) Tholen en 5 Philipsland is vorige week een vt velende zetfout geslopen. De hele strekking van de brief a; het waterschap over het basispl. voor zoet water was positief. Va daar ook dat er in de volgende z mogelijkheden moest staan plaats van moeilijkheden: "We doelen hier op de druppelb vloeiing, die zeer grote mogelij heden biedt ten aanzien vt groeisnelheid, vruchtdracht i kwaliteit e.d." De burgemeester onderstreepte, hoe Heijboer gedurende 33 jaar de postale klanten goed en slecht nieuws heeft gebracht. "Daarmee hebt u een bijdrage geleverd aan de communicatie tussen mensen onderling. Het is goed om daarop te wijzen, want je beseft niet altijd waar je mee bezig bent." Van der Munnik zei ook nog, hoe ieder mens een schepsel van God is en geroepen wordt de talenten die hij gekregen heeft te gebruiken op de plaats waar hij gesteld is. Hoewel dhr. Heijboer een bescheiden per soon is, vond de burgemeester dat iemand die al zo'n tijd werk van vertrouwelijke aard doet, best eens in het zonnetje gezet mag worden. Van der Munnik noemde Stave nisse een specifiek dorp, waar het gemeentebestuur bijzondere zorg voor heeft. Het is ook een apart dorp met alleen verbindingswegen naar het oosten. "Waar altijd de zon opgaat," aldus de burge meester. Naast zijn werk als postbesteller is dhr. Heijboer al meer dan 25 jaar diaken en meer dan 22 jaar scriba van de Oud-Gereformeerde Ge meente in Nederland in zijn woonplaats. De burgemeester zei, dat in die functies een zware druk op Heijboer rust omdat er al lan ge tijd geen voorganger is. "U besteedt dan ook veel tijd en ener gie aan deze functies. Je werkt bo vendien met mensen en dat is niet gemakkelijk."' Gezien zijn ver diensten werd bij Koninklijk Besluit van 18 maart 1988 num mer 5 deze onderscheiding door Koningin Beatrix aan dhr. Heij boer verleend. "Een grote bescheidenheid ty peert u en u valt juist op door géén opvallende persoonlijkheid te zijn," zei directeur Meijer in zijn felicitatie. Via omwegen was het gelukt om Heijboer een dag verlof te laten nemen om de on derscheiding te kunnen uitreiken. Meijer prees de wijze, waarop de jubilaris gedurende 33 jaar bij de PTT-post gewerkt had. "We ho pen nog een aantal jaren van uw diensten gebruik te maken." Heijboer kwam op 25 april 1955 als hulpbestellér bij de PTT in dienst, na als landbouwer op het bedrijf van zijn vader begonnen te zijn. Bij zijn 25-jarig jubileum in 1980 werd hem het zilveren PTT- insigne uitgereikt. "De post ziet u als 'n taak die u wilt blijven die nen. U bent altijd paraat," zei Meijer. "Stavenisse is Wim Heij boer, dat zit wel goed. Daar hoe ven we niet bang te zijn voor klachten." De directeur herinner de ook aan de plezierige samen werking met kantoorhoudster Marie Bastiaanse. Vervolgens overhandigde hij Heijboer d( draagmedaille en een gelukstele gram van de directeur-generaa van de PTT. "Ik stel 't zeer op prijs, maar 't i allemaal nogal veel," zei een ont roerde W. Heijboer. "Ik zie me zelf niet zo graag op de voorgronc geplaatst." Onwillekeurig ginget zijn gedachten uit naar zijn vroe gere cheffin Marie Bastiaanse, ze Heijboer. "Ik heb altijd met ple zier en inzet gewerkt. Het is hee erg dat die tijd haast voorbij is,' aldus de onderscheiden post besteller van Stavenisse. Directeur Meijer deelde op eer vraag van de burgemeester noj mee, dat Stavenisse een eiger postkantoor houdt. Maar wan neer Heijboer als besteller stopt, zal de postbezorging vanuit Sint- Maartensdijk gaan gebeuren. De kinderen en kleinkinderen var Heijboer, alsmede de heren Bos- sers en De Boeij van het postkan toor Bergen op Zoom waren bij het uitreiken van de onderschei ding aanwezig. In PTT-verband werd nog een diner aangeboden. Electro-technisch bureau Molendijk 3-4•Telefoon 01666 - 2315 SI Maartensdijk (Z)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 9