'Omgaan met gehandicapten: tot zegen zijn en gezegend worden' Geen extra ambtenaar voor Thoolse jongeren Achterstand Thoolse meisjes opheffen Computer TSG Gemeente als goed huisvader Occasionshow met attracties in Vossemeer Donderdag 21 april 1988 DE EENDRACHTBODE 9 Gezinsvervangend tehuis Philadelphia St. Annaland overladen met geschenken Met het zichtbaar maken van een foto van het ge bouw hebben de acht bewoners van het eerste gezins vervangend tehuis (GVT) voor Tholen en Sint-Philipsland hun huis aan de Annewas in Sint- Annaland vrijdagmiddag officieel geopend. Bij die gelegenheid werd een groot aantal geschenken over handigd, met als uitschieter een Volkswagen bus van de drie Rabobanken in de regio. Broederliefde Gemeenschapszin Boerderijproject Dagopvang Temidden van gewone mensen Directrice Naaimachine en auto Tuinameublement NMS Spaaraktie Als u nu een spaarrekening bij ons opent met een looptijd van 1,2,3 of 5 jaar, krijgt u Deze aktie loopt tot 30 april a.s. Spaarbank Weinig mogelijkheden passende baan laaggeschoolden Actieve rol voor gemeente op scholen De gemeente Tholen heeft een belangrijke taak om te zorgen dat de openbare scholen binnen de gemeente streven naar gelijke beroeps- en studiemogelijkheden voor jongens en meisjes. Sturende functie Drempelverlagend Eenzijdige ar beidsmarkt Het bijzonder groot aantal geno digden (waaronder familieleden van de bewoners) noopte het bestuur van de Stichting Phila delphia Tehuizen Tholen en Sint- Philipsland uit te wijken naar de N.H. kerk in Sint-Annaland voor het officiële gedeelte van de mid dag. Voorzitter P. van Belzen opende de bijeenkomst met gebed en schriftlezing. Hij noemde het GVT 'een eigen thuis, in eigen streek met z'n eigen woon- en leefklimaat met bewoners die zich van meet af aan hier thuis voelen'. "In het woordenboek staat er achter het woord gehandicapt: be lemmerd. En hetzelfde boek geeft aan, dat het werkwoord omgaan ook vertaald kan worden door 'verkeren'. Dus verkeren met hen die belemmerd zijn. Maar we zijn deze vergadering begonnen met het lezen uit het boek van het Woord. En in het gelezene werd de eenheid van de gemeente van Christus tot uitdrukking gebracht door de verschillende gaven en functies in die gemeente. Zoals een lichaam pas goed kan functio neren als alle leden, de sterke en de zwakke, de hun toegewezen ta ken vervullen; als er contact, ver keer, is tussen de leden onderling. Als zó elk mens op eigen wijze uniek mag zijn, zal dit ten goede komen aan het geestelijk en maat schappelijk leven. Wanneer dit 'verkeer' tekort schiet, zijn wij ten diepste gehan dicapt, omdat wij anders het lij den niet kunnen meehelpen dragen en de vreugde, de blijd schap niet kan worden mede gedeeld. Philadelphia betekent immers broederliefde. De Bijbel spreekt ons over de zorg voor de naaste die onze broer en zuster is. Beschouwt u daarom het stich tingsbestuur als de 'stemverster- ker' van de bewoners van het GVT, omdat de draagkracht van hun stem niet altijd ver genoeg reikt, omdat hun stem niet altijd even duidelijk en gearticuleerd overkomt," aldus Van Belzen. Van Belzen noemde de vesti gingsplaats van het GVT, St. An naland, een plaats met een sterke gemeenschapszin, waar integratie van de bewoners in de samenle ving volop kans van slagen heeft. "Tot op heden zijn de ervaringen zeer positief." Hij zei verwonderd te zijn over de spontane medewer king van gemeentebesturen, kerk genootschap, woningbouwvereniging, Wezen- Armbestuur(dat 10.000 gulden bijdroeg) enz. De voorzitter meende de kracht en vitaliteit van een kerkelijke en maatschappelij ke samenleving te moeten toetsen aan de wijze waarop zij met an ders bedeelde medemensen om gaat. "Omgaan met gehandicapten, dat is tot zegen zijn en gezegend worden. U zult het straks zien en ondervinden: Op de Annewas te St. Annaland is letterlijk en figuurlijk géén een richtingsverkeer." Dhr. P.M. Jille van het Landelijk Bureau Philadelphia herinnerde eraan, hoe tien jaar geleden al werd gestreefd naar een dagver blijf voor geestelijk gehandicap ten op Tholen. Hoe dat niets werd en vervolgens het boerderijproject kwam, dat breed gedragen werd.t "De teleurstelling was groot toen dat niet doorging. Bedankt de ve len die zich daarvoor hebben inge zet." Jille noemde het boerderijproject de aanzet voor het GVT, waarvan er in ons land al meer dan 500 zijn. "Aan de wieg ervan staan de ouderverenigingen en het maat schappelijk werk." De ouderver enigingen zijn er, aldus Jille, om op te komen voor de belangen van hun geestelijk gehandicapte kin deren. Hij wees op het belang van een ei gen plek, waar tot voor kort kin deren elders in de provincie of zelfs daarbuiten moesten worden geplaatst. Ook sneed hij het pro bleem aan, dat ouders zullen moe ten wennen aan de groeiende zelfstandigheid van hun kinderen. "Er zal altijd een spanningsveld zijn tussen de verwachtingen van de ouders en de.werkelijkheid van het GVT?' Jille hoopte op een ver trouwensband tussen de ouders en de leiding van het GVT. In zijn te rugblik op de voorgeschiedenis noemde hij ook wijlen burge meester E. Baerends, die in 1984 de verschillende belanghebbenden voor een gesprek bijeen riep. De eendrachtige samenwerking van alle betrokkenen, zowel in Mid delburg als in Den Haag, had Jille als zeer positief ervaren. Jille wees het bestuur erop, dat het verplichtingen schept wanneer men preténdeert een protestants- christelijke stichting te zijn en noemde een open en eerlijk opna- mebeleid. Vervolgens ging hij in op het begrip 'zorg op maat', dat in de troonrede van 1983 werd ver woord. De realisatie ervan vraagt volgens Jille veel tijd. Hij riep op om nu te proberen de dagopvang voor geestelijk gehan dicapten wat dichter bij huis te krijgen. Volgens hem bestaan er misverstanden over wie en hoe geestelijk gehandicapten zijn. "Door ontmoeting ontstaat er be grip. Integreren kunnen alleen mensen zelf door mens te zijn." Dhr. Jille riep vervolgens alle acht bewoners bij zich en overhandigde hen een persoonlijk geschenk. Ook burgemeester H.A. van der Munnik ging uitgebreid in op de voorgeschiedenis en met name het boerderijproject. Hij was van me ning dat de enthousiaste vrijwilli gers voor het boerderijproject zeer tevreden kunnen zijn met de komst van het GVT zoals het er nu is. "Als gemeentebestuur verheugt het ons bijzonder dat er weer een prachtige voorziening is bijgeko men in de gemeente. Daarmee is een verdere uitbreiding tot stand gebracht van de in de gemeente aanwezige instellingen voor de verzorging van hen die op grond van ouderdom, lichamelijke of geestelijke handicap extra hulp behoeven om te kunnen functio neren naar hun mogelijkheden en omstandigheden. En het is goed dat ingezien is, dat mensen zoals zij, die in het GVT wonen, indien het maar enigszins mogelijk is, te midden van de gewone mensen verblijven, in de samenleving ver keren." Van der Munnik sprak zijn waar dering en bewondering uit voor het werk van de professionele be geleiders en vrijwilligers. Ook noemde hij de erg actieve ouder vereniging Philadelphia Tho- len/St. Philipsland, die o.a. de gehandicaptensoos en catechese voor gehandicapten organiseert. Ook noemde de burgemeester de bij WIK ondergebrachte gehandicapten-gymnastiek. "Ik wens u en alle medewerkenden veel sterkte en wijsheid toe om het nodige werk een ieder op zijn of haar plaats te doen. De bewoners wens ik van harte een goed tehuis én thuis toe. Dit alles onder Gods onmisbare zegen!" besloot burge meester Van der Munnik. "Ik dacht: wij leveren de directri ce," zei burgemeester T.A. Vogel van St. Philipsland gekscherend. Hij omschreef hoe bij geestelijk gehandicapten de gevoelens van blijheid en droefheid, die ieder mens kent, veel intenser zijn. Dat moet worden opgevangen in een tehuis dat het gezin vervangt. Vo gel sprak de hoop uit dat het zou lukken de christelijke sfeer te rea liseren. Hij overhandigde een fietspomp en twee in St. Philips land gemaakte bloemenvazen. Ds. A. van Herk sprak namens de Ring Tholen/St. Philipsland én de N.H. kerk te St. Annaland. "Deze dag is ook een dankdag tot de Heere die dit alles gaf," zei hij. Hij wees het personeel op Salomo die voor de Heere een huis mocht bouwen. "Mag u hetzelfde gebed Streekschool. De Streekschool West-Brabant aan de Ringersweg in Bergen op Zoom houdt op 23 april een open dag. Deze duurt van half tien tot half twee. Advertentie I.M. leiden als hem: dat Uw ogen nacht en dag open zijn over dit huis." De predikant, noemde een mooie kamer en een warm huis bijzonder: "Een mens kan er niet buiten." Hij was blij een aantal bewoners al enkele keren in de kerk te hebben gezien. Dhr. De Ruiter van het Centraal Bureau (sociale werkvoorziening) in Goes was vanaf het begin bij de realisatie van het GVT betrokken. Het is het elfde in de provincie, waar nu totaal 216 plaatsen be schikbaar zijn. De Ruiter zette uiteen hoe na 1983 het beleid zich wijzigde van grote naar kleinere eenheden. Hij wees het bestuur erop het 'bewaren' van het GVT in het oog te houden. "Wij zijn in feite jullie huisbaas," zei voorzitter L.A.M. Elenbaas van de woningstichting Beter Wo nen tegen de bewoners. Hij vond dat men op de goede weg zat met een dergelijke voorziening temid den van de bevolking. "Het GVT zal zeker een zwak plekje in ons hart houden," zei Elenbaas. Hij overhandigde namens de wo ningstichting een naaimachine. Vervolgens nam hij het woord als voorzitter van de Deltakring van Rabobanken, waarvan de drie Ra bobanken op Tholen en St- Philipsland lid zijn. Namens die banken bood hij voor de bewo ners een VW-bus aan, waar leve rancier garage Dekker een cadeaubon voor een jaar onder houd had bijgedaan. "We zijn daar héél erg blij mee. We zijn een eind uit de moeilijkheden," zei voorzitter P. van Belzen. Namens het Landelijk Samenwer kingsverband Philadelphia, waar van de stichting Phildelphia Tehuizen het jongste lid is, sprak dhr. Kaspers. Hij noemde het voor de ouders, die hun kind moe ten loslaten, een dag van moeilijke blijdschap. Over de totstandko ming van het GVT zei hij: "De kracht van de Zeeuwen zit in het heel stug doorzetten van wat ze beginnen." Over de identiteit van de het GVT zei hij: "U bent er nog lang niet. Het denken over de ze zorg komt nooit tot een eind. Wij denken met u mee, maar ver wachten ook dat u met ons mee denkt." Directrice Joke Verkerke van het GVT zei, dat ze pas bij het project werd betrokken toen al een groot deel van de besluitvorming was gepasseerd. "Maar ik ben over tuigd geraakt van de behoefte aan een dergelijke voorziening in deze regio. De geestelijk gehandicapten kunnen dicht bij huis thuis zijn en blijven functioneren zoals ze ge wend waren. Wij zijn nu bezig van het GVT een echt thuis te maken, maar we hebben uw steun hard nodig." Ds. M.A. Jansens, voorzitter van de oudervereniging Philadelphia, ging in op 'Ook na vandaag veïv der'. "Het gaat nu eigenlijk pas beginnen. Welke richting kiezen we, welke weg slaan we in?" Protestants-christelijk klinkt vol gens hem indrukwekkend, "maar we zullen moeten waarmaken wat we beweren te zijn." Vervolgens pleitte hij voor het op gang bren gen van aangepaste kerkdiensten. "Dat is een roeping en opdracht waaraan de kerk zich niet mag onttrekken." Vervolgens bood hij namens de ouders en verzorgers van de bewoners een tuinameuble ment aan en namens het afde lingsbestuur een tweede tuinameublement en een aquari um met toebehoren. Ds. Jansens sloot de bijeenkomst vervolgens met dankgebed af, waarna de bewoners van het GVT in de VW-bus plaatsnamen en ge volgd door alle genodigden naar de Annewas reden voor de ope ningshandeling. Daarna was er open huis, waarbij alle vertrekken in het GVT konden worden be zichtigd. Bewoners van het gezinsvervangend tehuis voor geestelijk gehandicapten aan de Annewas te St. Annaland zorgden zelf voor de officiële opening. DE HOOGSTE RENTE Voor meer informatie: St. Philipsland St. Annaland St. Maartensdijk Stavenisse Tholen Oud Vossemeer Poortvliet 1 Advertentie I.M. Het college van burgemeester en wethouders van Tholen is niet van plan een extra ambtenaar aan te stellen die zich bezig zou moeten houden met de werkgelegenheidsi- tuatie van Thoolse jongeren. Dat bleek maandagavond tijdens de behandeling in de commissie sociaal cultureel werk van het tus senrapport 'Naar een geïntegreerd jongerenbeleid' waarin de overleg groep jongerenbeleid Tholen de aanbeveling doet deze functionaris aan te stellen om vooral werkloze jongeren te helpen bij het vinden van een baan, een tijdelijke ar beidsplaats of hen te stimuleren cursussen te volgen. Voorzitter J. Versluijs deelde mee, dat het college dit voorstel niet kan volgen. De overleggroep pleit er in de nota voor deze functiona ris onder te brengen in een stich ting of commissie waarin de ge meente Tholen naast andere instel lingen betrokken is. Versluijs: Dat stelt de overleggroep jonge renbeleid Tholen in de nota 'Naar een geïntegreerd jongerenbeleid', een deelnota over de situatie van Thoolse jongeren. De werkgroep, samengesteld uit vertegenwoordi gers uit het welzijnswerk, onder wijs, politie, jongerenvereniging en gemeente, behandelt hierin on der meer de situatie van Thoolse jongeren in het voortgezet onder wijs. Uit een enquete onder 15 scholen van voortgezet onderwijs in Bergen op Zoom en Goes waar veel Thoolse leerlingen onderwijs volgen, blijkt dat er sprake is van een 'vrij traditionele beroeps- en of studiekeuze' bij jongens en meisjes. De werkgroep beveelt de gemeente aan om extra aandacht binnen het openbaar onderwijs te schenken aan meisjes om hun be- roepsmogelijklheden te vergroten. 'Niet de traditionele rol maar de individuele mogelijkheden en wen sen van een jongen of meisje moe ten bepalend zijn bij de studie- en beroepskeuze' zo stelt de werk groep. Om dit streven te bereiken zouden de scholen in het school werkplan dienen aan te geven hoe ze hieraan willen werken. Boven dien zou dit regelmatig getoetst dienen te worden. Deze aanbevelingen werden maan dagavond door de leden van de commissie sociaal cultureel werk onderschreven. Voorzitter J. Ver sluijs deelde mee, dat het college bereid is om aandacht te besteden aan het opheffen van een achter stand die meisjes ondervinden in de keuze van voortgezet onderwijs en beroep. P.J. Moerland vond dat 'wat te mager'. Hij drong aan op een actievere rol van de ge meente in deze. "Als bevoegd ge zag heeft de gemeente daarin een functie. Als u het niet stimuleert, ben ik bang dat het via het school werkplan verzandt". Versluijs zei er moeite mee te hebben dat door de extra aandacht voor meisjes er. weer een onderscheid gemaakt wordt. P.C. Geuze vindt het wel een taak van de lokale overheid: "Op die manier wordt de gemeen te beter gehouden aan de sturende functie die ze heeft". Een beeld van de jongerendag op het sportveld aan de Zoekweg in Tholen. De commissie sociaal-cultureel werk boog zich maandag over jongeren en alcohol, werkloosheid en achterstand van meisjes. "Het college heeft dit afgewogen, maar er zitten enorm veel nadelen aan een éénmansfunctie buiten het gemeentelijk apparaat. Het college wil dit gestalte geven binnen de af deling welzijnszaken. Dit betekent dat er taken verdeeld gaan worden en dat er extra ruimte voor ge creëerd zal worden. In eerste in stantie vier tiende van de ar beidstijd. Mevr. A. van de Sande-Sinke vond het 'zo gek nog niet' om naast de Stichting Welzijn voor Ouderen ook een functionaris voor jongeren aan te stellen. "Het heeft een drempelverlagende wer king, als jongere loop je daar ge makkelijk binnen". Ook P.J. Moerland was die mening toege daan: "Ook voor de instellingen en verenigingen is het prettiger om met één persoon te maken te heb ben. Zeker voor het jeugd- en jon gerenwerk is het beter om niet ver weven te zijn met de gemeente. Versluijs zei dat er tijd vrij ge maakt zal worden om deze zaken voor jongeren te behartigen door de 'aandachtspunten' binnen het beleid te verleggen. Moerland vreesde dat hierdoor de aandacht voor andere zaken zoals emanci patie, zou wegvallen. "Ik ben meer voor een onafhankelijker persoon die als vertrouwensfiguur kan optreden", betoogde Moer land die daarin door P.C. Geuze werd gesteund. Uit cijfers van het arbeidsbureau in Tholen blijkt dat de werkloos heid onder jongeren van 16 tot en met 24 jaar met een lagere be roepsopleiding vrij hoog is. (van de 133 werkloze jongeren in maart 1987 hadden 68% L.B.O. als vooropleiding, 20% M.A.V.O. en 12% H.A.V.O.). De werkgroep noemt de arbeidsmarkt op Tholen 'erg eenzijdig'. Er zijn voor werk zoekende jongeren op Tholen 'weinig mogelijkheden voor het vinden van een passende baan'. De overleggroep ziet hierin een taak voor de gemeente door het actief werven van bedrijven om zich op Thoolse bodem te vesti gen. P. Geuze zei dit beleid te on- Voor de aanschaf van computer apparatuur ten behoeve van de administratie van de Thoolse scholengemeenschap wil het colle ge van B&W 13.600 gulden be schikbaar stellen. De administra tie wordt momenteel uitgevoerd met behulp van een home-compu ter. Gezien de omvang van de ad ministratie voldoet dit systeem niet meer, aldus het college. Het schoolbestuur heeft van de ac countantsdienst van het Ministe rie van Onderwijs de - raad gekregen om op een ander systeem over te stappen. Een ver zoek aan het rijk om deze appara tuur te vergoeden, werd niet gehonoreerd en daarom heeft het schoolbestuur het verzoek nu aan de gemeente gericht. De 'techni sche levensduur' van de nieuwe apparatuur wordt op vijf jaar gesteld. Met een rentepercentage van 6 1/2% betekent dat een jaar lijkse last van 3273 gulden. De in vestering geeft een last van bijna 300 gulden per maand Omdat dit bedrag minder is dan 480 gul den mag het bestuur tot aankoop over te gaan zonder ministeriële toestemming. dersteunen, maar hij vond dat er in de nota teveel aandacht wordt geschonken aan het schepen van werkgelegenheid op Tholen. "Kun je via de scholen niet meer aan dacht geven aan de mogelijkheden die er zijn in Bergen op Zoom. Dat is reeëler dan ernaar te streven General Electric naar Tholen te halen. We zijn afhankelijk van de industrie in Bergen". Versluijs vindt dat werkloze jongeren 'zo dicht mogelijk bij huis' aan een baan geholpen dienen te worden. Ook is er voor Tholen een taak om rijksgeld dat beschikbaar wordt gesteld om beroepsvoorbereidende cursussen binnen de gemeente gestalte te geven. "Met het oog op het verpleeghuis in Tholen zijn er extra middelen voor ons om jon geren op te leiden voor de verzor gende sektor". REC gebouw in Tholen Het Regionaal Educatief Cen trum (REC) en het Reformato risch Vormingsinstituut (RVI) mogen van de staatssecretaris van onderwijs gebruik maken van het voormalig schoolgebouw van de gemeentelijke mavo(later Thoolse scholengemeenschap) aan de Jan van Bloisstraat als de gemeente voldoet aan een aantal voorwaar den. Deze zijn bijna hetzelfde als die gesteld zijn toen de Mavo en de TSG gebruik van deze ruimte maakten. Zo luidt een van de voorwaarden dat de gemeente Tholen 'als een goed huisvader' het gebouw dient te verzekeren, te onderhouden en in stand te hou den. Het RVI heeft al een aantal lokalen in gebruik en kan aan spraak maken op uitbreiding. Me degebruik door het REC is toegestaan, voorzover het RVI hiervan geen hinder ondervindt. Het RVI betaalt groot/klein on derhoud, gas, licht, enz., onroe rend goed belasting en verzekering. De raad wordt ge vraagd de voorwaarden goed te keuren. Voor het tweede opeenvolgende jaar organiseert de stichting Pro motie Oud-Vossemeer een occasi onshow in de bedrijfshal van Barenbrug aan de Molenweg. Vrijdag en zaterdag presenteren acht autobedrijven een honderd tal geselecteerde occasions. Ope ningstijden zijn vrijdag 14.00-22.00 uur en zaterdag 10.00-21.00 uur. Tegelijkertijd is er een tuinmeubelshow. De organisatie heeft het geheel aantrekkelijk gemaakt met een aantal attracties. Zo is er voor de kinderen een ballonnenwedstrijd en een grabbelton. Via een raad- wedstrijd naar het gewicht van au to's is een tuinameublement te winnen. Elke honderdste bezoeker krijgt een gratis toegangskaart voor het BZN-concert op 6 mei. De meewerkende autobedrijven zijn Van Burg en Bal uit Tholen, De Jonge uit Poortvliet, Maat uit St.-Maartensdijk, Hommel en Dekker uit St.-Annaland, Auto Kar uit Steenbergen en Autobe drijf Tholen uit Bergen op Zoom. Jonge moeders. Fiom-Zeeiand or ganiseert op vrijdagochtend een gespreksgroep voor jonge moe ders. Informatie 01180-27311.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 9