Zeeuws clavecimbel Samenwerking waterschappen 125 tasjes met chemisch afval BANDEN Vakbeurs verplaatst De boten van de provincie IN BEROEP Natuurvereniging St. Philipsland actief bij Milieukaravaan Geldlening voor zendinstallatie van de SLOTH Stadswandeling met gids VVV 01640-33676 Donderdag 21 april 1988 Alle (zeven) waterschappen in Zeeland blijven zelfstandig. Het beleid zal via de waterschapsbond worden gestroomlijnd en voor technische aspecten worden samenwerkingsverbanden aangegaan. Regels over de samenwerking zijn opgesteld in overleg tussen de waterschappen en de provincie. Status COMMISSIES Praktijk "Het is onbegrijpelijk dat men soms zegt: het valt wel mee met de milieuvervuiling. Ik geloof, dat die be wustwording meer van de jongeren dan van de oude ren moet komen. Vertel het maar, dat we op de verkeerde weg zijn en doe er wat aan." Dat hield bur gemeester T.A. Vogel zaterdagmorgen de jeugd van de Natuurvrienden St. Philipsland voor tijdens de opening van de activiteiten in het kader van de Mi lieukaravaan. Oase van rust Gele tasjes Puzzeltocht Tholen PAK EVEN UW ZAKBOEKJE STEMMEN VAN LEZERS ANIB-vlag Dode kat ABDIJ Van alle PSD-boten zijn foto's in het boekje opgenomen. De boten van de provincie zijn gratis verkrijgbaar bij het infor matiecentrum van de provincie. Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. De boten van de provincie vervoeren jaarlijks ruim zeven miljoen pas sagiers en bijna drie miljoen auto's. Het gaat over de veerboten op de Westerschelde. De provinciale stoombootdiensten Zeeland (PSD) hebben 420 mensen in dienst en de vloot bestaat uit vijf schepen. De boten van de provincie is een boekje met informatie over de PSD en de veerboten. Op de lijn Kruiningen-Perkpolder varen de twee dubbeldekkers Prinses Christina en Prins Willem- Alexander. De nieuwste dubbel dekker Prinses Juliana - vaart op Vlissingen-Breskens, maar zou ook op de oostelijke lijn kunnen worden ingezet. Omgekeerd kunnen de dubbeldekkers van die lijn niet worden gebruikt tussen Vlissingen en Breskens. Dat komt doordat de Prinses Christi na en de Prins Willem-Alexander geen boegschroeven hebben en boegschroeven zijn nodig om, bijvoorbeeld bij harde wind, toch de fuik van Vlissingen te kunnen binnenvaren. De Prinses Beatrix en de Prinses Margriet zijn de enkeldekkers in de PSD-vloot. Zij varen beide, maar bij toerbeurt, op de lijn Vlissingen-Breskens. Al in 1968 kwam de eerste dub beldekker in de vaart en wel op Kruiningen-Perkpolder; in Vlissin gen en Breskens moest daarop tot 1986 worden gewacht. De provincie Zeeland is eigenaar en exploitant van de veerverbin- dingen. De twee lijnen zijn onder deel van het rijkswegennet en daarom betaalt het rijk mee in het tekort van de PSD. De pro vincie bepaalt de hoogte van de tarieven. Tussen het rijk en de provincie is een overeenkomst over de hoogte van de rijksbijdra ge afgesloten. Voor de jaren 1985-1989 betaalt het rijk 34 miljoen gulden, maar per jaar wordt daarbij rekening gehouden met ontwikkelingen in de loon kosten en de olieprijzen. De werkgroep Muziek van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen heeft de provincie om subsidie gevraagd voor de aanschaf van een twee-manualig clavecimbel. Al verschillende keren heeft het Genootschap het provinciaal bestuur om een bijdrage voor zo'n vleugelvormig klavier, voorloper van de pi ano, verzocht. In mei zullen provinciale staten beslissen of ze een subsidie van f 20.000, de helft van de aanschafkosten, zullen verlenen. Dit geld komt dan uit het welzijnsfonds van de provincie. Het Anjerfonds Zeeland heeft een bijdrage van f 10.000,— in het vooruitzicht gesteld. In het gebruiksplan, dat de werkgroep Muziek heeft ontworpen, staat dat het muziekinstrument in een leskamer in het gebouw van de Zeeuwse Muziekschool in Middelburg zal worden geplaatst. Leerlingen van de Zeeuwse Muziekscholen en leden van de werk groep Muziek kunnen er daar gebruik van maken. Maar ook ande ren die zich in het clavecimbelspel willen bekwamen kunnen in de school terecht. Tevens zal het clavecimbel beschikbaar zijn als concertinstrument voor de provincie Zeeland. Het is mogelijk om het instrument te huren bij de muziekschool. Voor het huren wordt een bedrag in rekening gebracht. Omdat het niet is toegestaan het instrument zelf te vervoeren zullen ook vervoers kosten worden gerekend. IEUWS Dinsdag 26 april zijn er om 10.40 en 11.00 uur zittingen van de tweede kamer uit gedeputeerde staten over algemene bijstand. De eerste zitting is gewijd aan een besluit van het gemeente bestuur van Terneuzen en de tweede aan een besluit van het gemeentebestuur van Vlis singen. De Arob-commissie uit gedepu teerde staten houdt op dinsdag 26 april om 11.20 uur zitting. De heer L. Schrauwen en me vrouw A. Aerts uit Hoogstrate, België, willen een schuur in Stroodorp, gemeente Wissenker- ke, verbouwen tot tweede wo ning. Gs hebben de verklaring van geen bezwaar, die de ge meente voor die verbouwing heeft gevraagd geweigerd, om dat er geen nieuwe burgerwonin gen in het buitengebied in Zee land mogen komen. De zittingen worden in het open baar gehouden in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. Vorig jaar hebben provinciale sta ten besloten fusie van de water schappen niet door te laten gaan.' Aan gedeputeerde staten - het dagelijks bestuur van de provin cie - werd opgedragen voor het beheer van het oppervlaktewater (hoeveelheid en kwaliteit) tot af spraken tussen de schappen te geraken. Dat heeft ertoe geleid, dat in het noorden samenwerking komt tussen de waterschappen Schouwen-Duiveland, Tholen en Walcheren en in het zuiden tus sen de waterschappen Het Vrije van Sluis, Hulster Ambacht en De Drie Ambachten. Het water schap Noord- en Zuid-Beveland blijft buiten die verbanden. Het is groot genoeg om de deskundig heid zelfstandig in huis te halen zonder veel extra kosten. De samenwerking geldt vooral voor de technische kant van de zaak. Voor een deel gaat het om taken die nu zijn toebedeeld aan de Technologische dienst van de waterschappen. Die dienst kan - volgens de regels in de wet ge meenschappelijke regelingen - niet blijven bestaan. Nieuwe ta ken vloeien voort uit de op han den zijnde wet op de waterhuis houding, waarbij moet worden gedacht aan de zorg voor onder waterbodems, de beheersing van zoute kwel, landinrichting en het onderhoud van waterlopen. In het algemeen gaat het om elej menten, die deskundigheid verei sen die de waterschappen afzon derlijk niet kunnen betalen, met uitzondering van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland. De waterschapsbond, waarin al le waterschappen nu al zijn vere nigd krijgt de taak het beleid van de individuele waterschappen te stroomlijnen. ,,ln het voorstel aan provinciale staten over de nieuwe samen werkingsvormen schrijven gede puteerde staten, dat de samen werking op basis van afspraak wordt geregeld. Er is geen wet of verordening, waarin de schappen daartoe kunnen worden ge dwongen. De schappen hebben overigens laten weten, dat zij De statencommissie voor wa terstaat en verkeer vergadert maandag 25 april, 13.30 uur. Op de agenda staan de onttrek king aan het openbaar verkeer van een deel van de Oude Zee dijk in Sas van Gent en de re constructie van de weg Sint Philipsland-Zijpe en van het kruispunt Dorpsdijk Vrouwenpol der. Verder komen aan de orde de taxiverordening Zeeland en de grondwaterplannen De statencommissie voor econo mische zaken vergadert maan dag 25 april om 16.00 uur. De jaarverslagen van de PZEM en de WMZ over 1987 staan op de agenda, evenals de verga derstukken van de havenschap pen Vlissingen en Terneuzen. De commissie bespreekt de taken, samenstelling en werkwijze van de sociaal-economische consul- tatiegroep Zeeland - een instantie die de provincie adviseert. een kleiner verband op te lossen. Bovendien zijn er afspraken ge maakt ter voorkoming van over lapping in werkzaamheden en van conflicten. van goede wil zijn en dat zij het algemeen belang van de water schappen voorrang zullen geven boven individuele belangen per schap. Voor de technische kant van de zaak merken gs op, dat conflic ten zoals in het verleden wel hebben bestaan, nu minder snel aan de orde zullen zijn. In de eer ste plaats is de samenwerking nu steeds tussen drie waterschap pen en in de oude situatie waren alle schappen in de Technology sche Dienst vertegenwoordigd. Onenigheid is dus per definitie in Toch zal de praktijk moeten leren hoe de samenwerking gestalte gaat krijgen. Daarom stellen ge deputeerde staten voor de wa terschappen het voordeel van de twijfel te geven en na verloop van tijd te bekijken of dat wijs was. De waterschappen moeten daartoe jaarlijks rapport uitbren gen aan gedeputeerde staten. Gs wijzen de staten erop, dat het rijk op het standpunt blijft staan dat tot schaalvergroting in de Zeeuwse waterschapswereld moet worden overgegaan. Af hankelijk van de praktijkervarin gen met de nieuwe samenwer- kingsafspraken zal worden be zien of aan die rijkswens op ter mijn toch moet worden voldaan. In verband met de afspraken wordt aan provinciale staten voorgesteld het algemeen Zeeuws waterschapsreglement en de verordening kwaliteitsbe heer oppervlaktewateren Zee land te wijzigen. De nieuwe waterschapsopzet komt aan de orde in de vergade ring van de provinciale commis sie waterbeheer op 26 april, 16.30 uur, in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De commissie voor het waterbe heer vergadert dinsdag 26 april, 16.30 uur, over de samenwer king van de waterschappen, on dermeer op het gebied van het waterbeheer. (Zie elders in deze rubriek.) De commissie verpleeghuizen en gezondheidszorg voor ouderen uit de provinciale raad voor de volksgezondheid vergadert vrij dag 29 april, 9.45 uur in Termi nus, F. den Hollanderlaan 37, Goes. Aan de orde zijn het experiment met de verpleegafdeling in het bejaardenoord Jacob Roggeveen in Middelburg en een nota over het gebruik van verpleegartikelen van het Zeeuwse Kruis. De provinciale planologische commissie vergadert woensdag 27 april, 10.00 uur, in het PPD- gebouw, Groenmarkt 13, Mid delburg. Gepraat wordt over het ontwerp- streekplan Zeeland, de natuur- en landschapsbescherming (eva luatie van het beleid) en over het grondwaterbeleidsplan. Verder zijn op de agenda vermeld plan nen tot sanering en vernieuwing van de Zeeuwse woonwagen centra en de begrenzing van de relatienotagebieden op Wal cheren. Het grondwaterbeleidsplan komt ook ter sprake in de vergadering van de provinciale raad voor het milieu. De raad heeft verder op de agen da de interimrapportage over on derwaterbodems. De raadsvergadering is op woensdag 27 april, 12.00 uur. Alle vergaderingen worden in het openbaar gehouden. Spreekrecht is er in de vergaderingen van de statencommissies waterstaat en verkeer en economische zaken en in de commissie verpleeghui zen en gezondheidszorg voor ouderen. Tenzij anders vermeld, zijn de vergaderingen in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Burgemeester T.A. Vogel krijgt in dorpshuis de Wimpel het eerste tasje met schadelijke stoffen van voorzitter Peter van Nieuwenhuijzen van de Natuurvrienden St. Philipsland. In dorpshuis de Wimpel presen teerden zich verschillende organi saties met foto's, folders, kaarten, boeken, krantenknipsels, video beelden, dia's en werktuigen. Het Zeeuwse Landschap, het Wereld- natuurfonds, de stichting Land schapsverzorging, de Zeeuwse Milieufederatie, het Zeeuws mu seum voor natuurhistorie, de vere niging Goed Rentmeesterschap, de Zeeuwse Bibliotheek en de Na tuurvrienden St. Philips- land(NVSP) waren vertegenwoordigd. Burgemeester Vogel riep de milieu-organisaties en natuur vrienden op om door te gaan met hun werk. "St. Philipsland is een oase van rust en dat willen we graag zo houden, maar in het al gemeen worden de geluiden over milieuvervuiling steeds veront rustender. Bodem- en luchtveront reiniging, verzuring, allemaal sig nalen dat er iets mis is met de Schepping. We moeten niet alleen naar die verkeerde zaken wijzen, maar ook actief zijn om planten en dieren te sparen. Je moet niet maar wat aanrommelen, want van rommelen komt rammelen." De burgemeester was er trots op, dat St. Philipsland in Zeeland bo venaan de lijst staat met het opha len van klein chemisch afval. "Er kan echter nog veel meer gebeu ren. Je houdt je hart vast voor an dere gemeenten." Na de opening van de milieudag trokken de jongeren erop uit om in heel St. Philipsland en Anna Jacobapolder de tevoren uitge reikte gele plastic tasjes met mi lieuschadelijke stoffen op te halen. Totaal werden er 125 tasjes verzameld. Er waren nog meer activiteiten. Bij de eendenkooi was er gelegen heid voor een rondleiding. Daar voor reed een bus van de Wimpel naar Anna Jacobapolder. Zestig mensen maakten van de mogelijk heid gebruik. In de week van het landschap tussen 28 mei en 4 juni wordt die gelegenheid in de een denkooi nog eens geboden. Een natuurpuzzeltocht te voet sloeg aan bij de jeugd. Er waren zeventig deelnemers. Van groep A gingen de vier 1ste prijzen naar Mariska van Dommelen, Liesbeth van Dijke, Irene Geense en Adeli ne Westerveld. Drie 2de prijzen naar Angela Verwijs, Jaime Geen- se en Richard Wennekes en vier 3de prijzen naar Jolanda van Oe- veren, Jantine Reijngoudt, Mir jam Mol en Linette Noorthoek. Groep B: 1ste prijs Jan Buijs, Huibert Hoek, Marco Neele; 2de prijs Mariëlle Hoek, Linda Hoek, Elna Reijngoudt; 3de prijs Janti ne Westerveld, Marieke van Dijke, Arjo Noordsij; 4de prijs Jack Neele, Dion Kik en Wim Kosten. De standwedstrijd werd gewonnen door A. van Dijke(Schoolstraat), Linda Hage(Eendrachtstraat) en Robert de Ruiter(Achterstraat). Er was ook nog een fietsexcursie van 13 km langs de hollestelle, Bruintjeskreek, de eendenkooi en het bosje van Klompe. De milieukaravaan komt zaterdag a.s. naar het eiland Tholen: vanaf tien uur op de Markt in Tholen m.m.v. muziekvereniging Concor dia. Er zijn verder fiets-auto- excursies naar de Oesterdam en naar Strijenham. In St. Maartensdijk is de milieu karavaan eveneens van tien tot vier uur op de Markt, vanwaar er excursies naar de Pluimpot geor ganiseerd worden. In St. Annaland staan de stands aan de Ring. Er zijn daar excur sies naar de Suzannapolder en de Krabbenkreek. THOLEN 22 apr. Bejaardensoos, Ten Anker 14 u. 23 apr. Voorjaarsmanifestatie Zeeuwse Milieudag 23 apr. Ophalen spullen rom melmarkt 27 apr. Excursie Natuurver, naar Zeeuwse weg, 18.45 u. 27 apr. Bejaardensoos 'Ouderen in het verkeer', Ten Anker 14 u. 30 apr. Rommelmarkt 1 t/m 31 mei Tentoonstelling werkstukken cursisten REC, bibli otheek 4 mei Dodenherdenking 7 mei Schelde-Rijntournooi 88 Thol.Boys, 11 u. Zoekweg 12 mei Schelde-Rijntournooi BI jun: Thol.Boys, 10. u. Zoekweg OUD VOSSEMEER 22 apr. Bingomiddag Anbo, Vos- senkuil 14 u. 22 en 23 apr. Occasionshow, hal Barenbrug 6 mei Optreden BZN, hal Baren brug 20 u. 14 mei Concert Smalstads Man nenkoor, 20 u. Vossenkuil 14 mei Braderie, vanaf 13.30 uur, Ring 27 mei Prestatieloop v.v. Vosmeer, 18.30 u. De Vossenberg SINT ANNALAND 23 apr. Ophalen spullen rommel markt Accelerando v.a. 9.30 u. 23 apr. Bibliotheekdag, 11-16 u. 25 apr. Plattelandsvrouwen, thee avond, café Van Dijke 19.30 u. STAVENISSE 23 apr. Zangavond, N.H. kerk 19.30 u. SINT MAARTENSDIJK t/m 31 mei Tentoonstl. De Pluim pot als broedvogelgebied, biblio theek Markt 23 apr. Info-avond campingevan gelisatie, oude kleuterschool 19.30 29 apr. Zang- en orgelavond God, Nederland en Oranje, Maartens kerk 19 u. SCHERPENISSE 21 apr. Plattelandsvr. over 'de tuin', Holland Huis 20 u. 27 apr. Ledenverg. Diabetesver., Gouden Leeuw 19.30 u. POORTVLIET 22 apr. Openbare les gymver. Ex celsior, 19.15 u. BERGEN OP ZOOM t/m 2 mei Wandtapijten uit Oude naarde, Markiezenhof 14-17 u. t/m 1 mei Pieter d'Hont, beeld houwer. Markiezenhof, stichting Etcetera, 14-17 u. 23 apr. Concert Camerata Bern, Stoelemat 20.15 u. Programma SLOTH tel. 01660-4004. Ether 106.5 Mhz/FM, kabel 89.9 Mhz. donderdag; 18.00-19.30 uur Rondom zestig 19.30-20.30 uur American hour vrijdag: 17.00-18.00 uur Vliegende schijven 18.00-19.30 uur Weekend voor de deur 19.30-20.30 uur Er is hoop Zaterdag: 11.00-12.00 uur Music Machine 12.00-12.30 uur Ditjes en Datjes 12.30-14.00 uur Sloth accent 14.00-16.00 uur De vcrzoekhoek 16.00-18.00 uur De hak op de tak show 17.30 Sportprogramma Tribune Zondag: 11.30-14.30 uur De Zevensprong 14.30-15.30 uur Radiogem. Bloemendaal 15.30-16.30 uur Viva la Musica 16.30-18.30 uur Jazz in de polder 18.30-19.30 uurMuziek uit vervlogen tijden 19.30-20.30 uur Dienst Thoolse kerken De stichting lokale omroep Tho len heeft de gemeente Tholen ge vraagd garantie te verlenen voor een geldlening van 11.000 gulden. Met dit geld kan de lokale omroep de aanschaf en plaatsing van een zendinstallatie bekostigen. De vijfjarige lening wordt door de Amro Bank Tholen verstrekt te gen een rente van 5 1/2% per jaar. Het college is van mening dat 'het leningsbedrag in redelijke verhou ding staat tot de waarde van de in stallatie'. Bovendien is de vereniging in staat de jaarlijkse lasten op te brengen, stellen B W. Het college is overigens ver deeld. Alleen de meerderheid stelt voor de garantie te verlenen. 23 apr. Popgroep Ivy Green, Botte Hommel 21 u. film film film ROXY 1: No way out - 12 j., dag 20.15 u., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. ROXY 2: Nuts - a.l., dag 20 u., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 1: The last emperor - a.l., dag 20 u., za en zo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: Amster- damned - a.l., dag 20 u., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Fatal at traction - 12 j., dag 20 u., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u. De nieuwe avonturen van Benji - a.l., za en zo 14 u. De organisatie van de vakbeurs Agrarisch Totaal heeft besloten deze tentoonstelling te verplaatsen naar december. Het evenement zou eerst van 2 t/m 4 mei plaats vinden in de Zeelandhallen in Goes, maar de slechte stemming in de agrarische branche noopte tot verplaatsing. Gezien het weer zal begin mei nog volop op het land gewerkt worden en boven dien is door de slechte prijzen op dit moment de neiging tot investe ren minder. In overleg met de ex posanten is nu gekozen voor 7 t/m 9 december. Van 25 t/m 28 mei wordt in de Zeelandhallen wel de beurs Water recreatie Totaal '88 gehouden, met informatie op het gebied van botenbouw, surf-, hengel- en duiksport. Tijdens de beurs vin den surf- en hengelsportwedstrij den plaats. Ook staan een occasionveiling van pleziervaar tuigen en een modeshow van watersport- en vrijetijdskleding op het programma. De streek-VVV Eiland Tholen breidt haar diensten dit seizoen uit met stadswandeltochten door Tholen onder leiding van dhr. H. Elenbaas. Daarbij zullen ook het stadhuis, de Gasthuiskapel en de O.L. Vrouwekerk voor bezichti ging zijn opengesteld. Deze georganiseerde wandeltoch ten vinden vanaf half juni elke dinsdag- en zaterdagavond plaats. Inlichtingen bij het VVV-kantoor in Sint-Maartensdijk. Gaarne wil ik reageren op het ver slag van de vergadering van de ANIB Tholen/St. Philipsland in de Eendrachtbode van 31 maart, met name de kolom 'vlag'. Die vlag is voor mij geen enkel punt, of die wel of niet in mijn bezit is. Op het schrijven van de secretaris d.d. 20-11-87 heb ik prijs opge vraagd bij een leverancier en 15-12-87 de kosten overgemaakt op de bankrekening van de ANIB. Toen ik het verslag las, heb ik dhr. Janmaat gebeld en hem alle gege vens verstrekt en om rectificatie gevraagd van dat bericht. Ik vind, dat hij genoeg tijd gehad heeft voor deze rectificatie. Voor mij betekent het nalatigheid van het bestuur. R.J. Damen Molenvlietsestraat Tholen Daar enkele buurtbewoners mij persoonlijk hebben gevraagd of ik schuldig ben aan het om het leven brengen van hun kat, wil ik even mijn gevoelens kwijt. Wij hebben zelf een aantal dieren waarvan wij houden. Al heb ik dan een hok met duiven, ik heb het recht niet en het komt niet bij mij op, om uw huisdier te ver moorden. Zo'n minderwaardig karakter bezit ik gelukkig niet. De persoon die zo laf en gevoelloos is, weet niet wat hij mens en dier aandoet. Hiermee hoop ik, dat het duidelijk is, dat de verdenking ten onrechte is. S. Vermaas Suzannaweg 36 St. Annaland POOMTWEG 2 - BERGEN OP ZOOM Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 7