THOLENDERWIJS u* ruik informatierubriek van de gemeente tholen MAANDAGAVOND VERGADERT DE GEMEENTERAAD AANGIFTEBILJETTEN HONDENBELASTING VERZONDEN SPREEKUUR B EN W WAT LIGT TER INZAGE? BEGINT HET ZWEMSEIZOEN HINDERWET: OPENBARE KENNISGEVING VERZOEKEN OM VERGUNNING Donderdag 21 april 1988 DE EENDRACHTBODE $3^* b p*2 ZATERDAGMIDDAG 30 APRIL "Kan-niet" is dood! Denk niet: ik wacht nog wat.... v v i Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel 01666 2955 Op maandag 25 april a.s. komt de Thoolse gemeenteraad voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze vergadering begint om 19.30 uur en is openbaar. Elke belangstellen de is van harte welkom. Op de agenda staan onder meer de navol- gendepunten: - Aanschaf relatiegeschenken; De gemeente Tholen beschikt op dit moment over een aantal rela tiegeschenken, die qua aard en prijs niet bij alle gelegenheden kun nen worden weggegeven. De behoefte aan een niet al te duur, maar toch representatief relatiegeschenk doet zich meer en meer gevoelen. In dit verband wordt ook gedacht aan een attentie in het kader van het bedrijfsacquisitiebeleid. Om in die behoefte te voor zien wordt de raad voorgesteld een bedrag van f 13.500,— be schikbaar te stellen voor de aanschaf van 500 stropdassen met in geweven gemeentewapen en een 400-tal damesshawls met daar op het gemeentewapen gedrukt. - Vluchtwegvoorziening dorpshuis te Poortvliet; Momenteel heeft het dorpshuis te Poortvliet niet de beschikking over een afdoende vluchtwegvoorziening voor de gebruikers van de bovenverdieping. Met name het bestuur van peuterspeelzaal "Klein Duimpje" heeft aangedrongen tot het treffen van voorzie ningen die bij calamiteiten de veiligheid van de kinderen waar borgt. Voorgesteld wordt voorzieningen te treffen die de vlucht weg verbeteren en daarvoor een bedrag van f 3500,— beschik baar te stellen. - Uitbreiding openbare basisschool en aanpassing School met de Bijbel te Oud-Vossemeer; De voorbereidingen voor de uitbreiding van de openbare basis school en aanpassing van de p.c.-basisschool te Oud-Vossemeer zijn vrijwel afgerond. Thans kan tot daadwerkelijke uitvoering worden overgegaan, doch niet eerder dan nadat de gemeenteraad de benodigde kredieten beschikbaar stelt. Bij de uitbreiding/ver bouw is het noodzakelijk de huidige c.v.-installatie, die 18 jaar oud is, te vervangen. De vervanging van de ketel dient derhalve uit de post 'technisch onderhoud' bekostigd te worden. De aanpassing van het scholencomplex kan plaatsvinden binnen de daarvoor te ontvangen rijksvergoeding. - Dempen voormalige brandput te Sint-Annaland; In de lijst van uit te voeren kapitaalwerken 1988 is opgenomen het dempen van een voormalige brandput aan de Kloosterstraat te Sint-Annaland. Hiertoe is een plan opgesteld dat naast het dem pen van de brandput voorziet in de aanleg van 6 parkeerplaatsen en het herinrichten van het voorterrein met openbaar groen. De raad wordt gevraagd de voor uitvoering benodigde financiële middelen beschikbaar te stellen. - Aanleg bergingsriool te Tholen; In de lijst van uit te voeren kapitaalwerken is opgenomen de aan leg van een bergingsriool aan de Zoekweg/Ten Ankerweg te Tho len. Hiertoe is een plan opgesteld dat voorziet in de aanleg van een bergingsriool met een doorsnede van 70 cm, de aanleg van een dainage bij het te leggen riool, alsmede in het aanbrengen van de nodige verhardingen. De raad wordt gevraagd met het plan in te stemmen en de benodigde gelden voor uitvoering beschikbaar te stellen. - Garanderen geldlening Stichting Lokale Omroep Tholen (SLOTH); De Stichting Lokale Omroep te Tholen heeft besloten tot het aan gaan van een vaste geldlening van f 11.000,— bij de Amro Bank N.V.. Een en ander ter financiering van de kosten van aanschaf en plaatsing van een zendingsinstallatie met antenne. Deze installatie is nodig nu de Sloth sedert kort beschikt over een etherver gunning. Op verzoek van de stichting wordt de raad gevraagd garant te staan voor de tijdige betaling van aflossing en rente. Burgemees ter en wethouders zijn van mening dat het leningsbedrag in redelij ke verhouding staat tot de waarde van de installatie, terwijl de vereniging blijkens de overgelegde financiële stukken in staat geacht wordt de jaarlijkse lasten op te brengen. Uitbreiding telefoonlijnen en vernieuwing telefooninstallatie ge meentehuis; Nadat vanuit de burgerij diverse malen gewezen is op het feit dat het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk tijdens kantooruren telefo nisch soms niet te bereiken was heeft de P.T.T. op verzoek van het gemeentebestuur metingen verricht. Die metingen hebben uit gewezen dat, om alle gesprekken tijdens piekuren tot stand te brengen een uitbreiding nodig zal zijn met zes tot zeven lijnen. De huidige telefooncentrale beschikt over tien buitenlijnen, waarvan er vijf beschikbaar zijn voor de inkomende gesprekken. Gekonsta- teerd mag worden dat het gemeentehuis op bepaalde uren van de dag slecht bereikbaar is. Burgemeester en wethouders wensen op korte termijn daarin verbetering te brengen en hebben de P.T.T. om advies gevraagd. De P.T.T. heeft geadviseerd over te gaan tot het plaatsen van een nieuwe centrale met twintig buitenlijnen. Bij een moderne centrale dienen ook nieuwe telefoontoestellen te worden geplaatst met in plaats van de kiesschijf een druktoets- systeem. Met een dergelijke centrale en de bijbehorende toestellen is het mogelijk te werken met het doorkiesnummersysteem. Dat betekent dat alle of een deel van de medewerkers rechtstreeks kan worden gebeld zonder tussenkomst van de telefoniste. De raad wordt voorgesteld een bedrag van f 220.000,— beschik baar te stellen tot het uitbreiden van het aantal telefoonlijnen met tien en het plaatsen van een nieuwe centrale en het vervangen van de huidige telefoontoestellen. Een bedrag van f 120.000,— kan worden gevonden in de optredende verlaging van de rente lasten in het dienstjaar 1988. Het resterende bedrag wordt dan voorlopig gedekt door dit in vijf jaar af te schrijven. Financiering automatisering Thoolse Scholengemeenschap; De bestuurscommissie van de Thoolse Scholengemeenschap voor voortgezet onderwijs heeft het gemeentebestuur gevraagd de aanschaf van computerapparatuur voor de schooladministratie te financieren. De administratie wordt momenteel gevoerd met een homecomputer. Dit systeem voldoet echter niet meer. De accoun tantsdienst van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen heeft geadviseerd op een ander systeem over te stappen. De op basis van het advies van de accountantsdienst aangevraagde rijksvergoeding voor deze vervanging wordt echter door het minis terie niet gehonoreerd. Wat door de ene afdeling van het ministe rie bepleit wordt,kan blijkbaar door de andere afdeling niet worden betaald. Daardoor ontstaat wel een steeds grotere druk op het im provisatievermogen van de schoolbesturen. Na ampel beraad heeft het bestuur gekozen financiering bij de gemeente aan te vra gen voor de aan te schaffen apparatuur, waarvan de kosten circa f 13.600,— bedragen. De onderhavige investering vraagt een maandlast van f 212,1b die kan worden bestreden uit de norm- post per leerling. De raad wordt gevraagd het benodigde krediet te verlenen. Herbestemming schoolgebouw Jan van Bloisstraat 29 te Tholen; Het schoolgebouw Jan van Bloisstraat 29 te Tholen was tot vorig schooljaar in gebruik bij de afd. M.A.V.O. van de Thoolse Scholen gemeenschap. De staatssecretaris van Onderwijs en Weten schappen is bereid medewerking te verlenen aan het gebruik van dit complex door het Reformatorisch Vormingsinstituut en het Re gionaal Educatief Centrum. Het gebruik door beide instellingen ge schiedt op basis van medegebruik. Aan deze toestemming verbindt de staatssecretaris een aantal voorwaarden, die echter grotendeels gelijk zijn aan de voorwaar den zoals deze golden tijdens het gebruik van het gebouw door de T.S.G. De raad wordt voorgesteld met deze voorwaarden in te stemmen. Vaststelling nota kunstbeleid "Tholen in beeld"; In een ontwerp-nota "Tholen in beeld" hebben burgemeester en wethouders een opzet van een mogelijk te voeren kunstbeleid op gesteld. De nota beperkt zich hoofdzakelijk tot het terrein van de beeldende kunst in de buitenlucht, omdat met name dit terrein in de gemeente Tholen een achterstand kent. De nota gaat uit van een spreiding van kunstwerken over de zeven kernen. De minima le termijn waarbinnen een en ander gerealiseerd kan worden is ze ven jaar, hetgeen nauw verband houdt met de beschikbare finan ciële middelen. Dat komt neer op verwezenlijking van één kunst voorwerp per jaar. De nota, waarop wij thans niet uitvoerig in gaan, bevat een opsomming van mogelijke locaties en thema's. Ten aanzien van het te voeren kunstbeleid in het algemeen, zijn burgemeester en wethouders er voorstanders van om bij nieuw- bouwaktiviteiten in de toekomst uitdrukkelijk de vraag aan de orde te stellen of een percentage van de bouwkosten bestemd moet worden voor verwezenlijking of aankoop van een kunstvoorwerp. Bij het bepalen van het benodigde krediet dient daar al rekening mee te worden gehouden. Op korte termijn acht het kollege besluitvorming noodzakelijk ten aanzien van twee in de nota genoemde thema's te weten: a. de realisering van een kunstvoorwerp op de Oesterdam; b. de realisering van een kunstvoorwerp in/bij het gemeentehuis. Voor het onder a. genoemde thema is het kollege van plan interes se te wekken en financiële deelname te bewerkstelligen bij het provinciaal bestuur, Rijkswaterstaat en de buurgemeente Reimers- waal. Daardoor zal het mogelijk worden een kunstvoorwerp van enige omvang en allure op te richten. Ten aanzien van het ge meentehuis zijn burgemeester en wethouders van mening dat de huidige uitbreiding van het bestuurscomplex moet worden aange grepen om een kunstvoorwerp te realiseren. Aangezien dit zo nauw verbonden is aan het gemeentehuis, dient dit niet ten laste te gaan van de reserve kunstvoorwerpen (per 1 januari 1988 f 129.000, maar ten laste van de post onvoorzien. De raad wordt gevraagd de nota "Tholen in beeld" vast te stellen en inprincipe te besluiten tot het verlenen van medewerking aan plaatsing van een kunstvoorwerp op de Oesterdam en in/bij het gemeentehuis. Aankoop loods aan de Bierensstraat te Sint-Annaland; Ingevolge het bestemmingsplan"Kom"(Sint-Annaland) is de uit zinken platen opgetrokken bedrijfsloods op de hoek Bierensstraat- Schoolstraat wegbestemd. De loods is eigendom van de heer J.W. van Popering. Na sloop van deze loods kunnen ter plaatse woningen worden teruggebouwd. Met de heer Van Popering is overeenstemming bereikt over de aankoop van bedoelde loods. Uitgangspunt bij de gevoerde aan kooponderhandelingen is geweest dat vervangende ruimte op het bedrijventerrein aan de Veilingweg te Sint-Annaland wordt gebouwd. De raad wordt gevraagd tot aankoop te besluiten. Verstrekken van een geldlening aan Laura Products B.V. te Sint- Maartensdijk; Laura Products B.V. te Sint-Maartensdijk houdt zich in hoofdzaak bezig met de productie van dagelijks verse vruchtensappen. Deze worden geleverd aan hotels en restaurants (o.a. Hilton, Holiday Inn, Golden Tulip en anderen). Op dit moment heeft men "harde" contracten voor de levering van 300.000 liter per jaar, terwijl de directie mogelijkheden ziet dit kwantum op te voeren naar 500.000 liter per jaar. Nog afgezien van de mogelijkheid de distri butie uit te breiden tot de detailhandel in Nederland, vinden op dit moment ook onderhandelingen plaats met afnemers in o.a. Zwe den en IJsland. Laura geeft op dit moment werk aan 11 personen. Men heeft rela tief hoge aanloopkosten gehad en vanuit een nulpositie is de pro ductiecapaciteit geïnstalleerd. Nu de omzet sterk stijgt openbaren zich liquiditeitsproblemen. Daarom heeft het bedrijf om een ver- Aan belanghebbenden wordt ter kennis gebracht dat de aangiftebil jetten hondenbelasting voor het belastingjaar 1988 zijn verzonden. 'Deze biljetten moeten binnen 14 dagen na de datum van verzending volledig ingevuld en ondertekend ter gemeente-sekretarie worden te rugbezorgd. Houders van honden, die geen aangiftebiljet hebben ontvangen en die hun hond voor 1988 nog niet hebben aangegeven zijn verplicht hier van vóór 18 mei 1988 aangifte te doen, door invulling en onderteke ning van een ter gemeentesekretarie en op de postkantoren verkrijg baar aangifteformulier. Zij die in de loop van het jaar één of meer honden gaan houden moe ten hiervan binnen 14 dagen aangifte doen. Er wordt nadrukkelijk op gewezen dat voor honden die niet tijdig op bovenomschreven wijze zijn aangegeven een boete kan worden opgelegd. Sint-Maartensdijk, 21 april 1988 Burgemeester en wethouders van Tholen. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 25 april 1988 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik en de wethouders P. van Schetsen, L.J. Koopman en J. Ver- sluijs houden hun spreekuur van 11.00-12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 215. mogens versterkend krediet gevraagd. De raad wordt gevraagd dit te verstrekken. - Uitkomsten rapport Plant Location International; Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft een onderzoek laten ver richten naar de vestigingsmogelijkheden van bedrijven en in dustrieën in de provincie en naar de positie van Zeeland voor nieuwe economische aktiviteiten. Het gemeentebestuur van Tho len nam met genoegen kennis van dit onderzoek, omdat daarmede een sterkte-zwakte analyse van het Thoolse zou worden geboden en aldus vitale kennis zou worden verkregen voor een gerichte be- drijfsacquisitie. Tijdens de loop van het onderzoek kwam vast te staan dat dit een volstrekt andere strekking had dan aanvankelijk was meegedeeld. Het richtte zich geheel op de investeringsmogelijkheden van regio naal stuwende investeringsprojekten in de sectoren industrie en zakelijke dienstverlening, die wat vestigingsplaats betreft, niet ge bonden zijn aan één regio, provincie of land. Het onderzoek levert dan ook een beeld op van een provincie waarin buiten de zeeha vens weinig economische ontwikkelingen zijn. En op deze wijze komen de economische ontwikkelingen in de overige economische gebieden van Zeeland in een tweederangspositie te verkeren. Er is in Zeeland meer aan de hand dan economische ontwikkelingen in de zeehavengebieden. In termen van werkgelegenheid zou het weieens zo kunnen zijn dat het midden- eh kleinbedrijf en de dienstensector een doorslaggevende bijdrage aan de Zeeuwse economische structuur leveren. Die factor wordt in het P.L.I.- rapport gemist. Overigens doet Tholen het, zelfs in de sfeer van regionaal stuwen de investeringsprojekten, volgens het P.L.I.-rapport relatief goed en laat ze concurrentgemeenten zoals Hulst, Hontenisse, Oostburg, Reimerswaal en Zierikzee op ruime afstand. Samenvattend menen burgemeester en wethouders te moeten konstanteren dat de waarde van het onderzoek -de relatief goede score van Tholen ten spijt- gering is. Per brief moet dan ook het provinciaal bestuur worden gevraagd te streven naar een even wichtig economisch beleid, waarbij de niet-zeehavengebonden re gio's evenredige aandacht krijgen, hetgeen in de P.L.I.-rapportage wordt gemist. De raad wordt gevraagd met het schrijven van een dergelijke brief in te stemmen. Vaststellen voorbereidingsbesluit voor een gebied aan de Een- drachtsweg te Tholen; Bij de vaststelling van het bestemmingsplan "Kom" (Tholen)is ge wag gemaakt van een onaantrekkelijke situatie aan de Eendrachts- weg, meer in het bijzonder het voormalig garagebedrijf Vos. Enige tijd geleden is er van particuliere zijde initiatief getoond om dit ge deelte van de Eendrachtsweg te ontwikkelen. Uitgangspunt daarbij was dat een aan de Botermarkt gevestigde supermarkt(Mikro) naar een nieuw te bouwen winkel aan de Eendrachtsweg zou wor den verplaatst. Burgemeester en wethouders hebben planologische medewerking toegezegd, zij het onder de volgende voorwaarden: nader overleg zal moeten plaatsvinden over de detaillering van de parkeerplaatsen; - een distributie-planologisch onderzoek zal moeten worden over gelegd; - een gebruikelijke plankostenbijdrage zal moeten worden voldaan. De raad wordt gevraagd een voorbereidingsbesluit te nemen, zo dat een juridische basis wordt geschapen voor het starten van de planologische procedure. Bouwen in afwijking van bestemmingsplannen Er is een aanvraag om een vergunning ingediend door: 1. De heer F. Goedgebuure, Ten Ankerweg 112 te Tholen voor het bouwen van een woning op het perceel ka dastraal bekend Tholen, sektie O, nummer 163, plaatselijk gemerkt Postweg 13. 2. Bouwbedrijf Uijtdewilligen B.V., Pelsendijk 13 te Nieuw- Vossemeer voor het bouwen van 5 vrije sektor woningen, waarvan één met garage op het perceel kadastraal bekend Tholen, sektie O, nummer 541, plaatselijk gemerkt Kui- persdreef. Deze plannen zijn niet in overeenstemming met de ter plaatse geldende bestemmingsplannen. Burgemeester en wethouders van Tholen zijn voornemens met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toe stemming van het kollege van gedeputeerde staten van Zee land, vergunning te verlenen voor de onderhavige plannen. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gelegen heid gesteld om van 22 april 1988 tot en met 5 mei 1988 schriftelijk>bezwaar in te dienen bij burgemeester en wethou ders van Tholen. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter gemeentesekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 21 april 1988. De burgemeester van Tholen, H.A. van der Munnik c. Met ingang van zaterdagmiddag 30 april a.s. zijn de beide gemeente lijke zwembaden in Tholen (de Spetter) en Sint-Maartensdijk (Haestinge) weer voor het publiek geopend. In verband hiermee vindt op donderdag 28 en vrijdag 29 april van 9.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 1 7.00 uur de voorverkoop van abon nementen en zwemleskaarten plaats. In Tholen is dat in de foyer van het sport- en gemeenschapscentrum "Meulvliet"; in Sint- Maartensdijk aan de kassa van het zwembad. Aanvraagformulieren Om de afwikkeling van de aanvragen voor abonnementen en zwem leskaarten te bespoedigen is een aanvraagformulier vervaardigd, dat verkrijgbaar is via de gemeentelijke folderrekken op de postkantoren in Tholen, Sint-Annaland, Stavenisse, Oud-Vossemeer en Scher- penisse. De inwoners van Sint-Maartensdijk kunnen dit formulier halen uit het folderrek in de hal van het gemeentehuis. De inwoners van de kern Poortvliet kunnen rechtstreeks naar een van de zwembaden gaan. Openstelling van de baden Aangezien het schoolzwemmen op maandag 2 mei van start gaat kan er vanaf 30 april vrij worden gezwommen. De openingstijden zijn da gelijks van 13.30 - 1 7.30 uur en van 18.30 - 20.00 uur. Vanaf 2 mei (het begin van het schoolzwemmen) is er sprake van aangepaste ope ningstijden voor het vrij zwemmen. Deze zijn: Elke dag (behalve zater dag en zondag van 7.30 tot 9.00 uur, van 15.30 tot 17.30 uur en van 18.30 tot 20.00 uur. Op woensdag zijn de baden voor het vrij zwemmen ook 's middags beschikbaar en wel van 14.00 tot 17.30 uur. Op zaterdagochtenden zijn de beide baden bezet voor de zwem lessen. Zowel op zaterdag als zondag zijn de openingstijden voor het vrijzwemmen van 13.30 tot 17.30 uur. Tarieven In vergelijking met vorig jaar zijn de tarieven onveranderd gebleven, de dagkaarten voor personen van 16 jaar tot 65 jaar kosten f 3,05. Voor personen jonger dan 16 jaar en 65 jaar en ouder kost een dag kaart f 1,95. Een seizoenabonnement voor een persoon van 16 jaar tot 65 jaar kost f 51Voor een persoon jonger dan 16 jaar en 65 jaar en ouder kost een abonnement f 31,50. Een zwemleskaart voor personen jonger dan 16 jaar en 65 jaar en ouder kost f 31, Een seizoenabonnement voor een gezin van vier personen kost f 108, Leiding In het zwembad 'de Spetter' is in het zwemseizoen 1988 de leiding in handen van de heer J. Jansen en in het zwembad "Haestinge" van de heer H. Boxce. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat op respectievelijk 17 februari en 10 maart 1988 bij hen aanvragen voor een vergunning ingevolge de Hinderwet zijn ingekomen van: 1. de firma Jansen, Slabbecoornweg 9 te Tholen, voor het oprichten en in werking hebben van een groothandel in machines, machine bouw, constructie, reparatie en service op het perceel, kadastraal bekend Oud-Vossemeer, sektie L nr. 135 ged., en 249 ged., gele gen aan de Slabbecoornweg 9 te Tholen; 2. Interpak B.V., Slabbecoorneg 11 te Tholen, voor het oprichten en in werking hebben van een loonpakbedrijf op het perceel, ka dastraal bekend Oud-Vossemeer sektie L, nr. 135 ged., gelegen aan de Slabbecoornweg 11 te Tholen. De aanvragen en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 22 april 1988 op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint- Maartensdijk ter inzage elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Gemoti veerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunningen kunnen door een ieder gedurende een maand na de datum van de ter inzage legging schriftelijk bij ons kollege worden ingebracht. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Degene die een be zwaarschrift indient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet kenbaar te maken. Eveneens kunnen mondelinge bezwaren worden ingebracht tijdens een openbare zitting op 9 mei 1988 om 9.00 uur wat betreft de aanvraag genoemd onder 1 en 9.30 uur m.b.t. de aan vraag genoemd onder 2. De zittingen vinden plaats in het gemeente huis te Sint-Maartensdijk, waarbij tevens de gelegenheid wórdt gege ven tot een gedachtenwisseling tussen het bevoegd gezag, de aan vrager en de overige aanwezigen. Burgemeester en wethouders vestigen er tenslotte de aandacht op, dat degenen die bezwaar heb ben ingebracht, op de wijze als bovenomschreven en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren tegen de ontwerp beschikking in te dienen. Sint-Maartensdijk, 21 april 1988 Burgemeester en Wethouders van Tholen g> overdenking Hoe vaak gebeurt het niet dat een kind zich van een opdracht pro beert af te maken, door te bewe ren dat hij het niet kan. "Jan, wil je de vuilniszak naar buiten bren gen?", "Mia, ga eens een brief aan Oma schrijven!". Wanneer Jan en Mia geen zin hebben te doen wat van hen verlangd wordt, zeggen ze al gauw: "Dat kan ik niet". Eigenlijk doen zij daarmee een onjuist beroep op hun kinder lijke zwakheid, want als zij zou den willen, zouden ze het best kunnen. In zo'n geval krijgen ze dan ook dikwijls te horen: "Kan-niet" is dood!". Met ande re woorden: "Zeg nooit dat je iets niet kan!". Gedragen wij ons in onze omgang met God ook niet vaak als die kin deren, die telkens weer zeggen: "Dat kan ik niet!"? De Heer Je zus heeft ons van Godswege dui delijk gezegd: "Gij zult de Here, uw God, liefhebben met geheel uw hart en met geheel uw ziel en met geheel uw verstand", en "Gij zult uw naaste liefhebben als u zelf". (Mattheus 22:37,39). Maar nog voordat we het serieus geprobeerd hebben, zijn wij al klaar met ons antwoord dat we dat niet kunnen. We beroepen ons dan vaak op on ze menselijke zwakheid en zondige natuur, alsof dat een excuus zou zijn om niet te doen wat ons is op gedragen. Zo was het ook met Jezus' eigen discipelen. Verbijsterd als zij wa ren over de zware voorwaarden, die Jezus gesteld had om het Ko ninkrijk der hemelen binnen te gaan, reageerden ze met de woor den dat dan niemand behouden kon worden (Mattheus 19:23-25). Op het eerste gezicht lijkt het wel of Jezus hun gelijk gaf. Bij de mensen was dat ook niet mogelijk, zo sprak Hij. "Maar" - voegde Hij er aan toe - "Bij God zijn alle dingen mogelijk" (Mattheus 19:26). En daarmee ontzenuwde Hij de argumenten van de discipe len om niet te doen wat hun was opgedragen. Wanneer wij Jezus nu tegen ons horen zeggen: "Gij zult liefhebben de Heer uw God... en uw naaste als u zelf", moeten we eerlijk be kennen dat we dat eigenlijk niet willen, en dat we het uit onszelf ook niet kunnen, evenmin als wij in staat zijn iets uit niets te maken of de gestorvenen weer te doen herleven. Toch is ons dit gebod van Godswege opgelegd. Hij, die wèl iets uit niets kan maken en dat ook gedaan heeft, toen Hij hemel en aarde schiep, Hij, die Jezus uit de dood heeft opgewekt, gebiedt als U al te lang met Uw bril door 't leven stapt. Op tijd zorgen dat Uw ogen de bij- de-tijdse bril krijgen is niet al leen verstandig maar zelfs nodig voor alle ogen. Ook voor de Uwe. En OPTI- CIËN VAN MIL-HEYNS helpt U vlot. *De (fuCtieei'Kofi van MIL-HEYNS BERGEN OP ZOOM Wouwsestraat 8 Advertentie I.M. ons in liefde te leven. Zou Hij ons dan ook niet de kracht geven om echt en oprecht lief te hebben, zo als Hij dat van ons wil? Laten we daarom nooit zeggen: "Dat kan niet!", want "Kan- niet" is dood!". Maar God leeft en Jezus is opgewekt uit de dood. Hij wil ook ons het leven schen ken, nu al, in deze wereld. Daar om kunnen wij mèt Hem ook doen, wat we zónder Hem niet kunnen. We kunnen het, en we moeten het ook. Ons ernstige po gen zal zeker niet tevergeefs zijn. dr. W.M. Rikin St. Maartensdijk Wethouder J. Versluijs verricht zaterdagmiddag om half vijf met medewerking van de koninklijke fanfare Accelerando de officiële ingebruikneming van de verbeter de jachthaven. Vorig jaar kwam minister Nijpels aan te pas voor de uitbreiding, nu wordt het opk nappen van het oudste gedeelte gevierd. In juni en juli vinden er nog meer festiviteiten plaats in het kader van het zilveren jubileum van de watersportvereniging. Met de kleinst mogelijke meerder heid besloot de gemeenteraad van het toen nog zelfstandige St. An naland in mei 1966 om de jach thaven aan te leggen. J.A. den Engelsman, A.J. Kurvink en wet houder J. Moerland(allen SGP) waren tegen, wethouder J.J. Mos- selman(CDA), A.J. Scherpenis- se(VVD), alsmede de twee PvdA'ers P. van Schetsen en F.J. Stols waren voor. De SGP-fractie vreesde voor de zondagsrust en -heiliging, de meerderheid en burgemeester H.J. Smith zagen in de jachthaven 'een welvaartsbron die men niet moet onderschatten'. Vertraagd door problemen met de aannemer die het oudste deel van de jachthaven in St. Annaland verbeter de, zijn zaterdag 35 schepen te water gelaten door Geuze transport en jachtenberging. Zaterdagmiddag a.s. verricht wethouder Versluijs de officiële heropening.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 5