w Sterke groei bij Timpa foundations Tholen kan profiteren van economische verschuivingen Huldiging pionier gehandicaptenzorg Verstrekking alcohol wel aan banden leggen Alcoholcontrole BOUMAN POTTER GESLOTEN. Stropdassen en damesshawls Tholen krijgt ook een C 1000 Jubileumtoespraken 75 jaar Rabobank St. Annaland-Poortvliet SPAARDERS OPGELET! Spaarbank Donderdag 21 april 1988 44e Jaargang no. 23 ADRI C. BROEKHUIS EN ZN. Holland Trend uit Lelystad naar Tholen Timpa foundations b.v. in Tholen zal dit jaar sterk groeien. Naast de al eerder aangekondigde uitbrei ding met de produktie van badpakken zal de verkoop organisatie Holland Trend b.v. uit Lelystad naar Tho len verhuizen. Directeur Harry de Jong verwacht, dat 21 van de 30 HT-medewerkers meekomen. Voor de produktie- en inpakafdeling denkt Timpa 25 tot 30 mensen extra nodig te hebben. Benijdenswaardig Tien miljoen Oudere doelgroep DEZE WEEK Tegen de achtergrond van economische verschuivin gen van de randstad naar het zuiden liggen er nieuwe mogelijkheden voor Tholen. Prof. dr. P.W. Moerland zei dat vrijdagavond in de Wellevaete tijdens de vie ring van het 75-jarig bestaan van de Rabobank St. Annaland-Poortvliet. Hij noemde verder voor de 300 belangstellenden de goede geografische ligging van Tholen en een arbeidzame bevolking belangrijke voorwaarden voor het aantrekken van nieuwe bedrij vigheid op Tholen. Generatie van morgen Gezonde samenleving Groeimogelijkheden Lees de adv. op pag. 9 Speld voor G. Quaak uit Scherpenisse De opening van het eerste gezinsvervangend tehuis op Tholen en Sint-Philipsland werd aangegrepen om één persoon in het bijzonder in het zonnetje te zetten: dhr. G. Quaak uit Scherpenisse. Commissie bepleit beperking in Thooise sportkantines Jong en bloed Dorpshuizen Vacature Wegens verbouwing Heropening 21 april. Voor alle reparaties kunt u terecht in de klokkenmakerij. Juwelier-horloger-opticiën GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670) 6 33 85 Eendrachtbode, de Thooise Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thooise Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 20,50 per halfjaar. Per jaar 1 38,-, per post f 47,55 per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,37 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Bij de recente aankoop van grond van de gemeente en verlegging van de Ampèrestraat om het Timpa- gebouw te kunnen uitbreiden, was de verhuizing van HT al in de prognoses betrokken. Er bestond de laatste jaren reeds een vrucht bare samenwerking en dat wordt in een hechter verband voortge zet. De houdstermaatschappij Ro- dan, gevestigd aan de Wattstraat 1 in Tholen en eigenaresse van Tim pa, heeft een meerderheidsbelang verworven in HT. Timpa maakt foundations en HT is uitsluitend een verkooporgani satie achter het bekende merk Bon Giorno en Boobs+Bloomers. Boobs - 'de meest verkochte b.h. in Neder land', aldus dhr. P.L. Theunisse van Timpa - wordt gemaakt door Timpa en verkocht door HT, die daar bijpassende slipjes, Bloo mers, bijgevoegd heeft. "HT is in de negen jaar van haar bestaan uitgegroeid, letterlijk vanuit de achterkamer, tot een volwassen factor in de Nederland se textiel, met twee bloeiende A- merken in riante marktposities. Door deze transactie zijn de nieu we en spectaculaire doorgroeimo gelijkheden binnen bereik gekomen", aldus een gezamenlijk persbericht. "Timpa heeft sinds jaar en dag bij insiders een benijdenswaardig goede reputatie opgebouwd als producent. Het bedrijf draait voor 85% op export (naar 41 lan den) en het beschikt dan ook al over de nodige contacten om het pad op verschillende buitenlandse markten voor HT te effenen." Volgens het persbericht zullen HT en Timpa geheel zelfstandig en naast elkaar hun eigen, specifieke activiteiten voortzetten, zij het dan, dat die van HT flink uitge bouwd zullen worden. "Daarbij wordt niet alleen gedacht aan de exploitatie van de succesvolle merken Bon Giorno en Boobs Bloomers op de steeds beter toegankelijke Europese markten, maar ook aan de ont wikkeling van nieuwe concepten voor de thuismarkt. Om die groei mogelijk te maken, zal de houdstermaatschappij Rodan in 1988 en 1989 tien miljoen gulden investeren in Holland Trend. Een huwelijk uit vrije keuze dus, tussen twee partners die voor el kaar zijn voorbestemd. Een huwe lijk ook, dat gelukkig van start gaat, want met het perspectief van verdere uitbouw en groei zullen er ook nieuwe arbeidsplaatsen inge vuld moeten worden. Wel zal die groei in de afzienbare toekomst leiden tot een verhuizing van HT - nu nog in Lelystad gevestigd - naar Tholen." In het vakblad Textilia meldt HT- directeur Harry de Jong, dat het perspectief van een open Europe se markt in 1992 ook een rol van betekenis heeft gespeeld. "Verder was de grootte van het bedrijf als mede de financiële armslag te be perkt om die stappen op het exportpad met succes te kunnen verwezenlijken." Belangrijke af zetgebieden zijn Engeland, Frank rijk en West-Duitsland. Met Boobs Bloomers en Bon Gi orno bedient HT een jonge markt(tieners). De bedoeling is, die succesvolle concepten te verta len naar een wat oudere doel- groep(vanaf 25 jaar). Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Tho len wil 13.500 gulden besteden aan de aankoop van nieuwe rela tiegeschenken. Hierbij is gedacht aan 500 stropdassen (met ingewe ven gemeentewapen) en 400 da messhawls (bedrukt met het gemeentewapen). Het college vraagt de raad hiervoor het beno digde krediet te verlenen. De re den van de aanschaf van deze presentjes is dat de huidige rela tiegeschenken waarover de ge meente beschikt 'niet bij alle gelegenheden kunnen worden Philadelphia opent gezinsver vangend tehuis 125 zakjes schadelijke stoffen tijdens milieukaravaan in St. Philipsland FNV: kosten milieu gaan voor de baat uit Verstrekking alcohol aan jon geren beperken, vindt com missie sociaal-cultureel werk Tweede occasionshow in Oud- Vossemeer •k Brief aannemer Walpot op ge meentesecretarie St. Philips land achtergehouden? Stationsstraat wordt prachtig, maar er wordt te hard gereden EHBO St. Annaland kampi oen van Zeeland Rabobank St. Annaland- Poortvliet 75 jaar Een dag op stap met de mete- reoloog van het KNMI Gezagscrisis bij voetbalvereni ging Noad Schooldammers in de finale NIETS OVERTUIGT ANDE REN BETER DAN HET EI GEN HANDELEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's weggegeven.' Het college laat we ten dat er 'meer en meer behoefte is aan een 'niet al te duur maar representatief relatiegeschenk'. In de toelichting schrijft het college dat het idee niet origineel is maar dat uit de praktijk gebleken is dat stropdassen en damesshawlszeer op prijs worden gesteld'. Dè gemeente heeft als geschenken momenteel alleen 'Impressies van Tholen', een map met pentekenin gen van Ben van Rooy ter waarde van negentig gulden, het losbladig boekwerk 'Tholen stad en eiland' en schilderijen van Ben van Rooy. Jacob van Burgh(links), één van de bewoners van het gezinsvervangend tehuis aan de Annewas, die mee hielp aan de openingshandeling van het GVT. Joke Verkerke, hoofd van het GVT, is hem daarbij behulp zaam. Een uitgebreid verslag vindt u op pagina 9. Nieuwe relatiegeschenken Tholen Mikromarkt C. v.d. Velde-Geluk uit Tholen gaat het pand aan de Botermarkt verlaten en schuin te genover aan de Eendrachtsweg onder de naam C 1000 een dubbel zo grote supermarkt openen. Er wordt al jaren naar nieuwbouw uitgekeken omdat de bestaande ruimte te klein is en het achter de supermarkt gelegen magazijn aan de Brugstraat moeilijk uit te brei den valt. Aan de Eendrachtsweg staat de voormalige garage Vos, eigendom van bakker Van Oost, na het ver trek van aannemingsbedrijf Van Bergen Henegouwen naar het in dustrieterrein nog op een defini tieve bestemming te wachten. B en W vinden dat nu een onaantrek kelijke situatie en daarom stem men ze in met de plannen van bouwbedrijf gebr. v.d. Bergh uit Bergen op Zoom om er een super markt te vestigen. De Mikromarkt wordt verkocht aan Van Opstal makelaardij, eveneens in Bergen op Zoom. Van de Velde hoopt eind dit jaar zijn plannen te kunnen verwezen lijken. "Van 190 m2 krijg ik straks 450 m2 verkoopruimte en een nieuwe formule, C 1000 met slagerij, zoals Gunter in St. Anna land. Daar is behoefte aan in Tholen, waar de 5600 inwoners goed zijn voor een omzet van 320.000 gulden per week aan bestedingen in de levensmiddelen sector. Ook van de jachthaven en andere recreanten hoop ik te kun nen profiteren. Voor de loop in de binnenstad is deze ontwikkeling ook goed", zegt Van de Velde. B en W leggen de gemeenteraad maandagavond voor, het bestem mingsplan te wijzigen om aan de wensen van de supermarkt tege moet te komen. Er zijn drie voor waarden aan verbonden: er moet nader overleg plaatsvin den over parkeerplaatsen, er dient een distributie-planologisch on derzoek te worden overlegd en het bedrijf moet de gemeente een bij drage betalen in de plankosten. Zes mensen van de Thooise rijkspolitie en twee van de ver- keersgroep hebben van zaterdag op zondag een alcoholcontrole uitgevoerd op Tholen. Drie perso nen werd een bloedproef afgeno men en een bromfietser kreeg een rijverbod. Bij Sint-Annaland werden 83 au tomobilisten en 6 bromfietsers aangehouden, waarvan 13 de blaastest ondergingen. Bij Sint- Maartensdijk moesten drie van de 48 aangehouden personen blazen. Eén werd een bloedproef afgeno men. Bij Tholen werden 13 men sen aangehouden. Vijf daarvan moesten blazen en bij twee kreeg dat met een bloedproef een ver volg. De voorzitter van de Raad van Toezicht, dhr. C. Meertens, bedankt mevrouw en burgemeester Van der Mun- nik, prof. Moerland, dhr. Elenbaas, dhr. Hage en het Smalstads mannenkoor voor hun medewerking aan de jubileumviering van de 75-jarige Rabobank St. Annaland-Poortvliet. Öp de plaats waar hij vroeger met vallen en opstaan leerde schaatsen en tussen de baantjes door choco lademelk dronk in de tent van Adr. Burgers, schetste Piet Moer land vrijdag een economisch perspectief voor industrie, handel en dienstverlening. Interessante mogelijkheden signaleerde hij WÜNINGIN RICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M ook in de glastuinbouw en de vol- legrondstuinbouw. De akkerbou wers dienen volgens Moerland andere wegen in te slaan, want hun produkten hebben het moei lijk. Op het gladde ijs van het zoet water waagde hij zich niet aan een directe uitspraak. Wel pleitte hij voor ondernemerschap, durf en investeringen. "Durf moet u zelf hebben en voor de financiering kan de bank zorgen." Rabobank-voorzitter L. Hage zei te hopen op de haalbaarheid van zoet water uit het Zoommeer en uitbreiding van de glastuinbouw. "Wij moeten bezig zijn voor de generatie van morgen", aldus Ha ge. Als opdracht voor de jubile rende bank zag hij het stimuleren van economische en maatschap pelijke ontwikkelingen in het werkgebied en het aanbieden van kwalitatief goede diensten tegen relatief gunstige voorwaarden. Deltakring-voorzitter L.A.M. Elenbaas uit Scherpenisse bracht naar voren, dat 'speciaal St. An naland een gezonde samenleving kent'. "De leden van uw bank wa ren enerzijds dikwijls inventief, anderzijds behoudend. De glastuinbouw is aangepakt en uit gegroeid tot een belangrijke bron van inkomsten. De bloemzaad teelt is nergens zo goed van de grond gekomen als in uw gebied. Jammer genoeg loopt deze teelt terug door een teveel aan zaad. Een administratieve ruilverkave ling is op komst. Voor de kleinere bedrijven zou een goede zoet wa tervoorziening nieuwe mogelijk heden scheppen. Voor de akkerbouw pakken zich op dit moment donkere wolken samen, door overproduktie in diverse lan den. Hopelijk wordt 1988 weder om een beter jaar voor de vrije produkten aardappelen en uien. Waar in Nederland zijn er half fe bruari al Doré's geplant? Toch voorzie ik, dat in de naaste toe komst het aantal ondernemers in de land- en tuinbouw terug zal lo pen, hetzij door gebrek aan opvol gers en daardoor vergroting van de bedrijven. Wij constateren dat de bevolking van het eiland iets terugloopt. Als voorzitter van de woningstichting Beter Wonen weet ik, dat in de meeste kernen in de komende ja ren weinig gebouwd zal worden, zeker in de sociale woningbouw. VERVOLG PAG. 15 Advertentie I.M- Daarvoor was voorzitter J. Meire- sonne van het provinciaal verband Philadelphia, tevens landelijk hoofdbestuurslid, naar Sint- Annaland gekomen. "U heeft vanaf het begin geijverd voor een gezinsvervangend tehuis op Tholen", zei Meiresonne. Bo vendien hebt u zich, samen met uw vrouw, gedurende een lange reeks van jaren ingezet voor de ge handicapten." Vervolgens reikte hij Quaak de zil veren waarderingsspeld uit voor zijn verdiensten. Voor mevrouw Quaak waren er bloemen. Quaak is ruim 20 jaar secretaris van de afdeling Tholen/St.- Philipsland van Philadelphia, bestuurslid van de stichting Phila delphia Tehuizen Tholen en Sint- Philipsland en coördinator van het vrijetijdswerk voor gehandi capten in Ons Huis aan de Lange- weg te Scherpenisse. Meiresonne zei het te waarderen, dat Quaak een voorziening als het nu geopende GVT altijd warm heeft gehouden. Tholen/St. Phi lipsland is de laatste Zeeuwse re gio die een GVT opende. "In de huursfeer zoals hier in St. Anna land is gebeurd, is een GVT ge makkelijker exploitabel. Voorheen wilde men ook minstens 20 bewoners, maar nu kan het kleinschaliger", aldus Meiresonne. Verschillende afgevaardigden van andere Zeeuwse GVT's waren vrijdagmiddag bij het openings feest in St. Annaland aanwezig. ■S Philadelphia-secretaris G. Quaak(rechts) uit Scherpe nisse met zijn door dhr. J. Meiresonne(links) op gespelde onderscheiding voor het GVT aan de Annewas. De gemeente Tholen dient maatre gelen te treffen om het alcoholge bruik in openbare gelegenheden, sport- en onderwijsinstellingen, jeugdsozen, kantines van vereni gingen en dorpshuizen te be perken. Dit om het overmatig alcoholge bruik onder Thooise jongeren te gen te gaan. Hiertoe kunnen huis regels worden opgesteld die tot doel hebben 'dat er geen droogleg ging maar matiging' plaatsvindt. Dit stelt de overleggroep jongeren beleid Tholen in de deelnota die maandagavond door de commissie sociaal cultureel werk werd besproken. De commissie telt 9 le den maar maandag waren, naast voorzitter J. Versluijs, 4 leden van de commissie aanwezig. De werkgroep stelt dat de situatie op Tholen wat betreft het overma tig alcoholgebruik 'even proble matisch' is dan in andere gebieden in Nederland. (10% van de Neder landse bevolking van 16 jaar en ouder heeft problemen met alco hol). Het gebruik van alcohol is tussen 1960 en 1980 verdrievou digd. Deze omvang wordt toege schreven aan het feit dat er meer gelegenheden zijn gekomen waar drank een (schadelijke) rol speelt. Zoals in kantines van sportvereni gingen. Daarover waren alle leden van de commissie het roerend eens. P. Moerland: "Hoewel het voor de voetbalclubs een bron van inkomsten is, gaat het in de kanti- De gemeente Tholen wil twee jongeren als vertegenwoordi gers in de overleggroep jonge renbeleid Tholen die studie verricht naar de situatie van Thooise jongeren. Dit ter ver vanging van mevrouw E. van Haaften, bestuurslid van de jongerenstichting 'La Redou te' uit Stavenisse die tot juni vorig jaar betrokken was bij het maken van de deelnota 'Naar een geïntegreerd jonge renbeleid'. De werkgroep heeft tussentijds verslag ge daan van haar bevindingen. Na de bespreking in de com missie sociaal werk gaat de no ta naar de commissie welzijn waarna het in de raadsverga dering van mei besproken zal worden. De overleggroep zal voor de zomervakantie het to tale onderzoek afronden. ne toch wel erg gemakkelijk met het verstrekken van alcohol. Er lo pen in de regel ook jonge kinderen rond. Daar erger ik me aan". Me vrouw M. van Driel-Vaders: "Het wordt met voeten getreden". P.C. Geuze: "Voor de jeugd van sport clubs zijn huisregels nodig. Voor volwassenen is dat moeilijker. Dat wordt alleen maar een papieren tijger". In commissie sociaal cultureel werk van de gemeente Tholen is een vacature ontstaan door het vertrek van de heer A.J. Hommel uit Oud Vossemeer. Wegens verhuizing naar Steenbergen kan hij het werk in de commissie niet langer voortzetten. Versluijs lichtte toe, hoe het beleid van de gemeente is ten opzichte van de dorpshuizen in deze: "In zijn algemeenheid komt het niet voor dat mensen die geen gebruik maken van een aktiviteit in een dorpshuis daar gaan drinken. De dorpshuizen zijn daar niet zonder meer voor opengesteld. Bovendien zijn ze niet de gehele dag geopend, op de sporthal in Tholen na. Het is niet de bedoeling dat de beheer der deze dorpshuizen exploiteert als een caféhouder. Maar het is moeilijk te controleren of er inder daad alleen de gebruiker komt. In eerste instantie is het de sporter, dan de supporter en dan misschien nog eens iemand anders..." Mevrouw Van Driel zei dat er in het dorpshuis wel gekeken wordt naar wie er binnen komt lopen. De overleggroep wil dat de gemeente de openingstijden van de kantine wat betreft de verkoop van alco holhoudende dranken beperkt. Ook zou bij jeugdtoernooien geen alcohol verkocht moeten worden. De reclame voor alcoholvrije dranken dient gestimuleerd, recla me voor alcohol geweerd. Daar naast zouden er voorlichtingsbij eenkomsten gehouden moeten worden over het gebruik van alco hol bij sportbeoefenaren. De sportverenigingen zouden samen met de gemeente aan tafel moeten gaan zitten om huisregels op te stellen teneinde het 'schadelijk geachte gebruik' terug te dringen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 1