Steeds moeilijker om bij de tijd te blijven,zonder brokken temaken Jubileum 75 jaar Rabobank Surf-marathon bij Gorishoek Donderdag 21 april 1988 DE EENDRACHTBODE 15 Van 'gezien en accoord bevonden' tot computer in de huiskamer Door prof. dr. P.W. Moerland Chr. Boot Rentebijschrijving Vorstelijke gift Bilderdijk De economische verhoudingen in de wereld Het platteland Kwaad Het water Verlies De landbouw Poortvliet Middelpunt Uw Rabobank Gevarieerd Sneller Thoolse kritiek op onderzoek Plant Location Nieuwe mogelijkheden Akkerbouw moeilijk Interessante mogelijkheden Zoet water ECU's Prof.dr. P.W. Moerland met zijn oude spaarbankboekje. Links de voorzitters van het bestuur(L. Hage, links) en de Raad van Toezicht(C. Meertens, rechts) van de 75-jarige Rabobank St. Annaland-Poortvliet. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Rabobank St. Annaland-Poortvliet heeft prof. dr. P.W. Moerland vrijdagavond in de Wellevaete een jubileumtoespraak gehouden. Deze oud-St. Annalander was zeven jaar hoogleraar bedrijfskunde aan de Rijksuniversiteit in Groningen. Sinds 1 janua ri is Piet Moerland hoogleraar bedrijfseconomiefmet name financieringen en beleggingen) aan de Katholieke Universiteit in Tilburg. Hij is tevens lid van de Raad van Beheer van Rabobank Nederland en president-commissaris van Rabo-Noro Venture BV. "Ik stel het bijzonder op prijs om vanavond, hier, op mijn geboorte grond, het woord te mogen voe ren. Om te beginnen zou ik u van harte geluk willen wensen met het 75-jarig bestaan van uw Rabo bank. Dat uw coöperatieve vereni ging op haar toch respectabele leeftijd nog steeds springlevend is, blijkt wel uit de opkomst van zo vele leden en andere belangstel lenden op een avond als deze. En dat het uw bankbedrijf erg goed gaat, moge blijken uit de cijfers van de groei, de winst en het ver mogen. Mijn complimenten met dit jubileum en met datgene wat in al die jaren in St. Annaland en Poortvliet tot stand is gebracht. Toen u mij eind vorig jaar bena derde met de vraag om vanavond hier te spreken, heb ik geen mo ment behoeven te aarzelen om die uitnodiging te aanvaarden. Wel zat ik even met de vraag waarover ik het dan zou hebben. U deed mij een suggestie aan de hand waar ik aanvankelijk niet zo goed weg mee wist, namelijk: 'de koppeling tussen verleden en heden'. Toen ik er wat beter over nadacht, ging ik er toch wel wat in zien. In de eer ste plaats omdat deze avond in derdaad een koppeling is van het heden met het verleden, zowel voor u als voor mij. Wat mijzelf betreft, kan ik dat ook nog aanto nen, want ik heb voor deze gele genheid nog eens in oude dozen gesnuffeld en trof toen dit boekje aan, het spaarbankboekje uit mijn jeugd hier in St. Annaland, dat is geopend op 8 maart 1952 toen ik bijna 3 jaar oud was. En als je zo'n boekje openslaat, dan gaat het verleden herleven. Spaarbankboekjes werden in die dagen ondertekend door de voor zitter en nog een ander bestuurslid. In mijn geval waren dat de heren A. Bergers en Chr. Boot. De laatste was toen hoofd van de openbare school en het was een man die, als hij liep, flink de pas erin had, dat herinner ik me wel. Als adres staat hier Julianastraat Al 12, want zo was de nummering toen nog. De zittingsuren van de bank waren elke dag van negen uur tot half één, 's woensdags avonds van 6-8 uur en 's zaterdags gesloten en als ik het goed heb, is het nog steeds zo dat de bank hier op woensdagavond open is en in Poortvliet op donderdagavond. Artikel 1 van het Spaarbankregle ment regelt de kostprijs van dit boekje: 'Door de Spaarbank wor den spaarboekjes verstrekt aan de leden der Coöperatieve Boeren leenbank voor 40 ets; niet-leden betalen 40 ets.' Bepaald interes sante informatie in het licht van onze discussies binnen de Rabo- bankorganisatie over coöperatief bankieren, de afgelopen jaren. Artikel 3 opent de mogelijkheid 'aan de inlegger wiens boekje in het ongerede is geraakt, om op aanvrage aan het Bestuur der Spaarbank, tegen betaling van 80 ets een nieuw boekje uit te reiken'. Ook tegen de inhoud van artikel 5 zouden we nu wat vreemd aankij ken: 'Sommen van 100,- of min der worden op aanvraag onmiddellijk terugbetaald, indien de kas toereikend is; hogere be dragen moeten tenminste zes da gen tevoren worden aangevraagd.' Ingevolge artikel 16 waren 'inla gen van minder dan 1,- niet toe gelaten'. Welnu, mijn eerste inlage bedroeg inderdaad meer dan 1,- en wel 6,70, bijgeschreven door de kassier A. Goedegebuure. En als je het boekje verder doorbla dert, dan komt er weer veel naar boven. Zo moest elk boekje ieder jaar voor oudejaarsdag op de VERVOLG VAN PAG. 1 Het stadje Tholen en in het bij zonder St. Annaland maken hier een uitzondering op. De leegstand is hier praktisch nul, zodat wij zo wel dit jaar als het volgend jaar in St. Annaland zullen bouwen. Er zijn dus bepaalde woonvoorkeu ren, waarvan de bedrijven in St. Annaland en diverse voorzienin gen zoals ook de bank, op kan in spelen. Poortvliet is wat moeilijker, maar heeft gelukkig een aantal goede industrieën, waar nog steeds groei in zit. Het geheel overziende kom ik tot de conclusie, dat er voor de bank St. Annaland-Poortvliet zeker groei mogelijkheden zijn. Namens de Deltakring wens ik u een goede toekomst toe en op naar de 100 jaar. Burgemeester H.A. v.d. Munnik concludeerde, dat de toe komst goede verwachtingen recht vaardigt ten aanzien van de werkgelegenheidsstructuur. Ten aanzien van de jubilerende bank wees hij op de hechte plaats die de Rabobank in de plaatselijke sa menleving van St. Annaland en Poortvliet heeft verworven. Daarbij vergeet de bank niet, al dus de burgemeester, dat zij uit zelfrespect en richting samenle ving dient te beantwoorden aan de algemeen aanwezige gedachten in de samenleving, dat de bank rijk is en vast wel iets kan missen ten behoeve van zaken die het ge meenschapsleven bevorderen. In dit verband noemde hij de over dracht van een VW-busje aan het gezinsvervangend tehuis de Anne- was 'een vorstelijke gift'. "Dat is klantenbinding en weet hebben bank worden gebracht in verband met de bijschrijving van rente en als je na nieuwjaar het boekje dan weer ophaalde, stond er behalve de rentebijschrijving een stempel waar je als kind ontzag voor had: 'Gezien en accoord bevonden'. D. Dormaar, J.J. Mosselman, A.A. Geluk. Met die service bent u opgehou den in 1963, bij uw vorige jubi leum. Ik hou nu verder op over het boekje, het is opgeheven op 24 mei 1973 door J.J. Ketting en is sindsdien ongeldig, maar, dat zal duidelijk zijn, bepaald niet zon der waarde! Een tweede reden waarom ik uw thema 'koppeling tussen heden en verleden' toch wel aardig vind, is dat het voldoende ruim is om er een geheel eigen uitwerking aan te geven. Wel zou ik het thema dan wat willen uitbreiden en ook de toekomst er bij willen betrekken en zo kom ik bij het motto dat u zelf aan uw gedenkboek uit 1963 heeft meegegeven: 'In 't verleden, ligt het heden, in het nu, wat wor den zal', de bekende spreuk van Bilderdijk. Maar nu ter zake. Als we over het verleden spreken, zouden we terug kunnen gaan naar 75 jaar terug en bezien welke ontwikkelingen zich sedert 1913, het stichtingsjaar van uw bank, hebben voltrokken. Hoe interessant ook, dat lijkt me niet goed doenlijk in het tijdsbestek van deze inleiding. De crisis van de jaren dertig en de Tweede We reldoorlog vormen een zodanige onderbreking, dat het wellicht be ter is pas daarna te beginnen. Dan nog zijn er zovele dingen gepas seerd, dat slechts met het aanstip pen van enkele markante zaken kan worden volstaan. Hier volgt een willekeurige greep. Na de oorlog kreeg Nederland fi nanciële steun uit Amerika, de zo genaamde Marshall-hulp, om aan de wederopbouw van ons land te kunnen werken. Het geld werd ge zuiverd, al het bankpapier werd ingenomen en er werd nieuw geld in omloop gebracht. Alle poespas daaromheen bracht een enorme bankdrukte met zich mee. De wachtkamer - toen nog op de Voorstraaf - bestond uit een gang van 20 meter lang en nog geen me ter breed en deze was doorlopend vol. In die tijd was er ook net een vaste ruilverhouding afgesproken tussen een aantal internationale valuta, zoals tussen de gulden en de dollar via het goud. 't Kan ver keren, zei Bredero, want de laatste tijd lijkt de dollaar meer op een jojo en moeten de Verenigde Sta ten vreselijk hun best doen om zelf orde op zaken te stellen. Ze hebben problemen met hun over heidsbegroting, met hun handels balans in de landbouw en in het bankwezen. Na de oorlog was Ja pan nergens, nu staat het in de voorste gelederen als economische wereldmacht. In Europa zullen we hard moeten knokken om de aan sluiting met dergelijke jonge, krachtige economieën niet te ver liezen. De kansen daarop kunnen vandaag in het algemeen gespro ken overigens iets rooskleuriger worden ingeschat dan pakweg een jaar of vijf geleden. Wat ik met dit alles maar wil zeg gen is, dat er in veertig jaar tijd enorm veel kan veranderen op het vlak van de mondiale, economi sche verhoudingen. Maar niet al leen op dit vlak, zoals moge blijken uit mijn tweede punt. Het economisch herstel na de oor log heeft ook het leven op het van de positie die je hebt in de dorpsgemeenschappen.' Volgens de burgemeester groeien en bloeien de drie Rabobanken in de gemeente Tholen. "Ze vormen alle drie begrippen in hun werkge bied, ze staan voor deskundig heid, degelijkheid, betrouwbaarheid, meevoelend heid, hulpvaardigheid. Daarnaast echter zijn de drie Rabobanken 'vooral zelfstandig: elk heeft toch een eigen cultuur en identiteit. Dat werkt goed uit in een zo uit gebreid gebied als Tholen met de toch van elkaar verschillende ker nen. Ze mogen van mij overigens best samengaan tot één grote Ra bobank Tholen, doch het hoeft voor mij niet. Wie ben ik ook om daarover iets te zeggen! Het valt mij op, dat de zelfstan digheid van de Rabobanken ook duidelijk tot uiting komt in de wijze waarop gedenkwaardige momenten worden herdacht of gevierd. Op de landelijke uitnodi gingen is in geheel eigen stijl een avondvullend programma ge drukt. Ofschoon het gezegde luidt, dat 'geld de wortel van alle kwaad is', kan ik mij in de entourage van vanavond nauwelijks voorstellen en trouwens ook niet in die van de overdag-situatie, dat de hier aan wezigen financieel kwaad van har ten zijn. De op één na oudste Rabobank in de gemeente(Tholen is tachtig jaar) is het steeds goed gegaan. platteland in menig opzicht doen veranderen. De landbouw werd kapitaalintensiever en dat maakte veel mensen overbodig. Nieuwe werkgelegenheid werd gevonden buiten de regio, zoals in de havens van Rotterdam en sommigen emi greerden naar andere werelddelen om daar een nieuw bestaan te zoe ken. Vandaag de dag zie je ook het om gekeerde beeld en is het zo dat mensen van buiten de regio zich op Tholen vestigen of er komen recreëren. Beide ontwikkelingen hebben het sociale en economi sche leven op het platteland in al lerlei opzicht beïnvloed en een ander aanzien gegeven. Dat geldt ook voor het volgende punt. Levendig zie ik nog voor me die februari-ochtend in 1953, waarin het water zijn verwoestende wer king heeft gedaan in grote delen van Zeeland en Zuid-Holland. In het jubileumboekje uit 1963 staat nog een foto afgedrukt van de chaos op de Voorstraat na die rampnacht. Nu, 35 jaar later, ko men vele technici en andere geïn teresseerden uit de hele wereld naar deze streek toe om te aan schouwen hoe de gevaren van de zee door de aanleg van de Delta werken zijn bedwongen. Ook is er in deze dagen een geheel andere problematiek, die in zekere zin een afgeleide is van het voor gaande, maar heel anders van aard, namelijk de problematiek van de zoet watervoorziening. In het Zeeuwse en Zuid-Hollandse gebied kan door wateraanvoer uit het Zoommeer het oppervlakte water worden verzoet en op peil gehouden, zodat beregening in de Hoe kan het ook anders met op volgende besturen en personeel die hun taken verstaan. Als je de jubileumboekjes bij het 40- en 50-jarig bestaan inziet, dan straalt de degelijkheid, gestrengheid en rechtvaardigheid van de daarin opgenomen portretten ervan af. Onze Rabobank viert vandaag feest omdat 75 jaren lang kleine en grote spaarders, ondernemers, leners, verzekerheden, vakantie- vierders en wie al niet meer, hun financiële belangen hebben laten behartigen door de Rabobank. U heeft heden een supermarkt op het gebied van de financiële servi ceverlening aan het publiek, waar in nauwelijks of geen nee behoeft te worden verkocht. Een bloeiend bedrijf met 22 medewerkers en een eigen postdienst. Namens de gemeente feliciteer ik bestuur, di rectie en medewerkers met het 75-jarig jubileum en ik wens u het allerbeste voor de toekomst", zei de Thoolse burgemeester. Voorzitter Hage was de pio- niersfschoolhoofd J.W. Slager, ge meentesecretaris J. Polderman, de landbouwers B. Kodde en M.J. Heijboer en de commissionairs Chr. Bergers en A. Goedegebuure) erkentelijk voor hun initiatief. "Met respect denken wij terug aan de durf en inzet van de be- heerscolleges en kassiers, die drie kwart eeuw geleden zo inventief en actief zijn geweest." Hij memoreerde nog, dat zolang de bank bestaat, iemand van de land- en tuinbouw mogelijk wordt. Dit is overigens niet de eni ge en wellicht ook niet de belang rijkste ontwikkeling die zich in de landbouw aandient en daarmee kom ik op punt vier. Ook in de landbouw hebben de ontwikkelingen immers de afgelo pen decennia immers niet stil gestaan. Ik duidde zojuist al op de mechanisatie en de schaalvergro ting die heeft plaatsgevonden en die nog steeds plaatsvindt. Maar ook de marktverhoudingen zijn nogal aan veranderingen onderhe vig geweest. Eind jaren vijftig is de Europese Gemeenschap opge richt en vandaar uit is, ik vertel u niks nieuws, nogal wat invloed uitgeoefend op het landbouwbe leid, waarvan we ons nu achteraf afvragen of dat wel in alle opzich ten is geslaagd. Het gevolg is dat de huidige generatie boeren voor wat betreft de gereguleerde land- bouwprodukten en de melkvee familie Goedegebuure aan de bank verbonden is. Het eerste jaar begon de Boeren leenbank in St. Annaland met verlies: 21,20 bij een omzet van 33.465,13. "Dit verlies is geluk kig nooit meer vporgekomen", zei de voorzitter. Hij blikte ook nog terug naar 10 februari 1916, toen de bank in Poortvliet werd opgericht, die vijf jaar geleden met de Rabobank St. Annaland werd samengevoegd. De eerste bestuursleden in Poort vliet waren W. Carels, J.J.A. de Bruine en C.P. Vogelaar. De Raad van Toezicht werd gevormd door M.G. Nieuwenhuize, Joh. Krijger en G. Mosselman. Het eerste jaar werd een winst van f 12,50 ge boekt. Ten huize van kassier Steenpoorte kende de gezelligheid geen tijd. Zelfs op zaterdagavond was de bank van zes tot acht uur geopend. Trots meldde voorzitter Hage, dat in 1987 een balanstotaal van ruim 100 miljoen gulden werd bereikt en dat het boekjaar is afgesloten met een 'mooi' resultaat. "De fu sie van vijf jaar geleden heeft zich hiermee bewezen." "Gedragen door goede bestuur ders en actieve kassiers directeuren is de bank uitgegroeid tot een gezonde plattelandsbank, tot een middelpunt van het finan cieel gebeuren op St. Annaland en houderij de wrange vruchten plukken van een te ver doorge schoten marktordening in het ver leden. Als zich dan in de opbrengst van de zogenaamde vrije produkten tegenvallers voor doen, betekenen dat moeilijke ja ren voor velen die van het boerenbedrijf moeten leven. Tege lijkertijd kan in andere sectoren van de landbouw, zoals bijvoor beeld in de glastuinbouw, van een voorspoedige ontwikkeling wor den gesproken. En wie op een mooie dag hier in de omgeving rondtoert en de bontgekleurde bloemenpercelen ziet liggen, be merkt dat ook hier de tijd niet heeft stilgestaan. Dat geldt even min voor uw bank en daarmee kom ik op mijn vijfde en laatste punt. In 1952 bedroeg het balanstotaal van de Boerenleenbank St. Anna- Poortvliet", zei Deltakring- voorzitter L.A.M. Elenbaas. C. Meertens, voorzitter van de Raad van Toezicht, bracht in her innering, dat de hoofdmoot van de kredietverlening van de Boe renleenbanken was, het voorfi nancieren van de kosten die landbouwers moesten maken eer de revenuen van de gewassenop- brengsten gingen stromen. Hij zei verder, dat er sinds 1913 een hele boel zaken opgelost zijn, maar het lukt toch maar niet op een econo misch verantwoorde wijze aardap pelen naar hongerende gebieden en overtollige meststoffen naar de Sahara te brengen. "Deze zorg doet bij mij wel eens de gedachte oprijzen, dat het best mogelijk is, dat de financieringen van de Ra bobank voor een belangrijk deel weer oogstfinancieringen moeten worden." Meertens benadrukte verder, dat alles mensenwerk is, dus kwets baar. "Wij kunnen planten en nat maken, maar Eén, namelijk God, moet de wasdom geven. Toch moeten we ook woekeren met on ze krachten en talenten." De sprekers in de door sfeervolle aankleding met planten en ver lichting tot feestruimte omgeto verde sportzaal van de Wellevaete, werden afgewisseld door twee op tredens van het Smalstads man nenkoor o.l.v. Jan Wesdorp. Die zorgden voor aardige intermez zo's, waarbij Kees van Dis zelfs een speciale jubileumtekst had ge van Poortvliet weet ik het niet pre cies, maar ik neem aan minder. Thans cirkelt het balanstotaal van uw bank rond de 100 miljoen, dat is een zeer grote verveelvoudiging. Achter die ontwikkeling in ba lanstotaal gaan een heleboel din gen schuil die in de loop der jaren drastisch zijn veranderd. Kijk al leen eens naar de tegenwoordige kantoren met de beeldschermen en computers en vergelijk dat eens met de situatie in de vijftiger jaren in het kantoortje aan de Bie- rensstraat, waar je oog in oog zat met de kassier, de administratie met de hand en met zo'n koffie molen gebeurde en het ook nog niet gebruikelijk was om een tien daagse vakantiereis naar Mallorca te boeken via de bank. Ook de we reld van het bankwezen is in vele, ik zou haast zeggen alle, opzich ten drastisch veranderd. En ik heb de indruk, dat die veranderingen niet zullen ophouden na 1988. Met deze vijf punten heb ik na tuurlijk maar een willekeurige greep kunnen doen uit de ontwik kelingen in de wereld, in de streek en bij uw bank, die niet uitput tend is en bovendien erg beknopt. Het beeld dat evenwel onomstote lijk naar voren komt is, dat we le ven in een tijd van vele veranderingen en dat die verande ringen steeds sneller gaan. Het zijn niet de veranderingen zelf, maar het tempo waarin ze van daag de dag optreden, die ons vaak het gevoel geven dat we het allemaal niet meer bij kunnen be nen. Daarom wordt het ook steeds moeilijker om bij de tijd te blijven maakt ter gelegenheid van 75 jaar Rabobank op de muziek van Far mer's Loanbank. Zo werd de lof bezongen op 'veel geld en goede raad'. Directeur A. v.d. Perk, die de sprekers aangekondigde, maakte de uitslag van een wedstrijd op de basisscholen nog bekend: groep 2 van de School met de Bijbel St. Annaland met de Zilvervloot, groep 5/6 van de Casembroot- school met de krottenwijk en wel gestelde wijk met daar tussenin de Rabobank, groep 7/8 van de Ee- vliet uit Poortvliet, de hele School met de Bijbel uit Poortvliet met een wandkleed en van de Reho- bothschool uit Stavenisse had groep 5/6 het meest originele werkstuk. Meertens sprak in zijn slotwoord over een gevarieerde jubileumvie ring. Er werd aan de schooljeugd gedacht, de rekeninghouders - die ontvangen een badhanddoek - alsmede leden en genodig- den(toespraken en cultuur van ei gen bodem). In kleiner verband hebben de beheerscolleges met het personeel nog aandacht besteed aan het 75-jarig jubileum. Jubileumboekje. Het provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland geeft ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan een jubileumpu blicatie uit. Behalve het verleden van de stichting wordt ook inge gaan op maatschappelijke ver schijnselen en ontwikkelingen en de toekomst van de provincie. Tenslotte vermeldt het boekje de uitkomsten van een onderzoek onder 500 Nederlanders en 200 Zeeuwen naar het beeld van de provincie Zeeland. zonder daarbij brokken te maken. Denk maar eens aan de ontwikke lingen in de electronica, in de computerbranche en in de produktie-automatisering. Geluk kig staat Tholen niet in het brand punt van deze ontwikkelingen, maar ze gaan natuurlijk niet aan ons voorbij. Daarom zou ik nog enkele bespiegelingen willen wij den aan de tijd die komen gaat en aan de kansen en bedreigingen van deze streek en daarmee voor uw bank. Dit alles uiteraard voor zover wij dat kunnen voorzien. Windsurfvereniging De Kreekrak kers organiseert op zondag 8 mei de Oosterschelde surf-marathon om de Topsails-bokaal. De start van deze marathon, met een leng te van 50 kilometer, is bij restau rant De Zeester^ aan de Gorishoeksedijk. Via Kats en de Bergsediepsluis is De Zeester ook weer het eindpunt. Het midden- en kleinbedrijf heeft geen of onvoldoende aandacht ge kregen in het onderzoek dat het bureau Plant Location Internatio nal (PLI) NV uit Brussel heeft uit gevoerd in opdracht van het provinciaal bestuur van Zeeland. Dat stelt het college van B W van Tholen in een brief aan gede puteerde staten van Zeeland. Het college vindt de basis van het on derzoek 'te smal'. Er zou veel te veel nadruk gelegd zijn op de (mogelijke) economische bedrij vigheid in de zeehavengebieden zoals Vlissingen en Terneuzen. Hierover beschikt Tholen niet. De gemeente had gehoopt uit het on derzoek te leren hoe ze het werven van bedrijven gericht kon aanpak ken. Maar in de loop van het on derzoek bleek dat het bureau de aandacht voornamelijk richtte op 'regionaal stuwende investe ringsprojecten in de sectoren in dustrie en zakelijke dienstverlening'. En daarmee viel daarover te zeggen valt, ook al is gezegd. Uiteindelijk zullen er toch beslissingen op dit punt moeten worden genomen, ik denk in alle nuchterheid op basis van een af weging van de kosten en de baten, maar dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Ik wens degenen die hiervoor verantwoordelijk zijn, veel wijsheid. De organisatie wil van deze mara thon een jaarlijks terugkerend ge beuren maken, uit te breiden tot een internationale wedstrijd. Door sponsoring is het mogelijk voor de heren vijf en voor de da mes drie geldprijzen beschikbaar te stellen. De marathon begint om 11.00 uur. Een half uur later is de start van een verkorte toertocht. Tholen buiten de boot. Het colle ge onderkent dat het versterken van de economische activiteiten in de gebieden met zeehavens gunsti ge gevolgen heeft voor de werkge legenheid in andere sectoren van de economie maar vindt dat het midden -en kleinbedrijf en de dienstensector 'een doorslagge vende bijdrage aan de Zeeuwse economische structuur leveren'. Deze bijdrage van het midden-en kleinbedrijf mist het college nu in de uitkomsten van het onderzoek. Hierbij wijst het college ook met de vinger naar het provinciaal bestuur: 'Het (bestuurlijk) accent is weer veel te zwaar gelegd op de zeehavengebieden', schrijft het college. Uit het onderzoek blijkt evenwel dat Tholen 'relatief goed scoort' en - 'naar internationale maatstaven gemeten - over een be trekkelijk goede infrastructuur beschikt'. Het college concludeert dat de waarde van het rapport ge ring is. Ze vraagt het provinciaal bestuur ook aandacht te besteden aan 'niet-zeehaven gebonden re gio's'. Tevens ondersteunt het col lege het tot stand brengen van een Zeeuwse ontwikkelingsmaat schappij en pleit het voor het ver beteren van de infrastructuur. U merkt, ik werk graag aan de hand van punten en ik zou op een drietal punten willen wijzen. Ik zou met de landbouw willen be ginnen. Volgens een CBS-telling zijn er op Tholen zo'n 400 hoofd- beroepsbedrijven. Daarvan legt iets minder dan de helft zich toe op de akkerbouw. Het totale bouwland is zo'n 7000 ha groot en daarvan wordt zo'n 5000 ha(dat is 70%) aangewend voor de ver bouw van granen, aardappelen en suikerbieten. Deze produkten hebben het moeilijk. Voor de ak kerbouwers ontbreken voldoende alternatieve teeltmogelijkheden. Er is geen vierde hoofdteelt naast granen, aardappelen en suikerbie ten. Voor een bestaansrecht in de toekomst zullen de akkerbouwers zich enerzijds moeten richten op een betere (gevraagde) kwaliteit produkten, zoals baktarwe en brouwgerst teneinde een betere geldelijke opbrengst te verkrijgen, anderzijds op besparing van kosten. Een snellere veredeling van gewassen in de toekomst zal de kwaliteit van de produkten ten goede komen. Voor besparing op kosten zullen de akkerbouwers zich moeten richten op schaalver groting en automatisering. De kostenontwikkeling in de vee houderij en de tuinbouw kan vooral profiteren van de daling van energieprijzen en de prijzen van mengvoedergrondstoffen. Mede hierdoor heeft de rentabili teit van de tuinbouw zich de afge lopen jaren op een redelijk niveau bevonden. Gezien het gunstige ex portklimaat zijn er zowel in de glastuinbouw als voor wat betreft de vollegrondsprodukten nog in teressante mogelijkheden voor handen. Daarbij verdienen ook produkten, die tot nu toe nog niet zo gebruikelijk waren, de volle aandacht. Nederland staat in de wereld zeer hoog aangeschreven om zijn tech nologische en technische kennis van produkten en methoden. Ze ker nu de internationale concur rentie over de hele landbouwlinie steeds heviger zal worden, moeten we, denk ik, niet nalaten om onze voorsprong op dit punt te behou den en zo mogelijk uit te bouwen. Dat vraagt om ondernemerschap, durf en investeringen; durf moet u zelf hebben en voor de financie ring kan de bank zorgen. «Het vraagstuk van de zoet water voorziening brengt me op glad ijs. Dat is op zich niet zo erg, want het is niet de eerste keer dat ik me op deze plaats(op de plaats van de Wellevaete was voorheen de ijsbaan-red) op glad ijs bevind en ik kan u zeggen, dat we het schaatsen allemaal met vallen en opstaan hebben moeten leren. Ik heb er via de Eendrachtbodes van de laatste weken kennis van genomen dat er een zeer brede discussie in deze streek op gang is" gekomen over de voors en tegens van deze beregeningsmogelijkhe- den en ik geloof, dat alles wat Een ander punt waar ik op zou willen wijzen, is de verschuiving in het economische zwaartepunt binnen ons land. Dat zwaartepunt is zich aan het uitbreiden vanuit de randstad naar het oosten en naar het zuiden, met name Bra bant. Dergelijke verschuivingen voltrekken zich ook in andere lan den, zoals Duitsland en Italië, in het laatste geval naar het noorden. Verschuivingen, die wellicht ook te maken hebben met een zich steeds verder ontsluitende totaal markt van de Europese Gemeen schap. Op het platteland voltrekt zich het proces van vergrijzing. Ik denk, dat dat ook geldt voor deze omge ving. Ik geloof echter, dat er nieu we mogelijkheden liggen voor Zeeland en voor Tholen tegen de achtergrond van de economische verschuivingen die ik net schetste. Deze omgeving heeft een goede geografische ligging en staat be kend om zijn arbeidzame bevol king. Dat zijn belangrijke voorwaarden voor het aantrekken van nieuwe bedrijvigheid, zoals bijvoorbeeld in de toeleverende sfeer. Veel grote bedrijven gaan er steeds meer toe over om het ver vaardigen van onderdelen e.d. uit te besteden aan toeleveranciers, waar ze op kunnen rekenen. Ik ge loof dat er in de lichte industrie, in de handel en in de dienstverle ning zeker mogelijkheden liggen, om maar een paar voorbeelden te noemen. Voor het op gang helpen van o.a. dit type initiatieven heeft de Rabobank een Garantiefonds in het leven geroepen om daarmee te kunnen bijdragen aan de finan ciering van gezonde economische investeringsplannen in de lokale gemeenschap. Wellicht dat daarna op wat langere termijn ook weer een wat meer evenwichtige op bouw van de bevolking zou kun nen worden bereikt. Ik ben begonnen met uw Rabo bank, ik zou er ook mee willen eindigen. De toekomst van uw Ra bobank is uiteraard niet te voor spellen. Hoe zal de bank er bij het volgende jubileum, in 2013, voor staan? Is Nederland dan een pro vincie van Europa geworden en betalen we elkaar dan niet langer in guldens, maar in ECU's of monnets, de Europese munteen heid? Wie zal het zeggen. De computer zal dan zijn opmars ver der hebben gemaakt tot in de huiskamers van mensen en in de winkels en op de scholen. Maar geen computer kan het menselijk contact, advies en inzicht vervan gen en daarom zal de Rabobank weliswaar ook in de komende tijd weer op veel punten veranderen, maar de fundamenten veranderen niet! De bank is en blijft een coö peratieve instelling, die midden in de gemeenschap staat en die met zijn tijd meegaat. Ze beschikt over een solide basis, waar 75 jaar lang aan is gebouwd, ze staat dicht bij de mensen en dat zijn uitstekende voorwaarden om het 'nu, wat worden zal' met vertrou wen tegemoet te zien. Ik wens u daarbij veel sterkte en wijsheid en ik wens allen, die op welke wijze dan ook zijn betrokken bij de Ra bobank St. Annaland-Poortvliet, veel voorspoed toe. Ik dank u voor uw aandacht."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 15