THOLENDERWIJS Troostprijs voor Tholen met computer-tomograaf Autokar breidt uit informatierubriek van de gemeente tholen MAANDAGMIDDAG VERGADERT DE GEMEENTERAAD GEMEENTEHUIS GESLOTEN TELEFOONCEL HOOGAARSSTRAAT (THOLEN) VERDWIJNT WIJZIGING "SPEELAUTOMATENVERORDENING WEES ER VOORZICHTIG MEE! Niet naar Lievensberg, wel Goes en Zierikzee 25 Bekeuringen voor ontbreken deel 3 op auto Voorlichting vakkenkeuze Donderdag 17 maart 1988 DE EENDRACHTBODE 5 ZATERDAG 26 MAART 1988 Aanvang: 19.30 uur SPORT EN GEMEENSCHAPSCENTRUM "DE WELLEVAETE" TE SINT- ANNALAND EEN BALKAN AVOND KAPPEN VAN BOMEN: SPREEKUUR B EN W. Vrijdag 18 maart Aanvang 20.15 uur Stadhuishal te Tholen AMSTERDAMS GITAARTRIO De mobiele computer-tomograaf die Zeeland in september krijgt, komt niet naar ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. "Ik heb mijn uiterste best gedaan, maar het is zeer teleurstellend verlopen", zegt het Thoolse bestuurslid T.C. Benou van de stichting Kanker Preventie Zeeland(SKPZ). "We zijn op een vervelende manier-weggezet.' Belachelijk Kwaliteit Geld terug Teruggetrokken Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 5 Sint Maartensdijk Tel 01666 2955 Maandagmiddag 21 maart a.s. komt de Thoolse gemeenteraad voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De vergadering begint om 14.00 uur en is openbaar. Elke belangstellen de is van harte welkom. De raadsvergadering wordt bovendien recht streeks uitgezonden op de radio door de Stichting Lokale Omroep Tholen en wel via de kabel 89.9 Mhz en via de ether op FM 106.5 Mhz. Op de agenda staan onder meer de navolgende onderwerpen: - Garanderen geldlening schietvereniging Prinses Juliana te Sint- Annaland; De schietvereniging Prinses Juliana te Sint-Annaland heeft beslo ten tot het aangaan van een vaste geldlening van f 15.000,— ter financiering van de kosten van een pistoolbaan. Door het bestuur van de vereniging is verzocht de benodigde ga rantie te verlenen. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat het leningsbedrag in redelijke verhouding staat tot de waarde van het bouwwerk, terwijl de vereniging blijkens de overgelegde financiële bescheiden in staat wordt geacht de jaarlijkse lasten op te brengen. De raad wordt dan ook voorgesteld de gevraagde garantie ,te verlenen. - Aanbrengen waterontharder in het stadhuis te Tholen, Enige tijd geleden zijn in het stadhuis te Tholen zogenaamde lucht bevochtigers geplaatst ter beheersing van het klimaat (luchtvoch- tigheidsgraad) in dat gebouw. De werking van deze apparatuur is bevredigend, zij het dat regelmatig als gevolg van kalkafzetting nieuwe filters moeten worden aangebracht. Om de werking van de luchtbevochtigers over een langere periode doeltreffend te laten zijn en ter besparing van aankoop van filters, wordt het noodzakelijk geacht om ter plekke een zogenaamde wa terontharder aan te brengen, die in de kelder kan worden op gesteld. Deze ontharder brengt het gehalte aan calcium- en mag- nesiumzouten aanzienlijk terug. De raad wordt gevraagd het benodigde geld beschikbaar te stellen. - Materialen t.b.v. verkeersbrigadiers; V.V.N.. afdeling Sint-Annaland en V.V.N., afdeling Poortvliet, Scherpenisse, Tholen, hebben een verzoek ingediend om vergoe ding van materialen die zij hebben aangeschaft ten behoeve van de verkeersbrigadiers. Deze dragen zorg voor overstekende schoolkinderen in de Schoolstraat te Sint-Annaland en de Molen- vlietsedijk te Tholen. Voor de afdeling Sint-Annaland gaat het om een bedrag van f 359,50, voor de afdeling Poortvliet, Scherpenisse, Tholen om een bedrag van f 570,30. De raad wordt gevraagd deze bedragen beschikbaar te stellen. - Uitbreiding openbare lagere school Ter Tolne te Tholen; De voorbereidingen voor de uitbreiding van de openbare lagere school Ter Tolne in Tholen zijn zo ver gevorderd, dat de raad ge vraagd kan worden een krediet beschikbaar te stellen. In verband met de arbeidsduurverkorting voor het gemeentepersoneel is het gemeentehuis vrijdagmiddag 18 maart 1988 gesloten en te vens telefonisch niet bereikbaar. Houdt u daar rekening mee! De beheerscommissie voor het sport-en gemeenschapscen trum "De Wellevaete" te Sint-Annaland organiseert Aan deze avond verlenen de Kon. Fanfare "Accelerando" uit Sint-Annaland, de eilandelijke Volksdansvereniging "Dodi- Dodi" en de Accordeonvereniging "Con Amore" uit Zundert hun medewerking. Een avond vol muziek en dans en het kost je dan ook geen en kele moeite om je even in één van deze Balkanlanden te wa nen inplaats van in Sint-Annaland! Naast muziek en dans valt er ook nog te genieten van een klei ne expositie. De expositie, ingericht door de heer J. Westdorp, laat een aantal zaken zien die zo eigen zijn voor deze landen. De entree is f 2,50 per persoon. De zaal is mede met het oog op de expositie geopend vanaf 18.30 uur. De kosten van uitbreiding, inclusief sloop van een noodlokaal en andere bijkomende werken wordt geraamd op f 467.500, In deze kosten is ook de vervanging van de huidige c.v.-installatie begrepen. Deze installatie is reeds 1 5 jaar oud en bezit onvoldoen de capaciteit om na de uitbreiding het gehele complex te ver warmen. De uitbreiding en aanpassing van Ter Tolne kan worden verwe zenlijkt binnen het raam van een toegezegde rijksvergoeding. Aanleg gas- en electriciteitsleiding t-b-v- industrieterrein Sint- Annaland; Ten behoeve van de energielevering aan het industrieterrein Vei- lingweg te Sint-Annaland dient een gas- en electriciteitsleiding te worden aangelegd. Daarmee is een investering gemoeid van f 111.000, waarvoor de raad gevraagd wordt een krediet be schikbaar te stellen. Bij de vaststelling van de grondprijs voor het industrieterrein is met deze investering rekening gehouden. Plaatsing van een 4-meigedenkteken te Tholen; Reeds enige jaren vindt in de stad Tholen de 4-mei herdenking plaats. Deze herdenking is op zichzelf steeds als een goed bezoch te en aansprekende gebeurtenis ervaren. Toch werd als een gemis gevoeld dat er een herdenking kon plaatsvinden bij een permanent opgesteld/aangebracht gedenkteken. Burgemeester en wethou ders hebben zich daarvoor uitvoerig beraden en zijn ook 43 jaar na de bevrijding tot de konklusie gekomen dat een dergelijk monu ment moet worden aangebracht. In verband hiermee is overleg gepleegd met een groep personen die de jaarlijkse 4-mei herden king organiseert. Daarbij is van gedachten gewisseld over de aard van het gedenkteken, het opschrift en de plaats waar het moet worden aangebracht. Gezien het feit dat de 4-mei herdenking tot op heden reeds in de kern Tholen plaats vindt, is uiteindelijk gekozen voor deze kern en wel voor een lokatie in het wandelpart aan de Vossemeersepoort. Ten aanzien van de vormgeving is uitgegaan van de contouren van het eiland Tholen met daarop de tekst "Gedenk allen die voor onze vrijheid vielen" De raad wordt gevraagd het geld beschikbaar te stellen ter realise ring van het gedenkteken. Bouwrijpmaken eerste gedeelte bestemmingsplan "Muyepolder" Sint-Maartensdijk; Gezien de voorraad bouwgrond in Sint-Maartensdijk en een aantal konkrete verzoeken om optie voor bouwgrond is het noodzakelijk op korte termijn over te gaan tot het bouwrijpmaken van het eer ste gedeelte van het bestemmingsplan "Muyepolder" in Sint- Maartensdijk. Daarvoor is een plan opgesteld dat onder meer voorziet in de volgende werkzaamheden: - afgraven van een gedeelte van de Groenedijk en het maken van een nieuwe oprit naar deze dijk; - graven van een sloot t.b.v. de afwatering van het natuurgebied de Pluimpot en de Muyepolder; - aanleg van rioleringen, drainagestelsel en bestratingen, alsmede een ontsluiting op het fietspad; - dempen van een sloot en het aanvullen en egaliseren van het bouwterrein. Onder de aan te brengen riolering dient een fundering van rietmat ten te worden aangebracht en dienen buizen en putten extra be schermd te worden tegen agressief grondwater. De raad wordt gevraagd de voor uitvoering benodigde financiële middelen beschikbaar te stellen. Aanbrengen golfremmend element jachthaven te Tholen; Het is noodzakelijk gebleken om ten behoeve van de jachthaven te Tholen een golfremmend element aan te leggen om schade aan de drijvers te voorkomen. Door deze voorziening worden golven gebroken, zodat de steigers in rustiger vaarwater komen te liggen. Schade aan de drijvers, die mogelijkerwijs niet door de verzeke ringsmaatschappij wordt vergoed, zal hierdoor achterwege blijven. De plaatsing geschiedt haaks op het dijklichaam ten zuiden van de jachthaven. De raad wordt gevraagd het benodigde geld te verstrekken. Straatnaamgeving plan Muyepolder en fietspad naar Gorishoek; Voor de straten in plan Muyepolder te Sint-Maartensdijk stellen burgemeester en wethouders voor namen te kiezen van vogels die in het nabijgelegen natuurgebied hun nest- en fourageplaatsen hebben. In dit kader behoeft voorlopig slechts één straat benoemd te wor den, namelijk de verbindingsstraat tussen de Bloemenlaan en het verlengde van de Westpoort. Voorgesteld wordt te kiezen voor de naam "Plevierlaan". De nieuwe uitbreiding staat met de kern in verbinding via verlen gingen van de Westpoort en de nog onbebouwde Bosdreef. Het is logisch deze verlengingen ook Westpoort en Bosdreef te noemen. Aan de derde toegang via de Winston Churchillstraat ontstaat een geheel nieuwe situatie. Vóór de bestaande panden 2 tot en met 12 is een pleintje geprojekteerd waaraan nog 2 huizenblokken zijn ontworpen. Aangezien deze panden vóór de huisnummers 1 en 2 zijn gelegen, zou aan de Winston Churchillstraat toch een vernum mering van even en oneven nummers moeten plaats hebben. Het heeft de voorkeur dit pleintje een eigen naam te geven en wel Pie- ter Werrecorenplein, naar de in Sint-Maartensdijk woonachtige drukker die in 1476, kort na de uitvinding van de boekdrukkunst, het eerste Zeeuwse boek drukte. Het vorig jaar aangelegde nieuwe fietspad van Sint-Maartensdijk naar Gorishoek kan volgens burgemeester en wethouders "Galge- pad" worden genoemd. Van ouds liep namelijk van de Groenedijk De P.T.T. heeft het gemeentebestuur meegedeeld, dat omstreeks de ze tijd de openbare telefooncel aan de Hoogaarsstraat in de kern Tho len zal worden verwijderd. Reden hiervan zijn de verliezen (geringe belangstelling bij het publiek) die de P.T.T. al enige jaren achtereen op deze voorziening leidt. De bewoners van de wijk Dalempolder zijn na het verdwijnen van deze cel aangewezen op de telefooncellen hetzij bij het postkantoor, hetzij op de hoek Vossemeersepoort/Ten Ankerweg. naar de dijk langs de Pluimpot de Galgeweg. De naam heeft een historische achtergrond, aangezien in 1691 op het schor in de Pluimpot een galg is geplaatst als teken dat met het gerecht in Sint-Maartensdijk niet viel te spotten. De raad wordt gevraagd overeenkomstig de voorstellen te besluiten. - Renovatie oude hoofdveld sportcomplex te Poortvliet; Het oude hoofdveld op het sportcomplex te Poortvliet verkeert in een dermate slechte staat, dat een grondige renovatie noodzake lijk is. Aan dit in begin van de jaren '60 in gebruik genomen sport veld zijn destijds geen (noodzakelijke) voorzieningen op cultuur technisch gebied uitgevoerd. De problemen waar men op dit veld nu al jaren mee te kampen heeft, worden veroorzaakt door het slechte drainagesysteem, sterk verdichte grondlagen en een zeer ongelijke toplaag die bovendien verschraald dient te worden. Om dit veld weer in optimale conditie te krijgen moet het drainage systeem geheel worden vernieuwdd, de grond gespit en de toplaag verschraald, terwijl daarnaast het veld geheel moet wor den geëgaliseerd en opnieuw ingezaaid. Met de renovatie is een bedrag gemoeid van f 103.000, Na de uitvoering van het werk dient het desbetreffende veld één seizoen onbespeeld te blijven. De vereniging S.P.S. en de voetbal federatie zullen voor het eventueel uitwijken voor wedstrijden naar de velden in andere kernen een regeling treffen. De raad wordt voorgesteld tot renovatie van het oude hoofdveld in Poortvliet te besluiten door beschikbaarstelling van een bedrag van f 103.000,— uit de reserve sportvoorzieningen. - Ruiling onroerend goed met de heer C. v.d. Berge te Tholen; Om te voorzien in de toekomstige woningbehoefte voor de kern Tholen heeft de raad eind 1987 het bestemmingsplan "Buitenzorg III" vastgesteld. Om dit plan thans gedeeltelijk bouwrijp te maken is het nodig de eigendom te verwerven van een boomgaard met bedrijfsopstallen van de heer C. v.d. Berge. Uit het met betrokke ne gevoerde overleg is gebleken dat hij op een andere plaats zijn bedrijfsaktiviteiten wenst voort te zetten. Op diens wens is in gespeeld door een perceel gemeentegrond aan de Mosselhoekse- weg te Tholen pachtvrij te maken. Bij de berekening van de scha deloosstelling is er van uitgegaan dat de heer Van den Berge op dit perceel een nieuwe boomgaard met vervangende bedrijfs- schuur en woning zal stichten. Het woonhuis Hertenkamp 15 van de heer Van den Berge is in de transactie betrokken. Per 1 januari 1990 krijgt de gemeente de vrije beschikking over dit pand. De woning kan gehandhaafd blij ven en op aanvaardbare wijze worden ingepast in de verkavelings- opzet van Buitenzorg III. De gehele transactie kan in de vorm van een ruiling worden gego ten. De raad wordt gevraagd daartoe te besluiten. - Vaststelling volumebesluit 1988 ingevolge de Wet op de Stads en Dorpsvernieuwing; Jaarlijks dient het volumebesluit ingevolge de Wet op de Stads- en Dorpsvernieuwing te worden vastgesteld. Het Ministerie van Volkshuisvesting. Ruimtelijke Ordening en Milieuhygiëne heeft be kend gemaakt dat een bedrag van f 1.407.600,— in het stads vernieuwingsfonds voor 1988 voor de gemeente Tholen wordt gestort (in 1987 was dit f 1.291.680, Dit bedrag moet worden verdeeld over een 4-talsektoren van het stads- en dorpsvernieuwingsgebied: a. Bijdragen aan door eigenaren van panden bewoonde woningen welke worden verbeterd c.q. verbouwd: f 450.000,—; b. Rioleringswerken in stadsvernieuwingsgebieden: f 1.187.000,-. Evenals vorig jaar is er ook nu weer sprake van een situatie dat de werkelijke gepleegde investeringen voor rioleringswerken in stadsvernieuwingsgebieden het beschikbare budget (in de lijst van uit te voeren kapitaalwerken bij de gemeentebegroting 1988 is een bedrag van f 100.000,— uit het stadsvernieuwingsbudget gereserveerd) behoorlijk overschrijden. Voor 1988 zijn de volgende werken geplan: riolering Ring c.a. Oud-Vossemeer f 222.000,— riolering Patrijzenweg Oud-Vossemeer f 350.000,— riolering Zoekweg/Ten Ankerweg Tholen f 165.000,— riolering Hofstraat Tholen f 450.000,— Totaal f 1.187.000,- In feite zou dat bedrag geheel uit het stadsvernieuwingsfonds be taald moeten worden. Dit zou echter leiden tot een onverant woord grote vertraging in de uitvoering van de werken. Door het overgrote deel van die werken met andere middelen te financie ren, wordt in feite berust in een jaarlijks tekort van het stadsver nieuwingsfonds ten laste van de algemene middelen van de ge meente. c. Plankostenprocedures beschermd stadsgezicht Sint- Maartensdijk: f 40.000,—; De aanwijzing van Sint-Maartensdijk tot beschermd stadsgezicht maakt dat een bestemmingsplanprocedure moet worden gevoerd die veel kosten met zich meebrengt. Voor die kosten is geen apar te rijkssubsidieregeling van kracht. Het karakter van de aanwijzing rechtvaardigt een voeding van kosten uit het stads- en dorpsver nieuwingsfonds. d. Verwerving van gronden en panden en verplaatsing van milieu- hinderlijke bedrijven: f 777.600, De totale kosten voor stads- en dorpsvernieuwing bedragen voor 1988 dus f 2.454.600,—, terwijl er slechts f 1.407.600,— be schikbaar is. Een tekort van ruim 1 miljoen gulden. De raad wordt gevraagd in te stemmen met het volumebesluit 1988, zoals dat bovenstaand is weergegeven. ii In zijn vergadering van 22 februari j.l.heeft de gemeenteraad een wij ziging van de "Speelautomatenverordening" vastgesteld. De wijzi ging heeft betrekking op het maximum aantal speelautomaten in horeca-inrichtingen, die deel uitmaken van een camping, waarvoor de burgemeester een aanwezigheidsvergunning kan verlenen. Voorheen was het maximum-aantal bepaald op 8 speelautomaten per camping. Dit aantal is nu teruggebracht tot 4. Zij die momenteel een geldige aanwezigheidsvergunning hebben voor meer dan 4 speelautomaten, komen op hun verzoek in aanmerking voor verlenging van de vergunning voor hetzelfde aantal speelauto maten, onder voorwaarde dat de omstandigheden ongewijzigd blijven. Voor het gebied van de gemeente Tholen gelden verschillende rege lingen voor het kappen van bomen of liever het verbod om dat veelal niet te mogen doen. Het is daarom zaak om u vooraf op het gemeen tehuis te informeren over de geldende regelingen in deze. Pak dus niet rigoureus naar de bijl. Voorzichtigheid is geboden! De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 21 maart 1988 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik en de wethouders P. van Schetsen en L.J. Koopman houden hun spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur. Het spreekuur van wethouder J. Versluis komt te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 215. De werkgroep "Uit op Tholen" presenteert het optreden van het: In het laatste jaar van hun muziekstudie aan het Sweelinck- conservatorium in Amsterdam, vormden Johan Dorrestein, Olga Franssen en Helenus de Rijke het Amsterdams Gitaar trio. In 1985 werd het trio met de uitvoering van Vivaldi's "De Vier Jaargetijden" bekroond met een Edison. Het trio heeft de hedendaagse muziek als haar specialiteit. Hun optredens beperken zich echter niet tot de nieuwe mu ziek alleen. Het Amsterdams Gitaartri.o is nu een van de meest gevraag de kamermuziekensembles. Het enthousiastme, het hoge niveau van samenspel en het orginele repertoire trekt de aandacht van een groot publiek. Entré: leden f 9,-, niet-leden f 10,-, 65+ en C J P f 6,50. - Voorverkoopadressen: winkel L. Hage, Weststraat te Scherpenisse, tel. 01666 - 3593. V.V.V.-kantoor, Haven 10 te Sint-Maartensdijk, tel. 01666 - 3771. De gemeentesecretaris, oie op per- soonlijke titel in december 1985 meer n°d,g's" Men I"oetnu ™aar eens ophouden met fraaie volzin door dhr. Vermeulen(toenmalig HID volkshuisvesting) als bestuurslid was gevraagd, heeft altijd zijn twijfels over de haal baarheid gehad. Hij hield zijn medebestuurders voor, dat Tholen en St. Philipsland vanouds op de ziekenhuizen in West-Brabant aangewezen zijn. "Half 1986 deed echter zelfs gedeputeerde Don een oproep, dat heel Zeeland moest meedoen en hij drong er op aan om ook Lievensberg erbij te be trekken. In september 1986 schreef het streekziekenhuis Wal cheren een brief aan staatssecreta ris Dees, waarin een routeschema van de tomograaf was opgeno men, waarbij ook Lievensberg stond. Ondanks alle twijfels, ga je er dan zachtjesaan steeds meer in geloven." Uiteindelijk zegt Benou 'niet ver baasd' te zijn over de uitkomst. "Het is niet de eerste keer dat zo iets gebeurt. Bestuurlijk is het een echt Zeeuwse zaak. Tholen hoort bij Zeeland als men het nodig heeft, maar het mag onmiddellijk weer verdwijnen, wanneer 't niet nen als een Zeeuws belang en voor heel Zeeland. In Middelburg ken nen ze de afstanden hier niet. Spe cialisten in Bergen op Zoom en Roosendaal hebben hun connec ties met Breda en Rotterdam en het is belachelijk om te veron derstellen, dat er een andere pa- tiëntenstroom ontstaat. De lijn is gewoon niet naar Goes toe en ik geloof nooit, dat zoiets in de toe komst gaat gebeuren. Na gereed koming van de Oesterdam is het nog altijd 50 km en naar Bergen op Zoom 18 km, gemiddeld van Tholen." Secretaris F.A. van Spanje van de SKPZ kan de teleurstelling van Benou wel begrijpen. "Hij stelde als voorbeeld, dat je niet 1 lid van een gezin van 10 mensen zonder brood kunt laten doen. Dan alle maal maar wat minder, maar ge zien de kwaliteitsfunctie van de tomograaf is dat onmogelijk. We hebben al moeten vechten om Zie rikzee en Oostburg erbij te krij gen", zegt dokter Van Spanje. Hij noemt het 'onmogelijk' om Lievensberg in te schakelen. "Tholen valt buiten de boot, maar we hebben wel een mogelijk heid om de patiënten van Tholen en St. Philipsland sneller te hel pen dan nu het geval is. Voor de tomograaf in Breda en Rotterdam is een wachttijd van zes weken. Dat is niet zo leuk als je een tu mor hebt. Vanaf september komt er de kans om inwoners van Tho len en St. Philipsland naar de to mograaf bij het ziekenhuis in Goes of Zierikzee te laten gaan. Daar worden ze sneller geholpen en dat is ten voordele van de pa tiënt. Benou noemt dat 'een troostprijs'. "Ik heb gezegd, doe niet opnieuw loze beloften. Er gaat een brief naar alle specialisten in Bergen op Zoom en Roosendaal, maar zou er dan in Goes of Zierikzee - dat laatste is overigens een beperkt ziekenhuis - geen wachttijd zijn voor de tomograaf?" Van Spanje legt uit, dat er 'vroe ger wel aan gedacht is' om Lie vensberg erbij te betrekken. "Maar er is sindsdien veel ge beurd. Eerst zei de minister dat er 400.000 inwoners nodig waren en om die hobbel te passeren, is Ber gen op Zoom/Roosendaal bij het verzorgingsgebied van de mobiele tomograaf genomen. De laatste jaren is het gebruik van de CT echter toegenomen. Het zal niet lang meer duren, of dat is di agnosemiddel nummer 1. Vier dagdelen Lievensberg erbij, is on mogelijk. Dan heb je twee wagens nodig." De CT komt nu naar Goes, Zie rikzee, Vlissingen, Terneuzen en Oostburg. Daar worden speciale voorzieningen getroffen voor stal ling van de 22 ton zware vracht wagen met de CT. Behalve een elektriciteitsaansluiting, moet een een luifel en extra sterk plaveisel komen. Met nog apparatuur voor het bewaren van CT-gegevens is er 40 tot 50.000 gulden nodig. Het rijk stelt 1.8 miljoen gulden beschikbaar, terwijl de CT 2.3 miljoen vergt. Totaal 575.000 gul den moet door de stchting opge bracht worden. Daarvoor zijn gemeenten, bedrijfsleven en parti culieren benaderd. Destijds ook Tholen en St. Philipsland, die 1 gulden per inwoner gaven onder voorwaarde, dat de CT bij Lie vensberg zou komen. Benou schat, dat er totaal bijna 30.000 gulden van Tholen en St. Philips land is gegeven. "Eigener bewe ging heeft de stichting dat nu al van de giften afgetrokken. Ik heb een conceptbrief overhandigd om bedrijven en particulieren in te lichten. Al die giften worden te rugbetaald." Van Spanje bevestigt dat. De secretaris van de SKPZ heeft een stichting die o.a. in Friesland een mobiele CT exploiteert, ge vraagd om met Lievensberg te praten in het belang van de inwo ners van Tholen en St. Philips land. "Dit gaat echter verder buiten ons om. De mogelijkheden in Goes en Zierikzee bieden echter een snellere hulpverlening voor de inwoners van Tholen en St. Phi lipsland. Zo'n 60 tot 70% van de mensen die gescand moeten wor den, zijn ambulant. Het vervoer kan via de ziektekostenverzeke ring worden betaald." Benou is na twintig vergaderingen gedurende bijna twee jaar zeer te leurgesteld. "Het overgrote deel van Zeeland kan heel gelukkig zijn met de mobiele CT, maar Tholen en St. Philipsland niet, evenmin als 20% van de inwoners van de gemeente Reimerswaal die op Lievensberg aangewezen zijn. Ik heb tegengestemd en ik heb me teruggetrokken uit de stichting." De politie heeft vrijdag en zater dag op diverse plaatsen op het eiland gecontroleerd op het aan wezig zijn van kentekenbewijs deel III op de voorruit van auto's. In zeer korte tijd liepen 25 bestuurders een bekeuring op. Zij bleken wel in het bezit van deel III te zijn, maar hadden het nog niet op hun auto aangebracht. De po litie constateerde tevens dat veel voertuigen niet APK gekeurd zijn, of dat de keuringstermijn voor het voertuig is verlopen. De komende tijd zal de politie extra letten op het aanwezig zijn van deel III. Een procesverbaal voor het verge ten van deel III kost de automobi list 75 gulden en het ontbreken zelfs 150 gulden. Dinsdag 8 maart hield de Chr. Mavo in Tholen een voorlichtings avond voor de vakkenkeuze van klas 2 naar klas 3. Het belang van goede informatie voor een juiste keuze bleek wel uit het grote aan tal ouders, dat veelal met zoon of dochter aanwezig was. Directeur Flikweert, opende de bijeenkomst, waarna hij het woord gaf aan dhr. Zuijdweg, be roepskeuze adviseur van de SKOA, het samenwerkingsver band voor keuzebegeleiding en on derwijsactiviteiten te Goes. Dhr. Zuijdweg stelde dat de pakketkeu ze vooral een zaak is van de school; komt die er niet uit dan kan het bureau voor beroepskeuze ingeschakeld worden, dat de leer ling in de derde klas voor 75, een test afneemt, mits de school een contract heeft afgesloten met het keuze-bureau. Hij vergeleek de hulpverlening van (school-)dekaan en beroepskeuzebureau met de eerste en tweede lijn in de gezond heidszorg. Schooldekaan is arts (le lijn) en bureau is specialist (2e lijn). De keuze aan het eind van de tweede klas dient direkt goed te zijn, als aanloop naar de keuze van zes vakken in klas 3. Het vak kenpakket is namelijk een belang rijke aanzet voor de beroeps keuze. Zijn advies: laat niet te gauw een vak vallen. Hij hield de ouders voor dat met de term "Kies exact" op natuurkunde, scheikun de, wiskunde en economie een wel wat zwaar accent gelegd wordt, wel is hiermee voor de toekomst succes verzekerd. Bij de pakket keuze moet rekening gehouden worden met capaciteiten, werk houding, interesse en de arbeids markt. Hij gaf een prognose van de vraag op de arbeidsmarkt in het jaar 2000, maar merkte op dat dergelijke voorspellingen vaak niet uitkomen door onvoorziene ont wikkelingen. Het ziet er echter naar uit, dat de werkloosheid bij de lager opgeleiden (LBO- MAVO)zal toenemen. Goed in de markt zullen personen liggen met een opleiding in economische of technische richting MEAO of MTS. Zuijdweg stelde dat het testen van leerlingen een hulpmid del is om voor ouders en leerlingen een juiste weg naar en in de maat schappij te bepalen. Het advies van de docenten weegt echter ook zwaar mee. Mevrouw Peeks, lera res tekenen en handvaardigheid, gaf een toelichting op de culturele waarde van het vak handvaardig heid. Voor geen enkele vervolgop leiding is het vak verplicht, wel ge wenst voor een aantal scholen: MDGO-MK (Mode en Kleding), PABO en Kunstacademies. De Chr. Mavo overweegt de pakket keuze uit te breiden met het vak handvaardigheid als in de toe komst examen gedaan moet wor den in zeven in plaats van zes vak ken. Belangstellende ouders kre gen een informatiefolder mee over handvaardigheid en konden werkstukken van leerlingen bekij ken. Na de pauze begon schoolde kaan Van Belzen zijn betoog met "Kies logisch", Mavo is geen eindonderwijs. Hij moest een aan tal vragen open laten die voor de pakketkeuze erg belangrijk zijn: Van zes naar zeven vakken? Twee vreemde talen verplicht? voor Ha vo wiskunde verplicht? Voor deze vragen geldt: Wanneer? Zeker is wel dat voor de cursus 1988/1989 3 vakken op D-niveau verplicht zijn. Mevr. Wisman sloot de rij voorlichters met informatie over de driedaagse werkweek die in klas drie gehouden wordt. In deze da gen zijn bijvoorbeeld 2 a 3 excur sies opgenomen. Direkteur, schooldekaan en beroepskeuzead viseur beantwoordden tenslotte vragen van de ouders waarna dhr. Van Belzen deze informatieve avond met dankgebed besloot. Het bedrijf van Autokar in Steen bergen wordt bijna verdubbeld. Met de uitbreiding van de show room met 1200 m2 krijgt de VW- Audi dealer voor o.a. St. Philips land totaal 2654 m2 oppervlak. Mevr. Van Gurp, echtgenote van de directeur, heeft vrijdagmorgen in aanwezigheid van het gehele personeel en vertegenwoordigers van de importeur de eerste paal gestort aan de Van Bre- dastraat/Franseweg. De voorgevel wordt 32 m breder, uitgevoerd in aluminium en glas. In het be staande pand komt een nieuw en groter magazijn. Eigenaar J. van Gurp heeft met name tot de uitbreiding besloten om de bestelwagens een aparte verkoopruimte te geven en ook ge bruikte wagens onderdak te bie den. De kopers kunnen dan droog, onder het genot van een kop koffie, een keuze maken. Vol gens dhr. Van Gurp, die dertig jaar in het vak zit, gaat de ge bruikte wagen een steeds belang rijker plaats innemen. Autokar heeft ongeveer 100 auto's van alle merken en prijsklassen in de showroom. Het bedrijf verwacht ook meer verkoopmogelijkheden door de opening van de Philips- dam in juli a.s.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 5