Liever aanpassen dorpshuis dan opknappen Kruisgebouw Technisch ambtenaar Giljam lanceert verfijningsplan Kleinst mogelijke raads- meerderheid voor APV b Maaiboot Aanleg snel groeiend bos stimuleren Herkeuring van maten en gewichten ZLM enCBTB St.-Philipsland unaniem vóór basisplan zoet water Donderdag 17 maart 1988 DE EENDRACHTBODE 15 Burgemeester Vogel: aanpassing Oostdijk in wezen geen strop r De gemeente Sint-Philipsland heeft nog geen bestem ming voor het Groene Kruisgebouw aan de Langeweg jh Anna Jacobapolder. Wegens achterstallig onder houd is besloten het gebouw af te stoten. De gebrui kers zullen worden ondergebracht in Ons Dorpshuis. Telefoon Raadsel Oostdijk ndanks bezwaren SGP St.-Philipsland De bouw van 7 woningwetwoningen in De Luijster 1II, alsmede verkoop van grond voor 4 premie-A koopwoningen aan Bouwplan b.v. vond woensdag geen genade in de ogen van de Sint-Philipslandse $GP-fractie. Plaatselijke aannemer Bouwgrond 22 Leden van de ZLM en 4 van de CBTB spraken zich maandagavond in Sint-Philipsland uit vóór het ba sisplan voor zoet water van het waterschap Tholen. Tegen was niemand, maar L. de Oude wilde zich niet uitspreken omdat hij vraagtekens bleef houden over de kostentoerekening bij een verfijning van het plan. M.J. Giljam, hoofd technische dienst van het water schap, lichtte het basisplan toe. Hij presenteerde daarnaast een eerste verfijning voor het blok Sint- Philipsland. Dit alternatief - een eigen plan van Gil jam, los van het waterschap - werd door de vergade ring dermate gunstig ontvangen, dat werd besloten het te bespreken in de landinrichtingscommissie. Eén waterschap Constructie burgemeester Vogel blijkt omstreden Met de stemmen van PVAB en CDA tegen heeft de gemeenteraad van Sint- Philipsland een nieuwe algemene plaatselijke verordening (APV) vastgesteld. Uit de oude algemene politieverordening blijven daarnaast de artikelen met betrek king tot openstelling van horeca-instellingen op zondag, naaktrecreatie en het vloeken bestaan. Enige rechtskracht hebben die artikelen echter niet. A.P. Kor naat sprak van een 'juridisch gedrocht' en J. de Jager noemde de constructie 'in strijd met de wet'. Niet fraai Sluitingstijd Vervuiling Philipsdam Het gebouw, oorspronkelijk bad huis, was eigendom van het Groe- pe Kruis, maar werd door de gemeente overgenomen. Dokter De bosbouwvoorlichtingsraad ad viseert de minister van landbouw én visserij om de regeling bijdra gen tfanleg snelgroeiend bos in ge- ►wijr.lgde vorm te verlengen. De ihuidige regeling loopt op 1 mei |a.s. af. Eigenaren kunnen op 'grond daarvan een eenmalige bij drage van f. 3.000,- per hectare 'krijgen voor de aanplant van snel- 'groeiende boomsoorten als wilg en 'populier. De gemeente Tholen heeft voor de aanleg van het bos Jin de Muyepolder in Sint- Maartensdijk een beroep gedaan ■op deze regeling. De overheid wil hiermee de aanleg van snelgroeiend bos voor de houtproductie stimuleren. Vol gens de bosbouwvoorlichtings raad kan het huidige tempo (circa 200 ha. per jaar) worden verdub- 'beld. Ze stelt voor ook de lariks -en fijnspar toe te passen en de huidige toegestane velperiode te Jv^rruimen. De raad wil voorko men dat agrariërs geen snelgroei end bos aanleggen uit angst voor het opnemen van beperkende be palingen in het bestemmingsplan. Daarom adviseert men de minis ter overleg te openen met de pro vinciale besturen en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Van Doesburg houdt er op maan dag, donderdag en vrijdag tussen 13.30 en 14.00 uur spreekuur en het SML te Breda prikt er bloed. Met beiden is inmiddels over eenstemming bereikt over ver plaatsing naar het dorpshuis. Daar is door het vertrek van het Reformatorisch Vormingsinsti tuut de leiderskamer beschikbaar gekomen (de noodlokalen worden binnenkort weggehaald). In het Kruisgebouw staat ook de verwarmingsketel van de kleuter school, maar daarover is met het schoolbestuur al overeenstem ming. De huidige ketel diende vóór de renovatie van Ons Dorps huis ook voor de verwarming van dat gebouw én van de lokalen van het RVI. In een ruimte van de kleuterschool is bovendien de uit leenbibliotheek ondergebracht. J. de Jager wilde weten, wat er met de openbare telefooncel ge beurt, die nu nog in het Groene Kruisgebouw is ondergebracht. De burgemeester zei dat het colle ge zich daarover nog moet buigen, maar dat opnieuw de vraag onder ogen moet worden gezien of handhaving het geld nog wel waard is. Kornaat wees op het be lang van een telefoonaansluiting in Ons Dorpshuis, waar straks de dokter bereikbaar zal moeten zijn. Volgens hem is de bestaande telefoon na het vertrek van het Vormingsinstituut weggehaald. Ambtenaar M.P. Oostdijk deelde desgevraagd mee, dat dit niet zo is. De telefoon is er nog steeds en is overgezet op naam van de ge meente. De Jager merkte op, dat in de praktijkruimte in het Kruis gebouw een dubbele deur was aangebracht, om de privacy te ga randeren. Vogel zei, dat de dokter daarop ook al had gewezen. Voor aanpassingen in het dorpshuis en de kleuterschool is in de gemeen tebegroting f. 28.000,- op genomen. H. Geluk wilde weten, of de re constructie van de Stationsstraat nu voor 1989 op het programma staat. De burgemeester beaamde dat: "Voor dat jaar wordt een subsidie uit de knelpuntenpot van de provincie gevraagd, wat voor 1988 niet ging." Hij bevestigde ook dat de kapitaalsinvestering De Difcnst van het IJkwezen houdt dinsdag in Tholen en woensdag in Sint-Annaland zit ting voor het herkeuren van ge wichten. Ook maten en meetwerktuigen met een jaartal- merk 80 of voorafgaand, dienen nog eenmaal ter herkeuring te worden aangeboden. De nu op de gewichten voorkomende ijkmer- ken (het jaartalmerk 84 is geldig tot eind dit jaar) zullen bij de vol gende herijkzitting, over ongeveer vier jaar, zijn vervallen. Inwoners van Sint-Maartensdijk, Scherpenisse, Poortvliet en Tho len kunnen dinsdag 22 maart tus sen 10.30 en 15.30 uur terecht in Meulvliet. Inwoners van Stavenis- se, Oud-Vossemeer en Sint- Annaland worden woensdag 23 maart tussen 10.30 en 15.30 uur in de Wellevaete verwacht. uit de begroting 1988 blijft staan en een jaar opschuift. Het gevraagde aanvullende kre diet voor het opknappen van de westzijde van de Oostdijk stelde L. den Engelsman voor raadsels. "Maar die zijn er om opgelost te worden. Ik kan echter slechts con cluderen dat goedkoop nog duur koop zal worden." J. de Jager vroeg zich ook af waar het gat van 64.000 gulden vandaan kwam en A.P. Kornaat vond het naïef om bij verlaagde aannemingskosten uit te gaan van een gelijkblijvende provinciale subsidie. "De provincie heeft nooit eerder de subsidie verlaagd en zelf ga je dat natuurlijk niet vragen," zei de burgemeester. Hij benadrukte dat de gemeente geen strop lijdt. "Er was een gat in de begroting en dat is gestopt door overhevelen van de jaarlasten naar het binnenterrein Stationsstraat. Nu blijkt dat gat in de begroting er echter nog steeds te zijn." Vogel wees er op, dat de provincie het percentage (43°7o) van de subsidie niet heeft verlaagd. Toppop Discovery. Bas Wester weel en Rick van Velthuysen pre senteren op 26 maart de Discovery-show in de Zeelandhal len in Goes. Er zijn optredens van de Nederlandse groep de Novo Band en de Engels formaties Prin cess en Krush. De show begint om 20.30 uur en de zaal is vanaf 19.30 uur open. Adreslijst Zeeland en Derde We reld. Het Centrum voor Ontwik kelingssamenwerking Zeeland heeft een boekje uitgegeven onder de titel 'Zeeland en de Derde We reld; Adreslijst 1988'. De brochure geeft een overzicht van adressen, doelstellingen en activiteiten van een kleine 100 groepen en organi saties die zich in Zeeland met de Derde Wereld en ontwikkelingssa menwerking bezighouden. De brochure kan besteld worden bij COS-Zeeland, tel. 01180-25347. Nieuwbouwwoningen in plan De Luyster in Sint-Philipsland. Op de voorgrond de Krabbekreekstraat en op de achtergrond de Plataanstraat. De gemeenteraad besloot tot grondaankoop. Bouwer woningen Aer bepaalt aannemer fl. en w. boden de raad daarover $n notitie aan, maar wethouder Walpot steunde die niet. "Ik ben rfiet gewend met nota's te werken, dut is een ongelukkige constructie \»(aar ik tegen ben." De wethouder ijaakte bezwaar tegen de grond- verkoop aan Woonplan, omdat garanties ontbraken dat in de te blauwen woningen geen alternatie ve samenlevingsvorm zou komen. Daarnaast is de werkgelegenheid er niet mee gediend, omdat Bouwplan een aannemer uit Rijs- sên inschakelt, aldus de wet houder. Ook de SGP-fractie legde de na druk op werkgelegenheid. L. den Engelsman: "Dat speelt dubbel mee." Hij verweet de andere frac ties, dat die wel steeds voor werk gelegenheid pleiten, maar er hier geen blijk van gaven. Kornaat rea geerde, dat werkgelegenheid er niet alleen voor de woningbouw is. Wanneer bovendien een plaat selijke aannemer duurder zou zijn, heeft dat weer gevolgen voor de huurprijs. J. de Jager was het daarmee grotendeels eens. Hij wilde weten of het werk aan plaat selijke aannemers was aan geboden. De burgemeester wees op het ver schil tussen woningwet- en premie-A woningen. In het laatste geval bouwt de gemeente niet, maar verkoopt alleen de grond. "Wij hebben er bij Woonplan wel op aangedrongen een regionale aannemer in te schakelen, maar die bouwt natuurlijk ook graag zo goedkoop mogelijk." Volgens Walpot was er nog nooit bij plaat selijke aannemers om een prijs ge vraagd. Kornaat: "Ik denk dat 't te ver gaat om een grondkoper te verplichten een regionale aanne mer in te schakelen." Walpot: "Maar we zijn niet met Aantjes (Bouwplan - red.) getrouwd!" Volgens de burgemeester liggen de aannemers, die een blokje van vier premiewoningen willen bou wen, echt niet voor het oprapen. Den Engelsman vroeg tenslotte stemming over de nota, die met vier (PVA, CDA en Gemeentebe lang) tegen drie (SGP) stemmen werd aangenomen. De aankoop van 1.27.95 hectare grond in De Luijster III stuitte eveneens op bezwaren van de SGP-fractie. Zij wilden slechts de helft aankopen. Vogel: "De helft is niet te koop." Den Engelsman voorzag een leegstand in de toe komst, omdat op het perceel een flink aantal woningen gebouwd kunnen worden. De burgemeester zei dat de uitgifte van bouwgrond op een termijn van zeven jaar is gesteld met zeven woningen per jaar. De Jager was het wel enigs zins met de SGP eens, maar was toch voorstander van aankoop in eens. "Anders moet je in de toe komst gaan onteigenen, wat het bouwprogramma wel drie jaar kan vertragen." Kornaat was daar ook bang voor. Hij ging »ok uit gebreid in op de financiële onze kerheid voor de gemeente met betrekking tot belastingschade. Schelde Radar Keten. In het Zeestation in Zeebrugge is dins dag de bouw van de Schelde Ra dar Keten officieel gestart. Dat gebeurde door minister N. Smit- Kroes van verkeer en waterstaat en haar Belgische collega prof. dr. H. de Croo. Nieuwenhuyzen: "De dijkgraaf bedoelt, dat die verhoging alleen door het ongebouwd wordt be taald. In de algemene vergadering is een misverstand ontstaan, maar ieder betaalt evenveel." De Oude had vraagtekens bij de bereidheid van de geberuikers die op Sint- Philipsland aan de leiding liggen (60%), om mee te betalen aan de verfijning ten behoeve van de resterende 30%. Die 30% moet echter wel meebetalen aan het ba sisplan zonder daar zelf direct van te profiteren. De Oude gaf het waterschap de tip mee, om de grondverwerving via de administratieve ruilverkave ling te realiseren. Het schap heeft voor de uitvoering van het ba sisplan 5.5 ha grond nodig. ZLM- kringvoorzitter M.C.J. Kosten merkte op, dat de ZLM de verka veling ook had aangevraagd met het oog op zoet water en in dat verband de grondpot. Hij sugge reerde dat de verfijning via de ruilverkaveling verrekend kon worden, hoewel het om twee af zonderlijke plannen gaat. L. de Oude was van mening, dat in de administratieve ruilverkaveling de kosten worden toegerekend naar 't nut dat men er van heeft. Bij de aanwezigen was onduide lijkheid over de toepassing van het profijtbeginsel bij een verfij ning van het stelsel. De uitspraken van de dijkgraaf in de algemene vergadering bleken niet duidelijk. L. de Oude: "Geldt het profijtbe ginsel voor de aanleggers van de verfijning of voor het hele ge- V6rf 11111110 bied?" J. Boudeling: "Voor 't he le gebied." A.A. van De Oude merkte ook op, dat het aantal bedrijven dat aan het grof- mazige plan grenst op Sint- Philipsland aanzienlijk groter is dan op Tholen. "Daarom is een verschil in benadering te overwe gen." Giljam gaf toe dat er kern verschillen zullen blijven. "Maar een verschil in bijdragen? Ik ga daar hier niet op in, maar zeg al leen: 't Is één waterschap!" Het verfijnde plan van Giljam dreigde in de vergadering hoofd onderwerp van gesprek te worden, zodat de technisch ambtenaar duidelijk maakte, dat het water schapsbestuur en de algemene vergadering alleen het basisplan kennen. "Deze eerste verfijning is een idee van mij, geënt op de ko mende verkaveling." Zijn plan zou een verhoging van de geraamde kosten met ongeveer een derde be tekenen. De aanwezigen vonden dat acceptabel. J. de Jager vond, dat het plan doorgespeeld moest worden naar de landinrichtings commissie. Mevr. Wisse merkte op, dat de hoofdingelanden achter dit plan voor Sint-Philipsland zouden moeten gaan staan, maar Van Nieuwenhuyzen maakte duide lijk, dat het via de landinrichting buiten het waterschap om gere geld ging worden. T.A. Vogel: "Je kunt Sint-Philipsland niet afzon- De hoofdsloten voor de zoet watervoorziening op Sint- Philipsland krijgen aan de bo venkant een breedte van 9.5 a 10 meter. "Ze moeten bevaar baar zijn in verband met tech nisch onderhoud," aids M.J. Giljam van het waterschap. Hij verklaarde dat een maai boot dat op effectieve wijze kan doen.- N.L. de Oude maakte zich al ongerust, om dat eerst was gezegd dat de begroeiing nauwelijks zou veranderen. Giljam stelde hem gerust: "de maaiboten staan los van het zoet water." De artikelen over openstelling op zondag en naaktrecreatie zijn door de zondagswet van de rijks overheid achterhaald. Het vloek- verbod is, krachtens een uitspraak van de Hoge Raad, in strijd met de vrijheid van meningsuiting. De SGP-fractie had grote moeite met het loslaten van genoemde artike len, omdat ze het ziet als meewer ken aan een voor haar onaanvaardbare landelijke ont wikkeling. Burgemeester Vogel had daarom deze constructie be dacht ("ik heb er patent op"), waarmee de SGP zich kon ver enigen. "Ik heb 't idee dat het college met een experiment bezig is," zei J. de Jager. Hij meende dat het voorstel in tweëen gesplitst diende te wor den. "Dan werkt de constructie niet meer," zei Vogel. De Jager noemde het een tikkeltje hypo criet om een aantal artikelen, in strijd met de Nederlandse wetge ving, in stand te laten. "Dat is ge woon een gebaar tegenover de bevolking." De CDA-er bleef van mening dat het collegevoorstel in strijd was met de wet. A.P. Kornaat wilde voorkomen, dat de naam van Sint-Philipsland in negatieve zin de landelijke dag bladen zou halen. "Als dit hier vanavond doorgaat, weet ik zeker, dat een aantal inwoners niet zal schromen dit raadsbesluit bij G.S. of de minister van binnenlandse zaken voor schorsing of vernieti ging voor te dragen. Dat zou slecht zijn voor de naam van onze gemeente." Vogel antwoordde dat de burgemeester als eerste de taak heeft om de raad te behoeden voor het nemen van besluiten die in strijd zijn met de wet. "Ik geef toe, dat deze constructie niet fraai is, maar ze is wel bruikbaar. Ik heb het bij de provincie besproken en zeker niet met de eerste de bes te." L. den Engelsman merkte op, dat de betreffende artikelen voor zijn fractie niet zinloos zijn. De burge meester had duidelijk gemaakt dat ze juridisch echter niet meer werken. Wethouder L. Walpot zei, dat de Nederlandse wetgeving al jaren tendeert naar de verwijde ring van het christelijke karakter uit die wetgeving. "Wij worden steeds meer een (reformatorische) minderheidsgroep in de samenle ving." Zijn fractie had dan ook grote moeite met het volledig in trekken van de oude politieveror dening. Kornaat prees het streven van de burgemeester om een compromis te bereiken. "Maar ik heb er moeite mee als dat tegen de rijks wetten indruist." Hij meende dat de zondagswet er was gekomen, omdat in sommige gemeenten dis criminatie van groepen mensen plaatsvond. De Jager onder schreef dat: "Ze is er gekomen om het dwingend opleggen door re formatorische partijen tegen te gaan." Kornaat: "Ik heb enorme moeite met deze presentatie en kan er niet mee instemmen." Bei de fracties gaven te kennen, dat een nieuwe APV mét de aanteke ning van de SGP dat ze tegen be paalde artikelen waren, door hen beter zou zijn ontvangen. Kornaat vond het ook niet goed, dat het sluitingstijdstip van café's nu helemaal niet meer in de APV voorkwam. De eindbeslissing daarover ligt bij de burgemeester. Die zei, dat er door het instand houden van de genoemde artikels niets verandert: een café mag op zondag open zijn. Kornaat citeer de daarop uit een brief van 9 ok tober 1987, waarin de burgemeester een horeca ondernemer wijst op het artikel over zondagssluiting in de APV. "U maakt dus zelf wel gebruik van dat artikel en handelt daar mee in strijd met de wet." Vogel zei, dat de brief samen met andere stukken betrekking had op het sluitingstijdstip en niet op de zon dagssluiting. De bezwaren van de PVAB tegen de artikelen met betrekking tot het betreden van woningen waren, na het bestuderen van een aantal wetsartikelen, weggenomen, liet Kornaat weten. De Jager probeerde of de SGP niet eens begrip kon tonen in plaats van vragen, maar dat viel bij de burgemeester verkeerd. "U moet de zaak niet omdraaien. Als u accoord gaat, verandert er niets, maar u bent de enige die er moeite mee heeft. We praten hier over pu re besluitvorming. De genoemde artikelen zijn al sinds invoering van de zondagswet in strijd met de wet, maar vanavond neemt u helemaal geen schorsingswaardig besluit." Zowel Kornaat als De Jager zei den het standpunt van de SGP ten opzichte van de zondagsheiliging te respecteren. Voor De Jager bleef het voorstel echter ge voelsmatig in strijd met de wet en hij stelde b. en w. zelfs voor het te rug te nemen. Kornaat vroeg tenslotte stemming, waarbij de kleinst mogelijke meerderheid (SGP en Gemeentebelang) het voorstel van b. en w. steunde. deren, 't is één waterschap. Als je besluit in een deel te verfijnen, moeten alle ingelanden meebeta len." Ph. v.d. Hoek vond ook, dat de vijf tot zeven gulden meer kosten van de verfijning niet aan het waterschap gekoppeld moeten worden. "Dan wek je op Tholen verwachtingen." Overigens maak te hij duidelijk, dat nu over het basisplan gesproken diende te worden. "Er is maar één plan. Giljam heeft een stukje voorwerk verricht. J. de Jager vond dat de gevraagde uitspraak een principebesluit voor de toekomst inhield. "De verfij ning zal automatisch zoveel mo gelijk volgen. Anders kun je een aantal mensen, die niet aan het basisplan zitten, de mist instu ren." De aanwezigen stelden ook het chloridegehalte en de vervuiling van het water aan de orde. Vol gens Van Nieuwenhuyzen hoeft men voor de vervuiling niet bang te zijn, omdat in Europees ver band aan een strenge regelgeving op dat gebied wordt gewerkt. N.L. de Oude stelde de kwestie van de verrekening aan de orde. "Het is niet duidelijk wie er betaalt, de eigenaar of de pachter!" Van Nieuwenhuyzen zei, dat wettelijk alleen de eigenaar kan worden aangeslagen. "Maar in de nieuwe waterschapswet, die binnen nu en drie jaar waarschijnlijk in wer king zal treden, wordt dit aange past." Kosten wees er nog op, dat bij pachtherziening de pachtprijs eveneens kan worden aangepast. Het algemeen belang van het zoet waterplan werd ook benadrukt. De prognose is, dat er meer werk gelegenheid zal komen als gevolg van de voorziening. Daarom wordt ook het gebouwd om een bijdrage (5 gulden) gevraagd. Op de bijeenkomst waren alle hoofdingelanden van district V van het waterschap aanwezig. Het basisplan zoet water van het waterschap voorziet voor Sint-Philipsland in een ringleiding, met een in- laatpunt bij de Prins Hendrikpolder en uitlaat via het gemaal De Luyster aan de Zuiddijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 15