w maar negen huizen meer Beter Wonen bouwt maar Matras bij kachel in brand Waterschap kiest oude bestuurders Poortvlietse militair verongelukt BOUMAN POTTER Jongeren in Bergen o. Z. aangehouden Standpunten achterpaden verschillend Vanavond bloed geven Verkeer over de Gorishoeksedijk éénrichting? Wegens leegstand en verwacht vertrek 39 Amerikanen Donderdag 10 maart 1988 44e Jaargang no. 17 Nog 3 weken VERBOUWINGSUITVERKOOP kortingen tot 50% DEZE WEEK Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Kentering Het bestuur van de woningstichting Beter Wonen heeft het woningbouwprogram ma drastisch beperkt. Hoewel er 30 huizen toegewezen zijn, worden er daarvan maar 9 gebouwd. Vorig jaar werden er nog 64 woningen gebouwd en dit voorjaar staan er '23 op het programma. Renovatie Een matras die bij een gevelkachel in de douche stond te drogen is er de oorzaak van, dat donderdagmorgen op de bovenverdieping van de woning van de familie C. Hoek een uitslaande brand ontstond. De boven verdieping van de vroegere dokterswoning, Voor straat 15 in Sint-Philipsland, werd geheel vernield. Het gezin met acht kinderen is tijdelijk onderge bracht in de pastorie van de Oud-Gereformeerde Ge meente aan de Voorstraat. Nieuw-Vossemeer Vogel 16, Noom 10, Leune 2, Stouten 1 stem Beter Wonen Opvolger ir. Geuze Burgemeester T.A. Vogel(59) uit St. Philipsland staat als nummer 1 op de aanbeveling om door de Kroon als bestuurslid van het waterschap Tholen te worden benoemd. Gezien zijn leeftijd(in september 65) kan hij geen volle periode van zes jaar uitdienen, maar slechts vijf jaar. Juwelier-horloger-opticiën ADRI C. BROEKHUIS EN ZN. GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670) 6 33 85 - Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 20,50 per halfjaar. Per jaar f 38,-, per post f 47,55 per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,37 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,— Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. WONINGINRICHTING Laatste kernbezoek in Tholen Discussie over presentiegeld en salarissen waterschaps bestuurders Waterschap Tholen gebelgd over zet van Bevelandse dijkgraaf Veel creatiefs tijdens vijfde Vrouwendag Opknappen Oostdijk Sint- Philipsland kost minder, maar voor gemeente toch meer Beter Wonen moet nieuw kan toor afstemmen op arbeids bureau Bouwplan akkerbouwers komt in gedrang door regel geving EEG Veel informatie over manne quins en mode Winterprogramma Uit op Tholen Kosten reiniging vervuilde grond vallen veel mee Schoolvoetbal in smalstad Sportwereld reageert niet op nota Sneldamkampioenschappen Noord-Zeeland in Sint- Philipsland NIET EEN OGENBLIK VAN 'T LEVEN WORDT ONS OOIT WEEROM GEGEVEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De achttienjarige A. van de B. uit Tholen is, samen met nog zeven anderen, door de politie van Ber gen op Zoom aangehouden op verdenking van inbraken in auto's en woningen. Daarnaast zijn nog vijf jongeren aangehouden op verdenking van heling. De Bergse gemeentepolitie begon in januari met een gericht onder zoek. De aangehouden personen komen uit Bergen op Zoom, Halsteren en Hoogerheide. A. v.d. B. wordt samen met J. van S. (17), J.H. (18) en F.S. (18) verdacht van tien auto-inbraken, diefstal van twee bromfietsen, diefstal van een speedboot met trailer uit een par keergarage, van auto-onderdelen uit een geparkeerd staande auto, bezit van vuurwapens en onge wenste handwapens, diefstal van een buitenboordmotor en een vuurwapen, en inbraken van ber gingen. Samen met E. van N. uit Halsteren zou Van de B. een tele fooncel in Tholen hebben opge blazen en hebben ingebroken in een woning in Bergen op Zoom. Van N. zou verder samen met zijn plaatsgenoten M.V. (22), G. van L. (18) en M.R. vier inbraken in wo ningen in Tholen hebben ge pleegd. In totaal werd door de 13 jongeren voor ongeveer 80.000 gulden weggenomen en vernield, aldus een politiewoordvoerder. "De leegstand was door de komst van 39 Amerikaanse gezinnen leuk opgelost", zegt voorzitter L.A.M. Elenbaas, "maar we reke nen erop, dat ze dit jaar weer ver trekken nu de kruisraketten op Woensdrecht niet geplaatst wor den. Eind januari stonden er 43 huizen van onze stichting leeg(1.8% van de 2403 woningen) en bij vertrek van de Amerikanen komen er daar nog 39 of 1.6% bij. Mede gezien de bevolkingsont wikkeling en de lage rente die ei gen huizenbezit stimuleert - het huurbeleid met een verhoging van 3% bij een inflatie van 0% werkt dat ook in de hand, voegt finan cieel ambtenaar J. Kloet eraan toe - hebben we besloten van de nieu we toewijzing van 30 huizen er maar 9 te benutten. Die woningen worden in St. Annaland gebouwd, waar eind januari geen leegstand was. Het zijn bejaardenwoningen met een slaapkamer beneden en boven. Aan de Noordstraat ko men er 4 en aan de Weststraat 5 huizen. We maken verder plannen klaar voor het opvullen van gaten in bestaande bebouwingen", al dus voorzitter Elenbaas. De stichting Rusthuizen Gerefor meerde Gemeenten in Zeeland bouwt daarnaast nog 10 huizen aan de Hoogstraat in Tholen. Hij noemt de beperking van het bouwprogramma 'een enorme kentering'. Het programma 1987 moet overigens nog uitgevoerd worden: 23 huizen, die in drie ker nen gebouwd worden: 13 in Bui tenzorg II Tholen, 5 aan de Dorpsweg te Oud-Vossemeer en 5 in het plan Stoofweg te St. Anna land. Het programma 1988 omvat al leen 9 huizen in St. Annaland, zo dat er in Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk en Stavenisse ge ruime tijd geen nieuwe huurwo ningen gebouwd worden. Beter Wonen had daar eind ja nuari nog leegstand: Poortvliet 8, Scherpenisse 1, St. Maartensdijk 13 en Stavenisse 3. Bij vertrek van de Amerikanen worden die aan tallen groter, want het merendeel zit in St. Maartensdijk. Tholen had eind januari een leegstand van 11, Oud-Vossemeer van 7 en in St. Annaland had de woningstich ting alles verhuurd. De gemiddelde leegstand was vo rig jaar 1.59% met in januari een top van 50 en in september een halvering tot 24, met name door de komst van de Amerikanen. Het bouwprogramma lijkt veel te klein gezien de lijst van woning zoekenden, waarop 196 kandida ten staan. Volgens voorzitter Elenbaas blijken er in de praktijk heel wat af te vallen. "Sommigen staan al drie tot vier jaar op de lijst en veel gegadigden willen be paalde woningen in bepaalde stra ten. Van de 196 gaan er 74 a'f voor doorstroming en 36 omdat ze niet voldoen aan de criteria van ons toewijzingsbeleid. Dan is de direc te vraag 86, waarvan 59 opgezeg de en lege huizen afgaan. Het theoretich tekort is dan 27 wonin gen en-het lopende bouwprogram ma is 23, zodat er een tekort van 4 zou zijn. Dat valt dus bijzonder mee." Naast nieuwbouw neemt Beter Wonen ook de renovatie van be staande huizen ter hand. Er is subsidie verleend voor 31 wonin gen die in 1963/64 zijn gebouwd: 23 aan de Henri Dunantstraat en 8 aan de Viermeistraat te St. Maartensdijk. De bewoners wor den binnenkort benaderd. De keu kenblokken, douches, houten vloeren, c.v. en riolering worden vernieuwd. Tijdens die renovatie hoeven de bewoners niet tijdelijk een ander onderkomen te zoeken. De jeugd in St. Philipsland wilde graag helpen bij het overbrengen van de inboedel uit de verbrande woning aan de Voorstraat te St. Philipsland, maar de politie zag dat liever niet gebeuren. De standpunten van de wo ningstichting Beter Wonen en het gemeentebestuur van Tholen over het onderhoud van achterpaden bij bejaardenwoningen blijft ver schillend. Er wprdt nog cor respondentie over gevoerd. De grond waarop de achterpaden liggen, is eigendom van Beter Wo nen, maar dat geldt ook voor het openbaar groen bij de bejaarden woningen. "Die beplanting on derhoudt de gemeente wel", zegt dhr. J. Kloet van de woningstich ting. Het onderhoudsprobleem van de achterpaden komt voor in alle zeven Thoolse kernen, zij het in de ene meer dan in de andere. "Het is historisch gegroeid", al dus Kloet. "Bij nieuwe grondaan kopen wordt de eigendomssituatie anders geregeld, zodat er geen problemen over achterpaden e.d. kunnen zijn. De huurders mogen niet de dupe worden van de ver schillende standpunten. Daarom hebben we de moeilijkheden op gelost, maar de kosten daarvan declareren we eventueel wel bij de gemeente." Advertentie I.M. Vanavond tussen half zeven en ne gen uur organiseert het Rode Kruis afd. Tholen een bloedafna me avond in Haestinge in Sint- Maartensdijk. Iedereen tussen 18 en 65 jaar, die gezond is, kan een halve liter bloed geven om daar mee iemand anders te helpen. Voor het bloed wordt afgenomen, wordt eerst gekeken of u geen bloedarmoede, temperatuursver- hoging of hoge bloeddruk heeft. De laatste keer werden om die re den 16 mensen afgewezen en naar de huisarts verwezen. Het bloed wordt gebruikt voor bloedtransfu sies en er worden plasma en plasmafracties uit bereid. "Je ziet dikwijls dat mensen bloed geven als hun familieleden bloed nodig hebben gehad. Dat is natuurlijk mooi, maar help nu, want morgen kunt u het misschien zelf nodig hebben," zegt plaats vervangend colonnecommandant L.M. Niemantsverdriet van het Thoolse Rode Kruis. De Gorishoeksedijk bij Scherpe nisse afsluiten voor het doorgaan de verkeer is te drastisch, maar over éénrichtingverkeer in het sei zoen valt nog te praten. Dat bleek vrijdagmiddag tijdens de algeme ne vergadering van het waterschap Tholen in het Holland Huis. Hoofdingelande L. Hage gaf het bestuur complimenten voor de verbetering van de Westkerkse- weg, maar over de Gorishoekse dijk was hij veel minder te spreken. Afsluiten voor het door gaand verkeer en alleen bewoners toelaten, was zijn voorstel. Dat wilde dijkgraaf I.C. Hage in elk geval niet honoreren. Boven dien is het een aangelegenheid van de provincie. "Vul dan de putten op en laat het water uit", zo pro beerde Lies Hage het opnieuw. "Helaas zijn al onze wegen te smal", zei de dijkgraaf. "We kun nen jaarlijks maar 2 tot 4 km ver breden en dat proberen we gespreid te doen, niet allemaal in één district. Aan de recreatieroute vanaf Poortvliet naar Scherpenis se is al'erg veel gedaan. In die hoek zijn de meeste wegen uit ons waterschapsgebied verbreed. De gemeente kan een financiële bij drage leveren uit de opbrengst van de toeristenbelasting, maar helaas zijn we nog niet tot een bevredi gende oplossing gekomen. Moge lijk kan er in het seizoen éénrichtingsverkeer komen", al dus de dijkgraaf. Om 8.08 uur donderdagmorgen kwamen via 06-11 drie meldingen van de brand binnen. Om 8.12 uur rukte de brandweer met acht manschappen uit en een minuut later was men ter plaatse. De vlammen kwamen toen al door het achterraam. Er werden één hoge- en vier lagedrukspuiten in gezet en omstreeks half negen kon het sein 'brand meester' worden gegeven. De sterkte van het corps was inmiddels op elf man gekomen. Gezien het karakter van een uit slaande brand midden in het dorp (bovendien stond er behoorlijk wind) verzocht commandant A-P van der Est assistentie van het brandweercorps Nieuw- Vossemeer. Die rukte om 8.17 uur uit en was tien minuten later ter plaatse, maar hoefde niet in actie te komen. De brandweer wist te voorkomen, dat het vuur zich van de eerste verdieping uitbreidde naar de vliering. De bewoners konden het pand tijdig verlaten en omstanders waren behulpzaam bij het in veiligheid brengen van de inboedel van de benedenverdie ping. Om 9.06 uur rukte Nieuw- Vossemeer in en om 10.01 het corps Sint-Philipsland. De ambu lance van het Thoolse Rode Kruis was ook nog gealarmeerd, maar hoefde gelukkig niet in actie te ko men. De totale schade aan de wo ning (eigendom van de gemeente) en inboedel wordt geschat op on geveer 40.000 gulden. De inboedel was niet tegen brand verzekerd. De verkiezing was nodig omdat M.Ph. van der Weele uit St. Anna land 1 juli aftreedt wegens het be reiken van de 65-jarige leeftijd. "Je ziet er minstens twintig jaar jonger uit, maar je moet toch stoppen", zei dijkgraaf I.C. Hage gekscherend. Hoofdingelande A.A. van Nieu- wenhuijzen uit Anna Jacobapol- der verwonderde zich erover, dat de hoofdingelanden van de ge bouwde eigendommen met een voordracht waren gekomen van mensen die op gevorderde leeftijd zijn. "Ik zou liever jongeren zien, want wat zijn de gevolgen voor de pensioenen bij snelle mutaties?" Griffier J.D. de Korte maakte dui delijk, dat bestuursleden voor elk jaar dat ze zitting hebben gehad, 2 1/2% van hun wedde als pen sioen krijgen, maar daarvan beta len ze zelf 2% pensioenpremie. kring te wensen. Er manifesteerde zich nog wel rivaliteit tussen de St. Philipslandse en Thoolse kandi daat uit eigen gelederen. Vogel kreeg met 16 van de 29 stemmen maar een kleine meerderheid. Noom had 10 stemmen, Leune 2 en Stouten 1. Vogel dankte voor het vertrouwen en hoopte de belangen van het waterschap met enthousiasme en al zijn kunde te behartigen. De dijkgraaf had er het volste ver trouwen in, een waardig opvolger voor Van der Weele te krijgen. Voor de tweede stemming kreeg Noom(eigenaar van een schilders bedrijf en voorzitter van de Rabo bank St. Maartensdijk) grote steun met 26 van de 29 stemmen. Leune had er 2 en de al gekozen Vogel nog 1. "Ik kan Noom niet feliciteren", zei de dijkgraaf, "want hij is op safari in Afrika." Een takelwagen bezig met de berging van het autowrak aan de Postweg te Poortvliet, waar de bestuurder maandagochtend om het leven kwam. De 24-jarige Poortvlietse militair P. Jansens is maandagmorgen bij een eenzijdig ongeval op de Post weg bij Tholen om het leven geko men.Hij reed met zijn BMW omstreeks 5.37 uur in de richting Tholen. Vlak voor de boerderij van De Jonge wilde hij een vracht wagen inhalen. Hij kwam hierbij met zijn wielen in de berm, waar na de linkerachterkant van de auto een boom raakte. Vervolgens verloor Jansens de macht over het stuur, schoot dwars over de weg en kwam tegen een boom tot stilstand. De auto brak in tweeën. Het voorste gedeelte wrong zich om een boom en het achterste ge deelte lag ongeveer 50 meter ver der in de sloot. De bestuurder, die uit de auto werd geslingerd, was op slag dood. "Hoewel het niet juist is vast te stellen, is wel zeker dat de bestuurder met zeer hoge snelheid heeft gereden", aldus een woordvoerder van de politie. Bij het ongeval werd het verkeer tijdens de 'ochtendspits' over één rijstrook geleid. De politie noem de het opvallend, dat het verkeer vanaf Poortvliet dikwijls met zeer hoge snelheid de plaats van het ongeluk naderde. Diverse bestuur ders hielden totaal geen rekening met de zwaailichten van de politie-auto's en reden, zonder snelheid te matigen, door tot bij de plaats van het ongeval, waarbij dan remmend nog net een nieuw ongeluk kon worden voorkomen. "We zijn met name geschrokken van de hoge snelheden en de slechte oplettendheid van de bestuurders. Is men nog niet wak ker en/of is men te laat opgestaan en moet men tijd inhalen?", zo vroeg de politie-woordvoerder zich af. 'Tets vroeger opstaan en de tijd nemen voor de autorit kan zorgen, dat men veilig op het werk komt." Eén bestuurder werd nog verbaliseerd, wegens het negeren van een stopteken. Behalve de Thoolse politie en de verkeers- groep van de rijkspolitie nam ook de koninklijke marechaussee deel aan het onderzoek omdat Jansens als militair diende bij de Zware Transportcompagnie in Grave. De hoofdingelanden van het ge- bouwd(P.K.M. Stouten uit Stave nisse, J.L. Noom uit Scherpenisse, M. Bijl uit Poortvliet, mr. J. Schot uit Tholen en T.A. Vogel uit St. Philipsland) hadden Vogel als nummer 1 en Noom als nummer 2 aanbevolen. De woningstichting Beter Wonen, die met 2400 huizen een derde van het gebouwd vormt, wilde ook wel eens een vinger in de water schapspap hebben en stelde bestuurslid J. Leune(57) uit St. Annaland kandidaat. "Beter Wo nen heeft grote belangen bij het gebouwd en het is een volledig vrije verkiezing", zei dijkgraaf Hage. De hoofdingelanden maakten in hun stemgedrag duidelijk, geen bestuurder buiten waterschaps- Mr. J.J. van der Weel uit Middel burg is benoemd tot kamerheer in de provincie Zeeland. Daarmee volgt hij de uit Poortvliet af komstige ir. M.A. Geuze op. De kamerheer is adviseur van het ko ninklijk huis en begeleidt de ko ningin of andere leden van het koninklijk huis in de provincie. Mr. Van der Weel is bekend als ad vocaat van o.a. de gemeenten Tholen en St. Philipsland en als landelijk voorzitter van het Ne derlandse Rode Kruis. Hij is per 1 mei nog benoemd als staatsraad in buitengewone dienst bij de Raad van State. Mr. Van der Weel deed als gemeentebestuurder erva ring op tijdens zes jaar wethou derschap in Middelburg.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 1