Rotganzen op Tholen Eerste paal nieuwbouw garage Hommel Herbarium met planten van 55 jaar geleden Verveling troef bij Ghanezen Tholen houdt vast aan restaurant bij sluis 4400 Kilo vis van TH 18 in beslag genomen Slabbecoornweg wordt verbreed Donderdag 3 maart 1988 DE EENDRACHTBODE 9 Vogels wijken uit door verzoeting water De rotganzenproblematiek verplaatst zich. Bestuurslid A.A. van Nieuwenhuijzen van de afdeling Tholen/St.-Philipsland van de Kon. Ned. Jagersvere niging (KNJV) zei op de ledenvergadering, dat het probleem zich van Sint-Philipsland heeft verlegd naar Tholen. Voorzitter W.D. van Doorn sprak van een olievlek-effect. De rotganzen zitten nu ook in de Hollaere- en Hikkepolder bij Oud-Vossemeer, in de Poortvlietse Weihoek en langs de zuidkant van Tho len (Scherpenissepolder, Strijen, Schakerloo). Nieuw Zeeuws bejaardenoord De 97-jarige L.J. Havermans trotseerde dinsdagmid dag de maartse kou aan de Veilingweg te St. Anna land om de eerste paal te heien voor het nieuwe garagebedrijf van zijn schoonzoon J. Hommel. Voor zien van een geel regenpak en een bouwhelm kweet hij zich met plezier van zijn eervolle taak, bijgestaan door de 82-jarige mevr. M. Hommel-Nuts, moeder van de eigenaar, alsmede zijn jongste kind, de 4-jarige Barbara Hommel. Duizend m2 Benzinestation Paasactie Polen 120 pakketten De commissie ruimtelijke ordening is het met b. en w. van Tholen eens, dat een horecavooziening bij de Oesterdam het beste bij de Bergsediepsluis kan ko men. De Stuurgroep Oosterschelde en het provincie bestuur zien een restaurant liever op de Speelmansplaten, omdat anders het Oosterschel- de'gebeuren' in gevaar komt. Waterleiding Windmolenpark nader onderzocht Geen strafbare feiten in het schreeuwcentrum Verveling. Dat is het ergste voor de vier Ghanezen die in de al jaren leegstaande woning aan het Karreveld in St. Philipsland zijn ondergebracht. Ondanks bezwaren provincie en stuurgroep Volgens van Nieuwenhuijzen is de tolerantiegrens voor de boeren ruimschoots overschreden. De rotgans is een beschermde vogel en mag dus niet gejaagd worden. Het dagelijks bestuur van de pro vincie stemt ermee in, dat in Koe wacht een nieuw bejaardenoord wordt gebouwd, dat dient ter ver vanging van "De Lindenhof" in Axel. In het nieuwe bejaardenoord kun nen 52 mensen wonen. Verder moet rekening worden gehouden met vijf kamers, bijvoorbeeld te gebruiken voor de opvang van zie ken, voor logées of voor tijdelijke opvang van ouderen. De capaciteit is voorlopig vastgesteld. Provin ciale staten bepalen de definitieve omvang bij de vaststelling van het spreidingsplan bejaardenoorden. De Lindenhof heeft nu ook 52 plaatsen. De gemiddelde verzorgingsprijs mag niet hoger worden dan drie duizend gulden per maand. Aan stichtingskosten mag een plaats niet duurder worden dan 81 dui zend gulden. Het bestuur van "De Lindenhof" moet voor 1 oktober het plan voor het nieuwe bejaardenoord indie nen bij de provincie. Op het mo ment, dat het tehuis in Koewacht wordt ingebruik genomen, moet De Lindenhof in Axel worden gesloten. Een andere voorwaarde is nog, dat het bestuur van De Lin denhof en de stichting Algemeen bejaardencentrum Axel fuseren. De surveillancedienst van de Al gemene Inspectie Dienst (A.I.D.) van het ministerie van landbouw en visserij heeft woensdag in de haven van Sint-Annaland 4.000 kilo kabeljauw en 400 kilo andere vissoorten in beslag genomen van schipper L.M. van de Tholen 18.De vis vertegenwoordigde een waarde van elf mil!e.Tegen de schipper is ook proces-verbaal op gemaakt. De aanvoer van de vis was ille gaal, omdat Sint-Annaland geen deel uitmaakt van de veertien door de overheid aangewezen aanvoerhavens. Een woordvoer der van het ministerie verklaarde dat het schip kon worden aange houden door een uitstekende sa menwerking tussen kustwacht, rijkspolitie te water, de surveillan cedienst van de AID en de rijkspolitie van Tholen. Bij een controle in de legale aanvoerha vens was de TH 18 'zoek'. Men kreeg argwaan en na een speur tocht op de Oosterschelde werd het schip gelokaliseerd, waarna het 's avonds in Sint-Annaland kon worden aangehouden. "Nu blijft het beperkt tot een procesverbaal en inbeslagname van de vis, maar bij meerdere overtredingen kan het schip aan de ketting worden gelegd,"zegt een woordvoerder van het mi nisterie. Dek gemeente Tholen onderhan delt met het waterschap over aan koop van de Slabbecoornweg langs het industrieterrein tussen Oud-Vossemeer en Tholen. Die weg is nu 3.10 meter breed, maar dat is te smal voor het verkeers aanbod. Daarom zal de Slabbe coornweg, evenals het verlengde ervan, worden verbreed tot 6.50 meter. Over het daarvoor beno digde stuk dijktalud is met de pachter al een regeling voor pacht- ontbinding overeengekomen. Ambtenaar C. Nuijten deed deze mededelingen donderdag in de commissie ruimtelijke ordening, waar de uitbreiding van het in dustrieterrein Slabbecoornpolder werd besproken. De commissie kon instemmen met het voorstel, het bestaande terrein in noordelij ke richting met ongeveer zes hec tare uit te breiden. M.A.J. van der Linde maakte opmerkingen over de belasting van de Slabbecoorn weg door het toenemende verkeer bij verdere bedrijfsvestigingen. Ook informeerde hij naar de grondprijs. Nuijten zei dat was uitgegaan van 60 tot 70% vesti ging van kleinschalige bedrijven. "Als dat percentage hoger ligt, zijn meer openbare werken no dig." Burgemeester H.A. van der Munnik verzekerde, dat in dat ge val de grondprijs zou worden her zien. K.A. Heijboer informeerde of nog stukken van de zes hectare grond verpacht waren, maar dat bleek niet het geval. Van de gelegenheid om over de uitbreiding van het industrieter rein gehoord te worden maakte geen enkele burger gebruik. Om de schade voor de landbouw enigszins te beperken, wordt op Sint-Philipsland al een aantal ja ren met een verjagingsplan ge werkt. De vogels worden verjaagd naar percelen tweedejaars gras zaad. Nieuwenhuijzen: "Als de vogels echter naar Tholen gaan, werkt het verjagingsplan maar ten dele." Hij roerde ook aan, dat in het beleidsplan Krammer- Volkerak geen fourageergebieden voor rotganzen genoemd worden, terwijl dat in een eerder stadium door Natuur-, Milieu- en Fauna beheer (NMF) wel was toegezegd. De directeur van LNO heeft zich in een gesprek bereid verklaard, zich alsnog voor een fourageerge- bied (buitendijks) sterk te willen maken. Maar Van Nieuwenhuij zen had geen idee hoe lang dat gaat duren. Als tijdelijke oplos sing is geopperd, om binnendijks graspercelen voor de rotganzen in te richten. Hoewel er door het milde klimaat minder ganzen zijn, is er ook dit jaar schade. P. Remeijnse van het NMF wees op nieuwe ontwikke lingen, voortgekomen uit de slui ting van de compartimenteringsdammen. Rotganzen houden namelijk niet van zoet water, zodat kolonies uit de Eendracht, het Krammer/Vol kerak en het Zoommeer naar an dere gebieden uitwijken. Op de kruising Langeweg/Weg van Kodde tussen St. Annaland en Poortvliet botsten donderdagmiddag twee auto's tegen elkaar. Op dit, mede door de beplanting, gevaarlijke kruispunt is vorig jaar ook al een ongeluk gebeurd. Bij een aanrijding, donderdag middag omstreeks 13.00 uur op de kruising Langeweg/Weg van Kodde raakte G.J. uit Sint- Annaland gewond aan z'n nek. J.J. uit Goes wilde vanuit de Weg van Kodde de Langeweg oprijden. Hij verleende hierbij geen voor rang aan G.J., die op de Langeweg reed. G.J. remde krachtig en pro beerde achter het andere voertuig om te rijden. Hij raakte bij deze manoeuvre de auto echter aan de zijkant, waarna die achteruit de sloot inschoof en waarbij G.J. ge wond raakte. De nieuwe start werd bijgewoond door nog meer familieleden, het personeel, burgemeester H.A. van der Munnik, gemeente ambtenaren, vertegenwoordigers van bouwbedrijf Uijtdewilligen en de Amro Bank, alsmede de vaste gasten die bijna dagelijks een ge zellig praatje maken in de garage aan de Voorstraat. De accommodatie daar - twee panden in het centrum van het dorp - bood te weinig armslag voor een autobedrijf. Aan de Vei lingweg zijn er ruimere mogelijk heden. De gemeente verleende financiële steun door de premiere geling bedrijven van vijftig gulden per vierkante meter en Hommel kon nog profiteren van de maan dag plotseling opgeheven WIR- basispremie van twaalf procent. Het ene pand in de Voorstraat is verkocht aan groente- en fruithan del Koos Hage en voor het andere wordt nog een gegadigde gezocht. Op het grote achterterrein aan de Weststraat wordt een plan uitge werkt voor woningbouw. Aan de Veilingweg verrijst een groot complex met een werk plaats, magazijn en kantoor van 20 x 24 meter en een showroom van 14 x 35 meter. Dit wordt in een 1-vorm gebouwd. Daarnaast komt er een bedrijfswoning. Door de maartse buien was de heistelling verlaat, maar deze week gaan toch 42 betonnen palen van 14 1/2 en 12 1/2 m de grond in. Na de bouwvakvakantie moet het bouwkundige deel klaar zijn. De staalconstructie van Bakx uit Oud Gastel wordt voorzien van een gevelbeplating van damwand- constructie. Het front is 38 1/2 m, waarbij de kleuren blauw en geel door het gehele gebouw spelen ter onderbreking van de strakke lij nen. Totaal gaat het om zo'n 1000 m2. Het ontwerp van architect J. de Vries uit Lage Zwaluwe wordt uit gevoerd door bouwbedrijf Uijtde willigen uit Oud-Vossemeer. Met twee zoons in het bedrijf wil Hommel met de drastische ver nieuwing het oog richten op de toekomst, waarbij in de show room een veel betere presentatie van de nieuwe en gebruikte auto's kan worden gegeven. Een compu ter zorgt voor de automatische verwerking van de administratie. Naast de autoverkoop en reparatie komt er ook een benzinestation. Verder beschikt Hommel over een taxibedrijf. In de Wellevaete sprak dhr. Hom mel een dankwoord. Aannemer G.P.A. Uijtdewilligen toonde zich ingenomen voor het vertrouwen. Hij hoopte dat de eerste paal niet op los zand was gebouwd. "Dat de investeringen van vandaag, de bouwstenen voor de winst van morgen mogen aannemer. zijn", aldus de Uijtdewilligen meldde verder met trots de gereedkoming van de uit breiding bij Budelpack. Binnen zes weken wordt begonnen aan nieuwbouw voor Bouman-Potter en het vierde bedrijfsverzamelge bouw. Het bouwbedrijf is verder bezig met de uitbreiding van het gemeentehuis en een kantoor voor PTT telecommunicatie van elf miljoen gulden in Barendrecht. Tot oktober zit Uijtdewilligen vol. De Paasactie Tholen voor Polen heeft niet minder dan 120 pakket ten opgeleverd: 44 voor Poznan, 35 voor het kindertehuis in Kartu- zy dat ook voor de Kerst werd be dacht en 41 pakketten voor verspreide adressen. Initiatiefnemer Bert Janse uit St. Annaland werkt momenteel plan nen uit voor een groot transport in september. Rond Pasen wil hij zelf weer naar Polen om contac ten te leggen in Kostryzyn, destijds ook het allereerste doel van een zending hulpgoederen van Tholen. "We hebben dan echter vervoer, opslagruimte, sponsors en vrijwilligers nodig", zegt Janse. Hij is de gevers dankbaar die voor de succesvolle Paasactie zorgden. Er kwam kleding binnen, le vensmiddelen en geld. Wie een correspondentie-adres in Polen wil hebben, kan die bij de fam. Janse(01665-2269) aanvragen. Wie nog ongebruikte adressen in Polen heeft, kan die omgekeerd ook aan de fam. Janse doorgeven, zodat daar in het vervolg ook hulpgoederen naar toe kunnen. Burgemeester Van der Munnik zei, nog steeds niet te weten wat er met dat 'gebeuren' bedoeld wordt. De provincie meent dat door ves tiging bij de sluis de recreatie naar de zout-waterkant van de Oester- dam getrokken wordt. Het Thool- se college gelooft daar niet in, omdat het restaurant is bedoeld voor een totaal andere doelgroep. Over de notitie die aan de com missie werd voorgelegd, spraken b. en w. al met de voorzitter van de Stuurgroep Oosterschelde en een lid van G.S. J.L. van Gorsel vond het restau rant aan de zuidkant van de sluis beter tot zijn recht komen, maar M.A.J. v.d. Linde pleitte voor de noordkant. Hij wees erop dat de sluis op gezette tijden opengaat. Het feit dat bij de sluis steeds menselijke activiteit zal zijn vond hij een goede reden om daar het restaurant te bouwen. Wel vond hij maatregelen nodig, als zou blijken dat de recreatie zich daar meer zou uitbreiden dan op dit moment werd aangenomen. De gemeente Tholen gaat verder met het onderzoek naar de moge lijkheden van een windmolen park. Burgemeester Van der Munnik vroeg én kreeg daarvoor donderdag het groene licht van de commissie ruimtelijke ordening. Hoewel het college in principe po- sitiéf tegenover de plannen staat, liet Van der Munnik weten, dat men nog niet van de haalbaarheid overtuigd is. Ook M.A.J. v.d. Linde trok de rentabiliteit in twijfel, maar K.A. Heijboer vond dat een zaak van de ondernemer. Mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven- vond het geen kwaad kunnen om wat meer van windenergie te weten. "In de toekomst denk ik dat we er niet onderuit kunnen." Van der Linde had gehoord dat er lawaai overlast van de molens zou zijn en vroeg zich af of dat te rijmen zou zijn met de recreatie bij Stavenis- se. K.A. Heijboer was blij dat er na drie a vier jaar eindelijk wat met de notitie 'Daar bij die molen' werd gedaan. Hij vond Stavenisse de juiste plek, omdat het daar al tijd waait. Maar de grotere capa citeit die De Noord biedt, wilde hij niet veronachtzamen. Zowel hij als J.L. van Gorsel waren be nieuwd naar de reactie van G.S. Overigens wil laatstgenoemde het park liever niet in Stavenisse. "Daar is een mooi uitzicht naar de Zeelandbrug en bij helder weer zelfs de stormvloedkering." Zijn voorkeur ging uit naar Tuttel- hoek, maar langs het Schelde- C. Königs en twee medewerkers Rijnkanaal bij Deurloo's kaadje I van het psycho-therapeutisch cen- leek hem ook een mogelijkheid, i trum waren verschillende klachten Op de Speelmansplaten wil het Thoolse college niet verder gaan dan een friettent. Burgemeester Van der Munnik kon niet accoord gaan met rijkswaterstaat, die een toiletgebouw wil realiseren met daarin een pomp om grondwater te kunnen oppompen. "Wij vin den dat er waterleiding en electri- citeit moet worden aangelegd." Alle commissieleden vonden goe de voorzieningen op de Speel mansplaten van belang. K.A. Heijboer: "Een goede aanleg vóór de gemeente het beheer en onderhoud overneemt lijkt me zinvol, om niet met extra kosten opgezadeld te worden." Van Gorsel pleitte voor een con centratie van voorzieningen op de Speelmansplaten. "Dat is beslist effectiever dan wanneer je er niets maakt." Hij doelde op het trekken van recreanten naar de zoete kant van de Oesterdam. De burgemees ter liet weten, te blijven pleiten voor de locatie ten noorden van de sluis. "Maar als 't niet lukt, en die kans zit erin, dan vestigen wij de volle aandacht op de Speel mansplaten." Voor die plek zijn ook al een aantal aanvragen voor kleinere horecavoorzieningen binnen. Na een langdurig onderzoek heeft de hoofdofficier van justitie bij de rechtbank in Middelburg, mr. J. Huygen, besloten om geen straf vervolging in te stellen tegen het schreeuwcentrum in Scherpenisse. Tegen de behandelmethode van ir. Van Gorsel vond de molens wel horizonvervuiling. Om die reden mochten in het verleden geen to rensilo's worden gebouwd op Tholen, liet hij weten. B. en w. stappen nu met de plan nen naar de Stuurgroep Ooster schelde en het provinciebestuur. geuit. Na overleg met de inspec teur voor de geestelijke volksge zondheid, dr. H.R. Craus, kwam de hoofdofficier tot de conclusie, dat de schreeuwtherapie waarmee verdrongen gevoelens bij patiën ten worden losgemaakt, niet scha delijk is. De plantenwerkgroep van Natuur- vereniging Tholen hield donder dag een bijeenkomst o.l.v. ir. M.A. Geuze over herbariumplan- ten. Dhr. Geuze verzamelde tussen 1932 en 1935 op Tholen voorko mende planten. Tijdens zijn oplei ding aan de Rijks h.b.s. te Bergen op Zoom was biologieleraar dhr. Sloff de stuwende kracht achter de planteninventarisaties. Hij wist door zijn eigen enthousiasme op zijn leerlingen de interesse voor wilde planten over te brengen. In het derde jaar van de h.b.s. bracht dhr. Sloff zijn groene ronde bota niseertrommel steeds mee met daarin allerlei in de omgeving van Bergen op Zoom voorkomende planten. Die moesten dan op naam worden gebracht met be hulp van determineerboeken. De tijd totdat de juiste naam werd ge vonden, hield hij zelfs in minuten bij. Zo leerden de leerlingen van toen het determineren onder de knie te krijgen. Dhr. Sloff kreeg landelijke be kendheid door zijn pleit om alle in Nederland voorkomende wilde planten in kaart te brengen. In 1930 hield hij daartoe een belang rijke lezing. Nederland werd opge deeld in 34 vakken. Daarop wer den 4 vakken in onderzoek geno men en dhr. Sloff nam het vijfde vak voor zijn rekening. Zo een vak was geen kleinigheid. Het vak Bergen op Zoom omvatte de west kant van Brabant en een groot stuk van Zeeland. Door een aantal van zijn leerlingen werd hij in de periode van 1932 tot 1935 gehol pen, waaronder dhr. Geuze uit Poortvliet. Deze laatste richtte zich op zijn eigen omgeving, het eiland Tholen. Al fietsend werden de wilde planten op het eiland in kaart gebracht. Een aantal planten van die tijd zijn lange tijd geheel van het eiland verdwenen geweest als ge volg van de inundatie van 1944 en de watersnoodramp van 1953. Voorbeelden daarvan zij de ruige anjer, de hondstong, de echte heemst, de aardaker, de echte va leriaan. Deze planten worden nu weer waargenomen. Voor de echte heemst geldt de afspraak met de waterschappen, dat deze plant wordt ontzien bij de onkruidver delging. Andere planten zijn echter hele maal niet meer gezien, zoals de vo- gelmelk, de hop, de harlekijn, de rondbladige munt, de stinkende ballote en de doornappel. Een aantal planten hebben een aardige streeknaam zoals het rond guichel heil, wat kooltjevuur werd ge noemd vanwege de felrode bloe metjes, en het kroontjeskruid, wat zilver-onder-water werd genoemd, omdat wanneer je deze plant on der water houdt, er een heleboel zilverachtige luchtbelletjes in het water ontstaan. De andoorns wer den en worden stinkerds genoemd vanwege hun sterke stinkende geur (nu wordt ook de munt van die ti tel voorzien). "Wist u overigens, dat vroeger de zwarte bolletjes van de aardaker dienden als surrogaat voor truffels?", zo bracht ir. Geu ze naar voren. Het was een hele leuke en interessante bijeenkomst, niet in het minst wegens de boeien de vertelstijl van ir. Geuze. "We houden ons aanbevolen voor Engelse boekjes", zegt coördina tor Bram Verwijs. Hij hangt een schemerlampje op in de sober in gerichte kamer. "Gezien de kosten zijn we beperkt in onze mogelijkheden, maar misschien hebben inwoners nog wel goed bruikbare spullen die ze zelf bij vernieuwing met de vuilnisauto willen meegeven. Zowel huishou delijke apparaten, tafels, stoelen, schilderijen, kleding en schoe nen." Uit een oude radio klinkt onzuive re muziek. "Ja, een andere radio en een televisie zouden we graag hebben", zegt één van de Ghane zen. Twee maanden geleden kwamen ze om politieke redenen op Schip hol aan, waarna ze naar een op vangcentrum in Goes gingen. Sinds vorige week dinsdag zijn de vier mannen van 28, 31(2x) en 40 jaar in St. Philipsland. Om poli tieke redenen zijn ze hun land ontvlucht. Twee uit de hoofdstad Accra, de twee anderen Kumasi. Van de Ghanezen zijn er twee las ser, een derde is timmerman en de vierde bouwkundig tekenaar. Ze koken zelf, o.a. rijst en aard appelen. "We lusten alles en we hebben het goed hier", zegt één van de vluchtingen. Coördinator Verwijs is vol lof over de medewerking van zijn mede-vrijwilligers. "We hebben een enthousiaste groep. Er is wel gezegd: waarom twintig begelei ders voor vier mensen, maar iedereen is niet elke dag beschik baar." Eén van de vier Ghanese politieke vluchtelingen met drie van de twintig begeleiders in de woning aan het Karreveld te St. Philipsland. De vier proberen met puzzelen en lezen de tijd door te komen, maar dat valt niet mee. Daarom willen ze zich bij voetbalvereniging Noad aansluiten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 9