Proef zoet water Mosselhoek Tholen Waterleiding naar Stavenisse stuk Snelle zege van A.V.C. heren 1 Wildbeheerseenheid is Minder bloemetjes bij eerste lustrum belangrijk voor jagers Miele N MIELE DROOG- AUTOMAAT IS GEWOON NODIGJN NEDERLAND W.Rikken bv MIELE Keukencentrum Potter Onzekerheid opvolging voorlichter voor Thoolse bloemzaadtelers Overlevingsplan voor akkerbouw Donderdag 3 maart 1988 DE EENDRACHTBODE 11 Rijk betaalt vijf jaar 100% van kosten Dijkgraaf I.C. Hage van het waterschap Tholen is zeer enthousiast over een proefgebied voor zoet wa ter. "Dat zou bijzonder welkom zijn omdat je dan ge durende vijf jaar alle voor- en nadelen kunt bekijken." Scherpenisse PFAFF Uitbouwen St. Philipsland er is geen betere Tholen en Sint-Philipsland omgeven door natuurmonumenten De koersdaling van de Amerikaanse dollar en de grote voorraden bloemzaad bij de zaadfirma's zijn er de voornaamste oorzaken van dat voor 1988 het aantal contracten voor de Thoolse bloemzaadtelers beneden de verwachting is gebleven. Ook de natte zomer was voor de telers nadelig. Na de uitzonderlijke goede oogst van 1986 was de opbrengst in '87 'matig tot slecht'. Dat was de strekking van het betoog dat voor zitter L. Hage van de zaadteeltstudieclub 'Eiland Tho len' donderdag hield tijdens de jaarvergadering in de Wellevaete in St. Annaland. Monsters De rol van de Wildbeheerseenheid (WBE) in het jachtgebeuren zal de komende jaren steeds belangrijker worden. Deze organisatie gaat als een soort schakel tus sen overheid en jager functioneren. P. Remeijnse van Natuur, Milieu en Faunabe heer zei dat maandag tijdens de ledenvergadering van de Kon. Ned. Jagersvereniging. Voorzitter W.D. van Doorn riep de leden op, ook lid van de WBE te worden. Natuurmonumenten Flora- en faunawet f 2.000 minder Tijdens de districtsvergadering van het waterschap, maandaga vond in Meulvliet, kwam naar vo ren, dat een kleine 200 ha bij Tholen voor 100% met rijkssubsi die als proefgebied voorgedragen is. Het gaat om de omgeving van de Plantage, Mosselhoek, Boom- dijk, Zwarteweg. Er zijn ook andere gebieden op Tholen en St. Philipsland voorge dragen, maar de omgeving van Mosselhoek bij Tholen voldeed aan de voorwaarden: gelegen vlakbij het Schelde-Rijnkanaal, een hoog chloridegehalte, gescha keerde teelten(fruitteelt, glastuin bouw, grove tuinbouw) en isolatiemogelijkheden bij karre- velden, vertelde M.J. Giljam, hoofd van de technische dienst van het waterschap. De basisvoorziening voor zoet wa ter wordt aangelegd op basis van vrij verval. In hoger gelegen delen van Tholen en St. Philipsland kan er dan ook voor 15 gulden per ha geen zoet water komen. "Dit is een totaal ander plan dan het eer ste", benadrukte de dijkgraaf voor de veertig belangstellenden, onder wie een dertigtal ingelan den. "We zouden ons diep scha men als het 15 gulden plan hetzelfde bood als het plan van 138 gulden per ha. De mogelijk heden zijn veel beperkter, zodat men niet dezelfde verwachtingen De ideale lockmachine voor afsnijden, aan elkaar naaien en afwerken in één keer. De absolute top in kwaliteit. Voor hobby, naaister en bedrijfl Eer van je werk met Pfaff. Alleen bij: NAAIMACHINEHANDEL Zuivelstraat 19 tel. 01640-3 58 78 BERGEN OP ZOOM Advertentie I.M. mag hebben." Vanuit de vergadering kwamen er opmerkingen, dat er in de Scher- penissepolder en de Schakerloo- polder met de basisvoorziening geen zoet water komt, terwijl het daar met brak water het hardst nodig is. Ook rond Stavenisse zijn er volgens de kaart in eerste in stantie niet veel zoet watermoge lijkheden. De dijkgraaf hoopte, dat de basis voorziening verder uitgebouwd wordt. "Wanneer er de komende 10 tot 15 jaar niets mee gebeurt, heeft dit plan weinig zin." Plaatse lijk kunnen belanghebbenden met extra voorzieningen als kleine stu wen e.d. meer leidingen voor zoet water aanleggen, wat ze dan zelf moeten betalen. "Voor de basis voorziening hebben we het pro fijtbeginsel echter los moeten laten, daar betaalt iedereen aan mee", zei Hage. Behalve de reacties van de land bouworganisaties, is ook de mi lieueffectenrapportage nodig bij de procedure om de zoet water voorziening aan te leggen. "Dat kan ook vérstrekkende gevolgen hebben", aldus de dijkgraaf. De zoet watervoorziening op St. Philipsland is het meest eenvou dig uit te voeren, vertelde dhr. Gil jam. Die komt in verband met de ruilverkaveling ook het eerst aan bod. In de Prins Hendrikpolder komt een inlaatpunt voor het zoet water. Het systeem van ringleiding komt op St. Philipsland aardig uit de verf. Voor de bredere sloten e.d. is nog een dikke 5 ha grond nodig. Op Tholen komen de inlaatpun- ten bij de Karnemelkspot, de Drie Grote Polders en de Van Haaften- polder, alle drie bij Oud- Vossemeer. Het hoofdleidingnet gaat dwars door het eiland. Op Tholen is nog 17 ha gron,d nodig voor de aanleg. Giljam noemde dat erg veel ten opzichte van de 40 ha in het originele, fijnmazige plan. Ook op Tholen zou het werk tegelijk met de ruilverkave ling kunnen gebeuren. Alles zal toch getrapt uitgevoerd moeten worden omdat het niet in één jaar kan. Afhankelijk van de rente, gaan de landeigenaren 13 tot 15 gulden per ha betalen. Daarbij is dan al uit gegaan van 50% rijkssubsidie. Bij de /.f,5. Onder de Linden te St. Maartensdijk heeft een door de storm gesneuvelde boom de waterleiding beschadigd. Inmiddels is men volop met rooien begonnen, zoals het gemeentebestuur ook al gepland had. (Foto Cor Poot) De storm van maandagmiddag richtte op heel wat plaatsen scha de aan. M. van Loenhout van de gemeente Tholen zei, dat in elke kern wel bomen beschadigd raak ten. Onder de Linden in Sint- Maartensdijk trokken de wortels van een omgewaaide populier de waterleiding stuk. Omdat het de transportleiding naar Stavenisse betrof, viel in die plaats de druk weg. Mensen van de WMZ zijn tot 's nachts half vier bezig ge weest om de schade te herstellen. In Sint-Annaland was behoorlijke schade aan de bomen bij de alge mene begraafplaats en op de Klei- nedijk waaide een boom om. In Oud-Vossemeer bezweek een oude houten schuur onder het stormge weld. Die stond aan de Hiksedijk, achter de woningen aan de Kalis- buurt, en behoorde toe aan dhr. A.P. Bevelander. Bij de l.t.s. Onder de Linden is in middels een begin gemaakt met het rooien van alle 25 populieren. Dhr. Van Loenhout: "Daarvoor was in de begroting voor 1988 een bedrag uitgetrokken. De bomen zijn een gevaar, want vorig jaar vielen er ook al twee om." Er wor den 28 flinke lindebomen voorte- ruggeplant. "Die bomen gaven de straat zijn naam, maar vroeger zag men de grauwe populier nogal eens voor een zilverlinde aan. Maar nu komen er echte linden." Ook langs de Molendijk in de smalstad worden de populieren gerooid. Zij worden vervangen door essen. Vorige week werd in Oud-Vossemeer al een begin ge maakt met het rooien van de bo men langs de Duivekeetseweg, die grotendeels zijn aangetast door de wilgenhoutrups. St. Maartensdijk: Markt 55 (Haven 34). Tel.: 01666-2335 Advertentie LM. In 57 minuten versloeg het eerste herenteam van AVC zaterdagmid dag in Meulvliet Set Up 2 met 3-0: 15-4, 16-14 en 15-3. Zonder trainer/coach Henk Nieuwen- huis(vakantie) dacht de Thoolse ploeg niet gemakkelijk over het aantreden tegen de onderaan de ranglijst bunge lende ploeg uit Prinsenbeek. Men was gewaarschuwd door de verrassende nederlagen, die Set Up 2 toebracht aan Symmachia, Super Roosendaal en Sibloco. Reden voor aanvoerder Wil lem Valkier en gelegenheidstrainer Frank Liefting om AVC mentaal goed voor te bereiden. Er viel ook nogal wat te verbeteren. Met de Bergenaren Gert Vonk en Jack Hoppenbrouwers op de bank, werd vanaf het begin Set Up flink onder druk gezet. Al snel stond een 5-0 voor sprong op het scorebord, maar door slecht passen in het achterveld kwa men de gasten terug tot 5-3. Op tijd voerde de aanvalslijn Frank Liefting, Nico Klippel en middenman Bert van 1 VOORJAARSDAGTOCHTEN 6 april: Keukenhof/Lisse volwassenen kinderen en 65+ 8 april: Winkelen in Maastricht 9 april: Brussel, incl. stadsrondrit 9 april: Parijs, incl. uitgebreide stadsrondrit 7/11/12/14 april: Amsterdam - Huishoudbeurs, incl. entree koffie Winkelen in Amsterdam incl. stadsrondrit koffie aal: Verrassingstocht, incl. koffie, lunch, diner en evt. entreegelden Alle prijzen zijn per persoon. 23 28.50 24.50 25.00 20.00 30.50 28.50 22.50 65.00 STATIONSPLEIN 9 BERGEN OP ZOOM - TEL. 01640-33380 Advertentie l.M. Ondanks deze enigszins sombere vaststelling ziet Hage 'perspectie ven voor Tholen en St. Philips land' wanneer de ringleiding met zoet water voor de groente- en bloemzaadtelers gestalte gaat krijgen. De studieclub bracht ter gelegen heid van haar eerste* lustrum in plaats van een jaarverslag een ju bileumnummer uit. Secretaris D.L. Koppenhol noemde het vijf jarig bestaan van de club 'een mijlpaal': "Maar vijf jaar is nog geen reden om feest te vieren. We hebben de kinderziektes nog maar net achter de rug". Terugkijkend stelt de secretaris dat in het bloem- zaadteeltvak 'hier en daar' sprake is van een 'gezapige' aanpak die plaats 'zal moeten maken voor een meer zakelijke'. Als voornaamste taak ziet de secretaris het verbete ren van de kwaliteit. Dit kan on der meer verkregen worden door het beter bestrijden van onkruid, het vermijden van ongewenste kruisbestuiving en het meer zorg besteden aan het drogen op de rui ter. Op die manier kunnen de te lers in deze regio de zaadfirma's aan zich binden. De studieclub telt ongeveer 150 le den die tot 1 mei gebruik kunnen maken van de diensten van de heer K.E. Schik, bedrijfsvoorlichter tuinbouwzaadteelt voor Zuidwest Nederland, de enige in ons land. De heer Hage deelde de 50 aanwe zigen in de zaal mee dat de dhr. Schik op 57 Vi jaar gebruik maakt van de Vut. Het vertrek van Schik baart de studieclub enigszins zor gen omdat nog niet bekend is wie de opvolger van de heer Schik wordt. De studieclub heeft zich in de eerste jaren van haar bestaan beijverd om een voorlichter in vol ledige dienstbetrekking benoemd te krijgen. Hage: "Er ontstaat een gat dat-naar we hopen-opgevuld zal worden. Het ligt niet op onze weg om de excursies zelf te gaan doen". Hage zei dat de studieclub over deze kwestie,contact op zal nemen met het consulentschap voor de akker-en tuinbouw in Ba- rendrecht, de instantie waarbij de voorlichter in dienst is. De heer Schik kon die avond niets over zijn opvolging zeggen. Consulent M. Jansen voor de Akker- en Tuinbouw uit Barendrecht deelde dinsdag desgevraagd mee dat de heer Schik 'niet so wie so' opge volgd wordt: "We hebben hier in dertijd onder druk van de telers aan meegewerkt maar bij de wisse ling van de wacht dienen we ons af te vragen of we hiermee op de goe de weg zijn en of dit zoden aan de dijk heeft gezet". Jansen wil hier over contact met de studieclub en een advies van de Z.L.M. Zaadteler J.L. Goedegebuure laat in zijn bijdrage aan het jubileum nummer weten dat 'ondanks een full-time voorlichter' de bedrijfs voorlichting in de zaadteelt 'nog op een laag pitje staat'. "Er zijn nog steeds geen op de praktijk ge richte teeltbeschrijvingen beschik baar", stelt Goedegebuure. Des gevraagd legt hij uit dat de bloem zaadteelt nog in de kinderschoe nen staat: "Vergeleken bij de ak- kerbouwvoorlichting komt de voorlichting over de zaadteelt slap over. Dat komt omdat we alles op dit gebied eigenlijk zelf nog moe ten leren". Volgens de zaadteler ligt er een taak voor de voorlich ting om aan de hand van publica ties ervoor te pleiten dat er on kruidbestrijdingsmiddelen toege staan worden die nu niet gebruikt mogen worden. De heer Schik, sinds 1 januari '87 in volledige dienstbetrekking: "In de zaadteelt is niks beschreven omdat het nooit is onderzocht. De gegevens moe ten uit de praktijk komen". Schik ziet 'veel witte vlekken' in de tuin bouwzaadteelt die het beschrijven van de gewassen bemoeilijkt. "Schrijven is anders dan praten, maar voor mijn vertrek zijn er een aantal gewassen beschreven hoor". Verder wijst de voorlichter erop dat het veelvuldig publiceren over de ontwikkelingen in de bloemzaadteelt ook een negatief effect kan veroorzaken: "In het verleden hebben we kunnen zien dat bepaalde gewassen die door kleine akkerbouwers veelal met de hand bewerkt werden en waar en kele jaren goed in is verdiend door grote bedrijven zijn overgenomen waardoor er voor de kleine onder nemer niets meer te verdienen viel". Het onderzoek naar chemische bestrijdingsmiddelen vindt overi gens plaats op het proefveld naast de veiling van St. Annaland waar vorig jaar 36 soorten werden beke ken. Dit jaar wordt aan de Oost- weg bij St. Annaland tevens een veld met 15 soorten ingezaaid. De jubileumavond werd afgeslo ten met een inleiding door de heer Ir. W.J. van der Burg, hoofd af deling Zuiverheid, Taxonomie en Schoning van het Rijksproefstati on voor Zaadonderzoek in Wage- ningen. Tijdens het vragenuurtje bleek dat het voor de bloemzaad telers -die monsters zaad ter be oordeling opsturen naar het proefstation- een probleem is om 'een halve kilo bloemzaad' voor 'schoning' af te staan. Voor de te ler kan een dergelijke hoeveelheid 'een kapitaal waard' zijn. Volgens Van der Burg is het lastig om een uitzondering te maken: "We heb ben toch enige honderden gram men nodig, zeker ook om een goed monster te kunnen trekken". Ook zijn de machientjes die voor het onderzoek gebruikt worden niet op de verwerking van kleine hoeveelheden gemaakt, aldus Van der Burg. Vanuit de zaal werd voorgesteld om het geschoonde zaad terug te sturen naar de pro ducent. "Zoiets kan overwogen worden maar dan zijn er extra kosten aan verbonden voor admi nistratie en verzending". De firma die het zaad afneemt zal echter het product -'als het van huis is geweest'- niet gauw accepteren, zo werd gesteld. Op de eerste plaats zal de WBE zelfstandig wildbeheersplannen- moeten maken en die ter goedkeu ring voorleggen. Daarnaast krijgt de organisatie een functie binnen de verhuur van jachtterreinen. De gronden die het Bureau Beheer Landbouwgronden in het kader van de ruilverkaveling aankoopt, worden in de toekomst recht streeks aan de WBE verhuurd en niet meer aan particulieren. Ook Staatsbosbeheer gaat, volgens Re meijnse, bij het aflopen van con tracten alleen nog aan de WBE verhuren. Van Doorn merkte op, dat op Tholen/St.-Philipsland bijna 2/3 van het bejaagbaar gebied al is aangesloten bij de WBE. Volgens hem moet bij de ruilverkaveling worden geprobeerd om biotoop verbetering in te passen. De jagers moeten bovendien hun rechten opeisen om de fauna mee te blij ven beheren, gezien wat er in de voorbije jaren al is bereikt. "Maar excessen moeten voorko men worden," zei Van Doorn. Hij onderstreepte het belang van het faunabeheer, omdat de jager daarmee ook weer een stuk ple zier beleeft. Remeijnse' wees erop, dat om Tholen en Sint-Philipsland een zone komt te liggen van be schermde natuurmonumenten: Eendracht/Zoommeer, Kram mer/Volkerak en Oosterschelde. Dat heeft gevolgen voor de jacht. In het Beleidsplan Oosterschelde wordt de jacht aangemerkt als een vorm van beheer, maar een evalu atierapport uit 1986 stelt, dat de jacht als vorm van natuurbeheer niet noodzakelijk is gebleken. Over jagen op schorren en slikken wordt op twee manieren gedacht. De natuurbescherming zegt: niet jagen, want je jaagt concentraties wild naar binnendijks gebied. Landbouw en jagers zeggen daar entegen: je dient te verjagen om concentraties wild te verspreiden. De aanwijzing van de Ooster schelde als 'wetland' houdt in, dat vermeerdering van de vogelstand de eerste prioriteit heeft. Jacht wordt niet uitgesloten, maar de natuurbeschermingswet stelt uit drukkelijk: er mogen geen dieren gedood worden! Volgens Re meijnse is wel ontheffing moge lijk, maar die zal in geen geval aan particulieren verleend worden, doch uitsluitend aan de WBE. Remeijnse sprak ook over het VERVOLG VAN PAG. 1 ling een ledenwerfactie houden, want het ledental daalt met 3%. Ook deed de voorzitter een drin gend beroep op de aanwezigen om toch vooral bloed te komen geven. "Het bloedgeven kan nog beter. Probeer vrienden en kennissen, die nog geen bloed geven, te wij zen op het grote belang van het beschikbaar stellen van bloed." Uit het verslag van penning meester A. van Dijke bleek, dat de afdeling bijna 2.000 gulden minder inkomsten had dan in 1986. Dit kwam mede door de collecte-opbrengst van f. 2.933, (waaronder f. 942,— van het veer Zijpe), die f. 1.517,47 lager was dan in 1986. De contributie was goed voor f. 4.017,— en de op brengst van het welfarewerk was bijna f. 4.000,Dit was ook wat minder dan in 1986, maar dit kwam volgens mevrouw C. Nuy- ens omdat men op de braderie niet op de oude vertrouwde stek stond. Met f. 12.475,46 aan in komsten was er een nadelig saldo van f. 911,67. Bij de bestuursverkiezing werd de aftredende C.M. de Greef herko zen. Na de pauze was er nog een verlo ting waarbij velen met een prijs naar huis gingen. concept van de flora- en fauna wet. Deze nieuwe wet gaat onder andere de vogelwet en de jachtwet vervangen. Er komen speciale exa mens voor elke jachtvorm en het prepareren van dode dieren mag alleen nog als men in het bezit is van een certificaat. In de nieuwe wet krijgen Gedeputeerde Staten de taak om beschermde leefomge vingen aan te wijzen. De jacht- houder is verantwoordelijk voor het voorkomen van wildschade in zijn jachtgebied. In samenwer king met vogel- en natuurbescher ming kunne de jagers gezamelijke projecten tot stand brengen, aldus Remeijnse. Hij noemde als voor beeld, dat hij was gevraagd te hel pen bij het bestrijden van de olieramp, om vogels te verjagen van de met olie vervuilde ge bieden. Van Doorn wees erop, hoe de rest van de Nederlandse jagerswereld jaloers is op Zeeland. "We heb ben hier een veelzijdige wildstand weten te bereiken. Excessen zoals elders komen in onze regio ook niet voor." Reereatiewerk. De Stichting* Re- creatiewerk Zeeland krijgt van de provincie vanaf 1988 een jaarlijk se subsidie van f. 42.550,- en bo vendien in 1988 en 1989 nog f. 10.000,- extra. De heer A. Moerland krijgt van bestuurslid P. Voorwinden het Landsteinerinsigne behorend bij het 25 keer afstaan van bloed voor het Rode Kruis. Luinen de score echter op tot 13-4. De set werd in dertien minuten uitge maakt door André van Damme, die zich samen met Danny Polderman ontpopte als de beste speler in deze wedstrijd. Met dezelfde basisformatie werd de tweede set begonnen. Door slecht pas sen en onnauwkeurig aan- valsspel(slechte set ups en onnodig ballen uitslaan) werd AVC snel op een 0-8 achterstand gezet. De middenaan- val van Prinsenbeek scoorde een aan tal keren ongehinderd. Een eerste time-out en een spelerswisseling(Gert Vonk voor André van Damme) brach ten daar geen verandering in. Bij de stand 1-9 kwam Van Damme weer aan het net, waardoor de aanvalskracht te rugkwam. AVC kwam bij tot 6-10. Bij de stand 6-12 vroeg de Thoolse aan voerder een tweede time-out aan. Er moest meer rust in het achterveld ko men, waardoor men het vertrouwde, snelle aanvalsspel kon uitvoeren. Na dat Set Up al op 6-13 was gekomen, werd Hoppenbrouwers in het veld ge bracht voor Klippel. De fout die Prin senbeek toen maakte was, dat veel ballen op deze routinier werden gespeeld. Met die goede passes was het voor Valkier geen probleem de aanvallers in stelling te brengen. Set Up kwam nog op setpoint, maar het heilig vuur was bij AVC ontstoken. Het publiek moedigde het Thoolse team aan en met degelijk spel, waarbij Hoppenbrouwers en Polderman tac tisch goed spelinzicht toonden en Van Damme als buiten- en middenaanval ler goed voor de dag kwam, werd tenslotte toch nog kantje boord de 16-14 setwinst binnengehaald. Deze 25 minuten waren een les voor het verde re verloop van de wedstrijd. Set Up 2 mocht niet onderschat worden. Dat gebeurde ook niet in de laatste set. De verstandhouding binnen AVC was goed, want verschillende spelers boden aan om hun plaats aan de reser ves af te staan. Met Klippel en Liefting op de bank werd de derde set begon nen. Met spectaculair grondwerk be wees Vonk, dat hij ondanks de afwezigheid van zijn fanclub toch kan vlammen. De ploeg uit Prinsenbeek werd vanaf het begin onder druk ge zet. Dat AVC ook diverse aanvalscom- binaties uitvoerde, was typerende voor de motivatie en inzet. Met 15-3 in 19 minuten was de overwinning een feit. Hiermee waren de drie punten uit twee wedstrijden - een wens yan de coach, die dat in consumpties beloonde - al binnen. Zonder Bert van Luinen, maar hope lijk wel met Ron Steketee moet er za terdag in Prinsenbeek tegen koploper Set Up 1 gespeeld worden. Als AVC dan de motivatie en inzet kan tonen zoals in Meulvliet werd gede monstreerd, dan zit er meer in dan drie punten uit twee wedstrijden. Het gemis van de coach zal zich echter wel licht wat nadrukkelijker manifesteren dan tegen het zwakke Set Up 2. Om de akkerbouw als volwaardi ge bedrijfstak in stand te kunnen houden, heeft de ZLM een overle vingsplan opgesteld. De leden raad van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij heeft dat unaniem aangenomen tijdens een extra ver gadering in Goes. Samen met het Landbouwschap en andere land bouworganisaties wil de ZLM het overlevingsplan indringend onder de aandacht van de politiek bren gen. "De inkomenssituatie, EEG- besluiten en de afschaffing van de WIR-basispremie hebben elk perspectief op een verbetering van de situatie weggenomen", aldus de ledenraad. "Deze zorgelijke ontwikkeling vereist een flinke fi nanciële ondersteuning van de overheid. Wanneer die hulp uit blijft, wordt gevreesd voor ernsti ge sociale gevolgen, verpaupering van het platteland en een aanzien lijke vergroting van de werkloos heid in de toeleverende, afnemende en de verwerkende handel en industrie. In het belang van de boeren, de nationale eco nomie en het platteland moet er nu actie worden genomen", aldus de ZLM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 11