451-wss w Elke woningbezitter betaalt vijf gulden voor zoet water Lokale radio Sloth gaat maar enthousiast in de arm, ether Fluplandse Rode Kruis huldigt collectanten en bloeddonors BOUMAN POTTER J. Leune is tegenkandidaat van T.A. Vogel Minister Smit-Kroes reikt eerste zendmachtigingen uit ll I" I 1 Na 42 jaar geen Rode Kruis-inzamelingen meer bij 't veer Donderdag 3 maart 1988 44e Jaargang no. 16 Nog 4 weken VERBOUWINGSUITVERKOOP kortingen tot 50% Landbouwers kritisch ten opzichte van voorlichting ZLM Globaal vijf gulden per gemiddelde woning gaan de eigenaren meebetalen aan de aanleg van een basis voorziening voor zoet water op Tholen en St. Philips land. Griffier J.D. de Korte maakte dat maandagavond duidelijk tijdens de districtsvergade ring van het waterschap Tholen in Meulvliet. "Het leeuwenaandeel van de kosten wordt echter door de landbouw betaald", voegde hij eraan toe. De totale kosten zijn zes miljoen gulden, waarvan de helft via rijkssubsidie binnen zou moeten komen. Voor Koninginnedag 'Landbouw heeft niets te zeggen' Kosten uitgedaagd Geen bezwaren "Het fel begeerde papier van de radiocontroledienst krijgt u nu", zei de minister van verkeer en wa terstaat, mevr. drs. N. Smit-Kroes, dinsdagmiddag bij de uitreiking van de zendmachtigingen aan drie loka le omroepen, waaronder de Sloth. "Daar zijn we ont zettend blij mee", liet secretaris J.W. van Elsacker weten. "We zijn nu in de gelegenheid om meer men sen uit de directe omgeving onze programma's te la ten horen. Op die manier willen we een bijdrage leveren aan het goed functioneren van de lokale leef gemeenschap.' Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Wereld kleiner Betrokkenheid DEZE WEEK 01100-21020 De Rode Kruis-afdeling Sint-Philipsland/Anna Jaco- bapolder heeft vrijdagavond de collectanten gehul digd die afgelopen zomer vijf weekenden bij het veer Anna Jacobapolder-Zijpe hebben gestaan om geld in te zamelen. Het was voor het laatst dat deze huldiging plaatsvond, want door de opening van de Philipsdam verdwijnt de veerdienst en daarmee komt, na 42 jaar, ook een einde aan de inzamelingsactie bij het veer. Sober 58 keer Juwelier-horloger-opticiën ADRI C. BROEKHUIS EN ZN. GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670) 6 33 85 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 20,50 per halfjaar. Per jaar f 38,-, per post f 47,55 per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,37 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Ten opzichte van het fijnmazig plan van de Heidemij.(120, 138 of zelfs 180 gulden per ha) is het nieuwe, vereenvoudigde plan voor 15 gulden financieel in veel brede re kring haalbaar. "Maar vergis u niet", zo waarschuwde dijkgraaf I.C. Hage. "Het gaat nu om een totaal ander plan met veel beperk tere mogelijkheden. Vijftien gul den is een minimaal bedrag, daar kun je weinig voor verwachten. Het merendeel van de streek krijgt nu geen zoet water. Er komt een basisvoorziening, door allen te betalen, zoals een gemaal via het geschot wordt betaald. Ook de eigenaren van gebouwde eigen dommen betalen dus aan deze zoet watervoorziening mee", zei de dijkgraaf. De akkerbouwers W.H. van Gor- sel uit Tholen en A.L. Hage uit St. Annaland waren toch niet en thousiast. Veehouder J.C.A. Vis sers uit Tholen, die wel grote behoefte heeft aan zoet water, dacht wegens milieubelangen in de Razernij polder geen zoet water te kunnen krijgen en toch mee te moeten betalen aan de basisvoor ziening. De dijkgraaf legde de drie uit, dat dit in sterkere mate geldt voor an dere watenschapstaken zoals het onderhoud van de zeedijken, de waterbeheersing en de wegen. Daar betalen alle eigenaren van gebouwde en ongebouwde eigen dommen aan mee. Het vereenvoudige plan voor zoet water wordt eerst besproken in de acht afdelingen van de ZLM en de twee van de CBTB op Tholen en St. Philipsland. Voor 30 april moeten die reacties bij het water schapsbestuur binnen zijn. Aan de hand daarvan beslissen de hoofdingelanden of het plan voorgedragen wordt voor 50% rijkssubsidie. Het wordt dan nog ter inzage gelegd, waarbij bezwa ren ingediend kunnen worden. Wanneer de landbouw sterk ver deeld is, heeft het waterschaps bestuur zijn eigen verantwoordelijkheid, zo maakte de dijkgraaf duidelijk. Hij wilde in tegenstelling tot bij het fijnma zige plan vorig jaar, nu geen en- quete onder de ingelanden. "De landbouworganisaties krijgen alle gelegenheid om hun zegje te doen, zodat een verschrikkelijk uitge breide procedure niet nodig is. De landbouw heeft echter niet het monopolie om te dicteren wat er moet gebeuren." De landbouw heeft niets te zeggen, merkte dhr. v.d. Zan- de uit Tholen op tijdens een discussie over zoet water tij dens de districtsvergadering van het waterschap. Hij ver wees daarbij naar de tracébe paling voor de Thoolse aansluiting op de Oesterdam. "De natuurvereniging heeft beslist." Dijkgraaf Hage meende toch, dat belanghebbende landbou wers het tracé hadden be paald, nadat provinciale waterstaat eerst een andere route had uitgedacht. Daar was dhr. De Wilde het beslist niet mee eens. "Het is een politiek spelletje geweest. Iemand is voor het karretje gespannen en het tracé is ver legd." Over het feit, dat de ZLM- afdeling Tholen al groen lich, nad gegeven voor verdere uitwerking van het vereenvoudige zoet water plan, ontstond maandagavond nog een pittige discussie. Met na me K. Geluk vocht dat aan en hij daagde 'iemand van de standsor ganisaties uit om uit te leggen waarom er zoet water moet komen'. ZLM-kringvoorzitter M.C.J. Kosten antwoordde, dat er in alle afdelingen over het plan gespro ken zal worden. "We verdedigen het plan niet, wij proberen alleen goede voorlichting te geven en zullen uitvoeren wat de meerder heid wil. De leden beslissen. Ik weet ook wel, dat de akkerbou wers het momenteel moeilijk heb ben, maar er zijn ook mensen die heel graag zoet water willen", al dus Kosten. Ook de Thoolse afdelingsvoorzit ter M. Stoutjesdijk voelde zich aangesproken door de kritiek. "Ik heb tot drie of vier keer toe gevraagd of er bezwaren waren te gen aanleg van een basisvoorzie ning voor zoet water en er waren geen overwegende bezwaren", ver zekerde Stoutjesdijk. W.H. van Gorsel vond, dat op de afdelingsvergadering in Tholen niet alle informatie was gegeven. Zo blijkt er in de Schakerloopol- der geen zoet water te komen, ter wijl daar toch aan meebetaald moet worden. De dijkgraaf kapte de discussie over de ZLM af, maar dhr. Mol uit St. Maartensdijk merkte nog op, dat hij liever een vergadering van de ZLM-kring had, dan van alle afdelingen afzonderlijk. Het waterschap wil de ZLM graag bijstaan in het geven van voorlich ting aan de leden, verzekerde dijk graaf Hage. Pagina 11: Proefgebied Mossel- hoek Tholen Een donderslag bij heldere hemel, zo wordt in waterschapskring de tegenkandidatuur van J. Leune uit St. Annaland genoemd voor een bestuurszetel in het waterschap Tholen. Burgemeester T.A. Vogel uit St. Philipsland is door de hoofdingelanden voor de ge bouwde eigendommen als eerste kandidaat gesteld om M.Ph. van der Weele uit St. Annaland op te volgen. Tweede kandidaat is J.L.N. Noom uit Scherpenisse. Vrijdag kwam er onverwacht een derde bij van buiten het water schap. Leune is naar voren geschoven door de woningstichting Beter Wonen, waarvan hij in december dagelijks bestuurslid werd: waar nemend secretaris. Tevens is de voormalige chef algemene zaken van de gemeentesecretarie, die van de VUT-regeling gebruik maakte, secretaris rentmeester van het Wezen-Armbestuur en secretaris van het gezinsvervangend tehuis van Philadelphia. "Het is eigenlijk gek, dat Beter Wonen als grootste eigenaar van woningen geen vertegenwoordiger in het waterschap heeft", zegt voorzitter L.A.M. Elenbaas. "We vertegenwoordigen met 2400 hui zen een derde van het gebouwd. Daarom willen we bestuurlijke in vloed in het waterschap om goed mee te kunnen denken en discus siepunten beter te bespreken", al dus Elenbaas. Morgenmiddag stellen de hoofd ingelanden van het waterschap de voordracht van twee mensen vast, waarna de Kroon een beslissing neemt. Het bestuurslidmaatschap van het waterschap is een betaalde functie met een brutovergoeding van 838 gulden per maand. Dat bedrag stellen g.s. van Zeeland voor, want momenteel is het nog 709 gulden. Tijdens de districtsvergadering, maandag in Meulvliet, informeer de A.L. Hage uit St. Annaland naar die verhoging. Dijkgraaf I.C. Hage antwoordde, dat de hoofd ingelanden geen beslissingsrecht hebben over die stijging van 15%. "Ze worden alleen gehoord en naar aanleiding van de reacties nemen g.s. een beslissing." Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat reikte dinsdagmiddag in Den Haag de eerste zendmachtiging voor een lokale etherradio uit aan secretaris Van Elsacker van de Sloth. De minister roemde het enthou siasme van de lokale omroepen Sloth, N.O. Polder te Emmeloord en Gaasterlan-Sleat te Balk, de eerste drie van totaal 700 lokale etheromroepen in ons land. "Blijf dat enthousiasme houden, evenals uw ongelofelijke inzet. Doe het omdat je dit leuk vindt en ande ren er plezier van hebben. Dat vergt wijsheid, maar u hebt bewe zen daarover te beschikken", zei de minister. In het PTT-gebouw aan de Pr. Beatrixlaan te Den Haag waren dinsdagmiddag bestuursleden van WONINGINRICHTING Advertentie LM. de drie lokale omroepen, alsmede vertegenwoordigers van de over koepelende, landelijke organisatie Olon, de PTT en het ministerie aanwezig. "Lokale etherradio lijkt met pira ten heel vanzelfsprekend, maar vandaag is het met de uitreiking van de eerste vergunningen pas officieel", zei Olon-directeur P. de Wit. De plechtigheid werd dankzij extra PTT-voorzieningen direct uitgezonden in Tholen, Emmel oord en Balk. Behalve in stereo op de kabel is de Sloth vanaf heden in mono ook via de ether te ho- ren(zie programma pagina 7). "De wereld wordt steeds kleiner", zo bracht mevr. Smit-Kroes naar voren. "Als u de krant ter hand neemt of 's avonds het tv-journaal aanzet, kunt u vernemen en zien, wat er wereldwijd gebeurd is of op het ogenblik zelf plaats grijpt. Miljoenen mensen houden op tal van plaatsen, verspreid over de aardbodem, de adem in wanneer Gerard Kern kers en Geir Karlstad in Galgary ten val komen of Yvon ne van Gennip op onnavolgbare wijze een Olympische gouden plak verovert en tevens een we reldrecord vestigt. Je bent oog- en oorgetuige, het is vlakbij. Schaalvergroting en hoogste actu aliteit zijn sleutelwoorden bij de nieuwsvoorziening. Dit alles als gevolg van een geweldige ontwik keling, technisch en maatschappe lijk van groot belang. Een ontwikkeling die er overigens ook toe kan leiden en mogelijk geleid heeft, dat men eerder en wellicht beter geïnformeerd raakt over wat zich afspeelt in de algemene ver gadering van de Verenigde Naties, dan over het gebeuren in de eigen gemeenteraad, over het wel en wee in de eigen leefgemeenschap." De minister sprak in dit verband over een 'onbedoelde en in zekere VERVOLG PAG. 7 Stichting Promotie Oud- Vossemeer wil inwoners meer bij werk betrekken Verveling troef bij vier Ghane- zen in St. Philipsland Proef met zoet water in Mos- selhoek bij Tholen Eerste paal voor autobedrijf Hommel in St. Annaland Waterleidingbuis in St. Maar tensdijk door boom ge sneuveld Mevr. Aalbrechtse opvolgster voorzitter Heuseveldt bij On dernemersvereniging Tholen Tachtigjarige Pie Bazen- Robbe, 63 jaar VARA-lid, in gesprek met Sonja Barend Pen en papier vreedzame wa pens van Amnesty Internatio nal in Tholen Bloemzaadteelt net kinder ziekten te boven Fluplandse rotganzen ontdek ken ook Tholen Wildbeheerseenheid belang rijk voor de jagers Gemeentebestuur houdt vast aan restaurant bij sluis Oesterdam Vrouwendag in creativiteit teken van Wordt handbalvereniging Tholen per 1 april opgeheven? DE HOOGSTE VORM VAN ADELDOM IS: GROTE MACHT BEZITTEN ZON DER HAAR TE MIS BRUIKEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Museumpaspoort. In het kader van het Museumjaar is voor jonge museumbezoekers een speciaal paspoort verkrijgbaar gesteld. Daarin kunnen stempels van ruim 300 Nederlandse (waaronder 12 van de 29 Zeeuwse) musea verza meld worden. Met tien verschil lende stempels en het maken van een slagzin kan een spel of een museumjaarkaart worden ge wonnen. Er is nog een mogelijkheid tot deelname aan de CONSUMENTENBEURS in de nieuwe "ZEELANDHALLEN" te Goes. Waarom zou u als ondernemer deze kans missen. U kunt voor informatie bellen over "TUINVARIA" en de "CAMPING- EN CARAVANSHOW'' 17 t/m 19 maart '88 De collectanten, die de afgelopen zomer voor het laatst bij het veer Anna Jacobapolder-Zijpe in actie kwamen voor het Rode Kruis. V.l.n.r: Mevr. Van Doesburg, Peter Hoek, Linda Hoek, Meta Maas en Anja Boudeling. Bestuurslid P. Voorwinden zei het jammer te vinden dat deze in komstenbron voor de afdeling verloren gaat. "Het is zeer spijtig, want in goede jaren leverde de in zamelingsactie toch zo'n achttien honderd gulden op." Dhr. Voorwinden vertelde, dat de vijf tien collectanten die beurtelings bij het veer stonden, niet voor de afdeling verloren gaan. "Sommi gen hebben al te kennen gegeven, dat zij zich toch zullen blijven in zetten voor het Rode Kruis." Dhr. Voorwinden, die met name verantwoordelijk is voor de bloed afname, vertelde de dertig aanwe zigen in de Wimpel dat de uitrei king van de eretekens voor de bloeddonors deze keer een wat so ber gebeuren is. "Vanavond kun nen er 'slechts' eretekens uitgereikt worden aan donors die 25 en 10 keer bloed hebben gege ven. Vorig jaar werden er mensen gehuldigd die 60 keer een halve li ter hebben afgestaan. Voor zover ons bekend, is het slechts één keer eerder gebeurd in de geschiedenis van de afdeling dat er maar twee categorieën aan bod komen,"al dus dhr. Voorwinden, die bekend maakte dat A. Moerland, C. Mol, J.C. Verwijs, J. den Braber en J. den Braber-de Graaf 25 keer bloed hebben afgestaan voor het Rode Kruis. De donors, die 10 keer een bloedafnameavond heb ben bezocht, zijn: A. Boon, E. Faase-Everaers, C. de Jonge, J.C. Krijger, L. Verwijs, J. v.d. Velde, A. v.d. Wal, J.C. Wagemaker, A. van Doesburg, B. Filius, D.A. UpWinding Guiljam, J. van Kolthoorn, C. Mertens, A.M. Noorthoek en J. van Popering. Jammer vond het bestuur het, dat alleen A. Moer land en A. van Doesburg de moei te hadden genomen om hun eretekens in ontvangst te nemen. ke keus om na zoveel jaren De Druiventros te moeten verlaten, maar wij werden hiertoe door het Centraal Laboratorium min of meer gedwongen." Dhr. Voorwinden zei, het jammer te vinden dat mevrouw Neele uit de Stationstraat van de verzeke raar van het Rode Kruis geen bloed meer mag geven. 58 Keer stond zij bloed af, maar door het bereiken van de maximumleeftijd, mag zij geen bloed meer afstaan. De door haar gewenste mijlpaal van 60 keer kan niet worden be reikt. Voorwinden zei verder blij te zijn dat de nieuwe afname- plaats, De Wimpel, aanspreekt bij de mensen. "Het was een moeilij- Voorzitter A-. van Doesburg zei in z'n openingtoespraak dat de in woners van Sint-Philipsland met een gemiddelde bijdrage van 5,35 per wooneenheid nog steeds de meest gulle gevers van Zeeland zijn. Hij deelde verder mee, dat de inzamelingsactie waarbij men per ziekenauto door het dorp ging, nogal voor wat op winding had gezorgd Men had dat eigenlijk eerst aan de bevol king bekend moeten maken. Vervolgens vertelde dhr. Van Doesburg dat er mede door de fi nanciële bijdrage van het Rode Kruis in de vijfde groep van de ba sisscholen op een constructieve manier EHBO-les kon wórden ge geven. Binnenkort gaat de afde- VERVOLG PAG. 11

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 1