w Uitruil buiten blokken verkaveling hard nodig Vrijdag beproeft Sloth de ether Zoet water voor f 15,00 per ha Hulde voor FN V-voorzitter M.Poot BOUMAN POTTER Lfil-L, -Lrr Zilveren jubileum bij Voedingsbond in Poortvliet Tomograaf en bejaardenzorg Jongerendag weer terug Omstreden loonstijging dijkgraaf en gezworenen Drie mensen nodig op basis van vrijwilligheid ZLM Tholen al unaniem voor Amerikanen op Tholen blijven voorlopig nog T.A. Vogel in bestuur van waterschap? Donderdag 25 februari 1988 44e Jaargang no. 15 Nog 5 weken VERBOUWINGSUITVERKOOP kortingen tot 50% De dertigjarige CBTB Tholen behandelde op de jubileumavond dertig jaar na de herverkaveling de plannen voor ruilverkaveling. Achter de bestuurstafel v.l.n.r. secretaris A.B. Aarnoudse, W.C. van Kempen, inleider J. Ramondt, voorzitter J. Overbeeke, J. Hage, A. Rijnberg en voorlichter Van Strien. Wil de ruilverkaveling slagen, dan dient er buiten de gebiedsgrenzen op basis van vrijwilligheid uitruil van gronden te zijn. Het eiland Tholen in één keer verkavelen in plaats van in vier blokken op te delen, zou de beste oplossing zijnr maar dat kost het rijk dan wel miljoenen guldens subsidie ineens. Gevoelsmatig Minister reikt 1 maart zendmachtiging uit Het programma 'Vliegende schijven' heeft vrijdag middag om vijf uur de primeur van de eerste radio uitzending via de ether van de stichting lokale om roep Tholen. Niet alleen de kabelabonnees van Case- ma, maar alle radiobezitters kunnen dan via de 106.5 Mhz 'Weekend voor de deur' en 'Er is hoop' beluiste ren. Antenne Voor vijftien gulden per hectare kan de landbouw op Tholen en St. Philipsland al profiteren van zoet wa ter. Dat heeft de studie van het waterschap, ZLM en CBTB uitgewezen. De afdeling Tholen van de ZLM heeft zich al unaniem voor dit vereenvoudigd plan uitgesproken. Meevaller Secretaris M.M. Hage (rechts) feliciteert voorzitter M. vliet/Scherpenisse met zijn zilveren jubileum. Eén van de weinige leden van de Voedingsbond FNV Poortvliet/Scherpenisse die nog in loondienst in de landbouw werken, voorzitter M. Poot, is wegens zijn zilveren jubileum in het zonnetje gezet. Poot (links) van de Voedingsbond FNV Poort- Eerst bode Inspraak Proefgebied DEZE WEEK Woninginrichting JL Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Juwelier-horloger-opticiën ADRI C. BROEKHUIS EN ZN. GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670) 6 33 85 I R Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 20,50 per halfjaar. Per jaar f 38,-, per post f 47,55 per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,37 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Raadslid P. van Belzen heeft maandagavond vragen gesteld over de computer-tomograaf van de stichting kankerpreventie Zee land. Hij had vernomen, dat het goedkoper is om Thoolse patiën ten naar Goes te verwijzen om on derzocht te worden op kanker, dan de mensen naar ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom te sturen. Toen de gemeente Tholen financiële medewerking verleende was de voorwaarde, dat die mo biele computer-tomograaf ook bij Lievensberg een aantal uren gesta tioneerd zou worden. De burge meester zegde Van Belzen toe, dit te zullen uitzoeken. Mevr. J.M. Deurloo-van Broekho ven vroeg aandacht voor de oude ren in die kernen, waar geen bejaardentehuis is. "Hoe moet het met de zorg voor hen in de toekomst? Zijn er richtlijnen hoe deze zorg eruit zal gaan zien?" Wethouder Versluijs antwoordde, dat de zorg onderwerp is van stu die. Daarbij zal ook aandacht ge schonken worden aan het gebruik van dienstencentra. Zie ook pagina 15: computerto- mograaf niet naar Lievensberg In juni wordt in Tholen weer een jongerendag gehouden. Daartoe is in principe besloten na een bespreking van gemeentelijk jeugdwerkster Carien Rockx met een aantal verenigingen. "De be reidheid om mee te doen is er." De plannen zijn nog vaag, omdat de gemeente eerst de bereidheid en belangstelling wilde peilen. Ook de financiering moet nog bekeken worden. In 1986 werd voor het laatst een jongerendag gehouden, voor kinderen vanaf 12 jaar. De bedoeling is om dit keer voor zo wel kinderen als tieners een pro gramma te maken. De wedden van de Zeeuwse dijk graven en gezworenen zijn met te rugwerkende kracht tot 1 januari 1987 met ruim 18% verhoogd. Het advies van de commissie wa- terschapsbestel deed echter heel wat stof opwaaien binnen het col lege van Gedeputeerde Staten. Het dagelijks bestuur van de pro vincie was over deze zaak zó ver deeld, dat het besluit met de kleinst mogelijke meerderheid (vier tegen drie stemmen) werd genomen. De dijkgraaf-wedde voor Tholen stijgt door dit besluit van f. 4.724,- naar f. 5.585,- bruto per maand. De wedde van de gezwo renen bedraagt 15% van dit be drag en stijgt van f. 709,- naar f. 838,-. Volgens het Zeeuws Water schapsreglement dient de algeme ne vergadering over deze wedderegeling te worden gehoord. den per ha, al vond hij de kosten besparing en vrijkomende arbeid bij ruilverkaveling veel belangrij ker. De ervaringen van Ramondt wa- Dat kwam woensdagavond naar voren tijdens de ledenvergadering van de CBTB-kring Tholen in de Wellevaete te St. Annaland. Dhr. J. Ramondt uit Schoondijke, hoofdbestuurslid van de CBTB West-Nederland en CDA- statenlid, gaf voor de veertien be langstellenden zijn ervaringen door als voorzitter van de ruilver kavelingscommissie in West- Zeeuws-Vlaanderen. Het blok Sluis/Oostburg bijt in Zeeland de spits af. In onze streek staan der tig jaar na de herverkaveling St. Philipsland en St. Annaland op stapel en in de verdere toekomst Stavenisse/St. Maartensdijk, Tholen en Poortvliet. Moet je met overschotten van landbouwprodukten en lage prij zen nog wel aan ruilverkaveling doen? Die rhetorische vraag beantwoordde Ramondt volmon dig met ja. "Als er ooit een tijd is om aan ruilverkaveling te doen, dan is het nu wel. De concurren tiekracht wordt steeds groter en verkaveling is één van de weinige mogelijkheden om iets aan de structuur van de landbouw te doen. Het levert een aanzienlijke kostenbesparing op: minder transport- en loonwerkerskosten, minder geren, minder sloten, dus minder onderhoud", aldus Ramondt. Sociaal-economisch voorlichter Van Strien vulde nog aan met een opbrengstverhoging van 50 gul- ren, dat de voorlichtingsbijeen komsten in West-Zeeuws-Vlaanderen zeer goed bezocht werden. De in spraak was zeer intensief en de be langstelling voor ruilverkavelingscursussen was groot. Er zit ook nogal wat aan vast, zowel zakelijk als gevoelsma tig. "Een perceel grond dat al ja- VERVOLG PAG 15 Officieel reikt minister drs. N. Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat dinsdag 1 maart de zend machtiging uit aan voorzitter C.A. Burgers en secretaris J. van Elsacker. Niet alleen Sloth is dan in het hoofdpostkantoor te Den Haag de gelukkige, maar ook de lokale omroepen van de Noord- Oost Polder en Schaarsbergen. De overige die onlangs ook een ether vergunning kregen, zullen nog even moeten wachten. Van de uit reiking van de zendmachtiging wordt dinsdag tussen 12.30 en 13.30 uur via een telefoonlijn rechtstreeks verslag gedaan via de drie betrokken lokale omroepen. "Het is een uitstekende promotie voor Tholen", aldus voorzitter Burgers. Hij vond de bekendmaking van de ethervergunning al heugelijk nieuws, maar het in ontvangst ne men van de zendmachtiging noemt de voorzitter de kroon op het werk van de Sloth. Na de zo mervakantie worden de program ma's, die nu alleen donderdag, vrijdag, zaterdag en zondag te be luisteren zijn, uitgebreid. B en W hebben dinsdag besloten de Sloth voorlopig toe te staan om de antenne van vijf meter op een 24 meter lange, oude zendmast van Burgers aan de Regentes- sestraat in Tholen te plaatsen. "Het is niet goed om overhaaste besluiten te nemen", zegt wethou der J. Versluijs. Hij weet er niets van, dat het ministerie de gemeen- VERVOLG PAG 7 Eerder maakte de Heidemij. een plan voor een fijnmazig net van zoet water met stuwen, maar dat zou 118 gulden per ha vergen. "Voor de akkerbouwers is dat on haalbaar, maar persoonlijk denk ik dat het voor vijftien gulden moet kunnen", zegt ZLM- kringvoorzitter M.C.J. Kosten. "We moeten toch naar een ander bouwplan toe met meer tuinbouw- en minder bulkpro- dukten. Tulpen telen bijvoorbeeld is nu niet mogelijk, daarvoor is zoet water nodig." Het vereenvoudigd plan voor zoet water werd gunstig ontvangen door de 35 aanwezigen op de jaar vergadering van de ZLM-afdeling Tholen. "De prijs van 15 gulden per ha viel enorm mee. Dat had niemand verwacht. Als het zoet watervoorziening tegelijk met de ruilverkaveling uitgevoerd kan worden en er wordt kritisch geke ken, dan kan het nog voor minder. Vijftien gulden is royaal begroot, maar ik heb liever dat het later meevalt", aldus de kringvoorzit ter, die in Tholen unanieme in stemming kreeg van de leden. Het ZLM-kringbestuur discussieerde er ook over en concludeerde, dat het een 'acceptabel plan' was. De ZLM-afdeling St. Maartens dijk was maandagavond nog ver deeld. "De lage prijs sprak iedereen wel aan", zei voorzitter D. Vermaas. "Dat is een reëele heffing, maar de stemming in de akkerbouw is zodanig, dat elke gulden telt. Er waren dan ook nog twijfelaars en tegenstanders. Be wust heb ik de mening van de le den nog niet afgetast. De zoet watervoorziening stond niet op de Secretaris M.M. Hage speldde hem tijdens de jaarvergadering in café Zeelands Welvaren te Scher penisse het zilveren insigne op. Bloemen waren er voor mevr. Poot, maar die was door ziekte verhinderd de vergadering bij te wonen. De jubilaris is in de winter mede werker bij het bedrijfslaboratori- um voor grondmonsters in Oosterbeek en in de zomer werk zaam bij de bedrijfsverzorgings- dienst Tholen/St. Philipsland. Dan assisteert Poot bij veehou ders en akkerbouwers. Daarnaast heeft hij nog een eigen bedrijfje. In de afdeling zijn er nog enkele leden die in de landbouw werken, maar geheel zelfstandig. "Aanne mingsbedrijf Hommel in Hom mel, de afdeling plantsoenen van Jan Moerland uit St. Maartens dijk en Philip Morris in Bergen op Zoom", houden onze afdeling eigenlijk nog op de been", zei se cretaris Hage. Van de vroegere landarbeiders- bond, de ANAB, is niet veel meer over. Jubilaris Poot is nog één van de weinige vroegere ANAB-leden. In 1963 werd hij lid en ook direct bode. Na een jaar functioneren vroeg hij opslag, want vijf cent per lid was te weinig, zo had secre taris Hage in de notulen gelezen. Poot kreeg zeven cent en in 1965 zelfs acht cent plus een vast be drag van vijftig gulden. De bode bleef voor de bond een 'harde on derhandelaar', want in 1966 werd er opnieuw gesproken over een verhoging. "Na veel gepraat werd het negen cent plus vijftig gulden. In vier jaar was de vergoeding voor de bode dus bijna verdub beld", aldus secretaris Hage. Toen Poot in 1967 als opvolger van C. Tichem zelf bestuurslid werd en direct tot secretaris werd benoemd, was het met de verho gingen gedaan. Hij bleef nog tot 1968 bode. In 1974 legde Poot het secretariaat neer in verband met drukke werkzaamheden, maar hij bleef bestuurslid en in 1977 kozen de leden hem als voorzitter, welke functie Poot nog steeds bekleed. Hij maakte deel uit van de Bonds raad, landelijke vakgroepen en het districtsbestuur van de Voe dingsbond FNV. Tot teleurstelling van de bestuur ders trok de jaarvergadering maandagavond maar 6 van de 36 leden naar Zeelands Welva- ren.Voorzitter Poot, penning meester A. Slager en bestuurslid J. Bijl werden herkozen. agenda en daarom beleggen we in de tweede helft van maart een spe ciale vergadering. Dan zullen er meer dan 31 mensen zijn zoals maandagavond. Men vond het vereenvoudigd plan overigens een goed idee, dat met het oog op de toekomst toch wel uitgewerkt zou moeten worden. Anders gaat zo'n kans misschien verloren", aldus Vermaas. Het plan, dat door vier vertegen woordigers van het. waterschap, drie van de ZLM en één van de CBTB is gemaakt op basis van het Heidemij. rapport, ondergaat momenteel een inspraakronde bij de landbouworganisaties. De technische dienst van het water schap maakte de berekeningen. De drie inlaten bij de Van Haaf- tenpolder, het stoomgemaal bij Oud-Vossemeer en de Karne- melkspot zijn gehandhaafd. St. Philipsland krijgt nog een aparte inlaatmogelijkheid. "Tot voorbij St. Annaland is het oude plan van de Heidemij. aangehouden", al dus Kosten. "Alleen zijn er geen stuwtjes opgenomen, die in het vorige plan flink wat kosten ople verden. De hoger gelegen gronden zijn daarom moeilijker zoet te krijgen, want dit summiere plan gaat uit van vrij verval. Als het zoet water op een bepaalde plaats niet komt, kan men op basis van het profijtbeginsel extra voorzie ningen treffen. Zonder problemen kan men de algemene basisvoor ziening ook verdichten als men dat plaatselijk wil." De kosten worden zoals bij de herverkaveling gedurende dertig jaar via een vast bedrag met de landeigenaren verrekend. De mogelijkheid bestaat, dat de commissie waterbeheersing en ontzilting van het ministerie van landbouw op Tholen een proefge bied van 200 ha aanwijst voor de zoet watervoorziening. Financieel is dat echter nog niet rond. Kosten is blij met die mogelijk heid. "Dan kan iedereen in de naaste omgeving de voor- en na delen van zoet water zien." Binnen twee maanden zullen de ZLM-afdelingen en de CBTB een reactie geven op het vereenvou digd plan. De kringvoorzitter ver wacht, dat de hoofdingelanden van het waterschap dan in septem ber een beslissing kunnen nemen. "Als het Zoommeer snel zoet is, dan kan er misschien in 1989 van zoet water geprofiteerd worden. "We zijn nu al verder dan Schouwen-Duiveland", conclu deert kringvoorzitter Kosten met trots. De eerste groep Amerikanen, die op de vliegbasis Woensdrecht zijn gestationeerd, gaat op 31 maart terug naar de Verenigde Staten. Daarbij zijn er nog geen, die op Tholen een woning van Beter Wo nen betrokken hebben. De wo ningstichting verhuurt 39 woningen in de duurdere prijs klasse aan de Amerikanen. Wan neer die zouden vertrekken, wordt de stichting met een leegstand van 1.6% geconfronteerd. Het is ech ter nog niet bekend, wanneer de volgende groep naar de V.S. terug gaat en of daarbij op Tholen wo nende Amerikanen zullen zijn. Alsnog voorlichting aan om wonenden over afgraven ver ontreinigde grond in Tholen Beter Wonen spaart miljoen rente, maar is nieuwe lening te duur? Beslissing over rooien snel groeiend bos in de Muijepol- der voor de volgende generatie Stemmen van lezers schreeuwcentrum over Gemeente verwijst bedrijven dwingend naar vierde be drijfsverzamelgebouw Na intrekking 'lange' muziek- vergunning kreeg bar 't Anker direct 'korte' vergunning van b en w Waterschapsgrond voor verkaveling in ruilpot Sonja op dinsdag in St. Maar tensdijk Berdien Stenberg warm, har telijk en heel muzikaal in St. Annaland Minder speelautomaten op campings Nog steeds kans op nationale damtitel Schoolsportproject voor Denk en Zet succes WHS wint pas na strafschop van NOAD BETER KAN MEN HET ZONDER GELUK DAN ZONDER LIEFDE STELLEN Dit nummer pagina's bestaat uit 16 T.A. Vogel Burgemeester Sint Philipsland De vijf hoofdingelanden voor' de gebouwde eigendommen in het waterschap Tholen hebben burge meester T.A. Vogel van Sint- Philipsland als eerste geplaatst op de voordracht voor gezworene. Voor die plaats in het dagelijks bestuur ontstaat per 1 juli a.s.een vacature door het bereiken van de 65-jarige leeftijd van de huidige gezworene, M.Ph. van der Weele uit Sint-Annaland. Voor het eerst in de waterschapsgeschiedenis zal dan een burgemeester deel uitma ken van het waterschapsbestuur. Als tweede op de voordracht is J.L. Noom uit Scherpenisse ge plaatst. De aanbeveling van de hoofdinge landen wordt volgende week vrij dag voorgelegd aan de algemene vergadering. Na goedkeuring gaat ze voor advies naar Gedeputeerde Staten, waarna de Kroon de nieuwe gezworene benoemt. Het dagelijks bestuur van het water schap schrijft, zich "van com mentaar op de gedane voordracht te onthouden." Het opmaken van de aanbeveling is namelijk uitslui tend voorbehouden aan de alge mene vergadering en de leden van het dagelijks bestuur mogen reglementair niet meestemmen. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 1