Steeds goedkoper produceren tegen zeer slechte prijzen Concurrentiepositie landbouw in gevaar Bos voor recreatie in Muije BOUMAN POTTER Kritiek op jachtwerf door Cebeco-leden Fietsbrug aanbesteed Andries Geluk uit St. Maartensdijk Hoge boetes voor vissers Uien 17 cent Sonja Barend naar Smerdiek Donderdag 4 februari 1988 44e Jaargang no. 12 IR W BROEKHUIS Op vrijdag 12 februari houden jonge Zeeuwse boeren een protest-bijeenkomst in Middelburg. De actie is ge richt tegen het huidige beleid van de Nederlandse land bouwminister ir. G. Braks die onvoldoende voor de belangen van de Nederlandse boeren opkomt en tegen de prijsmaatregelen binnen de Europese Gemeenschap die hun inkomen op de tocht zet. (Op 11 en 12 februari vindt in Bonn een extra overleg plaats tussen de EG- landbouwministers). Extreem slecht Braakleggen Overschot pakket Aardappelen IIi- Waasdorp nieuwe rayoncommandant St.-Maartensdijk Gouden Cebeco-speld voor twee bestuurders Tijdens de jaarvergadering van het district Tho- len/Sint-Philipsland van Cebeco-Zuidwest uitten di verse leden forse kritiek op de verkoop door de gemeente van grond op het havenplateau in Sint- Annaland aan Jacht- en Metaalbouw. J.C. Kooijman legde zijn functie als districtsvoorzit ter donderdag neer. Hij werd opgevolgd door Jac. van Nieuwenhuijzen uit De Heen. Gouden speld Stijging omzet DEZE WEEK "Er is 'n arrogantie van de macht aan de orde in Den Haag, ze voeren een boer-vijandig beleid." ZLM- voorzitter H.C. v.d. Maas leverde donderdag in Sint- Philipsland ongezouten kritiek op de opstelling van de Nederlandse regering inzake de landbouw. Die brengt de concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland in gevaar. De ZLM vindt dat er een struc turele oplossing nodig is, voor met name de akker bouw. De landbouw-voorman onderstreepte het belang van een landelijk solidair opstellen van de ver schillende organisaties. ZLM-voorzitter Van der Maas bekritiseert mi nister in Sint- Philipsland Eigen vermogen Erik de Zwart Braks loopt voorop Er zijn nog steeds mensen die op hun geld zitten. Die zitten dan zonder de HOGE RENTE van de NMS. De klokkenspecialist in bet hartje van Steenbergen KLOKKENMAKERIJ Grote Kerkstraat 13 4651 BA Steenbergen V - Telefoon (01670) 6 39 25-6 33 85 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en it Philipsland, waarin opgenomen ie Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 20,50 per halfjaar. Per jaar f 38,-, per post f 47,55 per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,37 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,— Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Sinds een half jaar is Andries Ge luk (28) uit Sint Maartensdijk lid van het dagelijks bestuur van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kon- takt. Daarbij zijn zo'n 750 jonge boeren, voornamelijk akkerbou wers, aangesloten. Geluk heeft sa men met zijn oom P. van der Slik- ke een akkerbouwbedrijf van 70 hectare in de Noord- en de Uiterst- Nieuwlandpolder. De gewassen die ze verbouwen, levert voor deze streek een bekend rijtje op: aard appelen, suikerbieten, graan, uien, erwten, bloemetjes en gras (voor de zaadteelt). In het december nummer van het orgaan van de Zuidelijke Landbouwmaatschap- pij zegt Geluk dat de landbouw moeilijke jaren tegemoet gaat en dat er op Tholen voor boeren die ermee stoppen nauwelijks werk is te vinden. Een reden om Andries Geluk te vragen welke problemen en welke mogelijkheden er bestaan voor de toekomstige Thoolse en Fliplandse agrariërs in een tijd van overschotten, quota en prijsverla gingen. "We moeten steeds goedkoper gaan produceren. De prijzen gaan verder omlaag. Kijk maar naar de marktprijzen voor akkerbouwpro- dukten, die zijn gewoon extreem slecht. Van de verwerkende in dustrie krijgen we 10 cent voor een kilo aardappelen, voor uien 11 a 12 cent. Ook voor het graan krij gen we minder en met de erwten is het al net eender. De laatste jaren was die prijs toegenomen. We kre gen 80 cent per kilo, maar vorig jaar ging daar weer een dubbeltje vanaf. In 1986 hadden we een uit stekend bloemzaadjaar, maar in 1987 zijn er minder contracten af gesloten omdat de firma's met voldoende voorraad zitten. Dus zoek je naar alternatieven. Maar voor suikerbieten geldt een quo- Het gemeentebestuur van Tholen wil voor ruim 17.000 gulden een bos aanleggen in de Muijepolder bij Sint-Maartensdijk. In novem ber werd daarvoor van de Staat 2.14.60 ha landbouwgrond aange kocht, aansluitend op het natuur gebied De Pluimpot. B. en w. hebben het Bureau voor Tuin- en Landschapsverzorging gevraagd een plan te ontwikkelen, wat voor advies aan de commissie openbare werken wordt voorgelegd. Het plan voorziet in de aanleg van een snelgroeiend bos met recreatiemo gelijkheden. Houtproductie komt, aldus het college, op de tweede plaats. Als de beplanting voldoende ontwikkeld is, ligt het in de bedoeling een wandelpad aan te leggen. De omloopduur van de bomen zal 20 tot 25 jaar bedragen en het onderhoud zal worden verzorgd door eerder ge noemd bureau. In de aanleg- kosten wordt een aanzienlijke bijdrage verkregen op grond van de Bijdrageregeling Bebossing. De vergadering van de commissie openbare werken, dinsdag om 16.30 uur in het gemeentehuis, is openbaar. Dinsdagavond om 19.30 uur ver gadert ook de commissie finan ciën in het openbaar in het gemeentehuis. Op de agenda staat wijziging van diverse belastingver ordeningen en de havengeldveror dening. Die wijzigingen houden verband met de Wet tot bereke ning van rente inzake belastingen en premies volksverzékeringen. Voorstel is echter om de inwer kingtreding van deze wet uit te stellen tot uiterlijk 1 januari 1997. Voor het begin van beide commis sievergaderingen kan gebruik worden gemaakt van het spreek recht. turn en met aardappelen mag ik niet uitbreiden. Het wordt steeds moeilijker om een bouwplan vol te krijgen met gewassen die duidelijk iets opbrengen. Als je voor 8 ton graan ongeveer 3500 gulden krijgt en je trekt daar de kosten vanaf, wat hou je dan over?" Andries ziet de toekomst voor de akker bouwer niet rooskleurig in, ook al worden er nieuwe voorstellen ge daan die de prijsontwikkeling gunstig zouden kunnen beïnvloe den: "Zo wordt er bijvoorbeeld aan gedacht om een deel van de graanopbrengst aan te wenden voor bio-energie. Bijvoorbeeld al cohol uit graan winnen voor ben zine, de non-foodsector. Als het perspectieven biedt en de industrie dat vraagt, dan zul je natuurlijk mee moeten gaan, maar ik produ ceer liever voor voedsel. Het ver bouwen van baktarwe levert mis schien 4 cent per kilo meer op. Dat is ook geen echte oplossing". Ook het voorstel van de EG- ministers om graanJversuiiA.cn terug te dringen door akkerland tegen vergoeding braak te laten liggen, beziet Geluk met enige te- De economische politierechter in Middelbifrg heeft forse straffen gegeven aan Thoolse vissers die de vangstbeperkingen hadden over treden. K.J.B. kreeg 45.000 gulden boete omdat hij als garnalenvisser voor 122.000 gulden kabeljauw aan de wal had gebracht. De officier van justitie eiste 61 mille, zoals hij in alle gevallen de helft van de bruto opbrengst van de verboden vangst vroeg. De rechter was milder ge zien het blanco strafblad van K.J.B. Garnalenvisser S.C.S. kreeg 30.000 gulden boete na een eis van 37 mille voor een verboden kabel jauwvangst van 74.000 gulden. Ook hij had een blanco strafblad. J.C.B. kreeg een straf van 11.000 gulden na een eis van 14 mille voor kabeljauwvangst, terwijl hij garnalenvisser is. De hoogste boete ging naar A.P.B.: 72.000 gulden voor het in een verboden gebied(de Ierse Zee) vangen van 144.000 gulden tong, schol en kabeljauw. Bovendien kreeg hij een boete van 3450 gul den voor het niet goed invullen van zijn logboek: 5600 kilo schol, terwijl dat in feite 11.480 kilo moest zijn. De politierechter boog zich nog over verboden vuurwapenbezit. H.D. van W. uit St. Annaland was samen met de Rotterdammer H. van O. op strooptocht gegaan in de Noordpolder. In de auto van de Rotterdammer werden een geweer, een revolver, 150 scherpe patronen en 50 hagelpatronen aangetrof fen. Thuis bleek hij nog 850 scherpe patronen en onderdelen van een geweer te hebben. Hij kreeg duizend gulden boete en twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Van O. had al een fazant en een konijn geschoten, waarna Van W. het vuurwapen hanteerde. Hij kreeg 500 gulden boete en eveneens twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Andries Geluk uit Sint-Maartensdijk: Je bent geen boer geworden om grond braak te leggen rughoudenheid: "Het ligt er maar net aan wat die braakregeling oplevert, hoeveel je er per hectare voor krijgt. Ik ben er voor, dat grond uit de produktie genomen wordt als dan de prijzen maar ho ger worden. Maar eigenlijk ben je geen boer geworden om grond braak te leggen". Evenmin ziet de jonge boer heil in het beplanten van stukken land met bomen voor houtproduktie: "Boompje groot, plantertje dood. Dat duurt te lang. Kijk maar naar de windsingel rond de boerderij. Die staat er nou zo'n 20 jaar". Het streven om overproduktie tegen te gaan, vindt Geluk overigens wel juist: "Maar dan wel in heel de EEG. Iedereen moet daar dan aan mee doen na tuurlijk. En zover is men nog niet". Het Thoolse bestuurslid vindt, dat de akkerbouwers door de be leidsmakers in Brussel teveel be perkingen worden opgelegd: "Wij moeten ons sterk maken en zorgen dat onze landbouwminister meer voor ons doet. Land kun je niet kopen. De grondprijzen zakken momenteel wel weer, maar als je zo weinig voor de produkten krijgt, kom je door die schaalver groting ook niet uit de problemen. En er is altijd gezegd hoe groter het bedrijf, des te goedkoper je kunt werken". evenwel dat Nederland zijn goede naam als aardappel-exportland kan handhaven. (1 miljoen ton per jaar). "We moeten het hebben van de verwerkende industrie. De kwaliteit van de aardappelen in het zuidwesten is goed voor frites, chips en voor de tafelaardappel. Geluk en Van der Slikke hebben met de teelt van vroege aardappe len het verlies op andere gewassen enigszins kunnen goedmaken: "We hebben twee hele goede aardappeljaren gehad. Dat komt door die strenge winters Waardoor je een prima structuur van de grond krijgt. Het is hier lichte grond. Maar dan moet je eens na zo'n natte winter als nu met vroe ge aardappelen beginnen", wijst Geluk naar buiten, waar de win tertarwe op het drassige land on der een zwaarbewolkte hemel op zonnige tijden ligt te wachten. "In een goed jaar kun je 50 ton Bintjes halen, is de structuur slecht of blijft het lang droog dan kom je op 35 ton. Daar kan de prijs dan positief op reageren. Het verschil tussen tekort en teveel is echter niet zo groot". Geluk gelooft WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I,M. De akkerbouwer acht het van be lang, dat de veiling in Sint Anna land voor Tholen behouden blijft: "Het is tenslotte een centraal punt waar kopers komen en dat is goed voor de handel". Geluk is niet bang, dat veel jonge boeren zullen stoppen met het uitoefenen van hun beroep, maar hij vraagt zich wel af of de boeren 'misschien part-time moeten gaan werken': "Dat was vijf jaar geleden in Wal cheren ook al aan de orde, maar het is beter dat het niet zover komt en dat je van je eigen bedrijf rond ziet te komen. Maar als er mensen op Tholen uit de landbouw stap pen, kunnen ze hier moeilijk ander werk vinden. Toch vind ik dat je altijd optimistisch moet blijven. Als jongerenorganisatie moeten we proberen om een inkomen uit de landbouw zien te halen. Dat gaat niet, wanneer elk jaar zoveel inkomen moet worden ingeleverd. Daar moet een stop op komen en daarom zullen we van ons laten horen. We denken niet meteen aan blokkades maar aan meer pu blieksvriendelijke acties. Het uit delen van 'overschotpakketjes' - of een stille optocht". E. Waasdorp is benoemd tot rayoncommandant te Sint Maar tensdijk. Tegelijkertijd is hij be vorderd tot opperwachtmeester. Hij volgt J.A.J. Bals, die naar El- burg is vertrokken, op. De in Tholen woonachtige Waas dorp (gehuwd en drie kinde- ren)werd in 1956 te Oosterland geboren en na de MAVO werd hij in 1975 aangenomen bij de politie. In 1976 kwam hij op Tholen, waar hij vanaf 1980 met name re cherchewerk verrichtte. Waarne mend groepscommandant Verkerke zegt het jammer te vin den dat Waasdorp bij de recher che vertrekt." We verliezen in hem een zeer bekwaam en ervaren re chercheur." Door het vertrek van Waasdorp is er momenteel een va cature bij de Thoolse recherche. De aanwezigen waren verbaasd over de verkoop van de grond naast de Cebeco-vestiging in Sint- Annaland en riepen het bestuur ter verantwoording. Men was van mening dat hierdoor uitbreiding in de toekomst onmogelijk was gemaakt en Cebeco daardoor ge ïsoleerd was geraakt. Het bestuur zette uiteen dat de grond destijds te duur was voor aankoop en de voorwaarden onaanvaardbaar. Zonder overleg met Cebeco ver kocht de gemeente het perceel nu onder gunstiger voorwaarden aan Jacht- en Metaalbouw. Ook werd de leden uitgelegd waarom een procedure wel was overwogen, maar niet aangespannen. In de E.B. van 7 januari meldden wij reeds, dat ook leden van de Schuttevaer-afdeling Stavenisse kritiek hadden op het ontnemen van uitbreidingsmogelijkheden aan een belangrijke agrarische on derneming als Cebeco-Zuidwest. Behalve districtsvoorzitter was J.C. Kooijman uit Sint-Annaland ook lid van het hoofdbestuur. Bei de functies legde hij neer, na meer dan 25 jaar bestuurlijk binnen Cebeco (en voorheen Cavetho) ac tief te zijn geweest. Algemeen voorzitter J. van Iwaarden reikte Kooijman daarvoor de gouden Cebeco-speld uit. Diezelfde on derscheiding was er voor Sint- Annalander H.N.F.P. Brooymans, die vorig jaar zijn bestuursfunctie neerlegde na een eveneens 25-jarige periode. Ph. v.d. Hoek uit Sint-Philipsland was statutair aftredend als bestuurslid, maar stopte wegens zijn vertrek naar Flevoland ook als districtsvertegenwoordiger. In die hoedanigheid werd hij opge volgd door M.J. Kooijman uit Sint-Annaland. In het districts- bestuur werd E. Hage uit Scherpe- nisse vice-voorzitter en G.L.D. Gaakeer uit Oud-Vossemeer se cretaris. Directeur J.J. Boeve ging, evenals voorzitter Van Iwaarden, op de goedbezochte vergadering nog in op de huidige problemen in de landbouw. Uit het jaarverslag van Cebeco- Zuidwest blijkt, dat de organisatie in 1986/1987 een omzetstijging tot 322 miljoen kende en een netto resultaat van ruim 2.8 miljoen. Van dat bedrag komt f. 725.000,- rechtstreeks ten goede aan de 1800 aangesloten leden. District 4, Tholen en Sint-Philipsland, telde op 30 september vorig jaar 106 leden. De situatie in de landbouw ken merkt zich, aldus het jaarverslag, door lage tot zeer lage prijzen en een krimpende markt. Het accent in deze sector verschuift in enkele jaren van productgericht naar marktgericht. Dat brengt ingrij pende aanpassingen in de organi satie teweeg. In de komende jaren blijft een sterke afhankelijkheid bestaan van de ontwikkeling van de rente en de lonen. De rentabili teit van de onderneming en van de bedrijven van de aangesloten le den, vergt een stabilisatie van de rente en een structurele daling van de loonkosten per eenheid pro duct, aldus het jaarverslag. Bij Cebeco-Zuidwest werken 299 mensen. Het bestuur van district 4 bestond vorig jaar uit: J.C. Kooijman (AN, voorz.), Ph. van den Hoek (PH, vice-voorz.), E. Hage (SC, secr.), J.F.M. Brooijmans (TH), A.C. Geluk (OV), J.A. van Nieu- wenhuyzen (De Heen), P.K.M. Stouten (STA), M. van Strien (AJP) en J.W. de Wilde (MD). Met uitzondering van Kooijman en Hage waren allen ook districts vertegenwoordiger, evenals G.L.D. Gaakeer (OV) en W.J. van Putte (STA). Kooijman maakte deel uit van het algemeen bestuur en Hage was voorzitter van de raad van commissarissen. Fikse kritiek in Oud- Vossemeer tijdens kernbezoek gemeentebestuur Scherpenisse spoort b en w aan lege plaatsen spoediger op te vullen Je hoeie in je daegse hoed in streekmuseum de Meestoof Stemmen van lezers over sportgala en rampfoto's Geen dagrecreatie op de Plaat van de Vliet Landbouw liet verstek gaan tijdens voorlichting Veilig Verkeer Jubilerende ZLM St. Philips land: landbouw moet door dal zien te komen Veiling St. Annaland schaft nieuwe computer aan Hoge boetes voor Thoolse vissers Badmintonvereniging Shuttle Meppers Poortvliet behaalde eerste kampioenschap VROEG IN DE BLOEI, IS VROEG VERLEPT Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Veiling Sint-Annaland dinsdag 2 februari. 90 Ton uien maat 40 op waarts klasse 2 NL f. 15,- tot f. 17,30. Aannemingsbedrijf Osseweijer uit Oude Tonge gaat voor f. 433.000,- (excl. btw) de tunnel en fietsbrug in de noordelijke (Thoolse) aan- sluitingsweg naar de Oesterdam realiseren. Provinciale waterstaat had vier bedrijven om een offerte gevraagd. De andere drie waren Van der Straaten, Hansweert f. 451.000,-; Leenhouts, Sluis f. 456.000,-; Vermeer, Moerdijk f. 460.500,-. De huidige crisis in de landbouw vindt, aldus v.d. Maas, zijn oor zaak in de enorme, versnellende veranderingen in economische en technische zin. Hij noemde robo tisering, automatisering, bio technologie en genetische mani pulatie. "Dat proces gaat te snel. De landbouw is daar niet op in gesteld en mag de verantwoorde lijkheid niet toegeschoven krijgen. Maar dat gebeurt wel." De tekortproductie is binnen en kele jaren omgeslagen in een over productie en, politiek gestuurd, is daarop het stimuleringsbeleid om gebogen in een ontmoedigingsbe leid, zei v.d. Maas. Algemeen ZLM-voorzitter H.C. van der Maas. De maatregelen, die de overpro ductie moeten tegengaan, zijn vol gens de algemeen voorzitter onevenwichtig. "Alleen in de zui vel wordt quotering toegepast." De ZLM ziet quotering niet als een oplossing zolang die niet in meer sectoren wordt toegepast. Bovendien zou dit middel wereld wijd moeten worden aangewend, zodat de concurrentiepositie niet in gevaar komt. Van der Maas heeft weinig ver trouwen in de uitspraken van de De bekende t.v. presentatrice Son ja Barend luistert dinsdagavond 23 februari de jaarvergadering van de VARA afdeling Tholen op. Ook de producente van haar pro gramma, Ellen Blaser, komt mee naar café Smerdiek. De twee speciale gasten zullen vragen beantwoorden over het thema: 'Blijft de VARA toch wel de VARA?' Iedereen die een me ning heeft over de te varen koers van deze omroepvereniging is om half acht van harte welkom. De le den komen nog in aanmerking voor een verloting van de consu- mentenmand. Een andere coryfee van radio en t.v., vooral bekend bij de jonge ren, komt zaterdag 27 februari naar Tholen: Erik de Zwart pre senteert dan om half negen een discoshow in Hof van Holland. Erik de Zwart verzorgt Nederland Muziekland en Musicbox op de t.v. en het veel beluisterde radio programma Bart en de Zwart op vrijdag van twaalf tot drie uur. Verenigde Staten over het op orde stellen van de wereldhandel. Hij zei dat de Europese burger gemid deld 200 gulden betaalt aan het EG landbouwbeleid, maar de Amerikaanse burger kost het 't dubbele. Het inkomen van de Amerikaanse boer bestaat voor 60% uit subsidie, terwijl voor de financiering erg veel vreemd ver mogen is gebruikt. "In Nederland is dat 80% eigen vermogen en dat moeten we zo zien te houden, om geen 'Amerikaanse toestanden' te krijgen." Van der Maas zei, van het EG landbouwoverleg per saldo weer een prijsverlaging te verwachten. "De ZLM ergert zich er wezen loos aan, dat Braks daarbij voor op loopt. Hij gaat voorbij aan de achterban." De algemeen voorzit ter wees er op, dat het EG-beleid een realiteit is, 'en Braks kan het ook niet alleen veranderen'. Hij voorspelde voor de komende jaren een keiharde concurren tieslag binnen de EG. "Op de cri sis worden geen werkelijke remmen gezet. Mijn ergste frustratie is onze huidige over heid. Ze schreeuwen om 't hardst, maar ik vind 't ronduit belache lijk wat er nu gebeurt." Van der Maas vond dat de landbouw in vergelijking met andere sectoren teveel heeft moeten inleveren. "Milieu krijgt in Nederland on evenredig veel aandacht, als je kijkt naar andere landen." Hij maakte duidelijk dat ons land een achterstand dreigt op te lopen VERVOLG PAG. 11 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 1