Burgemeester: Wezen Armen is groot financieel belang Beatrixbomen voor 50-jarige vorstin De eerste sneeuw Streekmuseum koopt schilderij van Wolter Keuze teamsporter voor individuele sportprijs omstreden BOÜMAN POTTER Meer concurrentie door Philipsdam Scherven uit 15de eeuw in de Smalstad Een begrip voor kwaliteit en service P. van Belzen niet gerust na woorden W. Don iLL Scheepswerf van Tholen uit 1915 Budelpack en de Schalm op de t.v. 127 Ton uien Donderdag 28 januari 198 44e Jaargang no. 11 Goede verstandhouding, maar behoorlijk verschil van mening De Thoolse gemeenteraad heeft b en w unaniem gemachtigd het Wezen Arm bestuur desnoods via de rechter te dwingen nieuwe statuten te laten maken waarin de gemeente haar greep op de St. Annalandse instelling behoudt. De burgemees ter maakte overigens duidelijk, dat de Wezen Armen geen rechter nodig heeft, maar gewoon naar de notaris kan stappen. "Gezien de grote financiële belangen is dat echter niet verantwoord", zei de raadsvoorzitter. Plotseling Teleurstellend Stok achter de deur Woninginrichting Koningin Beatrix, hier tijdens de ontvangst in de Doelen te Rotterdam voor het concert van o.a. het Smalstads Mannenkoor, hoopt zondag haar vijftigste verjaardag te vieren. In Oud-Vossemeer en Sint-Philipsland Hare Majesteit koningin Beatrix wordt zondag 31 ja nuari vijftigjaar. Ter gelegenheid daarvan wordt in meer dan 500 gemeenten in ons land een Beatrix- boom geplant. Dat gebeurt ook in Sint Philipsland en bij de N.H. kerk in Oud-Vossemeer. Scholen Een sfeerbeeld van de eerste sneeuw, die vrijdagmiddag o.a. in de Langeweg te Scherpenisse voor deze fraaie opname zorgde, maar er waren ook ongemakken, zoals op pagina 11 te zien is. Op de veiling van Sotheby in Amsterdam heeft het streekmuseum de Meestoof dinsdagmiddag voor 1400 gulden, exclusief veilingkosten, een olieverfschil derij gekocht van Hendrik Jan Wolter. Reizen DEZE WEEK Jan v.d. Vlies uit zijn vreugde na de bekendmaking, dat hij Thools sportman van het jaar is geworden. Rechts Thijs Fase en een applaudiserende Wim van Dijke. Gemeentevoorlichter Perry Bakx geniet ervan. Studie effecten nieuwe verbinding De nieuwe wegverbindingen over de Stormvloedke ring in de monding van de Oosterschelde en de Phi lipsdam leiden tot meer keuzemogelijkheden en meer concurrentie. Dat concludeert dhr. G.F. van Hogen- dorp van het RBOI te Middelburg na een effectenstu die. Busdienst Juwelier-horloger-opticien r^NNsÊïbSuq ADRI C. BROEKHUIS EN ZN. GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 20,50 per halfjaar. Per jaar f 38,-, per post f 47,55 per jaar. Losse nummers'f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,37 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het Wezen Armbestuur is van rechtswege een stichting gewor den, maar b en w vinden het on aanvaardbaar, dat het beheer van het vermogen, landerijen, tuintjes en huizen volledig aan een pu bliekrechtelijke controle wordt onttrokken. "Er is sprake van ge meenschapsgelden, wat zich niet verdraagt met een uitsluitend be heer in particuliere handen", al dus b en w. Namens de gemeenteraad zitten K.A. Heijboer(SGP) en mevr. J. Snoep-Overbeeke(PvdA) in het Wezen Armbestuur. Zij schaarden zich stilzwijgend achter de mach tiging voor inschakeling van de rechter. De Bres en Van Gorsel lie ten blijken, dat de gemeente het rechtsgeding wel eens zou kunnen verliezen. Een voor dinsdag gepland gesprek tussen b en w en Wezen Arm bestuur kon wegens ziekte van mr. Spruyt(juridisch adviseur van de Wezen Armen) niet doorgaan. Februari vorig jaar nam de ge meenteraad met 11 tegen 5 stem- men(Van Kempen was toen op vakantie) statuten aan, waarin te gen de zin van het Wezen Arm bestuur artikel 22 was opgenomen. Daarmee zou de ge meente het recht krijgen de statu ten te wijzigen. Heijboer was daar met zijn partijgenoot M. Dijke toen tegen, evenals de VVD'ers J.L. van Gorsel en J. v.d. Heuvel, alsmede P. van Bel- zen(RPF/GPV). Behalve over artikel 22 was er overeenstemming met het Wezen Armbestuur, zei de burgemeester maandagmiddag. "Er was een af spraak om beide statuten aan de Indeling gezondheidsregio "Als er op langere termijn bedden van Lievensberg en Vrederust in geleverd moeten worden, wat dan? Dat verontrust me wel", zegt raadslid P. van Belzen. Ook na de verklaring van de Zeeuwse gede puteerde W. Don in de Eendracht bode van vorige week heeft de RPF/GPV-vertegenwoordiger nog geen zekerheid, dat er voor de in woners van Tholen en St. Philips land niets zal veranderen. "Op de korte termijn niet, maar je moet op langere termijn kijken. Er ge beuren wel meer vreemde dingen in de gezondheidszorg en het zou niet leuk zijn, als we bij Goes in gedeeld worden." Volgens Van Belzen zullen er in de toekomst wel veranderingen ko men. Zo heeft hij de indruk, dat er in vergelijking met enkele jaren geleden veel meer inwoners van Tholen en St. Philipsland naar het St. Franciscusziekenhuis in Roo sendaal gaan. Via schriftelijke vragen bepleitte hij maandag bij b en w ophelde ring over de gezondheidsregio. Van Belzen kreeg daarbij de steun van alle fracties, waarbij de SGP lang aarzelde om de handtekening te zetten. Fractievoorzitter Th. Aarnoudse was maandagmiddag verhinderd. M. Dijke trad als ver vanger op. De schriftelijke vragen luiden als volgt: 1. Hebben b en w kennis genomen van de wijziging van de gebiedsin deling, die is aangebracht in de Wet Ziekenhuisvoorzieningen, wat inhoudt dat Tholen en St. Philipsland niet langer meetellen voor de West-Brabantse voorzie ningen, maar voortaan bij Zee land zijn ingedeeld? 2. Deelt het college de mening, dat het van essentieel belang is, dat een gezondheidsvoorziening, met name een algemeen zieken huis en een psychiatrisch zieken huis, in de directe omgeving is gelegen? 3. Wat zijn de gevolgen voor het voorzieningenpakket en de be reikbaarheid van deze voorzienin gen op langere termijn voor de inwoners van Tholen, nu de her schikking van de gebiedsindeling tot stand is gekomen? B en W zullen schriftelijk ant woord geven. rechter voor te leggen, waarvoor ieder een advocaat inschakelde. Het was een tijd stil, maar via on ze raadsman(mr. J.J. van der Weel) vernamen we, dat het We zen Armbestuur nu statuten wil, waarin elke gemeentelijke betrok kenheid ontbreekt. Dat is een plotselinge wijziging. Kennelijk wil het Wezen Armbestuur niet tot overeenstemming komen en dat druist in tegen het raadsbesluit van februari, zodat we moeten kunnen procederen. Het gaat om een zakelijke aangelegenheid. Dat mensen van dat rechtsgeding schrikken, is niet terecht. Wij vin den het verantwoord om onze voorzorgsmaatregelen te nemen. Of het gesprek met het Wezen Armbestuur opheldering geeft, is Bij graafwerkzaamheden voor de uitbreiding van het gemeentehuis in Sint Maartensdijk zijn een aan tal potscherven gevonden, waar van de oudste dateert van het einde van de vijftiende eeuw. Het betreft scherven van kookpotten, waarvan een deel uit Duitsland is ingevoerd. Ook een potje met daarin tien koperen gordijnringen en een bikkel was van Duits aarde werk gemaakt. Het aardewerk werd aangetroffen op een keldervloertje ongeveer een meter onder het straatniveau. Geprobeerd zal worden om uit de scherven grotere stukken aarde werk te maken. Dinsdag kwam dhr. Oele, medewerker van de pro vinciaal archeoloog, de vondsten bekijken. niet duidelijk, maar afhankelijk daarvan willen we maatregelen nemen", zei de burgemeester. De advocaat van het Wezen Arm bestuur had bij bestudering van de zaak ontdekt, dat er voor vaststelling van nieuwe statuten helemaal geen rechter aan te pas hoeft te komen, zoals beide partij en eerst dachten. Dat kan gewoon via de notaris, wat door de raads man van de gemeente is bevestigd. J. v.d. Jagt(SGP) noemde maan dagmiddag de ontwikkelingen te leurstellend omdat elke gemeentelijke invloed in de nieu we statuten wordt uitgesloten. "Ik hoop, dat het gesprek voor beide partijen een aanvaardbaar resul taat oplevert. Als dat niet het ge val is, wil onze fractie b en w machtigen om een rechtsgeding in te stellen." Volgens J. de Bres(PvdA) kon zo'n voorwaardelijke toestem ming niet, maar uiteindelijk ble ken de twee grootste fracties op dezelfde lijn te zitten: geen be zwaar tegen de machtiging. De Bres vond het wel een vreemd geval. "In 1985 is al geconsta teerd, dat het Wezen Armbestuur elke vorm van rechtspersoonlijk heid mist. Nu liggen gemeente en Wezen Armen met elkaar in de.' clinch en dat zou niet moeten. In de onderlinge sfeer dienen er geen negatieve dingen te blijven zitten." J.L. van Gorsel(VVD) vroeg zich af, of het wel zo verstandig is van b en w om naar de rechtbank te stappen. "Het college wil de We zen Armen volledig onder zijn Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie l.M. Het planten van herdenkingsbo men is al een oude traditie. Daar bij is met name gebruik gemaakt van lindebomen vanwege de hoge leeftijd die deze bomen kunnen bereiken. In het recente verleden zijn dergelijke bomen geplant ter herinnering aan bijzondere ge beurtenissen in het Koninklijk Huis. Op veel plaatsen in ons land kan men dan ook Wilhelmina- en Julianabomen aantreffen. De Confederatie van Oranjevere nigingen heeft gemeend dat met het planten van Beatrixbomen op passende wijze aandacht aan de vijftigste verjaardag van onze vorstin kan worden besteed. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten en de Commissaris van de Koningin onderschrijven die gedachte. In Sint Philipsland wordt in de eerste week van februari een linde boom geplant op de hoek Zij- pestraat/Gladiolenstraat. Op 30 april zal, met een officieel tintje, de plaquette geplaatst worden. Zaterdagmiddag 6 februari wordt in Oud-Vossemeer met enig cere monieel een 4 a 5 meter hoge lin deboom geplant in het plantsoen bij de N.H. kerk. Om 14.30 uur komt de Oud-Vossemeerse Mu ziekvereniging met leerlingen van de diverse scholen ter plaatse aan. Voorzitter A.A. van Westen van het Oranjecomité en burgemeester H.A. van der Munnik houden een toespraakje, waarna om 14.35 uur de Beatrixboom wordt geplant. De bijeenkomst wordt afgesloten met het spelen van het Wilhelmus. Ook in Oud-Vossemeer zal de her inneringsplaquette op 30 april worden aangebracht. De tekst daarvan luidt: "Beatrixboom, ge plant ter gelegenheid van de vijf tigste verjaardag van Hare Majesteit de Koningin, 31 januari 1988." Het uit 1915 daterende doek stelt het scheepswerfje van Van Dui- vendijk in Tholen voor. De aan koop werd mogelijk door een ruime subsidie van het Nationaal Fonds Kunstbehoud - de vereni ging Rembrandt - te Amsterdam, dat zich sinds 1883 beijvert om kunstvoorwerpen te verwerven voor grote en kleine musea in Ne derland. Van Hendrik Jan Wolter hangen in de gemeentehuizen te Tholen en St. Maartensdijk respectieve lijk een eveneens in 1915 geschil derd panorama van Tholen, een gezicht vanaf de toren van de N.H. Kerk en een gezicht op de wagenmakerij op de Markt te Tholen. Deze doeken werden destijds voor de veiling van parti culieren gekocht voor respectieve lijk 10.000 en 3600 gulden. Hendrik Jan Wolter werd in 1873 in Amsterdam geboren. Al op jeugdige leeftijd had hij grote be langstelling voor tekenen. Als 22-jarige brak Wolter zijn militai re carrière af en ging hij lessen volgen op de Academie des Beaux Arts te Antwerpen, waar zijn leer meesters Havermaet, de Vriendt en Van Leemputten waren. Na zijn huwelijk in 1904 verhuis de hij naar het schildersdorp La- ren(N.H.) en maakte Wolter schildersreizen door Nederland en Engeland. In 1914 vestigde hij Van het verpakkingsbedrijf Bu delpack B.V. uit Poortvliet zijn dinsdag 2 februari op de televisie opnamen te zien in het NOS- programma 'Voor niets gaat de zon op'. De filmploeg maakte op namen van de Sun vaatwasmiddel doseur en vullijn, waar per jaar ca. 250.000 ton product 1.500.000 verpakkingen) in fla cons van 1 en 3 kg op worden ver pakt. De producten zijn bestemd voor de Nederlandse, Deense, Zweedse en Noorse markt. Bij de ze verpakkingen ligt het accent op de zogenaamde 'kinderveilige' sluiting die op de flacons wordt aangebracht. Vrijdagmorgen a.s. komt Stave- nisse op de televisie. In het schooltelevisie-programma 'Nieuws uit de natuur' zijn van tien uur tot half elf opnamen te zien in de openbare basisschool de Schalm. Dinsdag heeft een film ploeg van de N.O.T. opnamen ge maakt in groep 5/6 naar aanleiding van de olievervuiling. De Schalm schreef daarover een brief aan de minister van verkeer en waterstaat, waarbij ook oplos singen aangedragen werden. Wichelroede. Voor de Ned. Ver. voor Parapsychologie spreekt op woensdag 3 februari drs. E. Kaste- leijn over 'Aardstralen en Wichel roede lopen'. De lezing begint om 20.00 uur in de Concert- en Ge hoorzaal aan de Verwerij straat in Middelburg. zich in Amsterdam, waar het le vendige beeld van de stad en ha ven hem al geruime tijd hadden bekoord. Tijdens de Eerste Wereldoorlog bezocht Hendrik Jan Wolter vooral Zeeland en Noord-Holland boven Amsterdam. Na de oorlog maakte hij vele reizen naar Enge land, Italië en Spanje. Ook na zijn benoeming tot professor aan de academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam in 1924 bleef hij ve le reizen maken naar Zuid- Europa. De Tweede Wereldoorlog en een chronische ziekte maakten een voortijdig eind aan zijn creati viteit. Hij overleed in 1952 te Amersfoort. Veiling Sint Annaland, dinsdag 26 januari. 127 Ton uien maat 40 op waarts klasse 2 NL f. 17,10 - f. 18,60. Geld grootste probleem voor Sloth in de ether W.A. Bijl draagt automobiel bedrijf in St. Maartensdijk na 31 jaar over Herinneringen aan fotografie tijdens februariramp van 1953, 35 jaar geleden Water tot aan de achterdeur in Tholen Dagelijks 1500 toeristen aan strand Oesterdam Schrappen van Tholen als groeikern onaanvaardbaar Bezit Wezen Armbestuur van particuliere schenkers Ontwikkeling St. Maartens dijk - beschermd stadsgezicht - mag niet worden afgeremd Natuurvereniging bloeit als de natuur Tholen Spido Oud-Vossemeer wil le dental opvijzelen Jonge ere-voorzitter(32) bij tafeltennisvereniging Smash MEN KAN BETER MET DE VOET, DAN MET DE TONG UITGLIJDEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. De keuze van b en w, op advies van de commissie sport, voor een teamsporter als winnaar van de individuele sportprijs, is door de andere twee kandidaten bekriti seerd. Voorzitter C. van den Berge maakte tijdens het sportgala al duidelijk, dat de vergelijking tus sen 'drie zeer bescheiden mannen met allure' moeilijk was. "Moet je iemand kiezen die 200 km per week loopt, 20 jaar onafgebroken in het eerste elftal speelt of Thijs Fase, wie kent hem niet. We doen het oprecht en eerlijk", aldus de voorzitter. Het werd niet de volgens presenta tor Perry Bakx de 'fantastische kandidaat' Wim van Dijke of de 'mateloos populaire' Thijs Fase' - 'een schitterende vent' - maar voetballer Jan v.d. Vlies. "Je moet heel wat in je mars hebben om als teamsporter boven te drijven voor de individuele sportprijs", zei dhr. Bakx. Pagina 15: Twintig jaar in eerste elftal unieke prestatie Keuze b en w geen reclame voor de voetbalsport Het adviesbureau voor ruimtelijk beleid, ontwikkeling en inrichting heeft het onderzoek o.a. in op dracht van de Kamer van Koop handel uitgevoerd. Het accent ligt op de weg over de Stormvloedke ring en de effecten voor Schouwen-Duiveland en Noord- Beveland/Walcheren, maar de Philipsdam komt ook aan bod. De onderzoekers verwachten in eerste instantie weinig effect van de nieuwe verbinding op de koop krachtverhoudingen in Duive- land, Bruinisse en St. Philipsland. "Voor St. Philipsland geldt, dat op den duur als gevolg van de weg over de Philipsdam enige koop krachtoriëntatie kan verschuiven van Steenbergen naar Schouwen- Duiveland(Zierikzee) en Goe- ree(Middelharnis, Oude Tonge) gelet op kwalitatieve verschillen in het aanbod." De onderzoekers concluderen, dat de weg over de Philipsdam - 1 juli 1988 wordt die geopend - de ver binding tussen St. Philipsland en Schouwen-Duiveland voor het au toverkeer in belangrijke mate ver betert. "Het is zowel voor St. Philipsland als voor Zierikzee van belang, dat er ook een goede ver binding per openbaar vervoer tot stand komt. Het realiseren van een goede overstapmogelijkheid van de nieuwe buslijn Tholen/St. Philipsland/Oude Tonge op de bus naar Zierikzee, is hiermee ten minste noodzakelijk", aldus het RBOI.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 1