'Stemmingmakerij in Noord-Brabant' Via buslijn Philipsdam meer onderwijskansen? Eerste bewoners GVT zitten goed T.S.G. maakt plan voor concentratie BOUMAN POTTER Campinghouders willen promotie Thools toerisme Bleyle damesmode bij: PELTERIJENHUIS VERBIEST OPGELET HALVE PRIJS Boetiek Inema School Middelharnis lonkt naar Thoolse leerlingen Uien 20 cent De Rieburch, WIK en Spido bij sportgala Donderdag 21 januari 1988 44e Jaargang no. 10 Gedeputeerde Don over gezondheidsregio "Elke keer ontstaat er commotie over de gezond heidsregio, maar ik begrijp er helemaal niets van. Het is gewoon stemmingmakerij. Er is echt niets a?n de hand", verzekert de Zeeuwse gedeputeerde voor de volksgezondheid, dhr. W. Don. Zeeuwen Verpleeghuis In prijs en kwaliteit niet te vergelijken. Met 30% korting op de nieuwe voorjaarskollektie. Veranderingen gratis. - Ook uw bontmantel naar maat - Omwerken, cleanen, bontbewaring r^i - Bontgevoerde regenmantels - Lammy mantels Antwerpsestraat 22, - Lederen kleding Bergen op Zoom - Ook naar maat 01640-42215 Donderdag, vrijdag en zaterdag alle winterkleding dames en heren Kerkstraat 26, Tholen De Protestants-Christelijke Scholengemeenschap Prins Maurits te Middelharnis op het Zuid-Hollandse eiland Goeree-Overflakkee lonkt naar Thoolse-en Fliplandse leerlingen voor de havo-afdeling. Gemis Busdienst Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet De eerste vijf bewoners van het gezinsvervangend te huis van Philadelphia hebben het GVT maandag aan de Annewas te St. Annaland in gebruik genomen. Keuken DEZE WEEK Staatssecretaris Ginjaar-Maas op bezoek De Thoolse scholengemeenschap gaat op verzoek van staatssecretaris Ginjaar-Maas een plan maken voor concentratie van de nu nog in drie plaatsen gevestigde TSG. "Een school fungeert pas optimaal in één ge bouw, veel verschillende gebouwen werkt belastend", aldus voorzitter J. Versluijs. Over tien jaar Totale nieuwbouw OPTIEK contactlensaanpassing brillen oogmeting GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 20,50 per halfjaar. Per jaar f 38,-, per post f 47,55 per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,37 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Ten Anker in Tholen, dat wordt uitgebreid met verzorgings- en verpleeghuisbedden. Als Tholen en St. Phi lipsland bij de gezondheidsregio Brabant waren ingedeeld, zouden die voorzieningen er op Tholen nooit ko men, zegt de Zeeuwse gedeputeerde Don. De inwoners van Tholen en St. Philipsland kunnen gewoon naar de West-Brabantse algemene zie kenhuizen Lievensberg in Bergen op Zoom en St. Franciscus in De gezamenlijke Thoolse cam pinghouders willen op toeristisch gebied een promotiestichting in het leven roepen zoals dat op plaatselijk niveau in Oud- Vossemeer is gebeurd. Onderdeel daarvan is het streven om een trekpleister te krijgen in de vorm van de jaarlijkse grote surf- wedstrijd de Oosterschelde- marathon. Een dergelijke promotiestichting bestaat al in Zeeuws-Vlaanderen en op Schouwen-Duiveland. De gezamenlijke campinghouders willen hiervoor diverse groepen interesseren en de stichting even tueel aan de VVV koppelen, maar als dat niet kan, los daarvan ope reren. De campingexploitanten verklaar den zich bereid om dertig procent van de kosten van een computer voor het logiesinformatiesysteem Zeeland te betalen. De totale in vestering wordt op 2500 tot 3500 gulden geraamd. Eerder namen de campinghouders al de inrichting van het VVV-kantoor op de Ha ven in St. Maartensdijk voor hun rekening. Via het logiesinforma tiesysteem kunnen vakantiegan gers te weten komen in welke accommodaties er nog plaatsen beschikbaar zijn. De ondernemers in de recreatie sector gingen voorts nog in op het ontwerp-streekplan Zeeland en de ontwikkelingen rond de Oester- dam. Roosendaal en het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust te Halsteren blijven gaan, zoals ze dat al jaren doen. "De afspraken daarover hebben niet aan waarde ingeboet en mevr. Huberts(de Brabantse gedeputeerde voor de volksge zondheid) is daarvan ook volledig op de hoogte." De Zeeuwse gedeputeerde laat er overigens geen misverstand over bestaan, dat Tholen en St. Phi lipsland bij de gezondheidsregio Zeeland horen. "Men laat niet af ons te bestoken, dat de inwoners van Tholen en St. Philipsland voor alle vormen van gezond heidszorg op Brabant aangewezen zijn, maar daar ben ik het abso luut niet mee eens. Provinciale staten hebben twee jaar geleden de gezondheidsregio ook inclusief Tholen en St. Philipsland vast gesteld. De inwoners van Tholen en St. Philipsland zijn Zeeuwen en wij zorgen voor adequate voor zieningen op het gebied van de ge zondheidszorg. Alleen voor het algemeen ziekenhuis, het psychia trisch ziekenhuis en het verpleeg huis tot de totstandkoming van een eigen voorziening in Tholen, tellen de inwoners van Tholen en St. Philipsland bij bij Brabant. Tenzij de patiëntenstromen zich wijzigen, maar dat zie ik niet, al is er vrijheid van keuze." Gedeputeerde Don benadrukt, dat met alle betrokken instellin gen en met de provincie Noord- Brabant over de handelswijze ten aanzien van Tholen en St. Philips land is gesproken. Zo doet het Riagg(regionaal insti tuut voor ambulante geestelijke gezondheidszorg) Goes ook dienst voor Tholen en St. Philips land. "Door een pennestreek is dat even bij Bergen op Zoom ge weest, maar dat was zonder voor overleg gebeurd. Als Tholen en St. Philipsland qua gezondheids regio bij Noord-Brabant waren gebleven, was er in Tholen nooit geen verpleeghuis gekomen zoals nu bij Ten Anker geprojecteerd is. Het verzorgingstehuis van Ten Anker wordt uitgebreid en in St. Annaland is pas een gezinsvervan gend tehuis gereed gekomen. Daar blijkt toch duidelijk uit, dat wij ons Tholen en St. Philipsland wel degelijk aantrekken", aldus gedeputeerde Don. Advertentie I.M. Advertentie I.M. Vorige week verscheen in deze krant een advertentie met data van open dagen voor ouders en leerlin gen die mogelijk geïnteresseerd zijn in de scholengemeenschap. Directeur J. Boot: "Het is na drukkelijk voor het eerst dat we op Tholen en St. Philipsland ad verteren. Met het openstellen van de Philipsdam en de busverbin ding van de BBA komen er moge lijkheden voor leerlingen voor on ze school. "Boot benadrukt dat in de adver tentie gevraagd is naar 'havo- geschikte leerlingen': "We zijn er bewust niet op uit om leerlingen van de mavo in Tholen weg te ha len. Die hebben het ook al moei lijk genoeg". Het gebied waaruit de scholengemeenschap haar leer lingen voornamelijk betrekt, is sinds de aanleg van de Philipsdam uitgebreid. Boot: "In de progno ses van het ministerie van Onder wijs over het te verwachten leerlin genaanbod was St. Philipsland al tijd meegerekend, maar geogra fisch was het eenvoudig niet mo gelijk daaruit leerlingen te betrek ken. Straks kan dat wel". Het is de bedoeling dat de weg over de Philipsdam op 1 juli dit jaar gereed is. Boot gelooft dat het van zijn school aantrekkelijk kan zijn voor kinderen van Tholen en Flipland: "Voor Havo-onderwijs is het een gemis in Tholen en St. Philipsland. De leerlingen moeten of naar een rooms-katholieke- of naar een openbare school in Ber gen op Zoom of naar de reforma torische in Goes. Onze school heeft een orthodoxe inslag, we denken dat die aansluit bij een groot deel van de bevolking van Tholen en St. Philipsland". De school telt momenteel 700 leerlin gen, die voornamelijk uit Goeree- Overflakkee en het oostelijk deel van Schouwen-Duiveland komen. De 'Prins Maurits' heeft te maken met een lichte daling van het leer lingenaantal: "De verwachtingen van het aantal leerlingen in de na bije toekomst op grond van het leerlingenaanbod van de basis scholen zal uitkomen op 650". Boot zegt het komende schooljaar niet veel leerlingen te verwachten van Tholen en St. Philipsland, maar ziet in de busverbinding een kans om meer leerlingen te trek ken waardoor de scholengemeen schap in de toekomst kan aange vuld worden met een atheneum afdeling. De BBA begint een 2-uursdienst protestants-christelijk karakter zo gauw de weg over de Philips- WONINGINRICHTING 1 1 _i Advertentie I.M. De eerste bewoners betrokken maandag het gezinsvervangend tehuis van Philadelphia aan de Annewas te St. Annaland. Met twee leidsters proberen ze de nieuwe stoelen in één van de twee woonkamers. "Het is allemaal nog wat onwen nig en je hebt er je handen vol aan", zegt Joke Verkerke, hoofd van het GVT. "We hebben toe stemming voor tien bewoners, maar de tweede groep van vijf komt in april of mei. Tien tegelijk zou teveel zijn." De eerstë vijf bewoners komen uit Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, Stavenisse en St. Annaland. De selectiecommissie is nog bezig met de toelating van de tweede groep van vijf. Enkele bewoners toonden trots hun eigen kamer, waarbij men aan de zuidkant een prachtig uitzicht heeft over de ijsbaan. Voorlopig is daar alleen een zwaan zichtbaar die het open water graag hand haaft, maar van vorst is er ook nog geen sprake. In het GVT is dag en nacht één van de drie leidsters aanwezig, oók zaterdag en zondag. Voor de wacht is er daarom ook een slaap kamer. De bewoners hebben elk een eigen slaap-zitkamer. Daar naast zijn er twee huiskamers, waarvan één met hobbyruimte om o.a. te kunnen sjoelen. Verder is er een kantoor en een wasruimte, waar alle kleding van de bewoners centraal gewassen wordt. In de splinternieuwe keuken zorgt Mets- ke de Deugd uit Oud-Vossemeer, die door het bestuur als kok is be noemd, voor de maaltijden. Philadelphia heeft voor elk veer tien uur twee huishoudelijke me dewerkers benoemd: mevr. E. Quist-Boer uit Tholen en dhr. C. Franke uit St. Maartensdijk. Van de vijf bewoners werken er drie in de sociale werkplaats de Betho in Tholen. De andere twee gaan naar het dagverblijf in Steenbergen. dam in gebruik kan worden geno men. Volgens H. Merkx, mede werker vervoersontwikkeling is dit schema gebaseerd op prognoses van het te verwachten aantal reizi gers: "We willen voorzichtig star ten. Wat de lijn gaat doen, moet blijken". De bus gaat om 7.23 uur uit Tholen vertrekken. De route is dan als volgt: Oud-Vossemeer 7.30 uur, Nieuw-Vossemeer 7.39, St. Philipsland 7.49, busstation en tevens BBA eindstation Oude Tonge 8.03. Vanuit Oude Tonge gaat er om 8.13 uur een bus van de vervoersmaatschappij Zuidwest Nederland naar Middelharnis. Aankomst 8.28 uur. De terugreis gaat via dezelfde plaatsen. De eer ste bus vertrekt om 8.14 uit Oude Tonge richting Tholen. De laatste bus vertrekt om 18.14 uur. Merkx wijst erop dat het busstation in Oude Tonge de functie heeft van overstapstation: "Vandaar uit gaan veel mensen naar Rotterdam. De buslijn van Tholen naar Oude Tonge is eventueel uit te breiden maar een kwartiersdienst zal het nooit worden. Daarvoor is Tholen te klein". De meao in Oude Tonge doet al enkele jaren aan werving van leer lingen op Tholen en St. Philips land en aan de andere kant zien ook scholen in de Bevelanden en op Walcheren met de Oesterdam meer mogelijkheden. Gemeentebestuur dreigt We zen Armen met de rechter VVN vervolgt acties land- bouwverkeer en -25 "/o Gerechtelijke nasleep faillisse ment Beton Industrie de Thoolse Oud-Vossemeerse schipbreu kelingen: vergane Logos was tweede huis St. Philipsland lost opnieuw vervroegd leningen af Joegoslavië geweldig in trek Gift middenstandsvereniging "Smalstad voor Groene Kruis Seizoen vergroot werk loosheid Statenleden lopen voor jubi leumviering zilveren SPS Begon de schaakvictorie in Oud-Vossemeer? Smerdiek organiseert Een- drachtcup WIE TEVEEL ROZEN IN DE TUIN HEEFT, VER LANGT NAAR EEN DIS TEL ERBIJ Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. De staatssecretaris was donderdag van tien uur tot half drie op werk bezoek bij de TSG. Ze wilde de si tuatie liever 'in het veld' bekijken, dan op haar ministerie met het schoolbestuur spreken. Het ministerie wil namelijk de brugklassen, die nu nog gespreid zijn over Tholen(de Oesterschelp) en St. Maartensdijk(Burgemeester Bouwenseschool) in één plaats concentreren. Daarvoor is twee jaar ontheffing verleend, maar in de toekomst moet er een definitie ve oplossing komen. "Het ministerie wil niet, dat de vorming van een scholengemeen schap alleen in naam een fusie is", zegt wethouder Versluijs. "De scholen(lts, lhno en mavo) mogen niet apart voortbestaan, maar moeten daadwerkelijk één school vormen. De staatssecretaris was lovend over de situatie op Tholen. Ze vond, dat de TSG op een goede manier bezig is, maar raadde ons aan, plannen te maken voor con centratie in de toekomst. Ze ver telde er direct bij, daarvoor nog geen geld te hebben, maar we moeten de plannen wel indienen. De uitvoering kan mogelijk pas over tien jaar gebeuren." Mevr. Ginjaar bezocht zowel de Oesterschelp in Tholen, Sassegra- ve in Scherpenisse als het hoofd gebouw van de TSG in St. Maartensdijk. Daarbij waren di recteur A.A. Meloen, adjunct directeur mevr. J. Provoost, voor zitter Versluijs en secretaris Pauwe aanwezig. Volgens de wethouder is de be hoefte aan directe uitbreiding mo menteel niet aanwezig voor de TSG. Ten aanzien van de concen tratie ziet hij bij de bestaande ge bouwen in Tholen en Scherpenisse geen uitbrei dingsmogelijkheden. "Wellicht is er ook in St. Maartensdijk te wei nig ruimte. Bovendien is daar het gebouw ook al 25 jaar oud. Het is dan ook geen vaststaand feit dat het op één van de drie plaatsen moet. Een geheel nieuw gebouw op een andere plaats is een alter natief. Daarbij spelen ook nog nieuwe ontwikkelingen op het ge bied van het beroepsonderwijs. Volgens de staatssecretaris is er daarover echter nog grote onze kerheid.' Voorzitter Versluijs hoopt, dat de TSG over tien jaar toch op een 'fatsoenlijke' manier gehuisvest is met 'goede besteding van gemeen schapsgelden'. Veiling Sint Annaland 19 januari. Uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL f. 18.70 - f. 20.60. Aanvoer 110 ton. Achttien kinderen van de openba re basisschool de Rieburch uit St. Maartensdijk verzorgen morgen avond in Haestinge het openings nummer van het sportgala, dat om acht uur voor iedereen gratis toegankelijk is. Onder de naam de Rieburch Sport Singers brengen zij een ope ningslied in de sfeer van 'kinderen voor kinderen' o.l.v. hun leraar Rob v.d. Klugt. Tekst en choreo grafie zijn van Marjet Bakx. Ook de gymnastiekverenigingen WIK uit St. Annaland en Spido uit Oud-Vossemeer werken aan het sportgala mee. De gezamenlij ke meisjesgroep die vorig jaar meedeed aan de Gymnastrada in Denemarken geeft een demonstra tie. Om 20.40 uur wordt de sport ploeg van het jaar 1987 bekend gemaakt. Dat kan Tholense Boys I(voetbal) zijn, AVC dames I(vol- leybal) of CCET I(tennis). Alle drie ploegen zijn vorig seizoen ge promoveerd en bij de eerste en de laatste was dat gekoppeld aan een kampioenschap. Gaat het bij de verenigingen om éénmalige prestaties, bij de drie kandidaten voor de titel sportman van het jaar betreft het sport prestaties gedurende een reeks van jaren. Dat geldt zowel voor wiel renner Thijs Fase uit Oud- Vossemeer, als voor hardloper Wim van Dijke uit St. Maartens dijk en voetballer Jan v.d. Vlies uit Tholen. Om 22.02 uur zal be kend worden wie de gelukkige is. Zie ook Tholenderwijs.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 1