Uitbreiding gemeentehuis begint na lang onderhandelen Arbeidsbureau: vier muren met wat vensters en een plat dak 'Portretfoto's niet weggooien' Thoolse aansluiting op de Oesterdam 91 Zeeuwen minder X Wethouder Koopman: het blijft beneden de miljoen Zuurdeeg(Huis en Heem) bekritiseert plan rijksgebouwendienst Donderdag 14 januari 1988 DE EENDRACHTBODE 13 voorgevel Na lang onderhandelen begint bouwbedrijf Uijtdewilligen uit Oud-Vossemeer met de uitbreiding van het gemeentehuis in St. Maartensdijk. Op de Markt is een grote bouwkeet geplaatst en op de binnenplaats staan containers met bouwmate rialen. Binnenkort wordt met het boren begonnen voor het aanbrengen van de fundering. Zo midden tussen de bebouwing mag er niet geheid worden. Tijdelijk loket 700 m2 Kantine De Rijksgebouwendienst(RGB) heeft over de nieuw bouw van het arbeidsbureau aan de Haven in St. Maartensdijk rechtstreeks contact gezocht met welstandstoezicht in Rotterdam, voordat de tekening bij het gemeentebestuur bekend was. Verder laat de vormgeving van het gebouw volgens J.P.B. Zuurdeeg, bestuurslid van Huis en Heem Tholen, zeer te wensen over. I JL Beschermd Vrij gevoelig Hoogstraat Zeeuwen schrijven boekje over fotografie Maar weinig mensen zullen ze zich nog herinneren: F.J. Maas en P.J. Poulusse (Tholen), C. Muller (St.Maartensdijk), Adr. Elenbaas en W.M. Rijnberg (St.Annaland). Rond de eeuwwisseling waren zij als fotograaf op Tholen werkzaam. Hun foto's zijn vaak nog aanwezig in oude familiealbums of weggestopt in schoenendozen. De werkgroep portretfotografie van de stichting Genealogisch Centrum Zeeland wil met die foto's, waarvan de afgebeelde personen bij steeds minder mensen bekend zijn, wat doen. Handvat Nalatigheid «Is «Is- bn+sstrmt Het kostte nogal wat moeite voor dat b en w met de aannemer tot een accoord kwamen. Uijtdewiili- gen, die ook de eerdere uitbrei ding verwezenlijkte, had als enige mogen inschrijven en de prijs lag hoger dan het krediet dat de ge meenteraad beschikbaar had gesteld. Beide partijen moesten water in de wijn doen. Zo kwam wethouder Koopman tot de con clusie, dat het aanbrengen van de plafonds ingewikkelder en duur der was dan de adviseurs van ge meentewerken eerst dachten. Er werd met open begroting gewerkt en de commissie openbare werken kregen in een besloten vergade ring de stand van de onderhande lingen te horen. Een jaar geleden besprak de com missie het plan al, waarbij de vrees werd geuit, dat de kosten de één miljoen gulden zouden over schrijden. Volgens wethouder Koopman is dat niet het geval, maar hij wilde niet zeggen of het dichter bij de miljoen of de negen ton zit. Dat bedrag is overigens inclusief grond, kantoorinrichting en aan passing van de bestaande bouw. De tentoonstellingsruimte op de begane grond is dinsdag door ge meentewerken al omgetoverd in een tijdelijke ruimte voor de afde ling bevolking, die moet verhui zen om de muur te slechten voor de verbinding van oud en nieuw. Er is een klein loket gemaakt, waarmee de aanvragers van een paspoort, e.d. zich tijdelijk dienen te behelpen. Volgens wethouder Koopman is het door architectenbureau Wie demann uit Utrecht ontworpen plan 'één en al soberheid'. Aan de kant van de Ds. de Bresstraat komt er 700 m2 kantoorruimte bij op de plaats waar voorheen wo ninginrichting Van 't Slot ge vestigd was. Ook het binnenterrein daarachter wordt bebouwd tot aan het pand van schildersbedrijf Hage. Met name de afdeling sociale za ken krijgt een ruimere behuizing op de begane grond van de nieuw bouw. Daardoor komt er bij de entree van het gemeentehuis een kantoor vrij voor de gemeentelij ke voorlichter. De burgerlijke stand blijft bij de ingang ge vestigd. Op de eerste verdieping van de nieuwbouw komen algemene za ken, welzijn en onderwijs, die hun oude kantoren ter beschikking stellen aan de afdeling financiën. Financiën op zijn beurt draagt de huidige ruimten over aan gemeen tewerken, die op de begane grond niet meer uit de voeten kan. De te kenkamer is te krap, waardoor de tekenaars de kantoren van finan ciën gaan bezetten. Zowel op de begane grond als op de verdieping komt er een spreek kamer in de nieuwbouw. Op de zolder komt er een betere kantine. Zo loopt de Thoolse aansluitingsweg op de Oester- dam, waarvoor inmiddels het zandbed gereed is. On deraan de zeedijk, bovenaan het Steenenkruis. Op 31 december 1987 telde de pro vincie Zeeland 91 inwoners min der dan op 1 januari van dat jaar: 355.341 tegenover 355.432. Deze geringe afname werd veroorzaakt door een terugloop in Zeeuws- Vlaanderen (-475), Walcheren (-78) en Sint Philipsland (-8). Zuid-Beveland kreeg er 301 inwo ners bij, Schouwen-Duiveland 132, Tholen 33 en Noord- Beveland 4. Op 31 december woonden 176.172 mannen en 179.169 vrouwen in de provincie. Van de 31 Zeeuwse gemeenten gingen er 17 in inwonertal op vooruit en 14 liepen terug. Bij de grote gemeenten vertoonden Goes 227) en Middelburg (+104) een positief saldo, maar Vlissingen (-435) en Terneuzen (-243) liepen terug. Van de 7 Zeeuwsvlaamse gemeenten kenden alleen Axel en Hulst een groei. Hoewel er al heel lang over het nieuwe arbeidsbureau is gespro ken, bestaat de indruk, dat RGB er een haastklus van gemaakt heeft. "De slordige en onvolledige tekeningen laten zien, dat men weinig aandacht heeft gehad voor dit ver van Den Haag liggende ge bouw. Of is dit de manier van werken van een dienst die een mo nopolie heeft", zei een kritische Zuurdeeg desgevraagd. Dinsdag uitte hij zijn ongenoegen via een ingezonden stuk in de PZC. Zuurdeeg vindt, dat zo'n nieuw kantoor aan de belangrijkste toe gangsweg van de voormalige smalstad, de gedempte haven, ar chitectonisch verantwoord dient te zijn. "Hoewel er over smaak niet valt te twisten, kan men in dit geval stellen, dat er nauwelijks iets aan vormgeving is gedaan. Men heeft alleen vier muren met wat vensters en een plat dak gete kend." Een fotocopie van de magere tekening van het nieuwe arbeidsbureau dat aan de Haven in St. Maartensdijk moet verrijzen. Volgens Zuurdeeg is bij het ont werp in het geheel geen rekening gehouden met de omgeving, met uitzondering dan van de tegen over het toekomstige arbeidsbu reau gelegen garage annex benzinestation. "Het is te hopen, dat nu de offi ciële procedure is gestart voor de aanwijzing van St. Maartensdijk als beschermd stadsgezicht, er voor de Rijksgebouwendienst en ook voor de welstandscommissie termen aanwezig zullen zijn het plan in overeenstemming te bren gen met de structuur en het karak ter van deze voormalige smalstad", aldus Zuurdeeg. Burgemeester H.A. van der Mun- nik had er kennis van genomen, dat Zuurdeeg 'als burger zijn ge voelens had gelucht'. "De Haven in St. Maartensdijk is inderdaad een vrij gevoelige plek", liet hij weten. "Er zal over het plan dan ook wel wat discussie komen. Welstandstoezicht beoordeelt als onafhankelijke instantie de vorm geving, die aan redelijk te stellen eisen moet voldoen. Dat zijn vrij harde adviezen aan b en w. Mijn persoonlijk oordeel is hierbij niet van belang", aldus de burgemees ter. Hij liet verder weten, dat er bij ge meentewerken en de gedelegeerde van de welstandscommissie die het grootste deel van de bo.uwaan- vragen beoordeelt 'wat mis verstand' is ontstaan over het aanwezig zijn van een welstands advies. "De RGB had namelijk zelf contact met de welstandscom missie in Rotterdam gezocht, voordat het plan bij de gemeente was. Er is nu echter alsnog een of ficieel advies gevraagd aan de welstandscommissie.' Volgens Zuurdeeg zou er veel meer aandacht besteed, moeten worden aan de vormgeving van gebouwen in de oude gedeelten van de Thoolse woonkernen. Als goed voorbeeld noemt hij de Ven kelstraat in Tholen, wat anderen stimuleert, zoals op de Markt tot uiting kwam in de bouw van fraaie woningen. Heel wat minder te spreken is het bestuurslid van Huis en Heem over de Lijnbaan, de nieuwe huizen aan de Doel- weg/Verbrandestraat in Tholen en de woningen aan de Vossemeerse- poort. Een plan voor de invulling van het gat in de Hoogstraat te Tholen, waar voorheen de Ark stond, ver dient volgens Zuurdeeg evenmin de schoonheidsprijs. Architect J. Valk uit Soest heeft in opdracht van de stichting Rusthuizen der Gereformeerde Gemeenten in Zeeland vijf bejaardenwoningen in twee bouwlagen ontworpen. Elk van de tien huizen bestaat uit en woonkamer en twee slaapka mers. De bovenwoningen hebben een overdekte galerij. Het plan is na een positief advies van wel stand'al goedgekeurd door b en w. De gemeente Tholen kent een sub sidieregeling voor karakteristieke gebouwen. Wanneer welstand ho gere eisen stelt aan een gebouw, kan de gemeente een bijdrage ge ven in de hogere kosten. De wo ningstichting Beter Wonen heeft hiervan o.a. geprofiteerd bij de bouw van de huizen voor 1 en 2 persoons huishoudens in de Da- lemsestraat in Tholen. Het ontwerp van de tien bejaardenwoningenfvijf in twee bouwlagen) aan de Hoogstraat in Tholen. De groep telt vier' leden: M. van worden in een systeem vastgelegd. den Dorpel en J.F. Kousemaker uit Tholen en P.F. Korstanje- Anker en J.W. Zondervan uit Vlis singen. Zij sporen oude albums op, vragen die eventueel in bruik leen en maken copieën van de fo to's. Vervolgens wordt geprobeerd te achterhalen wie er op de foto's staan afgebeeld en deze gegevens Te vaak nog worden oude foto's zo maar weggegooid, terwijl die voor andere mensen waardevol kunnen zijn. De werkgroep heeft al heel wat materiaal verzameld van o.a. de families Bierens, Bo- lier, Elenbaas, Gaakeer, Geluk, Geuze, Hage, van Nieuwenhuij- zen en Noom. Door de gegevens aan anderen beschikbaar te stel len, kunnen die er hun voordeel mee doen. Om geïnteresseerden een beeld te geven van de geschiedenis van de portretfotografie in de periode 1860-1910 stelt de werkgroep een maar ook de kleding, de gebruikte soorten fotopapier en karton, de kleur en de opdruk van de foto graaf. Deze gegevens kunnen na melijk helpen bij het vaststellen van de ouderdom van de foto. Pas tussen 1860 en 1870 vestigden zich fotografen in de meeste steden en grote dorpen in ons land. Voor dien trokken ze rond om de men sen bij hun woning op de plaat vast te leggen. boekje samen, getiteld 'Toe, geef me je portret'. Het is tevens een handvat bij het dateren, ordenen en bewaren van portretfoto's. Vol gens de auteurs was er al rond 1860 in alle lagen van de bevol king grote belangstelling voor het fotografische portret. Ze beschrij ven niet alleen de verschillende posen van de geportretteerden, Uit het boekje blijkt, dat oude fo to's het best in de albums op een vochtvrije plaats bewaard kunnen blijven. Om verbleking te voorko men is het zaak, ze zoveel moge lijk uit het zonlicht te houden. "Tegenwoordig blijkt maar al te veel, dat de gewoonte om geen na men bij de foto's te zetten een dik wijls niet meer te herstellen nalatigheid is," aldus de schrij vers. Ze adviseren om bij het be kijken van oude albums de naam van de geportretteerde met pot lood onder de foto te schrijven, zodat de foto voor het nageslacht zijn waarde behoudt. Ook wordt beschreven, op welke manier de werkgroep de foto's registreert. Hun advies aan iedereen is: gooi nooit oude foto's weg! 'Toe, geef me je portret' zal met een flink aantal foto's worden geïllustreerd, waaronder ook Thoolse. Een voorlopige lijst van Zeeuwse fotografen zal worden bijgevoegd. Belangstellenden kunnen terecht op het adres Mos sellaan 27 in Tholen, tel. 01660-2683. Daar kunnen ook oude foto's in bruikleen worden gegeven voor verwerking van de gegevens. Het pas aangelegde zandbed voor de Thoolse aansluiting op de Oesterdam zal naar verwachting van provin ciale waterstaat van 20 cm tot meer dan 1 meter dalen. Daarom moet de aardebaan een jaar rusten, voordat de verharding aangebracht wordt. Aannemingsbedrijf Aarts en Uijtdewilligen uit Steenbergen bij het Steenenkruis bezig met het zandbed voor de Thoolse aansluitingsweg op de Oesterdam. Het karwei kost provinciale waterstaat 653.000 gulden. Er wordt 83.000 m3 zand aangebracht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 13