Gemeentelijke kerstboom siert alle zeven Thoolsewoonkernen Archeologen graven door bij Poortvliet 'Wat een hersens in Scherpenisse' Schuttevaer viert 75-jarig bestaan Terugblik op 1987 i Sm 28 BOUMAN POTTER Enquete ziekenfonds: zitdagen weer terug? PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Voorheen alleen in Tholen en in St. Maartensdijk M. Moerland overleden Verbetering 33 woningen OLIEBOLLEN en APPELBEIGNETS op OUDEJAARSDAG bij: A.J. Schot Zn. b.v. Hobbytentoon- stelling in Sint Annaland L]SIij Woensdag 30 december 1987 44e Jaargang no. 7 Voor het eerst staat er in alle zeven woonkernen van de gemeente Tholen een gemeentelijke kerstboom die ook verlicht is. Mogelijk vloeit dit voort uit het nieu we beleid, dat 14 september werd gelanceerd in een ambtelijk advies over de aanvaarding van de schen king van Barenbrug. Over één kam Duizend gulden Eind van de eerste eeuw woonhuis verbrand De afdeling Zeeland van de Archeologische Werkge meenschap Nederland(AWN) wil in 1988 doorgaan met opgravingen bij Poortvliet, waar eind augustus twaalf funderingspalen van een woonhuis/boerderij uit de Romeinse tijd zijn ontdekt. AWN-voorzitter J. v.d. Berg wil daarvoor toestemming vragen aan grondeigenaar J.P. van Dalen aan de Postweg, tussen Tholen en Poortvliet. Vreemd Brandplaats Eerste pionnen- en torendiploma's schaken "Ik vind het knap, zoveel hersens in Scherpenisse." Dat zei burgemeester H.A. van der Munnik maan dagavond bij de uitreiking van de eerste diploma's aan twaalf jeugdleden van de Thoolse schaakvereni ging Denk en Zet. Hij sprak in de bovenzaal van het voormalige gemeentehuis over een 'unieke' opleiding. Experiment Bestaansrecht Diploma's 1 -jlI Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet De bereikbaarheid van het MZB-kantoor in Sint Maartensdijk is onvoldoende. Dat maakten 12 men sen kenbaar, die deelnamen aan een enquete van het ziekenfonds. Ook werd meerdere keren de wens uit gesproken om in Tholen en Oud Vossemeer een voor ziening te treffen. Die verdween na opheffing van de zitdagen. Avondopenstelling DEZE WEEK Schippersver. Sint Philipsland In dorpshuis De Wimpel waren gisteravond heel wat mensen bij elkaar, om te vieren dat 75 jaar geleden de afdeling Sint Philipsland van de landelijke schippers vereniging Schuttevaer werd opgericht.Na de gebrui kelijke ledenvergadering verliep de avond in een feestelijke sfeer met koud buffet en diverse speciale genodigden. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland. waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekenina 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement I 19,50 per half|aar. Per jaar t 36.50 per post f 46— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 1600 uur Advertentieprijs f 0.35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7.50 contant. Inclusief btw op reking t 9.—. Hoofdredacteur W Heijboer Zou de N.H. Kerk in Oud- Vossemeer verlicht worden, dan zou ook voor de andere kernen een verlichtingsplan gemaakt moeten worden. "Consequentie van de aanvaarding van de Barenbrug-gelden is wel, dat een en ander zijn precedenten zal ge ven voor de overige kernen. Het lijkt ons niet onoverkomelijk om daarvoor een investeringspro gramma te maken en een en ander gefaseerd tot uitvoering te bren gen, afhankelijk van andere prio riteiten. In ieder geval lijkt ons verlichting van bijvoorbeeld het gemeentehuis van Smerdiek en/of de toren van de N.H. Kerk te Scherpenisse bijzonder fraai", al dus het ambtelijk advies, dat ove rigens door b en w in de wind geslagen werd. Toen gemeentewerken namelijk bezig was met het plaatsen van de kerstboom op de Markt in St. Maartensdijk herinnerden burge meester en wethouders zich een discussie in het college van vorig jaar. Snel werd het besluit geno men om behalve in St. Maartens dijk en Tholen ook in de andere vijf kernen een kerstboom te plaatsen en met kunst en vlieg werk kreeg gemeentewerken dat nog voor elkaar. "Ik hoop dat het volgend jaar met minder paniek kan gebeu ren", zegt dhr. M.A. van Loen- hout, hoofd van de plantsoenendienst. Overigens is hij wel ingenomen met het nieuwe beleid. "Het college vond het on terecht om alleen in St. Maartens dijk en Tholen een kerstboom te plaatsen. Men wilde alles over één kam scheren, dus stoppen met de twee of het uitbreiden tot zeven. Het is het laatste geworden en 's avonds is het aardig en sfeervol." In Tholen staat de kerstboom zo als gebruikelijk op de Markt, evenals voor het eerst in Poort vliet, in Scherpenisse op de Hoge Maikt bij de bibliotheek in het voormalige gemeentehuis, in St. Maartensdijk op de Markt, in Stavenisse op het Van der Lek de Clercqplein, in St. Annaland op de hoek Havenplein/Molendijk en in Oud-Vossemeer voor de Vos- senkuil. De kerstbomen blijven tot 5 ja nuari staan en Van Loenhout hoopt, dat de jeugd eraf blijft. "De verlichting is optimaal bevei ligd met trafo's, waarbij de stroom verlaagd wordt tot 24 volt." Het beschikbaar zijn van elektri citeit was één van de problemen bij het bepalen van de plaats waar De eerste gemeentelijke kerstboom bij de Vossenkuil in Oud-Vossemeer. de kerstboom moest komen. De vijf nieuwe kerstbomen vergen elk duizend gulden: verlichting, trafo en kabels. Volgend jaar blijven de kosten beperkt tot een kerstboom van 45 gulden en het werkloon. Per boom wordt er voor de aan- en afvoer en plaatsing op vijftien manuren gerekend. Zeeuwse amateurarcheologen konden de bewoning van de boerderij bij Poortvliet aan de hand van het aardewerk dateren tot het eind van de eerste eeuw. Aan de hand van het aardewerk hebben de amateurarcheologen een nadere datering van de bewo ning kunnen vaststellen. Aan het eind van de eerste eeuw moet de boerderij bewoond zijn en in de tweede helft van de tweede eeuw - 150 tot 180 jaar na Christus - zou het pand in brand geraakt zijn. "Door aardewerk op een rijtje te zetten, kun je jaarcurves vinden", zegt de AWN-voorzitter. "Zo heb ben we aardewerk uit de Eifel, de Rijnstreek in Duitsland ontdekt, dat pas in de tweede helft van de tweede eeuw op de markt kwam. Van de gemme(een gesneden half edelsteen) met een gravering van een steenbok die een vat omgooit, is tot nu toe geen tweede exem plaar gevonden. Noch in Neder landse, noch in Duitse of Engelse literatuur." Van de Berg noemt het 'vreemd', dat er zo weinig inheems aarde werk is aangetroffen. "Het feit dat er bij dit huis uit de Romeinse tijd voor 99% import aardewerk is gevonden, roept vraagtekens op. Bij een opgraving in Colijnsplaat, waar de bewoning eindigde toen die op Tholen pas begon, is juist veel met de hand gemaakt aarde werk aangetroffen. Al het aarde werk bij Van Dalen komt, op een paar stukjes na, uit Frankrijk. Het is Zuid Gallisch materiaal uit de eerste eeuw. We hebben ook nog de maker gevonden van een grote Romeinse wijnkruik uit Zuid Spanje: L.M.V.E. Verder wa ren er nogal wat botten van run deren." Het feit dat het bijna geheel om import aardewerk gaat, leidt vol gens de AWN-voorzitter niet tot de conclusie, dat er aan de Post weg buitenlanders woonden of mensen die veel reisden. Gezien de situering van de brand plaats, is hij er nog niet zeker van, dat de gehele plattegrond van het huis is gevonden. "Nader onder zoek moet dat uitwijzen, zodat we volgend jaar verder willen. Eerst dachten we, dat de rest van het woonhuis in de bestaande water gang zou liggen, maar nu willen we een sleuf naast de eerdere op gravingen maken. Dan zal blijken of de boerderij nog groter is." Van de Berg zet een 'heel groot vraagteken' bij de bewering, dat in de buurt van de opgravingen de Striene gelopen zou hebben. In Haarlem worden nog grond monsters onderzocht om vast te kunnen stellen, welke planten daar gegroeid hebben. Het deed hem goed temidden van veel vrije dagen een avond temid den van 'jonge, grote denkers' door te brengen. "Misschien kan ik er nog wel van leren, want scha ken is een heel gezonde sport: je moet lang nadenken. Er zijn ont zettend veel mensen die dat niet doen. Zelf heb ik er ook niet zo veel geduld voor. Ik deed eens mee aan een laddercompetitie, maar ik wilde zo gauw mogelijk de stukken omruilen", bekende Van der Munnik. Des te meer waardering had hij voor de twaalf jongens van Denk en Zet. "In Tholen hebben we al hele goede dammers, maar jullie schakers gaan ze hard achteraan. Misschien word je nog eens een Timman of een Kasparov, maar een eind in die richting is ook al goed, want het moet leuk blijven." tenis. "Voor de eerste keer is bin nen Denk en Zet de kennis van hei schaakspel bij een grote groep jongeren getoetst. Het bestaans recht van een vereniging staat of valt met jeugdleden. Als je ze hebt, biedt dat toekomst en hope lijk stromen deze junioren door naar de senioren." De voorzitter noemde met name de torenopleiding 'een kluif'. "Ik zou zelf wel vragen fout beant woord hebben." Meeuwsen vroeg een applaus voor de twee jeugdlei ders: Gilles Dijke en Jan de Graaf. Gilles Dijke toonde zich ingeno men met de activiteiten van Denk en Zet. "Als je bedenkt, dat we twee jaar geleden op clubavonden met z'n tweëen aan het schaken waren en je maakt nu deze diploma-uitreiking mee, dan heb- 'ben we een levendige schaakver eniging op Tholen." De burgemeester noemde de schaakopleiding een soort experi ment van het in 1983 opgerichte Denk en Zet. "Dit is niet alleen uniek voor Tholen, maar ook voor de wijde omgeving." Tijdens de cursus leerden de twaalf deelnemers van oktober tot december de grondbeginselen om gericht te schaken. Dankzij de sti mulerende werking van leraar J.W. Duvekot van de Groen van Prinstererschool ging het bij de 14 junioren en 14 senioren tellende eilandelijke schaakvereniging nu met name om jongens uit Scher penisse. De burgemeester vond, dat het bestuur de taak had om ook meisjes aan het schaakbord te krijgen. Ook de ouders riep hij daartoe op. "Het is een hele goe de, rustige sport." Voorzitter G.A.R. Meeuwsen sprak over een belangrijke gebeur- Twaalf van de veertien jeugdleden volgde de opleiding. De andere twee doen in april aan de volgen de cursus mee. De geslaagden voor het pionnendiploma in afde ling 11(9-11 jaar) zijn: Henk Tijssen(hij had 10 punten, wat bijzonder hoog is in deze ca tegorie), Lené Wessels, Arjan Dij ke en Theo Steenpoorte, allen uit Scherpenisse. Afdeling 1(12-15 jaar) pionnen- en torendiploma: Jan Rijstenbil(met twee keer 9 1/2 punten de hoog ste), Niels Rijstenbil, Jan Uijl, Sjaak Ponse, Wim van Vos- sen(krijgt in april herkansing voor het torendiploma) en Berry Vroe- gop, allen uit Scherpenisse, alsme de Erwin en Wilco Lindhout uit Poortvliet. Voorzitter Meeuwsen bood de burgemeester een drankje aan voor Oudejaarsavond en bloemen voor mevr. Van der Munnik. Daags voor Kerstmis is in bejaar dentehuis De Schutse in Sint An naland Maarten Jacob Moerland overleden. Op 31 augustus vierde hij nog zijn 105de verjaardag, waarmee hij de oudste inwoner van de gemeente Tholen en de oudste man in Zeeland was. Moerland werd dinsdag in zijn woonplaats begraven. De oudste inwoner van Tholen en Sint Philipsland is nu mevr. J. Menheere-Geuze in Sint Maar- tenshof. Zij vierde op 23 septem ber haar 103de verjaardag. In Sint Annaland woont verder de op 18 juli 100 jaar geworden mevr. M. Heijboer-van Vessem. De oudste inwoner van ons land is dhr. J.M. Reyskens in Dordrecht, die 109 jaar oud is. Op 8 decem ber overleed in Randwijk de 111-jarige mevr. C. van Druten- van Hoogakker. Voor zover be kend heeft in ons land nog nooit iemand die leeftijd bereikt. Eendrachtsweg 15 Tholen tel. 01660-2540-2792 Advertentie I.M. WONINGINRICHTING Advertentie I.M. In oktober verstuurde het MZB 53.151 enquete-formulieren, waar van er 7.458 werden terug ontvan gen. Dat is een respons van 14%. Zes vragen waren bedoeld om te peilen, of de verzekerden tevreden zijn over het functioneren van het ziekenfonds. Twee vragen moesten het MZB informatie verschaffen over loongrensoverschrijding en medeverzekering van samenwo nenden. De bereikbaarheid van de kanto ren werd door 93.7% voldoende genoemd. Het opheffen van zitda gen werd door 9 mensen als een verlies ervaren. Het MZB wil overwegen in enkele plaatsen, die ver van het kantoor liggen, zitda gen met een lagere frequentie dan in het verleden in te voeren. De openingstijden vindt 91.7% vol doende. Wel werd er gevraagd naar langere openstelling, zodat het ziekenfonds bekijkt of er op nieuw een avondopenstelling voor de kantoren in Bergen op Zoom en Roosendaal kan komen. Over telefonisch contact, wachttijden en klachtenbehandeling bestaat tevredenheid. Zo ook over de ser vice van het MZB-personeel. "De enquete was bedoeld om het markt-werkgebied op een bepaal de wijze in kaart te brengen. Het marktgebeuren zal binnen het toe komstig stelsel (van de gezond heidszorg) waarschijnlijk een belangrijke rol toebedeeld krij gen", aldus MZB-directeur mr. A.A.J.J.M. Takx. Vanmiddag van twee tot vijf uur en vanavond tussen zeven en ne gen uur is er nog gelegenheid om in De Wellevaete in Sint Annaland de werkstukken te bekijken op de hobbytentoonstelling. Die tentoonstelling werd gisteren middag door wethouder P. van Schetsen geopend. Vijftien inzen ders uit vijf Thoolse kernen (Tho len, Oud Vossemeer, Sint Annaland, Poortvliet en Sint Maartensdijk) tonen er hun werkstukken. Dat varieert van te keningen en schilderijen tot mo dellen van draaiorgels, landbouwwerktuigen en molens, van poppen tot klokken en ge dichten. Van het knutselproject van de gemeente Tholen staan er heel wat werkstukken, zoals een heus werkend reuzenrad. De tentoonstelling is vrij toegan kelijk. Het Oudejaarsnummer Een gemeentelijke kerstboom in alle zeven Thoolse woon kernen Oud-Vossemeer en St. Anna land verliezen winkelvoor ziening Nieuw reclamebedrijf in Tholen B en W vinden ontwerp- streekplan provincie glibberig en pessimistisch Computerrace ?4 uur voor sponsoring hulp aan Haïti Afscheid drie personeelsleden waterschap Neerschieten stoor-vliegtuig bij Poortvliet bezorgde geal lieerde luchtmacht grotere verliezen Tachtigjarige REC-cursiste blijft er plezier in houden Adrie Zwagemaker dressman uit pure ontspanning Een goede boterham in de glastuinbouw Titelkansen voor vier afde- lingsploegen na winterstop voetbalcompetitie VAN ALLE DAGEN IS DIE DAG HET MEEST VERLO REN WAAROP MEN NIET GELACHEN HEEFT Dit nummer bestaat uit pagina's. Alle medewerkers van de Eendrachtbode wensen de lezers een gezond 1988 toe De eerste Eendrachtbode in 1988 verschijnt donderdag 7 januari De afdeling werd op 27 december 1912 opgericht met 27 leden. Voorzitter was toen H. v.d. Zee, Drie ministers kwamen er maar liefst op bezoek in 1987: minister Brinkman voor de opening van de bibliotheek de Vier Heemskinderen in Tholen, minister Nijpels voor de officiële ingebruikneming van de uitgebreide jachthaven en minister Smit-Kroes voor het dichten van het laatste sluitgat in de Philipsdam. Zie voor een uitgebreide terugblik op 1987 en ook 25, 50, 75 en zelfs 100 jaar geleden, als mede de nieuwjaarswensen, de speciale bijlage in dit Oudejaarsnummer. secretaris Joh. Faassemeijer, pen ningmeester B.J. Quist en com missarissen Iz. Aarnoudse Jzn. en P. Aarnoudse. Hoogtepunt in het bestaan van de afdeling was wel het twee dagen durende landelijke Schuttevaer- congres in mei 1978. Toen waren ruim 300 schippers in Sint Phi lipsland te gast. Mevr. N. Smit- Kroes, toen nog staatssecretaris van verkeer en waterstaat, was een van de eregasten. Tien jaar geleden waren er 46 le den. Nog 25 binnenschepen voer den toen de naam Sint Philipsland, terwijl 15 anderen el ders domicilie vonden. Vorig jaar telde de afdeling 23 A-leden, 20 B- leden en een donateur. Dit jaar was men al actief tijdens de vie ring van 500 jaar Sint Philipsland. De gemeente Tholen is met 33 wo ningen opgenomen in het woning verbeteringsprogramma 1988 van de provincie. Het gaat om na oorlogse woningwetwoningen, ge bouwd vóór 1968. Er is per wo ning maximaal 3000 gulden subsidie beschikbaar voor verhuis- en herinrichtingskosten en voor geluidssanering. De ver betering wordt gedeeltelijk door het rijk betaald en gedeeltelijk uit het rentevoordeel dat Zeeuwse woningcorporaties ontvingen door het vervroegd aflossen van rijksleningen met een hoge rente. In totaal worden 1260 huurwonin gen in Zeeland verbeterd in 1988. Daarvan staat er geen een in Sint Philipsland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1