'Kerkgangers hebben geen streepje voor' Aanmoedigingsprijs verkeersveiligheid voor ouderenvoorlichter Van Popering Milde toonzetting in raad Flipland Ruilverkaveling voor de 'bluuvers' in de landbouw Woensdag BOUMAN POTTER IfSI-ffSS" ZESTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FUPLAND Vikubo failliet Verharding Oesterdam aanbesteed Abonnement I I I _L Installatie Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland Grote belangstelling voor ZLM informatie in de Wellevaete Woensdag 23 december 1987 44e Jaargang no. 6 Het Oudejaarsnummer van de Eendrachtbode verschijnt woensdag 30 december. Stuur uw berichten en advertenties tijdig in voor maandag 28 december 16.00 uur. De eerste Eendrachtbode in 1988 verschijnt weer normaal op donderdag, 7 Thoolse kantonrechter mr. W.F. van Solinge Voor zijn grote inzet bij het geven van voorlichting aan ouderen in het verkeer heeft dhr. J.W. van Pope ring uit St. Annaland een aanmoedigingsprijs Ver keersveiligheid gekregen. 100 lezingen 150 aanmeldingen Volksgezondheid Economische schade Don/en i/ plezier voor tujee Allergisch DEZE WEEK Begrotingsbehandeling rustig en sportief Naar de koningin "Kom je aan de boer z'n grond, dan kom je aan z'n ziel". Zo verklaarde secretaris J.L.Goedegebuure van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij(ZLM), afde ling St.-Annaland de grote opkomst van Thoolse boe ren en tuinders donderdag op de informatieve bijeenkomst over de ruilverkaveling in 'de Wellevaete'. Het afdelingsbestuur had op 100 belangstellenden ge rekend, maar er moesten nog bijna 50 stoelen bij. Kosten 40-80 gulden lager Twee drie jaar Woninginrichting d Eendrachtbode Pdstbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 19,50 per halfjaar. Per jaar f 36,50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers t 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op reking f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer. De voorlopige surséance van beta ling aan Vikubo Elastomeer Pro- dukten B.V. te St. Maartensdijk wordt omgezet in een faillisse ment. Dit is gebeurd op verzoek van curator mr. E.D. Rentema uit Dordrecht, die bij Vikubo te wei nig opdrachten heeft aangetroffen om de zaak nog te redden. Het gaat totaal om een schuld van een ton of drie, aldus de curator. Met name toeleveranciers van Vikubo zijn schuldeiser, niet de belasting of de bedrijfsvereniging. De vijf personeelsleden zijn ontslagen. Er is nog geprobeerd om in de Ver enigde Staten opdrachten binnen te halen, maar dat is niet gelukt. Het teruglopen van de activiteiten in de offshore-sector is de belang rijkste oorzaak van de achteruit gang bij Vikubo, die fendersfgrote stootblokken waar schepen op zee konden afmeren) produceerde. De onderneming is statutair ge vestigd in Numansdorp, gemeente Cromstrijen, kantoorhoudende te St. Maartensdijk, waar Vikubo ongeveer tien jaar in het gebouw van voorheen Thalassa Bouwche mie werkte. Al die tijd zonder Hinderwetvergunning, zo bleek tijdens een discussie in de november-raadsvergadering op vragen van de raadsleden J.L. van Gorsel en M.A.J. v.d. Linde. De gemeente had door Vikubo achtergelaten vaten met chemisch afval opgeruimd, waarvan b en w de kosten wilden verhalen op Vi kubo. Curator mr. Rentema was niet op de hoogte van een claim van de gemeente Tholen. Hij noemde het verhaal over het che misch afval 'reuze opgeblazen'. "Het is een storm in een glas wa- ter." Met f. 2.506.000,- (exclusief btw) was G. van Hees en Zonen b.v. uit Tilburg vrijdag de laagste in schrijver voor de aanleg van weg verhardingen op de Oesterdam. Zeventien bedrijven (waaronder geen van Tholen of Sint Philips land) wilden het werk uitvoeren. Hoogste inschrijver was Aanne mingsbedrijf Duijnhouwer b.v. uit Goes met f. 2.852.000,-. Het werk, een opdracht van de provinciale waterstaat, moet uiter lijk 15 september 1988 worden op geleverd. Er moet grond en zand worden verwerkt, doorgroeisteen, kunststoffilter, steenmengsel, grindasfaltbeton en dicht asfalt beton. Ook moet over een lengte van ongeveer 38 kilometer de weg markering worden aangebracht. VVN-voorzitter J.W. van Popering uit St. Annaland ontvangt de aanmoedigingsprijs Verkeersveiligheid uit handen van de hoogste ambtenaar van minister Smit-Kroes, dhr. P.B. van Gurp. De minister van verkeer en wa terstaat zou de cheque van 500 gulden aan Van Popering over handigen, maar door slecht zicht kon ze donderdagmiddag niet lan den op het vliegveld Midden- Zeeland. Haar directeur verkeers veiligheid, P.B. van Gurp, nam de honneurs waar tijdens een feeste lijke bijeenkomst in de Middel burgse statenzaal. Er werden totaal 18 aanmoedi gingsprijzen uitgereikt aan perso nen, belangengroepen, bedrijven en de overheid. Behalve Van Po pering kregen ook twee collega- ouderenvoorlichters de prijs van 500 gulden. Dat bedrag wil Van Popering besteden aan gratis theorielessen bij zijn autorij school. Het trio verzorgt per jaar meer dan 100 lezingen voor ouderen over verkeersproblematieken. De jury sprak van een bijzondere ac tiviteit, mede omdat de voorlich ters alleen reiskostenvergoeding ontvangen. Zonder inzet van vrij willigers is deze voorlichting niet te verwezenlijken. Van Popering is in de gehele pro vincie actief. Zijn praatjes licht hij toe met 500 dia's. Vorig jaar werkte hij mee aan een ver- keersproject voor ouderen in Zeeuws-Vlaanderen, waar in sa menwerking met de stichting Wel zijn voor Ouderen 2300 mensen in bejaarden- en verzorgingstehuizen over het verkeer werden bijge praat. In de Kerstweek is Van Popering ingeschakeld bij VVN-activiteiten in Breskens. Tot nu toe hield hij in eigen streek alleen een lezing in bejaardencentrum de Schutse. Voor de aanmoedigingsprijzen was 45.000 gulden beschikbaar. Het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland(ROVZ) had in oktober een oproep gedaan in het kader van de actie -25%: 25 pro cent minder verkeersslachtoffers in het jaar 2000. Totaal 91 inzen ders stuurden 150 ideëen in. Uit St. Philipsland, Schouwen- Duiveland en Noord-Beveland is nauwelijks gereageerd. Een groot aantal aanmeldingen had te ma ken met de problematiek van landbouwvoertuigen op de open bare weg. Uit de reacties bleek een grote betrokkenheid bij dit pro bleem. Tijdens de bijeenkomst in Mid delburg werd donderdagmiddag de ROVZ geïnstalleerd door on dertekening van een conve- nant(overeenkomst) door de heren Van Gurp en J.D. de Voogd. De gedeputeerde van verkeer en waterstaat is voorzitter van de ROVZ, waarin dijkgraaf I.C. Ha- ge uit Oud-Vossemeer de water schappen vertegenwoordigt. In zijn welkomstwoord wees waarnemend commissaris der ko ningin W. Don op het groeiende wegennet - o.a. met de Philips- en Oesterdam - het stijgende aantal auto's en de steeds grotere mobili teit van de bevolking. Verkeersvei ligheid heeft ook met volksgezondheid te maken, want jaarlijks moeten vele mensen wor den verpleegd en gerevalideerd na een verkeersongeluk. Behalve de pijn en het verdriet die met zulke opnames gepaard gaan, is er het (financiële) beslag dat vanuit het verkeer op de volksgezondheid wordt gedaan", aldus gedeputeer de Don. "Elk ongeluk dat kan worden voorkomen is een winst punt voor velen en op velerlei ter reinen. Ik hoop, dat het ROVZ daarin partij zal worden." Gedeputeerde De Voogd borduur de daarop voort. Hij noemde Zee land verhoudingsgewijs een Bij de behandeling van een par- keerovertreding aan de Regentes- sestraat bij de N.H. Kerk in Tholen is kantonrechter mr. W.F. van Solinge uitgevaren tegen kerk gangers en mensen die zich op een bepaald beroep of functie laten voorstaan. A.B. uit St. Maartensdijk stond vrijdagmiddag terecht omdat zijn auto op zondagavond 3 mei niet in een parkeervak stond. Hij vond na de kerkdienst een bon onder zijn ruitewisser, maar B. wilde de boete niet betalen omdat het feit volgens hem op uitlokking berust te. "Het was druk, zodat het over al vol stond met auto's", vertelde B. "Ik stond wel naast het par keervak, maar daar is nooit naar gekeken. Het zijn parkeerplaatsen voor kerkgangers, maar officieel is er door b en w geen besluit voor genomen, dat heb ik bij de ge meente nagetrokken." B. voerde aan, het verkeer hele- De Nederlandse nieuwsbladen zien zich genoodzaakt hun abon nementsprijzen aan te passen. Voor de Eendrachtbode betekent dat een beperkte verhoging. Be- zorgabonnement halfjaar 20,50 en heel jaar 38,00, postabonne ment 47,55. Wij nemen aan, dat abonnees die een machtiging hebben verstrekt tot automatische overschrijving, ermee accoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Uitgever Eendrachtbode maal niet te hebben belemmerd. Een auto met twee jongelui stond achter zijn wagen, maar die waren er na de kerkdienst nog. Advertentie I.M. "U hebt zoveel accent op de kerk gang gelegd, dat het me begint te vervelen", zei de kantonrechter, die zich behoorlijk opwond. "Kerkgangers hebben geen streepje voor. Dat kan me geen bal schelen. Op Schouwen- Duiveland en op Tholen laat men nogal eens bewust merken, dat men een bepaald beroep heeft of in de kerkeraad of gemeenteraad zit. Daar ben ik alergisch voor. Die mensen vallen bij mij in een geweldig gat", aldus mr. Van So linge. Toen B. op verzoek van de officier van justitie zijn voormalig beroep noemde - politieman, waarne mend groepscommandant - was de kantonrechter nog minder te spreken. "Ik begrijp u niet hele maal." Officier mr. Nijmeijer was ook boos. "Het stoort me, dat u destijds uw ogen dicht deed voor dergelijke overtredingen, wat uw collega's nu niet doen." B. zei het jammer te vinden, dat de kantonrechter zich zo opwond. Hij had de situatie alleen willen verduidelijken en de praktijk aan gegeven. De kantonrechter besloot de zaak aan te houden voor nader onderzoek of de par keervakken aan de Regentes- sestraat in Tholen officieel zijn of niet. Geprikkelde gemeenteraad zegt nee tegen afschaffing gra tis onderhoud voortuinen be jaardenwoningen Begrotingsbehandeling in St. Philipsland rustig en sportief Over vijftien jaar blij met ruilverkaveling, voorspelt Markusse l)rie gangen menu warme maaltijdvoor/iening goedkoper Thoolse kantonrechter over vreselijke auto's, distels en kreeften Honderdste lid computerclub PTC St. Maartensdijk Bizarre situaties in gemeente raad over subsidie Canted Boys Niet toewijzen premie A- woningen voor 1988 niet nor maal, zegt raadslid Van Gorsel SGP wil geld reserveren voor uitbreiding aula St. Annaland Klassiek ensemble Ars Musica zoekt nog altviolist Kerstdichters en -puzzelaars Christian van 't Hof prolon geert tafeltennistitel Sinerdiek gestaakt. Vosmeer zoekt andere trainer DE WAARHEID SPREKEN, BETEKENT MET LIEFDE SPREKEN Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's De begrotingsbehandeling 1988 in de gemeenteraad van St. Philips land is rustig en sportief verlopen, concludeerde nestor L. den En gelsman vrijdagavond. Burge meester T.A. Vogel sprak over een milde toonzetting. Voorgaande jaren was er nogal eens sprake van botsingen en pitti ge debatten, maar deze keer ver liep alles op rolletjes met zelfs een soort liefdesverklaring van wet houder L. Walpot voor 'een groot aantal zinnige argumenten' van de PVAB-fractie. "Elkaar een pluim geven mag wel", vond de burgemeester. Hij schreef de goede verhoudingen vooral toe aan de verbetering van de financiële positie. "Dit is een hele goede manier van begrotings behandeling, constructief", aldus de raadsvoorzitter, die de wethou ders complimenteerde voor hun 'uitstekende' optreden. Volgens de burgemeester hadden de wethouders in St. Philipsland voor het eerst sinds 1851 een deel van de beantwoording bij de be grotingsbehandeling voor hun re kening genomen. Walpot meende dat het al eerder gebeurd was. "In de periode van burgemeester G. van den Berg, maar toen zat er een addertje onder het gras. Even daarna werd hij in Genemuiden benoemd", aldus Walpot. Burgemeester Vogel haastte zich om te laten weten, dat hij hoopte, zijn ambtstermijn in St. Philips land met veel plezier vol te maken. Als voorzitter van de stichting het Zeeuws Landschap is burgemees ter Vogel de eer te beurt gevallen om woensdag 13 januari de nieuwjaarsreceptie van koningin Beatrix en prins Claus te bezoe ken. Dit gebeurt in het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam, waarvoor een beperkt aantal Ne derlanders is uitgenodigd. Pagina 11: Begrotingsbehandeling 1988 St. Philipsland Volgens inleider J. Markusse, hoofd Sociaal Economische Voor- lichtingsdienst(SEV) van de ZLM is deze ruilverkaveling in de omge ving van St. Annaland (groot 3070 ha, kosten 3,3 miljoen) voor de Thoolse agrarische sector van enorm belang: "Diegenen die er in slagen met een lage kostprijs te werken, zullen winnen. Dat wordt door deze ruilverkaveling moge lijk. Het betekent een revisie van het gebied, te vergelijken met een onderhoudsbeurt van een auto. Het is een methode om 'bie te bluuv'n'. Door een betere concen tratie van de percelen komen er ook meer mogelijkheden voor de tuinbouw en fruitteelt in St. An naland. Die komt nu onvoldoende van de grond." Markusse voorspelt na de ruilver kaveling een kostenverlaging(af- hankelijk van de invoering van zoet water) van 1% tot 2 ofwel 40, respectievelijk 80 gulden per hectare. Bij deze ruilverkaveling met een zogenaamd administratief karak ter gaat het voornamelijk om het ruilen van grond, het uitvoeren van kavelverbeteringen(draineren, verbreding dammen), het samen voegen van blokken land(nu be draagt het gemiddelde 5 kavels per bedrijf), het verbeteren van de vorm van de percelen(zo min mo gelijk geren), het verkorten van de afstand van huis tot de akker(mo- menteel 2500 meter) en het ver groten van de huiskavels. Omdat het wegenstelsel en de waterhuis houding volgens Markusse 'rede lijk tot goed is, hoeft er geen land voor aanleg van wegen en waterlopen verloren te gaan(kor- ting). "Daarom is het voor de boeren onnodig zich af te vragen hoeveel land ze kwijtraken. De voorbereiding van de ruilver kaveling kan 'als alles soepel ver loopt' 2 a 3 jaar duren voordat de belanghebbenden (grondeige naars en pachters) tot stemming overgaan. De kosten van de ruil verkaveling zijn 1100 gulden per hectare. Hiervan dient de eigenaar 366 gulden per ha aan het rijk te betalen(gemiddeld 22 gulden per ha) die in 26 jaar kunnen worden afgelost. VERVOLG PAG. 9 Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. t Ir. Geuze jr., beleidsmedewerker van het Landbouwschap, aan het woord tijdens de ZLM-bijeenkomst over ruilverkaveling in de Wellevaete, die o.a. door de Thoolse burgemeester Van der Munnik werd bijgewoond.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1