Jonge monumenten Kruispunt Vrouwenpolder Jeugdpelgrimstocht Rabobank vernieuwd in Oud-Vossemeer I Natuurlijk praat u met uw collega's overeen koopsompolis. Maar bij de Rabobank kan het gesprek heel wat concreter zijn. Rabobank Boekennieuws In het woedend golfgeklots Donderdag 17 december 1987 -jr*, De provincie heeft drie plannen gemaakt voor de verbete ring van het kruispunt van de Dorpsdijk in Vrouwenpolder met de provinciale weg Serooskerke-Veersegatdam. IX WK HOE P Fietspad mm; Voorlichting Ép Voor veiligheidseisen en automatisering De Rabobank in Oud-Vossemeer is uitgebreid en ver nieuwd om te voldoen aan de huidige veiligheidseisen en de installatie van nieuwe automatiseringsappara tuur. Morgenavond is er open huis van zeven uur tot half tien. Betere toegang Tholen PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Kerst ABDIJ V*v iy O jrix IEUWS De komende twee jaar worden de jongere bouwkunst en de stede- bouw in Zeeland geïnventariseerd. Het gaat om bouwwerken, die tussen 1850 en 1945 tot stand zijn gekomen. Het eerst worden de jongere monumenten op Walcheren en de Bevelanden in kaart ge bracht, gevolgd door die in Noord-Zeeland (Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland) en Zeeuwsch-Vlaanderen. Per 31 de cember 1989 moet de inventarisatie rond zijn. Doel ervan is meer inzicht te krijgen in de jongere bouwkunst en zodoende de waardering aan te wakkeren voor waardevolle stads- en dorpsgezichten en op zichzelf staande monumenten. Ook dient de inventarisatie het rijk, de provincie en de gemeen ten bij hun monumentenbeleid. De watertoren aan de Bad huisstraat in Vlissingen is een jonger monument. De toren werd in 1894 gebouwd. Op drachtgever was de Vlissingse Duinwaterleiding Maatschappij. Overigens beschikte Vlissingen al eerder over een waterleiding bedrijf. De watertoren is neoklassi- cistisch: het fronton boven de deuren en de zuilenlijsten naast de deuren herinneren aan de Griekse bouwstijl. De toren is 35 meter hoog. Er is een hoog waterreservoir in de toren ge bouwd met een inhoud van 270 kubieke meter. De begane grond en de eerste verdieping waren eerst als woning inge richt. Tot 1953 is de toren ook bewoond geweest. In 1974 werden de verdiepingen ver bouwd en kwamen er vier elek tromotoren te staan met een gezamenlijk vermogen van 12,5 pk om de waterdruk voor de woningen aan de boulevard te verbeteren. De toren is sinds 1950 eigendom van de nv wa termaatschappij Zuid-West- Nederland. Ook de bunkers in het Zeeuwse land zullen bij de inventarisatie worden betrokken. Speciaal met het oog op de verdedi gingswerken uit de tweede we reldoorlog is 1945 als afslui tend jaar voor de inventarisatie aangehouden. Er wordt onder scheid gemaakt tussen ver schillende types bunkers, af hankelijk van het gebruik van destijds. Zo is het type 623 ge bouwd voor mitrailleurs en het type 631 voor pantserafweer- geschut. De tankgrachten - de betonnen punten her en der op rij in de provincie - worden ook tot de jongere monumenten ge rekend. De hoorcommissie bestem mingsplannen houdt maandag 21 december tweemaal zitting. Om 14.00 uur worden het ge meentebestuur van Bruinisse en twee inwoners uit dezelfde ge meente gehoord over het bestemmingsplan Bruinisse Kom, eerste herziening. De heer ir. R.S. Louw heeft be zwaar aangetekend tegen de veranderingen op het Kerkplein, waardoor in de toekomst mid den op het plein kan worden ge parkeerd en er markten kunnen worden gehouden. Tankstation Conny de Groot/HAGRO v.o.f. is het er niet mee eens, dat alle bedrijvigheid van de firma, zo als smederij, verkoop van buta- gas en een tankstation, niet met name in het bestemmingsplan wordt genoemd. De tweede zitting is om 15.00 uur en betreft het bestem mingsplan Kom IJzendijke van de gemeente Oostburg. De heer E.J.M. de Rijck uit Hulst wil aan de Markt 20 een bedrijfje begin nen, maar op het pand is een woonbestemming gelegd, waardoor bedrijvigheid wordt uitgesloten. ARAG Nederland maakt namens de heer C. Mar- teijn uit IJzendijke bezwaar te gen de bestemming monumen- tenpand op Oranjestraat 12. Ook het gemeentebestuur van Oostburg wordt in de gelegen heid gesteld zijn zienswijze te geven. De twee zittingen zijn open baar. Zij worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pie terstraat 42, Middelburg. De drie varianten liggen tot en met 15 januari ter inzage in het postkantoor van Vrouwenpol der (van tien tot twaalf uur 's morgens), in het gemeentehuis van Veere en in het provincie huis in Middelburg. De reconstructie van het kruispunt houdt verband met de weg over de stormvloedkering in de Oosterschelde. Verwacht wordt, dat de verkeersdrukte via de Veersegatdam toeneemt en ais gevolg daarvan het aantal ongelukken op het kruispunt. In alle drie de plannen geldt, dat de provinciale weg aparte opstelstroken krijgt voor recht- doorgaand, links- en rechts- afslaand verkeer. Op de zijwe gen gaat het om gecombineer de opstelstroken. Op de Dorps- dijk en de Polredijk gaat het om de combinatie van rechtdoor- gaand en linksafslaand verkeer en een aparte strook voor het rechtsafsiaand verkeer. De bus halte aan de Polredijk wordt zo gemaakt, dat er vrijliggende hal teplaatsen komen. Het door gaande verkeer wordt dan niet meer opgehouden door de bus sen. Verder komen er op de Pol redijk wat parkeerplaatsen. Aan de Dorpsdijk is daarvoor geen plaats. De benzinepompen aan de Doprsdijk zullen ver schoven moeten worden. De afwijkingen in de plannen betreffen vooral de aansluiting van het fietspad Veere- Vrouwenpolder op het kruispunt. Nu houdt het fietspad kort voor de kruising op. In variant 1 is het pad langs de achterkant van de huizen aan de Polredijk doorgetrokken via de landbouwdreef. Op die ma nier kunnen ook twee land- bouwpercelen via het fietspad ontsloten worden. Het fietspad sluit aan op het kruispunt via een helling. Alle bebouwing rond het kruispunt kan bij deze oplossing gehandhaafd blijven. In variant 2 loopt het fietspad voor de huizen aan de Polredijk. De aansluiting wordt dan meer overeenkomstig de huidige si tuatie. Zowel in variant 1 als in variant 2 is een strook grond van de boomgaard aan de noordwestkant van het kruispunt nodig. Dat houdt au tomatisch in, dat een nieuwe windsingel moet worden in geplant. In de derde variant gaat het fietspad weer achter langs de huizen. De kruising wordt ech ter gevormd door een fietstun- nel. Doordat de provinciale weg vrij hoog ligt, is de aanleg van een tunnel betrekkelijk gemak kelijk te verwezenlijken. De kosten bedragen zo'n vier ton. Als een woning langs de Dorps dijk kan worden gekocht, hoe ven fietsers geen gebruik te ma ken van de verkeerslichten, doordat de kruising voor de fiet sers eerder gemaakt kan worden. De kosten van variant 3 zijn de hoogste. Dat komt door de te kopen woning en doordat een groter stuk van de boomgaard nodig is. Het gaat om drie mil joen gulden tegen 2,2 miljoen bij de varianten 1 en 2."Ook is nog gekeken of onder de Dorps dijk een tunnel kan worden ge maakt. De dijk heeft echter een waterkerende functie, waar door voorzieningen eraan ingrij pende en dus dure maatregelen vereisen. Op woensdag 13 januari van Op dinsdag 22 en donderdag 24 december kunnen jongeren van zes tot zestien jaar (en hun ouders) een pelgrimage houden in en rond het Zeeuws Museum in Middelburg. De pelgrimstocht bestaat onder meer uit een speurroute door het museum ,een film over pel grimsreizen, beklimming van de Lange Jan en een Abdijspel. De tochten duren van half elf tot drie uur en zij kosten drie gulden per persoon. Aanleiding tot de jeugdactiviteit is de tentoonstelling Heiligen uit de modder, die tot en met 26 februari in het Zeeuws Museum is te zien. Heiligen uit de mod der zijn pelgrimstekens, die zijn gevonden in het Verdronken Land van Zuid-Beveland, ach terin de Oosterschelde. De pel grimstekens dateren uit de mid deleeuwen en de afgelopen tien jaar zijn er zo'n zevenhonderd in het Verdronken Land terugge vonden, geconserveerd in de modder. In het museum zijn pelgrimste kens - gewijd aan verschillende heiligen - te zien. Eén van die heiligen is Leonar- dus die in Dudzeie, ten noorden van Brugge, werd vereerd. Leo- nardus was de patroonheilige van de gevangenen. Hij is afge beeld met een dubbele hand boei in zijn rechterhand. In zijn linkerhand houdt hij een boek. Ten bewijze, dat de bedevaart was gemaakt, kochten de pel grims een teken om dat als sou venir mee naar huis te kunnen nemen. Behalve de afbeelding van heiligen werden andere at tributen als bewijs gezien, zoals schelpen ter ere van de heilige Jacobus, die in Santiago de Composteala in Spanje werd vereerd. ledereen die meedoet aan de jeugdpelgrimage ontvangt daar- 15-17 en van 19.30-21.00 uur zijn in het verenigingsgebouw van Vrouwenpolder ambtena ren van provinciale waterstaat om toelichting te geven op de plannen. Tot en met 20 januari kunnen reacties op de plannen worden ingediend bij gedeputeerde sta ten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Op 2 maart volgt een hoorzit ting van de provincie in het ver enigingsgebouw. De reacties die schriftelijk zijn ingediend, kunnen dan mondeling nader worden toegelicht. voor per onderdeel een pel grimsinsigne - ten bewijze dat dat onderdeel is afgewerkt. Ook is het de bedoeling, dat de deel nemers zelf een insigne maken. Voor wie de jeugdmuseum'da- gen op 22 en 24 december niet kan meedoen, wordt vermeld, dat de tentoonstelling Heiligen uit de modder op werkdagen is te zien van 10-17 uur.Het mu seum is gesloten op eerste kerstdag,op nieuwjaarsdag en in de weekends. In de kerstva kantie is het museum op zater dag (19 en 26 december en 2 januari) geopend van half twee tot kwart over vijf. Overigens is er nog veel meer over Zeeland te zien in het Zeeuws Museum dan alleen Heiligen uit de modder. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Terwijl in de bankwereld een reor ganisatie aan de gang is ten aan zien van het kantorennet - overal moeten computers komen en dan worden de kosten tegen de baten afgezet - besloot het bestuur van de Rabobank Tholen, waaronder Tholen, Oud-Vossemeer en St. Philipsland vallen, gezien het klantenbestand in Oud-Vossemeer tot investeringen voor de toe komst. Architect J. Boelhouwers uit Tho len maakte een ontwerp, dat van af september werd uitgevoerd door Kleinbouw Techniek uit St. Philipsland. Het bankwerk ging tijdelijk door in een houten nood gebouw. Kantoorbeheerder Johan van Tig- gele beschikt nu samen met zijn medewerksters Geeke Smit en Gieta Roggeband over twee balies, een spreekkamer en een royale en tree met folders over reizen. Dankzij de vernieuwing kan de klant zijn safeloket in een aparte ruimte openen. Ter gelegenheid van de opening werd in elke Oud-Vossemeerse wo ning een fles wijn thuisbezorgd. De spaarweek, die in oktober we gens de verbouwing niet door kon gaan, wordt maandag, dinsdag en woensdag gehouden. In verband met het open huis, is het kantoor vrijdag voor bankzaken gesloten. De Rabobank in Oud-Vossemeer is een van de drie kantoren van de Rabobank Tholen, die 2 septem ber 1974 ontstond uit een fusie tussen de banken in Tholen en St. Philipsland. Directeur W.H. Louwerse, die sinds november de eerste verant woordelijkheid van A.W. Beur- kens heeft overgenomen, maakt na de modernisering in Oud- Vossemeer plannen voor het (toe komstig) hoofdkantoor aan de Brugstraat in Tholen. Begin 1988 komt er een verbouwingscommis sie, waarna men in het najaar met het karwei wil beginnen. Rik Valkenburg heeft na 'Toen het schuimend zeenat hevig bruiste' opnieuw een boek over de over stromingsramp van 'l februari 1953 geschreven. Het is een fraai gebonden uitgave geworden van 275 pagina's met een grote Thool- se inbreng. De verhalen, foto's en impressies zijn 'een schokkend re laas over het rampgebeuren....op dat wij niet vergeten', zo vermeldt de omslag. Veel teksten en foto's zijn eerder gepubliceerd in de Eendrachtbo- de. Rik Valkenburg had voor de samenstelling van zijn boek ook een vraaggesprek met oud hoofdredacteur G. Heijboer, die 29 november 1986 overleed. Ver der komen aan het woord: oud dijkgraaf C. van Putte uit Stave- nisse, tractorchauffeur Arie Hage uit Stavenisse, mevr. A. Aarnoudse-Brouw uit Stavenisse en wethouder L.J. Koopman uit St. Maartensdijk. Mensen die be wust de watersnood meegemaakt hebben. Op de vraag van Rik Valkenburg waaraan Koopman meer aan te rugdenkt, de Tweede Wereldoor log of de Ramp, zegt de wethouder: "De oorlog ging ook echt niet aan mij voorbij. Ik was toen echter nog jong en onge trouwd, ik stond er wat onver schilliger tegenover. Ik deed dingen waarvan ik nu zeg: hoe durfde ik het! Hoewel ik toen best wat meegemaakt heb, denk ik toch meer terug aan de Ramp. Die heeft zulke diepe sporen in onze herinnering getrokken Het door Kool BV uitgegeven boek is voor 37,90(na 31 decem ber f 42,90) in de boekhandel ver krijgbaar. Maak nu die afspraak met de Rabo bank voor een advies op maat over de Rabo Lijfrente Koopsompolis. Deze biedt u een welkome aanvulling op uw pensioen en een interessante aftrekpost van maximaal f 16.998,- voor uw inkomstenbelasting 1987. Plus, heel belangrijk, een aantal op uw persoonlijke situatie af te stemmen voordelen. De voordelen op een rii. In de eerste plaats hebt u de zekerheid van een gegarandeerd van te voren afge sproken eindbedrag. Op een van te voren af te spreken einddatum. Dit eindbedrag is zeer aantrekkelijk dank zij een hoog spaardeel en een hoog rendement. Ook wat het verzekerings aspect betreft bent u in vertrouwde handen!' Bovendien kiest u met de Rabo Lijfrente Koopsompolis voorduidelijkheid. Zo ontvangt u jaarlijks automatisch een overzicht van de stand van zaken. Zeer bijzonder is tenslotte het maat werk dat u krijgt. Want de Rabo Lijfrente Koopsompolis kan geheel op uw financiële situatie nü en uw wensen voor later worden afgestemd. Dit geldt bijvoorbeeld ook voor de door u gewenste einddatum. Maak nu een afspraak. Als u nu een afspraak maakt met de adviseur van de Rabobank, rekent hij u, op basis van uw wensen, snel en concreet de mogelijkheden voor. Zodat u precies weet waarvoor u in uw situatie het beste kunt kiezen. geld en goede naad De Rabobank is een bemiddelaar voor Interpolis, Avéro Verzekeringen en De Twaalf Gewesten, in samenwerking waarmee de Rabo Lijfrente Koopsompolis wordt aangeboden. 0208 Advertentie I.M. THOLEN 17 dec. Kerstviering Bejaarden- soos, Ten Anker 19 dec. Puzzelrit MAC, vertrek Zoekweg 19 u. 19 dec. Kerstzangdienst, N.H. Kerk 19.30 u. 21 dec. Smalstads Mannenkoor in Ten Anker 22 dec. Boutwedstrijd De Pie terman 26 dec. Kerstzangmiddag, Reho- bothkerk 14.30 u. 30 dec. Open klaverjastournooi, café De Tol 20 u. 5 jan. Gezinsstudiedag Ver. v. Bedr.voorl., ZLM en Plattel.vr., Meulvliet 9.45 u. 30 jan. Klaverjasavond, hotel Zee land 20 u. OUD VOSSEMEER 17 dec. Kerstmiddag voor de be jaarden, Vossenkuil 14.30 u. 19 dec. Rik- en wipavond v.v. Vosmeer, café De Hoop, 20 u. 19 dec. Viswedstr. 't Scharretje, 12-14 u. Van Haaftenpolder 25 dec. Smalstads Mannenkoor in N.H. kerk 28 dec. Bingo bejaarden, kantine v.v. Vosmeer, 14 u. 29 dec. Visdag v.v. Vosmeer 30 dec. Uitvoering Rederijkerska mer Eendracht, Vossenkuil 19.30 u. SINT ANNALAND 17 dec. Voorlichtingsavond ad- min. ruilverkaveling, Wellevaete 19.30 u. 19 dec. Kerstconcert Accelerando, 19.30 u. Sakofahal 21 dec. Kerstviering Platte- landsvr., Wellevaete 17 u. 24 dec. Kerstzangdienst, N.H. kerk 19.30 u. 29 en 30 dec. Hobbytentoonstel ling, Wellevaete. STAVENISSE 23 dec. Kerstzandienst, N.H. kerk 19.30 u. Gemeentegarantie. B. en w. van Tholen hebben beslist over ver zoeken om gemeentegarantie van L.J. Walpot, L.H. Zwaai, P.J.M. Hommel, D.L. de Jonge en L.C. Potappel. Overal wordt dezer dagen het Kerstfeest gevierd: bij verenigin gen, clubs en natuurlijk ook op alle scholen. Als ik daar aan denk, komt er ook bij mij weer de herinnering aan een Kerstviering boven. Een gebeurtenis waarmee ik, na zoveel jaren, nog weieens geplaagd wordt, 'f Gebeurde op de kleuterschool. De Tholenaren zullen zich zeker de school in de Oudelandsestraat met juffrouw van Dorp en juffrouw Bakx nog wel herinneren. De gewoonte was dat bij het Kerstfeest ook de ouders aanwezig mochten zijn, meestal waren dat alleen de moe ders. Die keken vol liefde naar hun kroost, hoe góed ze hun vers je hadden geleerd, hoe stil ze za ten en hoe duidelijk zoon of dochter antwoord gaf wanneer iets gevraagd werd. De Kerstvie ring op deze kleuterschool was van dien aard dat het echte Kerst gebeuren (en zo hoort het ookin het middelpunt stond. De domi nee vertelde het Kerstverhaal, er werd gezongen en de kinderen kregen een tractatie. Toen aan het einde van deze belangrijke mid dag dan ook door de dominee aan de jeugd gevraagd werd "Wat vonden jullie nu het fijnste van de héle middag werd er een passend antwoord verwacht. Mijn vinger ging héél hoog de lucht in en met trotse stem antwoordde ik: "Het gebakje, dominee". Dat m'n moeder tot in haar haarwortels kleurde, weet ik niet meer. Maar wanneer m 'n eigen nageslacht tij dens een gebeurtenis op school mij voor joker zette, kreeg ik van mama wel altijd te horen: "Ze hebben het niet van een vreemde!! SINT MAARTENSDIJK 18 dec. Kerstklaverjaswedstr. De Pendelaars, café Smerdiek 19 dec. 6e Volkskerstzang, m.m.v. Euterpe en Smalstads Mannen koor, Haestinge 19 u. 21 dec. Alg. ledenverg. ZLM, café van Houdt, 19.30 u. 23 dec. Kerstzangavond, St.Maar- tenshof 19.30 u. 25 dec. Smalstads Mannenkoor in Rehobothkerk SCHERPENISSE 18 dec. Disco jeugdver. Scar- penesse 18 dec. Alg. ledenverg. IJsclub, Holland Huis 19.30 u. 24 dec. Kerstdiner jeugdver. Scar- penesse SINT PHILIPSLAND 18 dec. Ledenverg. De Tramput, Druiventros 20 u. 22 dec. Kerstzanguitvoering VZOS, Maranatha en jeugdkoor, De WimDel 19.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 31 dec. Schilderkunst uit N. Brabant 1970-heden, Markie zenhof t/m 10 jan. Tentoonst. van teke ningen en schilderijen van Joop Liesker, Markiezenhof t/m 16 jan. Gerard 's Gravendijk (foto's) en Ad Moerenhout (schil derijen en geometrische objec ten), galerie De Hemel. 18 dec. Bal Champetre, schaatsen en dansen in de ijstent op de Ge dempte Haven. 19 dec. Optreden popgroep Ripti de, Blokstallen 3, 21 u. 19 dec. Int. ruilbeurs miniatuur auto's, zaal Den Ronden 10-15 u. 19 en 20 dec. Kerstscala, Stoele- mat, za 19.30 u., zo 14-18 u. 22 dec. 'Op het lijf geschreven' (ballet), Stoelemat 20.15 u. 1 jan. Muziekfestival 'A taste of spirit', Blokstallen 3, 14.30 u. film film film ROXY 1: Dirty dancing - a.l., do 20 u., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m wo 14, 19 en 21.30 u. ROXY 2: Innerspace - a.l. do 20 u., vr en za 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m wo 14, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 1: Hector - a.l. do 20 u., vr 19 en21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m wo 14, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Donna Donna - a.l. do 20 u., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m wo 14, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: The secret of my success - a.l. do 20 u., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m wo 14, 19 en 21.30 u.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 7