Veertig Amerikanen voorgelicht over, good life on Tholen Knoop tuinen wordt maandag doorgehakt BLEYLE DAMESMODE Vogelwerkgroep zag Canadese ganzen Begrafenisbus wordt opgeheven ^y/~ Lj rs" ZESTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND GVT ontving de sleutels Kleding en gereedschap gestolen Uien 20 cent Beter Wonen verhuurt 39 huizen voor drie jaar Voor het eerst in Zeeland BOUMAN POTTER In Tholen nog ruim 300 leden Donderdag 17 december 1987 44e Jaargang no. 5 Kerkgang Gratis onderhoud verdwijnt na twintig jaar Het gratis onderhoud van de voortuinen bij de be jaardenwoningen van Beter Wonen wordt vermoede lijk in 1989 stopgezet. De meerderheid van b en w vraagt de Thoolse gemeenteraad daarover maandag middag een uitspraak, maar de fractievoorzitters zijn verdeeld. Onbillijk Ongelijke behandeling "Als jullie nu weer een plaats om te wonen in Neder land uit mochten zoeken, wie van jullie zou er dan weer voor Tholen kiezen?", vroeg kolonel D.R. Red ding aan de 40 Amerikanen die woensdagavond door de gemeente Tholen en de woningstichting Beter Wo nen in het gemeentehuis te St. Maartensdijk werden ontvangen. Reagan/Gorbatsjow Enquête "Pelterijenhuis Verbiest" In prijs en kwaliteit niet te vergelijken. Veranderingen gratis. Ook het adres voor al uw bontwerken. Tel. 01640-42215, Bergen op Zoom DEZE WEEK 0p woensdag Het Kerstnummer en het Oudejaarsnummer van de Eendrachtbode ver schijnen allebei op woensdag in plaats van donderdag. Kerstnummer woensdag ochtend 23 december, Oudejaarsnummer woensdag 30 deeember. Berichten en advertenties tijdig inleveren, a.u.b. voor maandag 16.00 uur. Voor al het fijne uit de zee naar Thoolse Vishandel A.J. Schot Zn. b.v. Zie onze advertentie elders in dit blad. Het laatste onderdeel van het Departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen te Tholen, de Be grafenisbus, wordt per 31 december 1987 opgeheven. Deze 'verzekeringsmaatschappij' is 28 maart 1836 opgericht om te voorkomen dat men 'van de armen' werd begraven. De nieuwe wegverbinding tussen St. Philipsland en de Grevelingendam komt steeds dichterbij. Maandag avond werd het laatste gat in de overbrugging van de Krammersluizen gevuld. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland. waarin opgenomen de Thoolse CourSnt en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekenina 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 19,50 per halfjaar. Per jaar I 36,50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op reking f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een groot aantal vrijwilligers is maandag begonnen met de schoonmaak van het gezinsver vangend tehuis van Philadelphia aan de Annewas te St. Annaland. Begin 1988 komt het meubilair en 15 januari worden de eerste zes geestelijk gehandicapten ver wacht. Dat worden er tien - daar voor heeft het ministerie van WVC officiële toestemming ver leend - en misschien later zelfs twaalf. Een selectiecommissie is nog bezig met de beoordeling van de toelating van andere kandidaat-bewoners. Het gezinsvervangend tehuis wordt in zeven woningen van de woningstichting Beter Wonen on dergebracht, vlakbij garage Dek ker. Joke Verkerke, hoofd van het GVT, krijgt ook versterking nu de ingebruikneming steeds dichterbij komt. Het bestuur heeft Annet de Wilde uit St. Annaland en Evelien Lievense uit Westkapelle benoemd als bevoegde groepsleidster. Iteke Verkamman uit Tholen, nu werk zaam in Noordwijk, is aangesteld als onbevoegd groepsleidster. De selectieprocedure voor een kok en een huishoudelijke hulp is nog be zig. In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in de kle- dingboetiek Romi's Fashion aan de Botermarkt in Tholen. Door onbekenden werd kleding meege nomen met een inkoopwaarde van ongeveer 20.000 gulden. De tech nische recherche stelde een onder zoek in. Meer gegevens konden bij het afsluiten van deze krant nog niet verstrekt worden. Het bedrijfsbusje van carosserrie- bedrijf Elenbaas uit Poortvliet, dat van woensdag op donderdag bij een inbraak werd gebruikt, is maandag teruggevonden in het Brabantse Hank. Daar stond het geparkeerd bij een wegrestaurant. De geopende brandkast stond er nog in. De inhoud van die brand kast, ongeveer 600 gulden, en de gereedschappen met een waarde van ongeveer 14.500 gulden zijn spoorloos, evenals de daders. De inbraak in het Poortvlietse be drijf is professioneel opgezet. De voordeur werd geforceerd, de 200 kilo wegende brandkast met een steekwagen afgevoerd. De meege nomen gereedschappen: 2 boor machines, 4 slijptollen, schuurmachines, electrische schroevendraaier, electrische pop- nageltang, acculader en een stoomcleaner. Ook werden be- drijfsdocumenten meegenomen. Alles werd in het bedrijfsbusje ge laden, vervolgens de grote deuren geforceerd, waarna de daders met de buit verdwenen. Veiling Sint Annaland 15 decem ber. Uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL f. 19,90. Aanvoer 22 ton. Jeugdmuseumdagen. Voor kinde ren van 6 tot 16 jaar worden op 22 en 24 december jeugdmuseumda gen georganiseerd in het Zeeuws Museum in Middelburg. Deze da gen staan in het teken van de ten toonstelling 'Heiligen uit de modder'. Eén van de Amerikaanse gasten bekijkt de mantel van de schoorsteen in een van de oude kamers van het gemeentehuis in St. Maartensdijk. Het ziet er uit als marmer, legde burgemeester H.A. van der Munnik uit, maar het is hout,\ Bij ons zou zoiets van plastic zijn gemaaktreageerde kolonel Redding op de uitleg van de burgemeester die werd vergezeld door wethouder L.J. Koopman, gemeentesecretaris T.C. Benou (links). Naast Van der Munnik staan mevrouw en de heer Redding. Dit hete hangijzer is al vaak ter sprake gekomen. Pas nog bij de begrotingsbehandeling, waarbij PvdA-fractievoorzitter J. de Bres opmerkte, dat een 'brede raadsmeerderheid nee zei' tegen het afstoten van het onderhoud van de voortuinen. De meerderheid van b en w vindt gezien de dalende lijn van de gemeente-inkomsten een herbe zinning op het sinds 1968-1969 historisch gegroeide tuinonder houd op zijn plaats. "Het gaat om een oneigenlijke zaak van de gemeente, dat is boven iedere twij fel verheven." de betrokkenen reageerde en daar van spraken zich 48.7% uit voor voortzetting van het gratis onder houd door de gemeente. Bijna evenveel - 44.7% - huurders willen echter zelf in hun tuintje werken. Beter Wonen bood aan, tegen een vergoeding van 10 gulden per maand, het onderhoud van de voortuinen op zich te willen ne men. Daarop reageerde slechts 15.6% positief, want 67.6% wenste het onderhoud dan zelf te doen. Alle Amerikaanse staatsburgers staken hun hand op. "En dat doen ze niet omdat ik hier voor ze sta", verzekerde Redding. "In de Verenigde Staten gebruiken we de uitdrukking: het goede voorbeeld geven ('setting the standard'). Wat ons betreft, heeft Tholen het goede voorbeeld gegeven door de gastvrije manier waarop we ont vangen zijn in deze gemeenschap. Daar danken we U hartelijk voor. Ook voor deze prachtige avond en het warme onthaal". Zo sprak de kolonel de gastheren toe in de trouwzaal die voor deze gelegenheid versierd was met de Amerikaanse vlag ('stars and stri pes') en.de nationale driekleur. Beter Wonen heeft 39 huizen aan de Amerikanen verhuurd. De meesten zijn deze zomer naar Ne derland gekomen. De militairen zijn gelegerd op de vliegbasis Woensdrecht, die gereed gemaakt was voor de plaatsing van 48 kruisraketten. Het was vorige week woensdag één dag nadat de Amerikaanse president Reagan en Sovjet partijleider Gorbatsjov het ver drag tekenden ter verwijdering van kernraketten voor de middel lange -en kortere afstand waarvan er 48 op Woensdrecht geplaatst zouden worden. Burgemeester Van der Munnik wilde op deze nieuwe situatie met ingaan, maar stelde dat het verdrag 'een belang rijke bijdrage kan betekenen voor de vrede en veiligheid in heel de wereld'. "De gevoelens daarover zijn in Europa en Amerika ver schillend, maar het is nu niet de bedoeling om de voors en tegens van het plaatsen te bediscussië ren. Integendeel, deze avond is bedoeld om alle Amerikanen har telijk welkom te heten in de Thoolse gemeenschap". In zijn toespraak dook Van der Munnik in de geschiedenis van Tholen, vanaf de eerste bedijkingen tot en met de beveiliging door de storm vloedkering in de Oosterschelde. Speciale aandacht ruimde hij in voor wijlen president Franklin Delano Roosevelt, wiens voor ouders uit Oud-Vossemeer af komstig zouden zijn. "Een groot aantal Roosevelts in Amerika hebben geprobeerd er achter te komen of zij afstammen van de Oud-Vossemeerse tak, maar jam mer genoeg zijn daar de archieven van verdwenen en daarmee het bewijs. Vooralsnog zijn we er trots op dat de voorouders moge lijk van Tholen komen. Hiermee heeft de band tussen Tholen en de Verenigde Staten een extra di mensie gekregen". De burge meester herinnerde er aan, dat de weduwe van de president, Elea nor Roosevelt, in 1950 zelfs een bezoek had gebracht aan Oud- Vossemeer. "Nu is het Uw beurt. Laten we hopen dat Uw verblijf hier niet te lang wordt, nu de grootmachten er in slagen het nu cleair arsenaal te verminderen. Het is niet te verwachten dat het verdrag de duur van Uw verblijf zal beïnvloeden. We hopen dat U nog een poosje bij ons kunt blijven". Het college vindt ook dat er spra ke is van 'ongelijke behandeling'. De voortuinen van de bejaarden woningen van de stichting Wezen- Armen te St. Annaland en parti culiere huizen worden niet gratis door de gemeente onderhouden. "De omstandigheden van deze bewoners zijn niet wezenlijk an ders. Bovendien houdt de ge meentelijke dienstverlening geen enkel verband met de draagkracht van de huurder. In veel gevallen zullen minder draagkrachtigen wel met deze kosten geconfron teerd worden, enkel omdat ze niet in een huis van de woningstichting wonen." De gastheer, die zich in het Engels van zijn taak kweet, somde onder meer de sportieve mogelijkheden op die Tholen de Amerikanen te bieden heeft. "Helaas kunnen we U geen rugby, basketbal, honk bal, ijshockey en golfspel aanbie den. Aan de andere kant is Tho len voor watersport een eldorado. De Noordzee is vervuild, maar de Oosterschelde heeft bewezen schoon te zijn". Verder zei hij, dat vele inwoners van Tholen de zondag als een rustdag beschou wen en dat menigeen een, twee of VERVOLG PAG. 11 B en W hebben diverse keren over leg gevoerd met Beter Wonen en de woningstichting heeft een en quête gehouden. Ruim 86% van Een meerderheid van de fractie voorzitters wil het gratis onder houd handhaven, zo is b en w gebleken in de commissie bestuur lijke aangelegenheden. Het colle ge erkent, dat beëindiging van de dienstverlening voor huurders met lichamelijke gebreken minder prettige gevolgen kan hebben, maar b en w gaan ervan uit, dat hiervoor een passende oplossing is. "Het tuinonderhoud is in die gevallen immers slechts een klein onderdeel van het totaal aan huis houdelijke bezigheden waarvoor men niet zelf kan zorgen. De oneigenlijke taak van de ge meente, kostenoverwegingen en met name de onbillijke situatie dat het gratis onderhoud niet voor alle bewoners in vergelijkbare si tuaties .van toepassing is, wegen zwaarder dan de bezwaren van een kleine categorie mensen." B en W menen, door pas in 1989 het onderhoud stop te zetten, de desbetreffende huurders in 1988 voldoende ruimte te bieden om op de gewijzigde situatie in te spelen. Advertentie I.M. Eerste lustrumviering Natuur vrienden St. Philipsland Scheepsongelukken Nieuw boek over watersnood ramp op Tholen Contributie omhoog VVV 25% Opleiding voor kunstofwer- kers in St. Maartensdijk? Rabobank uitgebreid Oud-Vossemeer Groentespeciaalzaak versterkt Voorstraat St. Annaland Wethouder Walpot voelt zich gepasseerd door welzijnscom- missie Adrie Zwagemaker: dressman uit pure ontspanning Tachtigjarige REC-cursiste al tien jaar Rianne Guiljam tennisster beste tafel- SCHRALE SCHENKEN GULST BEURZEN VAAK HET Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's Eendrachtsweg 15 Tholen tel. 01660-2540-2792 Advertentie I.M. Voor het eerst zijn in Zeeland een aantal Canadese ganzen officieel waargenomen door een vogel werkgroep. Piet Stols van de Na- tuurvereniging Tholen was er trots op dat dit juist de Thoolse werkgroep was die zaterdagoch tend tijdens een excursie naar de Oesterdam deze waarneming deed. Het aantal deelnemers aan de tocht was niet zo groot, de mist en de kou deed de meeste leden besluiten thuis te blijven. Zij misten daardoor deze unieke ob servatie. Men trok naar de hoog- watervluchtplaats aan de kant van het Zoommeer, waar veel vo gels te zien waren. Vooral veel wilde zwanen, enkele tientallen aalscholvers en diverse eende soorten. Leuk was ook het mo ment, waarop de fourageertrek begon. Toen het slib droog viel, gingen de vogels, eerst in kleine groepjes, later in grote getale naar de andere kant van de dam. Er waren ook bonte strandlopers, steenlopers en veel rotganzen. De Canadese gans is goed herken baar aan de lange nek. Na bijna uitgestorven te zijn in het wild is de vogel in bijvoorbeeld Engeland en Zweden weer ingevoerd in par ken enz. Er zijn nu zo'n 20.000 exemplaren. De enkele vogels die ooit ontsnapten, hebben ervoor gezorgd dat "ze ook weer in het wild te zien zijn. Een mooie erva ring voor de Thoolse vogel werkgroep. "Noodgedwongen gaan we de ac tiviteiten beëindigen", zegt com missaris W.L. Bijl. "Nieuwe leden zijn er de laatste dertig jaar niet meer bijgekomen, zodat al vele ja ren de uitgaven groter zijn dan de inkomsten. De Begrafenibus is langzaam, maar zeker op een punt gekomen waarop de enkele nog aanwezige bewindvoerders zeggen: we gaan de zaak ophef fen!" Besloten is de uitkeringen per 31 december a.s. te beëindigen en het resterende saldo te verdelen over de toch nog ruim 300 leden. Dit zal volgens Bijl vrij veel tijd in beslag nemen omdat er nog enkele vastgelegde bedragen vrijgemaakt moeten worden en ook het adres senbestand niet meer optimaal is. De afwikkeling kan bespoedigd worden, wanneer leden hun naam, adres en bank- of gironum mer bezorgen bij W.L. Bijl, Da- lemsestraat 53 of G. Schot, Dalemsestraat 28, beiden in Tho len. Pagina 11: De Bus een nette begrafenis zorgde voor WONI IMG IN RICHTING 1' 1 1 i. Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet De 240 ton wegende basculebrug, gefabriceerd in het Friese Bergum, in de takels van de Taklift 3 ter over brugging van het laatste gat in de wegverbinding over de Krammersluiten. Advertentie I.M. De in het Friese Bergum vervaar digde basculebrug was in verticale positie op een bak aangevoerd. De drijvende bok Taklift 3 moest nogal wat manoevreren om de brug - in waterstaatskringen 'de klap' genoemd - op zijn plaats te krijgen. De scheepvaart in de tweede duw- vaartsluis was gestremd, zodat de andere sluis vol lag en de wachttij den langer waren. De onderkant van de basculebrug ligt op 14.65 m NAP. Wie na 1 juli met de auto over de Kram mersluizen wil, kan dus wel eens voor een open brug komen te staan wanneer er hoge doorvaart passeert. De overbrugging moet nog verder afgemonteerd worden. Dinsdag is de tweede' fase van de weg op de Philipsdam aanbesteed door provinciale waterstaat. G. van Hees en Zn. uit Tilburg was met 711.500 gulden, exclusief btw, de laagste inschrijver. Van Dijck Petit uit Middelburg schreef in voor 743.000, Wegenbouwmij. Breda uit Teteringen voor 742.000 gulden. Het werk moet uiterlijk 1 juli 1988 opgeleverd zijn. Het karwei omvat o.a. het profileren van 30.500 m2 bermen, het aanbren gen van 10.510 ton steenmengsel, asfaltbeton, wegmarkering en ge- leiderail.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1