Tholen kan extra eisen aan dankzij 24 gediplomeerde bejaardenhelpsters St. Maartensdijk aangewezen als beschermd stadsgezicht 'Speeltuin Poortvliet geen prestigezaak groepje import' Gemeente komt goed weg bij lening MDS Slaakdam is te smal Kapoenhof klaar voor de sloop iL-2 ■BOUMAN POTTER ACHTTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN TIÏOLEN EN FLIPLAND Door inzet vrouwen wonen paar honderd ouderen zelfstandig Monumentenzorg: lasten voor gemeente vallen mee Bedrijf in Scherpenisse failliet 1987^jg !"8L'°^j V r/ - v st Tholen heeft er 24 gediplomeerde bejaardenhelpsters Zeeland reikte mevr. B. Gaakeer de officiële verkla- bij. Na een twaalf weken durende cursus bij de Fede- ring van de Centrale Raad voor de Gezinsverzorging ratie Maatschappelijke Dienstverlening Noord- uit. Ondergewaardeerd Thuishulp goedkoper Minimale opkomst Speld Roerige geschiedenis Middeleeuwen Bank gedupeerd Poortvliet DEZE WEEK Meertens herkozen in Zeeuwse Kruis Nieuw bestuur probeert met beheerder voorziening te behouden De speeltuinyereniging Poortvliet maakt een nieuwe Jeugd-en jongerenwerkster c. start. Dinsdagavond is tijdens een buitengewone alge- Skte* mene ledenvergadering een nieuw bestuur gekozen de inzet en 'lange adem'. "Jullie die op zoek zal gaan naar een beheerder om toezicht hebben geprobeerd om de Poort- te houden en voor het onderhoud van de speeltuin aan de Deestraat zorg zal dragen. is maar ten dele gelukt, maar aan Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekeninq 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 19,50 per halfjaar. Per jaar f 36,50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers t 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op reking f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer. De gediplomeerde bejaardenhelpsters in de hal van het stadhuis te Tholen, waar het Welzijnsorgaan kantoor houdt. "Het is een hele aanpak voor de dames", zegt mevr. Gaakeer, "maar ze zijn veel ervaringen rij ker voor hun moeilijke, maar vaak o zo dankbare werk. Naast allerlei praktische zaken zoals eenvoudige ziekenverzorging, voorzieningen voor ouderen, omgang met be jaarden, alsmede taak en plaats van de bejaardenhelpsters, werden ook onderwerpen behandeld als vragen rondom het sterven, de mente ouderen, ouderdomsziek ten en medicijngebruik. Diverse deskundigen als een huisarts en een wijkverpleegkundige verleen den hun medewerking. Ook werd een bezoek gebracht aan het ver pleeghuis A.B.G. te Bergen op Zoom. Het was zo'n vijf jaar gele den dat er een dergelijke oriënte ringscursus werd gegeven. De deelneemsters liepen wat leeftijd betreft uiteen van 20 tot 60 jaar. In het kantoor van het Welzijnsor gaan in het stadhuis te Tholen vond een feestelijke bijeenkomst plaats in aanwezigheid van het Het vinden van een geschikte kan didaat voor deze functie is de voornaamste taak die het nieuwe bestuur zich gesteld ziet. De be heerder kan echter rekenen op een 'zakcentje' en gesteund worden door leden van een in te stellen werkgroep. Deze kunnen helpen bij allerlei werkzaamheden die zich in de speeltuin voordoen. Ook is voorgesteld een werkgroep activiteiten in het leven te roepen die bijvoorbeeld spelmiddagen houdt en/of activiteiten ontplooit tijdens vakanties of feestdagen. Deze activeiten hoeven niet per se binnen de hekken van de speeltuin plaats te vinden, maar kunnen ook in het dorp zelf georganiseerd worden. Contactpersoon is mevr. N. van de Bogerd. De verantwoordelijkheid voor het functioneren van de werkgroepen komt bij het bestuur te liggen. Mevr. van de Bogerd legde samen met J. Vaas (speeltuinconsulente te Middelburg) uit hoe ouders bij toerbeurt een roulatiesysteem hoofd van de afdeling gezinsver zorging en bejaardenhulp van de Federatie, dhr. J. van der Veer. Hij zwaaide de 24 deelneemsters en mevr. Gaakeer alle lof toe en on derstreepte het belang van de be jaardenhulp. "Het lijkt soms een wat ondergewaardeerd beroep, maar wij mogen toch niet verge ten, dat dankzij de inzet van be jaardenhelpsters het ook op Tholen mogelijk wordt gemaakt dat een paar honderd bejaarden zelfstandig kunnen blijven wo nen. Als er geen bejaardenhulp was, zou dat betekenen dat er veel dure voorzieningen zoals bejaar dentehuizen bijgebouwd moeten worden." Van der Veer wees er verder op, dat er in toenemende mate zwaar hulpbehoevende ouderen een be roep op de gezinsverzorging doen. "Dat betekent, dat er extra eisen aan de bejaardenhelpsters wordt gesteld. Men dient van alle mark ten thuis te zijn, zodat het volgen kunnen invoeren om op de spelen de kinderen te kunnen passen. Het nieuwe bestuur bestaat uit L. Boudier(voorzitter), T. Goude- zeune en A. van de Velde (was af wezig). Op de bijzondere ledenvergadering waren 10 stem gerechtigden aanwezig. "Weder om betreuren we dat er zoveel mensen afwezig zijn", merkte de scheidende voorzitter J. de Vos op. De vereniging telt momenteel 47 gezinnen die lid zijn en 4 dona teurs. (Een lidmaatschap kost 25 gulden per jaar). A. Broekhuizen, die samen met J. Baldal en J. de Vos vanaf februari 1984 het bestuur heeft gevormd, zei in zijn afscheidswoord dat de speeltuin geen 'prestigezaak' is van een groepje 'import' zoals tijdens een vorige vergadering was gesugge reerd. "Zo hebben wij dat nooit gezien. We hebben het willen doen voor de Poortvlietse bevolking." van cursussen als deze onontbeer lijk is. Jammer is het, dat de over heid, die weliswaar onderschrijft dat thuishulp beter en goedkoper kan zijn dan opname in tehuizen, geen extra financiële middelen geeft. Integendeel, er moet bezui-. nigd worden. Mensen moeten in toenemende mate weer een beroep gaan doen op familie. De minister vergeet daarbij gemakshalve, dat de mensen alles al geprobeerd hebben voordat ze om hulp bij de Federatie komen", aldus Van der Veer. Mevr. Gaakeer reikte vervolgens de begeerde verklaring uit, alsme de de speld met het opschrift 'Ge- zinshelpende'. Namens de cursisten sprak mevr. M.E. Suurd-Wassink uit Poort vliet haar waardering uit voor de opleiding. "Wij hebben er ontzet tend veel van geleerd." Veel lof zwaaide ze mevr. Gaakeer toe, die bovendien bloemen en een ge schenkbon werden aangeboden. Jeugd-en jongerenwerkster C. Rockx van de gemeente Tholen bedankte het oude bestuur voor de inzet en 'lange adem'. "Jullie hebben geprobeerd om de Poort vlietse bevolking zoveel mogelijk bij de speeltuin te betrekken. Dat is maar ten dele gelukt, maar aan jullie heeft het niet gelegen. Voor Poortvliet is door jullie toedoen een nieuwe voorziening tot stand gekomen." De speeltuin die vorig jaar op een mistige 5 december door Sinter klaas werd geopend, heeft al een roerig bestaan achter de rug. Het begon allemaal met een enquete onder de Poortvlietse bevolking in november 1984 waaruit bleek dat er behoefte was aan een speeltuin. Met een riante subsidie van ruim 140.000 gulden van Jongeren bou wen voor Jongeren en 775 gulden van de gemeente kon een terrein van 2300 m2 aan de Deestraat be nut worden voor toestellen en een berging. De vereniging kreeg zelfs een prijs van de Heidemei voor de inspanningen die het leverde om de leefbaarheid in het dorp te ver groten. VERVOLG PAG. 11 De bijeenkomst werd met een drankje en een hapje besloten. De geslaagden voor de oriënte ringscursus zijn: Tholen: P.A. Deurloo-op den Brouw, C. van Leeuwen-van Poortvliet, C.N. Vermaas-Hart en M. v.d. Berge Poortvliet: M.E. Suurd-Wassink, A. Goudzwaard-van Tiggele, A.M. Andriesse en L. Bolier-Geuze. St. Maartensdijk: H. Hartog-Verwijs, A. van Houte- Smit, W. van Haaften-Deurloo, W.J. Dorst, C. Breure-v.d. Biezen- bos, P.E. Ponse-Oudesluijs, A.J. Manneke-Bouwense, F.C. van Riet-Braai en M.C. Stoutjesdijk- de Weyze. St. Annaland: M. Goedegebuure-van Dijke, R. Giljam-Augustijn, J.P. Anthonisse-van Koeveringe, S. Menheere-Heijboer, M. de Bruin en mevr. D. de Jonge- Scherpenisse. Oud-Vossemeer: Th.M. v.d. Zande-van Dijke. Ingevolge artikel 20 van de monu mentenwet is St. Maartensdijk door de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg aangewezen als be schermd stadsgezicht. Het is de eerste keer dat een Thoolse kern dit predikaat ten deel valt. In een toelichting schrijft de dienst dat 'het beschermingsbe- lang in de eerste plaats gelegen is in de nog overwegend gave histo risch ruimtelijke structuur, met als zwaartepunten de Markt, het kerkhof en de oude zeedijk. De belangrijkste stedebouwkundige componenten daarvan zijn de historische rooilijnen, de schaal van de bebouwing en het traditio nele en voor een belangrijk deel historisch bebouwingsbeeld. Ver meldenswaardig is tevens de con centratie van (voormalige) be drijfsgebouwen aan het profiel van de Oostvest'. De dienst heeft voornamelijk de oude kern van het dorp aangewezen als be schermd stadsgezicht. 'Als be grenzing is gekozen het oor spronkelijke beloop van de voor malige singelgrachten Oostvest en West vest, de havensituatie en de aantakkingen van Westpoort en Noordpoort omdat deze zowel een duidelijke ruimtelijke als historisch herkenbare begrenzing vormen tussen de kern en de late re uitbreidingen. De dienst schrijft dat de huidige structuur van Smerdiek zijn oor sprong vindt in de Middeleeuwen 'toen St.-Maartensdijk door haar ligging aan de voormalige stroomgeul de Pluimpot een bui- K.A. Heijboer (SGP) vroeg in de commissievergadering ruimtelijke ordening aandacht voor de Slaak dam, wanneer de weg over de Phi- lipsdam in 1988 gereed komt. Hij zag graag een verbreding van deze verbinding tot aan de Broekseweg. "Waarom kan de weg over de Phi- lipsdam niet doorgetrokken wor den tot op Thools grondgebied", vroeg hij zich af. Burgemeester Van der Munnik zei dat de Slaak dam niet bovenaan het lijstje staat om onder handen genomen te worden. Ook J.L. van Gorsel vond de weg 'bijzonder smal'. Hij vroeg zich verder af, of de gemeente instem ming betuigt met de voorstellen in het provinciaal fietsenplan, waar voor onlangs een inspraakmiddag was gehouden in Sint Maartens dijk. De burgemeester antwoord de dat deze was bedoeld voor de burgers en dat er nog voldoende gelegenheid komt deze zaak poli tiek te behandelen. tendijks gelegen getijdehaven had'. Ondanks de uitbreidingen die de smalstad deze eeuw heeft gekend,is in het stratenplan in de kern weinig veranderd. De dienst noemt daarbij de weg van het kasteel (gesloopt in 1818) ten Mechatronic Data Systems B.V. uit Scherpenisse is failliet ver klaard, maar de gemeente Tholen komt er geen cent aan tekort. De door de raad in november 1985 verstrekte achtergestelde 20-jarige lening van 25.000 gulden a 7 1/2% rente blijkt nooit betaald te zijn. "Al vlug was ons gebleken, dat het niet is gegaan zoals het ons voorgespiegeld was", zei wethou der J. Versluijs desgevraagd. "Noch van de gemeente, noch van de provincie is het geld toen over gemaakt." In september 1985 maakten b en w melding van de vestiging van MDS in de dubbele woning bij de voormalige groenvoederdrogerij aan de Langeweg te Scherpenisse. Het bedrijf(3 medewerkers) was gespecialiseerd in automatise ringssystemen van brandstofafgif- te, computersystemen en inbraak beveiligingssystemen. Zowel de le vering, installatie als het onder houd nam MDS voor zijn rekening. "Gezien de duidelijke trend naar automatisering en de behoefte aan kostenbesparingen ziet het bedrijf goede perspectie ven voor een sterke groei en een dito uitbreiding van de werkgele genheid", aldus b en w in septem ber 1985. In het raadsvoorstel voor finan ciële steun schreef het college aan de raad, dat twee onafhankelijke instanties de .directie en de activi teiten hadden beoordeeld. De marktmogelijkheden voor ge automatiseerde betalingssystemen bij brandstofpompen werden gunstig genoemd. Voorts stelden beide auteurs, dat de leiding van MDS in goede handen geacht werd om succesvol te opereren. Met betrekking tot de hoogte van de lening is de betekenis voor de werkgelegenheid niet ongunstig. MDS is een interessant bedrijf, al dus b en w in november 1985. Volgens curator mr. Nieland levert het faillissement van MDS geen nadelige gevolgen op voor de werkgelegenheid. "De twee direc teuren hadden hun activiteiten eigenlijk anderhalf jaar geleden al noorden van het dorp naar de kern -de Markt- via de Kaaistraat naar de haven (gedempt in 1962) in het zuiden. Ook de St. Maar- VERVOLG PAG. 13 gestopt. MDS deed sinds die tijd geen zaken meer. Een ander be drijf zou MDS overnemen, maar die kandidaat is zijn verplichtin gen niet nagekomen. Er zijn hele maal geen bezittingen meer, zodat er sprake is van een technisch fail lissement. De bank is de enige ge dupeerde en als ik alle vorderingen binnenhaal, dan kan de bankschuld voor 80% worden betaald. Mogelijk kunnen we de bank een accoord aanbieden. Van de belastingdienst is er nog 18.000 gulden te vorderen, terwijl de be drijfsvereniging geen schuldeiser is", aldus mr. Nieland. In de voormalige noodslacht- plaats aan de Paasdijkstraat te Poortvliet komt Efemer b.v. uit Roosendaal met vijf werknemers. "De bedoeling was om de noodslachtplaats te verkopen", aldus wethouder L.J. Koopman, "maar nu kwam dit bedrijf ertus sen voor huur, in afwachting van de gereedkoming van het vierde bedrijfsverzamelgebouw ,in St. Maartensdijk. Er zijn kandidaten voor koop van de noodslacht plaats, zowel particulieren die er een garage van willen maken als bedrijven die het gebouw ook voor auto's wensen te gebruiken. Dat moet echter qua ruimtelijke ordening nog bekeken worden. De huur zal toch wel zo'n half jaar vergen." Het Roosendaalse bedrijf, dat in zijn geheel naar Tholen wordt ver plaatst, produceert o.a. verpak kingsmaterialen voor de vleeswarenindustrie. Volgens b en w wordt er aan 17 mensen werk geboden wanneer Efemer hele maal op dreef is. Arie Groenevelt pakte in St. Maartensdijk ouderwets uit voor FNV Waterschap Tholen kan met minder reserves ook nog goed uit de voeten Bekritiseerd Belgisch onder zoek PLI was voor gemeente Tholen gratis PvdA: b en w hebben te hoge dunk van eigen kunnen Kapoenhof in verval, maar St. Maartensdijk aangewezen als beschermd stadsgezicht Stemmen van lezers over Poortvliet en Schelde- Rijnkanaal Inwoners Scherpenisse huldi gen postbesteller H.C Verkerke Fliplandse garages in trek bij bevolking Schip op strekdam bij Zijpe Lichtkoepel in Tholen ver deelt commissie Thoolse subsidieverordening wordt mogelijk aangepast Caraco Boys te laat met ver zoek gemeentelijke financiële steun DE MENS IS ZO VRIJ ALS EEN VOGEL IN EEN KOOI. HIJ KAN ZICH SLECHTS BINNEN BEPAALDE GRENZEN BEWEGEN. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's. C. Meertens uit Poortvliët Is her kozen als lid van het algemeen bestuur van het Zeeuwse Kruis. Dit gebeurde tijdens de algemene vergadering in dorpshuis De Zaete te Yerseke. Mevr. M.J. Hoogedeure-Kievit uit Tholen, dhr. C. van Dijke uit St. Anna land en dhr. A.C. Breure uit St. Maartensdijk werden daar herko zen als leden van de ledenraad van het Zeeuwse Kruis. Na het huishoudelijk gedeelte hield prof. J. Michels een inlei ding over ouderenperspectief in toenemende validiteit. Hij sprak vorig jaar in Meulvliet voor het Groene Kruis Tholen/St. Philips land. Advertentie I.M. De monumentale boerderij aan de Kapoenweg 1 tussen Scherpenisse en St. Maartensdijk staat op de lijst van het 'meerjarenprogram ma restauratie monumenten' dat de gemeente Tholen in juli 1986 heeft opgesteld. Het pand van landbouwer P.C.J.M. Mulders - jarenlang als pakhuis in gebruik - staat voor een bedrag van 500.000 gulden (herstelkosten) op de in ventarisatielijst 1987-1991. De bouwtechnische staat wordt als slecht aangemerkt. Op de monu mentenlijst staan in totaal 41 pan den/objecten. De oude boerderij aan de Kapoenweg wordt als 39ste monument genoemd. De eigenaar heeft inmiddels bij de ge meente Tholen een sloopvergun ning aangevraagd. Hierover is momenteel overleg met de Rijks dienst voor de Monumentenzorg. Stemt deze dienst in met het ver zoek van Mulders, dan zal het ge bouw afgebroken worden. De monumententale boerderij Kapoenhof van dhr. P.C.J.M. Mulders aan de Provincialeweg is, nog voor de sloopvergunning van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, ingestort. Zie historisch artikel op pagina 13. WONINGINRICHTING I_ J 1 t Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvlie

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1