THOLENDERWIJS November, drempel naar de winter VANAVOND KERNBEZOEK TE POORTVLIET VERKIEZING SPORTMAN! SPORTVROUW EN SPORTPLOEG VAN HET JAAR 1987 MAANDAG 30 NOVEMBER: VERGADERING COMMISSIE BEDRIJFSLEVEN HERZIENING ECONOMISCHE WAARDEN T.B.V. DE ONROEREND- GOEDBELASTINGEN WOENSDAG 2 DECEMBER: VERGADERING KOMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING PAS 65 Voor wie en wat er mee te doen? RATTEN ZIJN VIES, SCHADELIJK EN GEVAARLIJK MELDEN VAN NIET BRANDENDE LICHTPUNTEN UITGEBREIDE OPENINGSTIJDEN WINKELS I.V.M. SINTERKLAAS! GEMEENTEHUIS GESLOTEN informatierubriek van de gemeente tholen Donderdag 26 november 1987 DE EENDRACHTBODE 3463221 Hl// iry SPREEKUREN B. EN W. Dinsdag 1 december 1987 dorpshuis "de Vossenkuil" te Oud-Vossemeer Aanvang 20.15 uur HANS LIBERG met "WORTEL BACK LIVE" Loket «^^pHonderden St. Nicolaasaanbiedingen De mooiste Perzen en zwaarste Berbers koopt u bij Matheuse De Wit zonder risico en voordeliger MATHEUSE DE WIT w 01640-42216 Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint Maartensdijk Tel 01666 2955 Dhr. V.U.T. Vrijetijd Ontspanningslaan 12 4691 XZ Tholen Na de kern- bezoeken te Sint-Anna- land en Sta- venisse is het van avond de beurt aan Poortvliet. Om 20.00 uur is elke belangstel lende van harte wel kom in dorpshuis 't Oude Raed'uus" aan de Lan- gestraat 16. Na een woord van welkom en de vertoning van het dia- geluidspro gramma "Dit is uw gemeente", zal het gemeentebestuur ook in Poortvliet de vraag voorleggen: Is het gemeentebestuur van Tho len op de goede weg met zijn beleid voor de kleine kernen? Voorts hebben wij u vorige week via deze rubriek gevraagd eens na te denken over eventuele knelpunten in uw woonkern bijvoorbeeld op verkeersgebied,de speeltuin, bedrijfsaktiviteiten enzovoorts. Kernbezoeken kunnen heel zinvol zijn. Het effekt van een kernbe- zoek valt en staat met de belangstelling die de plaatselijke bevol king daarvoor aan de dag legt. Wij roepen u dan ook gaarne opva- nayond aanwezig te zijn in het dorpshuis. In januari van dit jaar werd het eerste Thoolse Sportgala georgani seerd. Met veel sukses kan worden teruggezien op de verkiezing van de sportvrouw en het sportteam van Tholen 1986. Het gemeentebestuur en in het bijzonder de commissie Sport is momenteel bezig met de voorbereidingen van het Sportgala Tholen 1987, dat op vrijdag 22 januari 1988 in het gemeenschapscen trum "Haestinge" in Sint-Maartensdijk zal plaats vinden. Wie wor den de opvolgers van Diana de Ruijter en het damviertal van "de Eendracht" uit Tholen? handtekening Aanstaande maandag komt de commissie voor het bedrijfsleven voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. Aanvang 20.00 uur. In deze commissie hebben naast een aantal raadsleden ook zitting vertegenwoordigers uit de middenstand, het bedrijfsleven, land bouw, campinghouders en vakbeweging. De commissie vergadert in het openbaar. Elke belangstellende is van harte welkom en kan vooraf gebruik maken van het spreek recht. Op de agenda staan diverse punten, die voornamelijk ter plekke mondeling zullen worden toegelicht: - Wijziging Wet op de Ruimtelijke Ordening; - Besoreking notitie m.b.t. nieuwe Kampeerwet; De Kamperwet legt de nadruk voor het overheidsbeleid op het terrein van de verblijfsrecreatie bij de gemeente. Dit maakt dat de gemeente een aantal beleidsbesluiten moet nemen, waar on der de vaststelling van een kampeerverordening. Voorts dient ook het "kamperen bij de boer" te worden geregeld. In een uitgebreide notitie heeft het gemeentebestuur e.e.a. voor de commissie op een rijtje gezet. De commissie wordt om een advies gevraagd. - Bespreking en toelichting m.b.t. het nieuwe bedrijfsverzamel gebouw; - Bespreking dagrecreatief project Speelmansplaat te Tholen; - Bespreking stand van zaken rondom industrieterreinen te Tho len, Poortvliet en Sint-Annaland; - Bespreking stand van zaken elk-weer-akkommodatie met zo merwoningenpark te Gorishoek; - Bespreking stand van zaken wegen in en rond Tholen; Er zal een mondelinge toelichting komen over de wegen over Oester- en Philipsdam,de tracé's van de Zoomweg e.d. Tevens zal dok de rondweg om Poortvliet bij dit onderwerp worden be trokken. In onze gemeentee worden sins 1978 onroerend-goedbelastingen geheven. Deze belastingen worden geheven van de eigenaren en gebruikers van onroerende goederen. De heffingsgronslag voor deze belastingen is de waarde in het eco nomische verkeer van de onroerende goederen. Populair gezegd: de verkoopwaarde leeg op te leveren. Eenmaal per 5 jaar dient de waarde te worden aangepast aan de op dat moment geldende marktwaarde. Dit betekent dat alle objecten in onze gemeente op nieuw moeten worden gewaardeerd, naar het prijspeil 1 januari 1988. De taxaties worden uitgevoerd door taxateurs vaan het Rent meesterskantoor Houdringe te Breda. De werkzaamheden zullen geschieden in de periode december 1987 tot en met april 1988. Vaak zal het nodig zijn dat de objecten ook intern worden betre den. Hiertoe kunnen de taxateurs zich legitimeren met een door burgemeester en wethouders afgegeven legitimatiebewijs. Tevens De plaatselijke sportverenigingen hebben onlangs een enquête formulier ontvangen, op basis waarvan zij kandidaten kunnen op geven voor de titels sportman/sportvrouw en sportteam van Tho len 1987. Bij de beoordeling van de ingediende voordrachten zullen de onderstaande criteria worden gehanteerd: - de persoon en de groepering welke voor benoeming in aanmer king zullen worden gebracht dienen zich op bijzondere wijze verdienstelijk te hebben gemaakt voor het sportleven in Tholen; - de aktiviteiten moeten uitgaan bovenhet normale niveau; de aktiviteiten kunnen liggen in het vlak van bijvoorbeeld: a. het leveren van een bijzondere prestatie op sportgebied; b.stimulering en aktivering van de sportbeoefening; c.' speciale verdiensten mede ten aanzien van het begeleiden, de opvoeding en de vorming van jeugdige sportbeoefenaars danwel speciale groepen (bijvoorbeeld invaliden); d. combinaties van bovengenoemde punten; - alle aktiviteiten worden bovencfien bezien in het licht van de er aan bestede tijd, de gedragen verantwoordelijkheid, de bestede energie en de getoonde inzet, alsmede het behaalde resultaat. Ook particulieren kunnen kandidaten voor de sporttitels naar voren schuiven.Zij moeten daarvoor een enquête-formulier aanvragen bij het buro sportzaken van de gemeente Tholen, tel. 01666-2955, tst. 221. De formulieren dienen uiterlijk 15 december op het ge meentehuis te zijn ingeleverd. Na 15 december zal de commissie Sport aan de hand van de ingeleverde formulieren een aanbeveling doen aan burgemeester en wethouders. Voor eventuele vragen, op- of aanmerkingen kunt u terecht bij dhr. P.v.d. Vlies, sportamb tenaar van de gemeente Tholen. Op woensdag 2 december a.s. komt de kommissie ruimtelijke or dening onder voorzitterschap van burgemeester H.A. van der Mun- nik voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. Deze vergadering is openbaar. Elke belangstellende is van harte welkom en kan vooraf gebruikmaken van het spreek recht. Op de agenda staan onder meer de navolgende punten: - Bespreking schadeclaim ex art 49 Wetop de Ruimtelijke Orde ning van Van Gineken-Schut Haans c.s. Advokaten namens A.J. Bout en M. Bout-Tameris te Tholen. >Ten gevolge van de bouw van een zestal woningen aan de Vos- semeersepoort te Tholen is de lichtinval in de aangrenzende woning van mw Bout verminderd. Om weer oorspronkelijke lichtinval te krijgen, moeten kosten worden gemaakt. Hiervoor is de schadeclaim ingediend. De kommissie wordt gevraagd advies uit te brengen over de vraag of de kosten die ontstaan, ten laste komen van de ge meente of van betrokkene. - Kampeerverordening en "kamperen bij de boer". Het overheidsbeleid op het terrein van de verblijfsrecreatie is, aldus de Kampeerwet,voor een groot deel de taak van de ge meente. Hieronder valt onder meer het maken van een Kam peerverordening. De Vereniging Nederlandse Gemeenten en de Kampeerraad hebben tesaam een model-verordening ont worpen. Hetgeen in dit model staat komt overeen met de Thoolse situa tie, zodat dit overgenomen kan worden. Belangrijk aspect is ook het "kamperen bij de boer" wat valt onder het beleid van de ge meente. Hierbij komen vragen op als: Hoe strak moet deze vorm van rekreatie aan banden gelegd worden, hoever moet het be perkt worden en hoeveel kampeermiddelen zijn per lokatiee toe gestaan? De kommissie wordt advies gevraagd. zullen in een aantal gevallen woningen en andere objecten worden gefotografeerd. Dit dient uitsluitend voor de totale opbouw van de taxaties en heeft geen verdere gevolgen voor de gefotografeerde objecten. De uitkomsten van de taxaties worden alleen gebruikt voor de heffing van de onroerend-goedbelastingen, de gegevens worden niet aan derden verstrekt. Wij verzoeken u de taxateurs bij de uitvoering van hun werkaamhe- den de nodige medewerking te verlenen. Eventuele nadere infor matie kanworden verkregen via de gemeentesekretarie, buro fi nanciën, tel. 01666-2955, tst. 232. Wat vaker met tram of bus er op uit, naar de bioscoop, het mu seum, op teken- of schilderles, en nog veel meer. Dat alles kan fijn voordelig met de Pas 65. Ja, zelfs met korting naarde dierentuinen het zwembad, of naar een leuke cursus die u misschien altijd al hebt willen volgen. Gewoon méédoen voor minder geld, daarvoor is de Pas 65. Voor wie? De Pas 65 is in de eerste plaats voor iedere 65-jarige inwoner van Nederland.Bent u als 60-jarige getrouwd of minstens één jaar sa menwonend met een 65-jarige partner, dan kunt ook u de Pas 65 aanvragen. Dit kan zelfs nog tot één jaar na het overlijden van de levenspartner, mits op de dag van overlijden de partner 65 jaar of ouder was en u 60 jaar of ouder. Wie als 60-jarige geen levensrela tie heeft met een 65-jarige, maar alleenstaand is of weduwe, kan de Pas 65 nog niet krijgen. Dit kan wel op 65-jarige leeftijd. Ook 65-jarige Nederlanders die in het buitenland wonen en tijdelijk in Nederland zijn, kunnen een Pas 65 aanvragen. Waar haalt u de Pas 65? Een kort antwoord: bij de gemeente. Om precies te zijn: bij de afde ling Bevolking of het postkantoor in uw woonkern waar men ook gemeentelijke handelingen verricht. U hebt een goedgelijkende pasfoto nodig en u moet zélf naar het gemeentehuis of postkan toor gaan, want alleen kunt uw Pas 65 ondertekenen. Het is per slot van rekening een persoonlijk document.In de gemeente Tholen kost een Pas 65 helemaal niets, dit in tegenstelling tot de meeste andere gemeenten. Bij verlies of diefstal van de Pas dient u dit te melden bij de politie. Een nieuwe Pas kunt u dan weeraanvragen bij het gemeentehuis. Nuttig om te weten is, dat u de Pas 65 niet hoeft te verlengen; de Pas blijft geldig. Nederlanders die in het bui tenland wonen, vragen een Pas 65 aan bij de gemeente van verblijf in Nederland. Wat kunt u met de Pas 65 zoal doen? Er is hierboven al gezegd: het openbaar vervoer per tram, bus en metro. Als Pashouder kunt u gebruik maken van de gereduceerde Nationale 1 5-strippenkaart. Die is uitsluitend verkrijgbaar bij de voorverkoopadressen. Ook week-, maand- en jaarabonnementen vallen onder de reductieregeling. Meer informatie krijgt u bij de ver voerbedrijven en de kaartverkoopadressen. Door gemeenten en particuliere instanties worden aan Pashouders dikwijls nog andere soorten kortingsmogelijkheden geboden, zoals bij het huren van een vakantiehuisje, taxivervoer,museumbezoek, schouwburg, rondvaarten, dierentuin, zwembad, hobby, ontspanning enzo voorts. Met deze misschien wat krachtige taal heeft het Staatstoezicht op de Volksgezondheid ons gevraagd u te wijzen op het gevaar dat uitgaat van de aanwezigheid van ratten. Zij kunnen op mens en dier gevaarlijke ziekten overbrengen, zoals de ziekte van Weil en paratyfus. De belangrijkste omstandigheid waardoor ratten worden aange trokken is de aanwezigheid van voor hen bereikbaar voedsel. De voornaamste bronnen zijn: 1. HUISHOUDELIJK AFVAL Mors er niet mee en verzamel het met de uiterste zorgvuldigheid in goed afsluitbarecompostvaten of plastichuisvuilzakken. Plaats de huisvuilzak zoveel mogelijk in een afgesloten ruimte (b.v. het schuurtje). Schud vooral geen tafellakens buiten het raam uit: de ratten vinden de voor hen aantrekkelijke voedsel- resten 2. VOER VOOR VOGELS Het zonder meer op de grond uitstrooien van voer voor de vo gels trekt ratten aan. 's Nachts doen zij zich te goed aan de restanten die de vogels hebben laten liggen. Vogels behoren te worden gevoerd in vogelhuisjes. Staat het vogelhuisje op een paal, breng daar omheen in de vorm van een kraag, een strip blik van minstens 30cm breedte aan. Voer geen vogels in de middag,ze eten dan nog maar weinig van het voer en 's nachts ligt het er voor de ratten. Zo raden we ook bewoners langs waterpartijen (bijvoorbeeld de Vest in Tholen) af om met name aardappelrestanten ongecon troleerd aan de eenden aan te bieden. 3. ORDE EN NETHEID Zorg ook op zolders en in schuren voor orde en netheid. Anders verschaft u ongewild nestelgelegenheid voor ratten. Juist nu het kouder gaat worden en de voedselvoorraden voor de ratten in het vel schaarser worden, zullen de dieren zich steeds dichter bij woningen en boerderijen gaan ophouden. De rat zal zich snel permanent vestigen in een omgeving waar hij vaak voedsel aantreft. Slaat u daarom bovenstaande adviezen niet in de wind. Hebt u ondanks alles toch nog ratten gezien, bel dan de afdeling gemeentelijke ontwikkeling van het gemeentehuis, tel. 01666-2955, tst. 145. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 30 november 1987 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De wethouders P. van Schetsen en L.J. Koopman houden hun spreekuur van 11.00-12.00 uur. Het spreekuur van burgemeester H.A. van der Munnik en wethou der J. Versluijs komt te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 215. Tijdens de recent gehouen kernbezoeken in Sint-Annaland en Stavenisse is het gemeente bestuur een aantal malen gewezen op nietbran- dende lampen in lantaarnpalen. Reden voor ons opnieuw aandacht te schenken aan deze mate rie. De n.v. Provinciale Zeeuwse Energie- Maatschappij verwisselt regelmatig oude lam pen van de openbare verlichtingg nadat deze een bepaald aantal branduren hebben bereikt. Een periodieke kontrole op de goede werking van de openbare verlichting vindt echter niet plaats. De ervaring heeft geleerd dat de bevol king in de veronderstelling leeft dat de P.Z.E.M. storingen (zoals niet brandende lan taarnpalen) opspoort om deze vervolgens te herstellen. Deze veronderstelling is niet juist. De P.Z.E.M. vervangt kapotte lampen niet eer der dan nadat zij hierop door de gemeente is geattendeerd. Reden voor het desbetreffende gemeentepersoneel attent te zijn op defekte lichtpunten. Het zal u duidelijk zijn dat een niet brandend lichtpunt door het gemeenteperso neel niet altijd wordt opgemerkt. Wij doen dan ook een uitdrukkelijk beroep op de bevolking eventuele storingen zo spoedig mogelijk aan de afdeling Gemeentelijke Ontwikkeling van het gemeentehuis door te geven, telefoon 01666-2955. Zodra een storing bij het ge meentebestuur is gemeld en nadien oorgege- ven aan de P.Z.E.M.vindt herstel over het alge meen na één week plaats. Wacht dus niet tot aan een kernbezoek, maar neem zo snel moge lijk initiatief! De werkgroep "Uit op Tholen" presenteert het optreden van: Wortel Bach Live is een eenmnsvoorstelling: het is gen ca baret, het is geen lezing, het is geen concert en het is geen toneel; Wat is het dan wel? Hans Liberg is de uitvinder van een eigen genre. De pers be schrijft hem als virtuoos, geniaal of knettergek, maar is het er over eens dat hij uniek entertainment brengt. Met behulp van clavecimbel, bas en piano vermaakt hij het publiek dat graag op het puntje van zijn stoel zit. Entrée: leden f 9, niet-leden f 10, C.J.P. en 65 f 6,50. Voorverkoopadressen V.V.V.-kantoor, Haven 10 in Sint-Maartensdijk, tel. 01666-3771. H. Nieuwenhuis, Markt 28 te Tholen: ma t/m do van 10.00-12.00 uur In verband met het komende Sinterklaasfeest mogen de winkels in onze gemeente langer geopend zijn dan normaal het geval is. Voor een goede gang van zaken vermelden wij onderstaand de gewijzig de openingstijden: Maandag 30 november en dinsdag 1 tot en met vrijdag 4 decem ber: van 5.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 5 december van 5.00 tot 17.00 uur. N.B. Bovenstaand schema geeft slechts een overzicht van de tij den waarop de winkels geopend mogen zijn. Let dus op de eventu ele mededelingen die door de verschillende middenstandsvereni gingen worden gedaan! De openingstijden i.v.m. Kerstmis en de jaarwisseling worden in de loop van december in deze rubriek gepubliceerd. In verband met de arbeidsduurverkorting voor het gemeenteperso neel is het gemeentehuis vrijdagmiddag 27 november 1987 geslo ten en telefonisch niet bereikbaar. Houdt u daar rekening mee! overdenking HET VISNET MET GOEDE EN KWADE VISSEN n.a.v.Mattheus 13 47-50 De Heere Jezus is bij de zee bij Kapernaum. Daar spreekt Hij in gelijkenissen. De eerste vier van dit hoofdstuk spreekt de Heiland tot de schare, de laatste drie tot Zijn discipelen. Nadat Hij gezegd heeft dat wij alles moeten over hebben voor het Koninkrijk der hemelen, vertelt de Heere de gelij kenis van het visnet. Met deze ge lijkenis leert de Heiland niet iets nieuws, maar bevestigt wat wij reeds eerder vernamen. En wel dit, dat in Gods Kerk, zolang zij op de aarde is, de goeden en de bozen ondereengemengd zijn, maar dat zij nooit geheel rein is van vlekken en smetten. Toch is het doel van deze gelijkenis nog iets anders. Christus wil nl. niet alleen de er gernis wegnemen, waardoor vele zwakken in verwarring gebracht worden, aangezien de zuiverheid, die wenselijk ware, niet in de we reld gevonden wordt, maar ook Zijn discipelen vrees en bedacht zaamheid inboezemen, opdat zij zich niet met de naam alleen of met een uitwendige belijdenis van het geloof tevreden zouden stel len. Hoe is dat in uw leven? Is uw godsdienstig leven en uw kerk gang slechts een uitwendige zaak? Bent u een naamchristen? Geeft u zich uit voor een christen of een kerkmens, maar uw handel en wandel is daar niet naar? Dan be driegt u uzelf, en zult u met een ingebeelde hemel nog in de plaats der duisternis komen. Het komt aan op een levend geloof, op een levende gemeenschap met de Hee re. Het Koninkrijk der hemelen zal tot aan de voleinding der we reld worden uitgebreid. Dit zal ge schieden door het Woord, dat overal zal worden verkondigd, en daardoor worden zondaren geroe pen tot dit Koninkrijk. Sommigen inwendig, anderen alleen uitwen dig. En dit wordt ons voorgesteld door een net, dat in de zee wordt geworpen en dat goede en kwade vissen bijeenbrengt. Want hier komt nog bij het onderscheiden lot dat de ware en valse belijders van Christus te wachten hebben in het einde der dagen. Dit onder het beeld van vissers, die scheiding maken als het net vol is opgetrok ken. Het handelt hier over het Ko ninkrijk der hemelen. Hier heb ben we onder te verstaan de Kerk des Heeren hier op aarde in haar uitwendige staat, waarbij zich zo wel goede als kwade belijders voe gen. Eerst worden we gewezen op de verkondiging van het Evange lie. Want het net wordt in de zee geworpen. Want die verkondiging is als een net, dat in de wijde zee der wereld geworpen wordt, en waardoor allerlei soorten van vis sen, goede en kwade gevangen wordt. Bent u altijd onder de ver kondiging van het Woord, zodat u gevangen kunt worden? Het net met goede en kwade vissen wijzen op goede en kwade mensen, dat wil zeggen, de goede zijn de door God bekeerde mensen, en de kwa de zijn de onbekeerde mensen, of de valse belijders. Tot welke groep behoort u? Want het einde is ver schillend. De goede worden in de vaten gedaan, maar de kwade worden weggeworpen. Zo zal het zijn bij de wederkomst des Hee ren. Dan zullen de engelen de mensen, voor de rechterstoel van Christus brengen, en dan zal Hij als Rechter vonnis vellen. De goe de zullen de hemel binnen mogen, de kwade zullen geworpen worden in het vuur. Waar zal uw plaats zijn? Bedenkt, dat u nog bent in het heden der genade. Zoekt dan met ernst de Heere. Begeer van Hem, of u door het net van het Evangelie gevan gen mag worden. Dan zult u bij de goede behoren. Maar als u niet gevangen wordt, dan wacht een eeuwige rampzaligheid. P. van Bergen Bravenboer Scherpenisse Zo langzamerhand gaan er een heleboel dingen verloren. Niet al leen het milieu en de natuur gaan Advertentie I.M. Bosstraat, Bergen op Zoom er op achteruit, maar ook de per soonlijke benadering van mens tot mens wordt er niet beter op. Maar ik moet eerlijk zijn, in deze contreien hebben we nog niet te klagen. Burenhulp bestaat nog, hulp aan een loket bestaat zij het wat minder, óók nog. Maar of het zover gaat als vroe ger, toen de ambtenaar persoon lijk de pen ter hand nam om te helpen bij het invullen van een formulier, weet ik niet. Eertijds gebeurde dat wel, volgens één van mijn familieleden ten minste. Hij vertelde, dat hij ooit een heer aan zijn loket kreeg die vroeg of hij papiertje maar voor hem in wou vullen want, ik bin mar lomp'! Op zijn weerwoord - 'dat weet ik' - ontstond er bijna een handgemeen. Maar gelukkig bleek alles in vrede op te lossen. Bij een volgende cliënt aan het lo ket moest de vraag "Geslacht?" worden ingevuld. Het resolute antwoord op de vraag luidde: "Dat doe ik al jaeren nie meer!" veroorzaakte gegrinnik, 't Was uiteindelijk weer eens wat anders dan het bekende "twee varkens". Over de eerste helft van de herfst geen klachten, want al begon oktober even te nat, daarna kregen hogedrukgebieden de situatie in handen. De eerste helft van november stond vrijwel in het teken van hogedruk, zodat het regencijfer nog zeer laag was: op de meeste plaatsen tussen 2 en 5 mm. Zondag 8 november was de eerste echte vorstnacht, toen het kwik in de thermometer, op 1,5 meter boven de grond, onder het vriespunt kwam. Enig winterweer deed zich al voor in Scandinavië en Rusland, terwijl depressies regelmatig fikse regenval in Spanje en omgeving veroorzaak ten. Bij Valencia en Benidorm viel er binnen enkele dagen plaatselijk meer dan 250 mm regen. November is de drempel naar de winter, maar geeft geen enkele aanwij zing hoe dit winter zal verlopen. Soms heb je in deze maand storm en regen, dan weer is het heel rustig en droog. Soms vrijwel zonder vorst, zoals in 1920; een andere keer, zoals in 1980, al 10 cm sneeuw en schaat sers o.a. in Friesland. Maar wat november ook doet, het zegt niets over het verloop van de winter. Een lange en strenge winter als die van 1946-1947 (van 15 decem ber tot 16 maart) begon vrij onverwacht na een goede stabiele novem ber. De lange, koude winter van 1962-1963 daarentegen was in novem ber, met rond de 20ste als een laag sneeuw, ook al winters. Dit als bewijs dat de herfst, noch de statistiek, noch in de natuur aan de hand van flo ra en fauna, een geheim prijs geeft, al meende men dat vroeger wel i vaak. Een herfst met veel of weinig eikels geeft, zoals is onderzocht, evenmin enige aanwijzing. Wij wachten daarom maar af of het al of niet een vierde opeenvolgende schaatswinter zal gaan worden. i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 5