Koningin Beatrix bedankt koordirigent Jan Wesdorp Contactcommissie Groene Kruis wil meer invloed Petra Stapel uit Poortvliet eerste vrouwelijke postbode BOUMAN POTTER Gemeente verlaagt grondprijs en geeft huurgarantie voor 4de BVG TWINTIG PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Doré 7 cent Afvalprobleem wordt groter Vrijspraak Stavenissenaar 1 -L 1 - SY Donderdag 26 november 1987 44e Jaargang no. 2 Smalstads mannenkoor bij galaconcert in de Doelen Koningin Beatrix bedankte zaterdagavond in de Doelen te Rotterdam drie leden van het Smalstads mannenkoor voor hun inbreng tijdens het galaconcert ter gele genheid van de 100-jarige KBZON. Naar aanleiding van benoeming St. Maartensdijk Naar aanleiding van benoeming St. Maartensdijk De plaatselijke contactcommissies van het Groene Kruis moeten bij benoeming van nieuwe personeelsleden meer invloed krijgen. Dat pleidooi hield mevr. J. Snoep-van Popering donderdagavond tijdens de algemene ledenvergadering van het Groene Kruis Tholen/St. Philipsland in de Vossenkuil te Oud-Vossemeer. Geduldige vrouw Personeelskosten bibliotheken Tholen Modern Uitgooien en zetten Gezellig Via bestuurslid Praatje Rolstoelen B en W soepel Contributie hoger Uit de sloot DEZE WEEK Goedkoopst Opvolgster van H.C. Verkerke uit Scherpenisse De 21-jarige Petra Stapel uit Poortvliet is de eerste vrouwelijke postbesteller op Tholen en St. Philipsland. De PTT heeft haar benoemd als opvolgster van dhr. H.C. Verkerke(60) uit Scherpenisse, die gebruik maakt van de VUT-regeling. Alleen VVD tegen concentratie voorzieningen in St. Maartensdijk Dirigent Jan Wesdorp van het Smalstads mannenkoor wordt voorgesteld aan ko ningin Beatrix. In het midden waarnemend-voorzitter Tom van Lieshout van de KBZON. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 19,50 per halfjaar Per jaar f 36,50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers f 1,10 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op reking f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer. De problematiek van de verwer king van het huis- en grofvuil wordt alsmaar groter, zo bleek dinsdagavond in de commissie openbare werken van de Thoolse gemeenteraad. Na 1992 mag er niets meer op de stortplaats Tut- telhoek gebracht worden en om de grote kosten van de afvoer naar Schouwen-Duiveland of midden- Zeeland te besparen, zou er in provinciaal overleg een oplossing in Bergen op Zoom worden ge zocht. Raadslid M.A.J. v.d. Linde had echter vernomen, dat aanleg van de Kragge 2 in Bergen op Zoom op losse schroeven stond omdat de provincie Noord-Brabant een vuilverbrandingsinstallatie bij Moerdijk wilde bouwen. Ambte naar W.A. Blaas bleek daarvan op de hoogte. Wethouder L.J. Koop man voorzag een toename van de moeilijkheden. Hij wilde zich na der op de hoogte stellen om de commissie beter te kunnen infor meren. C.J.P. uit Stavenisse is door de Middelburgse rechtbank vrij gesproken van heling van video- locks(een anti-diefstal beveiliging die wordt aangebracht in een vide ocassetterecorder). Naar het oor deel van de rechtbank was niet wettig en overtuigend bewezen wat aan de verdachte ten laste was gelegd. P. toonde zich bijzonder ingeno men, dat zijn naam hiermee ge zuiverd is. Hij was er in december vorig jaar, toen hij samen met een op het bungalowpark Oud Kem pen verblijvende Belg en drie Rot terdammers werd aangehouden, al van overtuigd, dat hij 'erin ge luisd' was. De Belg is inmiddels ook vrij gesproken, maar de Rot terdammers moeten nog terecht staan. P. voerde aan op een normale wij ze handel te hebben gedaan, zon der ook maar enigszins op de hoogte te zijn, dat de drie Rotter dammers de videolocks van een uit een Duitse vrachtwagen gesto len partij betrokken hadden. P. spant een proces aan tegen de Rotterdammers om een schade claim in te dienen aangezien hij zich door de hele affaire ernstig gedupeerd voelt, terwijl hij vol gens de rechtbank geen blaam treft. "Wat bent u toch een geduldi ge, bedaarde vrouw dat u hier op tien jaar hebt gewacht", merkte wethouder L.J. Koop man dinsdagavond op in de commissie openbare werken van de Thoolse gemeenteraad. Mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven had eraan herin nerd, dat ze tien jaar geleden had bepleit om het gemeente wapen op de voertuigen van de gemeente aan te brengen. Ze constateerde, dat dit nu pas was uitgevoerd. De personeelskosten van de stich ting Gemeenschappelijke Open bare Bibliotheek Tholen stegen van 3.971,44 in 1984 naar 35.041,51 in 1985. Die stijging is te wijten aan een gemeentelijke bijdrage van 20.075,in de Rijksbezuinigingen, 5.992,57 kosten van arbeidstijd verkorting en 5.002,50 overschrijding reis kosten. De reiskosten worden ver oorzaakt door het benoemen van één hoofd voor de eilandbiblio theken, dat regelmatig de diverse bibliotheken en uitleenposten bezocht. B. en w. beantwoorden met deze mededeling een vraag van SGP- raadslid M. Dijke tijdens de raadsvergadering van 28 sep tember. Tijdens de raadsvergadering, maandag, bleek dat het biblio- theekbestuur niet in gebreke was gebleven bij het indienen van de jaarrekeningen. J. de Bres stelde dat aan de orde, omdat hij vond dat het bestuur er recht op had dat te weten. Het stuk bleek intern op een van de afdelingen te zijn blijven liggen. "Het moet niet kunnen dat zo'n stuk onbehan deld in het archief verdwijnt", al dus De Bres. Wethouder Versluijs gaf de fout volmondig toe. In de pauze werden dirigent Jan Wesdorp uit St. Annaland, tweede dirigent Kees van Dis uit Tholen en secretaris Siem Schot uit St. Maartensdijk voorgesteld aan Ha re Majesteit. Dat intermezzo vormde een on derdeel van de luisterrijke avond in de feestelijke concertzaal, waar de Koninklijke Bond van Zang- en Oratoriumverenigingen in Neder land zijn eeuwfeest vierde. Onder de bijna 2000 belangstellenden waren 54 donateurs van het man nenkoor, die per bus van Tholen naar Rotterdam waren gereisd, burgemeester Van der Munnik, koorvoorzitter Van Gurp, minister Brinkman, commissaris Patijn en burgemeester Peper met hun echt genote. Uit St. Philipsland waren mevr. De Kok en dhr. Neele pre sent als bestuursleden van de Zeeuwse Zangersbond. Het galaconcert werd vooraf ge gaan door het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus, waarna zes koren optraden. De eer daarvoor uitverkoren te zijn, schreef secretaris Schot toe aan de onafgebroken deelname aan het Nederlands Koorfestival sinds 1981 en de wisselbeker voor het hoogst aantal punten in 1982. Het twaalf leden tellende Smalstads mannenkoor uit St. Maartensdijk trad als vijfde en voorlaatste op. Men viel op het grote podium een beetje in het niet en het begin van 'Aan zee' van Jacques Reuland klonk ook breekbaar. De span ning zat erin, maar 'Na de bevrij ding' en 'Geluk' van dezelfde componist klonk al voller. Het koor had geen vrije muziek keuze, anders waren er prettiger in het gehoor liggende, minder mo derne nummers uitgevoerd. Smalstads mannenkoor zorgde er wel voor, dat organist Arie Keijzer aan bod kwam ter begeleiding van het Latijnse 'Inviolata' van Ma- thieu Dijker. Na een royaal ap plaus besloot het kamerkoor Ad Parnassum uit Tilburg o.l.v. Pieter van Moergastel het programma voor de pauze. Daarvoor waren opgetreden: het Voorburgs jonge renkoor o.l.v. Ad de Groot, het ge mengd koor Cantare Corde uit Raamsdonk o.l.v. Nico Schrama, het christelijk jeugkoor Vivace uit Zwijndrecht o.l.v. Margaret de Swart en het gecombineerde vrou wenkoor Zanglust uit Made met het Tilburgs vrouwenkoor Lumen Cordis o.l.v. Pieter van Moer gastel. Na de pauze speelde het Rotter- Veiling Sint Annaland 24 novem ber. Doré gewoon 7, gloria ge woon 8, bonken 10, bintje gewoon 8, bonken 14, eigenheimer 16. Aanvoer 28 ton. dams Philharmonisch Orkest o.l.v. Lucas Vis de Symphonische étude van Hendrik Andriessen. Begeleid door dat orkest voerden de geza menlijke koren tenslotte de speci aal voor dit eeuwfeest in opdracht van het Fonds voor de Scheppen de Toonkunst door Herman Stra- tegier gecomponeerde suite Viva la musica uit o.l.v. Lucas Vis. Daarvoor had ook het Smalstads mannenkoor al eerder in de Doe len geoefend met op zaterdagmid dag de generale repetitie. Het werd een grootse finale, waarbij de koren de tekst zongen uit een zinnespel waarmee de Rederij kerskamer uit Bergen op Zoom in 1561 meedong op het Antwerpse Landjuweel. De jubilerende KBZON was trots Na de mavo en de inas-opleiding werkte Petra Stapel in een winkel en op de markt als bloemenver koopster. Toen er in die sector geen werk meer was, kwam ze via de ook bij de PTT werkzame La- ban Hage in contact met de post dienst en na een sollicitatiebezoek werd ze als hulpkracht benoemd. "Ik ben het liefst buiten en niet in een fabriek", vertelt Petra. De vele regen van de afgelopen dagen deert haar niet. "Dat valt best mee, want je fietst en je loopt en hebt het zo warm." Om half zeven begint ze van dins dag tot en met zaterdagfop maan dag is er pas 's middags post) in het postkantoor te St. Maartens dijk met sorteren. "Daar zit de meeste tijd in. Met al die huis nummers per straat is het nog moeilijk ook." Dhr. Verkerke, die na 36 jaar de PTT vaarwel zegt, bevestigt dat. "Het gemakkelijkste - het bestel len - ziet iedereen, maar het uit- op de aanwezigheid van be schermvrouwe koningin Beatrix, voor wie een driewerf hoera werd aangeheven. Het galaconcert werd gepresen teerd door NCRV-omroeper Gert van Drimmelen. Die omroep zendt het programma op 15 de cember om 20.02 uur via Radio 4 uit. Het Smalstads mannenkoor is za terdagavond al te beluisteren in de Rehobothkerk te St. Maartens dijk. Daar wordt twee keer per week gerepeteerd en aangezien de kosten van het opknappen van het gebouw nogal flink in de papieren liepen, wil het koor wat terug doen. Om half acht wordt een concert aangeboden, dat voor iedereen toegankelijk is. Advertentie I.M. gooien van de poststukken per straat in de verschillende vakken en het zetten op huisnummer is het moeilijkste. De vier dagen be geleiding die de PTT voor het in werken van een nieuwe besteller stelt, is dan ook te kort. Als je hier geboren en getogen bent, leer je het vak het beste, want het komt dikwijls voor dat er geen huis nummer op de post staat. Vooral bij rouwbrieven en huwelijkskaar- ten." Verkerke kwam in september 1951 bij de PTT als hulpbesteller en kreeg in november 1967 zijn vaste aanstelling. Op zijn 55ste mocht hij 10% minder gaan werken en op zijn 60ste 20%, maar dat kwam er niet van omdat hij de enige besteller in Scherpenisse was. Daardoor heeft Verkerke nog zoveel vakantiedagen te goed, dat zijn taak er al op zit. In de beginperiode had Verkerke per woning zo maar af en toe post en dan nog twee bestellingen per Mevr. Snoep wees op de laatste er varingen in St. Maartensdijk, waar na ziekte van de wijkver pleegkundige per 1 januari een nieuwe zuster is benoemd. "De contactcommissie krijgt het wel naar zich toe van de bevolking als er moeilijkheden zijn, terwijl we in de Eendrachtbode moesten le zen dat er een nieuwe wijkver pleegkundige was benoemd. Ergens doet dat best wel een beet je zeer, want we proberen toch ons best te doen voor het Groene Kruis." Mevr. Snoep stelde een kennismaking vooraf met een nieuwe wijkzuster op prijs. "Heeft de contactcommissie an ders nog wel enige invloed?" Mevr. Snoep maakte haar opmer kingen mede naar aanleiding van het nieuwe huishoudelijk regle ment, dat donderdagavond werd vastgesteld. In artikel 33 staat: 'Voor benoeming en ontslag van personeel wordt, indien daaraan een voorschrift van het algemeen bestuur ten grondslag ligt, overleg gepleegd met de contactcommis- sie(s) van het werkgebied(de werk gebieden) waarin dit personeel zijn werk moet uitoefenen.' Mede-contactcommissielid dhr. J. van Houdt viel jnevr. Snoep bij. Voorzitter M.C. Noorthoek maakte duidelijk, dat het plaatse lijke bestuurslid de schakel is tus sen algemeen bestuur en contactcommissie. Hij voelde er niet veel voor om sollicitanten ook nog eens voor de contactcom missie te laten verschijnen. "Ze komen nu al voor een heel forum van wijkverpleegkundigen en bestuursleden en als je dat gaan uitbreiden, wordt het een soort tribunaal", zei de voorzitter. "Je kunt toch nog wel 1 contact commissielid tussen de wijkver pleegkundigen stoppen", meende mevr. Snoep. Bestuurslid A.C. Breure erkende, dat er in St. Maartensdijk een 'he le moeilijke situatie' was geweest. Hij had daarover ook contacten gehad met mevr. Snoep, die de in formatie aan haar mede commissieleden zou doorgeven. Het is echter nog nooit gebeurd, dat de contactcommissie bij de sollicitatie wordt ingeschakeld, verzekérde Breure. "Ik ben echter blij, dat dit zo leeft. Dat is een he le gunstige zaak en de hint die we hier krijgen, moeten we zeker be nutten. Ik heb er geen enkele moeite mee om de contactcom missies meer bij zaken van het kruiswerk te betrekken", zei het Smerdiekse bestuurslid. Secretaris C. Meertens vulde nog aan, dat voor benoeming van schoonhoudsters in de wijkgebou- wen, het bestuur wel op de con tactcommissie afgaat. dag, maar dat is drastisch veran derd. "Vooral met de radio- en t.v.-gidsen is het druk en er is te genwoordig ook veel huis-aan- huis reclame via de PTT. De Kerstdrukte vind ik altijd een ge zellige tijd, al word je stapel van al die kaartjes. Voorheen was dat al leen voor Nieuwjaar, maar nu krijg je al een deel voor de Kerst. Die spreiding is wel gunstig, want van de streek/stadspost merken we niet veel." Verkerke herinnert zich nog goed, dat hij vroeger een soort postkan toortje voor het buitengebied was. "Je deed dat allemaal op de fiets - met de auto is het allemaal ge makkelijker geworden - en had postzegels en geld bij je. Er was contact met de mensen en je kreeg post mee retour." De postbesteller uit Scherpenisse heeft zich in het vormingscentrum Hedenesse al voorbereid op de VUT. Met fietsen, tuinieren en le zen zal hij zijn tijd wel doorko men. "En thuis helpen werken, Mevr. Snoep stelde verder vragen over het onderhoud van maga zijnartikelen als rolstoelen. Zij had ervaren, dat er bij een rolstoel wat los zat en een onderdeel ont brak, terwijl die rolstoel boven dien sleepte. Hoofdwijkverpleegkundige J. Dingemanse antwoordde, dat er alleen op signalen van de wijk zusters herstellingen uitgevoerd worden, maar er is geen regelma tig onderhoud. Volgens bestuurslid Meertens bleken service-abonnementen voor pre ventief onderhoud teveel te kosten. '"In een kleinschalig ge bied als Zeeland is gezamenlijk onderhoud van rolstoelen ook moeizaam te verwezenlijken. De rijwiel- en bromfietshersteller is voor het loopwerk nog de dichtst bijzijnde hulp." Naar aanleiding van de uitbrei ding van magazijnartikelen met floatationpads, zei de hoofdwijk verpleegkundige op vragen van mevr. Snoep, dat het hier om een 'effectief, maar zeer kostbaar' middel tegen doorzitten gaat. Het Op de twee VVD'ers na, kiest de meerderheid van de Thoolse ge meenteraad voor bouw van het vierde bedrijfsverzamelge- bouw(BVG) in St. Maartensdijk. Een poging van de burgemeester om Van Gorsel en Van de Heuvel om te praten - 'u wilt toch niet als tegenstander te boek staan en we dragen als b en w graag eensge zindheid uit' - mislukte. De libera len hielden vast aan de Slabbecoornpolder tussen Tholen en Oud-Vossemeer. Daaraan ging maandagavond een anderhalf uur durende discussie vooraf, waarbij o.a. duidelijk werd, dat de gemeente voor het vierde BVG een lagere grondprijs hanteert en huurgarantie geeft. Dit naast de 200.000 gulden subsi die van de provincie en de 100.000 gulden van het ministerie van so ciale zaken. De gemeente had van de provincie echter 50 mille meer gevraagd en die probeert wethou der J. Versluijs vandaag nog te los te praten bij sociale zaken. Hij had ook het ministerie van WVC om geld verzocht, maar Brink man zei nee. Het debat spitste zich toe op de want ik kan niet in de VUT", merkt mevr. Verkerke op. De inmiddels afgezwaaide post- is een kussen, gevuld met een sili conepreparaat. De ledenraad ging accoord met verhoging van de contributie van f 42,50 tot 43 gulden. Dit hield ver band met de hogere afdracht aan de AWBZ van twee kwartjes tot 39,50 en het Groene Kruis Tho len/St. Philipsland wilde graag het vrij besteedbare bedrag van 3,50 handhaven. Penningmeester Meertens conclu deerde uit de rekening 1986, die vrij goed overeen kwam met de begroting, dat de financiële situa tie van het Groene Kruis een 'vrij evenwichtig verloop' had. "Het eigen vermogen is in stand geble ven en na jarenlang geharrewar is nu beslist, dat we 15% van dat ei gen vermogen voor het kruiswerk mogen besteden." Meertens noemde als voorbeeld de verbouwing van het wijkge- bouw in Scherpenisse, waarvan de AWBZ maar 35 van de 40.000 gul den accepteerde. De 5000 gulden VERVOLG PAG. 11 concentratie of de spreiding van voorzieningen in de gemeente Tholen met daarbij St. Maartens dijk als bevoordeelde kern in het middelpunt. Wethouder Versluijs sloeg de raad met de werkgelegen- heidsnota om de oren, waarbij hij opmerkte, dat b en w eigenlijk minder ver gaan dan de destijds door de raad uitgesproken con centratie van bedrijven in St. Maartensdijk volgens de nota 'Maak er werk van'. "Als we stug aan dat concentratiemodel had den vastgehouden, hadden we niet zo met de provincie hoeven te dis cussiëren over uitbreiding van de bedrijventerreinen in de andere kernen." Volgens Versluijs verschillen b en w met geen enkele fractie in het streven naar een 'evenwichtige ontwikkeling van de gemeente, voor zover dat haalbaar en verant woord' is. Van Gorsel benadrukte, dat zo'n evenwichtige ontwikke ling alleen mogelijk is door voor zieningen te spreiden. Ook van P. van Bel- zen(RPF/GPV) vond, dat b en w erg veel naar de westkant van het eiland kijken. "Wij hebben de Wielercomité Oud-Vossemeer royaal voor het Groene Kruis Kerstpakketten onderweg naar Polen Thools onderwijs blij met voortzetting zorgverbreding tot 1991 Negatief oordeel over 'nood kreet' stichting Promotie Oud-Vossemeer Provincie tilt te zwaar aan sig natuur bejaardenoord Grote opkomst bij oefening Rode Kruis Bos 2 ha begin van groene Muye? Opening tabakswinkel en ver pakkingsbedrijf in Tholen Vikubo werkte 10 jaar zonder Hinderwetvergunning Thoolse Dagen krijgt vertrou wen van raadsmeerderheid Knie-onderzoek bij Thoolse volleyballers NOAD-trainer Ko Stoutjes- dijk vertrekt HET IS EEN REGEL VAN VERSTANDIGE MENSEN DE DINGEN LOS TE LA TEN VOOR ZIJ ONS LOSLATEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's werkgelegenheid in de gehele ge meente op het oog. Het college haalt de oude aanwijzing van St. Maartensdijk als sub industriekern uit de sloot, maar het rijk heeft die subsidiekraan al lang omgedraaid." Hij vond de ar gumenten om het vierde BVG in St. Maartensdijk te bouwen 'niet erg overtuigend'. "Een diepgaan de analyse van vestiging van het vierde BVG aan de oostkant ont breekt." Volgens Van Belzen kwamen b en w in hun argumentatie voor St. Maartensdijk telkens met al geda ne investering in wegen, riolering, e.d. aandragen. "Dat hebben we bij de bouw van het derde BVG ook al gehoord en dan kunnen al le andere initiatieven wel vergeten worden. Wat zou het de gemeente waard zijn, als het BVG in een an dere kern komt, die daardoor he lemaal opgepept zou worden?" SGP, PvdA en CDA steunden b en w. "Ook wij zijn voor sprei ding, maar het moet wel mogelijk zijn", zei Th. Aarnoudse. Hij achtte het niet verantwoord in een VERVOLG PAG. 11 besteller zal toch een vertrouwd beeld in Scherpenisse blijven. "Ik heb me voorgenomen om elke dag nog een rondje over het dorp te doen en hier en daar een praatje te maken", aldus dhr. Verkerke. De eerste vrouwelijke postbesteller, Petra Stapel uit Poortvliet, met haar leer meester H.C. Verkerke uit Scherpenisse, die van de VUT-regeling gebruik heeft ge maakt. WONINGINRICHTING tl 1 Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1