Ambulanceman van het eerste uur ontving onderscheiding Tuinbouw de enige kans gezien kleinschaligheid Indruk van 25 jaar Beter Wonen Zandbed Oesterdam IV2 m gezakt Joh. de Viet uit Sint-Maartensdijk: "Geweldig!" Dankdag BOUMAN POTTER ACHTTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Bintje 10 cent Anib-voorzitter is afgetreden Modder maakt wegen vettig Thoolse burgemeester voorzitter Lievensberg DEZE WEEK "Ik heb er geen woorden voor, geweldig", zei Joh. de Viet vrijdagavond na het opspelden van de Rode Kruis medaille van verdienste in brons. Ter gelegen heid van de opening van de nieuwe ambulancegarage in St. Maartensdijk kreeg de ambulanceman van het eerste uur voor zijn dertig jaar trouwe dienst alle hulde. Niet vanzelfsprekend Weelde ZLM-voorzitter H.C. van der Maas ging dinsdaga vond op het Thoolse boerenerf, café Tolrust te Poort vliet, het hete hangijzer van zoet water niet voorbij. "Zwijgen doen we niet", liet hij strijdlustig weten. "Wij vinden dat je ja moet zeggen tegen zoet water en de Thoolse boer en tuinder moet goed nadenken, voor hij nee zegt." Visie CDA en VVD Woninginrichting ZLM-voorzitter H.C. van der Maas in Poortvliet Het zandbed bij de zeedijk in de Schakerloopolder bij Tholen is sinds de aanleg al anderhalve meter ge zakt. "De planning is twee meter, maar onze indruk is, dat het plaatselijk meer wordt", zegt ir. Lievense van de provinciale waterstaat. Extra zand Scholenproject Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor'de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 19,50 per halfjaar. Per jaar f 36,50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs I 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op reking f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer. De met het Rode Kruis van verdienste in brons onderscheiden Joh. de Viet met zijn oorkonde. Rechts mevr. De Viet, links provinciaal bestuurslid mevr. Balkenende. Als jeugdige Smerdiekenaar wist voorzitter A. van den Hoek destijds al, dat De Viet samen met dhr. Treurniet het gezicht van de ambulancedienst van het Thoolse Rode Kruis bepaalde. Met lood in de schoenen drukte hij onlangs bij huize De Viet aan om over beëindiging van het dienstverband te praten, maar die had al langer een gesprek verwacht. "De ont wikkeling op ambulancegebied is ook enorm geweest", zei de voor- Veiling Sint Annaland 10 novem ber. Doré 1 9, apart 5, gloria 9, bonken 10, drielingen 5, kriel 15, bintje 9-10, bonken 15, drielingen 5, kriel 35. Aanvoer 25 ton. Uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL 20.90-21.60. Aanvoer 40 ton. zitter, doelend op de verbeterde uitrusting en professionalisering van het personeel. Hij achtte de opening van de nieu we garage een geschikte gelegen heid om De Viet in het zonnetje te zetten. "Dertig jaar hebt u, in hoofdzaak als vrijwilliger, uw bes te krachten gegeven voor het Rode Kruis. Uw werk was niet zo een voudig, want op administratief terrein waren de huisartsen niet altijd zo bereidwillig als op me disch gebied. En uw werk is altijd met grote zorgvuldigheid ge beurd", aldus de voorzitter, die De Viet een envelop overhandigde en zijn echtgenote bloemen aan bood. Namens het kringbestuur Zeeland zwaaide mevr. Balkenende de am bulanceman van het eerste uur lof toe voor zijn inzet. "Eerst als be manningslid van de ambulance, later als administrateur. U deed dit vrijwilligerswerk gewoon voor het Rode Kruis. Daar waar nood is, staan altijd mensen klaar om te helpen en u deed dat dertig jaar. Vandaag is de officiële opening van de nieuwe ambulancegarage en dat is een bijzondere felicitatie waard. In een tijd van bezuinigin gen is dat niet zomaar van zelfsprekend. Bergen op Zoom wilde haar dienst groter maken, maar de actieve afdeling Tholen zei nee en vandaar deze opening. Heel veel grote dingen van van daag, zijn klein begonnen. Daar om is het me een genoegen namens het hoofdbestuur de me daille van verdienste in brons met de oorkonde te kunnen uitreiken aan dhr. De Viet, die in 1957 mede de basis legde voor de huidige am bulancedienst'.', aldus mevr. Bal kenende. had ik ook gedreigd om op te stappen. Het materiaal liet te wen sen over en van de eerste ambu lance verloren we tussen Tholen en Bergen op Zoom de uitlaat. Later hebben we geweldige mede werking gekregen en werd het Ro de Kruis geen strobreed in de weg gelegd. Ik heb wel eens gedacht, dat ik alleen het Rode Kruis was", zo besloot De Viet. De aanwezigheid van zijn familie en oud-gedienden van de ambu lance maakten deze avond voor hem nog meer gedenkwaardig. Voorzitter Van den Hoek was er met De Viet blij mee. "Men is hier echt niet zo gemakkelijk mee, er wordt niet mee gestrooid", liet de voorzitter weten. De Viet onderstreepte nog eens, hoe goed de ambulancedienst mo menteel toegerust is. "Als je de weelde nu ziet en je haalt de situa tie van dertig jaar geleden op, dan is er een groot verschil. Voordat je vroeger een kopje koffie vergoed kreeg, dan moest er heel wat ge beuren. Nieuwe banden aan het busje, dat viel niet mee. Ik belde 's morgens burgemeester Bouwense op, maar ik kreeg ze niet. 's Avonds belde hij me terug, dat het wel mogelijk zou zijn, maar toen Op uitnodiging van de Algemene Bank Nederland te Sint- Maartensdijk sprak de ZLM- voorzitter over de weinig roos kleurige situatie in de landbouw. "Zoals het is en het was, kan het niet blijven. De strijd om de bulk- produkten hebben we al verloren, dus als je boer wil blijven en plan ten wil blijven telen, dan is met onze kleinschaligheid tuinbouw de enige kans, met name in het zuidwesten." Van der Maas' positieve uitspra- Dhr. R.J. Damen is afgetreden als voorzitter van de Anib Tholen en St. Philipsland. Dhr. Janmaat van het bureau Wittenbols en Partner, die de administratie voor de Alge mene Nederlandse Invaliden Bond verzorgt, treedt op als interim-voorzitter. Tijdens de al gemene ledenvergadering op 19 december wil de Anib een nieuwe voorzitter kiezen, maar het bestuur heeft nog geen geschikte kandidaat gevonden. Damen heeft de Anib-kar zes jaar met grote inzet getrokken. Er was een bloeiende afdeling ontstaan, waarvan recent bij de jubileum tentoonstelling in Meulvliet ter gelegenheid van het tienjarig bestaan nog melding werd ge maakt. Tijdens die expositie de den zich echter dusdanige moeilijkheden voor, dat vice- voorzitter C. v.d. Repe de leiding overnam. Damen heeft zijn func tie nu om privé-redenen neerge legd, wat het bestuur respecteert. Van de Repe had tevoren al aange kondigd als bestuurslid te willen stoppen, zodat hij geen kandidaat is voor het nieuwe voorzitter schap. ken over tuinbouw, zoet water en landinrichting vielen verkeerd bij J.L. Mol en W. de Rijke. ""Een voorzitter mag zich niet zo uit spreken gezien het feit, dat er on der de leden voor- en tegenstanders van zoet water zijn", merkte Mol op. Van der Maas was het daarmee niet eens. "Tholen mag zelf uit maken of het zoet water wil en dat gebeurt democratisch, maar als voorzitter ben ik wel verplicht om een bepaalde visie te hebben. Te meer gezien het feit, dat het EEG- beleid niet te keren is." De Rijke vond, dat daar juist meer tegen geageerd moest wor den. "De toenmalige FNV- voorzitter Wim Kok was veel op de t.v. te zien en heeft veel bereikt voor zijn leden, maar de ZLM zie je nooit." Van der Maas was 'blij met de prikkels van de achterban'. "Dat moet meer gebeuren en ook ik heb jaren mijn frustraties geuit tegen het boervijandige Haagse beleid en het landbouwonvriendelijke EEG-beleid. We kunnen dat blij ven doen, maar de wereld is veran derd. Ambtenaren hebben grof ingeleverd, vakbonden hebben VERVOLG PAG. 5 Rode Kruis onderscheiding voor J. de Viet Toenemend vertrouwen bij huisartsen in Thoolse am bulance Bakker Van den Hoek boekte nationale banketsuccessen SGP-kamerlid Van der Vlies onderweg en in St. Philips land 'bekeurd' Nieuwe gymzaal Oud- Vossemeer in gebruik, maar voor Spido duurde het te lang Startsubsidie voor Ars Musica TSG klaagt bussen over overvolle F-pupillen Noad kampioen DE ZOETE KERN VAN HET GELUK ZIT BESLO TEN IN DE HARDE SCHAAL VAN INSPAN NING EN ZORGEN Dit nummer pagina's bestaat uit 18 Woensdag 18 november vieren de protestantse kerken op Tholen en St. Philtpsland dankdag voor ge was eri arbeid. Scholen, de ge- meentesecretariën, winkels en veel bedrijven zijn dan gesloten. Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. De oogst-, zaai- en ploegwerk- zaamheden op het land maken de wegen in deze tijd van het jaar ge vaarlijk. Toch zeker als er, zoals de laatste dagen, wat lichte regen valt. Dan zijn ook vaak de provin ciale en doorgaande wegen glad door de modder. De politie is extra attent op slik op de weg. in het belang van de ver keersveiligheid dienen die schoon te zijn. Ook provinciale waterstaat houdt behoorlijk toezicht op haar wegen en laat ze, indien nodig, schoonspuiten. De politie wijst er op, dat het plaatsen van borden 'slipgevaar' niet afdoende is. Vaak staan die trouwens te dicht bij het stuk weg dat vervuild is. Dan is het voor de automobilist al te laat om nog snelheid te minderen. Wettelijk mag het vuil niet op de weg blijven liggen en de politie zal het bij herhaling niet bij waar schuwen laten. De mogelijkheid van schoonmaken op kosten van de vervuiler wordt niet uit gesloten. Een woordvoerder van de politie deelde mee, dat uit tellingen is ge bleken, dat ongeveer 20% van het aantal aanrijdingen door modder op de weg wordt veroorzaakt. Vaak betreft het de ernstigste on gevallen. Op Tholen en Sint Phi lipsland worden er jaarlijks zo'n 30 tot 50 ongevallen door veroor zaakt. De Thoolse burgemeester H.A. van der Munnik is maandag be noemd tot voorzitter van de stich ting ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom. Hij is één van de zes leden van het totaal nieuwe bestuur, dat als uitvoering van het reorganisatie-onderzoek is aange treden. Bij de teruggetreden bestuursleden is o.a. de Poort- vlietse huisarts drs. L.A. Padt- Visser. "Het .is geen kleinigheid als je ze vragen deze kar te gaan trekken", was de reactie van de nieuwe voor zitter. "Ik heb na enige oriëntatie het beroep aanvaard en we probe ren nu eensgezind onze taken in te vullen. De uitgangsstelling is in elk geval goed." Van der Munnik was in zijn vorige werkgebied Groningen al bij de gezondheidszorg betrokken. Acht jaar voorzitterschap van de pro vinciale vereniging het Groene Kruis, dagelijks bestuurslid van de provinciale raad voor de volks gezondheid en het voorzitterschap van de commissie bejaardenoor den Groningen leverde hem erva ring op. Volgens de nieuwe voorzitter van Lievensberg zal het bestuur voor lopig één keer per maand vergade ren, hoewel dat in het begin wat vaker kan zijn. De vijf andere bestuursleden zijn: burgemeester H.J. Hendriksen uit Halsteren(vice-voorzitter), huis arts mr.drs. -P.T.M. Goddijn uit Bergen op Zoom(secretaris), re gisteraccountant J.J.M. Tempe laars uit Bergen op Zoom(penningmeester), kanton rechter mevr. mr. M.E.J. Hout man uit Bergen op Zoom(lid) en notaris mr. Th.H.M. Fikkers uit Bergen op Zoom(lid). Op het zandbed moet de Thoolse oprit naar de Oesterdam komen. Aannemer Vermeer heeft het kar wei opgeleverd en 10 cm zakken in veertien dagen maakte provinciale waterstaat duidelijk, dat er extra tijd nodig is om het zandbed zich te laten zetten. "Omdat de ondergrond zo bar en boos slecht'is, moeten we de aar- debaan die binnenkort van de Oesterdam naar het Steenenkruis aangelegd wordt, een jaar laten rusten", zegt ir. Lievense. Dit jaar begint Aarts en Uijtdewilligen uit Steenbergen nog met het karwei, dat een halfjaar vergt. Voor dit werk waren 15 gegadigden met Elshout bv uit Breda als hoogste voor 1.089.000 gulden. Aarts en Uijtdewilligen doet het voor heel wat minder: 653.000 gulden. Op één perceel na is alle grond bij de Veerweg in de Schakerloopol der al eigendom van de provincie. Over een stuk grond aan de rond weg wordt nog onderhandeld. Volgens ir. Lievense belemmert dat de komende werkzaamheden niet. De slechte ondergrond baart hem meer zorgen. "Als de weg een cen timeter per maand daalt, is dat in twee jaar 25 cm en als je dat eruit wil halen, kost dat verschrikkelijk veel geld. Daarom brengen we in deze slechte polder 1 meter extra zand aan. Het overtollige zand wordt later weer weggehaald." De zettingen zullen naar verwach ting uiteen lopen van 20 cm tot 'meer dan 1 meter. Er worden slo ten gegraven en op de plaats waar in 1989 de verhardingen komen, zand aangebracht: 83.000 m3. Er wordt 50.000 m3 zand ontgraven. De Thoolse aansluiting naar de Oesterdam zal naar verwachting in de tweede helft van 1989 voor het verkeer worden opengesteld. De Philipsdam zal een jaar eerder, in 1988, al gebruikt kunnen wor den. Voorzitter L.A.M. Elenbaas stelde de jubileumtentoonstelling van de 25-jarige woningstichting Beter Wonen officieel in gebruik met behulp van een door Lauran Kloet ontwikkeld computerprogramma. De woningstichting Beter Wonen heeft bijzonder veel werk gemaakt van de jubileumtentoonstelling in Haestinge te St. Maartensdijk. Voorzitter L.A.M. Elenbaas zwaaide daarvoor vrijdagavond bij de officiële opening het perso neel alle lof toe. "Het personeel is al zwaar belast, maar desondanks is er zoveel mo gelijk in de vrije tijd buitenge woon veel inzet geweest om deze expositie mogelijk te maken." Elenbaas stelde met een druk op de knop van de computer een pro gramma in werking, dat door Je roen Kloet was gemaakt. Met foto's en krantenknipsels werd een veelzijdige indruk gegeven van het 25 jaar functioneren van Beter Wonen op Tholen. Oude en nieuwe situaties in de zeven woon kernen waren in beeld gebracht. Houtskeletbouw en onderhouds- beheer werden nog apart belicht. "Hoewel 25 jaar nog maar de hal ve leeftijd is van een woning, is er toch zoveel gebeurd, dat we aan dacht aan dit zilveren jubileum wilden schenken", zei de voorzit ter. Er was verder een diaserie over houtskeletbouw en de Habitat- problematiek in het kader van het Jaar van de Daklozen. Over dat laatste onderwerp was ook een film. Dankzij het scholenproject was veel ruimte gegeven aan werkstuk ken van de leerlingen van zeven Thoolse basisscholen. "We zijn er gelukkig mee, dat uit elke kern een school heeft meegedaan", zei Elenbaas. "Het betrekken van de jeugd bij ons zilveren jubileum vonden we heel belangrijk. De leerlingen hebben ook bijzonder veel aan het project gedaan.". De voorzitter had gehoopt, bij de jubileumviering de eerste paal voor het nieuwe kantoorgebouw te kunnen slaan, maar zover was hét nog niet. De combinatie met het Jaar van de Daklozen achtte Elenbaas echter ook passend. "Velen op Tholen weten uit 1953, dat je in één nacht dakloos kunt worden."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1