Nieuw onderkomen voor Thoolse Rode Kruis ambulance is ideaal N.H. Kerk Oud-Vossemeer in het licht dankzij Barenbrug Geluiden uit het schreeuwcentrum in Seherpenisse Wachtenop bus naar ziekenhuis Stichting Promotie wil bedrijfsverzamelgebouw toch in Oud-Vossemeer BOÜMAN POTTER 57- Schoolhoofd Van Steenis overleden Aantal ritten zal dit jaar voor het eerst de 400 passeren "Je weet niet wat je overkomt, het is ideaal", zeggen de chauffeurs van de ambulance van het Thoolse Ro de Kruis over de nieuwe garage aan de Noordpoort in St. Maartensdijk. Sneller Kwaliteit Hartbewaking Hoger tarief De stichting Promotie Oud-Vossemeer pleit in een brief aan b en w en de gemeenteraad van Tholen voor de bouw van het vierde bedrijfsverzamelgebouw in Oud-Vossemeer. De voorkeur van het college gaat uit naar St. Maartensdijk. Broodnodig Vijf voor twaalf Gemeente legt 2500 gulden bij schenking f 5000,- De N.H. Kerk te Oud-Vossemeer komt in de schijnwerpers te staan. Met een Geen rondje schenking van 5000 gulden van het graszaadbedrijf Barenbrug en 2500 gulden van de gemeente kan een wens van de stichting Promotie Oud-Vossemeer ingewilligd worden. Niet serieus Ook Smerdiek Klaar af Roosevelt Impuls broodnodig voor bestaansrecht Uijtdewilligen DEZE WEEK Verdrongen gevoelens komen boven water Verdraaid leuk Al sinds november 1978 bestaat aan de Platteweg in Seherpenisse het schreeuwcentrum. Ir. C.J. Kö- nigs(62), natuurkundige en gepensioneerd groepstrai- ner bij Philips, behandelt hier mensen volgens een door de Amerikaanse psychiater Dan Casrièl uit New York ontwikkelde methode. Via een schreeuwproces komen verdrongen gevoelens boven water. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Anfialand Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland. waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 19,50 per halfjaar Per jaar f 36,50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op reking f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer. Op 56-jarige leeftijd is gisteren morgen plotseling dhr. G.J. van Steenis overleden, directeur van de Groen van Prinsterer basis school in Seherpenisse. Tijdens administratieve werkzaamheden in het schoolgebouw aan de La- ban Deurloostraat werd hij door een hartstilstand getroffen. De verslagenheid was groot. Dhr. Van Steenis werd in 1930 te Meteren(gemeente Geldermalsen) geboren. Zijn onderwijsloopbaan begon in Veen, waar hij van 1954 tot 1959 werkte. Vervolgens was hij in Poederoyen, van 1959 tot 1961. Toen trok Van Steertis naar Seherpenisse om schoolhoofd Kortenhof op te volgen. Naast zijn werk in het onderwijs was hij actief als diaken van de Gerefor meerde Gemeente en als voorzit ter van de SGP-kiesvereniging. In januari 1966 schreef Van Steenis in de Eendrachtbode het eerste ar tikel in de reeks 'Hoe denkt u over de samenvoeging van de Thoolse gemeenten'. In 1969 werd hij nog enkele jaren schoolhoofd in Waardenburg, waarna Van Steenis toch weer te rugkeerde naar zijn school in Seherpenisse. Hij deed mee aan het project funderend onder- wijs(ForT), kwam in het dagelijks bestuur van de chr. mavo in Tho len, werd ook weer bestuurder van de gemeentelijke kiesvereniging van de SGP en was verder voorzit ter van de zendingscommissie van de Gereformeerde Gemeente. Tijdens het kernbezoek van b en w aan St. Annaland vroeg dhr. C. van Putte aandacht voor een wachttijd van 25 minuten in Ber gen op Zoom voor mensen die per bus naar ziekenhuis Lievensberg willen. De bezoektijden zijn gewijzigd, zoals vorige week is gepubliceerd. De BBA rijdt met bus 108 om 15.08 uur uit St. Annaland en ar riveert om 15.50 uur in Bergen op Zoom. Daar moet dan 25 minuten gewacht worden, voordat er een aansluiting is met de stadsdienst naar Lievensberg, waar men om half vijf aankomt. Vooral als de winter eraan komt, is zo'n wacht tijd niet plezierig. De bus uit Sta- venisse vertrekt net iets eerder en heeft daardoor wel een goede aan sluiting, aldus dhr. Van Putte, die het gemeentebestuur verzocht met de BBA in contact te treden. De burgemeester achtte het gezien de lange bezoektijden van vier tot acht uur geen bezwaar, dat er een halfuur voorbij is wanneer men per bus aankomt. Overigens zou hij na overleg met de BBA vpor een antwoord zorgen. De ambulance van het Thoolse Rode Kruis bij de nieuwe garage aan de Noordpoort in St. Maartensdijk met de vaste chauffeurs C.G. Hage(rechts) en J. van Houdt(links). TUssen hen in Peter op den Brouw, één van de twee reserves. Kees van Koeveringe ontbrak bij het maken van deze foto. Na jaren in de stalling van het Groene Kruisgebouw aan de Rad- da Barnénstraat gestaan te hebben en sinds de ingebruikneming van de nieuwe, hogere ambulance in een garage van mevr. Suurland aan de Oostvest, is het Rode Kruis nu bijzonder ingenomen met het moderne onderkomen. De vaste chauffeurs C.G. Hage en J. van Houdt wonen dichtbij, evenals de reserves Peter op den Brouw en Kees van Koeveringe die in decem ber na het afronden van hun EHBO-opleiding in dienst ko men. Naast de verbeterde huisvesting is de Thoolse ambulancedienst ook professioneler geworden door de benoeming van beroepskracht M. Kwekkeboom uit Seherpenisse. Deze verpleegkundige is dagelijks aanwezig in het boven de garage gelegen kantoor. "Ik zet de auto bij alarmering alvast buiten voor de chauffeur", vertelt Kwekke boom. "We zitten kort bij de Pro- vincialeweg, zodat we sneller op de hoofdverbindingen zitten. Het is een hele snelle garage, waardoor we nog vlugger dan voorheen bij de patiënt kunnen zijn." In de nieuwe garage is de wagen dankzij een aansluiting op het elektriciteitsnet direct verwarmd bij de uitruk, zodat de patiënten niet in een kille ambulance ko men. Minder optimaal ervaren de chauffeurs op een aantal plaatsen de toegankelijkheid van de wonin gen waar ze patiënten moeten op halen. Ze ondervinden problemen bij bejaardenwoningen en de hui zen van de stichting Rusthuizen Gereformeerde Gemeenten aan de Kaay in Tholen, waar geen lift is waar de brancard in kan. Dankzij de professionele opzet wordt steeds meer een beroep op de Thoolse ambulance gedaan. "We zijn voor alle soorten ver voer inzetbaar", zegt verpleeg kundige Kwekkeboom. "Behalve de moderne auto met bijbehoren de apparatuur speelt de kwali teitsverbetering van het personeel daarbij een grote rol. De vijf ver pleegkundigen die naast mij als vrijwilliger aan de ambulance dienst meewerken, hebben ook het A-diploma en de intensive care of hartbewakingsopleiding. Dat aantal is dun gezaaid in St. Maar tensdijk en we zoeken dan ook naarstig naar uitbreiding van de vrijwilligers. De Rode Kruis- helpsters en EHBO'ers mogen per 1 april 1988 geen dienst meer doen wegens de strengere eisen. Ze doen nu nog af en toe dienst." De beroepskracht van het Thoolse Rode Kruis geeft aan, dat de aan sluiting bij de Centrale Post Am- bulancevervoer(CPA) tot groei van het aantal ritten heeft geleid, maar de grootste uitbreiding kwam wel door het aantrekken van verpleegkundigen met een opleiding hartbewaking. "Met name het aantal patiënten uit St. Annaland en Oud-Vossemeer voor de afdeling cardiologie van Lie vensberg is opvallend hoog." Begon de Thoolse ambulance dienst in 1962 met 54 uitrukken voor betaald vervoer en 2501 km, in 1972 waren er dankzij aanschaf van een nieuwe auto al 294 ritten over 18.000 km. Er werden toen 293 mensen vervoerd: 223 zieken, 38 mensen wegens een ongeval en 32 verkeersslachtoffers. Vorig jaar waren er 355 meldin gen, wat resulteerde in 343 ver voerde patiënten en 18.865 gereden kilometers. "Tot en met oktober zitten we gemiddeld aan 30 mensen per maand, zodat ver wacht wordt, dat we voor het eerst de 400 patiënten per jaar passe ren", aldus Kwekkeboom. Het is tot nu toe twee keer voorge komen, dat de ambulance drie mensen tegelijk vervoerde: in 1983 en in 1984. Dan kan er één patiënt liggend op de brancard en twee zittend in de wagen. Een enkele keer komt het voor, dat er twee mensen tegelijk naar het zieken huis gebracht worden: in 1983 bij voorbeeld gebeurde dat vier keer. Het ziekenfonds MZB, de groot ste financier van de Thoolse am bulancedienst, staat volgens Kwekkeboom positief tegenover een tariefsaanpassing in verband met de kwaliteitsverbetering van het personeel. "We timmeren hard aan de weg, maar het levert ook resultaat op." "Zoals we bij de oprichting van onze stichting in februari 1987 al hebben gesteld, zal ons dorp over een tiental jaren niet meer dan 1200 a 1300 inwoners bevatten. Mede om dit te voorkomen, is o.a. de bouw van het yierde BVG, met alles wat dit met zich meebrengt, enorm belangrijk. Enige weken geleden lazen wij, dat verschillende politieke partij en het vierde BVG in één van de kleinere kernen wilden realiseren. Ook is in de programma's van alle partijen de leefbaarheid van de kleine kernèn terug te vinden. Het verwondert ons dan ook zeer, dat nu zelfs in die partijen niet meer over de bouw van het vierde BVG in één van de kleine kernen wordt gesproken. Wij vragen u dan ook beleefd, deze kwestie in uw colle ge/fractie bespreekbaar te ma ken." De stichting vraagt met name aandacht voor Oud-Vossemeer ge zien de gunstige ligging ten op zichte van West-Brabant, alsmede de Philipsdam met aansluiting op de Oesterdam. "Voor bedrijven die op West-Brabant gericht zijn, zal de animo groter zijn voor oost-Tholen darv voor west- Tholen. Wanneer éénmaal bedrij ven gevestigd zijn in een BVG, zal het na verloop van tijd, als deze bedrijven groeien, gemakkelijker worden leegstaande ruimtes in Oud-Vossemeer te verhuren. Bij een eventueel dreigende leegstand van het BVG zal het in Oud-Vossemeer gemakkelijker zijn huurders te vinden gezien .de ligging nabij West-Brabant. Wanneer een BVG in Oud- Vossemeer is gerealiseerd, wordt het na verloop van tijd gemakke lijker andere bedrijven aan te trekken, waardoor automatisch de impuls gegeven wordt die wij zo broodnodig hebben." De stichting is ervan overtuigd, dat dergelijke impulsen hard no dig zijn. "Wanneer blijkt, dat een BVG niet in onze kern gerealiseerd kan worden, vragen wij ons toch af, hoe het college en de fracties denken, onze kern leefbaar te houden. De klok staat op 'vijf voor twaalf'. Geluiden die wij de laatste tijd in toenemende mate vanuit de bevol king opvangen, willen wij graag onder uw aandacht brengen, zo als: Oud-Vossemeer heeft geen in dustrie, bejaardenverzorgings- of verpleegtehuis, aula, sporthal, zwembad, per 1 januari 1988 geen drogisterij meer, brandweer, ge makkelijke toegang tot het 'in- Barenbrug schonk de 5000 gulden aan de gemeente ter gelegenheid van de opening van het bedrijf aan de Molenweg te Oud- Vossemeer. B en W wilden het geld grotendeels besteden aan een tijd- en temperatuurmelding op het bedrijfsverzamelgebouw te St. Maartensdijk en voor een kleiner gedeelte aan bewegwijzering van het bedrijventerrein Oud- Vossemeer. De raad accepteerde dat in maart niet en sprak zich uit voor besteding van de totale 5000 gulden in Oud-Vossemeer. B en W vroegen advies aan de stichting Promotie, die met vijf voorstellen kwam: verlichting N.H. Kerk, aanleg F.D. Roosevelt- park, oprichting F.D. Roosevelt- monument, digitale klok met eventueel temperatuurmeter op het industrieterrein(zichtbaar vanaf de Oud-Vossemeersedijk) en ten vijfde een boek over de ge schiedenis van Oud-Vossemeer. Daarover was ambtelijk advies uitgebracht aan b en w, wat de commissie niet erg serieus vond. Voor het park had de ambtenaar 1 a 2 miljoen gulden geraamd, het boek werd overbodig geacht om dat streekarchivaris Delahaye in 500 bladzijden de historie van Oud- en Nieuw-Vossemeer al heeft WONINGINRICHTING te - 1' 1 II -i Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie LM. belicht(Het land van duizend he ren) en op het monument(25.000 gulden volgens het ambtelijke ad vies) en de klok(10.000 gulden) werd niet nader ingegaan. Alleen de verlichting werd zinvol geacht, gezien de positieve effec ten van de verlichting van de mo len en het stadhuis in Tholen. "Dat verdient navolging. Conse quentie is wel, dat een en ander zijn precedenten zal geven voor de overige kernen. Het lijkt ons niet onoverkomelijk om daarvoor een investeringsprogramma te maken en dat in fasen uit te voeren, af hankelijk van andere prioriteiten. In ieder geval lijkt ons verlichting van bijvoorbeeld ook het gemeen tehuis van Smerdiek en/of de to ren van de N.H. Kerk te Seherpenisse bijzonder fraai. Wij stellen voor, dat IIIb(gemeente- werken) een globaal verlich tingsplannetje samenstelt, waarna het in een meerjarenprogramma kan worden opgenomen en Oud- Vossemeer als eerste voor uitvoe ring in aanmerking komt", aldus het ambtelijk advies. De commissie was daarover niet te spreken en ook wethouder P. van Schetsen nam er afstand van. "Dan had het ook niet in het stuk moeten staan", vond zijn partij genoot I.C. Moerland. "B en W hebben dat ambtelijk advies toch gelezen. Dit bevreemdt me een beetje." Van Schetsen: "Dan wilt u, dat we zo weinig mogelijk ambtelijke ad viezen aan de raad geven. We wil len openheid. Het was een ambtelijk stuk naar b en w toe en het college heeft dat behandeld. Verlichting in Oud-Vossemeer be tekent echt geen rondje verlich ting op het eiland. B en W hebben daarover geen enkele uitspraak gedaan. We willen dit heel duide lijk afgrendelen tot Oud- Vossemeer." Volgens de wethouder hoefde de commissie niet zwaar aan de amb telijke suggestie over precedent werking te tillen. "Een bank of een andere instelling doet ook wel eens iets leuks in een kern, maar dan komt er geen rondje van die schenking over het gehele eiland." J.L. van Gorsel zei door de schen king niet opgezadeld te willen worden met meer kosten. "Vijf duizend gulden besteden en klaar af, niet verder gaan." Moerland noemde het tegenstrij dig, dat het VVD-raadslid dan wel 2500 gulden uit de gemeentepot bij de 5000 gulden Barenbrug- gelden wilde voegen om de ver lichting mogelijk te maken. "Niet dat Oud-Vossemeer het niet toe komt, maar je moet ervoor wa ken, dat niet alles naar één kern gaat. Stavenisse heeft met weinig bedrijven minder kans op schen kingen. Je moet oppassen met de ene kern wel en de andere niet." M.A. van Beek zag niet in, dat de schenking van Barenbrug een pre cedent schept voor andere kernen. Hij sprak zich overigens als enige direct uit voor verlichting van de N.H. Kerk. De anderen - op Van Gorsel na - volgden schoorvoe tend. Het VVD-raadslid hield vast aan een Roosevelt-herinnering. "Het is een beetje stokpaardje van me, maar Roosevelt komt van Tholen en dat vind je nergens meer terug. Dat zit me dwars. Ik betreur het dat we met het gegeven van een heel bekend iemand - Roosevelt als president van de V.S. - zo wei nig doen. Verlichting bij de kerk geeft verder geen uitstraling voor Oud-Vossemeer, maar met een Roosevelt-monument dat door de dustrieterrein', jachthaven, camping of andere recreatieve voorzieningen, fatsoenlijke toe gang tot het dorp(verschillende slooppanden in de Molenstraat en de Molenweg), geen complete middenstand en geen aantrekke lijk cenrumfzie vooral braaklig gend terrein Ring/Zilverstraat na brand 'd Ouwe Vos in 1983). Natuurlijk zijn er nog tal van an dere zaken die de aandacht verdie nen. Wij hopen hiermee een hernieuwde bijdrage te leveren tot een voor Oud-Vossemeer positieve besluitvorming bij het bouwen van het vierde BVG. We vertrou wen erop, dat deze brief in de raadsvergadering van november behandeld wordt", aldus voorzit ter M.J.C. Geluk en secretaris L.M. Moerland van de stichting Promotie Oud-Vossemeer. Dhr. G.P.A. Uijtdewilligen, direc teur van het gelijknamige bouw bedrijf dat de vorige drie BVG's verwezenlijkte en als enig aan deelhouder van het Ondernemers Centrum St. Maartensdijk b.v. ex ploitant/verhuurder van de twee VERVOLG PAG. 9 Stichting Promotie wil be drijfsverzamelgebouw in Oud-Vossemeer Barenbruggelden worden voor verlichting N.H. Kerk Veel verkeersproblemen tij dens kernbezoek in St. An naland VVV krijgt twee jaar 12.000 gulden gemeentelijke subsidie Sportnota b en w van Tholen: geen nieuwe accommodaties De alternatieve therapie in het schreeuwcentrum te Seher penisse Respect voor illuster Smalstads mannenkoor Gedeputeerde opent toe ristisch fietspad langs de Pluimpot Weggestuurde en gewaar schuwde voetballers bij Vosmeer en WHS WEES DE DIENAAR VAN UW OMGEVING, MAAR NOOIT HAAR SLAAF Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Bijeenkomst Ypsilon: Ypsilon (vereniging voor ouders en andere familieleden van chronische psy chotische of schizofrene mensen) houdt woensdag 11 november om 19.45 uur een praat/discussie avond in Vlasrriafkt 6 te Góes. Voor meer informatie: 01100-12221. Amerikaanse ambassadeur ont huld zou worden, krijg je interna tionale belangstelling", zei Van Gorsel, die verlichting gevoelig voor onderhoud en vandalisme noemde. Dijke vond dat tegenstrijdig, want een monument vergt ook onder houd. "En de Amerikaanse am bassadeur komt ook niet voor een borreltje", merkte het SGP- raadslid op. Wethouder Van Schetsen zei, dat Van Gorsel zijn Roosevelt- gedachte niet los hoefde te laten. Er is bij de gemeente een discussie aan de gang over kunstvoorwer pen, waarbij Roosevelt ingepast zou kunnen worden. Met 5000 gulden komt je dan niet ver. "Aan een gedenkplaat of monument kun je zelfs niet voor 10.000 gul den gestalte geven. Je kunt niet met een simpel, goedkoop dinge tje aankomen, het moet iets waar devols zijn. Een grotere gemeente lijke bijdrage naast de 5000 gulden is niet juist omdat de schenking dan in het gedrang komt", zei de wethouder. Als tweede voorkeur had Van Gorsel een suggestie voor een po pulair naslagwerkje over de ge schiedenis van Oud-Vossemeer. VERVOLG PAG. 9 Her-vinden is de weg naar wei-bevindenis het uit gangspunt van therapeut Chris Königs. "Het wonderlijke van deze be handeling is, dat bijna in 95% van de gevallen het emotionele kanaal aansluit, zoals een auto start", zegt Chris Königs. "Het geluid zoekt een weg en bijvoorbeeld de boosheid in de wieg of toen je vijf jaar was, komt er nu uit." Zijn werk is na een paar aan klachten omstreden, maar volgens de groepstrainer gaat het slechts om 'querelanten'. "Eén van de klagers is zelf in ons centrum ge weest en toen was hij heel enthou siast. Nu de opleidingsgroep hem echter geweigerd heeft om als toe komstig begeleider op te treden, komt hij met een klacht. Het is gewoon valsheid." In juni ging er een film over zijn behandelmethode in première tij dens een bijeenkomst van de top van de psychiaters in de Verenigde Staten. In Nederland bekeek de heid de film, evenals een psychia ter van het Riagg(regionaal instituut voor ambulante geeste lijke gezondheidszorg) en prof. dr. J. Bastiaans van het centrum voor medisch-psychologische begelei ding van verzets- en oorlogsslach toffers in Oegstgeest. "Allen waren zeer onder de indruk van de film", vertelt Königs. "Misschien krijg je op deze manier erken ning." Pagina 13: Teveel verdringen van gevoel leidt tot allerlei symptomen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1