Vier bemanningsleden veilig van de gekapseisde Tholen 18 Meerderheid b en w denkt ruimer over activiteiten op de zondag Petra Deurloo gemeentebode Lievensberg krijgt andere bezoektijden BOUMAN POTTER ACHTTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Boetiek Inema Eerste vrouw op Tholen HT Ben Derwig op de t.v. Thoolse zusters meest sportieve van Zeeland Schipper Leen Moerland: 'Gek veel denken is er niet bij' Principiële discussie openstelling molen en stadhuis voor Avro Forse inbraken met duizenden guldens schade Irene 22 cent Donderdag 29 oktober 1987 43e Jaargang no. 48 "De stalen, met bouten vastgemaakte trap, betekende onze redding", zegt schipper Leen Moerland van de op de Noordzee gekapseisde vissersboot TH 18 Jacob Leendert. "Daar konden we ons aan optrekken. Een houten trap had niet meer op zijn plaats gestaan." In de kooi Tot teleurstelling van PvdA-raadslid I.C. Moerland heeft ook het CDA zich gestoord aan de zondag openstelling van de molen en het stadhuis in Tholen, zo liet fractievoorzitter W.C. van Kempen maandag middag in de gemeenteraad blijken. "Ik had dat van die kant niet verwacht. Jammer", aldus Moerland. Door toedoen VVV Omzeilen Niet gelukkig COLSWEATER v.a. f 39,95 Damesmode Herenmode Jongemode Kerkstr. 26 Tholen Reddingsvlot De 24-jarige Petra Deurloo-Priem uit Scherpenisse wordt de eerste vrouwelijke gemeentebode op Tholen. Zij is door b en w uitverkoren uit maar liefst zestig sol licitanten, van wie 4 mannen en 2 vrouwen bij de eind- selectie waren overgebleven. Verkoopster Rond huppelen Eerste vrouw Uniform DEZE WEEK Ook busverbinding vervalt per 2 november Het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom voert met ingang van maandag 2 november a.s. een doorlo pend bezoekuur in voor de meeste afdelingen. Tegelij kertijd heft de BBA 's middags de buslijn op, die vanuit Tholen rechtstreeks naar het ziekenhuis rijdt. Vijftien agenten naar demonstratie Bus Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 19,50 per halfjaar. Per jaar f 36,50 per post f 46,per jaar. Losse nummers I 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t'/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op reking I 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer. Twee schilderijen gewonnen Dhr. B.C.M.Th. Derwig uit Oud- Vossemeer, bekend uit de EB- rubriek 'Stemmen van lezers', heeft maandagmiddag in het tele visieprogramma Avro's Servicesa lon twee schilderijen in ontvangst genomen. Hij had meegedaan aan de actie kunstkijken, waarbij de extra postzegels op de briefkaart ten goede kwamen aan kankerpa tiënten. Vrijdag werd Ben Derwig door de Avro opgebeld, dat hij in de prijzen gevallen was. Maandag middag werd hij in de rechtstreek se uitzending verwacht. Derwig had die dag echter een af spraak in het ziekenhuis Dijkzigt te Rotterdam, waar hij twintig bestralingen moest ondergaan voor keelkanker. Door medewer king van het personeel kon hij de t.v.-uitzending toch bijwonen en uit handen van Marijn de Ko- ningjvoormalig medewerkster NOS journaal) en haar vriendin elk een schilderij van 60 x 50 cm in ontvangst nemen. De schilderijen, die twee huizen met een voortuin voorstellen, krijgen een mooi plaatsje in de huiskamer, zo verze kerde Derwig presentatrice Aman da Spoel. Daarna moest hij terug naar Dijk zigt, dat hij gisterenmiddag met positieve berichten zou mogen ver laten, zo vertelde mevr. Derwig. "Mijn man hoeft niet geopereerd te worden en kan met 15 nabestra- lingen volstaan." De wijkzustersclub Tholen/St. Philipsland heeft de sportdag van de prcwinciale vereniging het Zeeuwse Kruis gewonnen. De zes zusters en de administrateur ble ken vrijdag in de sporthal te Hein- kenszand de besten van de veertien ploegen. Directeur dokter Wieringa reikte in judopak een reuze (kartonnen) medaille uit en een slagroomtaart. Het winnende team bestond uit Rianne de Witte, Sylvia van de Voort, Lia Smits, Ouke Hoedema- ker, Jacqueline Dingemanse, Trees van Broekhoven en administra teur Frans Rombouts. In bijna al le wedstrijden(o.a. volleybal) behaalden zij het maximaal aan tal van drie punten. Alleen het bestuur van de kruisvereniging Walcheren Oost kon de succesfor matie uit Tholen/St. Philipsland evenaren bij het basketbal. Die ploeg werd derde. De tweede prijs was voor de administratie van het Zeeuwse Kruis. De bemanning van de TH 18 Jacob Leendert tijdens de officiële proefvaart in augustus 1985, v.r.n.l. Ben Vos, Adrie Schot, Bertil Moerland, mede-eigenaar Jacob Moerland en zijn echtgenote en schipper Leen Moerland met zijn echtgenote. stond niet stil", vertelt Moerland, terwijl de PTT een telegram be zorgt van een kunstschilder uit Den Haag die wel eens met de TH In zijn woning aan de Verbran- destraat in Tholen kwamen don derdag en vrijdag verschillende reacties binnen. "De telefoon WONINGINRICHTING il 11 Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. 18 is meegevaren. Familieleden, scheepsvaartinstanties en colle ga's laten ook van zich horen. "De visserij is een betrekkelijk kleine wereld", zegt Moerland, die opgelucht is over de goede afloop. Zo'n zestien tot zeventien jaar ge leden was'er groter leed in de Thoolse visserij. Toen kapseisde de TH 38 Cornelis, waarbij twee opvarenden verdronken. "Bij ons was het ook maar net", aldus Moerland. "Vijf seconden later en je komt er niet meer uit." In een paar minuten voltrok zich donderdagochtend om half vijf het drama. Het water was vrij rustig en wegens het mooie weer stonden de deuren van het beman- ningsverblijf open. Schipper Moerland, alsmede neef Bertil De uitgebreide principiële discus sie ontstond naar aanleiding van het antwoord van b en w op schriftelijke vragen van de Thool se SGP en RPF/GPV over de ge meentelijke medewerking aan het programma 'Ontdek je plekje' van de Avro t.v. op zondag 13 sep tember. "Gelet op de aard van het pro grammalet bezichtigen van mo numenten) en de doelgroep(de rustige wandelaar) konden wij ons een verstoring van de zon dagsrust niet voorstellen en deze heeft zich ook niet voorgedaan," aldus b en w. "Om een misverstand uit de weg te ruimen", schrijven b en w, "het is niet door toedoen van de ge meente dat de activiteiten op zon dag zijn georganiseerd. De Thoolse VVV heeft er namelijk regelingen voor getroffen, dat de Avro met het programma 'Ontdek je plekje' naar het ^eiland toe kwam als een stukje promoting van de gemeente Tholen. Dat de Avro dit slechts op zondag wenste te doen heeft de VVV, zij het na een poging de dag te veranderen, voor lief genomen. Het is een feit, dat wij de molen en het stadhuis in Tholen op zon dag voor het publiek hebben opengesteld. Bij onze besluitvor ming hebben wij de godsdienstige gevoelens van het door de SGP en RPF/GPV bedoelde deel van de bevolking zeer zeker in acht geno men. Wij hebben ons terdege af gevraagd of het openstellen van de molen en het stadhuis aanlei ding zou kunnen vormen tot ver storing van de zondagsrust", aldus b en w. Ten aanzien van soortgelijke ver zoeken in de toekomst staat bij het college voorop d^vraag: 'Valt een verstoring van de zondagsrust te duchten?' "Binnen het kader van deze vraag worden activiteiten zorgvuldig onder de loep geno men. Komen wij tot de conclusie dat een activiteit de zondagsrust niet bedreigt, dan wordt medewer king in beginsel verleend." Th. Aarnoudse(SGP) zei maan dagmiddag 'bijzonder teleur gesteld' te zijn over dit antwoord. Volgens hem was er helemaal geen sprake van een misverstand, want het was de SGP duidelijk, dat b en toestemming hebben verleend voor openstelling van de molen en het stadhuis. P. van Belzen(RPF/GPV) merkte op, dat b en w her antwoord 'om zeilen'. "Er is alleen naar de ver antwoordelijkheid van het college gevraagd." Aarnoudse benadrukte, dat het programma op zich volledig voor verantwoordelijkheid van de Avro en de Thoolse VVV kwam. "Dus geen vqrwijt aan b en w, maar wij betreuren het wel, dat die organi saties juist de zondag gekozen hebben. Het is een lofwaardig streven, dat de VVV heeft ge tracht het programma op een an dere dag te houden. Dë VVV heeft dus aangevoeld, dat dit in Tholen gevoelig ligt. Waarom is dan niet vastgehouden om 'Ontdek je plekje' op een andere dag te doen. In andere plaatsen is dat wel ge beurd." Van Kempen toonde dat, aange vuld door Van Belzen, aan met de gemeente Liesveld, waar veertien dagen na Tholen 'Ontdek je plek je' op zaterdag is gehouden. "Het bleek dus wel te kunnen en voor het bezoek aan Tholen was dat ook veel positiever geweest. Bo vendien is afgesproken, dat ver zoeken voor gebruik van gemeentelijke gebouwen op zon dag eerst in de commissie bestuur- lijke aangelegenheden(commissie BA) besproken worden. De zon dag mag zich best van andere da gen onderscheiden. Wij hebben ook reacties uit eigen kring gekre gen, waaruit bleek, dat men be paald niet gelukkig was met wat op zondag 13 september heeft plaatsgevonden", zei Van Kem pen. Aarnoudse wees b en w op Romei nen 13 4. "Daarin wordt duide lijk gesteld, dat de overheid Gods dienaresse is. Daarom betreuren wij het dat het college gemeente lijke gebouwen heeft opengesteld VERVOLG PAG. 11 Advertentie I.M. Moerland Jzn. en Ben Vos, beiden uit Haaften, lagen in hun kooi. In de kleren, wakend, zoals een vis ser op zee altijd doet. Adrie Schot stond boven. "In deze tijd van het jaar moet je door het bodembegroeisel de net ten een paar keer ophalen", ver telt Moerland. "Er zitten vier handels naast elkaar en door een menselijke, foutieve handeling is in plaats van de handel van de stuurboord vislijn, die van de stuurboord giek bediend. De giek is toen omhoog gehaald en op een hoogte van negen meter boven in de mast als domme kracht gaan fungeren. Met twee of drie ton zand in de netten trok de omhoog gehaalde stuurboordgiek het schip naar bakboord, waar de bakboordgiek horizontaal stond met de netten. We merkten beneden dat het ver keerd ging en Adrie Schot riep ons ook: kom boven! Het ging alle maal zo snel en het was pik don ker, maar gelukkig bleef de noodverlichting branden. Wij klauterden naar boven - ik als laatste - en het schip was niet te houden. Je zo vlug mogelijk in veiligheid brengen, is je enige drijfveer. Gek veel denken, is er niet bij. Van de twee reddingsvlotten was er één al te ver afgedreven, maar het andere kregen we te pakken. VERVOLG PAG. 11 In Sint Maartensdijk hebben die ven behoorlijk huis gehouden. Woensdag werden er in de woning van dhr. H. in de Tulpstraat 33 briefjes van honderd gulden mee genomen, evenals diverse gouden sieraden, oude bankbiljetten van voor 1918, een spaarpot met 90 gulden en een collectie munten. In de gehele woning was de ravage groot. Vrijdag drong men de winkel van de Fa. Verjaal aan de Molendijk binnen, nadat men enkele sloten had geforceerd. Ook hier was de buit aanzienlijk: 9 video's, l c.d.- speler en nog diverse andere elec- trische artikelen. Bovendien ont vreemdde men 500 gulden uit de kassa. De totale schade wordt ge raamd op 20.000, In een woning aan de Molenweg te Oud Vossemeer drong men dinsdag tussen 14.00 en 17.15 uur binnen door een ruit van de keu ken in te slaan. Er werden 35 tot 50 cheques, pasjes en een over- schrijfboekje gestolen. Dé bena deelden G.I.E. en W.C.B. waren op het moment van de inbraak niet thuis. De eerste vrouwelijke gemeente bode op Tholen: Petra Deurloo- Priem uit Scherpenisse. dat de avonddienst bij raads- of commissievergaderingen haar niet vreemd voorkomt. Daarnaast hoopt de gemeentebode nog tijd te vinden voor haar hobby's: lezen, naaien(waarvoor ze nu een cursus volgt) en autorijden. Petra Deurloo, die de per 1 sep tember vertrokken A. Goedege- buure opvolgt, krijgt evenals haar toekomstige collega's C.A. Weijler en M. Moerland een uniform. "Ik weet nog niet of het een rok of een broek wordt, dat gebeurt in over leg. Het maakt mij niet zoveel uit, maar een rok vind ik voor een uni form mooier", aldus de eerste vrouwelijke gemeentebode op Tholen. "Naar het gevoel van het college is kwalitatief de beste gekozen, maar het was geen gemakkelijke beslis sing", zegt burgemeester H.A. van der Munnik. "Er waren een aantal hele goede kandidaten." Petra Deurloo luisterde maandag middag speciaal naar de Sloth- radio omdat ze vermoedde tijdens de raadsvergadering iets over haar benoeming te zullen horen. "Ik zat wel in spanning, vooral toen ze de stekker eruit haalden(De raad ging toen even over in een besloten zit ting), toen was het ineens over!' Ze moest nog tot dinsdag wachten omdat b en w toen over haar be noeming beslisten. "Ik had 's mid dags speciaal vrij genomen om beter te kunnen opbellen. Om twee uur was er nog geen besluit geval len, maar toen ik om half vier bel de, kreeg ik de uitslag, waarna de telefoon bij mij rood gloeiend stond." Hoewel Petra Deurloo al negentien jaar in Scherpenisse woont, is ze in Rotterdam geboren. Vader A. Priem trok met zijn gezin al gauw terug naar zijn geboorteplaats, waar hij nog woont. Petra volgde de lagere school in Scherpenisse en de gemeentelijke mavo in Tholen, waarna ze als verkoopster aan de slag ging in de winkel van de fa. F.C. de Valk in 't Vierkantje te Bergen op Zoom. Daar werkt ze inmiddels al 7 1/2 jaar. "In die periode heb ik al heel wat ervaring opgedaan in de omgang met mensen en 7 1/2 jaar bij één bedrijf geeft ook wel aan, dat ik standvastig ben. Ik had het echter nu wel gezien en als je dan op 2 km afstand werk kunt krijgen in plaats van drie kwartier met de bus, waag je die kans." Behalve tijdens de voltrekking van haar huwelijk met de Scherpenis- senaar Ad Deurloo(werkzaam bij autobedrijf Difoga in Bergen op Zoom) in het gemeentehuis te St. Maartensdijk, had Petra nog nooit een bode in functie gezien. "Ik heb na het lezen van de advertentie in de Eendrachtbode dan ook eerst opgebeld wat de functie inhield:' koffie serveren, post sorteren, lich te administratieve werkzaamheden uitvoeren en helpen bij de huwe lijksvoltrekkingen. Dat lijkt me heel leuk. Ik ben geen type om he le dagen stil achter een bureau te zitten. Lekker rond huppelen, dat bevalt me beter." Petra Deurloo vermoedt, dat die vele verschillende werkzaamheden de aantrekkingskracht van de functie bepalen en het grote aantal sollicitanten verklaren. Ook de werkloosheid heeft volgens haar een rol gespeeld. Burgemeester Van der Munnik vindt 60 sollicitanten erg veel. "Gemeentebode is een vrij afwis selende functie en ook een vrij in spannende functie. Je verricht hand- en spandiensten, zowel met de handen als met het hoofd." B en W van Tholen gaven niet zo als in Amsterdam een vrouw persé voorrang, maar omdat Petra Deurloo kwalitatief de beste was. "Op velerlei gebieden leveren vrouwen en mannen gelijke presta ties", aldus de burgemeester. Petra Deurloo waagde haar kans in de wetenschap, dat de gemeen ten tegenwoordig ook meer vrou wen aannemen. "Toen ik voor een gesprek met de burgemeester, dhr. Benou en dhr. Quist werd uitgeno digd, was ik goed op pad, maar er waren er nog vijf. Als je dan de eerste vrouwelijke bode in de ge meente Tholen wordt, is dat bij zonder fijn. Ik heb ook hele leuke reacties ontvangen. Zo geëmanci peerd ben ik niet, maar het is toch een heerlijk gevoel dat je alle man nen hebt verslagen", zegt de nieu we Thoolse gemeentebode trots. Ze noemt het 'een beetje geluk hebben' uit 60 sollicitanten be noemd te worden. Afhankelijk van de Sinterklaas- en Kerstdrukte bij haar huidige werkgever komt Petra Deurloo vermoedelijk 1 januari in dienst van de gemeente. Ze is in de winkel ook overwerk gewend, zo- De eerste vrouw als Thoolse gemeentebode FNV huldigt twee gouden ju bilarissen Teleurstellend bezoek tijdens tweedaagse Anib- tentoonstelling Vier bemanningsleden TH 18 gered Meerderheid b en w van Tho len denkt ruim over zondago penstelling gemeentelijke accommodaties De alternatieve therapie in het schreeuwcentrum te Scher penisse Wandelaars in de Pluimpot zouden vogelrust verstoren Uitbreiding bedrijventerrein in Poortvliet B en W willen vierde bedrijfs verzamelgebouw weer in St. Maartensdijk Ziekenhuis Lievensberg krijgt andere bezoektijden •k Jubileumtentoonstelling van zilveren woningstichting Beter Wonen Wilgenhoutrups aan tast bomen Politie demonstreert, maar houdt ook alcoholcontrole Schoonspringster Diana de Ruyter vierde bij nationaal kampioenschap LEZEN IS VOOR DE GEEST WAT GYM NASTIEK IS VOOR HET LICHAAM Dit nummer pagina's bestaat uit 18 Voortaan kan men familieleden, die in Lievensberg zijn opgeno men, tussen 16.00 en 19.45 uur doprlopend bezoeken (op de afde lingen 4, 8, 9, 11, 12 en 14). Pa tiënten die tweede klas liggen, mogen bovendien van 11.00 tot 11.45 uur bezocht worden. Voor de afdelingen 5 en 6 geldt,dat daar tussen 17.00 en 18.00 uur geen be zoek is toegestaan. Op afdeling 7 wordt van 18.00 tot 19.45 uur be zoek toegestaan. De afdelingen Intensieve Verpleging en IC/CC zijn tussen 14.15 en 14.45 uur en tussen 19.15 en 19.45 uur voor be zoekers toegankelijk. Veiling Sint Annaland 27 oktober. Uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL f. 16.80. Aanvoer 50 ton. Doré I 9-10, apart 7-8, drielingen 5, bintje 8-9, bonken 15-17, drie lingen 5, kriel 56, irene 22. Aan voer 88 ton. Vijftien Thoolse politiemensen - de helft van het korps - hebben maandag in Den Haag meege daan aan de massale demonstratie tegen de bezuinigingen zoals de vermindering van onregelmatig heidstoeslag. Dat moest in vrije tijd gebeuren en vijftien was het maximaal haalbare omdat de diensten normaal doorgang von den. De actiebereidheid werd 'ontzet tend hoog' genoemd, wat werd onderstreept met de mededeling, dat er bij de demonstratie in 1983 maar de helft waren van de 14 tot 15.000 mensen die maandag op het Malieveld en het Binnenhof waren. "Alles demonstreert, de le den van de ACP, NPB, Algemene Nederlandse Politiebond en de Reformatorische Unie. Je kon merken dat het ernst was bij de politiemensen, de maat is vol", al dus woordvoerders van de Thool se demonstraten. Ze hebben geen petten weggegooid of jassen ver brand, maar hebben wel allemaal in uniform meegelopen. Voor de kinderafdeling geldt een afzonderlijke regeling. Ouders kunnen er hun kind de hele dag bezoeken. Andere familieleden worden van 13.45 tot 14.45 uur en van 18.45 tot 19.45 uur op de tie nerafdeling toegelaten. Op de zui gelingenafdeling kunnen ze terecht van 13.45 tot 14.45 uur en van 18.00 tot 19.00 uur. De directie van Lievensberg hoopt met deze nieuwe regeling de be hoefte aan zorg en behandeling van de patiënten beter te kunnen afstemmen op het beschikbare aantal personeelsleden. Door de regeling worden bezoekers in de gelegenheid gesteld een geschikt moment voor hun bezoek te kie zen. In een folder adviseert de di rectie, nooit langer dan een half uur tot drie kwartier te blijven en met familieleden een spreiding van het bezoek te regelen. Na een jaar wil de directie over de nieuwe regeling een enquete hou den onder de patiënten. Ook de BBA speelt op de nieuwe bezoektijden in. De speciale rit, die nu elke middag vanuit Tholen rechtstreeks naar Lievensberg rijdt, komt te vervallen, 's Avonds blijft die mogelijkheid er wel. Om 17.55 uur vertrekt uit Stavenisse een bus naar Tholen en vijf minu ten eerder uit St.Annaland. Van uit Tholen gaat om 18.20 uur één bus door naar Lievensberg. Terug vertrekt de bus van het ziekenhuis om 19.50 uur. Die rijdt dan wel langs alle kernen op Tholen. Rechtstreeks via Oud Vossemeer naar St.Annaland vertrekt om 18.35 uur de laatste bus in Bergen op Zoom. Op latere tijdstippen rijdt de bus het hele eiland rond. Daarnaast blijft de mogelijkheid, om met de bus naar Bergen op Zoom te gaan en daar met de stadsdienst door te gaan naar Lie vensberg. Lijn 107 vertrekt om 14.45 uur uit Stavenisse en komt om 15.28 uur in Bergen op Zoom aan. Op het station vertrekt'aan sluitend om 15.43 uur de stadsbus naar het ziekenhuis. Lijn 108 ver trekt om 15.08 uit St.Annaland en arriveert om 15.48 uur in Bergen op Zoom. Daar vertrekt om 16.13 uur de stadsbus naar Lievensberg.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1