FNV-hulde voor bierbrouwer Waardering voor jubilerende Anib NETWERKEN Gouden jubilaris H.D.de Jong uit Anna Jacobapolder Ml| Isystemsj Jubileumtentoonstelling van stichting Beter Wonen Cn Informatiemarkt gezondheidszorg in Meulvliet succesvol Donderdag 29 oktober 1987 DE EENDRACHTBODE 13 Een gouden speld voorzien van een robijn, een cheque van 250 gulden en bloemen waren de beloning voor vijftig jaar lidmaatschap van de Industriebond FNV. Die eer viel donderdagavond twee streekbewo- ners te beurt: dhr. H.D. de Jong uit Anna Jacobapol der en dhr. J. van Gerven uit Tholen. Duitsland Koninklijk zilver Van de pont Groei tot 250 leden J. van Gerven Vijf leden meer De software-systeemhuis groep Trend Computer Center: ervaren leveranciers van de top in hard-en software voor single- en multi- user toepassingen. Weg over storm vloedkering open "De Anib heeft haar mondje in de afgelopen tien jaar best geroerd", zei burgemeester H.A. van der Munnik van Tholen donderdagmiddag in Meulvliet. De afdeling Tholen/Sint Philipsland van de Algeme ne Nederlandse Invalidenbond vierde daar het tweede lustrum met een informatiemarkt en tentoonstelling, opstelwedstrijd Met het doorknippen van een lint werd die door de burgemeesters van Sint Philipsland en Tholen offi cieel geopend. Kleur- en Uitgewerkt Alle lof Groene Kruis De Zonnebloem Teleurstellend V Op 6, 7 en 11 november in Haestinge De Stichting Beter Wonen organiseert op vrijdag 6, zaterdag 7 en woensdag 11 november in recreatie centrum Haestinge te Sint Maartensdijk een exposi tie. Een en ander vindt plaats in het kader van het 25-jarig jubileum van de stichting en het Jaar van de Daklozen. Basisscholen Vergadering Kennis-en installatie ervaring bepaalt het succes. Voorzitter R.P. van der Wal uit St. Annaland en bestuurslid C.M. Kloet uit Scherpenisse reden eerst naar de Steintjeskreek in Anna Jacobapolder, waar sinds twee jaar oud-bierbrouwer De Jong(69) woont. Hij werd 25 ok tober 1937 ingeschreven als lid van de Nederlandse Vereniging Van Fabrieksarbeiders(NVFA) afde ling Rotterdam II, later gewijzigd in ABC en tenslotte in Industrie bond FNV. Na de ambachtschool werkte De Jong eerst bij een electriciën en vervolgens van 1933 tot 1937 bij een lampezaak. Ook in dè cri sistijd zat hij niet zonder werk. "Ik was gewoon een bofkont", vertelt de jubilaris. "In 1,937 had ik een 'kruiwagen' om bij de Oranjeboom brouwerij te komen. Mijn vader heeft daar 30 jaar ge werkt en mijn eerste loon was 12,10 per week. Voor die tijd verdiende ik 7,50 waarvan ik een dubbeltje zakgeld kreeg." Met centen en dubbeltjes werden toen ook de contributie voor de vakbond opgebracht. "Mijn va der was al lid van de bond en toen de penningmeester de wekelijkse contributie ophaalde, vroeg die ook aan mij om lid te worden." De Jong heeft zijn eerste zegel boekjes nog bewaard: in 1937 be droeg de contributie 3 cent per week, in 1941 was dat een dubbel tje. In de 39ste week van 1941 is het laatste zegeltje geplakt. De Tweede Wereldoorlog maakte ook een einde aan de vakbondsactivi teiten. Van 1942 tot 1945 verbleef De Jong zelfs in Duitsland. Na de bevrijding begon hij weer bij de Oranjeboom. De Jong her stelde machines in de fabriek, maar moest later als servicemon teur ook naar allerlei horecabe drijven. Hij bracht het tot voorman en sous-chef bij de Oranjeboom, waar de Rotterdam mer 36 jaar werkte. Door de fusie met Skol werd De Jong in 1974 overgeplaatst naar Breda, waar hij nog 10 jaar het brouwerijgebeuren trouw bleef. Het zat in de familie, want een broer, een neef en zijn eigen zoon werkten ook bij de Oranjeboom. In 1977 speldde de burgemeester van Breda hem ter gelegenheid van zijn 40-jarig dienstverband de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. De Jong was toen inmiddels chef technische service. Die lange band met de brouwerij leverde nog een mooi pensioen op naast de AOW, al eist de be lastingdienst daar het nodige van. Dat was mede de reden om naar een goedkopere, kleinere woning te zoeken. Ze hadden het eigenlijk al opgegeven, toen mevr. De Jong een advertentie zag van de stich ting Gereformeerde Bouwcorpo ratie Bejaardentehuizen(SGBB) uit Hoofddorp, die woningen in Anna Jacobapolder te huur aan bood. 'Tk wist alleen dat de pont hier was, maar we zijn gaan kijken", vertelt mevr. De Jong. "De huizen werden een week later opgeleverd en de huur bedroeg de helft van onze woning in Princenhage." Voorzien van een auto lukte dat best in de Polder, hoewel dhr. De Jong zich beter ingeburgerd weet dan zijn vrouw. Dat kwam met name, toen haar echtgenoot in ziekenhuis de Klokkenberg werd opgenomen voor een hartoperatie en zij van het openbaar vervoer afhankelijk was. "Ik heb geen rij bewijs en dan ben je op die ene bus per dag aangewezen. Dan voel je je afhankelijk en merk je, wat een uithoek dit is." De twee Thoolse vakbonds bestuurders hadden het echter donderdagavond weten te vinden. Voorzitter Van der Wal zei bij de huldiging, dat lid worden één ding is, maar lid blijven nog veel be langrijker. "De bond is er blij mee, want vijftig jaar lidmaat schap is niet niks." De waardering bleek wederzijds, want de familie De Jong ontving in de loop der jaren bij ziekte en pensioen veel steun van de FNV. Toen hij 65 jaar werd, kreeg De Jong een cheque van 900 gulden: voor elk jaar lidmaatschap betaal de de FNV 20 gulden terug. De Industriebond FNV Tholen, waartoe ook St. Philipsland be hoort, doet het volgens bestuurslid Kloet bijzonder goed. "We zijn met 45 leden begonnen en nu hebben we er al 250, met na me uit de klein en groot metaal." Een speld, een cheque en een por tefeuille - en bloemen voor zijn vrouw - waren er ook voor dhr. J. van Gerven(70) in Tholen. De Schiedammer werkte bij de Neder landse Electro Lasmaatschappij in Leiden, later omgedoopt in Hol landse Constructie Groep. Hoewel hij voor zijn baas ook wel eens op de scheepswerf Gusto in zijn woonplaats kon blijven, moest hij vaak ver weg. "Door heel Neder land heb ik als pijplasser en later als uitvoerder gewerkt", aldus Van Gerven. "Veel gasleidingen aange legd in Groningen, op de Maas vlakte werkte ik en op oliebooreilanden. Ik was nooit thuis en had nergens anders tijd voor omdat ik ook veel week ends moest werken." Tijdens de Tweede Wereldoorlog moest Van Gerven naar Duitsland, maar na een paar weken wist hij te ontvluchten. Hij dook onder in Limburg. Twintig jaar geleden ontvluchtte Van Gerven de Randstad. Hij zocht meer woongenot in Tholen, De huldiging van de gouden FNV-jubilaris in Anna Jacobapolder, v.l.n.r. mevr. en dhr. De Jong, bestuurslid Kloet en voorzitter Van der Wal. waar ook zijn broer al woonde. Op 58-jarige leeftijd werd Van Gerven ziek, waarna hij na een werkzaam leven werd afgekeurd. "Nu gaat het weer prima, ik mag niet mopperen", aldus de FNV- jubilaris, die door de bestuursle den Van der Wal en Kloet in eigen kring werd gehuldigd. Uit het pas verschenen jaarverslag van de FNV Zeeland blijkt, dat het ledental van de FNV op Tholen en St. Philipsland vorig jaar met 5 is toegenomen tot 1299. De bouw bond heeft de grootste aanhang met 423 leden, gevolgd door de voedingsbond met 255. De in- dustriebond(225) en de vervoers- bond(224) maken elkaar niet veel. Als vijfde volgt de ambtenaren bond Abvakabo met 106. Kleine bonden op Tholen en St. Philipsland zijn de Abopfonder- wijzers) met 38 leden, vrouwen bond 14, druk en papier 8, horecabond, kappersbond en won elk 2. De 12 belastinginvullers van de FNV hebben dit jaar 186 biljetten ingevuld tegenover vorig jaar 178, zodat die dienstverlening in een toenemende behoefte voorziet. Software ontwikkeling Systeemadvies Computersystemen Compu Systems bv Van Konijnenburgweg 56 4612 PL Bergen op Zoom Telefoon: 01640-56595 Advertentie I.M. Ruim een jaar na de ingebruikna me van de stormvloedkering in de Oosterschelde, zal nu ook de ver keersweg over de kering officieel worden geopend. Dat gebeurt op 5 november door prinses Juliana. De nieuwe Rijksweg 57 is een tweestrooks autoweg. Bij de Roompotsluis ligt de weg op een hoogte van 21.50 meter, zodat de scheepvaart vrije doorgang heeft. Aan de Noordzeekant ligt een werkweg voor de kraan, die het onderhoud en de inspectie aan de schuiven van de kering uitvoert. Deze werkweg is toegankelijk voor voetgangers, fietsers en bromfietsers. De weg vormt de laatste schakel in de zogenaamde dammenweg, die de Zeeuwse eilanden verbindt. Bij hevige storm kan de weg over de kering worden afgesloten. der was in de stand van de SRVZ te zien, hoe de nieuwbouw en uit breiding bij Ten Anker gepland is. Van der Munnik somde niet alles op, wat de Anib in die jaren alle maal bereikt heeft. "U heeft het gemeentebestuur vaak gewezen op tekortkomingen in het beleid". Soms werden wensen niet uitge voerd, maar de burgemeester riep de Anib op desondanks te blijven vasthouden. "Anib, ga door! Zorg dat de deur voor open overleg blijft openstaan". Als belangrijke activiteit noemde Van der Munnik het in goed overleg uitgevoerde onderzoek naar de toegankelijk heid van gebouwen. "Van belang, om gehandicapten aan het maat schappelijk verkeer te laten deel nemen". i Burgemeester T.A. Vogel van Sint Philipsland sloot zich helemaal bij de woorden van zijn collega aan. Hij kwam nog terug op zijn uitspraak in het programmaboek je, dat de Anib zich militant en strijdbaar had opgesteld. Vogel had dat positief bedoeld en hoop te niet, dat het verkeerd werd op gevat. Overigens had die opstelling ook een nadeel, zei hij. "Als aan alle punten is voldaan, bent u uitgewerkt". Vogel zag dat zelf nog niet gebeuren, want de actieve Anib komt steeds weer met een nieuwe lijst. Beide burgemeesters ontvingen uit handen van voorzitter R.J. Da- men een Delfts blauw bord met het opschrift 'ANIB Tholen/Sint Philipsland 1977 - 1987 Met hart en ziel'. Dat ontlokte vogel de op merking, dat ook zonder dat bord de gemeente Sint Philipsland de Anib niet zou vergeten. "U krijgt bij ons wel niet de hoogste subsi die, maar u heeft beslist het dikste dossier". Van beide gemeenten was er een gift voor de jubilerende vereniging. Over de informatiemarkt was niets dan lof. "Een voortreffelijke tentoonstelling. Ik heb minstens vier stands gezien, die ik nog niet kende", aldus Van der Munnik, die overtuigd was van een geslaagd evenement. Anib- voorzitter Damen had alle lof voor de werkgroep, die dat alle maal had voorbereid. "Sommigen hebben vannacht bijna het bed niet gezien, want alles moest over eind". Hij sprak van een unicum voor Zeeland, voor wat de bezoe kers geboden werd op het gebied van de gezondheidszorg. Ruim veertig bedrijven, verenigin gen en instanties gaven op de info markt acte de présence. Dat va rieerde van het ministerie van volkshuisvesting* (i.v.m. subsidie aangepaste woningen) tot de stichting Philadelphia, van de ast mapatiëntenvereniging tot een fa brikant van trapliften. Maar ook de ANBO, Zonnebloem, het Groene Kruis, Rode Kruis en wel- farewerk, welzijnsorgaan en de gemeente Tholen bemanden een stand in de Thoolse sporthal. Ver- Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de ANIB werd voor de jeugd van het eiland Tholen en St.-Philipsland een kleuU en opstelwedstrijd georganiseerd. Vrijdagmiddag vond de bekend making van de prijswinnaar plaats. Voorzitter R. Damen ver welkomde een groot aantal kinde ren met hun begeleiders in de gro te zaal van Meulvliet en C. van de Repe vertelde dat de volgende kinderen de plaat het mooist ge kleurd hadden. Categorie 4 tot 6 jaar: le. Mark Smits, de Blokkendoos, Scherpe nisse; 2e Peter Andriesse, De Schalm, Stavenisse; 3e Anke de Jong, De Schalm, Stavenisse. Ca tegorie 6 tot 9 jaar: 1Tjesse Ro denburg, Montesorischool, Tho len; 2. Marlies Selsig, Montesori school, Tholen; 3. Iris de Rijke, de Casembrootschool, St. Anna land. Opstelwedstrijd le Michel van Haaften, De Rieburch, St. Maartensdijk; 2. Miranda Tim- mers, de Luyster, St. Philipsland; 3. Debby van Maaren, de Casem brootschool, St. Annaland. De prijzen bestonden uit prachtige bedragen aan geschenkbonnen. Ook de scholen waarvan de kin deren de beste werkstukken in stuurden, werden beloond met een cadeaubon. Uit handen van de voorzitter kreeg leraar F. Roo- denburg van de Montesori-school uit Tholen de le prijs overhan digd, 2e De Schalm uit Stavenis se. Mevr. de Jong-Geluk nam de prijs in ontvangst. 3e De Casem brootschool uit St. Annaland. Hiervoor was directeur G.T. Bril aanwezig. Tijdens de infomarkt konden de bezoekers de resulta ten van de wedstrijden bewonde ren. Alle kinderen kregen als dank voor hun deelname een zak je chips. 'Waar houdt de wijkverpleegkun dige spreekuur' was de vraag bij de fotowedstrijd die het Groene Kruis Tholen/St. Philipsland tij dens de informatiemarkt in Meul vliet hield. Van negen kleurenfoto's moest men aange ven, in welke plaats het desbetref fende wijkgebouw stond. De stand van het kruiswerk gaf ver der een indruk van het spreekuur van de wijkverpleegkundige. Men kan daar niet alleen terecht voor magazijnartikelen, maar voor tal van vragen op het gebied van de gezondheidszorg. De wijkver pleegkundige kan dan adviseren, welke hulp voor u het beste is. De bij toerbeurt dienstdoende wijkverpleegkundigen gaven de 51 deelnemers aan de fotowedstrijd een appeltje. Van de 22 goede in zenders werd Marisca Boer, Mos sellaan 51, Tholen de gelukkige winnares van de boekenbon. Tijdens de Infomarkt kon bij de stand van De Zonnebloem heel toepasselijk geraden worden naar het aantal zonnepitten in een fles. Bij de jeugd was K. Benjilali er het dichtste bij en bij de volwasse nen raadde P. Jeroense bijna het juiste aantal: 6093. De kleurpla-. ten die aan de kinderen uitgedeeld werden en waarvan het de bedoe ling is dat zij aan de zieken wor den overhandigd door Zonnebloem-medewerksters, kunnen alsnog bij mevr. J. van der Zande, Hofstraat 11 te Tho len worden ingeleverd. Daar kan men zich ook nog opgeven voor de actie 'Zon in de schoorsteen'. De prijswinnaars van de opstel- en kleurwedstrijd ter gelegenheid van het tienjarig jubileum van de Anib met hun onderwijzers en Anib-bestuurders op het podium van Meulvliet. Een beeld van de groots opgezette tentoonstelling in de sporthal van Meulvliet. Een veertigtal organisaties op het gebied van de gezondheids- en gehandicaptenzorg waren vertegenwoordigd, maar de belangstelling tijdens de tweedaagse infomarkt liet veel te wensen over. Het bezoek aan de tweedaagse Anib-tentoonstelling in Meulvliet was zeer teleurstellend. Het bestuur had op 2000 bezoekers per dag gerekend en nu bleef het tot enkele honderden beperkt. Merendeels waren dat Anib-leden met familie en kennissen, beken den van de standhouders alsmede vakgenoten. De huisartsen Padt en Van der Bel bleken overigens vol lof over de brede opzet en de inrichting. Het bestuur zat in zak en as door de geringe animo. "Het is diep treurig na een voorbereiding van een jaar", zei penningmeester W. Lindhout. De standhouders klaagden ook over het bezoek. Het benaderen van alle Anbo-afdelingen en be- jaardensozen, inschakeling van een volksdansvereniging e.d., een meer gevarieerde maatschappelij ke deelname had de overigens groots opgezette infomarkt veel aantrekkelijker kunnen maken, zo kon men beluisteren. De formule zou nu te veel toegespitst zijn op de gezondheids- en gehandicap tenzorg. het gezinsvervangend tehuis in Sint Annaland en enkele stadsver nieuwingsprojecten in de kern Tholen). Op vrijdag 6 november (van 19.00 tot 22.00 uur), zaterdag 7 novem ber (van 12.00 tot 17.00 uur) en op woensdag 11 november (van 14.00 tot 22".00 uur) is de expositie voor iedereen toegankelijk. De expositie omvat de volgende thema's: - Stichting Beter Wonen: Indruk van 25 jaar functioneren binnen de Thoolse gemeenschap, hout- skeletbouw in de Thoolse woning bouw, en verkorte weergave van het huidige onderhoudsbeheer. - Jaar van de Daklozen: Habitat- problematiek en project basisscholen. Er zijn verder foto's, diaseries, vi deofilms en materiaal uit een scholenproject te bewonderen. Voor de groepen 6, 7 en 8 van de zeven deelnemende basisscholen, tesamen zo'n 350 leerlingen, die de expositie op 9 en 10 november bezoeken, heeft de woningstich ting een speciaal programma sa mengesteld. Op vrijdag 13 november wordt er ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Beter Wonen een re ceptie gehouden. Vanaf 16.00 uur zullen diverse sprekers het woord voeren, daarna is er gelegenheid om kennis te nemen van de expo sitie, alsmede de mogelijkheid om informeel samen te zijn. Vooraf gaande aan de receptie zal een bus met genodigden diverse woning bouwprojecten van de wo ningstichting in de gemeente Tholen bezoeken (onder andere Serieuze mensen tijdens een se rieuze vergadering die keurig elk agendapunt van de lijst afwerken. 1. Opening, 2. mededelingen, 3. verslag penningmeester, 4. verslag secretaris, U kent dat wel. De voorzitter maant tot stilte en kondigt het volgende agendapunt aan. 5. "Wat er ter tafel komt". Had die man éven verkeerd gelezen vol gens de secretaris. Er stond name lijk "Wat er OP tafel komt "Alle aanwezigen gingen met dit agen dapunt graag accoord, even ont spannen bij een drankje. En dan weer serieus verder.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 13