(Hsi-ucr s Kinderboekenschrijver Karei Eykman boeide jong en oud in A.J. Polder Alleen SGP tegen hoger rioolrecht Ten Anker krijgt 60 verzorgingsbedden Zangkoren zingen 1350 gulden bijeen voor poliobestrijding BOUMAN POTTER TWINTIG PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Inbraak in Poortvliet 20.000,- Kernbezoeken gemeentebestuur Bekroonde auteur: 'Je kunt nog eens een keer lachen met kinderen' In Haestinge genoten 450 mensen van gevarieerd optreden A.J. Schot en Zn bv Donderdag 15 oktober 1987 43e Jaai^ang no. 46 "We vonden 't heel leuk dat u bent gekomen en dat we in boeken weg konden dromen." Met dat versje en een boeket bloemen brachten de jongste leerlingen van de School met de Bijbel te Anna Jacobapolder donderdagavond de bekende schrijver Karei Eykman Zoekspel dank voor zijn bezoek. Slechts VVD tegen 20% meer stortrecht De 5% verhoging van het rioolrecht en het stortrecht van bandenwagens en vrachtauto's op Tuttelhoek heeft maandagavond geen unanieme steun gekregen in de Thoolse gemeenteraad. De vijf SGP'ers(inclu- sief wethouder Koopman) waren tegen verhoging van het rioolrecht van 24,80 naar 26,05 en de twee VVD-leden bleven bezwaar maken tegen verhoging van het stortrecht van f 62,50 tot 75 gulden. Landbouw Onaanvaardbaar Wat een mensen Vogelverschrikker Poppenkast Voorlezers gevraagd Verrassende ontwikkeling voor Tholen Het aantal verzorgingsbedden in het bejaardentehuis Ten Anker in Tholen mag uitgebreid worden tot 60! Die verrassende mededeling deed wethouder P. van Schetsen maandagavond tijdens de begrotingsbehan deling in de gemeenteraad. Sint Maartenshof Sloop DEZE WEEK Nog ruimte j 11 Woninginrichting Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Een zangavond van de verenigde koren van Tholen en St. Philipsland heeft 1350 gulden opgeleverd voor de bestrijding van polio in Indonesië. De voorzitter van de Rotary Club Bergen op Zoom, E.Ph. Nieuwkerk uit Poortvliet, sprak van een prachtig resultaat. Verwoestende ziekte Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekeninq 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 19,50 per halfjaar. Per jaar I 36,50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op reking f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer. Uit de Attent supermarkt aan de Zuidstraat in Poortvliet is voor een bedrag van 20.000 gulden aan spullen gestolen. In de nacht van 7 op 8 oktober is, vermoedelijk met een breekijzer, de achterdeur geforceerd en werd het pand bin nengedrongen. Er werden ver schillende merken koffie, rookartikelen, sokken, shampoo, gerookte ham, kipsaté en theedoe ken meegenomen. De technische recherche heeft een onderzoek in gesteld. In de nacht van vrijdag op zater dag is in de woning van dhr. Van der K. in de Stoofstraat te Tholen 600 gulden gestolen. Na het force ren van de achterdeur werd het geld uit een kistje in de slaapka mer weggenomen. De inwoners van St. Annaland, Stavenisse en Poortvliet kunnen zich al voorbereiden op het verza melen van wensen die richting ge meentebestuur gespuid kunnen worden. Daar worden namelijk weer zogenaamde kernbezoeken gehouden op respectievelijk don derdag 29 oktober, 12 en 26 no vember. In het voorjaar 1988 volgen de overige vier Thoolse kernen. Met die vrijdag bekend gemaakte beslissing van b en w kreeg de PvdA-fractie nog voor de begro tingsbehandeling een positief ant woord op het tijdens de algemene beschouwingen geuite verzoek. Het college was al langer bezig met de voorbereiding, want vorig jaar zouden de kernbezoeken al plaatsvinden. Voor burgemeester Van der Munnik zou dat een ken nismakingsronde worden, maar wegens ziekte kon dat toen alle maal niet doorgaan. Het is daarom nu vier jaar gele den dat er kernbezoeken waren. De burgemeester en de drie wet houders komen naar respectieve lijk de Wellevaete, de Stove en 't Ouwe Raed'uus, telkens om acht uur, eventueel vergezeld door raadsleden. Begonnen wordt met de vertoning van de diaserie 'Dit is uw gemeente', waarin de bestuurlijke en ambtelijke organi satie in woord en beeld worden gebracht. Vervolgens zullen b en w onderwerpen die in de desbe treffende kern actueel zijn, aan de orde stellen. Daarnaast kunnen de belangstellenden aan het woord komen. Schrijver Karei Eykman boeide in het kader van de kinderboekenweek leerlingen, ouders en personeel van de School met de Bijbel in Anna Jacobapolder. De winnaar van de gouden en de zilveren griffel luisterde met zijn aanwezigheid de Kinderboeken week op, waaraan traditiegetrouw heel veel aandacht wordt besteed in de kleinste school(35 leerlin gen) van Tholen en St. Philips land. "We houden elke vrijdagmiddag in de bovenbouw een boekbespreking en in de mid denbouw wordt er voorgelezen", zegt directeur Bert de Kok. "Veel kinderen zijn lid van de biblio- J.J. de Bom, enz.) Sinds 1977 is Eykman redacteur van Blauw Ge ruite Kiel, de kinderkrant van het weekblad Vrij Nederland. B en W wilden meer geld hebben om volgend jaar totaal 400.000 gulden beschikbaar te houden voor onvoorziene uitgaven en dan was de 55,000 gulden die de 5% verhoging van het riool- en stort recht zou opleveren, nog nodig. Het college voerde bovendien aan, dat er op rioleringsgebied flink geïnvesteerd moet worden. Ten aanzien van het stortrecht op Tut telhoek blijkt het huidige tarief de kosten maar voor 69.8% te dek ken, terwijl ieder gezin met de aanslag reinigingsrechten op een dekkingspercentage van 86.8% zit. Daarom wilden b en w voor bandenwagens en vrachtauto's minder uit de gemeentepot bijleg gen en het tarief zodanig verho gen, dat er een dekkingspercentage van 83.8% uitkwam. De meerderheid van de raad was het met beide voorstellen eens. "Het is redelijk om tarieven die veel achterblijven bij het gemid delde, te verhogen", zei SGP- fractievoorzitter Th. Aarnoudse over het stortrecht. "Nu is er geen eerlijke verdeling van lasten: de één betaalt voor de apder. Voor de landbouw is het wel een ongunsti ge tijd, maar men brengt ook weer geen groot aantai vracnten naar Tuttelhoek." W.C. van Kempen(CDA) noemde een verhoging om een gelijkmatig dekkingspercentage te krijgen, re delijk. Ook P. van Bel- zen(RPF/GPV) was die mening toegedaan. Hij was er blij mee, dat b en w hun oorspronkelijk voorstel om voor alle burgers het reinigingsrecht te verhogen, had den laten varen en zich beperkt hadden tot deze bijstelling. Ook I.C. Moerland(PvdA) noem de dat verheugend, maar de stij ging van het stortrecht ging hem eigelijk nog net ver genoeg. "Ban denwagens en vrachtauto's moe ten 100% van de kosten op Tuttelhoek betalen." J.L. van Gorsel(VVD) was een heel andere mening toegedaan. Hij noemde de voorgestelde 20% verhoging van het stortrecht 'on aanvaardbaar veel'. Vorig jaar is het tarief ook al gestegen en bij el kaar is er volgens Van Gorsel sprake van een verdubbeling. Hij vond voor volgend jaar 10% vol doende. De VVD'er noemde het hanteren van kubieke meters een vertekénd beeld, want een kub ui enschillen stemt niet overeen met een evenredig aantal kilo's. Hij VERVOLG PAG. 9 theek in Steenbergen(het assorti ment van de bibliotheek in St. Philipsland was bij hem onbe kend). Het lezen leeft bij ons en de kinderen hingen ook aan de lippen van Karei Eykman. Trou wens, de volwassenen boeide hij ook", concludeerde de directeur. Hij maakte de schrijver mee op een Zeeuwse onderwijsdag in Heinkenszand en was toen zo en thousiast, dat hij besloot via de stichting Schrijvers, School en Sa menleving de auteur op school te vragen. "Dat is best belangrijk voor de kinderen. Gezien de ach tergrond van Karei Eykman - hij studeerde theologie en was jeugd- predikant in Rotterdam en Am sterdam - was dit een goede keus. Hij komt met een boodschap in zijn verhalen, gedichten en lied jes. We zijn ook met een lied van hem - 'Linker wang, rechter wang' - begonnen." Bert de Kok had in zijn klas al veel voorgelezen uit boeken van Eykman en in het kader van de Kinderboekenweek hadden de leerlingen sagen uitgewerkt in col lages. Juf Barbara maakte met groep 1 en 2 de ark van Noach en een regenboog naar aanleiding van een boek van Eykman. De middenbouw ontfermde zich met juf Wilma over Eskimo's en Indi anen naar aanleiding van het boek 'Mensen, mensen, wat een mensen' van Peter Spier. Ze maakten tekeningen en vlaggen, zodat de schrijver en de ouders van de kinderen donderdagavond in een fraaie entourage in de ge meenschapsruimte werden ont vangen. Karei Eykman ging in op vele vra gen over de meest uiteenlopende onderwerpen en droeg op boeien de wijze uit eigen werk voor. Met name het uit 1974 daterende ver haal 'De vreselijk verlegen vogel verschrikker' sloeg aan. "Het is veel prettiger om voor kinderen te schrijven, dan voor volwassenen", liet Eykman weten. "Je kunt nog eens een keer la chen, je gebruikt geen moeilijke woorden en je maakt er een span nende vertelling van." De in 1936 in Rotterdam geboren schrijver zat op het gymnasium in de schoolkrantredactie. Hij schrijft sinds 1966 het TV kinder bijbelprogramma Woord voor Woord. Vanaf 1970 is Eykman als vaste scriptschrijver in vaste dienst bij de IKON t.v. In 1972 kwam hij in het schrijverscollec tief van de VARA(Stratemakerop- zeeshow, Film van Ome Willem, Het Zoekspel Europa dat door de jeugd tijdens de Kinderboeken week moest worden opgelost, le verde naast inspanning ook veel leerzaams op. Er waren heel wei nig kinderen die alles goed had den, maar er zaten zelfs voor vol wassenen moeilijke vragen tus sen. Want wie weet meteen te zeg gen wat het kleinste vorstendom in Europa is, en wie noemt met een drie componisten die in Duits land geboren zijn? In St. Maar tensdijk was Leo Vroegop win naar, hij kreeg een van de be kroonde boeken. Ook werd deze middag (7 oktober) nog voorgele zen, met dia's, voor de kinderen van groep 3 en 4 van de basis school. Op diezelfde middag werd ook in De Vier Heemskinderen in Tho len voorgelezen en dia's gekeken. Vrijdag was in Tholen de prijsuit reiking. Daar werden de knutsel- resultaten over "Klein Europa" bekroond en de winnaars van het Europaspel kregen hun prijs. Geert en Reimer Hettema hadden een prachtig strand gemaakt, ter wijl Annemarie en Mariët Krijger een boek kregen voor hun werkstukken, een Hollands straatje en Europese vlaggen. Ook Suzan Smit en Rien Schakel hadden prijs. Het Europaspel werd gewonnen door Patricia de Graaf, Nadia Lamrhari en Omar Lamrhari. Al le kinderen gingen met leuke kin derboeken, en waardevolle uit breiding voor hun eigen biblio theek, naar huis. In de uitleenposten werd tijdens de Kinderboekenweek een pop penkastvoorstelling gegeven. Het verschil in leeftijd tussen de Oud- Vossemeerse bezoekertjes was wellicht te groot en daardoor ont stond er nogal wat tumult. In Poortvliet waren 65 kinderen aan wezig die genoten van de avontu ren van Jan Klaassen en Katrijn die op reis gingen. Ook waren de kinderen daar druk in de weer met de kleurplaten. Dit onderdeel van de Kinderboekenweek slaat goed aan. De kinderen in Stavenisse kregen vrijdagmiddag Joke Noordzij met haar poppenkast op bezoek. Daar keken meer dan 40 kinderen met veel plezier naar de bekende pop- penfiguren. De ervaring tijdens de Kinderboe kenweek is altijd dat de kleinste kinderen, bedoeld worden dan de jongens en meisjes tot ongeveer 7 jaar, met veel plezier luisteren naar een oudere die voorleest. Eigenlijk is dat logisch. Daarom werd er al vele jaren lang 's woensdagsmiddags op de zolder van de oude bibliotheek in Tholen een voorleesuurtje gehouden. De ze activiteit lag stil, maar gezien de ervaringen van de laatste Kin derboekenweek, willen de mede werksters van de bieb hier graag opnieuw mee starten. Men heeft dus mensen nodig die deze taak (woensdagmiddag tussen 14.00 en 15.00 uur) op zich willen nemen. VERVOLG PAG. 7 Momenteel heeft Ten Anker slechts 17 verzorgingsbedden en 13 verpleeghuisbedden naast de Ten Ankerflat voor zelfstandige huisvesting. Bekend was al, dat het aantal verzorgingsbedden van 17 uitgebreid mocht worden tot 30 en het aantal verpleeghuisbedden van 13 tot 45. "Het is een bijzonder verheugen de ontwikkeling, dat het provinci aal bestuur nu opdracht heeft gegeven aan de stichting verpleeg- en rusthuizen Zeeland om 60 in plaats van 30 verzorgingsbedden te verwezenlijken. Daarmee krijgt Tholen een optimale voorziening en dat is positief en plezierig", zei de wethouder, die ook verheugd was, dat de bouw vervroegd is van 1990 tot 1989. Raadslid J. de Bres informeerde, of deze uitbreiding toch geen ne gatieve gevolgen voor de andere Thoolse bejaardentehuizen zou hebben. Wethouder Van Schetsen antwoordde, dat de provincie maar ruimte had voor 55 van de 60 toegezegde bedden, zodat er voor die 5 een oplossing moet ko men. SVRZ-directeur De Bruijn liet desgevraagd weten, dat die 5 ver zorgingsbedden in mindering ko men op Sint Maartenshof. In plaats daarvan komen er in de zelfde ruimte zogenaamde aan leunwoningen, waar bejaarden zelfstandig gaan wonen zoals in de Ten Ankerflat in Tholen en voor een aantal zaken een beroep op de verzorging van het tehuis kunnen doen. Volgens De Bruijn is het voorne men van de provincie gebaseerd op de grotere behoefte aan verzor gingsbedden die er op Tholen blijkt te bestaan en het feit, dat die bejaardenvoorzieningen in Zeeland nu niet optimaal zijn ver spreid. De SVRZ was druk bezig met de voorbereiding van de verbouwing van het bestaande complex en de nieuwbouw. "Na de toezegging van de provincie voor uitbreiding tot 60 verzorgingsbedden, hebben we onze schetsplannen snel aan gepast. Gezien de beperkte ruimte moeten we een doelmatig plan maken en zowel bouwkundig, or ganisatorisch als financieel zal het aantrekkelijk zijn om het bestaan de Ten Anker te slopen. Gezien de gevoelswaarde - het gebouw is na de ramp met schenkingen verwe zenlijkt - hebben we aan het ge meentebestuur voorgelegd, of er bezwaar is tegen afbraak. Met handhaving van de bestaande be bouwing en de nieuwbouw zal het echter knap lastig werken wor den", zegt de SVRZ-directeur. Staatssecretaris komt Thoolse scholengemeenschap bekijken Studie naar dienstencentra, maar geen aula's Onderhoud voortuinen be jaardenwoningen wordt nader bestudeerd Thoolse tandartsen blijven het oneens Brief van drie kerken over hin der braderie Tholen Verkeersbrigadiers in St. naland geïnstalleerd An- Dertig jaar geleden operatie nylon bij Pluimpot-afsluiting Molen de Hoop examenobject vrijwillig molenaars Weer nationaal damsucces voor Thoolse jeugd Na 13 jaar Tholense Boys weer WHS- Emotionele volleywedstrijd AVC in Meulvliet EEN KIP DIE VEEL KA KELT, LEGT WEINIG EIEREN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Het geld en het contingent is aan wezig om eind 1988 de spa in de grond te zetten voor nieuwbouw achter het huidige Ten Anker. Het verzorgingsdeel gaat uit 3 etages bestaan (momenteel zijn er 2), het verpleeghuisdeel uit 1 en 2 etages. Bij volledige nieuwbouw ontstaat er volgens de Bruijn een betere ruimtelijke situatie dan nu het ge val is. Er is zelfs nog ruimte over voor 15 verpleeghuisbedden als de plannen voor nog eens 45 ver pleeghuisbedden doorgaan en ver spreid worden over Sint Maartenshof, de Schutse en Ten Anker. Advertentie I.M. Dirigent Riedijk vol overgave tijdens de gezamenlijke uitvoering van de zes koren in Haestinge van O Lord my Godl "Elke week wordt er wel een be roep op de inwoners gedaan voor een goed doel en daarom zijn we ingenomen met deze opbrengst, ledereen heeft geofferd", aldus Nieuwkerk. In zijn openingstoespraak had burgemeester H.A. van der Mun nik al op een klein wondertje ge hoopt met volle collecteschalen. Hij prees het initiatief van de Ro tary om zich te concentreren op de bestrijding van polio en zich niet te vertillen aan een bredere actie. "Wat veraf is, onttrekt zich veelal aan onze waarneming, ook al zien we het op de t.v., horen we erover via de radio en lezen we het in de krant. Maar raakt het ons? Besef fen we de ellende in de Derde We reld? Het is goed om die vragen blijvend te stellen." De burgemeester erkende, dat elke dag veelal voldoende zorg geeft aan het eigen bestaan. "We kun nen de hele wereld ook niet op on ze nek nemen, maar we mogen niet om onze verantwoordelijk heid heen. Polio is een ver woestende ziekte en daarom is het een zeer goede gedachte van de Rotary om hiervoor actie te voe ren, naast de vele miljoenen gul dens die kerken, e.d. al aan ontwikkelingssamenwerking uit geven. Vanavond kunnen we genieten van koorzang in velerlei variaties. Zingen maakt blijde mensen en een hart dat blij is, zal ook mild zijn. Vele blijde harten maken een machtig gezang en gemeenschap pelijk zingen doet wonderen", zo bracht de burgemeester de 450 aanwezigen in de stemming. VERVOLG PAG. 11 Voor al het fijne uit de zee naar Thoolse vishandel Eendrachtsweg 15 Tholen tel. 01660-2540 Volop zuivere Oosterscheldepaling vanaff 11,75 per kilo Pelgarnalen nuf 6,75 per kg Prima Zeeuwse supermosselen Rode poon f 3,50 per kilo advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1