Fransen bezorgen Dacomex en Geuze transport handen vol werk Strijd ontbrandt om 4de BVG in Smerdiek Wordt er drinkwater van gemaakt? ZESTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Kinderdag verblijven BOUMAN POTTER 61 pagina's lof en kritiek Grootscheepse controle auto's Toenemende uienexport vraagt meer personeel en gebouwen Open dag zuiveringsinstallatie Tholen trekt 300 mensen Autodieven op Tholen aangehouden uziekcentrum Verspuy Donderdag 1 oktober 1987 43e Jaargang no. 44 Dacomex uit St. Maartensdijk heeft de omzet in drie jaar verdubbeld en is in samenwerking met Geuze transport uit St. Annaland de Franse markt nog in tensiever aan het bedienen. De grote Dacomex- opleggers wijzen op de nieuwe aanpak. Verder is naast het bestaande gebouw grond gekocht voor de bouw van een nieuwe loods. Nieuwe formule Woninginrichting jJL Eigen opleggers PvdA: niet in St. Maartensdijk en Tholen Na de verhuizing van het arbeidsbureau en de nieuw bouw van Beter Wonen, wordt het vierde bedrijfsver zamelgebouw het volgende hete hangijzer in de Thoolse politiek. Tijdens de algemene beschouwin gen over de begroting 1988 hebben verschillende raadsfracties de vraag gesteld of b en w ook deze voorziening weer in St. Maartensdijk willen bouwen. Geldleningen Plussen en minnen Spreiding Laatste uitbreiding? DEZE WEEK De Europese open dag bij de rioolwaterzuiverings installatie in Tholen heeft zaterdag 300 belangstellen den getrokken. Het merendeel kwam uit Tholen, maar ook wel uit Oud-Vossemeer, Poortvliet en St. Annaland. De meesten gingen 's middags, want 's morgens hadden de medewerkers van het waterschap nog weinig klanten. Biologisch proces KLASSIEKE ORGELSHOW Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekeninig 30 30 05 556 Abonnement 19,50 per halfjaar. Per jaar f 36,50 per post f 46,— per jaar Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op reking f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer. B en W van Tholen hebben maan dagavond van de vijf raadsfracties totaal 61 pagina's met algemene beschouwingen ontvangen over de gemeentebegroting 1988. De kleinste fractie, RPF/GPV, span de de kroon met 17 velletjes, maar die waren met anderhalve regel afstand met een grote letter ge typt. In feite spande de PvdA de kroon met 16 pagina's met een kleine letter en slechts één regel afstand. De SGP had 13 velletjes nodig, het CDA 9 en de VVD bleef zeer bescheiden met 6 pagi na's. "We hopen op een zakelijke bespreking, waarbij ieders mening wordt gerespecteerd", zei de libe rale fractievoorzitter J.L. van Gorsel bij het aanbieden van de algemene beschouwingen aan burgemeester H.A. van der Mun- nik. PvdA-fractievoorzitter J. de Bres wees erop, dat Van der Munnik voor het eerst bij een Thoolse be grotingsbehandeling was betrok ken. Hij hield b en w voor, de begroting compacter te formule ren. "Maar er moeten wel be leidslijnen inzitten, er mogen geen sectoren worden overgeslagen." Over de socialistische inbreng zei De Bres, dat het 'geen zoet gefluit van een vogelaar' was, maar een bijdrage 'met beide benen op de grond'. RPF/GPV-raadslid P. van Belzen merkte op, dat er in de politiek soms 'verhullende woorden' ge bruikt worden. De algemene beschouwingen van het CDA werden door mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven kort maar krachtig overhandigd omdat fractieleider W.C. van Kempen toen de raadsvergadering al verla ten had. Zie pagina 9: algemene beschou wingen Gisterenmiddag tussen vier en ze ven uur is bij de voormalige gras drogerij in Scherpenisse een grootscheepse verkeerscontrole gehouden. Zo'n 20 mensen van de rijkspolitie Tholen, de rijksver keersinspectie, verkeersgroep en belastingdienst waren daarbij be trokken. Resultaten waren bij het sluiten van deze krant nog niet bekend. Vier Zeeuwse kinderdagverblijven hebben zich georganiseerd in de werkgroep Bedrijfsopvang Zee land. Gezamenlijk hebben zij een aanbod ontwikkeld om kinderop vang te organiseren voor werkne mers binnen bedrijven en instellingen. Dit aanbod is samen gevat in de brochure Kinderop vang voor Bedrijven en Instellingen. Op 7 oktober vindt in de Staten zaal in de Abdij in Middelburg de offiële presentatie plaats van deze brochure. De heren Van Damme(links) en Geuze(rechts) hebben dankzij een nieuwe formule de handel en het vervoer van agrarische produkten naar Frankrijk nieuw leven ingeblazen. "De hele handel wankelt en hier loopt het als een trein", zegt een trotse directeur M. van Damme van de groothandel in uien, aard appelen en groenten. Terwijl er in Zeeuws-Vlaanderen, Zuid- Beveland en Schouwen-Duiveland in de aardappel- en uienhandel klappen zijn gevallen, groeit Da comex. "Mede door de lage prijzen is er een koude sanering aan de gang", aldus Van Damme. "Jarenlang is er een moordende concurrentie aan de gang van boer naar handel en al jaren wordt er onder de prij zen gewerkt. De huidige situatie is gewoon extreem: het produkt brengt niets op. Het is zelfs veel erger dan in de crisisjaren. De be drijven die met vreemd geld wer ken, hebben het heel moeilijk. De hele handel wankelt, maar toch zie ik de huidige toestand als een éénmalig iets. Door de explosieve groei van het aantal telers is bij voorbeeld de prijs van de plantui- en zo laag. Er is enorm veel aanbod." Dacomex vierde vorig jaar het 25-jarig bestaan. Naast de vesti ging in St. Maartensdijk is er nog een afdeling in Alkmaar, waar voorheen 80% van de verkoopac tiviteiten lagen. Momenteel is dat elk de helft, want sinds Dacomex de veilinggebouwen in St. Maar tensdijk overnam en het sorteren automatiseerde, is de handel flink toegenomen. Door de recente be noeming van twee nieuwe mede werkers is het aantal personeelsleden gestegen tot veer tien. "In samenwerking met Geuze transport hebben we een nieuwe formule gevonden voor het ver voer, wat een heleboel werkgele genheid met zich meebrengt", vertelt Van Damme. "De eerste tien jaar reden we ook al met Ne derlandse wagens, maar toen zijn die door de loon- en brandstof kosten zoveel duurder geworden, dat we met Franse expediteurs die leeg in Rotterdam, Antwerpen of Amsterdam stonden, zijn gaan werken. Door loonmatiging en en flexibele werktijden is Nederland goedko per geworden, terwijl Frankrijk ietsje duurder werd. De Neder landse expediteurs zijn nog wel duurder, maar de hogere kosten Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. wegen op tegen de extra service. We hebben er een maand op gestudeerd en proefondervinde lijk vastgesteld, dat het met vaste chauffeurs die de klanten kennen, goed werken is. We zijn ook heel flexibel: 's middags voor vier uur besteld, betekent de volgende morgen in heel Frankrijk be zorgd." Op een grote kaart van Frankrijk is met vlaggetjes aangegeven waar de vrachtwagens die dag zijn: van de Hallen in Parijs, tot aan de Duitse grens en de Middellandse Zee toe. "Zeven weken draaien we nu in het nieuwe seizoen en we moeten wagens van Dingemanse uit Yerseke bijhuren omdat Geuze het alleen niet aan kan. Vorig jaar is Geuze met één combinatie voor ons begonnen, dit voorjaar is dat gegroeid tot drie en nu rijden er zes: drie trekkers met Dacomex- opleggers en drie vracht-/aan- hangwagencombinaties. Eerst was het nog moeilijk met vergunnin gen, maar dat is allemaal opgelost en na de bietentijd worden er nog meer wagens van Geuze ingezet. We hebben een formule gevonden, dat de wagens niet stil staan", al dus Van Damme. Zoon Martin heeft al zijn papieren voor het in ternationaal vervoer behaald en VERVOLG PAG. 13 Burgemeester H.A. van der Mun- een particuliere zaak is van bouw- nik heeft daarover woensdag gesproken tijdens een bezoek van commissaris der koningin dr. C. Boertien aan verschillende bedrij ven in St. Maartensdijk. Hij was vergezeld door de gedeputeerden drs. R.C.E. Barbé, mevr. G. de Vries-Hommes en mevr. E. Maris- Koster. Van der Munnik zei desgevraagd 'gerede ho'op' te hebben, dat het provinciaal bestuur ook nu finan ciële steun zou willen geven om de huur van het vierde BVG aantrek kelijk te kunnen maken. "Waar het vierde BVG komt, is nog niet bekend", liet hij weten. De burgemeester was de enige ge meentelijke vertegenwoordiger. Het initiatief voor dit bezoek ging uit van de provincie, die ambtelijk wel suggesties had gevraagd over de te bezoeken bedrijven: Sacha- rias b.v. (drukkerij), Marinzo b.v. (meervalkwekerij), Dragon plastics b.v., Greveling Kunststof- bouw b.v., die allemaal geldlenin gen van de gemeente hebben. Ook het pas gevestigde Laura Pro- ducts(vruchtensappen) werd met een bezoek vereerd. Die bedrijven zitten allemaal in het BVG, maar daarnaast werd ook Onion Speci- alties(gebakken uitjes) bewon derd. Volgens wethouder J. Versluijs was de financiële band met de overheid één van de redenen voor de zware delegatie van g.s. om die bedrijven te bezoeken. Hoewel commissaris Boertien er geen pers bij wenste, wilde de ge meente Tholen in West-Brabant goede sier maken met het hoog Zeeuws bezoek. Ambtenaar be- drijfswerving C. Nuyten gaf amb tenaar J. den Engelsman van gemeentewerken opdracht om ver kapt als bedrijfsfotograaf bij Oni on Specialties foto's te maken, die met een begeleidende tekst wer den doorgespeeld aan het Bra bants Nieuwsblad. Wat het vierde bedrijfsverzamel gebouw betreft, hebben b en w een mening bepaald over de vesti gingsplaats, maar wethouder Ver sluijs wilde daarover niets zeggen in afwachting van de discussie met de raad. "We hebben in het college een nota behandeld waar in voor de verschillende mogeijk- heden met plussen en minnen alles op een rijtje was gezet, maar ik heb geen behoefte aan een dis cussie vooraf", aldus de wet houder. Hoewel er voor de bouw van het vierde BVG op één van de bedrij venterrein volgens hem nergens een bestemmingsplanwijziging nodig zou zijn en de exploitatie bedrijf Uijtdewilligen, acht de wethouder gemeentelijke bemoei enis wel redelijk. "Gezien onze ambtelijke bijstand dient de ge meente een vinger in de pap te hebben." Verschillende fracties willen dat blijkbaar ook gezien de algemene beschouwingen. "De PvdA stelt het op prijs dat b en w vooral ook de mogelijkheid van vestiging in een andere kern dan St. Maartens dijk en Tholen onder ogen zien en een mogelijke gegadigde serieus probeert te bewegen ook daadwer kelijk in een andere kern te bou wen. Spreiding van bedrijvigheid .en werkgelegenheid staat bij de PvdA hoog genoteerd! Het huren van de ruimten in bedrijfsverza melgebouwen kent een maximale gebruikstermijn van vijf jaar. Hoe zit het met de mogelijkheid van verlenging? Als dit niet mogelijk is, kan dit problemen geven, want niet iedereen zal in staat zijn in een eigen bedrijfshuisvesting te voorzien", aldus PvdA- fractievoorzitter J. de Bres. De VVD wees erop, dat b en w in hun begrotingsbrief spreken over een 'laatste uitbreiding'. "Bete kent dit, dat deze wederom in St. Maartensdijk plaatsvindt?" Frac tievoorzitter J.L. van Gorsel bracht naar voren, dat b en w tij dig moeten inspelen op de toe komst en een visie dienen te ontwikkelen omtrent het gebruik van BVG's. "Het is zaak, wanneer de vijf jaar om zijn en de bedrij ven in feite het BVG moeten verla ten, deze ondernemingen binnen onze gemeente te houden. Tijdig zorgdragen voor bedrijfsterrein is één van de voorwaarden", aldus Vijf algemene beschouwingen over Thoolse gemeentebegro ting 1988 Philadelphia voelt zich bek not door ministerie van WVC Geld Barenbrug nog niet be steed in Oud-Vossemeer Wie wil er een wilg? Vrederust heeft problemen met Riagg Daklozen in Uganda in het kader van 25 jaar Beter Wonen Veel vraagtekens bij compu ters voor scholen Tholen wil langer op Tuttel- hoek storten Groen licht voor veiliger verkeer Raad tikt bestuur bibliotheek op de vingers IKV op Tholen niet welkom Eerste overwinning voor WHS en Vosmeer ZEG OPENLIJK WAT U GRAAG ZOU WILLEN, MAAR NEEM MET EEN HOFFELIJK GLIMLACH JE WAT U LIEVER NIET HAD Dit nummer bestaat uit 16 pagina's. de VVD. Volgens de SGP is het steeds maar uitbreiden van onder nemerscentra begrensd. "Naar het ons voorkomt, zijn we op dit moment toe aan een laatste uit breiding, gelet op de functie van 'doorgangshuis' van deze ge bouwen. Het CDA wacht met belangstel ling de notitie over-de uitbreiding van het óndernemerscentrum af, "Op passende wijze moet ruimte worden geboden aan bedrijven die zich willen vestigen, maar nog niet de mogelijkheid hebben om voor eigen rekening een gebouw te stichten", zei fractievoorzitter W.C. van Kempen. Uit het antwoord van b en w zal mogelijk blijken, welke voorstel len het college ten aanzien van het vierde BVG gaat doen. ledermode Kortemeestraat 27 in 't Vierkantje Bergen op Zoom Nét even iets anders, nu ook met eigen atelier voor uw gewenst model. Nu ook gevestigd in de Lange Vorststraat te Goes. Advertentie I.M. De bezoekers kregen folders en stickers met informatie om scha delijke stoffen niet in het riool te laten komen. Men kreeg duidelijk de indruk dat het waterschap goed voor de zuivering van het af valwater zorgt. Sommigen dach ten zelfs, dat er drinkwater van gemaakt wordt, zo schoon was het water na het biologisch zuive ringsproces. Het rendement is ook 98%. De medewerkers van het water schap hielden in het bedieningsge bouw eerst een algemeen praatje aan de hand van de kaarten bij het bestrijdingsplan, waarop alle installaties en persleidingen te zien waren. Daarna werden de verschillende onderdelen van de Thoolse installatie bekeken, zoals de ontvangput, de beluchtings ruimte, nabezinktank, slibindik- ker, slibopslag en slibdroogbedden. De rioolwaterzuiveringsinstallatie Tholen is in 1974 voor het eerst in bedrijf gekomen. De capaciteit bedroeg 8500 vervuilingseenheden met een toelaatbare hydraulische belasting van 330 m3 per uur. Sinds enkele maanden is Oud- Vossemeer, dat voorheen het af valwater op de Eendracht loosde, via een persleiding op de Thoolse installatie aangesloten. Die is daarvoor uitgebreid tot 11.500 vervuilingseenheden. Het gezui verde water wordt geloosd op het Schelde-Rijnkanaal. De werking van de installatie be rust op een oxidatief-biologisch proces door middel van een actief- VERVOLG PAG. 11 Wegens het op grote schaal stelen van BMW- en Mercedes- personenauto's heeft de politie vijf Nederlanders en vier Belgen gearresteerd. Daaronder zijn G.L. en N.M. uit Tholen. Al sinds begin dit jaar werden de verdachten door de politie in de gaten gehouden. De in ons land gestolen auto's (het betreft er minstens 20) werden in België van een ander nummerbord voorzien. De buit bedraagt minstens een miljoen gulden. Tien gestolen auto's en een groot aantal onder delen zijn in België teruggevon den. De politie verwacht in deze zaak nog meer aanhoudingen. Er werkt een team van zes man uit de districten Middelburg en Breda aan de zaak en ook is de bijzonde re opsporingsbrigade van de Rijkswacht in Brasschaat bij het onderzoek betrokken. Hoogstraat 20-22 Tholen. Tel.: 01660-3775 houdt volgende week een met vele topmerken, zoals Johannus, Domus, Viscount, Content. Zie de advertentie volgende week in deze krant. Advertentie I.M. De heren Den Engelsman(links) en Beghtel(rechts) van het waterschap Tholen in het bedieningsgebouw van de rioolwaterzuiveringsinstallatie in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1