Subsidie voor bejaardengym 400 Honden er bij op Tholen Luistergenot in sfeervolle entourage Thoolse beiaard Licht Gemeente maant bestuur van speeltuin Deestraat Poortvliet tot beter beheer BOUMAN POTTER Vikubo Smerdiek gesloten ACHTTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN TtfOLEN EN FUPLAND Nieuw bloed nodig om voorziening te kunnen behouden Controle levert 15 mille op Commissaris: verborgen monument aanwinst voor historie Twee miljoen gulden voor Thools welzijn De commissie sociaal-cultureel werk bespreekt van avond het ontwerp-programma van welzijnsactivitei- ten voor 1988. Naast de gebruikelijke subsidies wordt de commissie ook advies gevraagd over enkele nieuwe aanvragen. Daarbij zijn het Groene Kruis en de Rede rijkerskamer Eendracht. Het totale subsidiebedrag beloopt bijna twee miljoen gulden. Graag gedaan Ballet In gebreke DEZE WEEK Woninginrichting ilii— De hondenbelasting levert dit jaar in de gemeente Tholen 15.600,- extra op. Wethouder P. van Schet sen zei in de commissie financiën, dat er 400 honden a 38 gulden meer worden aangeslagen dan vorig jaar. De officiële ingebruikstelling van het vernieuwde ca rillon in de stadhuistoren van Tholen is zaterdagmid dag een sfeervol gebeuren geworden. In de tuin van de monumentale Gasthuiskapel hoorden de gasten on der een mild zonnetje, hoe commissaris der koningin dr. C. Boertien met een druk op de knop de beiaard zijn welluidende klanken over Tholen liet klinken. Kreunend MOSSELAVOND HELE GROTE PILS 1,60 ledereen is welkom. Dreigend gevaar Pijnlijke beslissingen 'Dit is het ware beroep van de kunstenaar: licht te brengen in de duistere diepten van het menselijke hart', aldus een spreuk van beiaardier Gerald de Waardt bij zijn caril lon in de stadhuisto ren van Tholen. Grote klasse Het bestuur van de speeltuinvereniging Poortvliet zoekt versterking. Niet alleen om het huidige aantal van vier bestuursleden uit te breiden, maar ook iemand die toezicht wil houden op de speeltuin aan de Deestraat. Doodzonde 118 kinderen In het slop Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 r Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekeninig 30 30 05 556 Abonnement I 19,50 per halfjaar. Per jaar t 36,50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers I 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw opTeking t 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer. B. en w. willen het Groene Kruis Tholen/Sint Philipsland f. 4.600,- subsidie verlenen. Dit betreft het tekort ten behoeve van Meer Be wegen voor Ouderen. De kruisver eniging organiseert al 15 jaar be- jaardengymnastiek, omdat er geen enkele organisatie was waar bij deze activiteit kon worden on dergebracht. De subsidiëring van de kruisvereniging valt sinds de invoering van de AWBZ onder de ze wet. Daardoor is deze activiteit uit de exploitatie geschrapt en zit het Groene Kruis derhalve met een ongedekt tekort. Voorheen werd het tekort gewoon meege- subsidieerd door rijk, provincie en gemeente. Ook de vrijwilligersorganisatie Graag Gedaan te Tholen, die gra tis hand- en spandiensten verleent aan hulpbehoevende en oudere in woners in de gemeente, wordt ge subsidieerd in het tekort van f. 985,-. Over 1986 ontving de orga nisatie een stimuleringssubsidie van de provincie. De oudste vereniging binnen de gemeente, de 120 jaar oude to neelvereniging Rederijkerskamer Eendracht uit Oud Vossemeer, verzoekt voor het eerst om ge meentesubsidie. "De vereniging bestaat al enkele jaren", schrijven b. en w. in hun voorstel. Volgens de verordening heeft de vereniging maximaal recht op f. 522,50, hoe wel het begrotingstekort f. 1350,- is. Ook wordt voorgesteld om f. 380,- subsidie t? verlenen aan de stich ting Genealogisch Centrum Zee land en f. 189,- aan de sportvereniging Visueel gehandi capten Zeeland. Doordat de gemeente Bergen op Zoom geen subsidie meer verleent aan leerlingen van de muziek- en balletschool, die buiten Bergen op Zoom wonen, gaat de eigen bij drage voor het balletonderwijs omhoog met een bedrag tussen 121 en 193 gulden. Gezien het kleine aantal leerlingen van Tho len verwacht het gemeentebestuur niet, dat dit onderwijs binnen de gemeente aangeboden kan wor den. Daarom wordt voorgesteld het niet meer door Bergen op Zoom gesubsidieerde deel voor ei gen rekening te nemen en daar voor in 1988 f. 1500,- uit te trekken. Tevens wordt op dit punt een wijziging van de subsidiever ordening voorgesteld. De commissievergadering is open baar en begint om 19.30 uur. Verpleeghuis. Op 2 oktober wordt het nieuwe verpleeghuis van de Corneliastichting in Zierikzee of ficieel geopend door gedeputeerde W. Don van volksgezondheid. De gemeenteraad besloot in maart schoorvoetend 36.000 gulden uit te trekken voor het opsporen van 'zwarte' honden. J.L. van Gorsel was bevreesd dat het een verho ging van de belasting tot gevolg zou hebben. Uit een oogpunt van rechtvaardigheid werd het toch doorgezet. In de commissie finan ciën werd eerder het teruglopen van de opbrengst besproken. Toen concludeerde men, dat 300 'zwar te' honden gevonden moesten worden om uit de kosten te ko men. Iedere hoofdbewoner van een wo ning kreeg een aangiftebiljet, met de verplichting dat terug te sturen. Op die manier kwamen 400 hon den tevoorschijn, waarvoor tot nu Waterschap organiseert open dag bij zuiveringsinstallatie Tholen Echtpaar Mol-Bolier in Poortvliet 60 jaar getrouwd Diepgaande veranderingen in financiële wereld, voorspelt Rabobank-voorzitter Van Gorsel SGP tegen 5% verhoging van reinigingsrecht Commissie financiën op de bres voor onderhoud tuinen CDA over gezondheidszorg en ANBO over langer zelfstandig wonen van ouderen Bungalowpark Gorishoek in vier fases Sloth werft vrijwilligers voor ethertoekomst Jeugdige dammers weer in landelijke finale VERVELING IS VERMOEI ENDER DAN HARD WERKEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's toe geen belasting betaald werd. De wethouder zei verder, dat de tot nu toe gemaakte kosten 25.645,- bedroegen. Dat bedrag wordt over drie jaar uitgesmeerd. Over die periode zal het batig sal do van deze controle 21.300,- zijn. De begroting raamt voor 1988 een opbrengst van 58.000 gulden uit de hondenbelasting. Voor 1987 was 50.000 gulden begroot, uit gaande van 1036 honden. Daar komen er nu 400 bij. Tot nu toe stuurden 100 aange schrevenen, ook na een herinne ring, hun formulier niet in. Van Schetsen kon niet zeggen, wat er met die mensen gaat gebeuren. Het niet doen van aangifte kan worden bestraft met ten hoogste 250 gulden en ook kan een ver hoogde aanslag worden opgelegd. Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. Vikubo Elastomeer Produkten bv aan de Nijverheidsweg in St. Maartensdijk is tijdelijk gesloten. De produktie van de grote fenders voor de offshore-industrie is over gebracht naar de Verenigde Sta ten, waar verkoopleider J. de Visser momenteel ook verblijft. De twee produktiemedewerkers en de administratieve kracht in St. Maartensdijk zijn tijdelijk ontsla gen. "Wegens de dollarkoers was het verstandiger de produktie naar de Verenigde Staten over te bren gen", zegt mevr. De Visser. De fenders uit St. Maartensdijk gin gen ook veelal via de haven van St. Annaland naar Rotterdam of een andere grote haven voor ex port naar Amerika. Vikubo, die zo'n tien jaar in St. Maartensdijk aan het werk is in de voormalige loods van Thalassa bouwchemiefhet gebouw is nu te koop of te huur) hoopt volgend jaar met een ander produkt op Tholen door te gaan. "Er wordt naar mogelijkheden gezocht om met meer mensen in een kleiner gebouw met een nieuw produkt verder te gaan", aldus mevr. De Visser. Op de bank in de sfeervolle tuin van de Gasthuiskapel genieten commissaris der koningin Boerden, burge meester Van der Munnik, dhr. Staal van monumentenzorg met hun echtgenotes en andere belangstellenden van het carillonspel van de muziek van de koninklijke fanfare Accelerando. De commissaris noemde het een gunst een bescheiden register open te trekken, zonder de morele dwang van zware gouden koorden van de provincie. Gemeente en Monumentenzorg betaalden na melijk de restauratie van het caril lon. Dr. Boertien haalde het boek Spreuken nog aan om de liefelijke klanken te onderstrepen, al waren er in het provinciehuis eerst wat dissonanten omdat medewerkers in verwarring waren gebracht door de ingebruikstelling van een Thools carillon in 1981. Dat bleek echter in St. Maartensdijk te zijn geweest,zodat de commissaris za terdag met een gerust hart naar Tholen ging. Hoewel, in 1981 was de officiële handeling geheel mislukt. De beiaard ging buiten de commissaris-knop om, uitein delijk spelen. Zaterdagmiddag lukte dat perfect. De commissaris prees gemeente archivaris J.P.B. Zuurdeeg voor het maken van een boekje over de beiaards van Tholen, waarin hij bijzonder interessante gegevens had gevonden. Het verhaal van de A.s. zaterdag 19 september op bungalowpark Oud Kempen Stavenisse. Hele avond Telefonisch reserveren voor vrijdag 20.00 uur, tel. 01663-2440. Advertentie I.M. Fransman bijvoorbeeld, die in 1880 met een tjalk Tholen be zocht en door het kreunende, knarsende, vals klinkende carillon op de vlucht sloeg. Dr. Boertien noemde het ver nieuwde carillon een aanwinst voor de historie. Hij hoopte, (jat velen een open oor en oog zouden houden voor verborgen monu menten. De commissaris hield tenslotte een pleidooi om het ca rillon voortaan met het goed Ne derlandse woord beiaard- aan te duiden. Burgemeester Van der Munnik was verheugd, dat het Carillon juist op de landelijke open monu mentendag in gebruik kon worden gesteld. Hij noemde de aanwezig heid van twee prachtige beiaards in de gemeente(St. Maartensdijk en Tholen) een uniek bezit. "Het gemeentebestuur is trots op deze instrumenten en wij nemen aan de bevolking niet minder. Zij zijn als het ware luisterposten naar het verleden, toen via deze media ernst, verdriet, maar vooral ook vreugde aan de mensen bekend gemaakt werd." De Thoolse burgemeester zei trots te zijn op het totale monumenten- bezit. "Er worden wel wat angsti ge blikken geworpen naar de kruik met de beschikbare midde len. Het beleid voor een zo goed mogelijk behoud van monumen ten, komt langzamerhand onder een groter wordende spanning te staan. Minder geld en veel monu menten betekent een dreigend ge vaar van verloedering." Van der Munnik bracht verder naar voren, dat het gemeente bestuur poogt temidden van dit spanningsveld, zo goed en zo kwaad als dit mogelijk is, via een na scherpe afweging tot stand ge komen meerjarenprogramma, be leid te maken. "Dat betekent dat vaker pijnlijke beslissingen nodig zijn, doch anderzijds dat ook dui delijker positieve besluiten kun nen worden genomen. Voor dit carillon heeft de gemeen te samen met Monumentenzorg geld beschikbaar gesteld voor de restauratie. Toen bleek, dat de beurs van Monumentenzorg slechts beperkte ruimte bevatte, heeft de gemeente niet geaarzeld om haar mogelijkheden aan te spreken om tot een goed herstel te komen. Het resultaat, zo ervaar ik van nabij - de burgemeester woont in de Hoogstraat op nog geen steenworp afstand van het stadhuis - is uitstekend. Tholen heeft een verdere verrijking on dergaan aan sfeer, klank en kleur." Tijdens de restauratie had Van der Munnik overigens wel eens een 'kwade gedachte' gehad, toen het carillon op een vrijdagnacht om de tien minuten het Zeeuwse volkslied liet horen. Dat leed was echter nu geleden en de burgemeester bedankte de be drijven Petit en Fritsen, Contant en Verjaal, adviseur Leen 't Hart, beiaardier De Waardt, archivaris Zuurdeeg, Monumentenzorg, pro vinciaal bestuur, gemeentewer klieden, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, voorlichtingsamb tenaar Bakx en de koninklijke fanfare Accelerando voor de me dewerking. Beiaardier Gerard de Waardt was onder de indruk van het gerestau reerde carillon. "Je schaamt je er voor als je er naar toe gaat, zo mooi! Ik sta hier vol dankbaar heid, want als musicus zijn al mijn verwachtingen overtroffen. Het is grote klasse, mede dankzij VERVOLG PAG. 11 De speeltuin heeft de afgelopen maanden te lijden gehad van ver nielingen; jongelui met brommers reden een stuk van de omheining plat en de ruiten van het berghok werden aan gruzelementen gesla gen. Maandagavond heeft de ge meente Tholen overleg gepleegd met het bestuur van de vereniging om oplossingen te zoeken voor de problemen waarmee de speeltuin te kampen heeft. Als eerste stap in die richting zullen de scholen en de peuterspeelzaal in Poortvliet benaderd worden. Secretaris J. Baldal: "Het is de bedoeling dat we meer mensen gaan active ren om zich met de speeltuin te bemoeien." Kort na de opening in 1986 waren er 47 gezinnen lid, zo'n 118 kinde ren. "Het toezicht op de speeltuin werd minder toen onze voorzitter, die aan de Burgemeet woonde, naar Scherpenisse verhuisde", vertelt Baldal. Volgens wethouder J. Versluijs, die bij het overleg betrokken was, zal er tijdens een toekomstige hoorzitting in Poortvliet ook aan dacht voor de speeltuin gevraagd worden: "Het is doodzonde dat het niet beheerd kan worden zoals dat was bedoeld bij de totstand koming." De speeltuin is aangelegd met een rijkssubsidie van 142.000 gulden uit de pot 'Jongeren bouwen voor jongeren'. De gemeente Tholen droeg 57 mille bij. Ook de Rabo bank en de plaatselijke midden standvereniging deden een duit in het zakje. Versluijs vraagt zich af of de vereniging wel nieuwe bestuursleden moet gaan zoeken die naast bestuursactiviteiten ook onkruid gaan wieden en toezicht gaan houden: "Misschien moet er gezocht worden naar iemand die tegen een kleine vergoeding de speeltuin wil onderhouden. Als er bestuursleden gezocht worden die alles moeten doen, dan schrikt dat de mensen af." De gemeente heeft de vereniging 'ambtelijke' steun toegezegd, maar neemt een afwachtende houding aan. "Met 118 kinderen is er een^ldoende draagvlak, het is de moeite waard de speeltuin in deze vorm te behouden, maar de gemeente kan er zich er niet dage lijks mee gaan bemoeien." De Poortvlietse vereniging werd eind vorig jaar zelfs beloond met een prijs van 1000 gulden van de Heidemij omdat met de totstand koming van de speelplaats de leef baarheid van het dorp zou ver beteren. Versluijs: "Het is de eni ge speelgelegenheid in Poortvliet en geen overdaad ten opzichte van andere kernen. Het heeft veel geld gekost, maar de openbare speel plaatsen vergen jaarlijks ook veel van ons budget." De gemeente heeft de vereniging overigens wel laten weten dat als de verbetering van het beheer niet verwezenlijkt wordt, de gemeepte niet de exploitatie en het beheer zal overnemen: "Er zal dan wel een openbare speelvoorziening blijven, maar niet in de vorm die het nu heeft," aldus de wethouder. De speeltuinvereniging is in 1984 met veel enthousiasme met bestuurskrachten begonnen die veel tijd hadden om zich voor dit werk in te zetten. Maar door ver huizing en drukke werkzaamhe den van de initiatiefnemers raakte het onderhoud en het beheer in het slop. Baldal "We hebben nieuw bloed nodig om de speel plaats voor Poortvliet te kunnen behouden." Er is veel energie en geld gestoken in de speeltuin aan de Burgemeet te Poortvliet, maar voor een blijvende openstelling is toezicht broodnodig.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1