Koop nu Rode Kruis postzegels Waterschap maakt eenvoudiger plan voor zoet water Hoofdkantoor Rabobank van Flipland naar Tholen Dieptepunt doré: 7 ct. BOUMAN POTTER Oude schuur maakt plaats voor supermarkt ZESTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Busreclame gemeente Zaterdag monumentendag bij carillon Honderd bloeddonors minder <*€>3 - USS Enquete en districtsvergaderingen opgeschort De aanleg van een fijnmazig net van zoet waterleidin gen op Tholen en St. Philipsland is van de baan. De besturen van de landbouworganiaties ZLM en CBTB hebben het waterschap laten weten, dat hiervoor on voldoende animo is. Toch wil men de mogelijkheid van zoet water benutten. Daarom maakt het water schap nu een eenvoudig plan, waarbij er slechts enke le hoofdleidingen met zoet water komen. Commercieel Oud-Vossemeer Minder gespaard Deur niet dicht Geladen onderwerp ledereen betaalt DEZE WEEK Woninginrichting Acht personeelsleden verhuizing na verbouwing mee Het hoofdkantoor van de Rabobank Tholen wordt in 1988 verplaatst van St. Phi lipsland naar Tholen. Daarvoor wordt de eerste en tweede verdieping van het be staande gebouw aan de Brugstraat grondig verbeterd. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tliolen en Sint Philipsland. waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekeninig 30 30 05 556 Abonnement t 19,50 per halfjaar Per jaar I 36,50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers I 1,10. 4 Opgave adyertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op reking f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer. De voorzitter van het Rode Kruis St. Philipsland/Anna Jacobapolder, dokter Van Doesburg, PTT- kantoorhouder Bevelander en burgemeester Vogel gaven het startsein voor de verkoop van Rode Kruis postzegels. Genuanceerder spel 37 klokken Tijdens de landelijke open monu mentendag, zaterdag a.s., zal 's middags de Zeeuwse commissaris der koningin dr. C. Boertien, het onlangs gerestaureerde carillon in de stadshuistoren te Tholen offi cieel in gebruik stellen. In 1984 is een nieuw bandspeelap paraat voor de automatische bespelingen geïnstalleerd om het carillon draaiend te houden. Be gin 1987 kreeg Petit en Fritsen te Aarle Rixtel opdracht tot uitvoe ring van de tweede en grootste fa se, waarover na geruime tijd overeenstemming met de Rijks dienst voor de Monumentenzorg was bereikt. Alle klokken zijn gedemonteerd en schoongemaakt. In het ver nieuwde klokkenspel zijn de vijf kleinste en hoogste Eysboutsklok- ken vervangen door nieuwe klok ken. Verder is het spel uitgebreid met twee kleine klokjes om het spelen van een groter repertoire, vooral volksliedjes, mogelijk te maken. Er hangen nu 37 klokken met een totaalgewicht van 1701 kg klokkenbrons in het torentje van het stadhuis. De zwaarste klok, met een diameter van 825 mm weegt 347.5 kg. Het lichtste klokje met een diameter van 170 mm weegt 6 kg. Alles hangt aan een roestvrij sta len frame. Ook is een nieuwe kla vier gekocht dat beter past in de beperkte ruimte onder het caril lon in het torentje. Het broek- en tuimelaarsysteem is vervangen door het direct handspelinrich- tingssysteem van Petit en Fritsen. Daarin vormen stalen kabeltjes die over schijven lopen, de verbin ding tussen het klavier en de kle pels. Het is hierdoor mogelijk geworden het beiaardspel door zacht en hard nog genuanceerder te laten klinken. De automatische bespelingen vin den plaats via het bandspeelappa raat en electromagneet hamers. De toegang naar de zolder is ver beterd door het aanbrengen van een nieuwe eikenhouten trap. Gemeente-archivaris J.P.B. Zuur deeg, die ter gelegenheid van deze officiële ingebruikstelling een brochure over de beiaards van Tholen heeft gemaakt, consta teert dat Tholen nu een volwaar dige drie octaafs concertbeiaard bezit. "Hopelijk mag die aan de inwoners nu en in de toekomst de bekoring van harmonieus klin- kenkende klokkenklanken schen ken." Voorzitter J.L. van Gorsel kondig de dat gisteravond aan tijdens de 79ste algemene vergadering van de coöperatieve Rabobank in Meulvliet te Tholen. Zo'n tien jaar geleden kwam het hoofdkan toor na de fusie tussen Tho- lenfwaartoe ook het kantoor Oud-Vossemeer behoorde) en St. Philipsland in laatstgenoemde ge meente omdat daar de meeste ruimte was. De administratie werd er onder gebracht en de specialis ten vestigden zich er. Door de toenemende automatise ring en eisen aan het moderne bankgebeuren is het kantoor St. Philipsland te klein geworden. Ook het kantoor Tholen moet aangepast worden en daar speelt nog, dat de eerste en tweede ver dieping nu leeg staan. Het slechte dak moet echter vernieuwd wor den en met andere verbeteringen kan de administratie e.d. op de verdieping ondergebracht worden. Voorzitter Van Gorsel noemde als derde punt de meerdere groeimo gelijkheden in Tholen, zoals hij dat ook bij het voorstellen van de tweede directeur W.H. Louwerse al deed. "De commerciële activi teiten zullen vooral in Tholen plaatsvinden en daar zullen we in spelen op de behoeften van de klanten. Bovendien is daar meer concurrentie van banken." Er is een haalbaarheidsstudie ver richt voor deze ingrijpende veran dering en op de positieve Op de postkantoren en agentschappen zijn de gehele maand september Rode Kruis postzegels verkrijgbaar. De toeslag op de meest gangbare ze gels van $5(voor een ansicht- of briefkaar), 65(drukwerk) en 75(brieven) cent bedraagt respec- resultaten daarvan baseerden bestuur en Raad van Toezicht me de hun beslissing. Door de verhui zing komt erin St. Philipsland kantoorruimte vrij. Overwogen wordt de voormalige directeurs woning, die al geruime tijd bij het kantoor getrokken is, los te kop pelen en weer als woning te verhu ren. Het personeel is al ingelicht over de verhuizing van het hoofdkan toor. De helft van de acht betrok ken personeelsleden woont op Tholen'. Totaal heeft de Rabobank Tholen in drie vestigingen 18 me dewerkers. Van Gorsel deelde gisteravond verder mee, dat eind september wordt begonnen met de verbouw van het kantoor Oud-Vossemeer. Architect J. Boelhouwers uit Tho len heeft zijn plannen al klaar. "We moeten inspelen op de auto matisering en het moderne ban caire gebeuren", zei de voorzitter. Er komt circa zes vierkante meter bij om de toegang en de wacht ruimte aan de Raadhuisstraat te kunnen vergroten. Er blijven twee balies, maar de opzet wordt rui mer. De vernieuwing gebeurt in dezelfde stijl als het bestaande ge bouw. Wat de cijfers over 1986 betrof, werd melding gemaakt van een bevredigend jaar. De brutowinst steeg van 620.871 naar 659.567 gulden, maar door verhoging van (ievelijk 30 cent voor de telefoon cirkels van het Rode kruis, 35 cent voor het welfarewerk en 35 cent voor de bloedtransfusie dienst. In Tholen kocht burgemeester H.A. van der Munnik de eerste ze de bijdrage aan de stroppenpot van 335.000 naar 350.000, meer belastingen(53.803 in plaats van 42.323) ep meer rentebijschrijving algemene reserve van 178.600 in plaats van 161.551, bleef er netto minder op: 77.164 tegenover 81.997 gulden in 1985. De verzekeringsportefeuille groei de met 8%, het aantal verkochte vakantiereizen met 11% tot ruim 780 mensen. Aan leningen werd bijna twee mil joen gulden meer verstrekt. Daar entegen daalde het spaargeld met ruim 4.5 ton. Op rekening courant en betaalrekeningen stond echter ruim 1 miljoen gul den meer. Het aantal leden daalde van 748 naar 744. Stijgingen waren er bij de spaarrekeningen(8388 in plaats van 8154 in 1985), leningen 705(671) en rekeningen-courant 3300(3101). Veiling Sint Annaland, woensdag 9 september. Doré 1 6-7, kriel 45, première 7, kriel 56, gloria 5-9, bonken 15-16, drielingen 5, kriel 60, bintje 5-10, bonken 25, drielin gen 5, kriel 57, eigenheimer 15-18, wildstar 19. Aanvoer 123 ton. Dinsdag 8 september. Doré I 6-7, apart 5, drielingen 5, kriel 50-60, première 5-8, bonken 11-13, gloria 5-8, bonken 10-14, drielingen 6, kriel 78-80, bintje 5-10, bonken 18-22, eigenheimer 12-25, wildstar 18. Aanvoer 247 ton. gels van mevr. Houmes, die plaat selijk de Rode Kruiscollecte organiseert. In St. Philipsland nam burgemeester T.A. Vogel de eerste zegels af van dokter A. van Doesburg, voorzitter van de plaat selijke Rode Kruisafdeling. Er zijn mapjes verkrijgbaar met De gemeente Tholen voert op vijf buslijnen van de BBA in West- Brabant sinds 1 september recla me in het kader van de werving van bedrijven. Op de achterkant van de bussen is een sticker van 35 cm hoog en 70 cm breed aange bracht met de tekst 'In Tholen werkt het....'. De reclame blijft 1 maand zichtbaar op de buslijnen in Bergen op Zoom, Roosendaal, Steenbergen en Breda. Via reclameborden langs hoofd wegen, op beurzen en via de me dia is al eerder op de pluspunten van Tholen gewezen, zoals lenin gen en premies per m2 bedrijfsge bouwen. Als eerste gemeente in een wijde regio beproeft het ge meentebestuur nu busreclame. "Onderzoekingen hebben aange toond, dat het effect hiervan zeer groot is. De eerste reacties op deze voor de gemeente toch wel ludieke wijze van reclame maken, zijn erg positief", aldus het gemeente bestuur in een persbericht. Mede door de oogstwerkzaamhe- den in de landbouw is het aantal bloeddonors donderdagavond in Haestinge te St. Maartensdijk flink tegengevallen: 338 tegenover in maart nog 434. Het Thoolse Rode Kruis dacht ook door het begin van scholen en cursussen trouwe donors gemist te hebben. Hoewel de controle net zo streng was als de vorige keer, mochten er maar liefst 28 mensen geen bloed geven tegenover 12 in maart. Er kwamen 22(in maart 62) nieu we donors en 36(22) mensen ga ven voor de vijfde keer bloed. De eerstvolgende bloedafname van het Thoolse Rode Kruis is 10 maart 1988. Het resultaat van donderdag met tussen haakjes het aantal donors in maart: Tholen 48(64) Poortvliet 39(56) Scherpenisse 34(48) St. Maartensdijk 86(107) Stavenisse 38(41) St. Annaland 74(91) Oud-Vossemeer 17(21) Diversen 2(6) Totaal 338(434) van elke waarde 1 zegel of losse Rode Kruis-postzegels in elk ge wenst aantal. Elke vijf jaar houdt het Nederlandse Rode Kruis zo'n extra landelijke actie om geld bin nen te krijgen voor verschillende taken. Het motto is dit keer: Rode Kruiswerk: mensenwerk. Vrouwentelefoon gegroeid: In 1986 hebben 122 mensen gebruik gemaakt van de vrouwentelefoon. De gezamenlijke tijdsduur van de gesprekken was ongeveer 79 uur. Dit betekende een toename van 25%. De vijf vrijwilligers die de gesprekken beantwoordden, kwa men tijd tekort en een uitbreiding naar 12 vrijwilligers bleek nodig. Het telefoonnumer van de vrou wentelefoon is 01100-32233. In de Molenstraat te Oud- Vossemeer is de vervallen garage gesloopt om plaats te maken voor uitbreiding van de supermarkt van de firma Klippel-Roggeband. De firma kocht het pand vorig jaar van de familie Van Luijk, "Als je geen Mercedes kunt rij den, dan misschien wel brom mer", zegt dijkgraaf I.C. Hage van het waterschap Tholen. "Het plan dat het waterschap in samen werking met de Heidemij. had ge maakt, was ideaal. ZLM en CBTB zeggen het ook: in technisch op zicht voldoet het aan de randvoor waarden van de landbouw. Minder positief zijn ze over de fi nanciën. Gezién de hoogte van de te verwachten kosten per hectare en gelet op de pessimistische ver wachtingen ten aanzien van de toekomst in de agrarische sector, is naar de mening van de land bouworganisaties nauwelijks aan te nemen, dat er een voldoende ondersteuning voor het Heidemij- plan vanuit de achterban ver wacht mag worden. De tuinbouw en de fruitteelt zijn eerder geneigd een wat hogere prijs voor zoet wa ter te betalen. Daarom pleiten de landbouworganisaties voor een wat eenvoudiger plan in deelge bieden. De deur wordt dus niet in één klap dicht gegooid", constateert de dijkgraaf. "We willen de claim voor zoet water boven water hou den, want over vijf of tien jaar kan het weer anders zijn dan nu. Bovendien heeft de landbouw ja ren om zoet water geroepen, maar het mag ontzettend weinig geld kosten." Het bestuur van het waterschap laat het eenvoudig plan voor zoet water door de eigen technische dienst maken op basis van gege vens uit het Heidemij rapport. Het verzoek hiervoor kwam van de studiecommissie zoet water Tholen/St. Philipsland, waarin vier vertegenwoordigers van de landbouw zitting hebben (2 ak kerbouw, 1 fruitteelt, 1 tuin bouw), twee bestuursleden van het waterschap, alsmede het maar de wijziging van hel bestem mingsplan bleek een omstreden zaak. De commissie ruimtelijke ordening van de gemeenteraad be handelde bezwaren van mid denstanders uit Oud-Vossemeer, die bang waren voor aantasting hoofd van de technische dienst en de griffier van het waterschap. Volgens de dijkgraaf wordt er niet op deelgebieden gestudeerd, maar op enkele hoofdleidingen over heel Tholen en St. Philipsland. De achterliggende gedachte is, dat déze zoetwatervoorziening in de toekomst verder uitgebouwd kan worden. De 50% rijkssubside waarvan in het bestaande plan is uitgegaan, blijkt momenteel toch niet haal baar gezien het beperkte natio naal economisch rendement van de zoetwatervoorziening. In verband met de ruilverkaveling op St. Philipsland maakt het wa terschap het vereenvoudigd plan al op korte termijn. De in september geplande enquete onder alle landbouwers en de dis trictsvergaderingen gaan voorlo pig niet door, maar worden wel op een later tijdstip gehouden. "Je kunt zeggen, dat de beslissing over zoet water een halfjaar is uit gesteld", aldus de dijkgraaf. Het Heidemij plan is goed, maar te duur. We blijven hechten aan een zo breed mogelijke informatie vanuit de streek. Zoet water is een geladen onderwerp en mensen denken dan soms niet meer reëel. Dan gooien ze bij wijze van spre ken met elke kluit modder, maar wij willen een democratische besluitvorming, niets opgedron gen door voor- of tegenstanders." Bij het nieuwe plan wordt van de zelfde in- en uitlaatpunten uitge gaan, maar overigens wordt het Heidemijplan uitgekleed. Een belangrijk verschil is verder, dat iedere eigenaar (zówel van de gebouwde als de ongebouwde ei gendommen) aan de zoet water voorziening in vereenvoudigde van hun bestaansrecht. Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben de bezwaarschriften inmiddels echter nietig verklaard en de su permarkt mag met 300 m2 uitge breid worden. Ideaal plan zoet water van de baan Honderd bloeddonors min der, maar 34 gediplomeerden meer bij het Rode Kruis St. Philipsland heeft zijn ei gen kruidendrank Bezwaren tegen uitbrei dingsplan Buitenzorg III Tholen Zestigjarig bruidspaar in de Schutse Al veertig jaar aannemers cursus Bejaardentehuis de Vosseme- ren viert YlVi jarig bestaan Hoofdkantoor Rabobank van St. Philipsland naar Tholen De eerste aflevering van de nieuwe groenrubriek Mevr. van Akkeren doet kle derdracht herleven Heieen Hage reserve wereldkampioene wielrennen De eerste ronde van de voet balcompetitie Zestig deelnemers bij tafelten nistoernooi Smash HET IS GOED PLUKKEN IN EIGEN BOOMGAARD Dit nummer bestaat uit 16 pagina's opzet gaat meebetalen. "Via het normale geschot wordt dat verre kend", aldus de dijkgraaf. "Ook als je er geen profijt van hebt, be taal je mee. Dat is een zwak punt, maar in feite gebeurt dat bij tal van zaken. Aan de verbetering van de Oudelandseweg bij St. Maar tensdijk betaalt ook iedereen mee, ook wanneer je nooit van die weg gebruik maakt." Het waterschap wil alle mogelijk heden voor zoet water grondig on derzoeken om een goede afweging te kunnen maken. "Tussen een ideaal plan en niks moeten we uit zoeken, wat er het beste bij ons past. Het heeft geen enkele zin met het Heidemijplan in zee te gaan en neen te krijgen. ZLM en CBTB zijn toch in feite met een negatieve uitspraak op een goed rapport gekomen. De kosten van zoet water waren aardig te bereke nen, maar ik geef toe, de raming van de hogere opbrengsten, dat is een sprong in het duister", aldus de Thoolse dijkgraaf Hage. Bouwbedrijf Uijtdewilligen is be gonnen met de bouw en in januari is de heropening gepland. Het as sortiment wordt uitgebreid en de looppaden worden breder. Ook het bestaande pakhuis komt in een ruimer jasje te zitten. t ,i Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. De sloper zet de hamer in de schuur die vele jaren de Molenstraat in Oud-Vossemeer ontsierde.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1